גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סיפור על אהבה וביורוקרטיה: הפוליטיקאים שוב מנסים לקדם את ברית הזוגיות. מה הסיכוי שהפעם זה יצליח?

כדי לקרוץ להמוני זוגות בישראל שלא יכולים להתחתן בממסד הדתי, פוליטיקאים מבטיחים לקדם הסדרי נישואים חלופיים ● אבל המספרים מלמדים כי ההישג היחיד שהושג - ברית הזוגיות המסורסת של ליברמן - סייע עד היום לקומץ בלבד ● היסטוריה של כישלונות חקיקה מסייעת להבין למה ● המשרוקית של "גלובס"

אביגדור ליברמן / צילום: שלומי יוסף
אביגדור ליברמן / צילום: שלומי יוסף

קיץ. עונת החתונות בשיאה. זו הזדמנות לאחל מזל טוב לישראליות ולישראלים שבאים בברית הנישואים. אכן, צריך מזל כדי להתאהב במישהו שהחוק מאפשר להתחתן איתו, באחת המדינות היחידות שאין בהן נישואים אזרחיים. אפשר להתחתן רק עם בני אותה עדה, לא כולל להט"בים ופסולי חיתון.

עונת החתונות נפלה הפעם על עונת הבחירות, וסיפקה לאביגדור ליברמן הזדמנות לגייס את קולם של מנועי החיתון האלה, רבים מהם יוצאי ברית המועצות לשעבר. יו"ר ישראל ביתנו מרבה לאחרונה לדבר על נושאי דת ומדינה, וברשימת היעדים לכנסת שמציגה מפלגתו מתנוססת הבטחה: "חקיקת חוק נישואים אזרחיים לכלל אזרחי מדינת ישראל". אבל כמה מהיריבים הפוליטיים של ליברמן טוענים שאלה הצהרות ריקות.

במרכז הוויכוח על הסדרי נישואים חלופיים עומד המושג "ברית הזוגיות" - מעין נישואים אזרחיים מינוס שיקנו לנרשמים את רוב הזכויות של זוגות שנישאו כדת. "ליברמן אולי מדבר על זה, אבל לא עשה כלום בעניין", האשים אותו לאחרונה ח"כ דוד ביטן מהליכוד. "הוא היה בממשלה 20 שנה, אז ברית הזוגיות הייתה? היה חוק בעניין ברית הזוגיות? הוא התעקש על זה בכלל?"

בשנים 2016-2010 רשמו בתי הדין הדתיים בישראל קרוב ל-360 אלף זוגות כנשואים. בהסדר החלופי העיקרי, רישום במשרד הפנים מתוקף נישואים בחו"ל, נעזרו פחות מ-50 אלף זוגות. הנתונים האלה לא כוללים להט"בים וזוגות החיים כידועים בציבור. מה באמת נעשה כדי לספק פתרונות נוספים, ואיך ליברמן קשור לזה?

ברית הזוגיות-לייט: הולכים בין הטיפות

ההישג העיקרי, ובמובן מסוים היחיד, שישראל ביתנו מתהדרת בו, הוא חוק מ-2010: ברית הזוגיות לחסרי דת. אנשי המפלגה מציגים אותו כ"שלב ראשון" בדרך לברית זוגיות מלאה, וביום שבו הוא עבר בכנסת התפייט ליברמן שזהו "אחד הרגעים הנרשמים בדפי ההיסטוריה של הכנסת ושל מדינת ישראל". דווקא איש הליכוד זאב אלקין, השר לאיכות הסביבה, ירושלים והתפוצות, טען לאחרונה שהצלחת ממשלת הליכוד להעביר את ההסדר "יחד עם ליברמן ויחד עם החרדים" היא הוכיחה ש"כשרוצים להגיע להסכמות - אפשר".

מה באמת היה בחוק הזה? בניגוד למתווים קודמים של ברית הזוגיות, שאפשרו נישואים לזוגות שבהם רק אחד הצדדים מוגדר כחסר דת, הוא נוגע רק לנישואים בין חסרי דת לבין עצמם. חסר דת לא יכול לשאת יהודייה, חסרת דת לא יכולה לשאת נוצרי. בתי הדין הדתיים, ואפילו הציבור, יכולים לבקש לפסול את הרישום אם עולה חשד שאחד מבני הזוג שייך לדתם. שר המשפטים דאז יעקב נאמן, שהציג את החוק במליאה, ציין שהנוסח "מאוד הולך בין הטיפות", כדי למנוע פלגנות ופירוד.

