גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האינטרנט של הדברים החכמים: הגאדג'טים שמגדירים מחדש יעילות

פלסטר ש"נותן" תרופות, מזוודה עם מנעולים המבוססים על טכנולוגיות זיהוי, שעון שמכוון את עצמו לזמן המקומי וארגז חול עם חיטוי אוטומטי שמזהה חתולים שונים

מזודות חכמות: הדור הבא/ צילום: יחצ
מזודות חכמות: הדור הבא/ צילום: יחצ

מהפכת ה"אינטרנט של הדברים" (IoT) ממשיכה לשנות את שוק מוצרי הצריכה ואת רמת השימושיות והנוחות של מוצרים מוכרים, ונראה שהגל רחוק מדעיכה.

פלסטר חכם שמכיל תרופות וחיישנים

בשוק העולמי קיימים כיום שלל התקני IoT לבישים - כולל חולצות, נעליים, גרביים ואפילו חיתולים. כעת טוענת חברת Windgo האמריקאית כי החזית הבאה היא פלסטרים חכמים. המוצר, שעליו הוציאה החברה פטנט לאחרונה, נראה כמו פלסטר מקובל - אולם הוא כולל בתוכו מודול בריאות שטוח על צ'יפ שמצויד בקישוריות IoT באמצעות בלוטות', RFID או התקן תקשורת אלחוטי אחר.

שירותי IoT רובוטיים לחתול/ צילום: יחצ

המודול אמור לבצע שחרור מבוקר ומתוזמן של תרופות, משחות או שמנים כמו משככי כאבים, אנטיביוטיקה, חומרים מבוססי קנאביס ועוד. את עיתוי השחרור ניתן לתכנת מראש או לבצע בו התאמות אלחוטיות מרחוק.

במקביל יעביר הפלסטר החכם לאפליקציה, ומשם לענן, מידע מחיישנים נקודתיים שאותם ניתן להתקין בתוכו - כגון טמפרטורה, רמות חמצן ואלכוהול ואפילו רמה בקטריאלית. בהתאם לנתונים ניתן לתזמן מרחוק את העברת התרופות לחובש הפלסטר בצורה אופטימלית. טרם פורסם מידע על מועד המסחור של הפטנט והערכת מחיר.

שעון אופנתי חכם ושטוח

השעונים החכמים הדיגיטליים היו בין הראשונים שהמחישו את הפוטנציאל של התקני IoT לבישים. אחריהם הופיעו בשוק גם לא מעט שעונים חכמים היברידיים - ששילבו את המראה האופנתי של שעוני יד אנלוגיים עם השימושיות של שעון מקושר-אפליקציה.

שעון אופנתי חכם ושטוח/ צילום: יחצ

אולם שעוני הדור הראשון גם לקו בעובי חריג ולא אופנתי בעליל, כדי להכיל התקנים אלחוטיים ובעיקר סוללה מורחבת, הנדרשת לצורך שידור אלחוטי ממושך. כעת טוענת קסיו היפנית שהצליחה לעקוף מכשול זה.

הסדרה החדשה של שעוני גברים חכמים ממשפחת ה-EDIFICE, שהוכרזה באחרונה, משלבת תקשורת בלוטות' מהדור האחרון עם צריכת חשמל נמוכה במיוחד, בשילוב עם טעינה סולארית וסוללה שאוגרת אנרגיה ביעילות. מקור הכוח הזה אפשר לייצר שעון חכם שעוביו 8.9 מ"מ בלבד - עשרות אחוזים פחות מהעובי של שעונים מקבילים מהדור הקודם. קישוריות הבלוטות' מאפשרות לשעון להתחבר לאפליקציה ודרכה לכוון את עצמו אוטומטית לשעה המדויקת בכ-300 ערים בעולם, ללא צורך בכוונון ידני של השעה - אידיאלי למי שעובר אזורי זמן לעתים תכופות.

השעון גם מכיל בתוכו סטופר מדויק לאלפית השנייה, התרעה על שיחות נכנסות, זיכרון לזמני הקפות, תאריכון אוטומטי ועוד. המחיר בארה"ב, החל מספטמבר, כ-300 דולר.

מזוודות חכמות: הדור הבא

מזוודות חכמות ומקושרות הן כיום להיט בשוק הנסיעות הבינלאומי, וכעת טוענת חברת SKTREK כי היא פיתחה את הדור הבא שלהן, שנשען על לקחים שהופקו מדגמי הדור הראשון. המזוודות כוללות פתחים צדדיים אנכיים, שמאפשרים גישה צדדית ומהירה לתכולת המזוודה מבלי לפתוח אותה - במקרה של צורך בחיפוש מהיר.

המזוודה מצוידת בדור חדש של מנעולים חכמים, שמבוססים על זיהוי טביעת אצבע או פנים - בדומה לחיישני האבטחה בסמארטפונים מתקדמים - ובכך מבטלים את הצורך בהקלדת סיסמה או שימוש באפליקציה לפתיחה ונעילה. עם זאת, התקן הנעילה עדיין עומד בדרישות של רשויות בטיחות התעופה שלפיהן יש לאפשר את פתיחת המזוודה על ידי גורמי אבטחה חיצוניים במקרה של חשד.

מזודות חכמות: הדור הבא/ צילום: יחצ

פיצ'ר בטיחותי נוסף הוא מארז כוח מודולרי, שמאפשר להתקין עד שתי סוללות נטענות - המספקות עד שלושה ימי טעינה למכשירי החשמל הניידים של הנוסע, והפעלה עצמאית של המזוודה. ניתן גם לנתק כליל את מקורות הכוח, בעת שיקוף המזוודה למשל, על פי דרישת חברות התעופה. למזוודה יש גם התקן בלוטות' עם התרעה על קרבה, המראה או איבוד קשר אלחוטי, מערכת איתור שאמורה לפעול בכל העולם, ומשקל דיגיטלי עצמי מובנה.

המזוודה תושק בקמפיין באתר קיקסטארטר בסוף אוגוסט בגדלים של 20 ו-26 אינץ', והמחיר יחל בכמה מאות דולרים.

שירותי IoT רובוטיים לחתול

שוק חובבי החתולים מגלגל מיליארדי דולרים בשנה ברחבי העולם, והמשותף לבעלי החתולים הוא שהם לא אוהבים את מלאכת ניקוי ארגז החול. בשנים האחרונות ראינו כמה פתרונות אוטומטיים לבעיה, אך השירותים האוטומטיים בשם LavvieBot נמנים עם המתוחכמים שבהם.

המכשיר בגודל טוסטר אובן גדול, וכולל מנגנון אוטומטי לגריפת הצרכים - שמנקה את עצמו תוך כ-20 דקות, מנטרל ריחות ומחטא כימית, ואף ממלא מחדש את החול לפי הצורך ממכל אגירת חול בנפח של 6.5 ליטר. היעילות הזו מאפשרת לו לפעול אוטומטית במשך כ-17 יום לפני שצריך לפנות ממנו את הפסולת ידנית ולטעון אותו מחדש בחול.

שירותי IoT רובוטיים לחתול/ צילום: יחצ

מערך של חיישנים, כולל אינפרא אדום, מזהה את כניסת החתול ומנתק את פעולת הזרוע הרובוטית אם פעלה באותה עת. הקישוריות מבוססת על רכיב Wi-Fi שמקושר לאפליקציה בסמארטפון של בעל החתול ומעביר לו דיווחים כמו תדירות השימוש, צורך בתחזוקה או מילוי חול ואף מידע על החתול כמו משקלו, משך הזמן שבילה בשירותים ועוד. במקרה של בית עם מספר חתולים, חיישן וידיאו מאפשר לזהות כל אחד בנפרד ולהעביר דיווחים פרטניים בנוגע אליו. המפתחת, חברה מדרום קוריאה, תשיק את המכשיר החודש באתר אינדיגוגו, ומחיר היעד הוא כ-800 דולר. 

עוד כתבות

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

רגע לפני הבחירות: שר התקשורת רוצה לבטל את ההפרדה בין מכירת ספק אינטרנט ותשתית

ל"גלובס" נודע כי שר התקשורת זימן ליום רביעי הקרוב ישיבה עם כל גורמי המקצוע ומתכוון להוציא שימוע ציבורי לקראת ביטול ההפרדה ● אם הדבר אכן ייצא לפועל מדובר ברעידת אדמה בשוק התקשורת אולם חשוב להדגיש שהחלטה סופית בעניין תתקבל רק לאחר הבחירות

הפודקאסט Gilmore Guys / צילום: באדיבות Gilmore Guys

סדרת הבנות הנוסטלגית שקמה לתחייה בדרך לא שגרתית

סדרת הבנות "בנות גילמור" ירדה מהמסך לפני כבר כמעט יותר מעשור ● תחביב של מעריץ אדוק וחברו הטוב הפך לפודקאסט "Gilmore Guys", והחזיר לחיים את רורי גילמור ● המלצת פודקאסט ● האזינו

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

קובי אפללו / צילום: כפיר זיו

קובי אפללו: "אני לא צריך לסמן שיא ולהמשיך לבא אחריו. אני רץ מרתון ורוצה ליפול מת על קו הסיום"

קובי אפללו גילה באיחור את הרשתות החברתיות, וגם את הנישואין והאבהות ● עכשיו הוא מסתער על שלוש החזיתות

יעקב ליצמן ובני גנץ / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

גנץ נגד ליצמן: "כראש ממשלה אעביר את ברית הזוגיות"

יו"ר כחול לבן האשים את ליצמן במשבר בבריאות והזכיר את הקשיים שמערים לדבריו הממסד הדתי על העולים ● ליצמן: "מר בני גנץ, החרדים אינם שק החבטות שלך"

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה בתל אביב בהובלת הבנקים; טבע עלתה בכ-3%

מדד ת"א 35 איבד 0.5%, מדד ת"א 90 השיל 0.8% ומדד הבנקים נפל ב-1.4% ● אלביט מערכות איבדה 1.9%, ארפורט סיטי ירדה בכ-1% במחזור גבוה ● קומפיוג'ן זינקה בכ-8% על רקע חידוש השת"פ עם בריסטול מאיירס

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

עונש ההשעיה של מנצ'סטר סיטי עוד רחוק מלהתממש

אלופת הפרמייר ליג מבטיחה להילחם באופ"א בכל כוחה וכספה - ויש לה הרבה מזה ● גם אופ"א מבינים שהם לא יכולים לוותר וכל תקנות ה"פייר פליי" עומדות למשפט ● אנחנו רק בצעד הראשון של מלחמה משפטית שעשויה לשנות את עולם הכדורגל

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

אחרי הפיגוע הרצחני, בגרמניה מאשימים את הימין הקיצוני ב"הרעלת האווירה"

הרוצח פתח בירי בבר, נסע לבר אחר שבו רצח ארבעה בני אדם, ואז המשיך לדירתו, שם רצח את אמו והתאבד ● פוליטיקאים מאשימים את "אלטרנטיבה לגרמניה" ביצירת אווירה המכשירה מעשי טרור מסוג זה