גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגירה חזקה בבורסה: ת"א 35 עלה ב-1.2%, טבע זינקה ב-5%

מדד ת"א 90 טיפס ב-1.5%, ומדד הבנקים עלה ב-1.95% ● אלטשולר שחם גמל זינקה בעוד 6% ובכך השלימה זינוק של 36% מאז שהונפקה בבורסה ● במהלך החודשים אפריל-יוני חלה ירידה של 4.6% בייצור התעשייתי בישראל, כך פרסמה הלמ"ס ● וואן טכנולוגיות זינקה ב-7.1% לשיא ● חד-אסף צפויה לצמצם את פעילות הייצור בשוק המקומי ולפטר 45 עובדים

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בעליות בדומה לסנטימנט החיובי בוול סטריט. מדד ת"א 35 קפץ ב-1.4%, מדד ת"א 90 זינק ב-1.5% ומדד הבנקים זינק בכ-1.95%.

דיסקונט  עלתה ב-3.4%, לאומי  הוסיפה 2.7% במחזור הגבוה בשוק. מניית טבע  קפצה ב-5.3%.

מניית וואן טכנולוגיות  זינקה ב-7.1% לשיא כל הזמנים, וזאת לאחר פרסום הדוחות.

מניית אלטשולר שחם גמל  זינקה בעוד 6% ובכך השלימה זינוק של 36% מאז שהונפקה בבורסה.

מחזור המסחר הסתכם ב-1.23 מיליארד שקל.

16:30

המסחר בתל אביב מתנהל בעליות של כ-1% בהובלת מניות הבנקים לאומי ודיסקונט שמזנקות ב-2.5% ו-3.6% בהתאמה. ברקע: פתיחת שבוע מסחר חיובית בוול סטריט, שם המדדים קופצים בכ-1.5% בפתיחה.

14:45

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסת ת"א מתנהל במגמה חיובית. החוזים העתידיים בארה"ב הצביעו על מגמה חיובית לקראת פתיחת המסחר שם, וכיוון דומה נרשם גם בבורסות נוספות בולטות ברחבי העולם.

יממה לאחר שדיווחה כי ברבעון השני של 2019 המשק צמח ב 1% בלבד, היום (ב') פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) כי במהלך החודשים אפריל - יוני חלה ירידה של 4.6% בייצור התעשייתי.

בהראל פיננסים ציינו בסקירתם השבועית כי "בתקופה שבה מפגין השוק האמריקאי עצבנות גבוהה, שוב בלטו המדדים הישראלים בתנודתיות נמוכה יותר", ובהתאם, "ממשיכים לראות את השוק המקומי כשוק אטרקטיבי בעל פוטנציאל תשואה גבוה, אשר מתפקד טוב ושימשיך להיות בעל סטיית תקן נמוכה יותר מהשוק האמריקאי".

עוד ציינו בהראל לגבי ההתמודדות עם מצב השווקים כי "שילוב אפיקים מסייע בהפחתת תנודתיות מוריד את סטיית התקן ומסייע לצלוח בשלום תקופות כאלה". לפי הראל פיננסים, "על רקע הורדות הריבית בארה"ב ובעולם, וההבנה שבישראל הריבית לא תעלה בזמן הקרוב, המיקוד להמשך השנה הוא השקעה במניות בשיעור גבוה יחסית, תוך מעבר לשוקי מניות בעלי סטיית תקן נמוכה".

לגבי שוק האג"ח הקונצרני המקומי, ציינו בהראל: "אנו מרגישים יותר בנוח במח"מ בינוני ושמירה על מרכיב של אג"ח קונצרני בחלק המדורג A ומעלה, על מנת להקטין תנודתיות".

בין מניות מדד ת"א-35, בצד החיובי בולטצ היום מניית דיסקונט , וגם מניות אנרג'יאן  וטבע . בצד השלילי של המדד המוביל, מניות שיכון ובינוי  ופז נפט מאבדות 1.5%-2.5%.

עוד במסחר היום, מניית אינרום  יורדת בכ-3% במחזור מסחר גדול מהרגיל, אחרי שהחברה פרסמה הבוקר את דוחותיה הכספיים לרבעון השני של השנה, שאותו סיכמה במגמה שלילית.

לעומתה, מניית חברת וואן טכנולוגיות  מגיבה לתוצאותיה הכספיות בעליות נאות של כ-6%.

מניית חלל תקשורת  עולה בהמשך לעליות אתמול לאחר שדיווחה החברה על הסכמות שגיבשה להארכתם של שירותי תקשורת בלוויין "עמוס 17" בשנה נוספת.

מניות צמד חברות הסלולר, פרטנר  וסלקום  , שוב סובלות מסנטימנט שלילי ברקע להודעת חברת סאני תקשורת , יבואנית מכשירי סמסונג, על השקת חבילות סלולר במחיר נמוך, במה שעשוי להעיד על המשך התחרות העזה בענף. 

באיפקס קפיטל מרקטס פרסמו היום התייחסות למניית ביג , שבה העניקו לה מחיר יעד של 356 שקל - גבוה בכ-30% משוויה הבוקר. 

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה שלילית, וגם במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה דומה, עם ירידות חדות בכמה מהסדרות לטווח ארוך, שהתקרבו בחלקן לכ-1%. 

13:25

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות, וזאת כאשר החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאותתים על עליות בפתיחת שבוע המסחר. המדדים ת"א 35 ות"א 90 מטפסים ב-0.6%, מדד הבנקים קופץ ב-1.2%.

מניית אינרום  מאבדת גובה לאחר הדוחות, לאומי  עולה ב-1.6% במחזור הגבוה בשוק, דיסקונט  קופצת ב-2.6%, אלטשולר שחם גמל  ממשיכה צפונה ומטפסת ביותר מ-4.5%.

חד  צפויה לצמצם את פעילות הייצור בשוק המקומי בשל פער בין מחירי היבוא לעלות הייצור של פלדה, וצפויה לפטר 45 עובדים.

12:00

מניות הסלולר סלקום  ופרטנר  מאבדות גובה על רקע הדיווח לפיו סאני תקשורת  משיקה את חבילת הסלולר הזולה בשוק.

שפיר הנדסה  מאבדת יותר מ-2% לאחר פרסום הדוחות, לפיהם החברה רשמה ירידה של 5% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל ב-2018, ל-716 מיליון שקל. הרווח הגולמי ירד גם כן, והסתכם ב-122 מיליון שקל לעומת 128 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018. הרווח התפעולי ירד ב-17% לעומת הרבעון השני של 2018, והסתכם ב-81 מיליון שקל. בשורה התחתונה, הרווח הנקי עלה ב-13.3% ל-75 מיליון שקל.

11:00

המסחר בתל אביב מתנהל בעליות כאשר מדד ת"א 35 עולה ב-0.3%, ת"א 90 מטפס ב-0.9%, ומדד הבנקים עולה ב-0.6%. החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט עולים בשעה זו בעד 0.8%.

מניית וואן טכנולוגיות  עולה ב-4% לאחר הדוחות. הכנסותיה של החברה עלו מ-348 מיליון שקל ברבעון השני של 2018 ל-397 מיליון שקל ברבעון השני של השנה. החברה רשמה עלייה ברווח הנקי מ-16.2 מיליון שקל ברבעון השני של 2018, לרווח נקי של 22.9 מיליון שקל ברבעון השני של השנה. ה-EBITDA הסתכמה ב-43.9 מיליון שקל, לעומת 24.8 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

אינרום  מאבדת גובה לאחר פרסום הדוחות. החברה רשמה ירידה של 7.2% בהכנסות לעומת הרבעון השני אשתקד, שהסתכמו ב-470 מיליון שקל ברבעון השני של השנה. הרווח הגולמי ירד ב-7% ל-178.8 מיליון שקל ברבעון השני. בשורה התחתונה, הרווח הכולל הסתכם ב-55.3 מיליון שקל לעומת 71.3 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

דור אלון  דיווחה על עלייה של 30 מיליון שקל בהכנסות ברבעון השני של 2018 (עלייה של 1.6%) ל-1.9 מיליארד שקל ברבעון השני של 2019. הרווח הגולמי עלה מ-227 מיליון שקל ב-2018 ל235.9 מיליון שקל ברבעון השני השנה. בשורה התחתונה, הווח הנקי זינק מ-30 מיליון שקל ל-88.8 מיליון שקל ברבעון השני של 2019, כאשר עיקר העלייה מוסברת מהפרשה למס נדחה בגין עליית ערך נדל"ן להשקעה.

09:45

בורסת תל אביב נפתחה בעליות, בהובלת מדד ת"א-35  שעולה עם פתיחת המסחר ב-0.75%.

מדדי הבנקים, הטכנולוגיה והנפט עולים בכ-0.6%, מדדי הביטוח והביומד עולים בכ-0.5%.

וואן טכנולוגיות  קופצת בכ-4% לאחר הדוחות.

07:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לעליות שנרשמו אתמול, לאחר העליות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט, נוכח הקלות המכסים של ממשל טראמפ. 

מדד ת"א 35 מחק אתמול את העליות לאחר פרסום נתון הצמיחה המאכזב למשק ברבעון השני ונזכיר כי בשבוע החולף איבד ת"א 35 3.8% מערכו. מנגד, מדד ת"א 90 עלה בכ-1%, ומדד הבנקים טיפס ב-0.7%. 

ביום המסחר האחרון בוול סטריט נרשמו עליות חדות על רקע הודעת טראמפ על השהיית הטלת המכסים, כאשר מדד הנאסד"ק זינק ב-1.7%, הדאו ג'ונס טיפס ב-1.2%, ומדד S&P 500 עלה ב-1.44%. עם זאת, הבורסות סגרו שבוע שלישי ברציפות של ירידות. מדד ה-S&P500 ירד בשבוע האחרון ב-1%, ונמצא כ-6% מתחת לשיא של כל הזמנים שנרשם בשבוע האחרון של יולי. רמת התנודתיות נותרה גבוהה, כפי שזה בא לידי ביטוי במדד הפחד (VIX). בין הגורמים שמשפיעים על התנודתיות בשווקים בולטים אי-הוודאות לגבי מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, המצב המתוח בין סין להונג קונג, אי-הוודאות לגבי יישום הברקזיט, ואי-הוודאות הפוליטית בחלק ממדינות אירופה, כגון איטליה.

החוזים העתידיים מטפסים בעד 0.5%, ובאסיה המדדים מזנקים בעד 2.5%.

מניית אלטשולר שחם גמל בלטה אתמול בעליות עם זינוק של 8% לאחר הדוחות, מה שהקנה לה מהלך עליות של 30% מאז ההנפקה. 

מניית גן שמואל תמשיך לרכז עניין לאחר שצנחה אתמול ב-11% כשדיווחה על ירידה חדה בהכנסות וברווחים.

היום יפורסמו נתוני הייצור התעשייתי ופדיון בענפי המשק לחודש יוני. ביום רביעי יפורסמו נתוני היצוא ושירותים ליוני.

עוד כתבות

מכלית נפט סעודית שנפגעה / צילום: רויטרס

התקפת מל"טים קיצצה את תפוקת הנפט של סעודיה ביותר מ-50%

מייק פומפיאו, שר החוץ האמריקאי: "התקפה חסרת תקדים של איראן על אספקת האנרגיה הגלובלית" ● המורדים החותים בתימן נטלו את האחריות להתקפה, אך פומפיאו אומר כי אין שום הוכחה שההתקפה יצאה מתימן

השופט דוד רוזן / צילום: תמר מצפי

ההחלטה שלא תמצא חן בעיני היועצים המשפטיים בעיריות

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות סבור כי היועצים המשפטיים בעיריות צריכים לפקח על הטיפול בתיקי הפרות בנייה ● במסגרת החלטה חדשה המליץ הנציב לבחון נהלים חדשים להסדרת התנהלות התביעה העירונית מול מחלקת הפיקוח ברשויות המקומיות, תוך הטלת האחריות החדשה על היועצים המשפטיים

בני זוג במשבר / צילום: Shutterstock

"הלכת השוויון בנטל המזונות" לא חלה בעניינם של בני זוג מוסלמים

כך קבע ביהמ"ש לענייני משפחה בצפת, שדחה בקשת אב לחייב את אמן של שלוש בנותיו הקטינות במזונותיהן מכוח הלכת העליון מיולי 2017 ● הסיבה: הדין השרעי מחייב את האב אבסולוטית במזונות ילדיו ללא קשר לשאלת המשמורת

צילום מסך מתוך קמפיין הליכוד

"נתניהו עשה בית ספר לכולם, גם במסרים וגם באופן השימוש במדיה"

בפרסום בכלל - ולא רק בפרסום פוליטי, אומרים ששימוש חכם במדיה הוא למעשה הפיצוח הקריאטיבי של קמפיין ● גם בסבב הנוכחי מי שזוכה לניקוד הגבוה ביותר מצד אנשי המקצוע הוא הקמפיין של נתניהו, למרות שכחול לבן שיפרו עמדות ● בוחרים נתח - כתבה ראשונה בסדרה

ראובן קפלן / צילום: ענבל מרמרי

דרמה בבית ההשקעות פסגות: ראובן קפלן מונה למנכ"ל, ברק סורני פורש

ברק סורני, מנכ"ל בית ההשקעות פסגות, הודיע על בקשתו לסיים את תפקידו כמנכ"ל לאחר 3 שנים ● קפלן סיים לאחרונה קדנציה של 4 שנים כמנכ"ל עמידר, קודם לכן כיהן 8 שנים בכלל ביטוח כמשנה למנכ"ל וכמנכ"ל כלל בריאות ● סורני: "שוק ההון שינה את פניו באופן משמעותי; גאה בעשייה שלנו"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

חושש מסבב ג'? הבקשה המקורית של בני גנץ מנשיא המדינה

במסגרת אירוע שהתקיים הערב בתל אביב, פנה יו"ר סיעת "כחול לבן" לנשיא המדינה בבקשה מקורית: אל תטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על המועמד שלא יסכים להשיב את המנדט לנשיא בתום התקופה, במידה ולא הצליח להרכיב קואליציה

דירה למכירה דרך תיווך / צילום: גיא ליברמן

נמשכת העלייה במכירת דירות חדשות; היצע הדירות רשם ירידה של 12% בשנה

בכל חודש גדל מספר העסקאות על דירות חדשות ב-2.5%, ואולם התחלות הבנייה קטנות, מה שמביא לירידה במלאי הדירות החדשות הבלתי מכורות

אייל אלי, יו״ר ועד עובדי מגה / צילום: איל יצהר, גלובס

יושב ראש ועד העובדים במגה: "מגה ב' לא יקרה במשמרת שלי"

את הדברים הללו אמר היום ל"גלובס" אייל אלי, שלוש שנים וחצי לאחר שרשת מגה נקלעה להקפאת הליכים תחת בעליה הקודמים ● "אנחנו נמצאים רחוק רחוק ממה שהיה בתקופה המקבילה", הוסיף

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

איילת שקד על קמפיין הליכוד: "מודה שזה כואב לי"

לנוכח הירידה בסקרים והלחץ הגדול מקמפיין משיכת הקולות של נתניהו, איילת שקד כינסה מסיבת עיתונאים שבמסגרתה התריעה מפני התעלמות נתניהו מן הציונות הדתית ישר אחרי הבחירות ● "חבריי ואני כפינו עצמינו עליו תמיד בתמרונים פוליטיים מסובכים, את הכניסה שלנו - של ליבת הימין האידיאולוגי והציונות הדתית לממשלתו"

חיים פייגלין - מנכ"ל צמח המרמן / צילום: איל יצהר

כלל ביטוח תשקיע עד 350 מיליון שקל בפרויקט המשרדים של צמח המרמן בגבעתיים

השותפות יפעלו לבצע שינוי ייעוד בקרקע שנרכשה ע"י צמח המרמן ואורוקום בינואר 2018 מחברת מצלאוי תמורת כ-84 מיליון שקל ● על הקרקע מתוכנן לקום פרויקט שיכלול 26 קומות משרדים, 2 קומות מסחר, 5 קומות מגורים וחניון

משה ברקת/ צילום: כדיה לוי

צעד נדיר של הממונה על שוק ההון: מתערב בעסקת גזית גלוב-אטריום במטרה להגן על זכויות מיעוט

הממונה על רשות שוק ההון אינו מרוצה מאופן הצטרפותן של שתי קבוצות הביטוח לחברת הנדל"ן גזית גלוב, בעסקת הרכישה של מניות הציבור באטריום, הפועלת במרכז ובמזרח אירופה - תשלום של מחיר מלא עבור רכישת מניות מיעט בחברה הפרטית ● מנורה מבטחים: "מדובר בעסקה עם פוטנציאל תשואה גבוה לעמיתי ומבוטחי הקבוצה, שנבחנה ונבדקה בצורה יסודית"

גולדמן זאקס / שאטרסטוק

התגובה של אפל לאחר שגולדמן זאקס הורידו מחיר יעד למניה

במהלך סוף השבוע פרסם האנליסט רוד הול המלצה להורדת מחיר היעד של מניית אפל ● בצעד נדיר החליטה החברה להגיב: "לא מצפה שלהצגה של אפל TV פלוס, כולל הטיפול החשבונאי בשירות, תהיה השפעה ממשית על התוצאות הכספיות שלנו"

ג'ף בזוס   / צילום: רויטרס

אלכסה, מה הכוונה לחכמת ההמונים: אמזון עולה שלב בטכנולוגיית בינה מלאכותית, וזאת בזכות קהל לקוחותיה

ווסטוורד, מראה שחורה? הכול כבר כאן ● ענקית הקמעונעות השיקה בסוף השבוע את Alexa Answers, תוכנית לכלל משתמשי העוזרת הווירטואלית אלכסה בארה"ב, במסגרתה כל אחד יוכל להציע תשובות לשאלות עליהן העוזרת האישית עדיין לא מצליחה לענות באופן אוטומטי

משה כחלון / צילום: יוסי אלוני

מחוז המרכז הפיל את מדד מחירי הדירות: האם לכחלון יש סיבה טובה לחייך

זה שמחירי הדירות ירדו, לכשלעצמו, אינו דבר יוצא דופן, מה שכן בולט הוא הסיבה לך ● הירידה החדה שנרשמה במחירי הדירות במחוז המרכז, שמהווה את המחוז השני במשקל שלו מכלל המדד הכולל; ירידה של 2%, במונחים של מחירי דירות, היא אירוע חריג, שלא ניתן להסבירו ● פרשנות

מנסור עבאס, יו"ר רע"ם / צילום: דוברות הכנסת

מה יו"ר רע"מ, מנסור עבאס, חושב על השמאל הישראלי

יו"ר רע"מ מנסור עבאס אמר כי על נציגי הציבור הערבים להידבר עם השרים, חברי כנסת והפקידים, כדי לקדם את ענייני האוכלוסייה הערבית ושאינם בכיס של השמאל הישראלי

הקמפיין של איקאה בכיכובו של עובד מקאן, אלדר יוספוב/ צילום: מתוך קמפיין הנגישות של איקאה מקאן

סוף למלחמת הקרדיטים בקמפיין איקאה: מקאן נותנים קרדיט למיזם TOM

משרד הפרסום מקאן ת"א הודיע כי פנה להנהלת פסטיבל הפרסום בקאן וביקש לכלול את מיזם TOM ברשימת הקרדיטים להפקת קמפיין ThisAbles של איקאה ● מלחמת הקרדיטים על הקמפיין, שזכה להצלחה בפסטיבל קאן, נחשפה ב"גלובס"

המייסדות של WFF, אירית קאהן, סיון שמרי-דהן ומרב וינריב / צילום: אורן טסלר

אחרי שתמכו ב-36 סטארט-אפים, האקסלרטור ליזמיות פותח מחזור חמישי

התכנית כוללת ליווי צמוד של "מנטוריות" בתפקידים בכירים בתעשיית ההייטק, והדרכה באסטרטגיית מוצר, גיוסי הון, יציאה לשוק ובניית צוות ● עד כה השתתפו בתכנית 36 מיזמים ב-4 מחזורים

מצביעים באופן אלקטרוני בבחירות האמצע בארה"ב, נובמבר 2018  / צילום: רויטרס

בבחירות הבאות נצביע באמצעות בלוקצ'יין? המומחים חושבים שזה מסוכן מדי

השאלה אם ישראל צריכה לאמץ בחירות דיגיטליות מבוססות טכנולוגיית בלוקצ'יין, עוררה דיון מעניין בכנס שערך מכון חוגג באוניברסיטת תל אביב ● הניסוי במערכת אלקטרונית שנערך בבחירות לעיריית מוסקבה בשבוע שעבר, מלמד כי לא כדאי למדינה למהר בעניין הזה

יו"ר הפד פאואל  ודונלד טראמפ./ צילום: רויטרס Carlos Barria

תקיפת רחפנים בסעודיה עשויה להקפיץ את הנפט; דריכות לקראת ריבית הפד; 5 נקודות השבוע בשווקים

בהמשך ללחצים מצד הנשיא טראמפ, הפד עשוי להוריד השבוע את הריבית ● רגיעה במתיחות הסחר בין סין לארה"ב לאחר ההקלות של סין במכסים על יבוא סחורה חקלאית מארה"ב ● מחיר הנפט צפוי לרכז עניין בצל תקיפת שני מתקני הפקה הגדולים בסעודיה ● בארה"ב יפורסמו נתוני אישורי הבנייה לחודש אוגוסט ומדד הייצור של פילדלפיה ● בשוק המקומי, היום יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ● התחזית השבועית של "גלובס"

המוסד לביטוח לאומי / צילום אילוסטרציה: תמר מצפי

בנק ישראל: המוסד לביטוח לאומי יפשוט רגל ב-2050

בתקופה האחרונה דווח כי המוסד לביטוח לאומי צפוי להגיע למצב של "פשיטת רגל" סביבות שנת 2037, אך מחקר נוסף שנערך מצביע על כך שהמערכת אינה צפויה "לצאת מאיזון" לפני שנת 2050