גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עבודה אבודה? של מי המפלגה הזאת בכלל

אמנות ההשתלטות מבפנים: לחדור אל מפלגה מתונה ולסחוב אותה הרחק שמאלה, או הרחק ימינה ● זה מה שקורה למפלגות פוליטיות בארה"ב ובבריטניה ● בישראל יש, אולי, "אופציה קנדית" ומפלגת העבודה נקטה בה

עמיר פרץ/ צילום: תמר מצפי
עמיר פרץ/ צילום: תמר מצפי

עמוד השער של השבועון "טיים" מציג השבוע כוורת של פרצופים פוליטיים. ג'ו ביידן, ננסי פלוסי, ברני סנדרס, אליזבת וורן, קמאלה האריס - וגם אלכסנדריה אוקסיו קורטז (AOC) ואילהאן עומר ורשידה טלייב ואייאנה פרסלי. כולם שייכים נומינלית למפלגה הדמוקרטית.

הכותרת ב"טיים" שואלת, "של מי המפלגה הזו?", ומוסיפה: "התשובה תקבע את גורלו של טראמפ".

ארבע האחרונות מייצגות את האגף הרדיקלי של המפלגה. הן מושכות בכל כוחן שמאל. אחד מעוזריה של AOC הכריז זה לא כבר שהמתונים במפלגה "מסכנים את שלום העולם", לא פחות.

בשעה שהזרם המרכזי במפלגה מנסה לפתח נוסחה להוצאת דונלד טראמפ מן הבית הלבן בעוד 15 חודשים, הרדיקליות אומרות שאין טעם להוציא אותו בלי נוסחה לתיקון העולם. הן ושותפיהן בזים למתינות פוליטית.

בעלי בריתן מתמודדים על כהונות פוליטיות בכל הדרגים. הם מנסים לחקות את המופת של AOC שהיכתה ציר קונגרס ותיק ורב השפעה בבחירות המקדימות. ניצחונה חִשמל את השמאל. אילו היו עוד מאה כמותה בקונגרס, הן היו מובילות את המפלגה הדמוקרטית אל מקום שבו מעולם לא הייתה, ולא רצתה להיות.

בקיצור: הן היו מסיימות את המפלגה הדמוקרטית בתור שכזאת - לא בהכרח בזכות תמיכת הרוב, אלא הודות להצלחתו של אקט חתרני.

המפלגה הרפובליקאית כבר נפלה קורבן למה שקוראים בעולם העסקים "השתלטות עוינת". טראמפ נהג כאחד מ"ציידי התאגידים" (corporate raiders). הוא לא קנה מניות מכל הבא ליד, אלא הביא איתו מצביעים אל הבחירות המקדימות של המפלגה, שלפחות חלקם לא חשבו את עצמם לרפובליקאים. תחת מנהיגות טראמפ, המפלגה ויתרה על תמיכתה בסחר חופשי ועל פרגמטיות יחסית בענייני הגירה.

מחיר כבד בגלל עוויתות רדיקליות

בבריטניה נעשה בוריס ג'ונסון בחודש שעבר לראש הממשלה מתוקף העדפתם של 92 אלף חברים רשומים במפלגה השמרנית, או בערך שתי עשיריות האחוז של בעלי זכות הבחירה בממלכה.

חלק ניכר מחברי המפלגה הצטרפו רק בשנתיים האחרונות, במאמץ יזום להבטיח את פרישת בריטניה מן האיחוד האירופי. ואומנם ג'ונסון מיהר להודיע, תיכף לבחירתו, כי הוא יעמוד על ברקזיט עד סוף אוקטובר ויהי מה. רוב הבריטים אחוזים פחד מפני "מה".

גם על מפלגת העבודה הבריטית השתלט מיעוט רדיקלי באמצעות הצטרפות מסיבית של חברים חדשים. ג'רמי קורבין הוא המנהיג השמאלי ביותר של המפלגה מאז התחילה להתחלק בשלטון, כמעט לפני מאה שנה. אף כי הייתה תמיד מפלגת שמאל, היא עמדה בצד הסוציאל-דמוקרטי של המפה. קורבין ומקורביו לעומת זאת הם מרקסיסטים, אולי לניניסטים; אנטי-קפיטליסטים, אנטי-מערביים, וגם אנטי-ישראליים לתיאבון במפלגה עם מסורת ארוכה של אהדה לציונות.

הם הצליחו לעשות משהו שקודמיהם הטרוצקיסטים ניסו לעשות בשנות ה-70 וה-80 של המאה שעברה: להשתלט על המפלגה בשיטות חתרניות, מחוז בחירה אחר מחוז בחירה. המפלגה שילמה מחיר כבד על עוויתותיה הרדיקליות, ונשארה באופוזיציה 18 שנה רצופות. רק חזרה אל המרכז חילצה אותה משם.

