גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בוול סטריט בעקבות התבטאויות חברי הפדרל ריזרב; מרקל הקפיצה את הליש"ט

לחץ בשווקים בהמתנה לחברי הפדרל ריזרב שיבהירו את כוונותיהם בכנס השנתי של הפד שיתקיים הסופ"ש ● מדד מנהלי הרכש (PMI) של Markit למגזר הייצור בארה"ב ירד בניגוד לצפי ורשם שפל של 10 שנים ● מרקל מביעה אופטימיות בנוגע לסוגיה שעומדת בלב המחלוקת במסגרת הברקזיט

סוחר מודאג בוול סטריט / צילום: Brendan McDemid, רויטרס
סוחר מודאג בוול סטריט / צילום: Brendan McDemid, רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

נעילה מעורבת בוול סטריט. כך, מדד הדאו-ג'ונס  ננעל בעלייה קלה של 0.2%, ה-S&P 500  שמר על יציבות, הנאסד"ק  רשם ירידות של כ-0.4%. 

21:50

נמשכת המגמה המעורכת בבורסות ארה"ב: הנאסד"ק  רושם ירידות קלות, ה-S&P 500  יציב, והדאו-ג'ונס  עולה בכ-0.4%.

19:40

בורסות אירופה ננעלו בירידות של עד 1% בהובלת בורסת לונדון, זאת בהמתנה לחברי הפדרל ריזרב שיבהירו את כוונותיהם בכנס השנתי של הפד שיתקיים הסופ"ש בעיירה ג'קסון הול, וויומינג.

בוול סטריט המגמה מעורבת, כשהדאו-ג'ונס  וה-S&P 500  שומרים על יציבות, הנאסד"ק  יורד בכ-0.4%, זאת לאחר ששני חברי פד הכניסו חשש במשקיעים, והורידו את הוודאות ששררה בשווקים בציפייה להפחתת ריבית נוספת בספטמבר.

נשיאת הפד של קנזס סיטי, אסתר ג'ורג', אמרה כי מועצת הנגידים של הפדרל ריזרב לא הייתה צריכה להוריד את הריבית בחודש שעבר, וקבעה כי "לדעתי, זה לא היה הכרחי".

בנוסף, נשיא הפד של פילדלפיה, פטריק הארקר, אמר כי הוא אינו רואה צורך בהורדת ריבית נוספת, וציין כי על הבנק המרכזי לשמור רמה זו "לזמן מה".

18:00

המדדים בוול סטריט עברו לירידות לאחר פרסום נתוני מאקרו חלשים בעוד עקום התשואות על האג"ח האמריקאיות ביצע היפוך בפעם השלישית השבוע. הדאו ג'ונס יורד ב-0.2%, ומנגד הנאסד"ק מאבד 1%.

בארה"ב פורסמו נתוני ייצור חלשים כאשר מדד מנהלי הרכש (PMI) של Markit למגזר הייצור רשם שפל של 10 שנים. בחודש אוגוסט המדד ירד ל-49.9 נקודות, לעומת הצפי לעלייה ל-50.5 נקודות, לעומת קריאה של 50.4 נקודות ביולי. מדד הייצור למגזר השירותים ירד ל-50.9 נקודות, לעומת הצפי לקריאה של 52.9 נקודות, ולעומת 53 נקודות ביולי. קריאה מתחת ל-50 נקודות מצביעה על התכווצות הפעילות הכלכלית.

מניית סולאראדג'  נופלת 7.5% מהשיא, אמש החברה דיווחה לאחר נעילת וול סטריט כי חלה התדרדרות משמעותית במצבו הבריאותי של המנכ"ל גיא סלע וכתוצאה מכך הוא ייעדר מהתפקיד.

16:30

הליש"ט הבריטית מזנקת בכ-1% לאחר שקנצלרית גרמניה, אגלה מרקל, אמרה היום (ה') כי ניתן למצוא פיתרון לבעייה של אירלנד, בהקשר של הברקזיט, עד ה-31 באוקטובר. זאת לאחר שמוקדם יותר הציבה מרקל דד-ליין לראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, למציאת פתרון לסוגיה שעומדת בלב המחלוקת סביב הברקזיט (סוגיית ה'באקסטופ' - backstop). לדבריה, ניתן להגיע לפתרון בבעיית הגבול בין אירלנד לצפון אירלנד לפני הדד ליין לביצוע הברקזיט, ב-31 באוקטובר. "מה שניתן להשיג בשנתיים או שלוש ניתן גם להשיג ב-30 ימים", אמרה מרקל.

בוול סטריט המדדים נפתחו בעליות בהובלת הדאו ג'ונס שמטפס ב-0.4%. הנאסד"ק עולה ב-0.2% ומדד S&P 500 מטפס ב-0.34%.

תשומת הלב של השווקים תתמקד בסוף השבוע בעיירה ג'קסון הול, וויומינג. שם, בצל הרי הטטון, יתכנסו קברניטי הפדרל ריזרב יחד עם בנקאים מרכזיים מכל העולם ובכירי המקרו-כלכלנים, לכנס השנתי של הפד, שיימשך שלושה ימים.

14:00

המדדים המובילים באירופה נסחרים בנטייה לירידות, מלבד הדאקס שנסחר כעת ללא שינוי. הפוטסי הבריטי מאבד 0.6%, הקאק משיל 0.3%. 

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאבדים כ-0.2% לפני הפתיחה. 

האג"ח של ממשלת גרמניה ל-30 שנה נסחרת בתשואה שלילית.

11:30

עקום התשואות באג"ח הממשלתי בארה"ב שוב ביצע היפוך אמש, כאשר התשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה מתחת לזו של שנתיים. היפוך עקום התשואות מהווה אינדיקטור שמזהיר מפני מיתון, וכי הפד עשוי לאחר את השוק שצופה 4 הורדות ריבית השנה, בעוד פרוטוקול הפד שפורסם אמש תומך בדברים שאמר פאואל, כי הורדת הריבית האחרונה הינה תיקון ולא תחילתה של מגמה.

בשעה זו התמונה שוב התהפכה, כאשר התשואה על האג"ח האמריקאית ל-10 שנים מטפסת קלות ל-1.586%, לעומת התשואה על האג"ח הקצרה לשנתיים, שנסחרת כעת ללא שינוי, ברמה של 1.569%. החוזים העתידיים על המדדים המובילים נסחרים בשעה זו ביציבות.

אתמול (ד') פורסם פרוטוקול ועדת השוק הפתוח של הפד מישיבתו האחרונה, בה הוחלט להוריד את הריבית לראשונה מאז 2008. לפי הפרוטוקול, רוב חברי הפד עומדים מאחורי היו"ר פאואל, כי הורדת הריבית היא תיקון של הסייקל ולא תחילתה של מגמה. שוק האג"ח כאמור סבור אחרת.

10:30

המסחר בבורסות אירופה מתנהל במגמה מעורבת, כאשר הדאקס הגרמני מטפס ב-0.2%, מנגד הפוטסי מאבד 0.3% והקאק ללא שינוי.

הבוקר ביפן פורסמו נתוני ייצור חלשים באוגוסט שהצביעו על התכווצות זה החודש הרביעי ברציפות. מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור ביפן נפל ל-49.5 נקודות לעומת הצפי ל-49.8 נקודות. כל קריאה מתחת ל-50 נקודות מסמנת התכווצות של הפעילות הכלכלית.

מדד הניקיי ננעל ללא שינוי, שנחאי טיפסה ב-0.1%, הבורסה בהונג קונג ירדה ב-0.95%, הקוספי איבד 0.7%.

מטבע היואן הסיני ירד לשפל מאז מארס 2008 מול הדולר, על רקע המשך חוסר הוודאות בנוגע להטחת המכסים מצד ארה"ב. היואן קובע הבוקר ברמה של 7.074 יואן לדולר, והשלים ירידה של 0.7% ב-6 ימים. נזכיר כי אחד מדרכי ההתמודדות של סין עם המכסים היא לבצע פיחות במטבע.

