גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נאסרה הכניסה להר הבית; פצועים במהומות בין המשטרה למתפללים מוסלמים

במשטרה החליטו שלא להתיר עליית יהודים להר הבית בתשעה באב בשל חג הקורבן המוסלמי ● עשרות אלפי מוסלמים הגיעו למסגד אל-אקצא, ועימותים פרצו עם המשטרה שהחליטה לסגור את השערים למתחם ● בימין תקפו: "רוח גבית לטרור" ● גורמים מדיניים: "לא ניתנה הנחיה מרה"מ"

הר הבית / צילום: רויטרס
הר הבית / צילום: רויטרס

המשטרה החליטה היום (א') שלא להתיר כניסת יהודים להר הבית בתשעה באב זאת, בתום הערכת מצב שהתקיימה בראשות מפקד מחוז ירושלים דורון ידיד. עם זאת, עשרות מתפללים יהודים ממתינים בשער המוגרבים על מנת להיכנס למקום. במקביל, הפלסטינים מדווחים על עימותים בין המשטרה למתפללים מוסלמים בהר הבית כשמוקדם יותר עשרות אלפי מוסלמים ערכו במקום תפילה המונית לרגל חג הקורבן, המתקיים במקביל.

גורמים מדיניים הבהירו כי "הכניסה להר הבית נקבעת על פי הערכות מצב של המשטרה. בשום שלב לא ניתנה הנחיה של ראש הממשלה לסגור את הכניסה להר הבית".

בכלי תקשורת פלסטיניים דווח על פצועים פלסטיניים במסגד אל-אקצא ועל כוחות שמכתרים את המתפללים. השייח' עכרמה צברי אמר לרשת "אל-מיאדין" כי "מה שמתרחש מעיד על כך שנתניהו נענה לדרישות היהודים הקיצונים מטעמי בחירות".

מהמשטרה נמסר כי "החל משעות הבוקר המוקדמות עשרות אלפי מתפללים פוקדים את הר הבית. בשעה האחרונה, התקיימה הערכת מצב מיוחדת בראשות מפקד מחוז ירושלים ובסיומה הוחלט כי לאור כמות המתפללים ופוטנציאל החיכוך הגבוה לא יתאפשרו בשלב זה ביקורים בהר הבית". עוד נמסר כי "משטרת ישראל ערוכה באזור כבר מליל אמש ובמהלך הבוקר הזה עם מאות שוטרים ולוחמי מג"ב הפרוסים במגוון משימות, הכל במטרה לשמור על הסדר הציבורי ועל שלומם ובטחונם של המתפללים והמבקרים באזור".

ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה אמר כי "אנו עוקבים אחר הצעדים הישראלים באל-אקצא ודיכוי המתפללים והמוראביטון והקריאות החוזרות ונשנות לפרוץ אליו בייחוד בעיד אל-אדחא. הדבר מהווה הפרה ופגיעה בזכויות ורגשות מיליוני מסלמים ברחבי העולם בימים מבורכים אלו". הוא קרא "לוותר על אשליות ההסדר ושיתוף הפעולה הבטחוני והצורך בביטול ההכרה בכיבוש באמצעות תיקון המצפן, הפסקת כל צורות הנורמליזציה והחייאת ההתנגדות".

בימין תוקפים: "בושה וחרפה"

בקרב הממתינים היהודים זעמו על ההחלטה. "אין שום הודעה של המשטרה ולא הייתה הודעה", אמר מתפלל שמתתין בשער המוגרבים משעות הבוקר המוקדמות. "הם מזלזלים באדם הפשוט ובגישה שלנו למקום הכי קדוש". מנגד, בקרב מתפללים מוסלמים בהר עצמו נשמעו קריאות שמחה בתגובה להחלטה.

אמונה, שהגיעה מאזור מטה בנימין עם חברותיה לשער המוגרבים גם כן התאכזבה מהחלטת המשטרה. "באנו כי קיווינו שיפתחו את ההר, שהמשטרה תאפשר ליהודים, במיוחד בתשעה באב. ולצערנו זה לא קורה וגם לא נראה באופק. וזה עצוב לנו. דווקא בתשעה באב. רואה את הכמות של האנשים שבאים ורוצים לעלות. הלוואי שראש הממשלה והמשטרה יבינו, אם היו רוצים זה היה אפשרי לאזן את כמות המוסלמים שעולים ולתת ליהודים להיכנס. בעיקר ביום של חורבן הבית. שלא לדבר על האפליה שיש בזה לפחות ביום החשוב הזה. אנחנו עדיין כאן ומקווים שיפתחו. חשבנו שאולי יהיה כמו ביום ירושלים שבסוף נתנו".

