גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עוברים למעשים? אחרי הפוליטיקאים, גם הרגולטורים מאיימים על ענקיות ההייטק בפירוק

עכשיו מגיע תורם של הרגולטורים - יו"ר נציבות הסחר האמריקאי, ג'ו סימונס, אומר שלא יירתע מפירוק של ענקית הייטק • הנציבות בודקת אם החברות רוכשות את המתחרות הפוטנציאליות שלהן • למרות שרכישת חברות היא פעילות חשובה, לא בטוח שכוחן של הענקיות טמון רק שם ● ניתוח

סונדאר פיצ'אי, מארק צוקרברג, טים קוק וג'ף בזוס / צילום: רויטרס
סונדאר פיצ'אי, מארק צוקרברג, טים קוק וג'ף בזוס / צילום: רויטרס

האם הרגולטורים האמריקאיים מתחילים להיערך לפירוק של ענקית טכנולוגיה, אחת או יותר? לאחר קריאות רבות מצד פוליטיקאים ומומחים לפעול לפירוק הענקיות בגלל כוחן המופרז, כעת יו"ר ה-FTC (נציבות הסחר האמריקאית), ג'ו סימונס, מאותת כי האפשרות הזאת נבחנת מאוד ברצינות. בראיון ל"בלומברג" אמר סימונס כי הרשות מוכנה לפירוק ענקיות הטכנולוגיה על ידי ביטול מיזוגי עבר, אם יהיה בכך צורך.

לדבריו, פירוק חברה הוא צעד מאתגר, אך ייתכן שמדובר בצעד נכון כדי להחזיר את התחרות לסקטור הטכנולוגי. "זה לא פתרון אידיאלי, אבל אם נהיה חייבים, נעשה את זה", אמר. הוא הוסיף כי הרשות עשויה לבטל את המיזוגים גם אם אישרה את רכישת החברות בזמן אמת.

ההתבטאות אומנם לא מחשקת אותו ומאפשרת לסימונס מרחב פעילות, אך ביחס לרגולטור אמריקאי, נראה שעדיין מדובר בהתבטאות יחסית מרחיקת לכת, בהשוואה לזהירות שבה הם נוהגים להתבטא.

דברי סימונס נאמרים על רקע חקירות הגבלים עסקיים של ה-FTC ומחלקת המשפטים את ענקיות הטכנולוגיה. מחלקת המשפטים מנהלת בדיקה נרחבת כדי לבחון אם חברות דומיננטיות בתחום פוגעות בתחרות, ואילו ה-FTC הודיעה על חקירה הממוקדת בפייסבוק, ולפי בלומברג מטרתה להבין אם החברה רכשה סטארט-אפים כדי לפגוע בתחרות.

יו"ר נציבות הסחר, ג'ו סימונס / צילום: רויטרס

פעילויות שמסבסדות אחת את השנייה

סימונס הבהיר כי ה-FTC ומחלקת המשפטים לא מחלקות ביניהן את הבחינה של חברות הטכנולוגיה על בסיס התמקדות של כל אחת מהרשויות בחברות ספציפיות, אלא לפי התנהלותן ובחינת צעדים ספציפיים שעשו. כך למשל, חברה יכולה להיחקר במקביל על ידי שני הגופים, כאשר כל אחד מהם יחקור רכישה אחרת שביצעה החברה הנחקרת.

לדבריו, "ה-FTC, למשל, יכולה לחקור את אמזון על רכישת חברת קמעונאות, מכיוון שהסוכנות מתמחה במרכולים, ואילו מחלקת המשפטים תחקור למשל רכישה של אתר סטרימינג על ידי אמזון".

דבריו של סימונס נסובו סביב הרכישות שעשו ענקיות הטכנולוגיה, שהן באמת סוגיה משמעותית. הענקיות יודעות לבצר את כוחן באמצעות רכישת טכנולוגיות וסטארט-אפים צעירים, כדי למנוע ממתחרים להתפתח. לא רק זאת, סטארט-אפים לא נכנסים לתחומים שבהן נמצאות הענקיות וכך רק מעצם ההרתעה - יש פחות מתחרות פוטנציאליות.

