גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם הריביות הנמוכות יאזנו את החששות מפני מלחמת הסחר

אף שעליות שערי המניות בו היו מתונות יחסית למחצית הראשונה של 2019, חודש יולי עדיין היה חיובי בשווקים ● הנתונים הכלכליים בארה"ב היו טובים יותר מהתחזיות, שוקי ההון נותרו חזקים מאוד והאבטלה נותרה נמוכה - ובסביבה כזאת נאלצו חברי הפד לקבל את ההחלטה על הורדת הריבית הראשונה זה 10 שנים

נגיד הפד, ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס / Jonathan Ernst
נגיד הפד, ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס / Jonathan Ernst

אחרי מחצית שנה ראשונה כל כך חזקה בכל השווקים, יולי היה בעיקר חודש של המתנה. החדשה היחידה שבאמת שעניינה את השוק ועמדה במרכז תשומת הלב, הגיעה שעתיים לפני נעילת המסחר ביום האחרון של החודש, בדמות הורדת הריבית הראשונה בארה"ב אחרי 10 שנים.

התגובה להודעה על החלטת הריבית של הפדרל ריזרב, שהיתה קצת יותר נצית ממה שציפה השוק, היתה דווקא ירידות שערים חדות יחסית בסיום יום המסחר. אבל למרות הירידה ביום האחרון של יולי, החודש שעבר היה חודש חיובי נוסף בשווקים, עם עלייה של כ-1% במדדי המניות בארה"ב. אמנם לא עלייה חדה במיוחד, אבל בהחלט חודש חיובי.

גם בשוק האג"ח היתה רגיעה מסוימת ביולי. בציפייה למוצא פיו של הפד, תשואות האג"ח הממשלתיות נשארו, בערך, באותה רמה של חודש יוני - מה שייצר ביולי עליות קלות בשוק האג"ח, בעיקר בזכות התשואה השוטפת.

טראמפ החליט לקצר תהליכים

אם ביולי חיכינו עד לדקה ה-90 של החודש כדי לקבל את פיסת החדשות המרכזית, נראה כי באוגוסט החליט נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ ,"לקצר תהליכים". אוגוסט התחיל בסערה פחות צפויה, עם ההודעה של טראמפ על הטלת מכסים נוספים על כל המוצרים המיובאים מסין לארה"ב, שעד כה לא היו ממוסים. מדובר בהחלט בהתפתחות שלילית לגבי נכסי הסיכון השונים, שהביאה גם למיני-מפולת בשוקי האקוויטי.

על כך יש להוסיף את העובדה שעוד לפני החדשות מסין, התגובה של השוק להודעה של הפד היתה ירידת תשואות חדה מאוד באג"ח הארוכות (אף שההודעה היתה נצית יחסית). תגובה כזאת של השוק יכולה ללמד כי בפועל, השוק לא "קנה" את הגישה של הפד, שמדובר בהתאמת ריבית של אמצע מחזור, אלא צופה גל ארוך של ירידות ריבית שיימשך תקופה ארוכה - כלומר, חשש גדול מפני האטה כלכלית ואף מיתון.

כאמור, החלטת הריבית עמדה במרכז תשומת הלב מתחילת יולי, אבל בהחלט היו גם התפתחויות אחרות בעלות משמעות, ובראשן הדוחות הכספיים של החברות לרבעון השני של 2019, שרובם התפרסמו במהלך יולי. ככלל, הרבעון היה טוב למדי, בעיקר ביחס לציפיות שהיו מראש נמוכות. החברות בארה"ב הפתיעו בממוצע, עם רווחים של כ-5% מעל לתחזיות, ואילו ההפתעה באירופה וביפן היתה קטנה יותר.

מעבר להפתעה הכללית החיובית בדוחות, שכאמור באה על רקע ציפיות מדכאות, גם החלוקה הסקטוריאלית של ההפתעות היתה חיובית עבור השוק. מגזרים שמנבאים היטב את מצב הכלכלה ואת הצפי להמשך, בעיקר בנקים, חברות כרטיסי אשראי ומוליכים למחצה, פרסמו דוחות מעודדים. בלטו בעיקר חברות כרטיסי האשראי, עם תוצאות חיוביות, שמעידות בצורה טובה יותר מאשר כל יצרן או קמעונאי ספציפי על תחושות הצרכן האמריקאי.