הימין השמאלי ביותר

בישראל לא התרחשו חטיפות פוליטיות מן הסוג הזה, זאת אומרת חדירה חתרנית, כדי לתפוס את הפלטפורמה לטובת דגל אחר. היו כמובן מקרים של חברי מרכז, בשורה של מפלגות, שגייסו קולות כדי לשפר את סיכוייהם להגיע לכנסת.

אם אינני טועה, "הליכודניקים החדשים", המודיעים על רצונם "לקדם את האג'נדה הליברלית-דמוקרטית בליכוד" (newlikud.org), הם הניסיון הראשון בארץ ליזום הצטרפות רחבה אל מפלגה, כדי להשפיע על מצעה. זה רעיון עם פוטנציאל מעניין, אבל אין קושי לנחש שלליכוד הקלאסי יש פילטרים, נוגדנים ופוליסות ביטוח.

לפי שעה, לליכוד אין עניין להשתנות רעיונית. מפלגת העבודה לעומת זאת, עושה ניסיון גלוי להינצל באמצעות פנייה ימינה. אני מנסה להיזכר איפה עלה יפה משהו מן המין הזה. אולי בקנדה.

שם, מפלגת מרכז-ימין עם נטיות פרוגרסיביות (כנראה הימנית השמאלית ביותר באיזושהי דמוקרטיה מערבית), נחלה את הניצחון הגדול ביותר בתולדותיה ב-1984 (211 מ-282 מושבי הפרלמנט). תשע שנים אחר כך היא נחלה את התבוסה האיומה ביותר, כנראה, של איזושהי מפלגת שלטון דמוקרטית, וירדה לשני מושבים. בשני סיבובי הבחירות הבאים היא התאוששה טיפה, אבל רק טיפה, ולא הצליחה להגיע אפילו לעשירית ההישג של 1984.

ב-2003 היא החליטה להתאבד. היא קפצה אל זרועותיה של מפלגת ימין לא-פרוגרסיבית (הכול יחסי,  זו קנדה). האיחוד עלה יפה. חמש שנים אחר כך, המפלגה המאוחדת ("השמרנית") עלתה לשלטון, בהנהגת הימין הימני, ונשארה בו שבע שנים. סקרי דעת קהל מראים שיש לה סיכוי סביר לחזור לשלטון בבחירות העומדות להתקיים לא יאוחר מאוקטובר.

האם מפלגה החוזרת ומובסת צריכה לחכות שהמציאות תשתנה, או שהיא עצמה צריכה להשתנות? מה רדיקלי צריך להיות השינוי? היש קו אדום, שחצייתו מביאה מפלגה היסטורית אל קיצה הטבעי?

תשובה על השאלה מצריכה הגדרת כוונות. האם היעד העיקרי של מפלגה פוליטית הוא להגיע לשלטון, או לפחות להישקל כחלופה לשלטון? או אולי היעד הוא להשפיע על התהליך הפוליטי באמצעות נוכחות רעיונית ומוסרית?

המציאות הפוליטית חייבה את מפלגת העבודה בישראל לענות על השאלה הזו עכשיו, מפני שבהיעדר תשובה, היא עמדה להיעלם אלקטורלית, או לאבד את הטעם בקיום נפרד. היא העדיפה קיום נפרד באמצעות הגדרה מחדש. ממפלגת מרכז-שמאל היא הפכה למפלגת מרכז-ימין. הבה נקרא לזה "האופציה הקנדית", אם גם מבלי דעת. קצת קשה להאמין שהתוצאה תהיה קנדית, אבל אולי רק מפני שאנחנו קטני-אמונה.

עוד כתבות

כיפת ברזל/צילום:תמר מצפי

הנחיות פיקוד העורף: לימודים בוטלו, עבודה במרכז - רק במקומות ממוגנים

מחשש לתגובת הג'יהאד האסלאמי לחיסולו של מפקד בכיר בארגון על ידי צה"ל הבוקר, פיקוד העורף הודיע כי במידה וקיים מרחב מוגן, ניתן לצאת לעבודה באזורים השפלה, דן וירקון ● רשויות בדרום ובמרכז הארץ הכריזו על ביטול הלימודים ● צירי תנועה הקרובים לגדר נחסמו ● הבנקים עברו למתכונת חירום