הענקיות שוללות את הטענות האלה ומסבירות מצידן כי מתחרה חזקה יכולה לקום בכל רגע, ולכן הן אינן פוגעות בחדשנות.

אולם מי בכלל אמר שדווקא הרכישות הן הסוגיה הכי מהותיות? הרכישות הן אומנם החשודות המיידיות, אך הכוח המופרז של הענקיות הוא תוצאה של מהלכים נוספים.

למשל, שירות הענן של אמזון (AWS) ופעילות הקמעונאות שלה הן שתי פעילויות נפרדות, כשהרווחים בפעילות אחת (הענן), מסבסדים את ההפסדים בפעילות השנייה ומאפשרים לה להציע מחירים זולים יותר, שאומנם טובים לצרכנים אך פוגעים בעסקים המתחרים.

יותר מכך, חלק מהענקיות מחזיקות במודל עסקי שבהן הן גם הבעלים של החנות וגם מציעות מוצרים שנמכרים בחנות (למשל אמזון או אפל).

יכול להיות שההתמקדות של סימונס ברכישות מסמנת את הגבול לגבי עד כמה הרגולטורים האמריקאים מרחיקים לכת. עם זאת, ביטול רכישות הוא צעד מרחיק לכת בפני עצמו.

המשפט הכי מעניין בידיעה ב"בלומברג" הסתתר בסוף: "כל חקירה שתבחן את רכישות העבר תתמקד במה היה קורה אם החברות האלו לא היו נרכשות על ידי פייסבוק. נשאלת השאלה מה גרם לאינסטגרם להיות מצליחה כל כך. האם זאת העובדה שהזרע כבר היה שם והיה נובט בכל מקרה, או שהוא נבט כתוצאה מהרכישה על ידי פייסבוק?", אמר סימונס.

האם בכלל ניתן לפרק את אינסטגרם ו-ווטסאפ מפייסבוק? נכון לעכשיו המהלך אפשרי, מדובר בשלוש אפליקציות נפרדות שפועלות באופן עצמאי (כפי שמייסד פייסבוק מארק צוקרברג הבטיח בעבר). אולם יכול מאוד להיות שחלון ההזדמנויות קצר. בפייסבוק מתכננים למזג את אינסטגרם, ווטסאפ ופייסבוק מסנג'ר כבר בשנה הבאה. אין מדובר ביצירת פלטפורמה אחודה אלא בסינרגיה טכנולוגית מורכבת שתאפשר לשלוח הודעות בין הפלטפורמות.

בפייסבוק ציינו בעבר, כי החברה "בוחנת דרכים להקל על משתמשים להגיע לחברים ומשפחה לכל רוחבה של הרשת". מהלך כזה יאפשר לפייסבוק להכיר טוב יותר את המשתמשים שלה, אך יותר מכך - הוא יחבר בין שלוש האפליקציות ויקשה על הרגולטורים לעשות בדיוק מה שהם שוקלים - להחזיר את הגלגל אחורה. בכירי פייסבוק יודעים היטב כי פירוק חברות הן תהליך שיכול לקחת שנים ארוכות, ובינתיים הם נוקטים צעדים שיסנדלו את הרגולטורים.

מבחנים קשים לביצוע ולהוכחה

אינטסגרם, למשל, נרכשה במיליארד דולר באחת הרכישות האטרקטיביות שיש, וכיום היא מושכת הרבה מאוד צעירים, על חשבון סנאפ, הרשת החברתית המתחרה. האם פירוק היה עוזר לתחרות?

בפייסבוק לא מפרטים בנפרד את התוצאות של אינסטגרם, אך לפי הערכות, מדובר במנוע הצמיחה של החברה. אם אינסטגרם הייתה רשת חברתית עצמאית, הריכוזיות בתחום הפרסום אונליין הייתה מצטמצמת ובמקום שתי שחקניות חזקות - גוגל ופייסבוק - היה ניתן לקבל שלוש שחקניות. להן אפשר להוסיף גם את אמזון שפעילות הפרסום שלה צומחת גם כן.

