גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בצל החשש מהאטה עולמית: בכירי הבנקאים המרכזיים מתכנסים לדון ב"צעדים חסרי תקדים"

הפדרל ריזרב יקיים בסוף השבוע את הכנס השנתי שלו בג'קסון הול • עיני המשקיעים יהיו נשואות אל יו"ר הפד ג'רום פאואל, שמנסה לשמור על עצמאותו מול טראמפ • בכנס יציגו כלכלנים בכירים בראשות סטנלי פישר הצעה לא שגרתית לבנקים מרכזיים • ההאטה העולמית והמדיניות המוניטרית יעמדו במוקד "ועידת הנגידים" של "גלובס" שתתקיים ב-1.9 בת"א בהשתתפות נגיד בנק ישראל אמיר ירון, סטנלי פישר, קרנית פלוג ויעקב פרנקל

פרופ' סטנלי פישר / צילום: רויטרס
פרופ' סטנלי פישר / צילום: רויטרס

תשומת הלב של השווקים תתמקד בסוף השבוע בעיירה ג'קסון הול, וויומינג. שם, בצל הרי הטטון, יתכנסו קברניטי הפדרל ריזרב יחד עם בנקאים מרכזיים מכל העולם ובכירי המקרו-כלכלנים, לכנס השנתי של הפד, שיימשך שלושה ימים. הכותרת שנבחרה לכנס השנה היא "אתגרים למדיניות המוניטרית", ויש לא מעט כאלה.

בשבועות האחרונים מצטברים עוד ועוד נתונים המעידים על האטה בכלכלה העולמית, ובעתיד הקרוב מסתמנת עוד עליית מדרגה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, עם סבב חדש של מכסים שייכנסו לתוקף בספטבר. לזה יש להוסיף כמובן את הפגזת הציוצים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שתוקף את מדיניות הפדרל ריזרב, ומביע אי אמון אישי בג'רום פאואל, יו"ר הפד, שאותו הוא מינה בעצמו לתפקיד. וכל זה, כשארגז הכלים העומד לרשות הבנקאים המרכזיים ברחבי העולם הולך ומתרוקן: הריביות נמוכות ביותר, ואין הרבה לאן לרדת במקרה של משבר.

פאואל עצמו עתיד לנאום ביום ו' אחר הצהריים (חמש בערב שעון ישראל), בהופעה ראשונה מאז מסיבת העיתונאים המגומגמת למדי, שבה הכריז על הורדת ריבית לפני שלושה שבועות. פאואל יידרש להפגין עצמאות מול טראמפ ודרישותיו לעוד הורדות ריבית, ומנגד לרצות את המשקיעים שמצפים לעוד הורדות ריבית, וכך להימנע מ"טבח בשווקים", כהגדרת אחת הפרשנויות.

אבל מעבר לניהול הציפיות, השאלה המהותית נותרת בעינה: מה עושים? כלומר, מה יכולים הבנקאים המרכזיים לעשות בסביבה של ריבית נמוכה (ולעיתים אפסית), כשההאטה כבר באופק? אילו כלים יש להם מעבר להורדות ריבית, רכישת נכסים בשווקים ("הקלה כמותית"), והבטחה להתמיד במדיניות הזו שנים קדימה?

אחד הרעיונות שכבר הוצגו, וכנראה יידונו גם בכנס, מגיע מכיוון שורת בנקאים מרכזיים לשעבר, שהצטרפו לשורות בלקרוק, ענקית ההשקעות האמריקאית. הרשימה כוללת את נגיד בנק ישראל לשעבר פרופ' סנטלי פישר, שעד לא מכבר היה המשנה ליו"ר הפדרל ריזרב וישתתף בשבוע הבא בוועידת הנגידים של "גלובס". ההאטה העולמית והמדיניות המוניטירית יעמדו במוקד הוועידה שתתקיים ב-1.9 בתל-אביב בהשתתפות: נגיד בנק ישראל אמיר ירון, פישר, קרנית פלוג ויעקב פרנקל. גם ירון, אגב, משתתף בכנס בג'קסון הול, ויישא דברים בפאנל המסכם.