06:00

מגמה מעורבת בבורסות אסיה, כשבורסת הונג קונג יורדת בכמעט 1%, בורסת שנחאי רושמת ירידות של 0.2%, בורסת טוקיו רושמת עליות קלות, לאחר שפעילות הייצור במדינה התכווצה באוגוסט, זה החודש הרביעי ברציפות.

Komatsu  עולה ב-0.85%, קוואסאקי הווי אינדסטריס  רושמת עליות של 0.64%, מיצובישי הווי אינדסטריס  רושמת ירידות קלות, סוני  יורדת כ-1.8%, פוג'יטסו  נופלת 1.65%.

בורסות וול סטריט ננעלו אמש בעליות לאחר פרסום פרוטוקולי הפד. נאסד"ק ודאו ג'ונס עלו ב-0.9% ו-S&P 500 הוסיף 0.8%.

מפרוטוקולי הפד עולה כי רוב חברי ועדת השוק הפתוח של הפד עומדים מאחורי טענת היו"ר ג'רום פאואל, שאמר כי הורדת הריבית שביצע, לראשונה מאז 2008, היא חלק מהתאמה ולא תחילתה של מגמה. נזכיר כי  בסוף יולי הבנק המרכזי בארה"ב החליט להוריד את שיעור הריבית ל-2%-2.25%. 

"בדיון בין חברי הוועדה לגבי המשך המדיניות המוניטרית של הבנק, הם העדיפו גישה שבה המדיניות מתבססת על מידע עדכני והשפעתו על התחזית הכלכלית על פני גישה שבה המשך המדיניות נקבע מראש", נכתב בפרוטוקולים.

טרם פרסום הפרוטוקולים הנשיא טראמפ שוב תקף את יו"ר הפד פאואל וצייץ בטוויטר כי ארה"ב "Doing great" מול סין.

לטענת טראמפ יו"ר הפד פאואל בטענה כי הוא מהווה את עיקר הבעיה, בעוד טראמפ היה מעוניין להוריד את הריבית מעבר להורדה האחרונה שביצע הפד.

טראמפ גם הכריז כי הוא שוקל שורת צעדים לחיזוק הכלכלה הלאומית ובכללם קיצוץ מס רווחי הון ו/או מס על שכר. "אנו בוחנים אופציות שונות לקיצוצים במסים, אך אני עושה זאת כל הזמן", הדגיש טראמפ במאמץ להראות שממשלו לא החל לחשוש לפתע מזעזועים כלכליים. "קיצוץ מס על שכר הוא אחד מהדברים שאנו חושבים עליהם, והרבה אנשים היו רוצים ליהנות מקיצוץ כזה; זה ישפיע במידה רבה על העובדים בארה"ב". הוא נחפז להוסיף: "מה שלא נעשה, אין לכך כל קשר למיתון... אנו רחוקים מאוד ממיתון".

עוד כתבות

האדריכל מידד גנדלר, משרד V5, / צילום: מוריה כהן

איך משווים את כמות העוסקים בספורט בישראל לרמת שאר העולם?

האדריכל מידד גנדלר ממשרד V5 אדריכלים חושב שצריך להגדיל דרמטית את היצע מתקני הספורט בארץ ● "הנושא של תרבות הפנאי, הספורט והפעילות הגופנית הוא שווה-ערך בעיניי לשעת לימוד של ילד"

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD פסימי: צופה האטה נוספת בקצב הצמיחה של הכלכלה העולמית

ארגון המדינות המפותחות צופה התכווצות בסחר העולמי ברבעון השלישי של השנה, לראשונה מאז 2016 ● מזהיר: מלחמת הסחר בין ארה"ב ובין סין גרמה עצירה בגידול בייצור ובהשקעות

התחלות בנייה בפתלח תקווה / צילום: גיא ליברמן

הלמ"ס: נמשכת הירידה בהיקפי התחלות הבנייה מאז 2017

ברבעון האחרון של 2018 נרשם אומנם מספר חריג של התחלות בנייה, ואולם מאז 2017 מתחוללת ירידה בהיקפן

שלטי המפלגות, בחירות 2019, מועד ב' / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הדיווח, התדרוך וההצהרה: שלושה אירועים שלא קרו בבחירות - אבל אמרו לכם שכן