פירוק Waze מגוגל - שגם רכישתה סופגת ביקורת רבה - היא מהלך שנראה שניתן לעשות. במקרה הזה התרומה של הרכישה לגוגל היא פחות מובהקת. Waze לא דומיננטית בגוגל כמו אינסטגרם בפייסבוק, ונראה כי ההכנסות שלה נמוכות משמעותית.

אולם, אם בבסיס ההחלטה של הרגולטורים תעמוד השאלה מה היה קורה אם החברות לא היו נרכשות, אז ניתן לצפות לשנים ארוכות של דיונים וערעורים בבתי משפט - פשוט מכיוון שזאת שאלה מאוד מורכבת שכמעט בלתי אפשרי לענות עליה. זאת סוגיה שרלוונטית בכל הרכישות שמבצעות ענקיות הטכנולוגיה, שמחזיקות במערך הפצה נרחב. האם אפשר למשל להשוות אפליקציה עצמאית לאפליקציה של אפל, שנכללת בכל אחד ממכשירי האייפון שנמכרים בעולם.

למען האמת, יכול להיות שזה בכלל לא משנה איך אינסטגרם הייתה מתפתחת. היא זאת שאיפשרה לפייסבוק להילחם מלחמת חורמה בסנאפ, והסטוריז שהשיקה אינסטגרם משכה אליה צעירים רבים ופגעה אנושות במתחרה שמתמקדת במשתמשים הצעירים. כשפייסבוק ראתה את בני הנוער בורחים ממנה, אינסטגרם הייתה חבל ההצלה שלה.

ידיעה שפורסמה השבוע ב"ניו יורק טיימס" מוכיחה כי אולי גם בפייסבוק מבינים שהשאלה איך אינסטגרם הייתה מתפתחת היא לא בהכרח החשובה. לפי הידיעה, פייסבוק קיימה מגעים מתקדמים לרכישת האפליקציה הישראלית האוספארטי (Houseparty) בסוף 2018. האוספארטי, הייתה מעין רשת חברתית שהתבססה על שיחות וידיאו (וגם אותה פייסבוק העתיקה במהלך הדרך).

ב"ניו יורק טיימס" דיווחו כי המגעים לרכישת האוספארטי (שנמכרה לאחר מכן ליצרנית פורטנייט) הופסקו בסוף 2018 על ידי צוות הפיתוח התאגידי של פייסבוק, בגלל חשש כי רכישה כזו עשויה לעורר פעולות רגולטוריות בתחום ההגבלים העסקיים נגד הענקית.

אם אפליקציה קטנה, ששווה עשרות מיליוני דולרים בלבד, עשויה לעורר בעיית הגבלים עסקיים, אז או שפייסבוק מנסה לאותת לרגולטורים ששינתה דרכה או שבחברה באמת מאמינים כי רכישה כזו עשויה לתת לה יתרון תחרותי משמעותי.

מה עם הדברים שלא הופיעו בראיון?

צריך להתייחס גם למה שלא עלה בראיון - אמירה כי חוקי ההגבלים העסקיים הקיימים אינם מאפשרים להתמודד עם ענקיות הטכנולוגיה.

בין המומחים להגבלים עסקיים קיים דיון מורכב ומתמשך בשאלה אם הכלים שעומדים כיום לרשות הרגולטורים מאפשרים להם לטפל בכוח המופרז של ענקיות הטכנולוגיה, או שהם מתאימים בעיקר לעולם הישן, שבו היו מודלים עסקיים מסורתיים, החברות התרכזו בפעילות במדינות ספציפיות והמודלים באופן כללי היו פחות מורכבים להבנה עבור אנשים מחוץ לחברות.

