הירידות החדות בת"א נמחקו בנעילה: אמות ועזריאלי קפצו

לאחר ירידות חדות בפתיחה, המסחר בת"א התנהל בירידות קלות של כ-0.2% בלבד • אופקו צנחה ב-7.4%, טאואר ב-4.6% - ומנגד אמות, מליסרון ועזריאלי קפצו בעד 2.7% • מחזור המסחר הסתכם בכ-815 מיליון שקל

הבורסה בתל-אביב / צילום: רויטרס
הבורסה בתל-אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:25

יום המסחר הראשון לשבוע ננעל בירידות קלות בלבד למרות הירידות החדות שנרשמו בפתיחת המסחר, אחרי שבסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב בירידות שערים, שהובילו את חלק מהמדדים המובילים שם לסכם את אחד משבועות המסחר השליליים שלהם מאז תחילתה של 2019. מדד ת"א 35 איבד 0.2%, ת"א 90 השיל 0.1% בלבד, ומדד הבנקים ננעל ללא שינוי.

ברקע למסחר, שוב עלו חששות המשקיעים בעולם מהסלמה במלחמת הסחר המתנהלת כבר יותר משנה בין ארה"ב לבין סין. העלייה הנוכחית בחששות המשקיעים נרשמה בעקבות הודעת נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על החלטתו להטיל מכסים חדשים של 10% נוספים על סחורות בהיקף של כ-300 מיליארד דולר שיגיעו מסין, הכוללות צעצועים ומכשירי סלולר, וזאת נוסף למכסים קיימים של 25% על סחורות בהיקף של כ-250 מיליארד דולר. זאת לאחר שבשבועות האחרונים דווקא השתקפה אופטימיות יחסית בנוגע לסוגיה זו, בשל דיונים שהתנהלו בין נציגי שתי המדינות.

בצד השלילי במדד ת"א 35 היום, בלטו כמה מניות דואליות שסבלו מירידות שערים בסוף השבוע בארה"ב, בראשן אופקו הלת'  שצללה כ-7.4% ואחריה טאואר  שאיבדה כ-4.6% וזאת אחרי שבשבועות האחרונים נהנה מעליות שערים נאות, על רקע תוצאות כספיות חיוביות וצפי חיובי בכל הנוגע לשוק השבבים בו היא פועלת.

עוד בין היורדות בת"א 35, מניית פריגו  נחלשה, ומניות אנרג'יאן , שפיר הנדסה , נייס  וטבע ע ירדו גם הן.

בין העולות במדד המוביל, המצטרפת החדשה אליו, שיכון ובינוי , התחזקה, ומניות חברות הנדל"ן אמות, ארפורט סיטי  ומליסרון  הוסיפו לערכן כ-1%-2%.

מניית אירונאוטיקס  קפצה על רקע פרסומים ולפיהם העסקה לרכישתה על-ידי חברת רפאל ואיש העסקים אביחי סטולרו אושרה על-ידי רשות החברות הממשלתיות ותקבל בימים הקרובים את אישור הקבינט הממשלתי הנדרש.

מניית חלל תקשורת  טיפסה, אחרי שספייס איקס, החברה המשגרת את לוויין החברה "עמוס 17", הודיעה כי הוא ישוגר בהמשך השבוע, בלילה שבין שלישי לרביעי.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמה היום מגמה חיובית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמו עליות חדות במיוחד, שהגיעו לכ-1.5%-2% בחלק מהסדרות, אחרי שבשוק האמריקאי נרשמו עליות חדות באפיק זה, שהובילו את התשואות על הסדרות הארוכות שם, ל-10 שנים, לתשואה של כ-1.8%.

מחזור המסחר הכולל בשוק המניות הסתכם בכ-815 מיליון שקל, שנחשב גבוה יחסית לימי ראשון של השבוע. מנתוני הבורסה לסיכום חודש יולי עולה כי מחזור המסחר הממוצע היומי במניות עמד על 1.2 מיליארד שקל - נמוך בכ-10% מהממוצע היומי של חודש יוני, ודומה לממוצע היומי מתחילת השנה ועד סוף יוני.

16:00

התמתן הלחץ על ת"א. המסחר בבורסה מתנהל כעת בירידות של עד 0.2% בלבד במדדים המובילים. מדד ת"א 35 מאבד 0.2%, ומדד ת"א 90 משיל 0.1%.

