גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רפי רותם - עד בפרשת רצח או גם חשוד?

שבועיים אחרי רצח של עבריין, חושף השחיתות רפי רותם נלקח לתחנת משטרה ונחקר על מעורבות כביכול בפרשה ● לפי הפרקליטות, רותם היה רק עד בפרשת הרצח; לפי המשטרה, הוא היה גם חשוד ● עו"ד פנחס פישלר המסייע לרותם: "אני דורש שהפרקליטות תעביר את התיק המלא לעיונו של נציב התלונות דוד רוזן"

רפי רותם / צילום: איל יצהר
רפי רותם / צילום: איל יצהר

שני מסמכים שנחשפו לאחרונה בהליך משפטי - בו רפי רותם, חושף השחיתות ברשות המסים, טוען בבית משפט השלום בתל-אביב, באמצעות עורכות הדין נאוה פינצ'וק אלכסנדר ומירי גרוס-הורן, כי באחד המעצרים שלו הוא הוכה על-ידי 5 שוטרים, ונגרמו לו חבלות, ונקבע בבית חולים כי עבר זעזוע מוח - מעלים שאלות על יחס המשטרה והפרקליטות כלפיו.

רותם טוען כי בגלל הפקסים והמסרונים החריפים שלו נגד בכירים במשטרה, בפרקליטות וברשות המסים - בהם טען לטיוח פרשת רשות המסים בדגש על פרקליטת המחוז רות דוד והפרת ההבטחות להגן עליו מפני התנכלות של רשות המסים - הוא נעצר פעמים רבות ונחקר במשטרה בהאשמות-שווא בעלות אופי חמור, בין השאר כאילו ניסה להצית דלת של בכיר ברשות המסים ולחבל במכונית של בכיר אחר.

רותם סיפר בבית המשפט על אירוע מסוף 2007, לפיו, לדבריו, הוא נחקר בקשר למעורבות ברצח העבריין אבי יוסף בגני תקווה. שבועות אחדים לאחר הרצח עבר רותם ברחוב שבו אירע הרצח, עם צלם של "מעריב", במסגרת תחקיר של העיתון. שבוע לאחר מכן התייצבו בביתו של רותם שני בלשים של היחידה המרכזית (ימ"ר) במחוז תל-אביב ולקחו אותו לחקירה.

לדברי רותם, הוא נחקר ונדרש להסביר מה עשה באותו רחוב בגני תקווה, והחוקר הודיע לו כי הוא חשוד במעורבות ברצח העבריין, וביקש לקבל מרותם אליבי. רותם הסביר את הנסיבות בהן עבר ברחוב בגני תקווה, אמר לחוקר כי ראה משחק כדורגל בליל הרצח, ושוחרר מתחנת המשטרה בשעות הערב.

פרקליטי מחוז תל-אביב המופיעים בתיק האזרחי, עו"ד יוסי צדק ועו"ד אורנה פורגש, שללו את גרסתו של רותם וטענו בתוקף כי "מר רפי רותם נחקר כעד ולא כחשוד".

"ורשמתי את עדותו"

עו"ד פינצ'וק אלכסנדר ביקשה להגיש את תיק החקירה בעניין רצח העבריין, כדי לאשש את טענת רותם על התנכלות משטרתית כלפיו ועל אופי חקירתו בימ"ר. הפרקליטות מסרה לה מסמך אחד בלבד: זהו העמוד הראשון של פרוטוקול חקירת רותם בימ"ר מתאריך 19.12.07.

העמוד מושחר כולו, ואין שום אינדיקציה לתוכן החקירה, למעט השורות הראשונות בטופס, שם כתב החוקר: "ורשמתי את עדותו כדלקמן". מסמך זה, כך טוענת פרקליטות מחוז תל-אביב, הוא הראיה לכך שרותם נחקר כעד ולא כחשוד.

רותם התלונן במח"ש על התנהגות השוטרים וההתנכלות כלפיו, ודרש לקבל הודעה על סגירת התיק נגדו בחשד למעורבות ברצח. רק לאחרונה, בעקבות דרישות של עו"ד פנחס (פיני) פישלר המסייע לרותם, התקבלה ממפקד הימ"ר, נצ"מ עופר מועלם, תשובה המתייחסת לאותה חקירה בהקשר לרצח העבריין.

"בזירת עבירה בנסיבות מחשידות"

מול עמדת הפרקליטות עומד תוכן מכתב התשובה של נצ"מ עופר מועלם, מפקד ימ"ר תל-אביב, שנשלח לעו"ד פישלר.

במכתב חוזר מועלם על עמדת הפרקליטות, לפיה רותם "נחקר בימ"ר תל-אביב כעד ולא כחשוד". כל עורך דין פלילי יאשר כי מי שמתבקש להעיד מוזמן בכתב או בשיחת טלפון, ואין שולחים לביתו של "עד" שני שוטרים המורים לו להתלוות אליהם לתחנת המשטרה.

וכך כותב נצ"מ מועלם: "מר רותם עוכב לחקירה ביחידתנו לאחר שדווח על הימצאותו עם אחר בזירת עבירה בנסיבות מחשידות. בחקירתו התבררו נסיבות הגעתו למקום, ולכן הוא שוחרר במקום".

"עוכב לחקירה" - על-פי חוק המעצרים (פרק ג': עיכוב), ניתן לעכב אדם ולהביאו לחקירה בתחנת משטרה, רק אם היה לשוטר "יסוד סביר לחשד כי אדם עבר עבירה, או כי הוא עומד לעבור עבירה". רותם, אם כך, הוגדר מראש כחשוד שניתן לעכב אותו לחקירה.

"בנסיבות מחשידות" - אין צורך להסביר שחקירה בהקשר ל"נסיבות מחשידות" איננה מכוונת כלפי עד אלא כלפי חשוד.

"שוחרר במקום" - מי שרק גובים ממנו עדות, אין צורך לשחררו. משחררים מי שהיה חשוד.

"מחשש לפגיעה בחקירה"

בתגובה לשאלות "גלובס", מדוע נמסר המסמך המושחר, ומדוע לא מוצגת מלוא העדות של רותם על-מנת לבדוק את טענותיו לגבי מהות החקירה, מסרה פרקליטות מחוז תל-אביב (אזרחי): "במסגרת תיק אזרחי המתנהל בין רפי רותם למשטרת ישראל עלתה טענה על-ידי מר רותם שאינה קשורה לתיק האזרחי, לפיה נחקר בעבר באזהרה על-ידי משטרת ישראל כחשוד ברצח. בעקבות טענה זו נבדקו הדברים, ונמצא כי ממר רותם נגבתה הודעה באותו תיק כעד, אך לא כחשוד. מאחר שמדובר בתיק רצח פתוח, לא ניתן להעביר חומרי חקירה מתוכו מחשש לפגיעה בחקירה, אולם על-מנת להפיס את דעתו של מר רותם ולפנים משורת הדין, הועבר אליו העמוד הראשון מהודעתו כאשר רק שתי השורות הראשונות גלויות, מהן ניתן ללמוד כי אכן מדובר בגביית הודעה מעד, וכי אין מדובר בחקירה באזהרה". 

לשאלת "גלובס" לגבי נסיבות ואופי החקירה כפי שעולה מדבריו של מפקד הימ"ר נצ"מ מועלם, לפיהם נראה שרותם נחקר כחשוד, נמסר מהפרקליטות: "לאור פנייתך, עברנו שוב על הודעתו של רותם מ-19.12.07. מדובר בגביית הודעה מעד, אשר לא הפכה בשום שלב לחקירה באזהרה".

עו"ד פישלר מסר: "אני דורש שהפרקליטות תעביר את התיק המלא לעיונו של נציב התלונות על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן. כשכותבים 'בנסיבות חשודות' - זה חשד וחשוד. עדות פתוחה יכולה לעבור לעדות באזהרה בהמשך. עד לא שולפים מהבית - רק חשוד שולפים מהבית. עד מזמנים בטלפון ולא מעכבים. עד לא חייב למסור עדות - רק חשוד חייב להעיד. התלוננתי על תשובת מפקד הימ"ר, ואחרי שמחלקת תלונות הציבור של המחוז בתל-אביב לא טיפלה בתלונה, הגשתי ערר, והוא נבדק בימים אלה ביחידת תלונות הציבור במטה הארצי".

עוד כתבות

אנטנה סלולרית/ צילום: תמר מצפי

לידר שוקי הון על חברות הסלולר: "נושא המיזוגים יכול לשפר את הסנטימנט כלפיהן, אבל עוד מוקדם לדבר על התאוששות בתוצאות"

על רקע הדיווחים בתקשורת בימים האחרונים, רשמו היום מניות הסלולר עליות שערים ● האנליסטית סבינה לוי מזכירה כי "השאיפה צריכה להיות תחרות ורמת מחירים יותר מאוזנות" - וכאן נכנס לתמונה הרגולטור, שלו "יש שיקולים פוליטיים וציבוריים"

שבתאי אדלסברג, מנכ"ל אודיוקודס / צילום: תמר מצפי

"יש לנו שם מצוין, עד שאפילו המתחרה העיקרי טוען שאנחנו חברה מדהימה"

"אנחנו עובדים כמכונה די משומנת", כך מסביר שבתאי אדלרסברג, מייסד ומנכ"ל אודיוקודס, את השיא במניית החברה ● "התעשייה גדלה, אנחנו גדלים, ויש לנו המון אנרגיה" ● והאם יש הזדמנות שהחברה תימכר? "כן, זה ג'ונגל. וממש אין לי חשק להיטרף"

פסולת בחוף זיקים. מנגנון ההדחקה שלנו פועל היטב / צילום: רויטרס

במקום השני, אריזות מזון: מה פריט האשפה שנזרק הכי הרבה בחופים

בסקרי אשפה שנערכו בחופי 120 מדינות בשנת 2018 נמצא כי אריזות מזון הן פריט האשפה השני הכי נפוץ בחופי העולם, כאשר בדלי סיגריות היו ונשארו האשפה הנפוצה ביותר ● צפו ברשימה המלאה

רה"מ נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו בסיעת הליכוד: "בלי פסילות ובלי חרמות. עלינו להגיע לאחדות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום את סיעת הליכוד בכנסת בירושלים ואמר כי הוא מכוון להקים ממשלת אחדות רחבה בין הליכוד לכחול לבן ● סיעות ימינה ויהדות התורה התייצבו הבוקר בבית הנשיא והמליצו לנשיא ריבלין על נתניהו לראשות הממשלה

בירה באדווייזר  / צילום: יח"צ

שוק הבירה מתעורר לתחרות: המותג האמריקאי באדווייזר עושה עלייה רשמית

אחרי היעדרות של 40 שנה, מותג הבירה האמריקאי באדווייזר חוזר לישראל, כשחברת הכרם קיבלה את הזיכיון לשיווקו בארץ ● איאן בולייד, מנהל באדווייזר בישראל: "ת"א היא גן השעשועים החדש של באדווייזר"

עדיאל שמרון, ועידת ישראל לנדלן / צילום: איל יצהר

תקדים בזכות הקנאביס: רשות מקרקעי ישראל אישרה השכרת משנה של קרקע שהוקצתה בפטור ממכרז

משרד הכלכלה תמך בהשכרת הקרקע בנימוק כי "מדובר באינטרס לאומי" לסייע לחברה העוסקת בתחום הפקת שמן קנאביס רפואי

חיים סבן / צילומים: רויטרס

חיים סבן מרים ידיים: מוותר על השליטה בפרטנר ועל חצי מיליארד שקל

לסבן חוב של 300 מיליון דולר לחברת האצ'יסון מהונג קונג, ובחודשים האחרונים הוא ניהל מולה מגעים על מיחזור ההלוואה ● לפי דיווח מהיום, המגעים הסתיימו ללא תוצאות - מה שפותח להאצ'יסון פתח לשוב ולהשתלט על פרטנר

חבילות של אמזון / צילום: שאטרסטוק

רעידת אדמה או זעזוע קל? אמזון נתקלה בחומת הריכוזיות של השוק הישראלי

אחרי חודשים ארוכים של המתנה השיקה אמזון את פעילותה בישראל ● אלא שבדרך למהפך במפת הקמעונאות הישראלית עומד מכשול: היחסים ארוכי-השנים בין הספקים ובין הרשתות, והפחד כי מי שיציע הנחות אטרקטיביות בפלטפורמה החדשה ייענש ע"י הרשתות ● ניתוח

בית "ידיעות אחרונות" בראשון לציון./ צילום: כדיה לוי

מתחדש סכסוך העבודה בקבוצת "ידיעות אחרונות"

חודשים ספורים לאחר שנראה היה כי המשבר ב"ידיעות אחרונות" נפתר, והעובדים וההנהלה עלו על מסלול בטוח לקראת הסכם קיבוצי - מתברר כי השמחה הייתה מוקדמת מדי

תאונה באתר בנייה בפ"ת./  צילום: מד"א

ההסתדרות הלאומית תקיים הדרכות בטיחות לעובדים הזרים באתרי הבנייה

בהדרכות שיזמו ההסתדרות הלאומית וקרן עמית יושם דגש על הסכנות שבעבודה באתרי בנייה, בעבודה בגובה, הצורך להשתמש באביזרים ובאמצעי בטיחות ● "כל גורם בענף חייב לעשות כל שהוא יכול כדי שהעובדים יחזרו לבתיהם בריאים ושלמים"

ריבלין ונתניהו / צילום: חיים צח לע"מ

תיקי ראש הממשלה צריכים להסתיים בזיכוי או בהרשעה – אין מקום לחנינה נשיאותית

אמנם אנחנו נמצאים בפלונטר פוליטי, ואם נתניהו יפרוש, הפלונטר עשוי להיפתר - אך זה לא אמור להיות השיקול המשפטי ● המערכת הפוליטית תסתדר כך או אחרת ● דעה

כנס התחדשות עירונית / צילום: איל יצהר

"מקווים שתקום ממשלה עכשיו ולא בינואר, שיהיה שר שיחתום על הניירות"

בכנס התחדשות עירונית של "גלובס" אמר המשנה ליועמ"ש עו"ד ארז קמיניץ כי במשרד המשפטים עובדים על שורה של תיקונים בנושא פרויקטים של פינוי-בינוי ● עדיאל שמרון, מנכ"ל רמ"י, קרא ליזמים לקחת סיכון: "אני פקיד ממשלתי עם משכורת קבועה, אתם לא"

ראשי הרשימה המשותפת / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

המלצת הרשימה המשותפת על גנץ להקמת הממשלה לא כוללת שלושה ח"כים מבל"ד

בשל השינוי בתמונת הממליצים, ולאור העובדה שליברמן החליט שלא להמליץ על איש, לנתניהו כעת 55 ממליצים ולגנץ 54 ● עם זאת, נזכיר כי הנשיא אינו מחוייב להטיל את הקמת הממשלה על פי הנתון הזה בלבד

ניר שטרן  / צילום: תמר מצפי

סלקום צפויה לפטר 500 עובדים אחרי החגים; שוקלת גיוס הון

סלקום שכרה את חברת הייעוץ דלויט על מנת שתסייע לה בגיבוש תוכנית ההתייעלות  ● בחברת פלאפון מתוכננים לפטר כ-400 עובדים

אבי באום/  צלם: איל יצהר

גם עם אופנוע: חילן מבקשת לשדרג את שכר בעל השליטה ל-150 אלף שקל לחודש

מדובר העלאה של 30 אלף שקל בשכרו החודשי ● גם תקרת המענק השנתי תעלה: מ-1.8 מיליון שקל ל-2.75 מיליון שקל

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

האינטרס הציבורי מחייב הכרעה מהירה של מנדלבליט בתיקי ראש הממשלה

היועמ"ש צריך לקדם את קבלת ההחלטות בתיקי נתניהו במנותק משאלת השפעתו על המו"מ להרכבת הממשלה ועל סמך הראיות בלבד, אך תוך התחשבות באינטרס הציבורי להסרת עננת אי-הוודאות מעל מצבו המשפטי של נתניהו ● דעה

יונה פוגל  / צילום: תמר מצפי

שכר של 60 מיליון שקל ב-12 שנים: יונה פוגל יקבל "מצנח זהב" בפז

בסוף אוקטובר יתבקשו בעלי מניות פז לאשר למנכ"ל הפורש "מענק פרישה מיוחד" של 3 מיליון שקל, השווה לעלות שכרו ב-11 חודשי עבודה ● "אין זה ראוי כי המנכ"ל יסיים כהונה של 12 שנים ללא תגמול ראוי בעת פרישתו"

הפתרונות שיסייעו “לצוד” ולהכשיר  את עובדי העתיד/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הפתרונות שיסייעו "לצוד" ולהכשיר את עובדי העתיד

אינטל, טבע, סיסקו, אמדוקס, התעשייה האווירית וחברות גדולות נוספות מקדמות בישראל תוכנית להיערכות לשוק העבודה העתידי ● כדי שזה יקרה, הן בונות על שיתוף הדוק עם המגזר הציבורי והמגזר השלישי

רולף קימאייר, / צילום: שני מוזס

מעוניינים למכור דרך אמזון? המדריך להקמת עסק מקוון

כדי להפוך למוכר באמזון נדרשות השקעות משמעותיות, והבנקים הגדולים – הפועלים ולאומי – היו הראשונים לסמן את הפוטנציאל ● גורמים בענף מעריכים כי הקמת חנות מקוונת באמזון עשויה להגיע להשקעה של כ-30 אלף דולר ● לבעל העסק כדאי לבדוק את העמלות שדורשת אמזון ואת גובה ההשקעה הנדרשת

הריסת הדולפינריום / צילום: גיא נרדי

אושרה עסקת הדולפינריום; היזמים ישלמו למדינה 320 מיליון שקל

הפשרה בעסקה מגלמת הערכת שווי חדשה לדולפינריום, שגבוהה בכ-100 מיליון שקל מההערכה הקודמת ● היזמים, חברת "השער לישראל", ישלמו גם היטלי השבחה לעיריית תל אביב