את התשובה לשאלה ניתן למצוא בהתבטאות מחודש יוני של מקאן דלרחים, מי שאחראים על ההגבלים העסקיים במחלקת המשפטים של ארה"ב. "יש ברשותנו כלים לאכוף את חוקי ההגבלים העסקיים של ארה"ב גם במקרים המערבים טכנולוגיות דיגיטליות. החוקים גמישים מספיק כדי להחיל אותם על שווקים ישנים וחדשים. מי שאומר שאנחנו צריכים חוקים חדשים או מתוקנים צריך להסתכל על ההיסטוריה. החששות של ארה"ב ממונופולים עתיקים יותר מהחוקה עצמה".

כך או כך, כדי להבין איך ארה"ב, שמקדשת את השוק החופשי, החלה להתמודד - גם אם באיחור - עם כוחן של ענקיות הטכנולוגיה, צריך להבין את השינויים שהביאה איתה הכלכלה הדיגיטלית. "היא שינתה את הדינמיקה של התחרות, באופן שמקצין תופעות אותן הכרנו בעבר", הסביר באחרונה פרופ' אריאל אזרחי, ראש המכון להגבלים עסקיים באוניברסיטת אוקספורד, בשיחה עם "גלובס". "לאור קיומם של חסמי כניסה וגדילה, שליטה במידע, ויכולת לעצב את הממד התחרותי - לא ניתן עוד להניח כי כוחות השוק יובילו לתוצאה האולטימטיבית", הוא הוסיף. 

עוד כתבות

ליאו ליידרמן / צילום: תמר מצפי

מדד התחרותיות העולמי: ישראל דורגה במקום ה-20, ללא שינוי מהשנה שעברה

הפורום הכלכלי העולמי שעורך את המדד, הדגיש את היותה של ישראל מרכז חדשנות ואת ההשקעה הגבוהה במחקר ופיתוח - 4.3% מתוצר ● הדוח לא מגלם את החריגה הצפויה מיעד הגירעון של 2019 ואת חוסר היציבות הפוליטי שעשוי להוביל לבחירות שלישיות בשנה

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי / צילום: רויטרס, STEPHEN LAM

הכירו את פיקסל 4: הטלפון של גוגל שמאפשר לשלוט בו ללא מגע

גוגל ערכה אירוע השקה בניו יורק והכריזה על הסמארטפון החדש שלה ● פיקסל 4 מוצע בשלושה צבעים - שחור, לבן וכתום, יעלה החל מ-800 דולר וזמין מה-24 באוקטובר ● החברה גם השיקה אוזניות חדשות - גוגל פיקסל באדס, ולפטופ מוזל - פיקסלבוק גו

המיליארד והמשקיע קן פישר / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

המשקיע קן פישר איבד חוזה בהיקף 600 מיליון דולר בשל הערה סקסיסטית

מדינת מישיגן משכה את קרן הפנסיה שלה מחברת פישר השקעות של המיליארדר ● זאת לאחר שיו"ר ומייסד חברת ההשקעות העיר הערות סקסיסטיות בכנס בשבוע שעבר

המגרש שנמכר ברח' הירקון / צילום: שלומי יוסף

יוסי אברהמי רכש מגרש בת"א ברבע מיליארד שקל

מדובר במגרש בשטח של 6.4 דונם שהיה שייך לבעלים רבים ● על המגרש ניתן להקים מגדל מגורים בגובה 15 קומות ● השטח נמכר כחלק מהליך כינוס

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

קרן המטבע חותכת בפעם נוספת את תחזית הצמיחה לישראל

קרן המטבע צופה צמיחה של 3.1% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.3%, שגם היא הונמכה בחודש אפריל ● בנוסף, קרן המטבע חתכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-3% בלבד בצל מתיחות הסחר בין סין לארה"ב ● התחזית הנוכחית שפרסמה קרן המטבע משקפת האטה בקרב 90% מהכלכלות בעולם