מניית אופקו הלת'  צונחת ב-6.7%, טאואר  יורדת ב-4.7% ומנגד אמות , מליסרון  ועזריאלי  קופצות בעד 2.5%.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-740 מיליון שקל בדיוק.

13:50

חברת יזמות הנדל"ן חנן מור  מגייסת כ-15 מיליון שקל באמצעות הנפקת אקוויטי בהיקף של כ-5.7% מההון, רובה ככולה לבית ההשקעות ילין לפידות. חנן מור, הנמצאת בשליטת היו"ר חנן מור והמנכ"ל אבי מאור, מקצה לילין לפידות (עבור קופות הגמל וקרנות הנאמנות של בית ההשקעות) מניות בהיקף של כ-5% מההון לאחר ההקצאה במחיר של 19 שקל למניה, הנחה של 9.5% על מחיר הסגירה של המניה ביום חמישי.

12:40

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל-אביב מתנהל בטריטוריה האדומה, בהמשך לסנטימנט השלילי שנרשם בסוף השבוע האחרון מעבר לים. מדד ת"א 35 מאבד כעת 0.65%, ת"א 90 יורד ב-0.85% ומדד הבנקים משיל 0.6%.

מניית סולגרין מזנקת ב-7% על רקע רכישת השליטה בה מצד קרן ג'נריישן קפיטל. 

מניית טאואר צונחת ב-5% לאחר שחזרה עם פער שלילי מוול סטריט. מניית אופקו צונחת ב-8% לאחר שחזרה עם פער שלילי של 10%.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-370 מיליון שקל.

11:00

התמתנו הירידות בבורסה בתל-אביב לאחר ירידות חדות בפתיחה שקדם להן עיכוב בצל הנפילה החדה במניית אופקו הלת' . מדד ת"א 35 מאבד כעת 0.6%, ת"א 90 יורד ב-0.8% ומדד הבנקים מאבד 0.7%.

מחזור המסחר מסתכם בשעה זו ב-200 מיליון שקל.

09:41

המסחר בתל-אביב נפתח לאחר עיכוב ("פתיחה אנגלית" כפולה) בשל תנודה חדה במדד ת"א 35, על רקע הנפילה החדה במניית אופקו הלת' , שנופלת כעת ב-9%. מדד ת"א 35 מאבד 1.3%, ת"א 90 יורד בכ-1% ומדד הבנקים מאבד 0.7%.

מניית פריגו  צונחת ב-3%, טאואר  נופלת ב-5.3%, נייר חדרה  מאבדת 2.7%. 

מניית אירונאוטיקס  מזנקת בכ-20%, אם כי במחזור נמוך, על רקע אישור רשות החברות למכירתה לידיד רפאל ואיש העסקים אביחי סטולרו.

מחזור המסחר בפתיחה זעום במיוחד, ומסתכם בכ-30 מיליון שקל.

09:51

עיכוב בפתיחת המסחר בבורסה בתל-אביב ("פתיחה אנגלית" כפולה) בשל תנודה חדה הצפויה במניית אופקו הלת', שחוזרת עם פער שלילי ענק של יותר מ-10% מוול סטריט, ובשל הירידות החדות הצפויות על רקע הירידות מעבר לים לאחר הודעת המכסים של טראמפ על סין ביום חמישי האחרון.

בימים כתיקונם, פקודות קנייה ומכירה למניות ואגרות חוב מוזרמות לבורסה באחד העם החל מ-08:30 בבוקר ונערמים עד שלב פתיחת המסחר. החל מ-09:00 בבוקר, מפרסמת הבורסה שערים תיאורטיים המצביעים על שערי הפתיחה הצפויים בניירות הערך הללו ובמדדים העוקבים אחריהם, על בסיס הפקודות שהצטברו. מסחר הפתיחה מתחיל באופן אקראי בין 09:45-09:50.

ואולם, בתרחיש בו מדד המעו"ף התיאורטי יצביע על ירידה בשיעור גדול מ-2.5% סמוך לפתיחת המסחר, כמו הבוקר, מפעילה הבורסה את נוהל "הפתיחה האנגלית", נוהג המיובא מהבורסה בלונדון ושנועד "לקרר" את שוק המניות ולמנוע תנודתיות חדה בפתיחה.

06:20

שבוע המסחר בבורסה בתל-אביב צפוי להיפתח הבוקר (א') בירידות, וזאת בהמשך לירידות החדות שנרשמו בסוף השבוע האחרון בשווקים לאחר הודעת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על הטלת מכסים נוספים בגובה 10% על סחורות מסין בהיקף של 300 מיליארד שקל, וזאת כבר החל מ-1 בספטמבר.