גם בימין מתחו ביקורת על ההחלטה. שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' אמר כי "סגירת הר הבית ליהודים בתשעה באב היא בושה וחרפה, מהסוג שמזכיר לנו על מה אנחנו צמים היום", הוא צייץ בטוויטר. "ההחלטה להיכנע לטרור ולאלימות הערבית במקום הקדוש ביותר לעם היהודי היא השורש לאבדן ההרתעה גם ביתר הגזרות. כך גם סגירת מערת המכפלה היום בשל יום אידם. "על הר ציון ששמם שועלים הילכו בו".

מפלגת הימין המאוחד קראה לראש הממשלה בנימין נתניהו לשנות את ההחלטה. "חרפה לאומית, קוראים לראש הממשלה לשנות את החלטתו. החלטת נתניהו לסגור את הר הבית היא חרפה לאומית. ההר הוא המקום המקודש ביותר לעם היהודי. אנו קוראים לראש הממשלה: תשנה את החלטתך. תפתח את הר הבית ליהודים".

עו"ד איתמר בן גביר (עוצמה יהודית) הוסיף כי "הכניעה וההתקפלות בהר הבית רק נותנת רוח גבית לטרור. משטרה שמאפשרת תליית שלטי הסתה, נכנעת לאיומים ומנהיגה מדיניות אפרטהייד ואוסרת על יהודים לעלות להר ולהתפלל רק בגלל שהם יהודים צריכה לעבור שינוי מהותי. זה מה שקורה כשהשרים שלנו הופכים להיות צייצני טוויטר במקום להשפיע לשנות. תפקידו של השר לביטחון פנים לתת הוראות למשטרה ולא להפך. דווקא ביום שבו עם ישראל מציין חורבן הממשלה נכנעת בהר הבית. מי ששולט בהר הבית ישלוט בארץ ישראל כולה".

עם זאת יש מי שברכו על ההחלטה. הראשון לציון הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף אמר כי "עליית יהודים להר הבית אסורה על פי ההלכה בתכלית האיסור וראוי שתימנע עליית יהודים לאורך כל השנה, ירושלים תיבנה משמירת קדושתה ולא חלילה מחילולה, בפרט ביום תשעה באב בו אנו מייחלים לבניין ירושלים".

אביב טטרסקי, חוקר בעמותת עיר עמים, מסר בתגובה: "החפיפה בין שני ימי המועד יצרה מצב שבו ראש הממשלה נאלץ לקבל החלטה. נתניהו קיבל את ההחלטה הנכונה אולם כדרכו הוא עשה זאת ברגע האחרון ותוך הסתתרות מאוחרי "המלצות המשטרה". חבל שנתניהו לא ניצל את ההזדמנות על מנת לבטא הכרה וקבלה של זכותם של מוסלמים לציין את עוד אלאדחא בהר הבית/חראם אשריף ללא הפרעה ולהסביר לציבור היהודי שישראל מחויבת לשמירה על הסטטוס קוו בהר.

קריאת מועצת הווקף והסדרי התנועה

מועצת הווקף קראה מוקדם יותר למוסלמים להגיע לתפילה המונית שהתקיימה בהר הבית. כמו כן, המועצה הודיעה על סגירת המסגדים האחרים בירושלים. נסגור את שערי המסגדים שלנו ונפתח את שערי אל-אקצא שלנו. תושבי ירושלים יעמדו בלב אחד כאיש אחד נגד קביעת עובדות או חלוקה מקומית או זמנית של המסגד", נכתב בהודעת המועצה האסלאמית העליונה ומועצת הווקף, לפי דיווחים פלסטיניים.

במשטרה ציינו מוקדם יותר כי הם נערכים בכוחות מתוגברים סביב העיר העתיקה, בשל הצפי להגעת המונים לאירועי תשעה באב. כמו כן, יחולו שינויים בהסדרי התנועה. החל משעות הבוקר, תיחסם העיר העתיקה לכניסת כלי רכב פרטיים למעט תושבי המקום. הכניסה לרחוב סולטן סולימאן תחסם לכניסת כלי רכב החל מהשעה 17:00 וצפויה להיפתח בשעות הלילה עם סיום פיזור המתפללים. הציבור מתבקש להימנע מלהגיע לאזור העיר העתיקה.

גם ביום ירושלים האחרון נבחנה האפשרות למנוע עליית יהודים משום שחל בתום ימי הרמדאן, אז מגיעים מוסלמים רבים להתפלל במקום. אולם, אחרי הערכת מצב, אפשרה המשטרה כניסה באופן מוגבל. בשעות הבוקר המוקדמות נרשמו עימותים בין מתפללים לכוחות הביטחון, אולם לאחר מכן הדפו הכוחות את המתפללים המתפרעים לתוך המסגד ועליית היהודים עברה בשקט.

עוד כתבות

שכונה ל’, צפון תל אביב / צילום: קלר וויליאמס

בכמה נמכרה דירת ארבעה חדרים בשיכון ל' בתל אביב?