הדיווחים שלא היו, התדרוך שלא התקיים וההצהרה של ראש הממשלה שלא קרתה ● בדקנו לעומק ● המשרוקית של גלובס

רונן משה יועץ תקשורת / צילום: יחצ

ביהמ"ש אישר את הסדר הטיעון עם יועץ התקשורת רונן משה

(עדכון) - משה הואשם בפרשת משנה של תיק ישראל ביתנו ● לפי ההסדר, הוא ירצה 9 חודשי עבודות שירות ויורשע בסעיף של סיוע להפרת אמונים

נופשים בחופי סיני / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סיני על המפה: מתחילת השנה חלפו במעבר הגבול טאבה מיליון נוסעים. מה הצפי לחגים?

בחגי תשרי צפויים לעבור במעבר הגבול טאבה 150 אלף נוסעים, כאשר בראש השנה לבדו צפויים לעבור שם 35 אלף נוסעים ● היוצאים לחצי האי משלמים אגרה בסך 102 שקל, שמתחילת השנה הסתכמו בכ-50 מיליון שקל

Mate 30, הסמארטפון החדש של וואווי / צילום: מייקל דאלדר, רויטרס

וואווי השיקה טלפונים חדשים ללא שירותי גוגל

חברת וואווי הסינית השיקה היום את סדרת מכשירי הדגל החדשים שלה, "Mate 30", עם מערכת ההפעלה שמתבססת על גרסאת הקוד הפתוח של אנדרואיד של גוגל, אך אינה נתמכת ע"י החברה ● הסיבה לכך  היא ההגבלות שממשל ארה"ב הטיל על הענקית הסינית, מתוך חשש כי ממשל סין משתמש בחברה לצורכי ריגול

קבוצות רכישה / צילום: Shutterstock

החלת חוק מכר דירות על קבוצות רכישה – לא נכון ולא חוקי

הממונה על חוק המכר שואף להחיל את החובות שבחוק המכר על מארגני קבוצות רכישה, אולם הצעת החוק בעניין הקבוצות מעלה מנגנון נכון וצודק יותר ● דעה

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

תאגיד השידור הציבורי ייצא למכרז על הקמת מערכת מדידת רייטינג עצמאית

לקראת הפרישה מוועדת המדרוג, ב"כאן" יערכו מכרז לבחירת ספק שיקים עבורם מערכת מדידת רייטינג עצמאית ● המטרה: מערכת שתמדוד את נתוני הצפייה בכל אמצעי המדיה - טלוויזיה, רדיו ודיגיטל - ותספק נתון מספרי משוקלל אחד ● בינתיים נפגשו אנשי התאגיד עם חברת נילסן

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

חברת Airbnb יוצאת להנפקה: חושפת הכנסות של יותר ממיליארד דולר

השווי של חברת שיתוף הבתים הוערך בספטמבר של 2017 בכ-31 מיליארד דולר ● החברה חושפת יותר מ-7 מיליון משתמשים הפזורים על 100 אלף ערים ברחבי העולם ● גולשי האתר הרוויחו יותר מ-80 מיליארד דולר נכון ל-15 בספטמבר 2019, כך מסרה החברה

ריבלין, נתניהו וגנץ באזכרה של הנשיא לשעבר פרס / צילום: לע"מ

ריבלין בטקס האזכרה לשמעון פרס ז"ל: "אעשה כל שביכולתי על מנת למנוע מערכת בחירות נוספת"

נשיא המדינה בטקס האזכרה לנשיא פרס ז"ל: "גודל השעה מחייב אותנו להתכנס מהר ככל הניתן, מיד כשנבין את תמונת הקולות הסופית, על מנת לחתור להקמתה של ממשלה" ● ריבלין הוסיף כי האחריות מוטלת בעיקר על העומדים בראש שתי המפלגות הגדולות

