גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם באמת התגלתה חפרפרת במטה כחול לבן?

בראשית השבוע פרסם "ידיעות אחרונות" כי מטה מפלגת חוסן לישראל שכר את משרד המודיעין העסקי CGI כדי לבדוק את מקור ההדלפות ממטה המפלגה ● הדוח הצביע על חבר כנסת מיש עתיד כמקור ההדלפות ● בכירים בכחול לבן ל"גלובס": לא הופק דוח כלשהו, CGI מבצעת בדיקה פנימית על הדלפות, אך לא מדובר בחבר כנסת

בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת
בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת

אתמול (ג') אחר הצהריים החלה הזירה הפוליטית לזמזם במידע על גילוי "החפרפרת" במטה כחול לבן. בראשית השבוע פרסם העיתון "ידיעות אחרונות" שמטה מפלגת "חוסן לישראל", המפלגה שהקים בני גנץ, שכר את משרד המודיעין העסקי CGI בראשות צביקה נווה כדי לבדוק את מקור ההדלפות מן המטה של המפלגה. פרסומים נוספים בהמשך ציינו שחברת CGI הפיקה דוח סיכום ובו הצביעו על מפלגת יש עתיד, באמצעות אחד מחברי הכנסת שלה, כמקור שהדליף לכלי תקשורת. עם זאת, "גלובס" לא הצליח לאמת באופן עצמאי את תוכנו של אותו דוח ואת ביצוע ההדלפות על ידי אחד מחברי הכנסת.

בשיחות עם גורמים בכירים בכחול לבן בימים האחרונים נאמר ל"גלובס" שלא הופק דוח כלשהו, אך לא הכחישו שחוסן לישראל ובני גנץ נעזרו בחברה הנ"ל כדי לבצע בדיקה פנימית על הדלפות במסגרת הצוות המקיף את גנץ. יחד עם זאת, הודגש בפנינו כי לא מדובר בחבר כנסת.

במהלך הימים האחרונים אכן קשה היה למצוא אינדיקציה לכך שממצאי חברת המודיעין העסקי CGI הובילו לחבר כנסת מסוים מ"יש עתיד" או חבר כנסת אחר ברשימת כחול לבן שעסק בהדלפות בקמפיין מועד ב'. בכחול לבן הודו בעבר שחברת הכנסת עמר ינקלביץ ממפלגת חוסן לישראל העבירה מידע לעיתונאים, אך דובר על קמפיין במערכת הבחירות הקודמת. הדלפותיה של ינקלביץ והעובדה שגנץ הסתיר מיאיר לפיד את השימוש בחברת CGI בסיבוב הנוכחי גרמו במהלך הימים האחרונים לקרע עמוק במפלגה.

מספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד ,שהה בטוקיו כאשר פרצה הפרשה, ואנשיו נדהמו מן הפרסום ומיהרו להסביר שבסביבת גנץ עסקו בחיפוי על הפרשיה מקמפיין הבחירות הקודמות (הדלפותיה של ינקלביץ) באמצעות הסטת תשומת לב למדליף בבחירות הנוכחיות, דבר שלדבריהם לא היה ולא נברא.

העבודה של חברת המודיעין העסקי CGI כללה כביכול פרסום תכנית עבודה מזויפת של "צבא המגיבים של כחול לבן" תוך הפצתה למספר מצומצם של אנשים כדי לגלות מי הוא האיש המעביר את התכנית הזו לאחד מכלי התקשורת. אכן, אותה תכנית עבודה הופיעה בראשית חודש אוגוסט בעיתון "ישראל היום" והוצגה כתכנית עבודה של מפלגת כחול לבן.

העומד בראש חברת CGI הוא צביקה נווה, אחיו של יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נווה. בשנים האחרונות הצטרף לחברת CGI גם השר לשעבר יעקב פרי, מי שהיה חבר במפלגת יש עתיד ועזב את הכנסת לאחר פרסום תחקיר מביך במיוחד בתכנית עובדה, לפיו הוא שיקר באשר למצבו הרפואי בעת הגיוס לצה"ל וכי שיקר בנוגע לעברו הצבאי במשך שנים ארוכות.

אולם, גם בהקשר למעורבות כביכול של פרי בנושא חקירות פנימיות בחוסן לישראל, נאמר ל"גלובס" באופן מפורש שאין לו כל קשר וכי שמו עורבב לעניין על ידי גורמים בעלי אינטרסים המנסים להביא למריבה פנימית בין צמרת כחול לבן, בין יאיר לפיד לבני גנץ.

ח"כ עופר שלח מיש עתיד וכחול לבן התראיין הבוקר ברשת ב' והתייחס בנוגע לפרסומים כאילו אחד מחברי הכנסת של מפלגתו הדליף מידע מתוך הקמפיין.

"העיתון שעבדתי בו מפרסם כותרת שאינה אמת" אמר שלח תוך שהוא מתייחס ל"ידיעות אחרונות". "לא היה דוח כזה. הייתה בדיקה במסגרת מפלגת חוסן לישראל של גנץ שהחליטה שהיא צריכה לבדוק את עצמה בענייני אבטחת מידע. אין שום דוח שמצביע על הדלפה".

"קשה מאוד להתגונן ולהסביר דבר שלא היה - לא היה דוח כזה", שלח הוסיף, "דבר הבדיקה יצא החוצה אבל אין לזה קשר לקמפיין של כחול לבן ולח"כים של יש עתיד. לא היה ולא נברא”.

חברת החקירות מסרבת להגיב

היום שלח יו"ר כחול לבן בני גנץ הודעה לתקשורת בה הוא מכחיש את הפרסומים. "אין לי ולאף אחד בכחול לבן מידע על חבר כנסת מהרשימה הקשור בהדלפות. יש גורמים במערכת הפוליטית שחוששים מכחול לבן ויתכן שהם פועלים בעניין הזה. נזכיר לכולנו שהחשודים היחידים יושבים בממשלת נתניהו. הם, והעומד בראשם".

בחברת CGI אליה פנינו היום סירבו לדבר עם "גלובס". מדיניות החברה הנה שלא לשתף פעולה עם כלי התקשורת, כך הובהר ל"גלובס", אם כי מספר גורמים העוסקים בתחום הפוליטי העלו את ההשערה שהמידע על העסקת חברת CGI על ידי חוסן לישראל ובני גנץ, והסיפור המקורי על חקירת ההדלפות (מבצע "צבא המגיבים של כחול לבן") הגיע דווקא מתוך החברה עצמה. כאמור, בחברת CGI הכחישו זאת באופן מוחלט.

יצוין שצביקה נוה הוא אחיו של אפי נווה ומי שאירח את אפי נווה בביתו במעצר בית בתקופה של אחרי מעצר נווה בחשד למעבר גבול תוך הונאה ואי החתמת דרכון, תוך היצמדות לנוסעת נוספת, רות שניאורסון. נווה עומד כיום לדין פלילי על אותו המעשה, אולם אינו שוהה יותר במעצר בית. הדברים הללו פורסמו על ידי העיתונאית שרון שפורר באתר ׳המקום הכי חם בגיהנום׳.

אפי נווה היה יו"ר לשכת עורכי הדין בעל חיבורים פוליטיים משמעותיים והוא מעולם לא הסתיר זאת. קשריו עם שרת המשפטים איילת שקד נועדו כדי להוביל השפעה ושינוי בוועדה למינוי שופטים. גם שקד ציינה בראיונות לתקשורת שנווה חבר אישי שלה וכי הוא מאמין באג'נדות השמרניות של שינוי פני בית המשפט העליון.

חברת CGI בראשותו של צביקה נווה הנה בעלת נוכחות גם בזירה הפוליטית, קמפיינים, ועובדת באופן תדיר גם עם קבוצות עסקיות מובילות במשק הישראלי, לרבות בנקים מובילים וחברות פיננסיות.

באתר האינטרנט של החברה מצוין שצוות הקבוצה "מתמחה בליווי תהליכי חשיבה אסטרטגיים בארגונים, בסיוע לצמיחת פיננסית של ארגונים ובטיפול במשברים. במסגרת תהליכי הייעוץ אנו מסייעים לארגונים וחברות לעצב אסטרטגיה עסקית, ולהתאים את הארגון לתנאי השוק המשתנים ולסביבת התחרות הרלוונטית".

בהיבט של ייעוץ בטחוני, מוצג באתר CGI מספר כלים שלהם, למשל "בדיקות מהימנות מיוחדות, סמויות וגלויות, בעת קבלת עובדים חדשים ובפעילות השוטפת". וגם: "בקבוצה פועלים בכירים לשעבר ביחידות מובחרות בצה"ל, בשב"כ ובמוסד".

 

"איך אני יודע שיהיו בחירות השנה? פנו אליי מכל המפלגות"

נווה התראיין בעבר (2017) ל"גלובס" וסיפר שהקמפיין האחרון בו השתתף (למעט קמפיין 2019) היה של ראש הממשלה לשעבר אריק שרון ז"ל.

"הקמפיין האחרון של שרון לראשות הממשלה היה בעצם קמפיין הבחירות הפוליטי האחרון שנטלתי בו חלק. ב-10 ימים האחרונים, מאז החקירה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מפלגות מהימין, מהשמאל או מהמרכז ביקשו לבחון את האפשרות שנשתתף בעשייה ובעזרה לקמפיין הבחירות שלהן”.

עוד סיפר צביקה נווה שאם ישתתף בעשייה במהלך הקמפיין זה יגיע ממקום אידיאולוגי וערכי: "בראש ובראשונה השיקול שלי יהיה שיקול אידיאולוגי וערכי, ולא כספי. זה בעצם מה שינחה אותי".

צביקה נווה נשאל על ידי העיתונאי גד פרץ "מה אתם עושים בקמפיין בחירות? איך אתם עוזרים ללקוחות?", והשיב: "שותפים לגיבוש האסטרטגיה. בראש ובראשונה להציב את היעדים. אם אתה מלווה מועמד שהולך להיות ראש המפלגה שעליה הוא מתמודד, אז בראש ובראשונה האסטרטגיה שלו זה בעצם לנצח את היריבים - יריביו לראשות המפלגה.

"בשלב הבא, אחרי שהוא התמודד, השאלה תהיה לאיזה קהל בוחרים פונים. מי קהל היעד. ורק אז בעצם לנווט - מה האסטרטגיות של המתחרים, לאיזה קהל הם פונים, מי היועצים שיגוייסו לעבוד במטה ועוד הרבה".

עוד הוא סיפר שמן הרגע בו החלו חקירות פליליות נגד ראש הממשלה נתניהו, הוא קיבל הצעות רבות ליטול חלק בייעוץ וסיוע למפלגות מן הימין-מרכז ושמאל-מרכז. "אתה מבין שמשהו עומד לקרות. המציאות מתגבשת בכיוון מסוים".

מניעת חפרפרות שנכנסות למטה, זה גם כן עניין שלכם? הוא נשאל על ידי העיתונאי גד פרץ ב-2017.  "זה עניין שנקרא לו 'שגרה'. יש לך פעילים, יש גורמים רבים שנכנסים למטות הבחירות, לצורך העניין אנשים לא מוכרים, מתנדבים כאלה ואחרים, אנחנו צריכים להיות ערים שבעתיים”. 

"מערכות הבחירות בישראל הופכות להיות יותר יצריות, ומושקעים בה משאבים רבים. ראה את הבחירות בארה"ב. זה מקרין על הבחירות בכל העולם וגם בישראל. אם אתה מביא מידע איכותי למתמודד שלך - אתה מייצר יתרון על פני המתחרים. אני מדגיש שתמיד צריך לשמור על כללי אתיקה ולפעול במסגרת החוק".

עוד כתבות

הונדה CR-V / צילום: יח"צ

מכוון גבוה: מחיר הקרוס-אובר החדש של הונדה מטפס לקצה

לקרוס-אובר החדש של הונדה יש עיצוב נאה וידידותי, תא נוסעים איכותי, מערכות בטיחות מתקדמות, ופוטנציאל לשנע שני ילדים צייתנים בשורה השלישית מאחור ● אך כרגיל המחירים של הונדה נמצאים בקצה העליון של הפלח

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן  / צילום: חיים צח, לע"מ

מה קרה לכנסת בחילופי העונות, ולמה זה גרם לקרמניצר להתנגד לחוק היועמ"שים?

למה באמת נערך השנה סביב נוסף של בחירות, מה אפשר ללמוד מהמהלך על המעמד של הכנסת ואיך קרה ששני חוקרים במכון הישראלי לדמוקרטיה מתארים את בית הנבחרים הישראלי בצורה כל כך שונה ● פרשנות

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

תאגיד השידור הציבורי ייצא למכרז על הקמת מערכת מדידת רייטינג עצמאית

לקראת הפרישה מוועדת המדרוג, ב"כאן" יערכו מכרז לבחירת ספק שיקים עבורם מערכת מדידת רייטינג עצמאית ● המטרה: מערכת שתמדוד את נתוני הצפייה בכל אמצעי המדיה - טלוויזיה, רדיו ודיגיטל - ותספק נתון מספרי משוקלל אחד ● בינתיים נפגשו אנשי התאגיד עם חברת נילסן

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

אביגדור ליברמן: נתניהו לא מוכן לקבל את הכרעת הבוחר ולהודות בכישלון

ליברמן הוסיף כי נתניהו מנסה להרדים את המערכת כאשר הוא קורא לאחדות ומנגד ממשיך בנסיונות שלו לשכנע ח"כים ממפלגות אחרות להצטרף אליו ול"גוש ההלכה" שהקים אתמול על מנת להשיג רוב של 61 מנדטים

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

המסחר בבורסות אירופה מתנהל ביציבות; הקאק עולה

החוזים העתידיים בוול סטריט מאותתים על פתיחה חיובית ● שבוע המסחר באסיה ננעל במגמה מעורבת כאשר ביפן מדד הניקיי עלה בכ-0.16%

Mate 30, הסמארטפון החדש של וואווי / צילום: מייקל דאלדר, רויטרס

וואווי השיקה טלפונים חדשים ללא שירותי גוגל

חברת וואווי הסינית השיקה היום את סדרת מכשירי הדגל החדשים שלה, "Mate 30", עם מערכת ההפעלה שמתבססת על גרסאת הקוד הפתוח של אנדרואיד של גוגל, אך אינה נתמכת ע"י החברה ● הסיבה לכך  היא ההגבלות שממשל ארה"ב הטיל על הענקית הסינית, מתוך חשש כי ממשל סין משתמש בחברה לצורכי ריגול

ערן גפן, / צילום: מנחם רייס

חוצים את הקווים: אנשי הפרסום שעוברים להייטק מגיעים למיטאפ של "גלובס"

המיטאפ ייערך ביום שני הקרוב, 23 בספטמבר ● הפרסומאי ערן גפן עבר עם סוכנות הפרסום שלו לחברת Wix, ואימי עירון מייעצת לחברות הייטק בנוגע לסטוריטלינג ובניית מותג – השניים ישתתפו בשיחה מעניינת על השינוי שעוברת תעשיית ההייטק וההשפעה שלה על ענף הפרסום

רותם סלע בקמפיין קסטרו / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של קסטרו

סקר הפרסומות: קסטרו הכי זכורה השבוע, 9 מיליון הכי אהובה

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין של קסטרו "Do whatever you please", באמצעות אדלר-חומסקי ובכיכובה של רותם סלע, הוא המושקע ביותר מבחינה תקציבית גם השבוע עם כ-1.3 מיליון שקל

מארק צוקרברג / צילום: ג'ושוע רוברטס, רויטרס

צוקרברג נפגש עם דונלד טראמפ וסנטאורים אחרים בוושינגטון במטרה לפייס את מבקריו

מארק צוקרברג נמצא בסבב פגישות בבירת ארה"ב, ונפגש עם המחוקקים ואף עם נשיא ארה"ב, במטרה לרכך את גישתם לחברת הענק שלו, שנמצאת תחת לחץ רגולטורי

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ האיראני / צילום: shutterstock

שר החוץ האיראני: אם נותקף - תפרוץ מלחמה כוללת

בראיון לרשת CNN אמר שר החוץ של איראן ג'וואד זריף: "האמירה הזו מעידה על כוונותינו להגן על ארצנו, אנחנו לא ניזום מהלך התקפי, אבל לא נהסס לפעול בכל הכוח להגן על אדמתינו"

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עידן נתניהו? הוא לא תם ולא נעליים

עידנים לא תמים כל–כך מהר, וגם הרבה–הרבה אחרי שהעידן תם, הוא עדיין קיים ● עידן קוסמולוגי נמתח על פני מיליארדי שנים, עידן גיאולוגי נמשך אלפי מיליונים של שנים, עידן היסטורי נמדד במאות שנים, אבל עידן פוליטי? שנות נתניהו נחשבות אצלנו לעידן, אבל בחייאת - יש לי בארון ג'ינסים ותיקים יותר ● דעה

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

בני גנץ בישיבה ראשונה: אקים ממשלת אחדות רחבה וליברלית בראשותי

את הדברים אמר גנץ בישיבת הח"כים הראשונה של רשימת כחול לבן לאחר הבחירות לכנסת ה-22 ● לפיד: "נתניהו לא מוכן לקבל את תוצאות הבחירות. בן אדם אחד מונע הקמת ממשלת אחדות ליברלית"

ג'ו לובין, מייסד Consensys  / צילום: שלומי יוסף

צניחת את'ריום לא קלקלה את התיאבון למייסד ג'ו לובין: "עוד ננפיק מטבעות דיגיטליים"

ג'ו לובין, ממייסדי פלטפורמת המטבע הדיגיטלי את'ריום, המוביל את חברת Consensys, חזר לביקור בישראל, הפעם במסגרת שבוע הבלוקצ'יין בתל אביב ● בראיון מיוחד ל"גלובס" הוא מספר על התובנות שלו מ"חורף הקריפטו" ועל האסטרטגיה שלו להובלת תעשיית הבלוקצ'יין העולמית

קבוצות רכישה / צילום: Shutterstock

החלת חוק מכר דירות על קבוצות רכישה – לא נכון ולא חוקי

הממונה על חוק המכר שואף להחיל את החובות שבחוק המכר על מארגני קבוצות רכישה, אולם הצעת החוק בעניין הקבוצות מעלה מנגנון נכון וצודק יותר ● דעה

ידידיה שטרן / צילום: שלומי יוסף

"הקפיטליזם הפר את האיזון": פרופ' ידידיה שטרן בטוח שהעידן שבו רווח היה הדבר החשוב ביותר – נגמר

הצהרת "השולחן העגול של העסקים" שעליה חתמו 181 המנכ"לים הגדולים בארה"ב, מבהירה שרווחי בעלי המניות הם לא הכול • פרופ' ידידיה שטרן, מומחה למשטר תאגידי, אומר בראיון ל"גלובס" כי "הקפיטליזם הפר את האיזון בצורה לא ראויה - עכשיו מגיע התיקון"

הצבעה בבחירות לכנסת ה-22 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ועדת הבחירות פרסמה את התוצאות הסופיות של הבחירות

מדובר בתוצאות כמעט סופיות לאחר הליכי בדיקה ובקרה שביצעה הוועדה ● סה"כ נפסלו 27,601 קולות

העובדים שמניעים את תכנון והנדסת העיר / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

למה מחלקות ההנדסה בעיריות ננטשות ומתרוקנות מעובדים?

יו"ר איגוד מהנדסי הערים היוצא, אבנר אקרמן, מתריע מפני פרישה נרחבת של בעלי מקצוע ותיקים ובעלי ניסיון

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

חברת Airbnb יוצאת להנפקה: חושפת הכנסות של יותר ממיליארד דולר

השווי של חברת שיתוף הבתים הוערך בספטמבר של 2017 בכ-31 מיליארד דולר ● החברה חושפת יותר מ-7 מיליון משתמשים הפזורים על 100 אלף ערים ברחבי העולם ● גולשי האתר הרוויחו יותר מ-80 מיליארד דולר נכון ל-15 בספטמבר 2019, כך מסרה החברה

האוהדים לא מגיעים כמו פעם. חלוץ נאפולי חוגג מול יציעים ריקים  / צילום: רויטרס

תוצאות צפויות וקרחות ביציעים: באופ"א רוצים להחזיר את ליגת האלופות לגדולתה

שלב הבתים בליגת האלופות שיצא השבוע לדרך מתאפיין בשנים האחרונות בהיעדר תחרותיות בגלל הפערים הגדולים בין הקבוצות ביבשת ● במקום לחזק את המועדונים הקטנים ולגשר על הפערים, פועלים באופ"א להשאיר רק את הגדולים והחזקים על המגרש

רקס טילרסון / צילום: שאטרסטוק

שר-החוץ האמריקאי לשעבר: הישראלים עבדו על טראמפ בעיניים

רקס טילרסון אמר את הדברים בדיון באוניבריסטת הארווארד ● עוד אמר כי "כשיש לכם עסק עם נתניהו, תתחמשו במנה גדולה של ספקנות. נתניהו הוא פוליטיקאי בעל כישורים יוצאים מהכלל, אך הוא קצת כמו מקיאוולי"