החלטת הריבית נכפתה על פאואל

הדוחות החיוביים למדי יוכלו אולי לייצב את התחזית בשווקים, לגבי הרווח הצפוי בשנת 2020 לחברות שבמדד S&P, סביב 175-180 דולר למניה - עדיין נמוך מהתחזיות בעבר, שכבר התקרבו ל-190 דולר למניה. עם זאת, ההחרפה האחרונה במלחמת הסחר בהחלט עלולה להטיל ספק גם בתחזית הזאת לגבי הרווחים.

למשל, ראינו את סיטיבנק מעדכנים כלפי מטה את התחזית שלהם מ-178 דולר ל-174 דולר למניה. המשמעות של המספרים האלה היא שברמה הנוכחית של השוק, אחרי הירידות של הזמן האחרון, הוא נסחר במכפיל של 16 ביחס לרווחים של השנה הבאה - רמה דומה למדי לממוצע בשנה האחרונה. המכפיל עלה עד לשבוע האחרון, הן בגלל עליית השוק והן בגלל ירידת תחזיות הרווח, ועתה חזר לרמתו הקודמת. ברמה כזו, ברור שחלק גדול מהעלייה במכפיל נובע מהציפיות הגדולות של השווקים מהבנקים המרכזיים בעולם לגבי הורדת הריבית, ואולי גם צעדים מרחיבים נוספים כמו הרחבה כמותית.

כפי שכתבתי כבר ביוני האחרון, השוק לוקח כיום כמובן מאליו את המשך ירידת הריביות והמשך ירידת התשואות באג"ח הממשלתיות, והציפיות של השוק לארבע הורדות ריבית בארה"ב ב-12 החודשים נראות קצת אופטימיות מדי, בעיקר אם לא נראה החרפה במלחמת הסחר וגלישה של הכלכלה להאטה משמעותית. בינתיים חלף חודש יולי עם נתונים כלכליים טובים בארה"ב (טובים יותר מהתחזיות), שוקי הון חזקים מאוד ואבטלה נמוכה - ובסביבה כזאת נאלצו חברי הפד לקבל את ההחלטה על הורדת הריבית הראשונה זה 10 שנים.

זאת בהחלט לא הסביבה שבה היינו מצפים לראות מהלך כזה, ואכן מי שראה את נגיד הבנק המרכזי, ג'רום פאואל, במסיבת העיתונאים בסוף יולי, בהחלט היה יכול לקבל את הרושם שקבלת ההחלטה נכפתה עליו על ידי השוק ועל ידי הנשיא טראמפ - שכמובן לא חיכה הרבה, ומייד אחרי ההודעה צייץ בטוויטר בהפגנת תמיכה אופיינת: "פאואל כרגיל איכזב אותנו".

אז למה בכל זאת היתה התגובה של השוק שלילית יחסית למהלך? ראשית, אם לפני ההחלטה השוק עוד התלבט בין ירידה של 0.25% לירידה של 0.5% בריבית (כמה מהחזאים נתנו הסתברות של 50% לירידה של חצי אחוז), בפועל לא רק שאיש לא תמך בירידה חזקה יותר, אלא ששני חברים בוועדה בכלל התנגדו לעצם הורדת הריבית. גם ההסבר של חברי הוועדה המוניטרית בפד היה כי לא מדובר בהורדת ריבית על רקע חולשה בכלכלה, אלא "הורדה ליתר ביטחון" (insurance cut) עקב החששות מהתפתחויות שליליות בתחום הסחר, שעלולות לפגוע בצמיחה ולהביא לאי-עמידה ביעדי האינפלציה.

מדובר בצעד קצת מפתיע של הורדת ריבית ראשונה, אחרי 10 שנים ועל רקע כלכלה מקומית חזקה מאוד, שמבוסס אך ורק על כך שאולי יקרו בהמשך אירועים שיצדיקו את ההורדה. כפי שכבר ציינתי, ההורדה הנוכחית פחות או יותר נכפתה על הפד על ידי השווקים, שלמעשה, תימחרו הורדה ב-100% ולא השאירו לו הרבה מרחב לתמרון, אבל הנימוקים להורדת הריבית קצת קיעקעו את הציפיות שמדובר בירידה ראשונה מיני רבות.

פאואל אמנם ציין כי הורדת הריבית הנוכחית אינה בהכרח התחלתו של גל של הורדות ריבית, וייתכן כי מדובר בהתאמה חד-פעמית של אמצע המחזור הכלכלי, כפי שהוא ציין (לאיזה אמצע מחזור כלכלי הוא מכוון אחרי עשור של צמיחה, לא לגמרי ברור). אבל השאלה היא אם השווקים והנשיא טראמפ ייתנו ליו"ר הפד לעצור כאן.

השוק בטוח בהורדות ריבית נוספות

עוד לפני הסערה של תחילת אוגוסט, עם ההסלמה המהירה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, השוק עדיין תימחר בהסתברות גבוהה מאוד הורדת ריבית נוספות בספטמבר, שספק אם הפד היה יכול להימנע ממנה, גם אם היה שמח לעשות כך. הצניחה בתשואות האג"ח הממשלתיות של ארה"ב ל-10 שנים לרמה של 1.75% ואף למטה מכך בהחלט מרמזת כי השוק בטוח לחלוטין בהורדות ריבית נוספות כבר ב-2019.

בתקופה הקרובה, ככל נראה, יוצגו עוד הבהרות מחברי הפדרל ריזרב לגבי הכוונה שלהם להמשך - וזאת תשפיע בצורה די מובהקת על כיוון השווקים, שהפכו שוב להיות תלויים עמוקות בבנקים המרכזיים. האמת היא שאם הפעם השווקים הצליחו לכופף את הפד להורדת ריבית, בהחלט יכול להיות שנראה עוד הורדת ריבית אחת, או אפילו שתיים, שייתנו חמצן לשווקים גם ברמות המחירים הנוכחיות, שהן לא מופרזות או בלתי הגיוניות.

על כך כנראה בונה גם טראמפ, שמאמין ש"המשוואה" של ריביות נמוכות ויורדות מצד אחד, והחרפה במלחמת הסחר מהצד השני, יוכלו לשמור את הכלכלה ואת השווקים באיזון מסוים, שיהיה נוח גם למשקיעים וגם לבוחרים. השאלה הגדולה היא האם ההימור שלו לא גדול מדי, ואם באמת האיזון הזה מספיק והריביות הנמוכות יאזנו את החששות של המשקיעים מפני מלחמת סחר כוללת והאטה כלכלית. 

הכותב הוא ראש תחום השקעות חו"ל בילין לפידות בית השקעות. אין לראות בסקירה או בתוכנה משום שיווק או ייעוץ השקעות או שיווק פנסיוני או תחליף לכזה. אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות או ייעוץ פנסיוני בידי בעל רישיון על פי דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם 

עוד כתבות

אליזבת וורן  / צילום:   Shutterstock

וורן: "מאמץ אידיאולוגי בוטה של ממשל טראמפ להסיח את הדעת מכשלונותיו במזה"ת"

המתמודדים הדמוקרטים המובילים במירוץ לנשיאות ממחזרים עמדות ותיקות ● וורן: "עוד ניסיון אידיאולוגי בוטה של ממשל טראמפ כדי להסיח הדעת מכשלונותיו במזה"ת" ● ביידן: "הצהרת פומפיאו פוגעת בדיפלומטיה ומרחיקה אותנו מפתרון של שתי מדינות" ● אייפ"ק: אין לנו עמדה בסוגיית ההתנחלויות

אפי נוה צילום: איל יצהר

התנועה לחופש המידע תומכת באפי נוה: "ביהמ"ש פוגע בזכויות הנאשמים לקבל מידע"

התנועה מבקשת להצטרף לעתירה בג"ץ שהגישו אפי נוה וזוגתו נגד ההחלטה שלא למסור להם מידע שלטענתם יכול לבסס את טענתם לאכיפה בררנית • לטענת התנועה, "מדובר בתקלה חמורה שמתרחשת בעידוד המדינה"

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

"צינור הגז של פוטין" כמעט הושלם, אבל ממשיך ללבות את היצרים בתוך האיחוד האירופי

הפרויקט השנוי במחלוקת גרר לאחרונה סנקציות, קנסות ועימות פומבי בין פולין לצרפת ● האם האמריקאים יהיו אלה שיטרפדו אותו?

השריפה באמזונס /  צילום:  גרינפיס Victor Moriyama  גרינפיס

קצב בירוא יערות האמזונס הוא הגבוה ביותר מזה שנים

לפי הנתונים רשמיים שפורסמו היום, שיעור בירוא היער בין אוגוסט 2018 ועד יולי 2019 דומה לפינוי של 3,820 מגרשי כדורגל ביממה

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

"דרישת החשב הכללי לעצור הוצאות כבר עכשיו - בחוסר סמכות"

היועצת המשפטית של וועדת הכספים עו"ד שגית אפיק קובעת כי לחשב הכללי באוצר רוני חזקיהו לא הייתה סמכות למנוע ממשרדי הממשלה כבר עכשיו להתחייב על הוצאת כספים ב-2020

נתיבות / צילום: איל יצהר

בית המשפט ביטל את תוכנית הותמ"ל בנתיבות: "כאוס תכנוני"

התוכנית שנדחתה ממוקמת בחלקה המערבי של העיר נתיבות וממזרח לנחל בוהו ● טענת העותרים העיקרית היא שסוגיית גבולותיה המוניציפליים של נתיבות נדונה כבר כמה פעמים בוועדת הגבולות של משרד הפנים, ובקשותיה להרחיב את שטחה נדחו

סין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

החזית הפנימית של סין באסיה: מלחמת הסחר היא לא רק מול ארה"ב

תשומת הלב במלחמת הסחר ממוקדת בארה"ב ובסין, אולם מלבדן יש שחקנים חשובים אחרים, שהתגובה שלהם תעצב את קווי האספקה של הכלכלה הגלובלית

מרכז החדשנות מבפנים / צילום: כדיה לוי

שיבא משיק מרכז חדשנות דיגיטלית: "נקדם כל פתרון ראוי לבעיות כמו תורים וטעויות"

בית החולים שיבא פתח את מרכז ARC כחלק מרשת בינלאומית שהוא מקים מסביב לעולם ● לסטארט-אפים הוא מציע מימון, מקום לעבוד בו ואפשרות לנסות מוצרים חדשים ● סמנכ"ל רפואה וחדשנות איל צימליכמן: "שותפות היא מילת המפתח. לא כל אחד שומר רק על האינטרסים שלו"

מיקו צרפתי, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל / צילום: איל יצהר, גלובס

מיקו צרפתי, סמנכ"ל: הג'וב החדש והמפתיע שמסתמן עבור יו"ר ועד עובדי חברת החשמל

צרפתי, יו"ר המזכירות הארצית של ועד עובדי חברת החשמל, אמר כי אינו פוסל התמודדות על התפקיד שהתפנה בעקבות עזיבתו של עמית אוברקוביץ' לבנק הפועלים ● "כרגע זה לא רלוונטי. אם יפורסם מכרז, אהיה בדילמה קשה"

פארק העסקים ביקום / צילום: תמר מצפי

ביי ביי פישמן: קרן JTLV של עמיר בירם תרכוש 50% מפארק העסקים בקיבוץ יקום

תמורת העסקה מגיעה ל-250 מיליון שקל ● לאחרונה מימש קיבוץ יקום אופציה להעמיד את מניות קבוצת מבני תעשיה בפארק העסקים יורופארק למכירה ● למרות מיקומו האטרקטיבי סובל יורופארק מתפוסה ממוצעת של פחות מ–70% עקב נטישת דיירי עוגן ● העסקה תניב למבני תעשיה רווח של כ–70 מיליון שקל

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

עליות בת"א: סלקום ממשיכה לדהור צפונה, גזית גלוב מזנקת 5%

המדדים המובילים מטפסים בהמשך לשיאים שנקבעו אמש בוול סטריט בעליות מתונות ● עונת הדוחות לרבעון השלישי נמשכת, כך גזית גלוב עולה לאחר העלאת תחזיות, ערך פיננסים עולה על רקע הנפקה באפסייד ● מלם תים דיווחה על עלייה של 19% בהכנסות הרבעון השלישי ל-522 מיליון שקל

הנשיא מעניק את המנדט להרכבת הממשלה לבני גנץ / צילום: חיים צח, לע"מ

שעון החול של גנץ הולך ואוזל: מתקרבים לפקיעת המנדט להרכבת הממשלה

מחר בחצות יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה ● "גלובס" עוקב אחרי המאמצים האחרונים להרכבת הממשלה, לפני שהמנדט חוזר לנשיא

פדריקה מוגריני / צילום: פרנציסיוב וולסצ'רטס, רויטרס

האיחוד האירופי בתגובה להצהרת פומפיאו: "ההתנחלויות בלתי חוקיות"

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני פרסמה הערב כי "עמדת האיחוד האירופי לגבי מדיניות ההתנחלויות בשטח הפלסטיני נשארת ללא שינוי" ● "האיחוד האירופי קורא לישראל לחדול ממדיניות ההתנחלויות"

מייק פומפיאו, מזכיר המדינה בארה"ב / צילום: יארה נארדי, רויטרס

ארה"ב מפרסמת אזהרת מסע לירושלים בעקבות הצהרת פומפיאו

"יחידים וקבוצות שמתנגדים להודעת פומפיאו (על ההתנחלויות) עלולים לפגוע במתקני הממשל האמריקאי, במתקנים אמריקאים פרטיים ובאזרחים אמריקאים" ● קוראת לאזרחי ארה"ב להימנע ממחסומים בדרך לגדה או ביציאה ממנה

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו: "ארה"ב אימצה מדיניות חשובה שמתקנת עוול היסטורי"

הודעות מזכיר המדינה מייק פומפיאו על שינוי המדיניות המשפטית ביחס למעמד ההתנחלויות התקבלה בישראל בקונצנזוס רחב ●  מן הליכוד ועד בכירי כחול לבן כולם בירכו הלילה את הבית הלבן ומחלקת המדינה

הפגנת יוצאי אתיופיה  / צילום: מאיר המאירי

השוטר שירה למוות בסלומון טקה יואשם בגרימת מוות ברשלנות

כך הודיע היום מח"ש לבני משפחתו של טקה ז"ל, שציפו כי השוטר יואשם בהריגה וקיבלו את ההחלטה במורת-רוח ● הירי בטקה, שהתרחש בסוף יוני, הצית מחאה נרחבת של יוצאי אתיופיה נגד המשטרה בכל רחבי הארץ

מימין לשמאל: בירנצוייג, מנכ"ל וייסייטס, שייר, סמנכ"ל פיתוח עסקי, פולק, מדען ראשי, רוטשילד, סמנכ"ל מוצרים, עכאוי, סמנכ"ל טכנולוגיות / צילום: רוית תורקיה

סטארט-אפ הווידאו-אנליטיקס ויסייטס גייס 10 מיליון דולר

החברה הוקמה ב-2015 ומעסיקה 15 עובדים במשרדיה בת"א ● המערכת שפיתחה ויסייטס מסוגלת לזהות התנהגויות של אנשים מקטעי וידאו ולהתריע על אירועים חריגים כמו קטטות רחוב

איציק שמולי, העבודה–גשר / צילום: תמר מצפי

האם כדי להפיל ממשלת מיעוט הימין יצטרך לארגן ממשלה חדשה?

האומנם אי-אפשר יהיה להפיל את גנץ בלי חבילת טריפל - ראש, קווים וסידור עבודה? עשינו סדר ● המשרוקית של גלובס

המחאה החברתית של 2011 /צילום: רויטרס

"הסכנה היא שהמוחים יחזרו על הטעויות של מחאת 2011"

המסר של מחאת השולמנים צריך להיות 'מדינתי, איננו צריכים ממך הרבה עזרה, רק שתפסיקי להפריע לנו ותצמצמי את נטל המיסוי והביורוקרטיה' ● דעה

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

שכר הדירה עלה ב-10% בחמש שנים, אך הוא עדיין לא מדביק את קצב עליית מחירי הדירות

לפי נתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שכר הדירה הממוצע עלה בשנה האחרונה ב-1.6% והגיע לשיא של 4,000 שקל ● בראש טבלת המחירים עומדת תל אביב עם שכר דירה ממוצע של 5,865 שקל ובתחתית הטבלה נמצאות הקריות באזור חיפה