גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שותף של בן-זקן ונניקשווילי מגדיל את תביעתו נגדם ל-100 מיליון שקל: מכרו נכסים למקורבים במחירי חיסול

בעקבות מסמכים שנחשפו בפניו בהוראת ביהמ"ש, איש העסקים הצרפתי מוריס חליווה הגדיל את תביעתו המקורית נגד שותפיו לחברת מנור, שעמדה במקור על 18 מיליון שקל ● בבעלות החברה נכסים רבים ברובע מע"ר באשדוד ● לטענת חליווה, בן-זקן וננקשווילי עשו לו תרגיל עוקץ

ג'קי בן-זקן ואברהם נניקשווילי / צילום: תמר מצפי
ג'קי בן-זקן ואברהם נניקשווילי / צילום: תמר מצפי

מכירת נכסים של חברת מנור א.ד. בניין והשקעות, שבבעלותה נכסים רבים ברובע מע"ר באשדוד, ב"מחירי חיסול" ובתנאים פחותים למקורבים; קבלת טובות הנאה אישיות ושימוש בתמורה שהתקבלה למימון צרכים אישיים; פעילות ממניעים זרים; זיוף חתימת השותף הזר וקיפוח השותף הזר - אלה הן חלק מהטענות החמורות שמעלה איש העסקים הצרפתי מוריס חליווה נגד אנשי העסקים ג'קי בן-זקן ואברהם נניקשווילי, במסגרת כתב תביעה מתוקן שהגיש נגדם השבוע, בטענה כי עשו לו תרגיל עוקץ במסגרת השקעותיו בארץ.

חליווה הוא תושב זר שפעל במסגרת עסקיו בחו"ל ואף השקיע בישראל. בן-זקן ונניקשווילי הם אנשי עסקים ישראלים הפעילים, בין היתר, בתחום הנדל"ן בישראל ומחוצה לה, ובמשך השנים היו והינם שותפים בלא מעט חברות בישראל, דוגמת מנור וסטאר.

בן-זקן, נזכיר, הורשע בפלילים בשנת 2016 בשתי פרשות שונות: פרשת מנופים פיננסיים, שבגינה ריצה עונש מאסר בפועל; ובפרשץ פואד-נניקשווילי, שבה נאשם נניקשווילי בעבירות שוחד והלבנת הון, ושבמסגרתה הודה בן-זקן, בהסדר טיעון, בעבירה של סיוע להפרת אמונים.

חליווה, בן-זקן ונניקשווילי הם בעלי מניות בחברת מנור, שמחזיקה נכסים במתחם מע"ר דרום באשדוד ומהווה את לב המחלוקת ביניהם. את התביעה המקורית הגיש חליווה ב-2016 לבית המשפט המחוזי בבאר-שבע, בין היתר נגד בן-זקן ונניקשווילי. בתביעה טען חליווה כי השניים ניהלו את מנור בפועל, העמיסו עליה באופן שיטתי הוצאות עתק שקשורות לענייניהם האישיים ופעלו ממניעים זרים כדי לכרות עסקאות פסולות עם מקורבים להם.

אולם המאבק המשפטי הזה קיבל השבוע תפנית דרמטית, לאחר שחליווה הגדיל את תביעתו נגד בן-זקן ונניקשווילי ונגד חברות הקשורות אליהם - מסך של 18 מיליון שקל לסך של 100 מיליון שקל, לצורכי אגרה. לטענת חליווה, מסמכים שנחשפו בפניו במהלך ניהול התביעה המקורית הבהירו לו כי תמונות המצב עגומה הרבה יותר ממה שחשב.

הוצאות אישיות

בכתב התביעה המתוקן - שהוגש באמצעות עורכי הדין זוהר לנדה, נועה הבדלה ויתיר מדר ממשרד עורכי הדין ברנע-ג'פה-לנדה וכן באמצעות עורכי הדין בעז בן-צור ואבי אברהמוף ממשרד עורכי הדין בעז בן-צור - מציין חליווה כי בתגובה לטענותיו, שלפיהן הוסתרו ממנו מסמכים מהותיים הקשורים בחברה, קבע השופט עמית כהן, שבפניו מתנהל ההליך, כי בן-זקן ונניקשווילי יעבירו אל חליווה את מלוא המסמכים המבוקשים על-ידו ביחס לחברה, ולאחר מכן יוגש כתב תביעה מתוקן.

לדברי חליווה, מעיון במסמכים שהועברו לידיו עלתה תמונה מדאיגה המשקפת מציאות שבה בוצעו לא מעט עסקאות במחירים הנמוכים משמעותית ממחיר השוק, וזאת בין השאר עם מקורבים של בן-זקן. עוד לטענתו, התברר כי לא אחת תמורות הנדרשות בגין אותן עסקאות לא שולמו לחשבון החברה, כי אם לחשבונה של סטאר, שהיא חברה בבעלות בן-זקן ונניקשווילי, וזאת בניגוד גמור למוסכם בין הצדדים. 