ניצן הורוביץ, סתיו שפיר ואהוד ברק / המחנה הדמוקרטי / צילום: המחנה הדמוקרטי

"אין לנו אג'נדה": הטעויות שהובילו לנפילת מפלגות השמאל

תוצאות הבחירות מציגות תמונה עגומה לגוש המשאל, שלמרות התחזקות במנדט, נותרו מצומק עם 11 מנדטים בלבד ● ליאת רון אירחה באולפן "גלובסטוק" את חה"כ לשעבר איתן כבל ואת ד"ר מוטי גיגי, ראש ביה"ס לתקשורת במכללת ספיר, כדי לנתח את הטעויות שהובילו את אזרחי ישראל לעזוב את המפלגות שהיו בעבר שחקניות מרכזיות בפוליטיקה הישראלית ● האזינו

ראובן ריבלין/ צילום: שלומי יוסף

ההתייעצויות להרכבת הממשלה יחלו ביום ראשון

הנשיא קיבל את ההחלטה לאחר שיחת תיאום בנושא עם יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר לאחר שקיבל את הסכמתו לכך

מיכאל בן ארי והפעילים שלו / צילום: אמיר מאירי

כרוניקה של הפסד ידוע מראש: כיצד "עוצמה יהודית" תירצה כל הפסד, מ-2003 ועד לבחירות האחרונות

"הציבור הימני לא יחזור על אותה טעות פעמיים", כך הבטיחו במפלגתו של ברוך מרזל לקראת הבחירות ב-2006 ● אך ההיסטוריה מוכיחה אחרת, ו'עוצמה יהודית' וראשיה הפסידו מערכת בחירות אחת אחר השנייה, בעודם מאשימים את בנט, המפד"ל, ביבי, יהדות התורה - אך רק לא את עצמם

טכנולוגיות רכב / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

ענקית סחר הרכב האמריקאית COX AUTOMOTIVE נכנסת לפעילות בישראל

החברה, שמובילה את תחום סחר המשומשות בארצות הברית, נכנסת כשותפת השקעה במאיץ האוטו-טק "דרייב" של קבוצת מאיר

גר צדק,  תל אביב–יפו / הדמיה: מאירה מור

רחוב גר צדק ביפו: תמ"א 38 בשלושה בניינים סמוכים

בכל בניין יש 24 דירות קיימות, ויתווספו עוד 2.5 קומות שבהן סה"כ 13 דירות חדשות

נבחרת ישראל / צלם: שלומי יוסף

רייטינג נמוך ועלויות בשמיים: משדר הספורט שכולנו משלמים עליו

רק 3% מהאוכלוסייה צופים במשחקי נבחרת ישראל בכדורגל המשודרים בערוץ הציבורי, אך תאגיד השידור ממשיך לשלם כ-850 אלף שקל לכל משחק ● הגיע הזמן שמדינת ישראל תתקדם ותאפשר שידורי של משחקי הנבחרת בערוצים המסחריים ● פרשנות

פרופ' רונית סצ'י פאינרו / צילום: אריק סולטן

50 המשפיעות של ליידי גלובס: אשת השנה היא פרופ׳ רונית סצ׳י פאינרו, שפיתחה "טיל מונחה" לטיפול בסרטן

דרמת הפרישה של מנכ"ליות הבנקים הגדולים ומנכ"ליות תאגידי הענק, הפמיניזציה של ניהול בתי החולים, מדעניות מובילות • רשימת המשפיעות החדשה כוללת 23 נשים חדשות, ומציגה כרוניקה של שינוי

רותם סלע בקמפיין קסטרו / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של קסטרו

סקר הפרסומות: קסטרו הכי זכורה השבוע, 9 מיליון הכי אהובה

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין של קסטרו "Do whatever you please", באמצעות אדלר-חומסקי ובכיכובה של רותם סלע, הוא המושקע ביותר מבחינה תקציבית גם השבוע עם כ-1.3 מיליון שקל

עינת קליש רותם / צילום: רמי זרנגר

עיריית חיפה תקצץ זכויות תמ"א 38 בעיר; מגבשת מדיניות עירונית חדשה

בדיקה שנעשתה בעיריית חיפה הראתה כי אם תיושם התמ"א - יתווספו לעיר 15 אלף יחידות דיור, והתשתיות יקרסו ● המדיניות החדשה תכלול מתן זכויות בנייה גדולות לאורך צירים מרכזיים וצמצום זכויות בתוך השכונות