גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה חושב נפתלי בנט על המצע הכלכלי של עמיר פרץ, ולמה הקמפיינים הפוליטיים מקרטעים

במערכת בחירות נטולת תכנים מהותיים בלטה השבוע התוכנית הכלכלית של מפלגת העבודה, אך גם היא התעלמה מנושא הגירעון התופח ● התגובה של נפתלי בנט לא איחרה להגיע: "יהפכו אותנו לוונצואלה" ● בינתיים, בליכוד "סומכים על נתניהו" ● פרשנות

יו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ / צילום: תמר מצפי
יו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ / צילום: תמר מצפי

במערכת בחירות נטולת תכנים מהותיים בלטה השבוע התוכנית הכלכלית של מפלגת העבודה, בראשות עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס. זו לא הפעם הראשונה שבה העבודה מציעה תכנים כלכליים נרחבים, אך עד היום ראשיה לא הצליחו לשכנע מספר גדול של בוחרים, להעדיף את הצד הכלכלי של הבחירות לעומת הצד הביטחוני-מדיני.

הפעם, בבחירות מועד ב', התרחב עוד יותר הפער בין מפלגות אופוזיציה פוטנציאליות למפלגות קואליציה אפשריות. נפער חור. ימין ממאדים, שמאל מנוגה. בימין נסוגו לתוך מערה ומסרבים להכיר בכך שיש בעיות כלכליות. בשמאל, כמו על כוכב נוגה-ונוס מעדיפים לדבר ורוצים הכרה בעצם קיומה של בעיה. אך הפתרונות? ניכר שרק בכירי מפלגה הסבורה שתלך לאופוזיציה, יוכלו לפזר שלל הצעות כלכליות (העלאת מסים, העלאת יחס חוב-תוצר מ- 61% תוצר ל-65%, הגדלת הוצאות ממשל), כשהם יודעים שלא יצטרכו לעמוד מאחוריהן בהמשך.

אחד הדברים הנעדרים משיח הפוליטי השטחי של קיץ 2019, הוא התעלמות מנושא הגירעון התופח. ראשי מפלגות משחררים קטעי וידיאו, ציוצים, קלישאות המכפישות אלה את אלה ("יורים בנגמ"ש", "היא חיזרה אחרי הליכוד", "לא יודע להגיד את שם מפלגתו" וכו'), אבל התמודדות עם סוגיית הגירעון? כמעט אין.

מי שמבקש ממפלגת השלטון, הליכוד, לדבר על הגירעון, נתקל בקיר. אין תשובה. אין מצע, וגם בתוכני הווידיאו ובשיחות של רה"מ בנימין נתניהו עם גולשים, הנושא אינו קיים. כאילו, שאם יסגרו עיניים הוא ייעלם.

הליכוד אימץ לתוכו את שר האוצר משה כחלון ושלושה מאנשיו. צירוף שנראה שלא הביא לליכוד שום תועלת בסקרים (ככל שניתן לסמוך עליהם), אך זו הייתה ההתחייבות של הליכוד לכחלון, אחרי שהשר תמך בחוק פיזור הכנסת ה-21, וסייע לנתניהו להימנע מהחזרת המנדט לנשיא המדינה.

לפני כחצי שנה, לפני שכחלון היה חלק מן הליכוד, הכחיש שר האוצר את קיומו של הגירעון; ועכשיו כשהוא בתוך הליכוד, הליכוד נוהג בעצימת עיניים. להיכן נעלם השיח הכלכלי של "כולנו", איפה האג'נדה החברתית, העממיות של כחלון ושל הליכוד, כשהם צריכים להתייחס לנושא כה מהותי.

נתניהו תמיד התגאה בכישוריו הכלכליים. רה"מ אחראי גם על שר האוצר שלו, ועל כל מדיניות הממשלה בשנים האחרונות. אבל גם נתניהו לא מדבר בנושא. נראה שנוח לו יותר להתמודד עם מטקות בחוף הים, בסרטון קליל המתייחס לאתגרים ביטחוניים. אבל מה התוכניות שלו ליום שאחרי מערכת הבחירות, אם ינצח. האם ב־2020 יעביר תקציב דו-שנתי בפעם הנוספת (עם הגירעון הנוכחי)? האם יציע להעלות את המע"מ? מה יעשו בתחום גביית המסים, אחרי הידרדרות הגבייה בשנים האחרונות. כלום. אין תשובה, אין הצעות, אין אתר עם מדיניות, אין סטטוסים בתחום. נאדה.

במפלגת כחול לבן פרסמו מצע בחירות, פרקים שלמים. מדובר באותו מצע מאפריל 2019, אך ראשיה מתראיינים בהרחבה, כולל ראיון ארוך של יאיר לפיד ל"גלובס" לפני מספר שבועות, שבו גם השיב לנו ישירות על פתרונותיו בנושא הגירעון, אם כי אין לו כוונה לחזור למשרד האוצר. לפיד הודה, שלא ניתן יהיה לפתור את החריגה הגדולה בגירעון בטווח הקצר, ושיהיה צורך לפרוס אותו, לחפש מקורות הכנסה חדשים (כמו הנפקת מניות מיעוט בחברות ממשלתיות, חלוקת דיבידנדים בחברות ממשלתיות, ושיפור ביצועים ממשלתיים בתחומים נוספים).

במפלגת העבודה, שכן פרסמה תוכנית כלכלית יומרנית, המגדילה את הוצאות הממשלה, לא אמרו מילה על נושא הגירעון.

במפלגת "ימינה" (השם החדש של מפלגת הימין החדש/בית יהודי) - קפץ נפתלי בנט על ההצעות של העבודה, כמוצא שלל רב, כהוכחה לכך שהם "יהפכו אותנו לוונצואלה". סוציאליזם, טירוף, עם מס כזה לא כדאי לעבוד. בנט מציע כיוונים הפוכים, ובמשך יומיים ערך צ'אט גולשים בנושאים כלכליים.

התייחסות בנט לגירעון - מאשים את כחלון

מה ההתייחסות של בנט לגירעון? הוא מאשים את כחלון. "נקלענו לגירעון בגלל התנהגות בלתי אחראית של כחלון. צריך לומר את זה. וגם של הממשלה בשנים האחרונות, כי פיזרו כספים. ודבר ראשון אנחנו צריכים להתנהל באחריות. זה לא פופולרי, יותר כיף להבטיח 200 אלף דירות על-חשבון המדינה, כפי שעמיר פרץ מציע. אבל אנחנו צריכים להוריד מסים, להוריד את ההוצאות, ולהביא ליותר הכנסות ממס...". כך בנט.

להגנתו של בנט אפשר לציין, שהוא מנסה למשוך את השיח הפוליטי לכיוונים עקרוניים. לדבר על היחס חוב-תוצר, על שינויים בחינוך, התנגדותו למיסוי רווחי הייטקיסטים ממימוש אופציות.

צפייה ממושכת בשידורים החיים שלו, יכולה ללמד משהו על החיים של בנט - החיים אחרי תפקידי השר הבכיר וראש הימין החדש והבית היהודי מאז 2011 . עכשיו השר לשעבר, הוא מועמד רגיל מן השורה, ונדמה שהסתגל היטב למצב. הוא בבית, חזר מחופשה קצרה מחו”ל. מדפי ספרים מונחים בתוך נישות גבס משמשים לו כרקע ל"אולפן הביתי". בנט יושב על כיסא גבוה, עם כוס מים שמגישה לו רעייתו גילת בנט תוך כדי השידור החי. זאת, גם בגלל שכל כמה דקות בשידור הלייב, בנט נשנק, נחנק והשתעל. אולי גרונו ניחר, כי היה המום מכך שרק הוא ועמיר פרץ מתכוונים לדבר על תכנים אמיתיים בקמפיין.

ומה בליכוד? תוכנית כתובה פורמלית, אין. בשיחות עם בכירים בליכוד הם מציינים, כי הם מצפים מהציבור לסמוך על הכישורים הכלכליים של נתניהו. הוא טיפל במשברים כלכליים בעבר, ויעשה זאת גם הפעם. זה המצע שלהם: הסתמכות על הניסיון שלו.

העבודה - מגיבה למבקרי תוכניתה הכלכלית

"גלובס" פנה בשאלה למפלגת העבודה בעניין הגירעון. וזו תגובתה: "יש גירעון טוב ויש גירעון רע. גירעון טוב זה כשהמדינה משקיעה במנועי צמיחה כמו בחינוך חינם מגיל 0, במערכת הבריאות, בהכשרה מקצועית, בשכר מינימום וגו'. ההנחה היא, שההכנסה ממסים תעלה, וזה בפני עצמו יצמצם את הגירעון. לעומת זאת, גירעון רע גוזל משאבי מדינה לכספים פוליטיים, להשקעות בהתנחלויות מבודדות ועוד. בהצעה שלנו, מגדילים את הכסף בכיס של האזרחים. למשל, כששכר המינימום עולה, וכשחוסכים להורים צעירים אלפי שקלים בחודש על חינוך, הציבור מוציא יותר על צריכה, והכסף שנכנס לקופת המדינה עולה".

הירי בנגמ"ש: הקרבות בגוש הימין - כולם היו בניו

המלחמה המדומה בין "ימינה" לליכוד מעוררת פיהוקים. ספינים מיותרים של קיץ מתיש. נתניהו "מאיים" לפטר את השר שמינה רק לפני מספר שבועות, בצלאל סמוטריץ', אחרי שרה"מ העיף את השרים איילת שקד ונפתלי בנט מתפקידיהם.

מישהו בכלל האמין לראש הממשלה שהוא מתכוון לשחרר את סמוטריץ' לדרכו, בשל ציוצי האגרסיה נגד נתניהו בראשית השבוע? נראה כי בימינה מינו רשמית את סמוטריץ' ל"ילד הרע" של הקמפיין. הוא יתקוף, יכתוש, יעצבן, יעלה לכותרות, ושקד תהיה ממלכתית, נקייה, רצינית, האחות הבוגרת. זו שתמשוך את אנשי הציונות הדתית לקלפי בשל היותה שקולה ואדיבה.

הריב המדומה הזה הוא בין השר סמוטריץ' האהוב ביותר על נתניהו, לבין רה"מ. השר מוכן להישכב על הגדר כדי לסדר לנתניהו חסינות, פסקת התגברות, מבקר מדינה שאינו שופט, וסל שלם של תמריצים ומהלכי חקיקה, רק שנתניהו לא יצטרך לשבת על ספסל הנאשמים. אז שנתניהו יגמול בפיטורין לאיש הנאמן הזה? אין מצב. רק לפני שבוע סמוטריץ' לא פצה פה בישיבת קבינט, במסגרת ההחלטה לאפשר בנייה פלסטינית ביו"ש. אז מדי פעם קופץ לו הפיוז (הטוויטר) בנושאי הפרדת נשים מגברים, בשאיפות למדינת הלכה. אין כאן יותר מדי צפרדעים לבלוע, מבחינת נתניהו. היו לו כבר "שָׁמִישׁים" כאלה כמו סמוטריץ'. קיללו אותו, וחזרו לשבת בחיקו פעם אחר פעם. כולם היו בניו.

ליברמן קילל ("נתניהו רמאי ונוכל", מאי 2016 ) וספג בחזרה ("הכדור היחיד ששרק לו ליד האוזן הוא כדור טניס"), רק כדי לשוב לחיק החמים והנעים של הימין במשרד הביטחון. ובנט - כאשר היה יו"ר הבית היהודי יחסיו של בנט עם נתניהו היו מן הגרועים. בנט נזהר בכבודו של ראש הממשלה, אך ספג דברים נוראיים בחזרה נגד אשתו גילת ונגד אביו ג'ים בנט. לפי כתב החשדות בתיק 4000 נתניהו יזם כתבות שונות נגד בני משפחתו. ולאן זה הוביל? בנט הצהיר אמונים לעד, והבטיח מרעננה ועד ירושלים, שרק נתניהו יהיה המומלץ שלו. אין עוד מלבדו.

עוד כתבות

לוגו חברת קולט / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

"יש מספיק": קולט תפסיק לייצר רובי AR-15 לשוק הפרטי

יצרנית הנשק אמרה שיש בשוק כמות מספקת של רובי ספורט ושהיא תתמקד בחוזים שלה מול הצבא ורשויות אכיפת החוק במקום זאת

שמעון התרסי. האם באמת התכוון לפרוק עול? / צילום: שאטרסטוק

שאול התרסי הפך לפאולוס הקדוש וברא את המיתוג של הנצרות

הוא היה קנאי מלידה, הקפיד על קלה כחמורה ורדף את תלמידי ישו בשליחות הסנהדרין ● אבל אז, "בדרך לדמשק", בערך לפני 1,985 שנה, התגלה לו האור ● שאול התרסי הפך לפאולוס הקדוש והניח את היסודות לדת חדשה ● הוא פטר את המצטרפים מעול המצוות וציווה עליהם רק לאהוב את משיחם ● המותג שלו התחיל במחוז מרוחק בשערי המדבר ונעשה דת עולמית, המוסיפה להתפשט

אוניברסיטת תל אביב/  צילום: Shutterstock   א.ס.א.פ קרייטיב

מהתרומה לאוניברסיטת ת"א ועד פרשת האופיואידים: הסתבכות מש' סאקלר מטלטלת את עולם הפילנתרופיה

"ידיהם מוכתמות בדם", אומר תובע כללי אמריקאי ● "הם הוסיפו לעשות כסף כאשר מאות אלפים מתו", אומרת מועמדת לנשיאות ● מה ייעשה בנדבנותה המופלגת של משפחת סאקלר ומי בעצם ישלם את המחיר?

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: לא סגרתי עם גנץ, נדע להסתדר גם באופוזיציה

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, מכחיש סיכום או סגירה עם כחול לבן על שיתוף פוליטי לקראת ההתייעצויות אצל הנשיא והודיע שלא ידבר עם גנץ או עם נתניהו לפחות עד ישיבת הסיעה ביום ראשון

קלו גומא - קרם ברולה על בסיס שומשום שחור / צילום: דרור עינב

ביקורת מסעדה: קיטו קאטו, היפנית החדשה ליד דיזנגוף סנטר

עסקיות הצהריים של קיטו קאטו, היפנית החדשה מבית היוצר של השף היפני יאמה סאן, הן טובות, אבל סטנדרטיות למדי ● בערב מוגשות כאן לא מעט מנות אחרות לגמרי, יקרות ושאפתניות יותר

מדד המותגים: טואלטיקה וניקיון / אילוסטרציה: דגנית ג'מצי, גלובס

הדירוג: אלה המותגים המובילים בענף הטואלטיקה ומוצרי הניקיון

גם בתחום הטואלטיקה נרשמו התייקרויות בשנה האחרונה, אבל בניגוד לשוק המזון והמשקאות, שבו העלאות המחירים הביאו לירידה ענפית, קטגוריות טיפוח הפרט והמוצרים לבית דווקא נהנו מצמיחה ריאלית

הבריגדה האדומה / צילום: דוברות הבריגדה האדומה, יח"צ

שביתות והפגנות ברחבי העולם במחאה על אי הטיפול במשבר האקלים

כחלק ממהלך עולמי רחב, הבוקר נערכות הפגנות תלמידים ברחבי ישראל שפותחות שבוע של מחאת אקלים ●  מאות תלמידים בישראל שובתים היום מלימודיהם ויוצאים לרחובות בכדי למחות על אוזלת היד של ממשלות ברחבי העולם, שלא מטפלות כראוי במשבר האקלים המחריף

ריבלין, נתניהו וגנץ באזכרה של הנשיא לשעבר פרס / צילום: לע"מ

מה באמת חושב דרעי ואיך הגיב נתניהו לתוצאות הבחירות. מאחורי הקלעים של הדרמה הפוליטית

בליכוד לא הפנימו במשך שעות ארוכות שאין לנתניהו שום סיכוי להרכיב ממשלה ושידרו עסקים כרגיל • רק כשהתמונה החלה להתבהר, מיהר ראש הממשלה להחתים את מפלגות הימין והחרדים על מסמך הבלוק הימני, ובמקביל לרוץ ולקרוא לבני גנץ להצטרף לממשלת אחדות

 מתוך הביאנלה ה-16 באיסטנבול / צילום: David levene

הביאנלה שלא שמעתם עליה, והיא קרובה, זולה וכמעט חתרנית: הביאנלה של איסטנבול

פספסתם את הביאנלה בוונציה? לא נורא ● אפשר להתנחם בביאנלה המוצלחת של איסטנבול, הידועה פחות והאוונגרדית יותר, שמכנסת שמות מבטיחים ולא פחות מעניינים מרחבי העולם ● מה גם שאחד משלושת מוקדיה הוא באי הנסיכים, אי נופש מקסים ועתיר היסטוריה, שתענוג להכיר עם או בלי ביאנלה

מארק צוקרברג / צילום: ג'ושוע רוברטס, רויטרס

צוקרברג נפגש עם דונלד טראמפ וסנטאורים אחרים בוושינגטון במטרה לפייס את מבקריו

מארק צוקרברג נמצא בסבב פגישות בבירת ארה"ב, ונפגש עם המחוקקים ואף עם נשיא ארה"ב, במטרה לרכך את גישתם לחברת הענק שלו, שנמצאת תחת לחץ רגולטורי

חמדה מרק / צילום: איל יצהר

"החלטתי ללמוד כלכלה דווקא בגלל שהיה קשה להתקבל"

פורטפוליו עם חמדה מרק, הפורשת מתפקיד ראש אגף ומנהלת הקרן לחיילים משוחררים וסמנכ"לית במשרד הביטחון, על הרצון לתרום למדינה, על ההישגים ועל הסיוע לחיילים

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

טראמפ הטיל סנקציות על הבנק המרכזי של איראן: "מוכנים לאופציה צבאית"

טראמפ צפוי לכנס דיון בבית הלבן על צעדי תגובה אפשריים למתקפה על מתקני הנפט בסעודיה ● לפי גורמים אמריקניים, בין האופציות הנוספות - תגבור הסיוע לריאד או פעולות סייבר ● בטהראן מזהירים: "נגיב מהים התיכון עד הים האדום"

ארוחת בוקר במסעדת אלנה / צילום: סיון אסקיו

3 בראנצ'ים מצטיינים

שלוש ארוחות בראנץ' ששווה לנסוע אליהן במיוחד: מסעדת נחום בעיר התחתית בחיפה, המסעדה שבמלון נורמן וזו של מלון דריסקו בתל אביב ● איך מסעדה חיפאית קטנה מצליחה לתת פייט למלונות הבוטיק התל אביביים היוקרתיים, ועוד במחירים צנועים של 50-20 שקל למנה?

הצבעה בבחירות לכנסת ה-22 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ועדת הבחירות פרסמה את התוצאות הסופיות של הבחירות

מדובר בתוצאות כמעט סופיות לאחר הליכי בדיקה ובקרה שביצעה הוועדה ● סה"כ נפסלו 27,601 קולות

רמי פורטיס / צילום: גיל רובינשטיין

פורטיס כבר לא משוגע: "לא רוצה להיות ראש ממשלה"

ההופעה של רמי פורטיס בבארבי השבוע הייתה "על בטוח" - לא מאתגרת, אך הכרחית למלחמה בפסימיות

מחאת האקלים בניו יורק / צילום: רויטרס EUTERS/Shannon Stapleton

משבר האקלים: מיליונים הפגינו ברחבי העולם. צפו בתמונות המדהימות

יותר מ-4 מיליון אנשים ב-185 מדינות על פני 7 יבשות השתתפו בשביתת התלמידים של "יום שישי למען העתיד", התנועה העולמית אותה הקימה גרטה טונברג, המועמדת כעת לפרס נובל על פועלה

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס

לאומי, הפועלים והפניקס חשופים לחוב של WeWork בכ-100 מיליון דולר

בנק לאומי ובנק הפועלים השתתפו בקונסורציום בנקים בינלאומי שהעמיד לחברת שייסד אדם נוימן קו אשראי בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר ● במקביל, גם קבוצת הביטוח הפניקס העמידה לחברה אשראי בהיקף שמוערך בכ-30 מיליון דולר נוספים

ג’ו ביידן/ צילום: רויטרס

השערוריה החדשה של טראמפ: "טראמפ לחץ על נשיא אוקראינה לחקור את בנו של ג'ו ביידן"

טראמפ מסתבך בשערוריה חדשה: ניצול מעמדו כנשיא כדי ללחוץ על אוקראינה לאסוף חומרים מחשידים על משפחת מתחרהו הפוטנציאלי בבחירות לנשיאות ב-2020

הטלנובלה של גזונדהייט / איור: גיל ג'יבלי

הטלנובלה של גזונדהייט: אישה בת 92 מירושלים התעשרה בחצי מיליארד שקל - במזומן. כך זה קרה

לפני כשבועיים מימשה שושנה גזונדהייט בת ה–92 את רוב החזקותיה בערד השקעות תמורת יותר מחצי מיליארד שקל ● האם זה ישים סוף לסאגה שנמשכת כבר חצי יובל וכוללת סכסוכים בין השותפים בחברה ותביעות על גבי תביעות? לא בטוח

מרצדס CLA / צילום: יח"צ

כרטיס כניסה יוקרתי: מרצדס CLA היא רכב לצעירי האלפיון העליון

למרות ממדיה המשפחתיים, ה-CLA נראית ומרגישה מכוניות יקרה ויוקרתית, וגם המחיר תואם