גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המשפחה העשירה בעולם מתעשרת ב-4 מיליון דולר נוספים מדי שעה. והיא לא לבד

לפי בלומברג, 25 המשפחות העשירות בעולם מחזיקות כיום בכ-1.4 טריליון דולר ● בראש עומדת משפחת וולטון, שמחזיקה בענקית הקמעונאות וולמארט ותתעשר בעוד מאות אלפי דולרים עד שתסיימו לקרוא את הכתבה הזו ● ומי עוד ברשימה? מהיורשים של מארס ועד משפחת המלוכה הסעודית

מימין: בני משפחת וולטון, רוברט, אליס וג'ים / צילום: Rick Wilking, רויטרס
מימין: בני משפחת וולטון, רוברט, אליס וג'ים / צילום: Rick Wilking, רויטרס

המשפחה העשירה בעולם הופכת לעשירה יותר ויותר בכל רגע שעובר. כך, ההון של משפחת וולטון, היורשים של מייסד וולמארט, גדל ב-70 אלף דולר מדי דקה, 4 מיליון דולר מדי שעה ו-100 מיליון דולר מדי יום. ההון שלהם גדל בכ-20 אלף דולר מאז שהתחלתם לקרוא את הכתבה הזו. בינתיים, בזמן הזה, עובד חדש בוולמארט היה מרוויח 6 סנט, בדרך למשכורת מינימום של 11 דולר בשעה. 

לפי "בלומברג", ההון של משפחת וולטון צמח ב-39 מיליארד דולר מאז יוני 2018, אז פורסם הדירוג הקודם של המשפחות העשירות בעולם. למשפחת וולטון יש לא פחות מ-191 מיליארד דולר. משפחות היורשים האמריקאיות האחרות לא נמצאות הרחק מאחור. ההון של משפחת מארס, יורשי חברת השוקולד, גדל מאז ב-37 מיליארד דולר ל-127 מיליארד דולר. ההון של משפחת קוק, שמחזקים במפעלי תעשייה, זינק ב-26 מיליארד דולר ל-125 מיליארד דולר. האמריקאים כמובן לא לבד. ההון של משפחת אמבאני ההודית, למשל, גדל ב-7 מיליארד דולר ל-50 מיליארד דולר. לפי "בלומברג", 25 המשפחות העשירות בעולם מחזיקות כיום בכ-1.4 טריליון דולר - זינוק של 24% לעומת שנה שעברה. הרשימה המלאה של המשפחות העשירות לפניכם.

1. משפחת וולטון 

הון: 190.5 מיליארד דולר 
העסק בבעולתם: וולמארט

וולמארט היא הקמעונאית הגדולה ביותר בעולם במונחי הכנסות, עם מכירות שנתיות של 514 מיליארד דולר מ-11 אלף חנויות ברחבי העולם. חברת האחזקות המשפחתית Walton Enterprises מחזיקה במחצית מוולמארט, ובשנה שעברה קיבלו בני המשפחה דיבידנדים בהיקף של 3 מיליארד דולר. רוברט וולטון, בנו הבכור של מייסד הרשת סאם, כיהן כיו"ר החברה לאחר מות אביו מ-1992 ועד 2015. כיום בתפקיד היו"ר משמש גרג פנר, שנשוי לבתו של רוברט. 

2. משפחת מארס

הון: 126.5 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: חברת מארס

ענקית השוקולד, שמייצרת גם מוצרים לחיות מחמד, מוצרי שתייה ומאכל, נמצאת בבעלות פרטית של היורשים של פרנק מארס, מייסד החברה. בני המשפחה היו חלק פעיל בניהול החברה מאז שהוקמה ב-1911. כך, למשל, בנו של פרנק, פורסט מארס, המשיך את דרכו לאחר מותו ונינתו, ויקטוריה מארס, כיהנה כיו"רית החברה בין 2014 ל-2017. הכנסותיה השנתיות של מארס עומדת על כ-35 מיליארד דולר. ופרט טריוויה קטן לסיום: לחטיף הסינקרס קוראים על שם הסוס האהוב של משפחת מארס. 

3. משפחת קוק

הון: 124.5 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: תעשיות קוק

האחים פדריק, צ'ארלס, דיוויד ו-וויליאם ירשו את חברת הנפט של אביהם, פרדי קוק, עם מותו ב-1967. מחלוקת בין האחים הובילה לכך שוויליאם ופדרדיק עזבו את העסק המשפחתי, ואילו צ'ארלס ודיוויד נשארו לנהל אותו. מאז הפכה החברה לתעשיות קוק, קונגלומרט עם הכנסות שנתיות בהיקף 110 מיליארד דולר. 

4. בית סעוד

הון: 100 מיליארד דולר

משפחת המלוכה הסעודית שולטת בערב הסעודית כבר 87 שנה ברציפות ונהנית מהחברה הרוויחית ביותר בעולם - חברת הנפט ארמקו שסיימה את 2018 עם רווח נקי של 111 מיליארד דולר. הערכת ההון של "בלומברג" מבוססת על התשלומים שקיבלה המשפחה מלשכת המלך, The Royal Diwan, ב-50 השנים האחרונות. ההון שמחזיקים כל בני המשפחה המורחבת, שמספרם מגיע ל-15 אלף איש, כנראה גדול בהרבה מ-100 מיליארד דולר. על פי הערכות, יורש העצר, הנסיך מוחמד בן סלמאן, מחזיק לבדו בנכסים בהיקף של מעל למיליארד דולר. 

בני משפחת סעוד בטקס השבעה של יורש העצר מוחמד בן סלמאן ב-2017 / צילום: רויטרס

5. משפחת ורטהיימר 

הון: 57.6 מיליארד דולר
העסק שבבעלותם: חברת האופנה שאנל

האחים אלן וג'רארד ורטהיימר קוצרים כיום את פירות השקעתו של סבם פייר ורטהיימר, שהיה שותפה של המעצבת קוקו שאנל בפריז של שנות ה-20 של המאה שעברה. המעצבת ניסתה להשיג שליטה על חברת האופנה העלית שאנל, אך לבסוף השליטה נשארה בידי משפחת ורטהיימר. ב-2018 פרסמה שאנל לראשונה את דוחותיה, שהראו כי הכנסותיה עמדו על 11 מיליארד דולר באותה השנה. המשפחה מחזיקה בנוסף גם בסוסי מרוצים וביקבים. 

6. משפחת הרמס

הון: 53.1 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: חברת האופנה הרמס

ג'ין-לואיס דומאס, שנפטר ב-2010, היה זה שהפך את חברת הרמס למעצמת אופנת עלית עולמית. דומאס היה בנו של רוברט דומאס - חתנו של מייסד החברה טיירי הרמס. בני משפחה נוספים משמשים גם היום בתפקידים בכירים בחברה. כמו פייר-אלקסיס דומאס שמכהן כמנהל האמנותי של החברה או אקסל דומאס שמכהן כמנכ"ל. 

7. משפחות ואן דאם, דה ספולברך ודה מוביוס

הון: 52.9 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: חברת המשקאות אנהאוזר-בוש אינבוו 

לחברת המשקאות בשליטת שלוש משפחות יצרני הבירה הבלגיות יש שורשים כבר מהמאה ה-14. משפחת ואן דאם הצטרפה לשתי האחרות ב-1987, אחרי שמיזוג בין חברת Piedboeuf ו-Artois הביאה לייצרת חברת Interbrew. ב-2004 התמזגה החברה עם AmBev הברזיאלית. 

8. משפחות בהרינגר ופון באומבך

הון: 51.9 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: חברת התרופות בהרינגר אינגלהיים

חברת התרופות הגרמנית בהרינגר אינגלהיים נוסדה ב-1885 על ידי אלברט בהרינגר. היום, יותר מ-130 שנה מאז, בני המשפחה עדיין מחזיקים במושכות החברה. הנין של המייסד, הוברטוס פון באומבך, מכהן כיום כיו"ר ומנכ"ל החברה.  

9. משפחת אמבאני

הון: 50.4 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: חברת האחזקות בתחום הנפט והגז Reliance Industries 

דהירובאי אמבאני, אביהם של מוקש ואוניל, התחיל לבנות את החברה שבהמשך תהפוך ל-Reliance Industries ב-1957. כשדהירובאי הלך לעולמו ב-2002 בלי להשאיר צוואה, אלמנתו קוקילאבן הייתה צריכה לתווך בקרב הירושה בין שני האחים. כיום, מוקש הוא זה שמחזיק במושכות של חברת הענק, שבבעלותה מתחם זיקוק הנפט הגדול בעולם. מוקש מתגורר במומבאי באחד מהבתים היקרים ביותר בעולם: ארמון מודרני בן 27 קומות בעלות של מיליארד דולר. במרץ 2019, נלחץ מוקש לעזרת אחיו הצעיר אוניל ושילם חוב בהיקף של כ-80 מיליון דולר. בכך הוא הציל את אוניל ממאסר של שלושה חודשים.