גירושין / צילום: שאטרסטוק

מצוקת המס של המתגרשים: מה עושים כשהתא המשפחתי המתפרק מחזיק בחברה

כשמתפרק תא משפחתי שמחזיק בחברה, נטיית בתי המשפט היא לקבוע כי בן הזוג שאיננו רשום כבעלים בחברה, לא יקבל את מחצית המניות, אלא את שווי המניות  ● אלא שהדבר עלול להשית על בן הזוג הנשאר בחברה את הנטל לממן את המס של בן הזוג היוצא

מנכ"ל Curo מאיר אלבוחר ופרופ’ צבי בנטואיץ/ צילום: איתי ברנע

לא רק עישון ובליעה: החברה שמפתחת דרך חדשה לצריכת קנאביס רפואי

חברת Curo מפתחת דפית מסיסה, שמאפשרת לצרוך קנאביס מתחת ללשון ● המוצר מיועד לטיפול בהפרעות שינה ובגלאוקומה

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

היום הראשון בתפקיד: שר הביטחון בנט מבקש להשאיר את אבי דיכטר כסגנו

דיכטר מונה לתפקיד על ידי ראש הממשלה נתניהו בתפקידו כשר ביטחון ועם מינוי בנט נדרש אישור מחדש

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מניית אסתטיקה על סטרואידים: אינמוד זינקה 188% מההנפקה וכבר שווה 1.3 מיליארד דולר

הכנסות אינמוד גדלו ברבעון השלישי של 2019 ב-57% ל-40 מיליון דולר, והרווח נקי עלה ל-16 מיליון דולר - גידול של 87% ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה ● המייסד והמנכ"ל משה מזרחי: "הדרישה למוצר הייחודי שלנו עולה, ואנחנו מתכננים לחדור לשווקים חדשים"

ד"ר אחמד טיבי, הרשימה המשותפת / צילום: איל יצהר, גלובס

אחמד טיבי בכנס בנצרת: "זה 'מבצע שלום הבלפור' או 'מבצע עוקף מנדלבליט'?"

ח"כ טיבי בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "אנחנו נגד מלחמה, בעד הסדר מדיני ונגד פגיעה באזרחים; יש להפסיק את האש מיד" ● "צריך להפוך את היישובים הערביים ליישובים מתקדמים עם מרחב ציבורי שוקק חיים; הסתיים העידן שמבקשים שנגיד תודה על פירורים"

צחי הנגבי

האם החוק מכיר בנבצרות של ראש ממשלה רק מטעמים רפואיים?

מתווה הנשיא להקמת ממשלת אחדות כולל גם סעיף שנוי במחלוקת: אם יוגש כתב אישום נגד רה"מ הוא "ייצא לנבצרות" ● אבל האם יכול להיות שהחוק קובע כי נבצרות עוסקת רק בעניינים בריאותיים? ● המשרוקית של גלובס

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חדשות טובות לחברות הסלולר: ישלמו עשרות מיליוני שקלים פחות עבור ערבויות

משרד התקשורת החליט להקל על המפעילים גם בערבות עבור הרישיון וגם עבור הערבות בחובות הפריסה ● החדשות שלא יאהבו לשמוע הם שבמכרז הדור החמישי המשרד לא משנה את התנאים לגבי תדרי ה–700 מגה הרץ המבוקשים

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

השיקול היחיד שעמד ברקע החיסול היה ביטחוני, אך תוצאותיו מקרבות הקמת ממשלת אחדות

לח"כ בני גנץ אין בשלב הזה שום גיבוי ציבורי ופוליטי להקים ממשלת מיעוט עם מפלגות השמאל בתמיכה של הרשימה המשותפת, משמע האפשרות שעל הפרק היא רק הקמתה של ממשלת אחדות ● פרשנות

בני גנץ, יו"ר כחול לבן / צילום: אופק אבשלום, יח"צ

לגנץ נשארו תשעה ימים: אלה התרחישים האפשריים בפלונטר הפוליטי שישראל תקועה בו

הימים נוקפים, ההתבטאויות מכל הצדדים מחריפות, וכל צד מנסה לשפר עמדות לקראת ההכרעה שתיפול בתקופת הזמן הזו ● התרחיש הסביר ביותר הוא ממשלת אחדות, אך ממשלות מיעוט של הליכוד או כחול לבן גם הן אופציות, וכך גם הליכה לבחירות בפעם השלישית

הלוויתו של בכיר הג'יהאד האיסלמי בעזה / צילום: Mohammed Salem, רויטרס

הטראבל מייקר של הרצועה: מיהו בכיר הג'יהאד האיסלמי שחיסולו הלילה הוביל להסלמה הביטחונית

ישראל חיסלה הלילה את מי שנחשב ל"עושה הצרות" של רצועת עזה - מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלמי בצפון הרצועה, בהאא אבו אל עטא ● מדובר במי שיזם את מרבית אירועי ירי הרקטות על ישראל

אבי וייס / צילום: חיים דוד

כולם מדברים מפוזיציה, גם אלדד קובלנץ ואבי וייס

קרב עקיצות נרשם היום בכנס אילת לעיתונות בין מנכ"ל התאגיד, שאמר כי מהדורות החדשות בערוצים המסחריים הן בידוריות, לבין מנכ"ל חדשות 12, שביקש ממנו "רשימה של 4-5 סקופים שהביאו חדשות כאן 11" ● וגם: מה ההבדל לשיטת וייס בין אמנון אברמוביץ' לעמית סגל?

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אמזון עולה עם תרגום לעברית ויוצאת במבצע שילוח חינם לישראל

זאת בקנייה מעל 49 דולר ● המבצע אומנם לא חל כאמור על כל המוצרים הנמכרים באמזון, אבל רבים מהם, בקטגוריות השונות, כן נכללים בו

אלי יונס / צילום: ענבל מרמרי, גלובס

בדרך לתפקיד יו"ר הפניקס? יונס קיבל את דמי הייעוץ לקרנות הרוכשות ויצטרף לדירקטוריון

יונס משתחרר ממגבלת שכר הבכירים ● לאחר שיצטרף לדירקטוריון הפניקס יונס עשוי להתמנות לתפקיד יו"ר הקבוצה האם מעל יו"ר הפניקס ביטוח ● לא מן הנמנע שיונס יבחר להיות "רק" דירקטור רגיל

נכס של אול יר בברוקלין / צילום: מתוך מצגת החברה

לאחר שהתאושש מהמפולת: האם נותר מקום להרוויח באג"ח הנדל"ן האמריקאיות?

ווליו בייס: ב-40% מסדרות האג"ח האמריקאיות "עדיין גלומה הזדמנות השקעה", שנה לאחר קריסתן ● בבית ההשקעות מסבירים כי כמגמה, מרבית סדרות הענף "נסחרות בפער גדול מעל לשוק, המשקף את עודף הסיכון הגלום בהן, כפי שרואים אותו המשקיעים, ביחס לסדרות האג"ח המקומיות"

מעבדות חברת אבוט (Abbott) / צילום: שאטרסטוק

הסקטור המנומנם הזה הוא הטיפול הרפואי המומלץ לסובלים מתנודתיות

על רקע השיאים במדדי המניות בשוק האמריקאי, בוחנים משקיעים כיצד לשפר את החשיפה המנייתית העולמית ● למה תת סקטור הציוד הרפואי יעניין אותם?

צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי / צילום: REUTERS/Mohammed Salem

הסלמה ביטחונית: אחרי חיסול הבכיר בעזה - אזעקות מהדרום עד המרכז

(עדכונים שוטפים): ביתו של בהאא' אבו אל-עטא, שהוגדר על ידי צה"ל כ"פצצה מתקתקת", הופצץ בשכונת שג'עאיה ● הג'יהאד האסלאמי: "התגובה שלנו תזעזע את היישות הציונית" ● אזעקות נשמעו מעוטף עזה ועד לגדרה, ראשון לציון וחולון. אין לימודים בדרום ובערים במרכז

בנימין נתניהו / צילום: רפי קוץ, גלובס

עודה: "נתניהו ישאיר רק אדמה חרוכה בניסיון נואש להשאר בתפקידו"

בבוקר שלאחר החיסול בעזה הוכרזה כוננות שיא בעוטף ובמרכז, והרוחות הפוליטיות סוערות ● גנץ "מגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל", הנשיא ריבלין נתן גם הוא גיבוי מלא לתקיפה, וברשימה המשותפת מאשימים: "תקיפה שנועדה למטרות פוליטיות"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ירידות בתל אביב בצל ההסלמה הביטחונית: ת"א 90 מאבד 1.1%

מדד ת"א 35 יורד ב-0.5%, מדד הנדל"ן מאבד 1.6% ומדד הבנקים יורד ב-0.7% ● רשות ניירות ערך פתחה בהליך מנהלי נגד סאני אלקטרוניקה והיו"ר יעקב לוקסנבורג

חגיגות יום הרווקים של עליבאבא / צילום: Aly Song, רויטרס

יום הרווקים הסיני שבר שיאים: היקף מכירות של 38.4 מיליארד דולר

יום ההנחות הבינלאומי יצא לדרך בשעה חצות שעון סין ● מספר שעות לפני סיום יום הרווקים עמד היקף המכירות על 37.5 מיליארד דולר ● אחרי דקה ו-8 שניות בלבד נרשמו באתרים של קבוצת עליבאבא מכירות בהיקף של מיליארד דולר