שי נשר / צילום: יוסי כהן

פוצץ המו"מ בין עובדי הקולנוע והטלוויזיה לבין המפיקים

באקט טוענים כי ההסכם הקיים מגדיר את היחסים בין עובדי הארגון למפיקים כ"נותני שירות", אולם ההגדרה איננה תואמת את מהות יחסי העבודה ● מנגד, המפיקים טוענים: "אין כל רצף עבודה של עובדי התעשייה שמצדיק הפיכתם לשכירים"

מארק בניוף \ צילום: רויטרס

מארק בניוף: "הקפיטליזם שאנחנו מכירים מת, הגיע הזמן לקפיטליזם הוגן יותר"

במאמר שפרסם ב"ניו יורק טיימס" כתב המיליארדר ומנכ"ל ומייסד סיילספורס כי "הקפיטליזם של העשורים האחרונים, עם האובססיה שלו למיקסום רווחים עבור בעלי המניות, הוביל לאי-שוויון מזעזע" ● עוד הציע להטיל מסים על העשירים ביותר

צילום: shutterstock עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אומר האופן שבו אנחנו מגישים הוצאות בעבודה על האופי שלנו

האם תגישו בקשה להחזר על הקפה ששתיתם בזמן שמילאתם את תפקידכם, או שתבדקו את גבולות המעסיק עם בקשה להחזרים מופרכים כמו הדברת פרעושים בבית? ● מחקרים ארגוניים ופסיכולוגים מגלים כי דוחות הוצאה שעובדים מגישים מלמדים הרבה על יחסם לכסף ולמקום העבודה

הדור שמגיע לו הכול פוגש בשוק פיננסי שאין לו לתת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מה קורה כשהדור שמגיע לו הכל פוגש עולם פיננסי שאין לו מה לתת

ילידי שנות ה-70 המאוחרות ואילך נולדו לתקופה של צמיחה כלכלית ושינויים תעשייתיים וטכנולוגיים מרחיקי לכת ●  קל לזנוח את ההתייחסות למה עלול לקרות אם הצמיחה הזו תיעצר או אפילו רק תואט באופן משמעותי

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

גם רה"מ נתניהו מצטרף לבקשת החנינה מרוסיה לנעמה יששכר

נעמה יששכר, שנשפטה ברוסיה ל-7 שנות שנים בגין החזקת 9 גרם חשיש, נפלה קורבן לריב מעצמות, כאשר רוסיה מבקשת להסגיר לידיה האקר המוחזק בישראל, אשר גם ארה"ב מבקשת את הסגרתו, ובישראל סבורים כי מעצרה של יששכר נעשה כדי שתשמש קלף מיקוח

יצחק סוארי, יו"ר אלייד צילום: תמר מצפי

אקזיט המכוניות המשומשות: סוארי רוכש 51% מאוטודיל תמורת 100 מיליון שקל

צמד המייסדים, מאיר אוחיון ותומר דותן, ימשיכו לנהל את רשת הטרייד-אין גם לאחר מכירת החזקותיהם לידי אלייד, חברת ההשקעות שמוביל יצחק סוארי

שרון זכות / צילום: אלון רון

שרון זכות ייפרד מרבד עם מענקים של עד 1.7 מיליון שקל 

החברה מבקשת מבעלי מניותיה לאשר את חבילת הפרישה למנכ"ל היוצא, שיחד עם עלות העסקתו השוטפת צפויה להצטבר בסיכום 2019 לכ-3.3 מיליון שקל

יוזמה להפחתת קשיות פלסטיק חד פעמיות במסעדות ובתי קפה    / צילום: שני מוזס, גלובס

מזמינים שתייה קרה בבית קפה? אולי תקבלו אותה בלי קש

עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" קוראת לבתי קפה ולמסעדות להפחית את השימוש בקשיות פלסטיק חד-פעמיות ע"י חלוקתן רק עפ"י בקשה או מעבר לחלופות מזהמות פחות ● עשרות בתי עסק ברחבי הארץ התגייסו למהלך - אך מה בנוגע לעלויות?

ג'יימי דיימון / צילום: רויטרס

הבנקים בארה"ב פתחו את עונת הדוחות ברגל ימין: ג'יי.פי מורגן וסיטיגרופ עקפו את התחזיות לרבעון השלישי

הכנסותיו של גי.פי מורגן הסתכמו ב-28.5 מיליארד דולר; בשורה התחתונה, הרווח למניה עלה ב-4.7% ל-2.45 דולר ברבעון השלישי ● סיטיגרופ היכה את תחזית הרווח וההכנסות, ומנגד גולדמן זאקס עמד בתחזית ההכנסות אך פספס את תחזית הרווח למניה ב-2 סנט

סניף של ארומה אספרסו בר / צילום: יחצ

תגובה אלרגית חריפה לטונה: שני אנשים אושפזו לאחר שאכלו בסניף ארומה ת"א

שני בני אדם שאכלו טונה בסניף ארומה ברחוב מנחם בגין טופלו במרכז הרפואי איכילוב ● אישה בת 41 במצב קשה מאוד לאחר שאיבדה את הכרתה והייתה במצב של שוק עמוק ● האדם השני הוא גבר בן 34 שהגיע לקבל טיפול בעקבות כאבי ראש ודפיקות לב מואצות ● המקרים דווחו למשרד הבריאות

כידן דהרי וירון אדיב  / צילום: איל יצהר, גלובס

"הקונץ זה לקנות אדמה בזול": היזמים שמפסיקים לפזול הצידה

מאז רכשו את תנופורט לפני שנתיים וחצי, הבעלים החדשים ירון אדיב וכידן דהרי עסוקים בהשבחת נכסי החברה ● הם שקלו לרכוש את השליטה בבזק כי "הייתה הזדמנות עסקית", אך החליטו להישאר עם מה שהם יודעים לעשות – נדל"ן בארץ, בלי פזילות החוצה, לא לקנאביס ואפילו לא לנדל"ן בחו"ל

רפאל תספק מערכות מעיל רוח נוספות לצבא האמריקני / צילום: דוברות רפאל

צבא ארה"ב קיבל משלוח ראשון של מערכת ההגנה הישראלית לטנקים

רפאל השלימה בימים האחרונים את אספקת המשלוח הראשון של מערכת "מעיל רוח" לשימוש חטיבות השריון של הצבא ● במקביל, תעש מערכות פיתחה בהצלחה את המערכת המקבילה להגנה על טנקים ועל רק"מ מסוג "חץ דורבן"

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

טראמפ עוצר את שיחות הסחר עם טורקיה ומקפיץ את המכס על יבוא פלדה

בנוסף הודיע נשיא ארה"ב כי המכס על פלדה מיובאת מטורקיה יעלה ל-50% וכי הוא צפוי להטיל סנצקיות גם נגד בכירים טורקים

 סיגל רגב–רוזנברג/צילום: אורית פניני

"יש כרוניקה של מוות ידוע מראש, צריך להחליט - ארבע קופות חולים טובות או רק שתיים"

זמן קצר לאחר מינויה למנכ"לית קופת חולים מאוחדת, גילתה סיגל רגב-רוזנברג כי הגירעון השנתי זינק ב-2018 ל-440 מיליון ש' - הגבוה מאז הקמתה ● בראיון ל"גלובס" היא מדברת על התחרות, על ההתמודדות עם משרדי האוצר והבריאות וכיצד היא מתכוונת לייצב את הקופה ולהביא מבוטחים חדשים

ישראל זינגר / צילום: שלומי יוסף

ראש עיריית ר"ג לשעבר תובע חצי מיליון שקל ממחליפו בתפקיד

ישראל זינגר הגיש תביעת דיבה נגד ראש עיריית ר"ג המכהן כרמל שאמה-הכהן, בטענה כי יזם חקירה פלילית נגדו ואף ליווה וליבה את החקירה בפייסבוק ● טוען כי לפרסומים השליליים של שאמה-הכהן נגדו היה חלק משמעותי בהפסד שלו בבחירות לעירייה ב-2018