פישר, יחד עם ראשי "מכון ההשקעות של בלקרוק" (שכוללים את נשיא הבנק המרכזי השוויצרי לשעבר ואת המשנה לנגיד הקנדי לשעבר), חתום על מסמך קצר תחת הכותרת: "ממדיניות מונטרית לא קונבציניונלית לתיאום מדיניות חסר תקדים". מאחורי ניסוח זה מסתתרת נכונות להתקרב לטאבו הגדול של הבנקים המרכזיים: מימון הוצאות הממשלה באמצעות הדפסת כספים.

האתגר, כפי שמנסחים אותו פישר ועמיתיו, הוא שמצד אחד אין לבנקאים המרכזיים "מספיק מרחב" כדי להתמודד עם המשבר הבא: הריביות כבר נמוכות, ומתקרבות לגבול התחתון שלהן. ומצד שני, רמות החוב הגבוהות שצברו מדינות רבות יקשו עליהן להגיב באופן אפקטיבי למשבר באמצעות שימוש בגירעון כדי להגדיל את ההוצאה הציבורית. וזאת, למרות שבעולם יש דווקא "טיעון חזק בזכות הוצאה על תשתית, חינוך ואנרגיה מתחדשת". לכל זה הם מוסיפים את הביקורת שהוטחה בבנקים המרכזיים, שהקפיצו את מחירי הנכסים ובכך תרמו לאי-השוויון.

כשזה המצב, כותבים פישר ועמיתיו, נדרשת תגובה "חסרת תקדים" למשבר, באמצעות גישה ישירה.
הכוונה לכך ש"הבנק המרכזי ימצא דרכים להעביר את הכסף שלו ישירות לידי המגזר הציבורי והסקטור הפרטי, שיוציאו אותו". זו "הצעה רדיקלית", כהגדרת "הפייננשל טיימס", ו"חזון נועז", כהגדרת פרשן "בלומברג".

לרעיון הזה יש היסטוריה מכובדת: מילטון פרידמן, הכלכלן זוכה פרס הנובל, דיבר בזמנו על כסף שהבנק המרכזי יכול להמטיר על המשק מהליקופטר. בן ברננקי, לפי שהתמנה ליו"ר הפדרל ריזרב, החייה בתחילת העשור הקודם את הרעיון של "כסף הליקופטר". אבל, אלה נחשבו לרוב תרגילים אינטלקטואלים, שמקומם באקדמיה. כשהצעות כאלה עולות באופן קונקרטי, הן בדרך כלל נדחות על הסף: מימון הוצאות הממשלה באמצעות הדפסת כסף בבנק המרכזי נחשב מתכון לאינפלציה משתוללת.

פישר ועמיתיו מדגישים שהפיתרון שלהם נועד לשמור על עצמאות הבנק המרכזי, בלי לתת צ"ק פתוח לממשלה. ההצעה שלהם היא להכין מראש "אמצעי חירום תקציבי קבוע", למשל חשבון שיעמוד לרשות משרד האוצר, ושהבנק המרכזי יפקיד בו כספים בזמן משבר.

הרעיון הוא שהכספים יוקצבו לפי קריטריונים מוגדרים, בסכום שייקבע לפי שיקול הבנק המרכזי, ובהתאם ליעדי האינפלציה שלו, וככה ימריצו את המשק ויסייעו למנוע דפלציה, בלי לגרום לאינפלציה לצאת משליטה. עם השגת היעדים, אמצעי החירום ייסגר. הם גם מבהירים שהם לא תומכים במימון סדיר של הממשלה באמצעות הדפסת כסף, כמו תומכי ה"תיאוריה המוניטרית המודרנית" (MMT), הצעה שהיא בגדר "מדרון חלקלק" מבחינתם.

פישר ועמיתיו מדגישים גם שאת הכלי שהם מציעים רצוי להכין מראש, עוד לפני שפורץ משבר. מאחר שהתחזיות מדברות על הסתברות למיתון שעלול פרוץ בשנה הבאה, לא ברור אם ההצעה שלהם רלוונטית במישור המיידי.

יש עוד הרבה שאלות פרקטיות פתוחות (למשל, חוק בנק ישראל, למשל, אוסר מפורשות על הבנק המרכזי לתת לממשלה הלוואות "לצורך מימון הוצאותיה"). וכמובן, פישר ועמיתיו הם לא קובעי מדיניות בפועל.

ובכל זאת, העובדה שכלכלן כמו פישר פתוח לרעיון של מימון הוצאות ציבוריות על ידי הבנק המרכזי, אפילו אם באופן מוגבל וממושמע, היא רבת משמעות. אם בזמן המשבר הקודם נהוג היה לומר שצעדי החירום של הבנקאים המרכזיים דוחפים אותם לטריטוריה בלתי נודעת, נראה שהמשבר הבא יוביל אותם, ואת הכלכלה העולמית, עוד כמה צעדים אל תוך הלא נודע.

עוד כתבות

הפגנה נגד עליית מחירי הדיור בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

"עצרנו את כל השיפוצים המתוכננים": שוק הנדל"ן בברלין מגיב בזעזוע לתוכנית הקפאת שכר הדירה

התוכנית להקפיא את שכר הדירה בברלין כבר משפיעה על המשקיעים הפועלים בשוק שמצמצמים השקעות, ועל קבלני השיפוצים שמפטרים עובדים ● "החוקים החדשים הם בסגנון קומוניסטי", אומר בכיר ישראלי ל"גלובס"

גולדמן זאקס / שאטרסטוק

התגובה של אפל לאחר שגולדמן זאקס הורידו מחיר יעד למניה

במהלך סוף השבוע פרסם האנליסט רוד הול המלצה להורדת מחיר היעד של מניית אפל ● בצעד נדיר החליטה החברה להגיב: "לא מצפה שלהצגה של אפל TV פלוס, כולל הטיפול החשבונאי בשירות, תהיה השפעה ממשית על התוצאות הכספיות שלנו"

יו"ר הפד פאואל  ודונלד טראמפ./ צילום: רויטרס Carlos Barria

תקיפת רחפנים בסעודיה עשויה להקפיץ את הנפט; דריכות לקראת ריבית הפד; 5 נקודות השבוע בשווקים

בהמשך ללחצים מצד הנשיא טראמפ, הפד עשוי להוריד השבוע את הריבית ● רגיעה במתיחות הסחר בין סין לארה"ב לאחר ההקלות של סין במכסים על יבוא סחורה חקלאית מארה"ב ● מחיר הנפט צפוי לרכז עניין בצל תקיפת שני מתקני הפקה הגדולים בסעודיה ● בארה"ב יפורסמו נתוני אישורי הבנייה לחודש אוגוסט ומדד הייצור של פילדלפיה ● בשוק המקומי, היום יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ● התחזית השבועית של "גלובס"

רינה מצליח מול ראש הממשלה נתניהו / צילום: צילום מסך מיוטיוב

17.4% רייטינג לראיון של רינה מצליח עם רה"מ נתניהו בקשת 12

בערוץ המתחרה, רשת 13, הראיון שערכה איילה חסון עם נתניהו בתוכנית "המטה המרכזי" רשם רייטינג של 6.7%; ואילו הראיון עם רה"מ ב"חדשות כאן" בתאגיד השידור הציבורי רשם 4% צפייה

משה ברקת/ צילום: כדיה לוי

צעד נדיר של הממונה על שוק ההון: מתערב בעסקת גזית גלוב-אטריום במטרה להגן על זכויות מיעוט

הממונה על רשות שוק ההון אינו מרוצה מאופן הצטרפותן של שתי קבוצות הביטוח לחברת הנדל"ן גזית גלוב, בעסקת הרכישה של מניות הציבור באטריום, הפועלת במרכז ובמזרח אירופה - תשלום של מחיר מלא עבור רכישת מניות מיעט בחברה הפרטית ● מנורה מבטחים: "מדובר בעסקה עם פוטנציאל תשואה גבוה לעמיתי ומבוטחי הקבוצה, שנבחנה ונבדקה בצורה יסודית"

המוסד לביטוח לאומי / צילום אילוסטרציה: תמר מצפי

בנק ישראל: המוסד לביטוח לאומי יפשוט רגל ב-2050

בתקופה האחרונה דווח כי המוסד לביטוח לאומי צפוי להגיע למצב של "פשיטת רגל" סביבות שנת 2037, אך מחקר נוסף שנערך מצביע על כך שהמערכת אינה צפויה "לצאת מאיזון" לפני שנת 2050

מסועי חבילות ממיין חבילות מאתרי קניות אונליין  / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

חגיגת השופינג בדרך להיגמר? תוכנית מגירה באוצר: הפטור ממע"מ על קניות ברשת יבוטל

בחסות הבור בתקציב: היוזמה לביטול הפטור ממע"מ על יבוא אישי צפויה לחזור במסגרת תקציב 2020, בהנחה ששר האוצר הבא לא יעצור אותה ● ההכנסות הצפויות לקופת המדינה: 600־700 מיליון שקל בשנה ● מנכ"ל משרד האוצר: "השר הבא יקבע את המדיניות וממנה יגזרו תוכניות העבודה"

יניב גרטי (מימין), גלית כהן ודדי פרלמוטר / צילום: דוברות אינטל

אינטל חנכה את "הבניין החכם בעולם", בפתח תקווה

וגם: דב קוטלר עבר בהצלחה את אישור הפיקוח

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו תקף את ועדת הבחירות לאחר שאלה סירבו להיפגש עמו

ראש הממשלה האשים את ועדת הבחירות והמשטרה באוזלת ידה שהביאה להטיית תוצאות הבחירות הקודמות ולאי הקמת ממשלה בראשותו באפריל

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

חושש מסבב ג'? הבקשה המקורית של בני גנץ מנשיא המדינה

במסגרת אירוע שהתקיים הערב בתל אביב, פנה יו"ר סיעת "כחול לבן" לנשיא המדינה בבקשה מקורית: אל תטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על המועמד שלא יסכים להשיב את המנדט לנשיא בתום התקופה, במידה ולא הצליח להרכיב קואליציה

דירה למכירה דרך תיווך / צילום: גיא ליברמן

נמשכת העלייה במכירת דירות חדשות; היצע הדירות רשם ירידה של 12% בשנה

בכל חודש גדל מספר העסקאות על דירות חדשות ב-2.5%, ואולם התחלות הבנייה קטנות, מה שמביא לירידה במלאי הדירות החדשות הבלתי מכורות

קווין בקספלר ואיזי וידרה / צילום: דניאל רייטר

איזי וידרה גייס 35 מיליון דולר להשקעה בסטארט-אפים בתחום הבידור

לפי הודעת הקרן שמשקיעה בסטארט-אפים בתחומי הבידור והמדיה, הסכום גויס מתאגידי בידור גדולים כמו סקיי, אקסל שפרינגר ופרוזיבן האירופיות, Adways היפנית, future TV הגרמנית ו-Liontree האמריקאית ● השותפים המנהלים בקרן הם איזי וידרה, לשעבר מנהל גוגל ונצ'רס, וקווין בקספלר שניהל את זרוע ההשקעות של פרוזיבן בישראל

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בבורסה בת"א; דלק זינקה ב-9.6%

מדד ת"א 35 השיל 0.4%, ומדד ת"א 90 עלה ב-0.2% ● היום יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ● בסוף השבוע האחרון בוול סטריט מדד דאו ג'ונס סגר רצף עליות של שמונה ימים ברציפות, לראשונה זה למעלה משנה ● אתמול דווח על הקלות מצד סין במכסים על סחורה חקלאית מארה"ב

בורסת לונדון / צילום: פול האקט, רויטרס

בורסת לונדון דחתה את הצעת המיזוג עם בורסת הונג קונג

בורסת לונדון LSE דחתה הצעת מיזוג בשווי 36.6 מיליארד דולר של בורסות הונג קונג ● בהונג קונג מאוכזבים מהתגובה, אך הודיעו שימשיכו לשוחח עם בעלי מניות LSE על הצעה בניגוד לרצון הנהלת הבורסה

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

איילת שקד על קמפיין הליכוד: "מודה שזה כואב לי"

לנוכח הירידה בסקרים והלחץ הגדול מקמפיין משיכת הקולות של נתניהו, איילת שקד כינסה מסיבת עיתונאים שבמסגרתה התריעה מפני התעלמות נתניהו מן הציונות הדתית ישר אחרי הבחירות ● "חבריי ואני כפינו עצמינו עליו תמיד בתמרונים פוליטיים מסובכים, את הכניסה שלנו - של ליבת הימין האידיאולוגי והציונות הדתית לממשלתו"

צילומים: shutterstock, איל יצהר, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

תתכוננו להתעצבן: שומר בבי"ח סורוקה מצא תיק ובו 85 אלף שקל. למי ביהמ"ש החליט שהכסף שייך?

מאבטח בבית החולים סורוקה מצא תיק עם 85 אלף שקל מחוץ לשער בית החולים ופנה כנדרש למשטרה, שתאתר את בעלי התיק ● לאחר שהבעלים לא נמצאו, ביקש השומר לקבל את הכסף, אבל ביה"ח טען: התיק נמצא בשטח שלנו

חיים אביטן/ צילום: שלומי יוסף

המדינה תשקיע 5 מיליון שקל בהתחדשות עירונית בשכונות מצוקה

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית תשקיע את הסכום בתכנון של מעל 21 אלף יחידות דיור ● 13,112 מתוכן יהיו יחידות דיור חדשות בשכונות ותיקות בעלות פוטנציאל להתחדשות בישובים פרדס חנה-כרכור, יבנה ורמלה

משה כחלון / צילום: יוסי אלוני

מחוז המרכז הפיל את מדד מחירי הדירות: האם לכחלון יש סיבה טובה לחייך

זה שמחירי הדירות ירדו, לכשלעצמו, אינו דבר יוצא דופן, מה שכן בולט הוא הסיבה לך ● הירידה החדה שנרשמה במחירי הדירות במחוז המרכז, שמהווה את המחוז השני במשקל שלו מכלל המדד הכולל; ירידה של 2%, במונחים של מחירי דירות, היא אירוע חריג, שלא ניתן להסבירו ● פרשנות

עמית סגל \ צילום: איל יצהר

עמית סגל בכתב ההגנה לתביעת בל"ד: התוכן אמת, אין למפלגה שם טוב

כך השיב הפרשן הפוליטי של חדשות 12 בתגובה לתביעת לשון הרע שהגישה נגדו מפלגת בל"ד ● התביעה הוגשה במרץ האחרון בעקבות התבטאויותיו של סגל בכלי תקשורת שונים, ביניהם העיתון "ידיעות אחרונות" ובערוץ 12, בהן כינה את מפלגת בל"ד "ארגון טרור"

מטוס של וויז-אייר/ צילום: שאטרסטוק

כמה כסף קיבלו חברות התעופה הזרות על הפעלת קווים לנתב"ג?

מנתוני משרד התיירות עולה כי חברות התעופה הזרות קיבלו מענקים של יותר מ-50 מיליון שקל על הפעלת קווים מיעדים שונים לנתב"ג משנת 2016 ועד היום ● מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי: "מענקי המשרד לחברות התעופה מוכיחים את עצמם פעם אחר פעם"