ביתו של מוקש אמבאני במומבאי / צילום: Danish Siddiqui, רויטרס

10. משפחות קרגיל ומקמילן

הון: 42.9 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: תאגיד הענק האמריקאי קרגיל

בני משפחת קרגיל ומקמילן מחזיקים את רוב מניות השליטה בקרגיל, החברה הפרטית הגדולה ביותר בארה"ב במונחי הכנסות. החברה הוקמה ב-1865 על ידי וויליאם קרגיל, שהתחיל עם מחסן אחד לאחסון תבואה. 

11. משפחת תומסון 

הון: 39.1 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: חברת המדיה תומסון-רויטרס

12. משפחת קווק 

הון: 38 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: חברת ההחזקות סאן הונג קאי פרופרטיס

13. משפחת צ'רנוונט

הון: 37.9 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: הקונגלומרט Charoen Pokphand Group

14. משפחת ג'ונסון

הון: 37.4 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: קרן ההשקעות פידליטי

15. משפחת קוקס

הון: 36.9 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: ענקית המדיה קוקס

16. משפחת קוונדט 

הון: 35 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: ב.מ.וו

17. משפחת פריצקר

הון: 33.7 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: רשת בתי המלון היאט

18. משפחת מוייה 

הון: 33 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: רשת הסופרמרקטים אושה

19. משפחת ג'ונסון

הון: 33 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: תאגיד לייצור מוצרי ניקוי וטיפוח הבית SC Johnson

(אין קשר לג'ונסון שבמקום ה-14)

20. משפחת אלברכט

הון: 32.6 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: רשת הקמעונאות אלדי

21. משפחת ראוזינג 

הון: 32.5 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: ענקית האריזה טטרה לאבאל

22. משפחת הרטונו 

הון: 32.5 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: Bank Central Asia

23. משפחת לאודר

הון: 32.3 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: ענקית הקוסמטיקה אסתי לאודר

24. משפחות הופמן

הון: 31.3 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: חברת התרופות הופמן לה רוש

25. משפחת פררו

הון: 29.8 מיליארד דולר
העסק בבעלותם: ענקית השוקולד פררו

עוד כתבות

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

עונש ההשעיה של מנצ'סטר סיטי עוד רחוק מלהתממש

אלופת הפרמייר ליג מבטיחה להילחם באופ"א בכל כוחה וכספה - ויש לה הרבה מזה ● גם אופ"א מבינים שהם לא יכולים לוותר וכל תקנות ה"פייר פליי" עומדות למשפט ● אנחנו רק בצעד הראשון של מלחמה משפטית שעשויה לשנות את עולם הכדורגל

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

יעקב ליצמן ובני גנץ / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

גנץ נגד ליצמן: "כראש ממשלה אעביר את ברית הזוגיות"

יו"ר כחול לבן האשים את ליצמן במשבר בבריאות והזכיר את הקשיים שמערים לדבריו הממסד הדתי על העולים ● ליצמן: "מר בני גנץ, החרדים אינם שק החבטות שלך"

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה מגדיל החזקותיו בדלק: רכש מניות הקבוצה ב-44 מיליון שקל

מדובר ברכישה של קרוב ל-1% מהונה המונפק של דלק ובכך תשובה עלה להחזקה של 61.7% ממניותיה של הקבוצה ● בחודש האחרון איבדה דלק כ-20% מערכה, מה שמשקף לקבוצה שווי שוק של 5.13 מיליארד שקל

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

בניין סולאראדג' / צילום: איל יצהר

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

משרד המקרקעין נגד האוצר - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילומים: איל יצהר, אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דמרי מפתיע, בלמ"ס מחביאים נתונים והקרב על החול. כותרות הנדל"ן

יגאל דמרי הפתיע את השוק כשהודיע השבוע על מגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ● ברשות המסים מזכירים שההחלטה על העלאת מס הרכישה ל-8% מסתיימת בסוף השנה, ואיזה ראש עיר אישר להרוס את בניין העירייה של עצמו

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

אחרי הפיגוע הרצחני, בגרמניה מאשימים את הימין הקיצוני ב"הרעלת האווירה"

הרוצח פתח בירי בבר, נסע לבר אחר שבו רצח ארבעה בני אדם, ואז המשיך לדירתו, שם רצח את אמו והתאבד ● פוליטיקאים מאשימים את "אלטרנטיבה לגרמניה" ביצירת אווירה המכשירה מעשי טרור מסוג זה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: כשאדוורד מונק ותופרת איראנית אלמונית נפגשים

יש צעקה אינסופית שעוברת בטבע ● ואנחנו כל הזמן לומדים לשמוע אותה

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"