הדירה, בשטח 103 מ"ר, בקומה 7 מתוך 8, עם מעלית וחניה בטאבו, נמכרה ב-3.1 מיליון שקל ● ועוד עסקאות נדל"ן מרחבי הארץ

מנו גבע / צילום: איל יצהר

"כ-25% מהתוצאות שדיווחו לנו היו שקר. לקחתי בחשבון שזה יתחזק הפעם, אבל זה היה מטורף"

דודי חסיד, מנכ"ל קאנטר שביצעה אתמול את המדגם של כאן 11: "הרגשתי לחץ לא נורמלי, אבל כשראיתי את שני המדגמים האחרים, נרגעתי" ● מנו גבע, שערך את מדגם חדשות 12: "חלק גדול מהעבודה לפני פרסום המדגם היה לתקן שקרים"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

עליות קלות בת"א לאחר הורדת הריבית בארה"ב; אופקו צונחת ב-4%

המדדים נסחרים סביב רמות הפתיחה ● הפד הוריד ריבית ב-0.25%, בפעם השנייה מאז המשבר של 2008 ● הדולר אינדקס טיפס ב-0.4% ● שוק האג"ח צפוי לעורר עניין לאחר הודעת הריבית של הפד ● טבע חוזרת עם פער שלילי של כ-1%

 

מזקקת נפט של ענקית הנפט הסעודית ארמקו / צילום: Ahmed Jadallah, רויטרס

סעודיה: "שאריות המל"טים מוכיחות שלאיראן היה חלק בתקיפה"

לפי משרד הביטחון הסעודי, המל"טים בהם השתמשו המורדים החותים היו מתוצרת איראן

רכב צילום: רויטרס

גרמניה ירוקה? חוק האקלים המהפכני שעשוי לשנות את פני המדינה

הקמת קרן שתוקדש להפחתת פליטת גזי חממה ותמומן באמצעות אג"ח לאזרחים, התחייבות חוקית לשיעור ההפחתה והשקעה של עשרות מיליארדי דולרים על שלל יוזמות הן רק חלק מהצעדים שתציג ממשלת גרמניה במסגרת חוק האקלים

נבחרת ישראל / צלם: שלומי יוסף

רייטינג נמוך ועלויות בשמיים: משדר הספורט שכולנו משלמים עליו

רק 3% מהאוכלוסייה צופים במשחקי נבחרת ישראל בכדורגל המשודרים בערוץ הציבורי, אך תאגיד השידור ממשיך לשלם כ-850 אלף שקל לכל משחק ● הגיע הזמן שמדינת ישראל תתקדם ותאפשר שידורי של משחקי הנבחרת בערוצים המסחריים ● פרשנות

עינת קליש רותם / צילום: רמי זרנגר

עיריית חיפה תקצץ זכויות תמ"א 38 בעיר; מגבשת מדיניות עירונית חדשה

בדיקה שנעשתה בעיריית חיפה הראתה כי אם תיושם התמ"א - יתווספו לעיר 15 אלף יחידות דיור, והתשתיות יקרסו ● המדיניות החדשה תכלול מתן זכויות בנייה גדולות לאורך צירים מרכזיים וצמצום זכויות בתוך השכונות

הנשיא דולנד טראמפ והנשיא ברק אובמה בטקס מינויו של טראמפ לנשיא בינואר 2016 / צילום: רויטרס

היועץ החדש לביטחון לאומי בבית הלבן: השווה בעבר את טראמפ לאובמה

● רוברט אובראיין, שהנשיא מינה אותו לתפקיד אתמול, אמר על המועמד טראמפ ב-2016, בפריימריס של המפלגה הרפובליקאית: הוא קרוב יותר להשקפת העולם של אובמה כלפי ישראל מאשר להשקפת ה'בייס' הרפובליקאי ● ג'ון בולטון, היועץ הקודם, תוקף את טראמפ: ההתקפה על סעודיה נובעת מחולשת הנשיא, שלא הגיב על התקפה איראנית קודמת

ריבלין, נתניהו וגנץ באזכרה של הנשיא לשעבר פרס / צילום: לע"מ

ריבלין בטקס האזכרה לשמעון פרס ז"ל: "אעשה כל שביכולתי על מנת למנוע מערכת בחירות נוספת"

"גודל השעה מחייב אותנו להתכנס מהר ככל הניתן, מיד כשנבין את תמונת הקולות הסופית, על מנת לחתור להקמתה של ממשלה" ● כך אמר נשיא המדינה בטקס האזכרה לנשיא שמעון פרס ז"ל ● ריבלין הוסיף כי האחריות מוטלת, בעיקר, על העומדים בראש שתי המפלגות הגדולות

נופשים בחופי סיני / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סיני על המפה: מתחילת השנה חלפו במעבר הגבול טאבה מיליון נוסעים. מה הצפי לחגים?

