גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברת האסתטיקה הרפואית ונוס קונספט תמוזג לחברת רובוטיקה בנאסד"ק לפי שווי של 240 מיליון דולר

החברה הממוזגת צופה השנה הכנסות של 130-135 מיליון דולר, רובן מפעילותה של ונוס ● המנכ"ל דום סרפינו: "אנחנו רוצים להגדיל את השוק ללקוחות שהם לא פלסטיקאים ויכולים להרשות לעצמם רק את המכשיר שלנו בזכות המודל העסקי" ● "הרובוטיקה תהיה השדרוג הבא שלנו בשוק האסתטי"

מוצר של ונוס קונספט  / צילום: אתר החברה
מוצר של ונוס קונספט / צילום: אתר החברה

ונוס קונספט בדרך לנאסד"ק: חברת האסתטיקה הרפואית הישראלית-קנדית, שהיקף המכירות שלה כ-100 מיליון דולר בשנה, צפויה להשלים בחודשים הקרובים מיזוג עם חברת הרובוטיקה Restoration Robotics, הנסחרת בבורסה האמריקאית.

רסטוריישן רובוטיקס פיתחה רובוט להשתלת שיער, שכבר נמכר בכמה מיליוני דולרים בשנה. לאחר השלמת המיזוג המתוכנן, יחזיקו בעלי המניות של ונוס ב-85% ממניות החברה הממוזגת, והנהלת ונוס תנהל את החברה הממוזגת ותפתח את הטכנולוגיות של שתי החברות.

כחלק מתהליך המיזוג, תוביל קרן EW Healthcare Partners השקעה של 21 מיליון דולר בחברה הממוזגת, יחד עם הקרנות HealthQuest Capital, Madryn Asset Management, Longitude Capital Management, Fred Moll ו-Aperture Venture Partners. כמה מקרנות אלה נמנו גם עם המשקיעים בגיוס האחרון של ונוס, בהיקף של 37.5 מיליון דולר, שנערך ב-2017.

ההשקעה החדשה תבוצע במחיר של 0.85 דולר למניית רסטוריישן - גבוה ב-25% ממחיר השוק הנוכחי. לפי מחיר זה, יעמוד שווי החברה הממוזגת על כ-240 מיליון דולר. 

ללא קבלני משנה

ונוס קונספט הוקמה ב-2008 על ידי בני הזוג עודד ואורית רון עדות בביתם בתל אביב, יחד עם אחיו של עודד, אהרון עדות. "היינו שותפים בכמה אקזיטים בעבר, אבל איננו חובבי פרסום גדולים", מספר עודד רון עדות. "הקמנו את החברה בגראז', אורית הייתה מנכ"לית החברה ואני יו"ר פעיל. כתבנו יחד תשעה פטנטים. בהמשך הקמנו מפעל ייצור גדול בכרמיאל. היינו גאים להיות היצרן היחיד בתעשיית האסתטיקה הרפואית, שייצר לבד ללא קבלני משנה.

"הקמנו 23 משרדים וחברות בת בעולם, ובינואר 2015 מכרנו חלק גדול מההחזקות שלנו לקרן אמריקאית ונשארנו בעל המניות הפרטי הכי גדול בחברה (כ-10%). כיום אנחנו מגדלים שישה ילדים, ומעורבים בעוד 6-7 חברות בתחומים שונים".

ונוס מעסיקה קרוב ל-600 עובדים, מהם 70-80 בישראל. לחברה קרוב ל-200 אנשי מכירות, ומוצריה מותקנים בכ-11 אלף קליניקות בעולם.

המוצרים הקיימים של ונוס הם מוצרים בתחומים הקלאסיים של תעשיית האסתטיקה הרפואית (אם כי מבוססים על טכנולוגיה ייחודית של החברה): חידוש עור, מיצוק עור, הסרת שיער, טיפול באקנה ועוד. באחרונה קיבלה החברה אישור שיווק בארה"ב למכשיר המטפל בהמסת שומן ובצלוליט גם יחד. המוצר יושק ברבעון הקרוב.

הכנסות ונוס גדלו במחצית ב-8%

לקראת המיזוג פרסמה ונוס קונספט בסוף השבוע כמה נתונים מהדוחות הכספיים שלה. ברבעון השני של 2019 רשמה החברה הכנסות של 28 מיליון דולר - גידול של 3% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ושיעור הרווח הגולמי היה 72%, לעומת 78.5% אשתקד.

במחצית הראשונה של 2019 ההכנסות של ונוס קונספט עמדו על 52 מיליון דולר - גידול של 8.3%. שיעור הרווחיות היה דומה. בשנת 2018 רשמה ונוס הכנסות של 102 מיליון דולר - גידול של 15.2% לעומת 2017, עם רווח גולמי של 77.3%.

תחזיות החברה הממוזגת ל-2019 הן להכנסות של 130-135 מיליון דולר, כשרוב ההכנסות יגיעו מוונוס קונספט. רסטוריישן רשמה במחצית הראשונה של 2019 הכנסות של 8.3 מיליון דולר - ירידה של 21% לעומת התקופה המקבילה, והפסד של 13.6 מיליון דולר. בקופת המזומנים של החברה היו 9.7 מיליון דולר בסוף המחצית הראשונה.

"במקום מכונות, הצענו מודל של מנוי"

מנכ"ל ונשיא ונוס קונספט הוא דומניק סרפינו, שבעבר שימש נשיא חטיבת צפון אמריקה של חברת האסתטיקה הרפואית סינרון מימיה הראשונים, והיה דומיננטי בתהליך ההנפקה שלה ב-2004.

דומיניק סרפינו, מנכ"ל ונוס קונספט  / צילום: אתר החברה

"ונוס הוקמה ב-2009 על ידי משפחת רון עדות. אני הכרתי את עודד, שהיה בכיר בחברה בשם סאנלייט בתחום האוסטיאופורוזיס, ונפגשנו בשוק האסתטי. אחר כך נפגשנו שוב בסינרון. ב-2010, ארבע שנים אחרי שעזבתי את סינרון, נתקלתי פתאום בעודד בדוכן של ונוס קונספט בכנס דרמטולוגי. הם היו אז קטנים, וללא פעילות בינלאומית. אמרתי 'בואו נחבור ואעזור לכם להגדיל את החברה'".

לדברי סרפינו, זו הייתה תקופה קשה לשוק האסתטיקה הרפואית, שנפגע מאוד ממשבר 2008 בשוק האמריקאי ובעולם כולו. "החלטנו לבנות את המודל הפיננסי שלנו אחרת. במקום למכור מכונות, הצענו מודל של מנוי, שבו הלקוח לא משלם שום דבר על הטיפול הראשון. נתנו להם גם ביטחון - שיווקנו ישירות בכל השווקים המשמעותיים, כדי שנוכל לערוב לכך שהמודל העסקי שלנו לא ישתנה".

איך יכולתם לקחת על עצמכם את הסיכון הפיננסי הזה?

סרפינו: "אכן, גם מכירת מערכות בשיטת המנוי וגם הקמה של מערכי שיווק ישירים, זה יקר. הייתה לנו תמיכה של המשקיעים, שהכניסו לחברה עשרות מיליוני דולרים, כי הם הבינו שהבידול שנותן המודל העסקי שלנו, משמעותי יותר מהייחוד של הטכנולוגיה שלנו. כיום אנחנו משווקים ב-60 מדינות, מהן ב-29 מדינות באופן ישיר.

"לשאר החברות הגדולות יש חסם מבחינת קהל הרופאים שאליהם החברה פונה, בעיקר לפלסטיקאים המובילים, שיכולים להרשות לעצמם מכונה כזו", אומר סרפינו. "אנחנו פחות מוטרדים מהמקומות שבהם אנחנו מתחרים ראש בראש בחברות האחרות, ויותר רוצים להגדיל את השוק ללקוחות שהם לא פלסטיקאים ושיכולים להרשות לעצמם רק את המכשיר שלנו בזכות המודל העסקי".

רסטוריישן ירדה 91% מאז ההנפקה

החברה הבורסאית שאליה מתמזגת ונוס, רסטוריישן רובוטיקס, הונפקה בנאסד"ק לפני כשנתיים וגייסה 25 מיליון דולר לפי שווי שוק של 196 מיליון דולר, אבל מאז איבדה המניה 91% מערכה. כיום היא נסחרת לפי שווי של 27 מיליון דולר בלבד. 

מה היה המניע לחבור לרסטוריישן רובוטיקס?

סרפינו: "שקלנו גם אפשרות של הנפקה עצמאית, אבל זאת חברה שיש לה טכנולוגיה מעניינת מאוד, שהלכה לשוק כנראה מוקדם מדי. לחברה של מוצר אחד מאוד קשה לחדור לשוק, ואנחנו יכולים לשדרג את מערך ההפצה שלהם.

"הטכנולוגיה הרובוטית היא בעלת פוטנציאל גדול בשוק האסתטי. עדיין אי-אפשר לדבר על האינדיקציות המדויקות, אבל אנחנו רואים את היכולות הרובוטיות שלהם כמתאימות למוצרים שלנו בהרבה מובנים, ואת הרובוטיקה כשדרוג הבא של הפורטפוליו שלנו. המיזוג לוקח קצת יותר זמן ממה שחשבנו, אבל אני מאמין שאנחנו כבר לקראת סיום".

איך בכלל עובדת השתלת שיער רובוטית?

"הרובוט ממפה את מבנה השיער בחלק האחורי של הראש - שם הוא לרוב הכי בריא. לאחר מכן הוא קוצר שיער מאחורי הראש, עם זקיקי השערה, בלי להשאיר צלקת. הרובוט משתמש במיפוי של השיער באחורי הראש, כדי להשתיל אותו בחלק העליון או הקדמי. הוא זורע את השערות באופן רנדומלי וטבעי - לא כמו שורה של עצים בפרדס, כמו שקורה בחלק מהניתוחים".

זה די משעשע שהרובוט ידוע לתת תוצאה רנדומלית וטבעית יותר מבן אנוש.

"זוהי אחת היכולות שלו. הוא גם מוודא שהזקיק מושתל בדיוק בעומק הנכון, ולא עמוק מדי כך שיכול להיווצר נזק, או לא מספיק עמוק כך שההשתלה תיכשל. לרסטוריישן יש קניין רוחני רחב, שיכול להיות רלוונטי לנו בתחומים רבים נוספים”. 

עוד כתבות

פטריק דרהי / צילום: Gettyimages ישראל

מה מחפש המיליארדר פטריק דרהי בבית המכירות הפומביות סותבי'ס ולמה זה שווה לו 3.7 מיליארד דולר

רכישת בית המכירות הפומביות סותבי'ס על"י איש העסקים הצרפתי–ישראלי פטריק דרהי תמורת כ–3.7 מיליארד דולר הוכתרה כעסקת השנה - וגם כהפתעת השנה - בעולם האמנות ● בשוק מנסים להבין מה לדרהי ולאמנות

הטלנובלה של גזונדהייט / איור: גיל ג'יבלי

הטלנובלה של גזונדהייט: אישה בת 92 מירושלים התעשרה בחצי מיליארד שקל - במזומן. כך זה קרה

לפני כשבועיים מימשה שושנה גזונדהייט בת ה–92 את רוב החזקותיה בערד השקעות תמורת יותר מחצי מיליארד שקל ● האם זה ישים סוף לסאגה שנמשכת כבר חצי יובל וכוללת סכסוכים בין השותפים בחברה ותביעות על גבי תביעות? לא בטוח

 מתוך הביאנלה ה-16 באיסטנבול / צילום: David levene

הביאנלה שלא שמעתם עליה, והיא קרובה, זולה וכמעט חתרנית: הביאנלה של איסטנבול

פספסתם את הביאנלה בוונציה? לא נורא ● אפשר להתנחם בביאנלה המוצלחת של איסטנבול, הידועה פחות והאוונגרדית יותר, שמכנסת שמות מבטיחים ולא פחות מעניינים מרחבי העולם ● מה גם שאחד משלושת מוקדיה הוא באי הנסיכים, אי נופש מקסים ועתיר היסטוריה, שתענוג להכיר עם או בלי ביאנלה

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

טראמפ הטיל סנקציות על הבנק המרכזי של איראן: "מוכנים לאופציה צבאית"

טראמפ צפוי לכנס דיון בבית הלבן על צעדי תגובה אפשריים למתקפה על מתקני הנפט בסעודיה ● לפי גורמים אמריקניים, בין האופציות הנוספות - תגבור הסיוע לריאד או פעולות סייבר ● בטהראן מזהירים: "נגיב מהים התיכון עד הים האדום"

הונדה CR-V / צילום: יח"צ

מכוון גבוה: מחיר הקרוס-אובר החדש של הונדה מטפס לקצה

לקרוס-אובר החדש של הונדה יש עיצוב נאה וידידותי, תא נוסעים איכותי, מערכות בטיחות מתקדמות, ופוטנציאל לשנע שני ילדים צייתנים בשורה השלישית מאחור ● אך כרגיל המחירים של הונדה נמצאים בקצה העליון של הפלח

מודי'ס / צילום: שאטרסטוק

במודי'ס מתחילים לאבד סבלנות: האם הרומן של ישראל עם סוכנויות הדירוג עומד להסתיים?

עד כה גילו הסוכנויות סבלנות מרשימה לנוכח הכאוס הפוליטי והגירעון התופח, אך הודעתה של מודי'ס בעקבות תוצאות הבחירות מעלה חשש שהסנטימנט החיובי עומד להשתנות ● הנימה הפסימית עולה כבר מהכותרת: "התוצאות הלא חד משמעיות של הבחירות בישראל מהוות סיכון להידוק התקציבי הנדרש"

ריבלין, נתניהו וגנץ באזכרה של הנשיא לשעבר פרס / צילום: לע"מ

מה באמת חושב דרעי ואיך הגיב נתניהו לתוצאות הבחירות. מאחורי הקלעים של הדרמה הפוליטית

בליכוד לא הפנימו במשך שעות ארוכות שאין לנתניהו שום סיכוי להרכיב ממשלה ושידרו עסקים כרגיל • רק כשהתמונה החלה להתבהר, מיהר ראש הממשלה להחתים את מפלגות הימין והחרדים על מסמך הבלוק הימני, ובמקביל לרוץ ולקרוא לבני גנץ להצטרף לממשלת אחדות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

לקראת הפתיחה בת"א: טבע חוזרת עם פער שלילי גבוה

המסחר בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לנעילה השלילית בוול סטריט בסוף השבוע האחרון ● הדואליות צפויות להכביד בפתיחה, כך טבע חוזרת עם פער שלילי של 5%, אופקו עם מינוס 2.2% ומניית טאואר עם פער שלילי של 4%

עו"ד אלעד מן / צילום: יונתן בלום, גלובס

קריסת המערכות שעבר, המשבר בעיתונות, חקירות נתניהו ולמה בכל זאת יש תקווה. עו"ד אלעד מן בראיון

היועץ המשפטי הראשי של עמותת "הצלחה" בראיון אישי ● על קריסת המערכות שעבר ועל תוצאות הבחירות: "צריך לקוות שניסיונות פילוג והקצנה יתקבלו באופן שלילי ע"י הציבור"

האוהדים לא מגיעים כמו פעם. חלוץ נאפולי חוגג מול יציעים ריקים  / צילום: רויטרס

תוצאות צפויות וקרחות ביציעים: באופ"א רוצים להחזיר את ליגת האלופות לגדולתה

שלב הבתים בליגת האלופות שיצא השבוע לדרך מתאפיין בשנים האחרונות בהיעדר תחרותיות בגלל הפערים הגדולים בין הקבוצות ביבשת ● במקום לחזק את המועדונים הקטנים ולגשר על הפערים, פועלים באופ"א להשאיר רק את הגדולים והחזקים על המגרש

רמי פורטיס / צילום: גיל רובינשטיין

פורטיס כבר לא משוגע: "לא רוצה להיות ראש ממשלה"

ההופעה של רמי פורטיס בבארבי השבוע הייתה "על בטוח" - לא מאתגרת, אך הכרחית למלחמה בפסימיות

מיקרו-אגרסיה / אילוסטרציה: שאטרסטוק

לוקחים ללב: מדוע מיעוטים נעלבים יותר וכיצד זה פוגע בבריאותם

האם העובדים שלכם "מתקשים" להבין שאתם הבוסים שלהם או הקולגות נוטים לטעות בשם שלכם? אם כן, אתם כנראה חלק מקבוצת מיעוט שחווה מצבים כאלה מדי יום ● ד"ר סטפני קוק מכנה את האירועים האלה "מיקרו-אגרסיה" והיא מצאה כי הצטברותם עלולה לגרום לתחלואה ולהסביר אפילו חלק מההבדלים בתוחלת החיים בין קבוצות מיעוט לרוב

מדד המותגים: טואלטיקה וניקיון / אילוסטרציה: דגנית ג'מצי, גלובס

הדירוג: אלה המותגים המובילים בענף הטואלטיקה ומוצרי הניקיון

גם בתחום הטואלטיקה נרשמו התייקרויות בשנה האחרונה, אבל בניגוד לשוק המזון והמשקאות, שבו העלאות המחירים הביאו לירידה ענפית, קטגוריות טיפוח הפרט והמוצרים לבית דווקא נהנו מצמיחה ריאלית

קבוצות רכישה / צילום: Shutterstock

קבוצות הרכישה ספגו מכה נוספת מבית המשפט

שלילת הפטור מהיטל השבחה לקבוצת רכישה נובעת מתפיסה שכל חברי הקבוצה הם "יחידה כלכלית אחת"

 

 

בני גנץ ובנימין נתניהו, בחירות 2019, סבב ב' / צילום: אמיר מאירי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

תוצאות מערכת הבחירות - הממלכתיות ניצחה; ארבע הערות לסיכום הקמפיין

הימין והשמאל של פעם נעלמו. בין ימין כלכלי לשמאל כלכלי נרשמו הבדלים במערכה זו, אך הם לא הניעו את הבוחרים לקלפיות

קלו גומא - קרם ברולה על בסיס שומשום שחור / צילום: דרור עינב

ביקורת מסעדה: קיטו קאטו, היפנית החדשה ליד דיזנגוף סנטר

עסקיות הצהריים של קיטו קאטו, היפנית החדשה מבית היוצר של השף היפני יאמה סאן, הן טובות, אבל סטנדרטיות למדי ● בערב מוגשות כאן לא מעט מנות אחרות לגמרי, יקרות ושאפתניות יותר

חמדה מרק / צילום: איל יצהר

"החלטתי ללמוד כלכלה דווקא בגלל שהיה קשה להתקבל"

פורטפוליו עם חמדה מרק, הפורשת מתפקיד ראש אגף ומנהלת הקרן לחיילים משוחררים וסמנכ"לית במשרד הביטחון, על הרצון לתרום למדינה, על ההישגים ועל הסיוע לחיילים

רובוטים /  שי דביר

עד שהרובוטים יחליפו את כולנו, מישהו צריך לנהל אותם

משירותי הובלה ועד נהיגה בכביש - עד שרובוטים יהפכו אוטונומיים לגמרי, חברות יזדקקו ליותר ויותר עובדים המסוגלים להפעיל אותם מרחוק ולמנוע תאונות

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

ארה"ב שולחת חיילים לסעודיה; באיראן מאיימים: ישראל בסכנה

טראמפ: "איפוק הוא ביטוי לעוצמה" ● שר-ההגנה האמריקאי, מארק אספר: הכוחות הנוספים לצרכי הגנה על "תשתיות חיוניות", בעקבות בקשה של סעודיה והאמירויות הערביות המאוחדות ● יו"ר המטות המשולבים: מדובר בכמה מאות חיילים; ייתכנו כוחות נוספים ממדינות שארה"ב מבקשת מהן להצטרף למאמץ

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

גנץ יקבל ראשון את הרכבת הממשלה? המשותפת שוקלת בחיוב להמליץ עליו וליברמן לא חושף את הקלפים

מדובר בהחלטה תקדימית של המפלגות הערביות שבעבר העדיפו להימנע מהמלצה כלשהי ● השינוי בגישת המפלגות הערביות נובע בעיקרו מדרישת החברה הערבית להיות מעורבים יותר בקבלת ההחלטות ובענייני היום יום