גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המכה הכפולה שספגה קרן אייפקס בזאפ: לאחר כישלון ההנפקה - תשלם עמלה של 8.5 מיליון שקל לווליו בייס

ביהמ"ש החליט לקבל תביעה שהגישה חברת ההשקעות נגד זאפ לתשלום עמלה בגין שירותים שהעמידה ווליו בייס לזאפ לצורך איתור משקיע או רוכש לחברה

לוגו אתר זאפ / צילום: איל יצהר
לוגו אתר זאפ / צילום: איל יצהר

שנה לאחר הכישלון הצורב בניסיון ההנפקה של חברת האינטרנט זאפ ספגה קרן אייפקס, בעלת השליטה בזאפ, מכה נוספת: החלטת בית המשפט לקבל תביעה שהגישה חברת ההשקעות ווליו בייס נגד זאפ, לתשלום עמלה של כ-8.5 מיליון שקל בגין שירותים שהעמידה לזאפ לצורך איתור משקיע או רוכש לחברה.

תחילת הפרשה ב-2013, אז החליטו מנהלי זאפ באותה תקופה - המנכ"ל ניר למפרט והיו"ר יעקב אלינב - לשכור את שירותיה של ווליו בייס לצורך איתור משקיע. בהמשך, הציגה ווליו בייס בפני מנהלי זאפ כמה רוכשים פוטנציאליים, ובהם קרן אייפקס, אשר הגישה הצעת רכישה לזאפ תמורת כ-130 מיליון שקל. זאפ התנהלה אז ללא בעל שליטה, לאחר שמניותיה הועברו בשנת 2009 לידי גופים מוסדיים במסגרת הסדר חוב. 

בהמשך הוביל סכסוך שפרץ בין הנהלת זאפ לבעלי המניות המוסדיים של החברה להפקעת סמכויות ההנהלה מהמו"מ למכירת החברה, ולהקמת נציגות בעלי מניות שתנהל את הליך המכירה של זאפ, שהייתה זקוקה אז להון כדי להמשיך לפעול.

על פי ווליו בייס, לאחר שלא נמצא לזאפ קונה במשך תקופה ארוכה, התבקש בית ההשקעות לבדוק שוב מול קרן אייפקס, שמובילה זהבית כהן, את האפשרות כי ירכוש את החברה - מה שבסופו של דבר הוביל לעסקה בשנת 2015, שנעשתה בתמורה גבוהה יותר מהצעתה המקורית של אייפקס, בהיקף של 145 מיליון שקל. אלא שלאחר סגירת העסקה, סירבה אייפקס לשלם את העמלה שאמורה הייתה זאפ לשלם לווליו בייס.

בתביעה שהגישה טענה חברת ווליו בייס, כי סעיפי ההסכם בינה לבין זאפ קבעו את שיעור עמלת ההצלחה, וקבעו בין היתר כי היא "תנוכה מהסכום המועבר לבעלי המניות". כמו כן טענה ווליו בייס, באמצעות עוה"ד ישראל שלו וטל טיטמן ממשרד ישראל שלו ושות', כי בית ההשקעות היה זה שאיתר את הרוכשת, אייפקס, כי הוא היה "הגורם היעיל בהתקשרות" וכן כי הסכם ההתקשרות "התייחס במפורש גם לאפשרות מכירת מניות ולא רק להשקעה".

מנגד, טענה זאפ, באמצעות עו"ד אייל רוזובסקי, כי "אין תחולה להסכם ההתקשרות... שכן הסכם זה לא חל על מקרה בו בעלי המניות הם אלו שמוכרים את מניותיהם ישירות לרוכשת", וכי "ההתקשרות עם התובעת נעשתה אך ורק לצורך איתור משקיע, שיזרים כספים לתוך החברה עצמה".

בהחלטתו קבע בית המשפט המחוזי ת"א-יפו, כי "מתקיימים מלוא התנאים... המזכים את התובעת (ווליו בייס, א' ל') בעמלה בגין עסקת אייפקס. התובעת היא הגורם היעיל בעסקה זו, היא שהביאה את אייפקס הן בסבב הראשון והן בסבב השני", ו"לא ייתכן כי היחידה שתצא קירחת מהעסקה היא התובעת, שבלעדיה עסקה זו לא הייתה באה לעולם".