באופוזיציה גרסו שהוא דווקא יגביר את הפילוג, שכן הוא יסמן מיעוט קטן שיכול למסד זוגיות רק בתוך עצמו. "זה כמעט כמו צעד תימני", אמר ח"כ איתן כבל מהעבודה, "אחד קדימה, שניים לאחור". אביו-מולידו של החוק, ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו, התעקש: "בואו נפתור את הבעיה לזוג אחד, לא ל-10,000, לא ל-100. לזוג אחד פתרתי את הבעיה בחוק הזה, שווה לחוקק אותו". כפי שנראה בהמשך - ההשפעה של החוק אכן הייתה שולית שבשוליות.

נישואים אזרחיים: יובל של פשרות

רעיון ברית הזוגיות נולד לפני פחות משני עשורים, בתקווה לעקוף את המבוי הסתום שאליו נקלעו ניסיונות לקדם נישואים אזרחיים ממש. מק"י הציעה להכניס נישואים אזרחיים לחוק לפחות מ-1964, ואחריה ניסו את כוחן גם שינוי, מרצ והעבודה.

ההצעות נפלו שוב ושוב בנימוקים של "שלמות העם היהודי וצביונו". ב-1968 טען שר הדתות זרח ורהפטיג, איש המפד"ל, שחוק נישואים וגירושים לפי דין תורה הוא "אמצעי חשוב ביותר לשמירת אחדותו של העם", וכי גם אם הוא גורם טרגדיות אישיות, "לפעמים הפרט צריך לסבול למען הכלל".

בשנת 2000 ניסה יוסי ביילין, שכיהן כשר המשפטים, למצוא מוצא מהמיצר. שני משפטנים, פרופ' פנחס שיפמן והדוקטורנט שחר ליפשיץ, יעצו לו להפיג את החשש מנישואי תערובת ומממזרות באמצעות "מותג" חלופי לנישואים: הסכם בין בני זוג המעוניינים לקיים משפחה ומשק בית משותף. מאחר שהקשר לא מוגדר רשמית כ"נישואים", ממילא ילדים שנולדו מחוץ לקשר אינם יכולים להיות ממזרים.

"ישבנו עם ביילין, והמטרה הייתה להשיג קונצנזוס רבני", מספר ליפשיץ, כיום ראש המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי באוניברסיטת בר-אילן. "צריך היה לגבש את זה כפתרון של פשרה". אלא שהפשרנות לא התאימה לרוח "המהפכה החילונית" שביקש לקדם ראש הממשלה אהוד ברק. הוא לא הסתפק בפחות מנישואים אזרחיים, והיוזמה גוועה. היא קמה לתחייה קצרת ימים בממשלת שרון השנייה, כשמכוח ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לשינוי ולמפד"ל הוקמה ועדה לגיבוש הסדר בני זוג שאחד מהם מנוע מנישואים לפי הדין הדתי. הוועדה ניסחה טיוטה - אבל העסק התפוצץ לפני שהממשלה אישרה אותה.

ישראל ביתנו: תמיכה סלקטיבית

מאז ועד היום הוגשו לכנסת כ-30 הצעות חוק פרטיות ובהן גרסאות שונות הרעיון: ברית הזוגיות לפסולי חיתון, לזוגות חד-מיניים, זוגיות אזרחית לכולם. פרט להצעה של רותם מ-2010, כולן כשלו. מתוך 16 שהגיעו להצבעה במליאה, ישראל ביתנו תמכה בשש בלבד. בשאר המקרים חבריה הצביעו נגד, או נעדרו מהאולם. לפחות בעשור האחרון, ההיגיון היה ברור: כשהמפלגה בקואליציה עם הליכוד והמפלגות החרדיות, היא נגד; כשהיא באופוזיציה - היא לא ממש מתעקשת.

ומה קרה לברית הזוגיות לחסרי דת? התשובה המאכזבת זמינה במרשם ברית הזוגיות שבמשרד המשפטים. בין 2010 לסוף 2018 ביקשו רק 159 זוגות לקבל תעודה. 127 תעודות הונפקו. 18 זוגות חזרו בהם ובקשה אחת נפתחה בטעות. 12 נדחו, 7 מהן בנימוק שאחד מבני הזוג שייך לעדה דתית. מספר חסרי הדת בישראל מוערך היום ב-350 אלף. 

עוד כתבות

מתקן ההתפלה בשורק / צילום: איל יצהר

המכרז להקמת שורק ב': ועדת המכרזים אישרה מחדש את החלטתה להעביר את IDE והאצ'יסון לשלב הסופי

בעקבות ביקורת שמתח ביהמ"ש  על ועדת המכרזים להתפלה, היא הסכימה לבטל את החלטתה לפיה IDE והאצ'יסון, מפעילות מתקן ההתפלה שורק א' שלגביו התגלו ממצאים חמורים למרמה, ימשיכו לשלב הבא במכרז להקמת מתקן שורק ב', וערכה דיון מחודש במועמדותן

פרויקט The Upper House של גינדי תל אביב / צילום: מצגת החברה

מגוריט בדרך לרכוש 110 דירות מגינדי החזקות

קרן מגוריט שעוסקת בהשכרת דירות לטווח ארוך וחברת גינדי החזקות חתמו על הסכם אופציה למכירת 110 דירות בפרויקט שיוזמת גינדי בשכונת יד אליהו בת"א ● אם העסקה תתממש, הקרן תשלם עבור הדירות 268 מיליון שקל

מפעלי ים המלח / צילום: רויטרס

המלחמה על קרן העושר: רשות המסים בדרך לחקיקה נגד כיל, שוקלת גם הליכים משפטיים

במשרד האוצר זועמים על כיל: השומה שהגישה לשנת 2018 כוללת תרגילים חשבונאיים, שחוסכים ממנה תשלום מס לקרן העושר • גורם ממשלתי: "יש כאן כמעט חצייה של הגבול הפלילי" • באוצר אומרים כי חברות נוספות מתחמקות מתשלום תמלוגים • כיל: אנחנו פועלים בשקיפות ולפי חוק

גרטה טונברג/ צילום: רויטרס

גרטה טונברג בפסגת האקלים: "המחאה שלנו לא השיגה דבר"

האקטיביסטית השוודית בת ה-16 השתתפה בסוף השבוע בפסגת האקלים במדריד, שם הציגה את רצונה לסייע למדינות האיים החשופות במיוחד למשבר האקלים, ולשבטים ילידים ברחבי העולם ● "אנשים סובלים ומתים כתוצאה מהמשבר, לכן החלטנו לתת את הבמה הזו לאלו שכבר עכשיו צריך להתייחס למצבם"

בני גנץ ויאיר לפיד / צילום: שלומי יוסף

לפיד: לא אדרוש רוטציה; גנץ לנתניהו: הודע אם אתה עומד על החסינות

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר היום כי הוא קורא לנתניהו להודיע לאזרחי ישראל אם הוא מתכוון להתעקש על החסינות עבור עצמו. "אני חוזר ופונה לרה"מ, אם תוותר על החסינות, אנו נהיה שותפים לתחילת שיח" ● לפיד: "לא תהיה רוטציה. גנץ הוא המועמד שלנו לראשות הממשלה"

אפי נוה  / צילום: שלומי יוסף

פרשת ביקורת הגבולות: בג"ץ דחה חלקית את עתירת אפי נוה לקבלת חומרי חקירה

יו"ר לשכת עוה"ד לשעבר ובת זוגו עתרו בדרישה לבטל את החלטת בימ"ש השלום, שדחתה את בקשתם לקבלת חומרים לביסוס טענתם לאכיפה בררנית ● בג"ץ דחה את עתירתם אך החזיר את הבקשה שנית לבימ"ש השלום

נתניהו וליברמן לאחר הצטרפות ישראל ביתנו לקואליציה/ צילום: חיים צח לעמ

נתניהו לוחץ על ליברמן להתייצב למו"מ של 48 שעות

רה"מ כתב בטוויטר: "נותרה רק אפשרות אחת למנוע בחירות מיותרות: אני קורא לאביגדור ליברמן להיכנס למו"מ מואץ ב-48 השעות שנותרו כדי להקים ממשלת לאומית חזקה לישראל"

מוטי בן משה / צילום: אניה בושמן

מחזיקי אג"ח אפריקה מתבקשים לאשר גישור קצר עם מוטי בן משה ביחס לפיקדון של 100 מיליון שקל

בתום חודשים ארוכים של מחלוקת ואיום בתביעות הדדיות פרסמו אתמול נאמני האג"ח של אפריקה זימון לאסיפת מחזיקים ● באסיפה יתבקשו מחזיקי האג"ח להצביע על הצעת החלטה, "לאשר ולהורות לנאמן לפנות להליך גישור למשך שבועיים עם כלל חברות בן משה"

דונלד טראמפ / צילום: Erin Scott, רויטרס

מכה לטראמפ: מבקר משרד המשפטים קובע שהעילה לחקירת הנשיא – מוצדקת

המבקר מפריך טענות טראמפ שהחלטת FBI לחקרו נבעה מסיבות פוליטיות ונועדה לחבל בממשלו ● עם זאת, מוצא המבקר פגמים משמעותיים בדרך שבה נוהלה החקירה

משפחת שריד, בעלי חברת שיח / צילום: יח"צ

בעלי חברה משפחתית? תתכוננו לשלם יותר ביטוח לאומי

בחוזר פנימי קצר הסביר המוסד לביטוח לאומי כי הוא חוזר בו מחוות דעת שלו עצמו, וצפוי להוציא לבעלי מניות בחברות משפחתיות חיובים - גם על הכנסות שאילו היו מופקות ישירות על ידי אותם יחידים היו פטורות ממס

גידי מרק ובן וונג  / צילום: ג'ניה פמייר

מה גרם לקבוצה סינית לתרום לארגון תגלית

וגם: במחשבה טובה נבחר ועד מנהל לקידום מטרותיה של העמותה

קהל רוסי במוקדמות יורו 2020 / צילום: Yiannis Kourtoglou, רויטרס

בלי אולימפיאדה או מונדיאל: רוסיה הורחקה מאירועי ספורט לארבע שנים

כך קבעה הסוכנות העולמית נגד סימום ● אתלטים רוסים שיוכלו להוכיח כי אינם מוכתמים על ידי שערוריית הסימום ברוסיה, יורשו להתחרות באירועים תחת דגל ניטרלי ● עם זאת, נבחרת רוסיה עדיין תוכל להתחרות בטורניר היורו, שגם יתארח ב-2020 בסנט פטרסבורג

ניר שטרן  / צילום: תמר מצפי

סלקום, גולן טלקום ואקספון הגישו עתירה לבג"ץ נגד המכרז לדור ה-5

כפי שנחשף ב"גלובס", החברות דורשות להקפיא את המכרז ולהכניס בו שינויים שכן היא ומפעילות נוספות לא יוכלו להגיש הצעות בשל המבנה הפגום של המכרז, לטענתן

סוחרבוול סטריט/BRENDAN MCDERMID / צילום: רויטרס

סגירה שלילית בוול סטריט: המדדים קטעו רצף עליות של ארבעה ימים

מדד הנאסד"ק והדאו ג'ונס איבדו כ-0.4%, מדד S&P 500 השיל 0.3% מערכו ● המשקיעים ממתינים להתפתחויות בזירת הסחר ולהודעת הריבית של הפד בחמישי ● מורגן סטנלי צפוי לקצץ כ-1,500 משרות בצל אי הוודאות בסביבה העסקית

ביר בזאר / צילום: יח"צ

רשת הבארים הירושלמית בירבזאר מקימה חנות אונליין

ל"גלובס" נודע כי רשת הבירות תחל לבצע משלוחים ללא עלות מתחילת 2020 בפריסה ארצית

גיל טופז / צילום: סיון פרג'

בנק ירושלים ממשיך למכור נתחים מתיק המשכנתאות - והפעם לכלל ביטוח, שהפכה לחברה ללא בעל שליטה

זוהי העסקה הרביעית בתוך כשנתיים למכירת נתחים מתיק המשכנתאות של בנק ירושלים ● עסקאות קודמות הניבו לבנק רווח של 31 מיליון שקל, ועסקה זו צפויה להניב לו רווח של 26 מיליון שקל

יחיאל שמן / צילום: יחצ

הפתעה בבזק: ועד עובדי פלאפון ובזק בינלאומי הכריזו על סכסוך עבודה

הסיבה: כניסת סרצ'לייט כבעלת שליטה ● הוועדים בפלאפון ובבזק בינלאומי דורשים לקבל מענקים ואופציות, למנות דירקטור מטעמם לדירקטוריון ולהאריך את הסכמי העבודה הקיבוציים שנחתמו איתם השנה בעוד שנתיים

שירי דובר קוריקינטים  / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

דעה: הקורקינטים חייבים לרדת גם מהכביש וגם מהמדרכות

מניין הפצועים בתאונות קורקינטים או אופניים חשמליים שמציג "גלובס" בשבועות האחרונים חושף תמונה מפחידה ומזעזעת ● מדי יום מגיעים לבית החולים איכילוב עשרות נפגעים ● בהם הולכי רגל תמימים, ילדים וקשישים ● שירי דובר מבקשת שנשים לב ונשים לזה סוף

מעבדת סטארטאפ  / צילום: רויטרס

התוכנית של הממשלה להפיכת ידע אקדמי לסטארט-אפים צעירים

משרד המדע והמועצה הלאומית לכלכלה גיבשו המלצות כדי לעודד מוסדות אקדמיים למסחר ידע שנצבר בכותליהם ● בין ההמלצות: התמקדות במספר פטנטים ורישיונות ולא רק בהכנסות, תוכניות יזמות לחוקרים והקמת קרנות השקעה

אורן הילינגר / צילום: רוני גליאם

מאלשטיין לעופר: אורן הילינגר מונה לסמנכ"ל הכספים של מליסרון 

הילינגר כיהן כסמנכ"ל הכספים בחברת הנדל"ן נכסים ובנין שבשליטת אדוארדו אלשטיין