בוול סטריט הנאסד"ק איבד ביום שישי האחרון 1.3%, ומדד S&P 500 איבד 0.7%; באירופה הדאקס צנח ב-3.1%, הקאק נפל ב-3.6%, ומדד יורוסטוקס 50 צלל ב-3.3%; באסיה הונג קונג איבדה 2.35%, ושנחאי ירדה ב-1.4%.

המניות הדואליות חוזרות עם פער שלילי של כ-1% על מדד ת"א 35. מניית אופקו הלת' חוזרת עם פער שלילי של יותר מ-10%, מניית טאואר חוזרת עם פער שלילי של כ-6%, טבע עם פער שלילי של 3.4%, מניית פריגו עם פער שלילי של כ-3%, נייס עם פער שלילי של 2.1%, ומניית אלביט מערכות חוזרת עם פער שלילי של 1.6%. מנגד, לייבפרסון חוזרת עם פער חיובי של כ-1%.

רשות החברות אישרה את עסקת הרכישה של חברת המל"טים אירונאוטיקס בידי רפאל מערכות לחימה מתקדמות ואיש העסקים אביחי סטולרו בסכום של כ-850 מיליון שקל.

פורסייט דיווחה על התפטרותו של אלי יורש מדירקטוריון החברה על רקע סיבות אישיות.

חלל תקשורת דיווחה על דחיית מועד השיגור של לוויין עמוס 17 על רקע חשד לתקלה בשסתום של אחד ממנועי המשגר. לפי ההודעה הוחלט להחליף את השסתום, מה שיביא לדחייה של מספר ימים במועד השיגור. 

בשבוע שעבר הסתיים סבב שיחות הסחר בין סין לארה"ב בטון הססני נוכח הדיווח כי נציגי המעצמות ייפגשו להמשך השיחות בספטמבר, אך הציוץ של טראמפ יומיים לאחר מכן, בדבר הטלת מכסים נוספים מלבד אלה בגובה 25% על סחורות סיניות בהיקף של 250 מיליארד דולר, המחישו כי המחלוקת בין הצדדים רחוקה מסיום.

הטלת המכסים מצד טראמפ באה כהמשך ישיר לחוסר שביעות-רצונו ממדיניות הפדרל ריזרב, שהמשיך לספוג ביקורת חריפה מהנשיא האמריקאי גם לאחר שהוריד את הריבית בשבוע שעבר, וזאת לראשונה מאז 2008. הורדת הריבית שביצע פאואל בגובה 0.25% לא הספיקה לטראמפ. לטענת הנשיא האמריקאי, הפד ופאואל, בראשו, שוקט אל השמרים, בעוד מדינות אחרות משתמשות בריבית כנשק לפיחות המטבע, מה שמכביד על הכלכלה האמריקאית.

עיני השוק נשואות לקראת המשך עונת הדוחות לרבעון השני, כאשר טבע צפויה לפרסם את תוצאותיה ביום רביעי לפני המסחר בוול סטריט.

בשבוע החולף 32% ממניות הבורסה בשווי של כ-225 מיליון שקל נמכרו בהצעת מכר ראשונה לציבור (IPO) מטעמן של ארבע קרנות השקעה זרות, לפי שווי חברה של 710 מיליון שקל. מניית הבורסה בתל-אביב, שהחלה להיסחר ביום חמישי האחרון, תמשיך לרכז עניין, לאחר שביומה הראשון למסחר רשמה זינוק של כ-30% לעומת המחיר בהנפקה, מה שמשקף לבורסה שווי שוק של כ-900 מיליון שקל.

עוד בשבוע החולף, ענקית הפיננסים בלאקרוק רשמה למסחר בבורסה 15 קרנות חוץ הראשונות להיסחר גם באחוזת בית. 

בסיכום שבועי מדד ת"א 35 עלה ב-1.3% ומתחילת השנה זינק ב-11.4%; ת"א 90 טיפס ב-1.4% ומתחילת השנה ב-21.2%; ומדד ת"א ביומד איבד 2.2% והשלים נפילה של 14% מתחילת השנה.

ממחר מניות חברת הסליקה שירותי בנק אוטומטיים (שב"א), שביצעה הנפקה ראשונית בחודש יוני, יצורפו למדדי ת"א צמיחה, ת"א פיננסים ות"א ביטוח-פלוס.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988