גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לפיד יתקשה להאמין, אבל בן גוריון ובגין הסתדרו גם בלי שריוּן לראש הרשימה

במפלגות של היום, שבהן כמעט לא מערערים על סמכות המנהיג, מי זוכר איך נראו התנועות של פעם ● מנהיגי מפא"י וחרות, בניגוד לגנץ, לליברמן וללפיד, היו חשופים לתחרות מהרגע הראשון ● את עמדתם הם השליטו במאבק, לא דרך סעיפים בתקנון ● המשרוקית של גלובס

יאיר לפיד / צילום: איל יצהר, גלובס
יאיר לפיד / צילום: איל יצהר, גלובס

מבצע ההחתמה של מועמדי הליכוד על התחייבות לא להחליף את נתניהו, שנערך לפני שבועיים, משך לעג מיריבים פוליטיים. אחד מהם היה יאיר לפיד, מס' 2 ברשימת כחול לבן, שכתב בפייסבוק כי "ההצהרה המגוחכת" שיזם נתניהו היא סימן לפאניקה. למחרת בבוקר, בתוכניתו בכאן ב', תהה אריה גולן על הביקורת של לפיד: "אתה בעצמך, כשהקמת את יש עתיד, החתמת את כל החברים שהצטרפו אליך שאתה תהיה היו"ר עד 2020!" לפיד לא התבלבל: "כפי שהיה גם בליכוד בשנותיו הראשונות, וגם במפא"י בשנותיה הראשונות", הוא ענה. "כל מפלגה חדשה בשביל למנוע השתלטויות עושה את זה".

הנה אפוא התזה: דמוקרטיה היא עניין לתנועות ותיקות, לא למפלגה צעירה. אבל מה הן העובדות? האומנם דוד בן גוריון, איש הביורוקרטיה והמנגנון, ומנחם בגין, הדמוקרט הגדול, נשענו בראשית הדרך על שריון דומה לזה שניתן ללפיד?

נזכיר מה מובטח ללפיד בתקנון יש עתיד. סעיף 56 קבע במקורו, עם הקמת המפלגה ב-2012, שלפיד יכהן לפחות עד תום הכנסת ה-20 - כלומר עד 2019 בערך. מאז הוארך המועד פעמיים, וכיום לפיד משוריין עד סוף הכנסת הבאה, "או עד שיודיע על פרישה, או שייבצר ממנו לכהן כיו"ר המפלגה". הוא גם מסדר בפועל את הרשימה לכנסת, משום שכל מחלוקת בוועדת הבחירות מוכרעת בקולו, ומשום שאחד מחברי הוועדה הוא מנכ"ל המפלגה, שלפיד ממנה בעצמו - כשם שהוא ממנה את יו"ר מטה הבחירות, הדובר, היועצים המשפטים, הגזבר ומורשי החתימה במפלגה.

ריכוז דומה של כוח, בהבדלים מסוימים, מקובל היום גם במפלגות כמו חוסן לישראל של בני גנץ וישראל ביתנו של אביגדור ליברמן. נזכיר מה מכל הטוב הזה עמד לרשות מנהיגי העבר.

מפא"י: כולם שווים בפני ועדת המינויים

מפלגת פועלי ארץ ישראל באה לעולם ב-1930 מאיחוד בין שתי מפלגות: הפועל הצעיר ואחדות העבודה, שבראשה עמד בן גוריון. לכל אחת מהן כבר הייתה היסטוריה, מנגנון פעיל ומרכז מפלגה, שנבחר בידי ציבור חברים גדול. שתיהן כבר שלחו נציגים לאסיפת הנבחרים - פרלמנט של יהודי ארץ ישראל שקם עשר שנים קודם, וב-1928 קיבל את הכרת השלטונות הבריטיים. בעקבות האיחוד הפכה מפא"י לכוח הבולט באסיפת הנבחרים.

מראשיתה היה למפא"י מנגנון פוליטי מסודר: חברי המפלגה - 5,000 איש ואישה במועד הקמתה - בחרו את ועידת המפלגה; הוועידה בחרה נציגים לוועדות, שאחת מהן הייתה ועדת המינויים; וזו הרכיבה בתורה את רשימת המועמדים לאסיפת הנבחרים, ואחרי קום המדינה - את הרשימה לכנסת. ברשימה זו נכלל גם ראש הרשימה, מועמד המפלגה לראשות הממשלה.

לבן גוריון לא היה אפוא שריון פורמלי, וגם כיו"ר הוא לא תמיד השיג את מבוקשו. כבר בשנות ה-30' קמה לו אופוזיציה בדמות סיעה ב', קבוצת פעילים שהנהיג יצחק טבנקין שחלקה על מדיניותו. ב-1948 פרשו חברי סיעה ב' והקימו את מפ"ם, שהפכה ליריבה העיקרית של מפא"י בכנסת הראשונה. כישלון בולט של בן גוריון אירע ארבע שנים אחרי הקמת מפא"י. המתיחות בין חברי התנועה לבין הרוויזיוניסטים הייתה אז בשיאה, ותגרות בין פעילים בפלשתינה ובאירופה הפכו לדבר שבשגרה. כדי להפיג את האיבה חתמו בן גוריון וזאב ז'בוטינסקי על הסכם לשיפור היחסים בין התנועות, אבל הוא עורר התנגדות עזה בשורות מפא"י, ונקבר סופית בהצבעה כללית של חברי ההסתדרות.

גם בלי שריון, מזכיר פרופ' גידי רהט מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, האהדה לבן גוריון במפא"י הפכה אותו למנהיג בלתי מעורער. כשמרכז המפלגה היה מקדם החלטות שלא נשאו חן בעיניו, הוא היה מודיע על פרישה, עד שחברי המרכז היו חוזרים בהם כדי לרצות את הזקן. כשהתפטר ועקר לשדה בוקר, ב-1953, ועידה מיוחדת הפצירה בו לשווא להישאר. את מחליפו משה שרת בחרה הוועידה לפי המלצתו. כעבור שנתיים שב בן גוריון לממשלה כשר ביטחון, ולאחר לחצים הסכים להתמודד שוב על ראשות הממשלה מטעם מפא"י בבחירות שהתקיימו באותה שנה.

ובימים ההם אין מלך בישראל

חרות: מרחב ת"א היה אופוזיציה פנימית

חרות נוסדה ב-1948 בידי פורשים מהתנועה הרוויזיוניסטית של ז'בוטינסקי, כולם מפקדים באצ"ל. אלה בחרו בבגין לעמוד בראשם. אף שבשלב הראשון לא הייתה למפלגה תנועת המונים מאורגנת, כמו במפא"י, הייתה לה ועידה ארצית שאיישה מדי שנתיים את כל התפקידים במפלגה. לבגין, כמו לבן גוריון, לא היה שריון: הוא התמודד בבחירות מול מתמודדים אחרים, אם כי ניצח תמיד ברוב גדול.

חרות זכתה ל-14 מושבים בכנסת הראשונה. הרוויזיוניסטים, שלא עברו את אחוז החסימה, קיבלו את מנהיגותו והצטרפו לחרות לקראת הבחירות לכנסת הבאה.

לדברי יוסי קיסטר, יועץ היסטורי למכון ז'בוטינסקי שניהל בעבר את מוזיאון האצ"ל, לבגין מעולם לא היה קל להעביר החלטות בוועידה הארצית של המפלגה. גם בחירת הרשימה לא הייתה בידיו, אלא בידי ועדת מינויים. בכנסת הראשונה פרשו מחרות שלושה חברי כנסת - הלל קוק, ערי ז'בוטינסקי ושמואל תמיר, שניסה בשלב מסוים להתמודד מול בגין. ב-1950 נוצרה אופוזיציה פנימית בדמות תנועת "למרחב". קיסטר מספר שגם מרחב תל אביב בתנועת חרות היה ידוע כמוקד התנגדות לבגין.

המכון הישראלי לדמוקרטיה מפרסם מאז 2015 מדד לדמוקרטיה פנים-מפלגתית. לצד מאפיינים כמו מנגנוני בחירות, שקיפות וייצוג מגזרים מגוונים, הם נדרשו למגמה בולטת בשני העשורים האחרונים: מפלגות של מנהיג יחיד שעל פיו יישק דבר. פרופ' רהט, שהוביל את עריכת המדד הזה, אומר שחוקרי המכון עדיין לא ניסו להחיל את המדד על מפא"י וחרות של ימי קום המדינה, אבל אפשר לשער שהציון שלהן לא היה מזהיר. ועדיין, הוא אומר, ועדה מסדרת היא דמוקרטית יותר מאדם אחד: "היו אז ימים מאוד לא דמוקרטיים, אבל היום, עם מפלגות המנהיג, יש אפילו פחות דמוקרטיה". 

לקריאה נוספת:

המשרוקית - ציפי חוטובלי טוענת שהליכוד היא המפלגה הדמוקרטית היחידה

הארץ - "מרכז מפא"י אישר מועמדות שרת כראש ממשלה", נובמבר 1953

המכון הישראלי לדמוקרטיה- מדד הדמוקרטיה הפנים-מפלגתית 2019

חוקת חרות, 1954

תקנון יש עתיד

תקנון ישראל ביתנו

עוד כתבות

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

רשמית צה"ל מודיע על הקמת אגף אסטרטגיה ואיראן

זאת כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שמקדם הרמטכ"ל אביב כוכבי ● האגף החדש יכלול בשלב ראשון את החטיבה האסטרטגית וחטיבה קשרי החוץ, ושתי משימותיו העיקריות יהיו תכנון אסטרטגיה צבאית ו"ריכוז הפעולות לעיצוב ולתכנון המערכה למול הזירה האיראנית"

מטוס הרטרו של אל על / יחצ אל על

"אל על בונה על תמיכה ממשלתית בעקבות משבר הקורונה"

בכיר באל על ל"גלובס": "אנו מברכים על היוזמה של שר התחבורה לסייע לחברות התעופה הישראליות. אנחנו חושבים שזה נכון בעת הזו מול האתגר הזה שמשלב כוח עליון והחלטות של המדינה שמשפיעות עלינו"

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדיור המוגן של רמי לוי הזניק את מניית בי.ג'י.איי 260% בארבעה ימי מסחר

זאת מאז עדכנה החברה ביום חמישי האחרון על כוונתה להיכנס לפעילות בתחומי הדיור המוגן והמלונאות

 דקלה שפנגנטל, מנהלת הסניף הישראלי של חברת IQVIA / צילום: יח"צ. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

חזון הניסוי הקליני הדיגיטלי של ענקית המידע הרפואי

חברת IQVIA, המחזיקה במאגרי נתונים גדולים בתחום הרפואה, רוצה להחליף בהדרגה את הניסויים הקליניים הקלאסיים בניסויים עתירי מידע המבוססים על מעקבים בעולם האמיתי ● דקלה שפנגנטל, מנהלת הסניף הישראלי של החברה, מחפשת שיתופי פעולה מקומיים ומדברת על הקשיים הייחודיים של תעשיית התרופות החדשניות

דור חמישי בסלולר, אילוסטרציה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

החל השלב הראשון במכרז הדור החמישי בסלולר: הוגשו הצעות משותפות

למרות חילוקי הדעות והמתיחויות סביב מיזוגים בשוק התקשורת, החברות הגישו הצעות למכרז ● ההצעות שהוגשו הן של פרטנר והוט מובייל והצעה נוספת של סלקום, גולן טלקום ואקספון ● פלאפון מגישה הצעה לבד, ולכן השלב הנוכחי אינו רלוונטי עבורה

חניכי תנועת הצופים האמריקאית ביום הזיכרון הלאומי / צילום: Richard Vogel, AP

תנועת הצופים האמריקאית מבקשת הגנה מתביעות פגיעה מינית בחניכים

התנועה הגישה את הבקשה להגנה בניסיון להחזיק מעמד מול לחץ משפטי גובר של האשמות בפגיעה מינית בחניכים לפני עשרות שנים ● זהו קו פרשת מים ב-101 שנות קיומה של התנועה, שבמשך שנים הייתה מעורבת בתביעות שהאשימו אותה בטיפול סלחני מדי בפדופילים

בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

אלביט זכתה בחוזה של 670 מיליון דולר לאספקת פתרונות ביטחוניים למדינה באסיה-פסיפיק

החוזה יבוצע על פני תקופה של 25 חודשים, ומציב את היקף החוזים שבהם זכתה אלביט מערכות מתחילת השנה על יותר ממיליארד דולר

בנק HSBC / צילום: שאטרסטוק

בנק HSBC: נפטר 35 אלף עובדים ונמכור נכסים ב-100 מיליארד דולר

הבנק שמתכונן לארגון מחדש דיווח היום במסגרת הדוחות הכספיים לשנת 2019 על ירידה של 53% ברווח הנקי שלו ● בין יתר האתגרים העומדים בפני הבנק מתייחס היו"ר לנגיף הקורונה: "הבנק עוקב אחרי השפעת התפרצות נגיף הקורונה, והפחית את ציפיותיו לצמיחה באסיה השנה כתוצאה מכך"

בועז גולן / צילום: יונתן בלום, גלובס

עו"ד בועז גולן הצטרף לצוות המומחים של הוט בעסקה לרכישת פרטנר

עו"ד גולן שימש בעבר כיועץ המשפטי של רשות התחרות ● בהוט מתכוונים להמשיך במגעים לרכישת פרטנר ללא קשר לניסיונות המיזוג האחרים בשוק

שלטי השכרה ומכירה בבניין בחדרה  / צילום:  תמר מצפי

הורשע עו"ד שהעלים הכנסות בסך 1.7 מיליון שקל מהשכרת שמונה דירות

ביהמ"ש קבע כי "עו"ד שמואל אריאלי העלים את ההכנסות מהשכרת הדירות במרמה, תוך שימוש פסול בפרטיהם של קרובי משפחתו, כדי לפטור עצמו מהצורך לדווח על הכנסותיו ולשלם מסים כדין" ● "הנאשם עשה שימוש יצירתי במיוחד – אם להשתמש במילים עדינות – בידע המשפטי שברשותו"

שביתת עובדים בוולמארט, שאורגנה על ידיקבוצת OUR, שנת 2014 / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

וולמארט מציגה דוחות נמוכים מהתחזית למרות שיא מכירות באונליין

החולשה במכירות הצעצועים ומשחקי הווידאו במהלך תקופת החגים, לצד המצב הפוליטי בצ'ילה, הכבידו על תוצאותיה של וולמארט ברבעון ● לגבי ההמשך, החברה צופה לשנה הפיסקלית 2021 רווח מתואם של 5.15-5 דולר למניה

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' / צילום: איתמר סיידא

האם משרד התחבורה ייחלץ לעזרת חברות התעופה הישראליות בעקבות משבר הקורונה?

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ': "המדינה תצטרך להכניס את היד לכיס ולפצות את חברות התעופה. באל על מדברים על הפסדים בסדר גודל של כ-50 מיליון דולר. אם המדינה רוצה לשמור על התעופה שלה, היא צריכה לעזור"

גדעון ורטהייזר וצמרת סיוה בפתיחת המסחר אתמול בנאסדק / צילום: נסדק

סיוה עקפה את תחזיות האנליסטים ב-2019 אך הרווח השנתי כמעט התאפס; מספקת תחזית משופרת ל-2020

ההכנסות השנה אמורות לצמוח בכ-9%, ולכלול מכירות טכנלוגיה לאייפון הבא של אפל ● החברה לא צופה השפעה של וירוס הקורונה על ההכנסות השנתיות, ונהנית לדבריה מצבר הזמנות חזק וביקוש ער למוצריה בתחום הסכמי הרישוי

ראסל אלוואנגר, מנכ”ל טאואר / צילום: איל יצהר

טאואר רושמת ירידה בהכנסות הרבעון הרביעי ומספקת צפי מאכזב

החברה בניהולו של ראסל אלוונגר צופה הכנסות של 300 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020 ● ההכנסות ברבעון הרביעי ירדו ל-306 מיליון דולר

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

התמתנו הירידות בת"א: סלקום מזנקת 5%, אלקטריאון ממשיכה צפונה

ת"א-125 גם יורד ב-0.9%, ת"א-90 מאבד שיעור דומה ● מדד הבנקים יורד בכ-1.2% ● אלביט מערכות זכתה בחוזה בהיקף של 670 מיליון דולר עם מדינה באסיה-פסיפיק ● טאואר פספסה את תחזיות הרבעון הרביעי ומספקת תחזית הכנסות נמוכה לרבעון הראשון של 2020

חברת הסייבר ההתקפי NSO / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

ביהמ"ש הורה להסיר את חסימת חשבונות הפייסבוק של עובדי NSO

זאת במסגרת תביעה נגד פייסבוק שהגישו העובדים בנובמבר האחרון, בדרישה לפתוח את החשבונות החסומים שלהם ברשת החברתית ובאפליקציית אינסטגרם שבבעלותה ● השופט: סיכויי התובעים לזכות בתביעה הם על פניו טובים

ויצמן שירי / צילום: תמר מצפי

ויצמן שירי ביטל את רכישת נקסט ג'ן "לאור נסיבות אישיות"

לפי ההסכם מנובמבר האחרון, התוכנית הייתה לרכוש 40% ממניות החברה תמורת 4 מיליון שקל, ולמכור לה פעילות נדל"ן וקנאביס שבבעלות שירי

מחסן בטקסס / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

אפקט אמזון: האם העלייה במסחר המקוון תוריד את מחירי האחסון?

האם "הבום" בשטחי אחסון תעשייתי יפעל לטובת הדיירים ● ניתוח עסקה

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

יום שלישי של ירידות בוול סטריט לאחר אזהרת אפל

המדדים המובילים פתחו את יום המסחר בירידות של עד 0.5% ● אפל הודיעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות שפרסמה בגלל השפעות וירוס הקורונה על הפעילות הכלכלית בסין ● HSBC פספסה את התחזיות ● ירידות באירופה

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות, יוסי זמיר. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מבחינה כלכלית, בני גנץ ובנימין נתניהו כבר מוכנים לאחדות

צוות "המשרוקית של גלובס" בדק את המצעים שהציגו הליכוד וכחול לבן • למרות השיתוק הפוליטי, הבחירות השלישיות שייערכו בעוד שבועיים והקמפיניים שיורדים לפעמים מתחת לחגורה - ניתוח השוואתי מגלה כי בנימין נתניהו, ניר ברקת, בני גנץ ואבי ניסנקורן יכולים כנראה להגיע לפשרה