לצד זאת, דחה בית המשפט את תביעתה של ווליו בייס לתשלום של כ-4 מיליון שקל "בשל הכפשות ופרסומים פוגעניים אותם דאגה הנתבעת או מי מטעמה לפרסם כנגד התובעת במהלך ולאחר ההתקשרות", שגרמו לווליו בייס "נזק תדמיתי אדיר ולפגיעה במוניטין, כמו גם להפסד עסקאות עתידיות".

השופטת חנה פלינר ציינה בהחלטתה, כי "שוכנעתי כי לא הנתבעת (זאפ, א' ל') היא שעמדה מאחורי הפרסומים הפוגעניים כביכול... לא הוכחה פגיעה במוניטין, לא הוכח כי התובעת איבדה לקוחות כתוצאה מאותם פרסומים".

עוה"ד ישראל שלו וטל טיטמן, שייצגו את ווליו בייס, מסרו כי הם "מברכים על פסק דינו הנחרץ של בית המשפט, אשר קיבל את מלוא טענותינו. מקביעות בית המשפט עולה באופן ברור כי זאפ והעומדים בראשה העלו טענות סרק בכדי להתחמק מתשלום העמלה. על העלאת חלק מהטענות אף מתח בית המשפט ביקורת ולא בכדי השית בנוסף הוצאות משפט במאות אלפי שקלים".

עו״ד איל רוזובסקי, בא כוחה של זאפ, אמר בתגובה ש"זאפ חולקת על הפרשנות המשפטית שנתן בית המשפט המחוזי לתנאי ההסכם, וכי בכוונתה לערער על פסק הדין לבית המשפט העליון. זאפ טענה שיש לפרש מונחים בהסכם (כגון ערבות) על פי המובן הרגיל והמקובל של מונחים אלה. לצערה של זאפ בית המשפט סבר אחרת, ועל כך היא מתכוונת לערער".

השווי בהנפקה: פי 4 משווי הרכישה

חברת זאפ, שהוקמה ב-1968 תחת קבוצת עורק תחת השם "דפי זהב", ועסקה בפרסום ובשיווק עסקים באמצעות מדריכים מודפסים, העבירה בעשור הקודם את פעילותה לאתרי אינטרנט שבבעלותה, וערב הנפקתה המתוכננת אשתקד, הציגה החברה כ-400 אלף עסקים רשומים, כ-23 אלף לקוחות משלמים וכ-16 מיליון כניסות גולשים בחודש. עם אתריה הבולטים של הקבוצה נמנים אתר השוואת המחירים זאפ, אתר המסעדות רסט, אתר מתחתנים, אתר הרפואה זאפ דוקטורס, זאפ משלוחים ואתרי תוכן בתחומים נוספים, ובהם משפטים, עיצוב וחוגים.

כאמור, ניסיון הנפקת המניות הראשונית (IPO) של זאפ, שקודמה בחודשי הקיץ הקודם, ירדה מהפרק באוגוסט 2018, וזאת לאחר שביטול ההנפקה ריחף באוויר מאז פורסמה טיוטת התשקיף הראשונה של ההנפקה לפי שווי חברה של 650-700 מיליון שקל - גבוה פי ארבעה מהשווי שבו רכשה אייפקס את הבעלות בחברה. במסגרת ההנפקה ביקשה אייפקס למכור לציבור מניות זאפ בתמורה כוללת של כ-200 מיליון שקל.

השווי המבוקש נתפס כמנופח בעיני הגופים המוסדיים, שהעריכו כי ההנפקה תוכל לעבור לפי שווי של כ-400 מיליון שקל לזאפ, ומלבד זאת זאפ סבלה גם מעיתוי שלילי, בתקופה שבו נקלע השוק הראשוני בתל-אביב לחולשה ניכרת, שהובילה לביטול לא מעט הנפקות של חברות שהיו בשלבים מתקדמים יחסית של המהלך.

חברת ההשקעות ווליו בייס, שהוקמה לפני כשש שנים על-ידי עידו נויברגר וויקטור שימריך (בעברם מנהלי בית ההשקעות דש איפקס), פועלת בתחומי בנקאות השקעות, חיתום, מחקר, עסקאות מיזוג, גיוסים פרטיים ועוד. מלבד נויברגר ושימריך, המחזיקים כל אחד ב-20% ממניות החברה, מושקעים בבית ההשקעות גופים שליוו את השניים בימי דש איפקס - נתן חץ, משפחת ורטהיים ובית ההשקעות מיטב דש, עם החזקה של כ-20% כל אחד.

עוד כתבות

האם השקל הוא המטבע החזק ביותר בעולם? / צילומים: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המאזן הלאומי ל-2018: סך הרכוש בישראל עלה ב-7% ועמד על קרוב ל-3.5 טריליון שקל

הרכוש הלאומי גבוה פי 2.6 מהתוצר המקומי הגולמי - והוא מייצג סכום של 392 אלף שקל לנפש, לעומת 376 אלף שקל לנפש בסוף 2017 - עלייה של 4.4%

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

"ישראל צריכה ללכת עם אירופה ולא לייצר היסטריה חסרת פרופורציה"

פרופ' זאב רוטשטיין ל"גלובס": "משרד הבריאות הישראלי התחיל נכון כשכיסה את המקור הראשי, שזה סין, ובהמשך הרחיב את הכיסוי כדי ליצור שולי ביטחון מקבילים בדרום-מזרח אסיה - ומכאן אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים כרגע זו הגזמה שפוגעת יותר מאשר מועילה"

תחנת דלק תדלוק בנזין נפט מתדלק / צלם:  thinkstock

בשורה לנהגים: מחירי הדלק יירדו במוצ"ש ב-7 אגורות לליטר

החל מחצות הלילה שבין שבת לראשון יעודכנו מחירי מוצרי הדלק הנמצאים בפיקוח, כך שהמחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בתחנה בשירות עצמי (כולל מע"מ) לא יעלה על 5.92 שקלים לליטר

ביטקוין / צילום: רויטרס

שוק הקריפטו נדבק בקורונה? הביטקוין ירד לשפל של חודש

שער הביטקוין נע הבוקר סביב 8,700 דולר, לאחר שירד ב-14% בשבועיים האחרונים, אבל הוא עדיין גבוה ב-30% משהיה בתחילת 2020 ● נראה כי התפשטות וירוס קורונה בעולם מדאיגה גם את משקיעי המטבעות הדיגיטליים

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

הצעת חוק: עיריות ייגבו היטלי השבחה בגובה 25% בלבד בפרויקטי פינוי-בינוי

הנה עוד רפורמה שמחכה לממשלה הבאה: במשרד המשפטים וברשות להתחדשות עירונית מבקשים להסדר בחקיקה את סוגיית היטלי ההשבחה בפרויקטים של פינוי-בינוי ● כיום כל רשות קובעת בעצמה את המדיניות, שמשמעותה בפועל גבייה או אי גבייה של עשרות מיליוני שקלים מכל פרויקט

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

הנחת אבן הפינה לביה"ח בקריית אתא / צילום: עופר עמר

דעה: חגיגות הנחת אבן-הפינה לבית החולים בקריית אתא הן לא יותר מעבודה בעיניים

מה הרעיון בהנחת אבן-הפינה לבית החולים אזורי ארבעה ימים לפני הבחירות? כלום, בלוף מוחלט ● שוב עובדים עלינו בעיניים, כי בשנים הקרובות לא יוקם בית חולים בקריית אתא

רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

פרשנות: כמו בחוק דירה שלישית - רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש

רשות המסים מתכוונת לבצע שינוי מהפכני בתחום מיסוי הנדל"ן - שינוי הגדרות התא המשפחתי לצורכי מס רכישה ומיסוי מקרקעין בכלל ● האופציה המובילה היא זו שהופיעה בחוק דירה שלישית: כל הנכסים שייכים לשני בני הזוג

נוסעים בנמל התעופה בהונג קונג. אופן זרימת החדשות ישפיע על היקף השיתוק הכלכלי 
צילום: AP - Kin Cheung

התפשטות הקורונה: הונג קונג מנסה לאושש את הכלכלה ע"י חלוקת כסף חינם

ממשלת הונג קונג הודיעה שהיא תקצה סכום של 15.4 מיליארד דולר במענקים ובפטור ממסים לכל תושבי העיר ● שר האוצר בהונג קונג אמר ש"אמצעי בלתי רגיל" נחוץ כדי לעודד הוצאה צרכנית ולהקל את המתחים הפיננסיים בהונג קונג

חנן שמש, מיזמי ויו"ר קרן הגשמה  / צילום: איל יצהר, גלובס

יזמית הנדל"ן רותם שני רוצה להנפיק אג"ח בבורסה כדי להחזיר הלוואות של 63 מיליון שקל מקרן הגשמה

הריבית האפקטיבית של הלוואות הקרן לחברה היא בשיעור של 14.5% ● בעלי השליטה אבי טוריסקי ויהודה ידידיה מבקשים לשדרג את שכרם ● זוגתו לשעבר של אחד השותפים בחברה תובעת את רותם שני ב-30 מיליון שקל בגין שירותים משפטיים

רשף לוי בפרסומת לקוטג' תנובה / צילום: יח"צ

ממש לא טריוויאלי: קוטג' תנובה – הפרסומת הזכורה והאהובה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין של תפוזינה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית עם השקעה של כ-1.04 מיליון שקל

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

הסכסוך בעמיתים עולה דרגה: ההסתדרות נגד המינוי מחדש של מנהל הקרנות הוותיקות שבהסדר

ההסתדרות יוצאת בהתקפה אישית נגד בן אור, המנהל המיוחד של עמיתים, ומתריעה מפני "כוונה לבצע מחטף באמצעות הליך מינוי בלתי תקין לתפקיד המנהל המיוחד"

פסיכולוגיה  / צילום: שאטרסטוק

אין לכם זמן לפסיכולוג? הבוס יביא לכם אחד למשרד

יותר ויותר חברות גדולות בארה"ב מתחילות לספק טיפול נפשי לעובדיהן, במקום העבודה ● "כולנו מפחדים, כולנו נלחמים. אם לא נדבר על זה, זה יהרוס לנו את החיים", אומרת מנהלת מוצר מחברת סרנר

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"

אופיר שריד, מנכל מליסרון  / צילום: סיון פרג'

"אנחנו בשנת שיא": מנכ"ל מליסרון החדש עונה למספידי תחום האופנה

ברקע הדוחות החיוביים של הקבוצה, מנכ"ל מליסרון אופיר שריד בראיון ראשון ● לא חושש מהתחרות מול האונליין, עונה לרשתות הגדולות שמבקרות את הדוכנים בקניונים, ומציע פתרון יצירתי לעודף התחרות בענף

דוד האן / צילום: איל יצהר

"גם עסק פעיל ומשגשג יכול להיכנס לבעיית מימון בשל המשבר"

פרופ' דוד האן, לשעבר כונס הנכסים הרשמי, מעריך כי אם התפרצות הקורונה לא תיעצר בחודשים הקרובים, לא מעט חברות עשויות להיקלע לבעיות תזרימיות קשות ● להערכתו, אם המשבר יחלוף בחודשים הקרובים, חברות ישראליות יוכלו להגיע להסדרים מול החברות הסיניות וגם מול נותני האשראי

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות

 

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

בניגוד לרצונו של שלמה אליהו: גיא פישר ינהל את חטיבת ההשקעות במגדל במקום אסף שהם

מנכ"ל קבוצת מגדל, רן עוז, ממשיך להרחיק מנהלים המזוהים עם בעל השליטה אליהו, ולמנות אחרים במקומם, לעתים אף ללא עבר בענף הביטוח ● פישר שימש בעבר כמנהל ההשקעות בתיק הנוסטרו של בנק לאומי

סקר הסקרים

ארבעה ימים לבחירות: מהפך בצמרת הטבלה - הליכוד לראשונה מובילה בממוצע הסקרים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת