גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"מחוקקים דמוקרטים בוחנים צעדי גמול נגד שגריר ישראל בארה"ב"

רשת עיתוני מקלאצ'י: זעם במפלגה הדמוקרטית על רון דרמר ועל שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן בשל התפקיד שמילאו בפרשת המחוקקות מסורבות הכניסה לישראל ● תומס פרידמן: "יהודי שחושב להצביע בעד טראמפ כי הוא פרו-ישראלי – אוויל"

אילהן עומאר / צילום: רויטרס
אילהן עומאר / צילום: רויטרס

מחוקקים דמוקרטים בכירים בוחנים נקיטת צעדי גמול נגד רון דרמר, שגריר ישראל בוושינגטון, ודייוויד פרידמן, השגריר האמריקאי בישראל, בגלל התפקיד שמילאו בהחלטת ישראל לאסור כניסתן של צירות בית הנבחרים הדמוקרטיות רשידה טלאיב ואילהאן עומאר, לישראל. כך מדווחת רשת העיתונים האמריקאית מקלאצ'י.

במקביל, יוצא היום בעל הטור תומס פרידמן בהתקפה קשה על דונלד טראמפ ובנימין נתניהו בגין פרשת טלאיב ועומאר וכותב כי "יהודי אמריקאי שחושב להצביע בעד טראמפ בבחירות הבאות מפני שטראמפ כביכול פרו-ישראלי, אינו אלא אוויל מושלם".

על פי הדיווח ברשת מקלאצ'י, כעשרה מחוקקים דמוקרטים, ובכללם כמה מחוקקים יהודים בכירים, החלו לדון ביום שישי בבוקר על דרכים לתת ביטוי ל"חוסר האמון והביטחון" שלהם בדרמר ובפרידמן, לדברי שני מקורות המודעים לדיונים.

בין השאר בוחנים המחוקקים הדמוקרטים פרסום הודעה שתביע את אי האמון שלהם בדרמר ופתיחת חקירה רשמית של משרד ביקורת ממלכתי נגד פרידמן. ביום חמישי שעבר פרסם השגריר האמריקאי הודעה שמגינה על החלטת ישראל לאסור את כניסת המחוקקות. הוא ציין כי ישראל הוציאה אל מחוץ לחוק את פעילות ה-BDS, ושתי המחוקקות הדמוקרטיות תומכות בתנועה זו.

"דרמר אומר בשיחות פרטיות כי הוא מצפה שהסערה תחלוף בתוך יום אחד; זה מצביע על חוסר הבנה ממשי לגבי תוצאות הפרשה הזו", אמר מקור בקונגרס לרשת העיתונים.

כזכור, ישראל אסרה בשבוע שעבר על טלאיב ועומאר להיכנס לישראל בגין תמיכתן בתנועת BDS - שתומכת בחרמים ובסנקציות על ישראל ובמשיכת השקעות ממנה. על פי דיווחים שונים, החליט נתניהו לנקוט צעד זה בעקבות פנייה ישירה או עקיפה של טראמפ, שהמליץ לסגור את שערי ישראל לפני השתיים.

"נתניהו היה מודע לעמדת טראמפ בסוגיה זהו", אמר פקיד ממשל אמריקאי בסוף השבוע. קודם לכן צייץ טראמפ: "זו תהיה הפגנת חולשה גדולה אם ישראל תתיר כניסת הצירות טלאיב ועומאר... המחוקקות האלה הן בושה וחרפה". החלטת נתניהו עוררה סערת מחאות בארה"ב, גם בקרב רפובליקאים, וחשפה קרע מסוכן בין ממשלת נתניהו לבין המפלגה הדמוקרטית.

"אנו בוחנים את כל האופציות שלנו", אמר מקור בכיר בקונגרס לרשת מקלאצ'י. "לגבי דרמר, הבעיה היא שכבר קיים חוסר חמור של אמון בו (רמז לתפקיד שמילא שגריר ישראל בארגון נאום של נתניהו במליאת הקונגרס ב-2015, מאחורי גבו של הנשיא דאז, ברק אובמה; באותו נאום יצא רה"מ נגד ההסכם הגרעיני עם איראן - ר.ד.). עכשיו מתפתח חוסר מוחלט של ביטחון בשגריר הישראלי. לגמרי לא ברור שהוא מייצג את ממשלתו בהתחשב בעובדה שהוא נתן הבטחות שלא עלה בידו לקיים ולא ברור אם בכלל היה סיכוי שהוא יקיים אותן אי פעם".

בעקבות פרסום הדברים אמר ל"גלובס" מקור אמריקאי פרו-ישראלי בוושינגטון, שאינו מזוהה עם ממשלת ישראל, כי בשלב זה נראה שדרמר נפל על חרבו למען נתניהו, וכי השגריר הבטיח בזמנו שישראל תכניס את שתי המחוקקות מתוך אמונה שזו אכן המדיניות שאימצו מקבלי ההחלטות בישראל. המקור אמר, כי אין תקדים לכך שמחוקקים בקונגרס של ארה"ב יוצאים בהתקפה חמורה כל-כך על שגריר ישראל והתקפה זו מראה את גודל הנזק שחולל נתניהו בהחלטתו "הנמהרת והבלתי שקולה" לאסור את כניסת שתי המחוקקות. הוא הוסיף ש"דרמר שרוף עתה ולא ברור כיצד הוא יוכל להמשיך לתפקד".

עם המחוקקים הדמוקרטים שיוזמים פעולה נגד דרמר ופרידמן נמנים יו"ר ועדת החוץ של בית הנבחרים, אליוט אנגל, אחד מהידידים הגדולים של ישראל בקונגרס, ויו"ר ועדת ההקצבות של הבית, ניטה לאווי (ועדת ההקצבות היא אחת מהתחנות החשובות ביותר בתהליך אישור הסיוע האמריקאי לישראל). שני מקורות בקונגרס אמרו לרשת מקלאצ'י, כי גם מנהיג סיעת הרוב הדמוקרטי בבית-הנבחרים, סטנלי הויר, השתתף בדיונים על צעדי הגמול נגד דרמר, אך דוברת מטעם הויר אמרה כי הוא לא היה מעורב בכך.

בכל אופן, בהודעה שפירסם הויר נאמר, שהחלטת ישראל לאסור את כניסת המחוקקות גורמת ל"אכזבה עמוקה". לדבריו, זו החלטה בלתי קבילה וגסת רוח, שפצעה את הברית בין ישראל לארה"ב.

את זעמו של הויר ניתן להסביר בעובדה, שדרמר הבטיח לו אישית במועד כלשהו בשבועות שחלפו, כי "מתוך כבוד לקונגרס והברית החזקה בין ישראל לארה"ב, שתי צירות בית הנבחרים יקבלו היתר כניסה לישראל".

סיבה נוספת לזעמם של המחוקקים הדמוקרטים על דרמר היא העובדה, שישראל נתנה פרסום פומבי ללו"ז המתוכנן של ביקור שתי המחוקקות בישראל, וכן מכתב של טלאיב לממשלת ישראל, במאמץ להצדיק את החלטת נתניהו לאסור את כניסתן. פרסום המסמכים מעורר חששות בקרב הדמוקרטים בקונגרס האם מחוקקים אמריקאים יכולים לסמוך על כך שהתכתובת שלהם עם השגרירות תישאר פרטית וחסויה.

כאמור, מחוקקים דמוקרטים רבים התייחסו לדרמר בחשד מאז שארגן מאחורי הקלעים, ומאחורי גבו של אובמה, את נאומו של נתניהו במליאת הקונגרס במרץ 2015. רשת מקלאצ'י מציינת כי ביולי השנה ביקש נתניהו להאריך בפעם השלישית - בקשה יוצאת דופן - את תקופת שירותו של דרמר בוושינגטון בגלל קשריו הקרובים של השגריר הן עם ממשל טראמפ והן עם ראש ממשלת ישראל.

בדיון על צעדים נגד דרמר ופרידמן שקיימו המחוקקים הדמוקרטים ביום שישי, הזכירו כמה מהם תקרית ב-1975, שבה הייתה מעורבת סעודיה. הסעודים אסרו אז את כניסתו של ציר בית הנבחרים דאז הנרי ווקסמן, דמוקרט מקליפורניה, לאחר שהוא פירט את הרקע היהודי שלו בפנייתו לקבל אשרה. בעקבות הסירוב הסעודי, התערב משרד החוץ האמריקאי והסעודים התירו לווקסמן להיכנס. השגריר פרידמן סוטה מהתקדים שנרשם בעבר, טוענים המחוקקים הדמוקרטים.

"התמיכה בישראל הפכה לסוגיית טריז שחוצצת בין המפלגות בארה"ב"

ובינתיים, במאמר על פרשת רשידה טלאיב ואילהאן עומאר, כותב בעל הטור תומס פרידמן: "טראמפ, בסיוע נתניהו, עושה מה ששום נשיא או ראש ממשלה לא עשה לפניהם - הפיכת התמיכה בישראל לסוגיית טריז שחוצצת בין המפלגות הגדולות בארה"ב".

"מעט מאוד דברים מסוכנים יותר לאינטרסים ארוכי הטווח של ישראל מאשר הפיכתה לסוגיה שנויה במחלוקת בין דמוקרטים לרפובליקאים", מציין בעל הטור. "איש הימין הישראלי דורי גולד, שהיה פעם שגריר ישראל באו"ם ויועץ מקורב מאוד לנתניהו, הזהיר, בדו-שיח שהתקיים במכון האדסון ב-27 בנובמבר 2018: 'אתה מושיט יד לדמוקרטים; אתה מושיט יד לרפובליקאים. לעולם אסור לך להיקלע למצב שבו שבו אתה תוקע טריז בין שתי המפלגות'".

"אומר זאת בצורה הפשוטה והברורה ביותר: אם אתה יהודי אמריקאי ואתה מתכנן להצביע בעד דונלד טראמפ מפני שלדעתך הוא פרו-ישראלי, אז אתה אוויל מוחלט", אומר פרידמן.

"שלא תהיה לכם טעות", הוא מוסיף. "טראמפ אמר ועשה דברים רבים שעולים בקנה אחד עם האינטרסים של הממשלה הנוכחית בישראל, ופלחים רבים בציבור הישראלי מעריכים זאת. אי אפשר להכחיש דבר ברור מאליו. אבל הנה דבר ברור נוסף: תמיכתו של טראמפ בישראל מונחית על ידי שאיפתו לשפר את סיכוייו להיבחר לתקופת כהונה נוספת באמצעות טקטיקה פשוטה - לצייר את כל המפלגה הרפובליקאית כפרו-ישראלית, ואת כל המפלגה הדמוקרטית כאנטי-ישראלית".

"הקמפיין של טראמפ להשחיר את כל המפלגה הדמוקרטית בגלל השקפות עוינות של כמה מחוקקות שאך זה נבחרו לקונגרס, ונכונותו הפזיזה של נתניהו לקבל את דרישת טראמפ לאסור כניסת שתיים מהמחוקקות האלה, טלאיב ועומאר, היא חלק מתהליך שיגרום נזק עצום, ארוך טווח לאינטרסים של ישראל ולתמיכת ארה"ב בה". 

"תסלחו לי", כותב עוד פרידמן, "אבל ממתי מדינת ישראל החזקה - דמוקרטיה קולנית ורעשנית, שבה ח"כים ערבים בכנסת אומרים כל מיני דברים מטורפים - החלה לפחד ממה שעלולות לומר שתי מחוקקות אמריקאיות, שאך זה נבחרו? מתי החלה ישראל לפחד לומר למחוקקות כאלה: 'בואו, בקרו, לכו לאן שאתן רוצות. יש לנו דברים שליליים ויש לנו דברים טובים. אנחנו רק רוצים שתראו גם את הדברים הטובים וגם את הדברים הרעים. ואם לא, נמשיך לחיות גם ככה. אנחנו די קשוחים".

"עכשיו זה מאוחר מדי", קובל בעל הטור. "הנזק שגרמו טראמפ וביבי - הפיכת ישראל לסוגיית טריז שחוצצת בין שתי המפלגות הגדולות בארה"ב - הוא כבר עובדה מוגמרת. אל תטעו. נתניהו, באמצעות כל התרגילים שלו עם הרפובליקאים בסנט, יוכל תמיד למצוא אוזן קשבת בקונגרס, מתי שרק ירצה. אבל ביבי לא יוכל לדבר כיום בשום קמפוס של אוניברסיטה אמריקאית גדולה בלי שיקבל הגנה משטרתית אדירת ממדים. ההפגנות נגדו יהיו עצומות".

"טראמפ צובע את המפלגה הדמוקרטית כשונאת ישראל", כותב פרידמן. "בה בעת הוא מגדיר תמיכה בנתניהו - שעומד בראש הממשלה הימנית הכי קיצונית בתולדות ישראל, ושממתינים לו כתבי אישום על שלוש פרשיות שחיתות - כאהבת ישראל".

"כמה אמריקאים צעירים יהיו מוכנים לקנות את הנראטיב הזה? אם ביבי יזכה בבחירות, הוא מתכנן להעביר חוק שיאסור על הגשת כתבי אישום נגדו, ולאחר שבית-המשפט העליון יפסול את החוק הזה, מתכנן ביבי להעביר חוק נוסף, שיכפיף את בית-המשפט העליון לכנסת. אני לא ממציא זאת. ישראל תיהפך לרפובליקת בננות יהודית".

"אם זה יקרה, כל בית כנסת, כל ארגון של סטודנטים יהודיים, כל מוסד יהודי, כל ידיד ישראל, יצטרך לשאול: האם אוכל לתמוך בישראל כזו? זה יצור קרע לרוחב כל הקהיליה הפרו-ישראלית, זה יפלג כל בית-כנסת, כל פדרציה של ארגונים יהודיים בארה"ב".

עוד כתבות

נשים בדירקטוריון - חברות ההייטק

רק 18% דירקטוריות בחברות ההייטק הציבוריות הגדולות

לא רק אצל חדי הקרן: גם הדירקטוריונים של עשר חברות ההייטק הישראליות הגדולות בוול סטריט מתאפיינים בייצוג נשי נמוך

הצבעה לבחירות לכנסת ה-22 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

היום יחלו להצביע לבחירות בנציגויות הישראליות בחו"ל

ההצבעה תתחיל בשגרירות ישראל בבירת ניו זילנד, וולינגטון בשעה 22:00 שעון ישראל ● הבחירות בנציגויות ימשכו כ-32 שעות עד מועד סגירת הקלפיות בחוף המערבי בארה"ב ביום חמישי בשעה 06:00

רשות המסים תחייב דיווח בזמן אמת על כל עסקה / צילומים: איל יצהר, shutterstock. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

חובת הדיווח בזמן אמת על עסקאות של 5,000 שקל: בעלי העסקים ובעלי המקצוע כמרקחה

חשיפת "גלובס" על התוכנית לחייב כל בעל עסק בדיווח בזמן אמת, מסעירה את בעלי העסקים • גם אנשי המקצוע מסכימים כי מדובר בצעד מסורבל שייצור תלות במערכת הממוחשבת של רשות המסים ולא בטוח שיפתור את בעיית החשבוניות הפיקטיביות • ואיך התוכנית מסתדרת עם הבטחות הפוליטיקאים להקל על עסקים קטנים?

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' / צילום: איתמר סיידא

האם משרד התחבורה ייחלץ לעזרת חברות התעופה הישראליות בעקבות משבר הקורונה?

"המדינה תצטרך להכניס את היד לכיס ולפצות את חברות התעופה. באל על מדברים על הפסדים בסדר גודל של כ-50 מיליון דולר. אם המדינה רוצה לשמור על התעופה שלה, היא צריכה לעזור", כך אמר הבוקר שר התחבורה בצלאל סמוטריץ'

חניכי תנועת הצופים האמריקאית ביום הזיכרון הלאומי / צילום: Richard Vogel, AP

תנועת הצופים האמריקאית מבקשת הגנה מתביעות פגיעה מינית בחניכים

התנועה הגישה את הבקשה להגנה בניסיון להחזיק מעמד מול לחץ משפטי גובר של האשמות בפגיעה מינית בחניכים לפני עשרות שנים ● זהו קו פרשת מים ב-101 שנות קיומה של התנועה, שבמשך שנים הייתה מעורבת בתביעות שהאשימו אותה בטיפול סלחני מדי בפדופילים

סקר הסקרים

סקר הסקרים: שבועיים לבחירות, נראה שגם הפעם ממשלת אחדות היא האפשרות היחידה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

שאול אלוביץ' / צילום: תמר מצפי

החלו הליכי השימוע לנאשמים בפרשת בזק

ל"גלובס" נודע כי השימוע לסטלה הנדלר התקיים ביום ראשון, והשבוע צפוי שימוע לעמיקם שורר ● גם שאול אלוביץ' צפוי לעבור שימוע, ואם יואשם גם בתיק בזק, בנוסף לתיק 4000, ינוהלו נגדו שני משפטים פליליים במקביל ● בקרוב יתקיימו שימועים גם ליתר החשודים: אור אלוביץ', אלי קמיר, רון איילון ולינור יוכלמן

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדיור המוגן של רמי לוי הזניקה את מניית בי.ג'י.איי 260% בארבעה ימי מסחר

זאת מאז עדכנה החברה ביום חמישי האחרון על כוונתה להיכנס לפעילות בתחומי הדיור המוגן והמלונאות

סניף יינות ביתן / צילום: תמר מצפי

הלחץ של הספקים עלול לסייע לכלירמרק ללחוץ את יינות ביתן

בימים אלה ממשיכים ומתנהלים מגעים בין ביתן לבין קרן כלירמרק במסגרתם מבקשת הקרן לשפר את תנאי המתווה של העסקה ● יינות ביתן: "העסקה מתנהלת לפי לוחות הזמנים שנקבעו בין הצדדים"

גיל גירון ורמי נוסבאום, מנכ"ל ויו"ר אשטרום / צילום: ישראל הדרי, יח"צ

אשטרום זכתה בחוזה ביצוע בקריית אונו תמורת 250 מיליון שקל

החברה נבחרה להקים פרויקט מסחר ומשרדים בהיקף של 45 אלף מ"ר שייבנה בסמוך לצומת סביון, כחלק מרובע My Ono

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת דוחה יישום הוראות תקן חשבונאי לחברות הביטוח; מניותיהן קופצות בבורסה בתל אביב

הממונה על שוק ההון, משה ברקת, דוחה את יישום הוראות תקן חשבונאי 17 לחברות הביטוח ● אייל דבי, לאומי שוקי הון: "ההקלה שניתנה לחברות מהווה גם הקלה למשקיעים"

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

ירידות בבורסה בת"א: ת"א 35 מאבד 1%, טאואר צונחת לאחר שהחמיצה תחזיות

ת"א-125 גם יורד ב-1%, ת"א-90 מאבד שיעור דומה ● מדד הבנקים יורד בכ-1% ● אלביט מערכות זכתה בחוזה בהיקף של 670 מיליון דולר עם מדינה באסיה-פסיפיק ● טאואר פספסה את תחזיות הרבעון הרביעי ומספקת תחזית הכנסות נמוכה לרבעון הראשון של 2020

בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

אלביט זכתה בחוזה של 670 מיליון דולר לאספקת פתרונות ביטחוניים למדינה באסיה-פסיפיק

החוזה יבוצע על פני תקופה של 25 חודשים, ומציב את היקף החוזים שבהם זכתה אלביט מערכות מתחילת השנה על יותר ממיליארד דולר

עובדים מפרקים את השלטים של כנס המובייל בברצלונה שהתבטל בגלל וירוס הקורונה / צילום: Nacho Doce, רויטרס

הנזק מביטול כנס המובייל בברצלונה בגלל הקורונה גדול משנדמה: "שליש מהמכירות בסכנה"

ביטול כנס המובייל בברצלונה הסב נזק כלכלי ישיר לחברות שנערכו לקיומו, אך הנזק המשמעותי הוא אובדן התועלת העקיפה - הקשרים שלא נוצרו וההסכמים שלא נחתמו ● יהודית ימפולסקי מאמדוקס: "היו מתוכננות לנו מאות פגישות קריטיות" ● רפאל סווירי מ-Walkme: "תעשייה שלמה פינתה זמן, יהיה קשה לשחזר את זה"

עופר דקל וילדיו/ צילום : אלבום פרטי

"אני רוצה לעזור לצוותים הרפואיים וגם להציל את המפעל"

בלתי אפשרי להשיג עכשיו בעיר חליפות מיגון הדרושות מאוד בבתי החולים. ננה ועופר דקל בודקים האם יוכלו להחזיר לחיים את המפעל שלהם ולייצר בו חליפות בעזרת טכנולוגיה ישראלית ● יומן ווהאן, פרק שלישי

אורן עזר / צילום: איל יצהר

הצלחת הניסוי בשבדיה מתדלקת את מניית אלקטריאון: קפצה פי 21 בפחות מ-3 שנים

החברה נטולת ההכנסות, שפועלת בתחום הטעינה האלחוטית של כלי רכב חשמליים, נסחרת בשווי של קרוב למיליארד שקל ● הניסוי שעליו דיווחה אלקטריאון היה בטעינה אלחוטית סטטית של משאית חשמלית על מסלול ניסויים באי גוטלנד

תושבים בבייג’ינג / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

"משבר הקורונה אמור להיות משמעותי יותר; שוק ההון עוד מעכל"

כך אמר אלון גלזר מלידר שוקי הון במסגרת פורום דן & ברדסטריט בתל אביב ● אבישי קרואני, מנכ"ל פעילים ניהול תיקי השקעות: "סביב שולחן ועדת השקעות היינו מעט דרוכים"

איציק אברכהן, מנכ”ל שופרסל, יוני שסטוביץ, בעלי חברת שסטוביץ / צילומים: שלומי יוסף, רפי דלויה

הסיפור המוזר סביב היבוא המקביל של מותגי בישום ששסטוביץ משווקת

רשת הפארם Be החלה לייבא בשמים ביבוא מקביל, כדי להוריד מחירים ולשפר רווחיות • אלא שאז, בעיתוי ובדרך שמעוררים תהייה, משרד הבריאות נכנס לתמונה

מנור וכפיר גינדי / צילום: דן שטרן

האחים מקניון TLV שרוצים לכבוש את אירופה ב-10 אירו לגרם קנאביס: "מאמינים שאנחנו יודעים לבנות מותג"

כשכבר היה נראה שגורלה נחרץ, חברת הקנאביס קאנומד קיבלה חבל הצלה מפתיע מהאחים מנור וכפיר גינדי, בעלי חברת הנדל"ן הפרטית גינדי השקעות ● בראיון ל"גלובס", מספר מנור גינדי מה גרם להם להצטרף לתחום

מארק צוקרברג מציג בקונגרס האמריקאי את פרויקט ליברה של פייסבוק  / צילום: Erin Scott, רויטרס

בכוונת מקוון: הפינטק יגביר את התחרות מול הבנקים

הרגולטור בישראל מיישם אסדרה מתקדמת של עולם התשלומים והבנקאות הדיגיטלית שתצעיד את התחום קדימה