בחגי תשרי צפויים לעבור במעבר הגבול טאבה 150 אלף נוסעים, כאשר בראש השנה לבדו צפויים לעבור שם 35 אלף נוסעים ● היוצאים לחצי האי משלמים אגרה בסך 102 שקל, שמתחילת השנה הסתכמו בכ-50 מיליון שקל

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

רוטציות, פיצולים, איחודים או ויתור על 61 ממליצים: ארבעה תרחישים להרכבת קואליציה

לאחר סיום פרסום תוצאות האמת, נתניהו יצטרך להתמודד עם העובדה שחלק גדול מהציבור הישראלי מאס בו כראש ממשלה ● הוא עוד לא ויתר על ממשלה בראשותו וינסה לרתום אליה את כל מי שרק יסכים, אבל זה לא קל כשההכרעה נמצאת לבסוף בידיו של יריבו המושבע - הנשיא ראובן ריבלין

חיים סבן/ צילום: אמיר מאירי

האם חיים סבן עשוי לאבד את השליטה בפרטנר?

מהחלטה שקיבל השופט חגי ברנר, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, עולה כי קבוצת סבן נמצאת בהפרה של ההסכם שלה מול חברת האצ'יסון ואינה משלמת לה ריבית בסך 10 מיליון שקל

השופטת ורדה וירט לבנה/ צילום: אוריה תדמור

יובל לבתי הדין לעבודה: יותר זכויות לעובדים, יותר שקיפות ביחסי העבודה, פחות הפליה

השבוע מציינת מערכת המשפט 50 שנה להקמת בתי הדין לעבודה • מומחי משפט מסכמים את ההישגים, משרטטים את האתגרים, אך חלוקים בשאלה: האם בתי הדין מוטים לטובת העובדים או המעסיקים

שרת המשפטים איילת שקד בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

איילת שקד תשבור את הבלוק? "רעיון מעניין, אבל לא סגור"

יו"ר ימינה אמרה בראיון לרשת ב': "גוש הימין של נתניהו הוא רעיון מעניין, אבל עוד לא סגור. נצטרך לוודא שהאינטרסים שלנו מיוצגים"

בנימין נתניהו ונבחרת הליכוד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מפלגה בורחת מבשורה: האם בליכוד מסרבים להכיר בהפסד?

מדגמי הטלוויזיה ניסו לתת שואו • הפוליטיקאים העדיפו לשתוק ● ונדמה שבליכוד מסרבים להכיר בסיומו של עידן • טל שניידר ודוד ורטהיים התארחו באולפן "גלובסטוק" בהנחיית ליאת רון כדי לסכם עוד ערב בחירות ● האזינו

טראמפ ונתניהו בדאבוס / צילום: Carlos Barria, רויטרס

דונלד טראמפ: "לא דיברתי עם נתניהו מאז הבחירות"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הבהיר הערב כי לתוצאות הבחירות בישראל ולממשלה שתקום בעקבותיהן אין כל השלכה על יחסו לישראל

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

בחברה החרדית והערבית יצאו להצביע, אבל זה לא מבטיח להם שלטון

אחרי החרם של הציבור הערבי בבחירות מועד א', חזרה הרשימה המשותפת לתמונה - ובגדול • השיח האזרחי על תקציבים ותשתיות מכניס אותם לפוליטיקה הישראלית • המפלגות החרדיות חזקות, אבל השאלה היא אם יוכלו להשתלב בממשלת אחדות • אולי לאריה דרעי יש דרך לשלב בין גנץ לנתניהו והחרדים

גיל דון, מנכ”ל ספליטיט / צילום:  כדיה לוי

"גיל עשה עבודה מצוינת": מייסד חברת הפינטק ספליטיט יעזוב את תפקיד המנכ"ל

מניית ספליטיט עלתה ב-153% מאז הונפקה באוסטרליה בתחילת השנה ● המנג"ל הפורש גיל דון ימונה למנהל אזור

בריקל קי במיאמי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המשקיעים הזרים מוכרים נדל"ן אמריקאי, אך במיאמי המשרדים בפריחה

בניית שטחי משרד במיאמי הגיעה לרמה הגבוהה ביותר מאז 2009

פרופ’ דפנה קריבן/ צילום: שלומי יוסף

עלייתו של השכיר היזם: בעל חזון ולא מתכוון לפתוח עסק משלו

פרופ' דפנה קריב, החוקרת אקוסיסטם של יזמות, מצביעה על תופעה חדשה: יזמות פנים-ארגונית, שמאפשרת גם לשכירים לממש את הלהט היזמי שלהם ● בראיון ל"גלובס" היא מסבירה מדוע כדאי לחברה להעמיד לרשות עובדיה סוללה של מנטורים ולשתף פעולה עם אקסלרטורים