לטענת חליווה, גם בחינת ההוצאות השונות שהוציאו בן-זקן ונניקשווילי מלמדת כי אלה הועמסו באופן שיטתי על קופת מנור, וזאת על-מנת לממן הוצאות אישיות שלהם ושל מקורביהם. בכך, נטען, פעלו בן-זקן ונניקשווילי לדילול החברה, תוך קיפוחו של חליווה כבעל מניות בחברה.

כך, נטען כי בין ההוצאות הרבות, הוצאו באופנים שונים סכומי עתק מכספה של החברה לצורך מימון גופים הקשורים לבן-זקן ולנניקשווילי, כמו גם למקורבים שונים, דוגמת מאיר אלמוזלינו (אחיו של בן-זקן), הרב יאשיהו פינטו ואיש העסקים ופעיל שוק ההון פרדי רובינסון, לשעבר בעל השליטה בחברת הנדל"ן הציבורית מילומור. כן, נטען, הוצאו הוצאות לטובת מ.ס. אשדוד, שמטרתן היחידה הייתה לממן את מועדון הכדורגל המקושר והמזוהה עם בן-זקן, וזאת על חשבון קופת חברת מנור.

מעשים דורסניים

במסגרת כתב התביעה המתוקן, נטען עוד כי בן-זקן ונניקשווילי ביצעו "שורה של מעשים דורסניים", "עשו יד אחת מאחורי גבו של חליווה, במטרה לנשלו מזכויותיו ומרווחיו בחברה, תוך שהם מפרים ברגל גסה ובהפרות יסודיות את המערכת ההסכמית החלה בין הצדדים, בניגוד לחובות המוטלות עליהם ואף חלילה תוך ביצוע מעשי תרמית, באופן המקפח את זכויותיו".

לטענת חליווה, השניים שכנעו אותו להשקיע סכומי עתק במנור, ולאחר שפעילות החברה החלה לשגשג, הם החלו לנהוג בחברה כבתוך שלהם ממש, פעלו למכור את נכסיה ועשו שימוש בתמורה שהתקבלה ממכירתם למימון צורכיהם האישיים, זאת תוך קיפוח ורמיסת זכויותיו בחברה, וגרמו במעשיהם ובמחדליהם לפגיעה חמורה בזכויותיו.

לפי הנטען, בן-זקן ונניקשווילי "פעלו להגביר באופן ניכר את קצב מכירת נכסי מנור, לעתים אף ב'מחירי חיסול' ובתנאים פחותים, ולעתים תוך קבלת טובות הנאה אישיות להם ולמקורביהם, וזאת על-מנת שיתאפשר להם למשוך כספים מקופת החברה לצורכיהם האישיים לפני כיסוי חובות החברה". 

בלב טענות המרמה של חליווה עומדות עסקאות שביצעו בן-זקן ונניקשווילי בשנים 2016-2007 בנכסי מנור, שמהן עולה לכאורה תמונה שלפיה מדובר בעסקאות שנעשו בניגוד עניינים חמור של השניים או לא בתנאי שוק. בין העסקאות הללו מציין חליווה עסקאות שנעשו מול כדורגלן העבר חיים רביבו, שהיה שותף עסקי של בן-זקן באותה תקופה; עסקה מול חברת לידה שתומחרה לכאורה במחיר נמוך בכ-5.4 מיליון שקל ממחיר השוק; עסקה מול קרן פייר II, שלטענת חליווה המחיר שסוכם בה היה נמוך בכ-21.5 מיליון שקל ממחיר השוק; ועסקה שבה דאג בן-זקן לשלם מכספי מנור "דמי תיווך" לחברה המצויה בבעלותו המלאה של אחיו, עוד לפני שנכרתה העסקה.

זיוף חתימות

חליווה פורש בתביעתו את העובדות שהובילו להגשתה, ובין היתר את ימי הקמתה של חברת מנור על-ידי חליווה, בן-זקן ונניקשווילי, ב-2004. זאת, לצורך רכישת מתחם מע"ר דרום באשדוד, שיוחד מלכתחילה להיות הרובע היקר והיוקרתי באשדוד.

לפי התביעה, ב-2005 נרכשו 50% מהזכויות במתחם המבוקש, בתמורה לכ-130 מיליון שקל, שמתוכם העמידו בעלי המניות את ההון העצמי הדרוש לרכישה בהיקף של למעלה מ-37 מיליון שקל. לטענת חליווה, הוא העמיד את חלקו בסך של למעלה מ-12 מיליון שקל, שהיווה שליש מהמימון הדרוש לרכישת המקרקעין, בהתאם להסכם השיתוף.

עוד טוען חליווה כי בסמוך למועד רישום הזכויות של כל אחד מבעלי המניות, ביקש ממנו בן-זקן שיסכים לצמצם את זכויותיו לשיעור של כ-25% לתקופה קצרה (שכן לדבריו, הדבר נדרש לאור מחויבות שקיימת לבן-זקן כלפי פרדי רובינסון), שלאחריה יירשם חליווה כבעל שליש ממניות החברה, כפי שסוכם מלכתחילה. בהתאם, נטען, הועברו מניות לחברה בשליטת רובינסון, וכן נרשמו כבעלי מניות במנור, בן-זקן, חיים רביבו, נניקשווילי וחליווה. אולם, טוען חליווה, עד עתה לא רשמו אותו בן-זקן ונניקשווילי כבעל מניות בשיעור של שליש מהון מניות החברה.

עוד לטענת חילווה, התברר לו כי בן-זקן ונניקשווילי העלימו ממנו את העובדה כי רביבו מכר להם את החזקותיו בחברה. בכך, לדבריו, הם מנעו ממנו לממש את זכות הסירוב הראשון העומדת לו ולרכוש חלק מהחזקות אלה. לדבריו, גם התברר לו באקראי כי חתימתו זויפה על גבי מסמך שנערך בהקשר זה. 

מחברת מנור נמסר בתגובה: "התביעה לא התקבלה במשרדי החברה באורח פלא אלא רק בתקשורת, אך מבירור הפרטים שניתנו על-ידי 'גלובס' עולה כי מדובר בתביעת-סרק וחסרת כל בסיס של איש עסקים שירד מישראל. חברת מנור מכינה בימים אלה תביעת ענק נגד חליווה בגין נזקים שגרם לחברה. אנו מאחלים למוריס חליווה בהצלחה בעסקיו, ושיתמקד בהם במקום ייזום תביעות-סרק שמיועדות לצרכים תקשורתיים". 

עוד כתבות

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

מלון שטרקמן בנהריה / צילום: אורי אקרמן

המכה של המלונות המשפחתיים: "אפילו במלחמה זה לא היה ככה"

בעלי המלונות המשפחתיים חטפו מכה קשה, אולי קטלנית, מהתפרצות מגפת הקורונה. שלושה מהם מספרים על ההתמודדות עם העצירה הפתאומית והמוחלטת של העבודה, ועל הצורך בעזרה מהממשלה

גילי רגב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

"יכולנו לעצור את ההתפשטות הרבה יותר מוקדם. הזהרתי מראש"

"ניבאתי אחד לאחד את מה שקורה היום, ואמרתי שחייבים להתכונן, אבל משרד הבריאות עצר את הבדיקות מסיבה לא ברורה", אומרת ל'ליידי גלובס' פרופ’ גילי רגב, האחראית האפידמיולוגית במתחם הקורונה בשיבא ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

אתר בניה בבוסטון שעבודתו מושהית עקב התפשטות נגיף הקורונה / צילום: David Goldman, Associated Press

כוח עליון נוסח אמריקה: איך מתמודד ענף הנדל"ן בארה"ב עם הקורונה

בישראל הוחלט בשבוע שעבר שהתפרצות הקורונה בישראל לא תוכר ככוח עליון שיאפשר לקבלנים לאחר במסירה ● ומה קורה בחו"ל?

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

גוגל והסנאט האמריקאי אסרו על עובדיהם להשתמש בזום

בגלל פרצות אבטחה: גוגל שלחה דוא"ל לכל העובדים שהתקינו את אפליקציית שיחות הווידאו הפופולרית והודיעה להם כי האפליקציה תיחסם עוד השבוע ● וכמה ישראלים חגגו את ליל הסדר באפליקציה?

דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה / צילום: כדיה לוי, גלובס

"חשובים מכל הם העובדים שהצלחנו לשמור גם בימים קשים אלו"

לדברי דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה, "אנו מנסים ככל הניתן לשמור על השגרה. המרכזים המסחריים והלוגיסטיים שלנו ממשיכים לפעול ברחבי הארץ, גם אם חלקית. לא הוצאנו את העובדים שלנו לחל"ת ואין לנו כוונה כזו"

אישה בשדה התעופה בווהאן מתכוננת לחזור הביתה ביום הראשון לשחרור לאחר הסגר / צילום: AP

במקום שבו הכל התחיל: הסגר בווהאן נגמר אחרי 77 ימים. כך זה נראה בתמונות

המקור להתפרצות מגפת הקורונה שהתפשטה בכל העולם במהירות מטילת אימה היא עיר הממוקמת במרכז סין. מאז ה-23 בינואר 11 מיליון תושביה שהו בסגר, בעוד כל העולם לוטש עיניים בחשש, ועכשיו בתקווה ● היום, בחג החירות של היהדות, הם יצאו לחופשי

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האם קבלת ההחלטות במשבר הקורונה מתייחסת מספיק להיבטים שהם לא רק בתחום הבריאות?

אי-הוודאות כיום מקשה מאוד על היכולת למצוא הזדמנויות במשבר, ולא נראה שהמצב הולך להשתפר מהותית בקרוב ● במקום להבטיח הבטחות סרק, ראוי להודות שבמשבר בהיקף כזה, ספק אם כולנו נוכל למצוא הזדמנות; מצד שני, כולנו יכולים לנסות

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

משרד האוצר בהבהרה חריגה: "הסגר יוסר בבוקר כמתוכנן"

במשרד הבריאות ביקשו להאריך את המגבלות שהוטלו ערב ליל הסדר ובראשן תנועה בין הערים ● במשרד האוצר מתנגדים ובהודעה חריגה מסרו הערב כי המגבלות יוסרו בשש בבוקר כמתוכנן

חלוקת מזון לנזקקים בחג בצל הקורונה  / צילום: כדיה לוי, גלובס

סולידריות במשבר או שינוי לטווח ארוך: האם האחדות החברתית תישאר גם כשהמגפה תחלוף?

החברה הישראלית המורגלת בתקופות משבר מתגייסת גם בימי הקורונה, ויוזמות אזרחיות וולנטריות לסיוע למוחלשים בחברה שוטפות את הארץ ● מומחים מנתחים אם 'ההתארגנות של השטח' תחלוף עם היעלמות הנגיף, או שהאנרגיה הזו תהפוך לתודעה שלפיה סולידריות צריכה להיות מוסדית

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בעזרת 8200: מאגרי הנתונים שהממשלה פרסמה על הקורונה

קבצי אקסל עם נתונים על כמאה אלף בדיקות, ועל מספר המבודדים, עלו לאתר מאגרי המידע הממשלתיים ● איסוף המידע והנגשתו מבוססים בין היתר על שיתוף הפעולה של הממשלה עם יחידת המודיעין 8200 ● גורמים בתעשייה שבדקו את המאגר: "לא מספיק אבל התחלה טובה"

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית

בנימין נתניהו עם נפתלי בנט / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

בנט בביקורת על הסגר הכללי; גורם בסביבת נתניהו: שיבצע את שהוטל עליו

"חייבים לעבור ממדיניות הפטיש למדיניות הפינצטה", כתב הערב שר הביטחון נפתלי בנט בפוסט פייסבוק ● בסביבת נתניהו לא היו מרוצים והגיבו כי "במצב חירום מצופה משר בממשלה להתנהג בצורה אחראית ולקיים את הדיונים בפורומים המקצועיים בממשלה ולא בתקשורת"

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד לנאום על סכנות נגיף הקורונה / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

הצבעה בצל המגיפה: "טראמפ לא יכול לדחות את הבחירות"

האם הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו במועד ● איך מקיימים פריימריז בזמן מגפה ● ולמה הצבעה במעטפות הפכה לשאלה המכרעת של הקמפיין ● יפתח דיין, פרשן ובלוגר לפוליטיקה האמריקאית, מתארח בפודקאסט ׳המדריך לטראמפיסט׳ כדי להסביר מה עושה נגיף אחד לקמפיין 2020 ● האזינו

נעמה קוטרמן, מפיצה סחורה עבור חקלאים / צילום: יאיר עוז

הישראלים שוויתרו על תשלום שכר הדירה ואלו שממשיכים לשלם לעוזרת

בעלת הבית שוויתרה על שכר הדירה, התיכוניסטית שמספקת אוכל לנזקקים, הפנסיונר שממשיך לשלם לעוזר, השכירה בחל"ת שמסייעת לחקלאים והפעיל החברתי שגייס 2 מיליון שקל ליתומי הקורונה • כמה דוגמאות מייצגות לביטויי האלטרואיזם המציפים אותנו בימי הקורונה

מסכות שמיוצרות במדפסת תלת מימד  / צילום: Marcio Jose Sanchez, Associated Press

קוד פתוח וטכנולוגיות חינמיות: כך מתגייס ההייטק למאבק בקורונה

מעבדת בדיקות, פיתוח וייצור של מכונות הנשמה ואפליקציה לזיהוי התפשטות של המחלה - פיתוחים שנעשו בקוד פתוח מאפשרים לגורמים בכל העולם להשתמש בהם בחינם כדי להילחם בקורונה

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

עליות חדות בסיום המסחר בוול סטריט לאחר שסנדרס פרש מהמרוץ לנשיאות

הסנאטור ברני סנדרס נשר מהמירוץ לנשיאות ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה