גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בוול סטריט בעקבות התבטאויות חברי הפדרל ריזרב; מרקל הקפיצה את הליש"ט

לחץ בשווקים בהמתנה לחברי הפדרל ריזרב שיבהירו את כוונותיהם בכנס השנתי של הפד שיתקיים הסופ"ש ● מדד מנהלי הרכש (PMI) של Markit למגזר הייצור בארה"ב ירד בניגוד לצפי ורשם שפל של 10 שנים ● מרקל מביעה אופטימיות בנוגע לסוגיה שעומדת בלב המחלוקת במסגרת הברקזיט

סוחר מודאג בוול סטריט / צילום: Brendan McDemid, רויטרס
סוחר מודאג בוול סטריט / צילום: Brendan McDemid, רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

נעילה מעורבת בוול סטריט. כך, מדד הדאו-ג'ונס  ננעל בעלייה קלה של 0.2%, ה-S&P 500  שמר על יציבות, הנאסד"ק  רשם ירידות של כ-0.4%. 

21:50

נמשכת המגמה המעורכת בבורסות ארה"ב: הנאסד"ק  רושם ירידות קלות, ה-S&P 500  יציב, והדאו-ג'ונס  עולה בכ-0.4%.

19:40

בורסות אירופה ננעלו בירידות של עד 1% בהובלת בורסת לונדון, זאת בהמתנה לחברי הפדרל ריזרב שיבהירו את כוונותיהם בכנס השנתי של הפד שיתקיים הסופ"ש בעיירה ג'קסון הול, וויומינג.

בוול סטריט המגמה מעורבת, כשהדאו-ג'ונס  וה-S&P 500  שומרים על יציבות, הנאסד"ק  יורד בכ-0.4%, זאת לאחר ששני חברי פד הכניסו חשש במשקיעים, והורידו את הוודאות ששררה בשווקים בציפייה להפחתת ריבית נוספת בספטמבר.

נשיאת הפד של קנזס סיטי, אסתר ג'ורג', אמרה כי מועצת הנגידים של הפדרל ריזרב לא הייתה צריכה להוריד את הריבית בחודש שעבר, וקבעה כי "לדעתי, זה לא היה הכרחי".

בנוסף, נשיא הפד של פילדלפיה, פטריק הארקר, אמר כי הוא אינו רואה צורך בהורדת ריבית נוספת, וציין כי על הבנק המרכזי לשמור רמה זו "לזמן מה".

18:00

המדדים בוול סטריט עברו לירידות לאחר פרסום נתוני מאקרו חלשים בעוד עקום התשואות על האג"ח האמריקאיות ביצע היפוך בפעם השלישית השבוע. הדאו ג'ונס יורד ב-0.2%, ומנגד הנאסד"ק מאבד 1%.

בארה"ב פורסמו נתוני ייצור חלשים כאשר מדד מנהלי הרכש (PMI) של Markit למגזר הייצור רשם שפל של 10 שנים. בחודש אוגוסט המדד ירד ל-49.9 נקודות, לעומת הצפי לעלייה ל-50.5 נקודות, לעומת קריאה של 50.4 נקודות ביולי. מדד הייצור למגזר השירותים ירד ל-50.9 נקודות, לעומת הצפי לקריאה של 52.9 נקודות, ולעומת 53 נקודות ביולי. קריאה מתחת ל-50 נקודות מצביעה על התכווצות הפעילות הכלכלית.

מניית סולאראדג'  נופלת 7.5% מהשיא, אמש החברה דיווחה לאחר נעילת וול סטריט כי חלה התדרדרות משמעותית במצבו הבריאותי של המנכ"ל גיא סלע וכתוצאה מכך הוא ייעדר מהתפקיד.

16:30

הליש"ט הבריטית מזנקת בכ-1% לאחר שקנצלרית גרמניה, אגלה מרקל, אמרה היום (ה') כי ניתן למצוא פיתרון לבעייה של אירלנד, בהקשר של הברקזיט, עד ה-31 באוקטובר. זאת לאחר שמוקדם יותר הציבה מרקל דד-ליין לראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, למציאת פתרון לסוגיה שעומדת בלב המחלוקת סביב הברקזיט (סוגיית ה'באקסטופ' - backstop). לדבריה, ניתן להגיע לפתרון בבעיית הגבול בין אירלנד לצפון אירלנד לפני הדד ליין לביצוע הברקזיט, ב-31 באוקטובר. "מה שניתן להשיג בשנתיים או שלוש ניתן גם להשיג ב-30 ימים", אמרה מרקל.

בוול סטריט המדדים נפתחו בעליות בהובלת הדאו ג'ונס שמטפס ב-0.4%. הנאסד"ק עולה ב-0.2% ומדד S&P 500 מטפס ב-0.34%.

תשומת הלב של השווקים תתמקד בסוף השבוע בעיירה ג'קסון הול, וויומינג. שם, בצל הרי הטטון, יתכנסו קברניטי הפדרל ריזרב יחד עם בנקאים מרכזיים מכל העולם ובכירי המקרו-כלכלנים, לכנס השנתי של הפד, שיימשך שלושה ימים.

14:00

המדדים המובילים באירופה נסחרים בנטייה לירידות, מלבד הדאקס שנסחר כעת ללא שינוי. הפוטסי הבריטי מאבד 0.6%, הקאק משיל 0.3%. 

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאבדים כ-0.2% לפני הפתיחה. 

האג"ח של ממשלת גרמניה ל-30 שנה נסחרת בתשואה שלילית.

11:30

עקום התשואות באג"ח הממשלתי בארה"ב שוב ביצע היפוך אמש, כאשר התשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה מתחת לזו של שנתיים. היפוך עקום התשואות מהווה אינדיקטור שמזהיר מפני מיתון, וכי הפד עשוי לאחר את השוק שצופה 4 הורדות ריבית השנה, בעוד פרוטוקול הפד שפורסם אמש תומך בדברים שאמר פאואל, כי הורדת הריבית האחרונה הינה תיקון ולא תחילתה של מגמה.

בשעה זו התמונה שוב התהפכה, כאשר התשואה על האג"ח האמריקאית ל-10 שנים מטפסת קלות ל-1.586%, לעומת התשואה על האג"ח הקצרה לשנתיים, שנסחרת כעת ללא שינוי, ברמה של 1.569%. החוזים העתידיים על המדדים המובילים נסחרים בשעה זו ביציבות.

אתמול (ד') פורסם פרוטוקול ועדת השוק הפתוח של הפד מישיבתו האחרונה, בה הוחלט להוריד את הריבית לראשונה מאז 2008. לפי הפרוטוקול, רוב חברי הפד עומדים מאחורי היו"ר פאואל, כי הורדת הריבית היא תיקון של הסייקל ולא תחילתה של מגמה. שוק האג"ח כאמור סבור אחרת.

10:30

המסחר בבורסות אירופה מתנהל במגמה מעורבת, כאשר הדאקס הגרמני מטפס ב-0.2%, מנגד הפוטסי מאבד 0.3% והקאק ללא שינוי.

הבוקר ביפן פורסמו נתוני ייצור חלשים באוגוסט שהצביעו על התכווצות זה החודש הרביעי ברציפות. מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור ביפן נפל ל-49.5 נקודות לעומת הצפי ל-49.8 נקודות. כל קריאה מתחת ל-50 נקודות מסמנת התכווצות של הפעילות הכלכלית.

מדד הניקיי ננעל ללא שינוי, שנחאי טיפסה ב-0.1%, הבורסה בהונג קונג ירדה ב-0.95%, הקוספי איבד 0.7%.

מטבע היואן הסיני ירד לשפל מאז מארס 2008 מול הדולר, על רקע המשך חוסר הוודאות בנוגע להטחת המכסים מצד ארה"ב. היואן קובע הבוקר ברמה של 7.074 יואן לדולר, והשלים ירידה של 0.7% ב-6 ימים. נזכיר כי אחד מדרכי ההתמודדות של סין עם המכסים היא לבצע פיחות במטבע.

06:00

מגמה מעורבת בבורסות אסיה, כשבורסת הונג קונג יורדת בכמעט 1%, בורסת שנחאי רושמת ירידות של 0.2%, בורסת טוקיו רושמת עליות קלות, לאחר שפעילות הייצור במדינה התכווצה באוגוסט, זה החודש הרביעי ברציפות.

Komatsu  עולה ב-0.85%, קוואסאקי הווי אינדסטריס  רושמת עליות של 0.64%, מיצובישי הווי אינדסטריס  רושמת ירידות קלות, סוני  יורדת כ-1.8%, פוג'יטסו  נופלת 1.65%.

בורסות וול סטריט ננעלו אמש בעליות לאחר פרסום פרוטוקולי הפד. נאסד"ק ודאו ג'ונס עלו ב-0.9% ו-S&P 500 הוסיף 0.8%.

מפרוטוקולי הפד עולה כי רוב חברי ועדת השוק הפתוח של הפד עומדים מאחורי טענת היו"ר ג'רום פאואל, שאמר כי הורדת הריבית שביצע, לראשונה מאז 2008, היא חלק מהתאמה ולא תחילתה של מגמה. נזכיר כי  בסוף יולי הבנק המרכזי בארה"ב החליט להוריד את שיעור הריבית ל-2%-2.25%. 

"בדיון בין חברי הוועדה לגבי המשך המדיניות המוניטרית של הבנק, הם העדיפו גישה שבה המדיניות מתבססת על מידע עדכני והשפעתו על התחזית הכלכלית על פני גישה שבה המשך המדיניות נקבע מראש", נכתב בפרוטוקולים.

טרם פרסום הפרוטוקולים הנשיא טראמפ שוב תקף את יו"ר הפד פאואל וצייץ בטוויטר כי ארה"ב "Doing great" מול סין.

לטענת טראמפ יו"ר הפד פאואל בטענה כי הוא מהווה את עיקר הבעיה, בעוד טראמפ היה מעוניין להוריד את הריבית מעבר להורדה האחרונה שביצע הפד.

טראמפ גם הכריז כי הוא שוקל שורת צעדים לחיזוק הכלכלה הלאומית ובכללם קיצוץ מס רווחי הון ו/או מס על שכר. "אנו בוחנים אופציות שונות לקיצוצים במסים, אך אני עושה זאת כל הזמן", הדגיש טראמפ במאמץ להראות שממשלו לא החל לחשוש לפתע מזעזועים כלכליים. "קיצוץ מס על שכר הוא אחד מהדברים שאנו חושבים עליהם, והרבה אנשים היו רוצים ליהנות מקיצוץ כזה; זה ישפיע במידה רבה על העובדים בארה"ב". הוא נחפז להוסיף: "מה שלא נעשה, אין לכך כל קשר למיתון... אנו רחוקים מאוד ממיתון".

עוד כתבות

גיל שרון, אבי גבאי, איציק בנבנישתי, רן גוראון וטל גרנות־‏גולדשטיין / צילום: ליאור מזרחי, תמר מצפי, רמי זרנגר ושלומי יוסף. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

בלי תשתיות ובלי טלוויזיה: למה כולם מתעניינים פתאום דווקא בגולן טלקום?

סלקום, פרטנר ופלאפון מנהלות מגעים לרכישת המפעילה הקטנה והרווחית שהנכס העיקרי שלה הוא הלקוחות • המיזוג ההגיוני ביותר, עסקית ורגולטורית, הוא בין סלקום לגולן טלקום - מה שלא מפריע למתחרות לקפוץ לזירה ולהעלות את מחיר העסקה

סניף יינות ביתן / צילום: תמר מצפי

הלחץ של הספקים עלול לסייע לכלירמרק ללחוץ את יינות ביתן

בימים אלה ממשיכים ומתנהלים מגעים בין ביתן לבין קרן כלירמרק במסגרתם מבקשת הקרן לשפר את תנאי המתווה של העסקה ● יינות ביתן: "העסקה מתנהלת לפי לוחות הזמנים שנקבעו בין הצדדים"

חשיפת המחיר של אייפון 11 / צילום: סטיבן לאם, רויטרס

אפל הודיעה: לא נעמוד בתחזית ההכנסות בגלל וירוס הקורונה

באפל עדכנו כי פעילות הייצור חוזרת לפעול ב"קצב איטי משחשבנו" וכי הביקוש למוצרי החברה בסין נפגע ● המכירות בכל העולם נפגעות

אורן עזר / צילום: איל יצהר

הצלחת הניסוי בשבדיה מתדלקת את מניית אלקטריאון: קפצה פי 21 בפחות מ-3 שנים

החברה נטולת ההכנסות, שפועלת בתחום הטעינה האלחוטית של כלי רכב חשמליים, נסחרת בשווי של קרוב למיליארד שקל ● הניסוי שעליו דיווחה אלקטריאון היה בטעינה אלחוטית סטטית של משאית חשמלית על מסלול ניסויים באי גוטלנד

ספינת קרוז מול יפן עליה נמצאו נוסע חולה והרשויות לא מאשרות להוריד את הנוסעים / צילום: 	STF, AP

בגלל בהלת הקורונה מנו ספנות תידחה את הפלגותיה במספר שבועות

"מאחר ועונת ההפלגות טרם החלה ולאור הרגישות הציבורית, הוחלט לדחות במספר שבועות את פתיחת העונה לסוף חודש אפריל במקום לתחילתו" ● עוד נמסר כי החברה תאפשר לקבל החזר כספי על ביטולים

בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

אלביט מערכות זכתה בחוזה של 670 מיליון דולר עם מדינה באסיה

החברה תספק במשך 25 חודשים פתרונות ביטחוניים למדינה באזור אסיה-פסיפיק ● מתחילת השנה זכתה אלביט בחוזים בהיקף של מעל למיליארד דולר

ריאן מואנד / צילום: איל יצהר, גלובס

לאחר ההנפקה מגיעה התביעה: יזם שחיבר בין גולדמן זאקס לחברת המימון החוץ בנקאי מלרן טוען כי הוא זכאי ל-50% ממניותיה תמורת 15 מיליון שקל

עו"ד ירון ברנהולץ טוען כי יזם את העסקה בה אמור בנק ההשקעות האמריקאי להעמיד למלרן מסגרת אשראי של 350 מיליון שקל ● טוען כי "בעל השליטה ריאן מואנד החליט לקטוף את פירות העסקה שיזם בחוסר תום לב קיצוני" ● מלרן: "אין בסיס לתביעה"

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ושר האוצר משה כחלון / צילום: ליאור מזרחי

דעה - באמת שיגעון של גירעון: הבור בתקציב הוא חמור ביותר והצמיחה כלל לא מרשימה

בניגוד לטענותיו של מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, צמיחת המשק אינה סיבה לגאווה, הגירעון התקציבי בוזבז על חלוקת "מתנות" לקבוצות לחץ וההשקעה בתשתיות בהזנחה חמורה • בנימין נתניהו, משה כחלון והממשלה כולה פשוט מוליכים את הציבור שולל

התחדשות נהריה  / הדמיה: עוזי גורדון אדריכלים

הוועדה המחוזית צפון אישרה היום תוכנית לפיתוח העיר נהריה ב-20 השנים הקרובות

מסמך מדיניות פיתוח העיר שאומץ על ידי הוועדה המחוזית גילה שלמרקם הקיים בעיר נהריה יש כושר נשיאה מפתיע ● על פיו, ניתן להגיע בנהריה ליעד של 200,000 תושבים במסגרת התחדשות עירונית ואינפילים

רשות המסים תחייב דיווח בזמן אמת על כל עסקה / צילומים: איל יצהר, shutterstock. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

חובת הדיווח בזמן אמת על עסקאות של 5,000 שקל: בעלי העסקים ובעלי המקצוע כמרקחה

חשיפת "גלובס" על התוכנית לחייב כל בעל עסק בדיווח בזמן אמת, מסעירה את בעלי העסקים • גם אנשי המקצוע מסכימים כי מדובר בצעד מסורבל שייצור תלות במערכת הממוחשבת של רשות המסים ולא בטוח כי יפתור את בעיית החשבוניות הפיקטיביות • ואיך התוכנית מסתדרת עם הבטחות הפוליטיקאים להקל על עסקים קטנים

מארק צוקרברג מציג בקונגרס האמריקאי את פרויקט ליברה של פייסבוק  / צילום: Erin Scott, רויטרס

בכוונת מקוון: הפינטק יגביר את התחרות מול הבנקים

הרגולטור בישראל מיישם אסדרה מתקדמת של עולם התשלומים והבנקאות הדיגיטלית שתצעיד את התחום קדימה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 16 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

איציק אברכהן, מנכ”ל שופרסל, יוני שסטוביץ, בעלי חברת שסטוביץ / צילומים: שלומי יוסף, רפי דלויה

הסיפור המוזר סביב היבוא המקביל של מותגי בישום ששסטוביץ משווקת

רשת הפארם Be החלה לייבא בשמים ביבוא מקביל, כדי להוריד מחירים ולשפר רווחיות • אלא שאז, בעיתוי ובדרך שמעוררים תהייה, משרד הבריאות נכנס לתמונה

מנור וכפיר גינדי / צילום: דן שטרן

האחים מקניון TLV שרוצים לכבוש את אירופה ב-10 אירו לגרם קנאביס: "מאמינים שאנחנו יודעים לבנות מותג"

כשכבר היה נראה שגורלה נחרץ, חברת הקנאביס קאנומד קיבלה חבל הצלה מפתיע מהאחים מנור וכפיר גינדי, בעלי חברת הנדל"ן הפרטית גינדי השקעות ● בראיון ל"גלובס", מספר מנור גינדי מה גרם להם להצטרף לתחום

גיורא בר דעה / צילום: סיון פרג'

שטראוס רוכשת חברת קפה בברזיל בתמורה לכ-167 מיליון שקל

חברת הבת של חברת המזון, שטראוס קפה BV, רוכשת באמצעות המיזם C3 את חברת מיטצוי אלימנטוס ● העסקה כפופה לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים בברזיל

אראל סגל / צילום: איל יצהר, גלובס

ההשעיה הסתיימה: אראל סג"ל יחזור מחר להגיש את תוכניתו בתאגיד

ביום חמישי הושעה סג"ל זמנית מתאגיד השידור בעקבות השתתפותו בסרטון בחירות של הליכוד ● היום הודיע התאגיד כי "הובהר לסג"ל כי כעיתונאי בשידור הציבורי מצופה ממנו להקפיד על שמירת הקוד האתי, ובתום הבירור הוחלט כי הוא ישוב להגיש את תוכניתו החל ממחר"

חניכי תנועת הצופים האמריקאית ביום הזיכרון הלאומי / צילום: Richard Vogel, AP

תנועת הצופים של אמריקה הגישה בקשה להגנת פשיטת רגל כדי להדוף תביעות ניצול מיני

תנועת הצופים האמריקאית הגישה את הבקשה להגנה בניסיון להחזיק מעמד מול לחץ משפטי גובר של האשמות בפגיעה מינית בחניכים בתנועה לפני עשרות שנים ● זהו קו פרשת מים ב-101 שנות קיומה התנועה, שבמשך שנים היתה מעורבת בתביעות שהאשימו אותה בטיפול סלחני מדי בפדופילים

ניר ברקת / צילום: איל יצהר

פרשנות: על הרומן של ניר ברקת עם העובדים וההסתדרות, ומה קרה לפיל שבחדר

מאז אתמול ברקת מוביל בגאון את הקמפיין הכלכלי של הליכוד ● והסיסמאות שלו אולי לא חדשות, אבל נשמעות מצוין גם בפעם השלישית, הרביעית והחמישית שמשמיעים אותן

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

בועז גולן הצטרף לצוות המומחים של הוט בעסקה לרכישת פרטנר

בהוט מתכוונים להמשיך במגעים לרכישת פרטנר ללא קשר לניסיונות המיזוג האחרים בשוק

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

קו הכסף: כך הרוויחו יזמי הרכבת הקלה בירושלים מיליארד שקל על חשבון המדינה

בעלי המניות של הזכיינית סיטיפס עשו עסקה חלומית בזמן שהמדינה שילמה שכר לימוד אסטרונומי ● בין המרוויחים: קרן המורים והגננות שעשתה סיבוב מדהים עם תשואה של מאות אחוזים תוך פחות מ-4 שנים