גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סין החריפה את מלחמת הסחר, טראמפ הפיל את וול סטריט; הנאסד"ק צנח ב-3%

החרפה במלחמת הסחר: סין הודיעה היום כי בכוונתה להטיל מכסים חדשים על סחורות אמריקאיות, בסך 75 מיליארד דולר ● טראמפ הורה לחברות אמריקאיות למצוא אלטרנטיבות לפעילותן בסין ● בעקבות ההודעה, חברות הרכב האמריקאיות, ביניהן טסלה, רשמו ירידות חדות עם תום המסחר

סוחר מודאג בוול סטריט
סוחר מודאג בוול סטריט

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

23:00

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בצניחה של המדדים, לאחר יום סוער בשווקים.

הנאסד"ק הוביל את הירידות החדות בבורסות וול סטריט, כשצנח בנעילת המסחר ב-3%. הדאו ירד ב-600 נקודות, ה-S&P 500 ירד בלמעלה מ-2.5%.

סין הודיעה היום כי בכוונתה להטיל מכסים חדשים על סחורות אמריקאיות, בסך 75 מיליארד דולר. בכך הסלימה שוב את מלחמת הסחר בינה לבין ארה"ב.

לפי מועצת המדינה של סין, המכסים יהיו בשיעור של של 5% עד 10%, והם ייכנסו לתוקף בשני מועדים: הראשון ב-1 בספטמבר, והשני ב-15 בדצמבר.

עוד נמסר כי יוטל מכס בסך 25% על מכוניות תוצרת ארה"ב, ומכס בסך 5% על חלקי חילוף. שני המכסים ייכנסו לתוקף בתאריך 15 בדצמבר. מניית ג'נרל מוטורס  נפלה אתמול 3.22%, מניית טסלה  התרסקה 4.84% ומניית פורד  איבדה כ-3% מערכה.

בתגובה, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יצא בסדרת ציוצים והורה לחברות אמריקאיות למצוא אלטרנטיבות לפעילותן בסין.

טראמפ צייץ בנוסף בטוויטר שלו ביקורת קשה על יו"ר הפד לאחר הנאום שנשא מוקדם יותר היום, וכתב כי "כרגיל הפד לא עושה כלום. יש לנו דולר מאוד חזק, ופד חלש מאוד".

מניית קטרפילר ירדה היום בכ-3.3%, אפל צנחה ב-4.6%.

20:30

מעמיקות הירידות בוול סטריט: הדאו צונח ב-500 נקודות, ה-S&P 500 יורד ב-2%, הנאסד"ק נופל בלמעלה מ-2.5%.

מניית אפל נופלת בלמעלה מ-4%. מניית  הסידני מורנינג הרלד יורדת ב-3.9%, אנבידיה וברודקום צונחות כ-4.5%. קטרפילר יורדת 3.3%.

19:00

המדדים המובילים בוול סטריט נופלים בעקבות סדרת ציוצים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, אשר בתגובה להטלת המכסים מכיוון סין מוקדם יותר היום, מורה לחברות אמריקאיות למצוא אלטרנטיבות לפעילותן בסין.

הנאסד"ק צונח ב-2.2%, בהובלת מניית אפל שצוללת ב-4%.

טראמפ צייץ בנוסף בטוויטר שלו ביקורת קשה על יו"ר הפד לאחר הנאום שנשא מוקדם יותר היום, וכתב כי "כרגיל הפד לא עושה כלום. יש לנו דולר מאוד חזק, ופד חלש מאוד".

 

 

17:25

המדדים המובילים בוול סטריט מתאוששים, לאחר שיו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאואל נשא דבריו בנאום שלא הפתיע איש בכינוס השנתי של הבנקים המרכזיים בג'קסון הול, ויומינג. כך, מדדי הדאו-ג'ונס , הנאסד"ק  וה-S&P 500  מתייצבים.

פאואל אמר כי הפד יעשה כל שביכולתו כדי להמשיך במדיניות ההרחבה הכלכלית הנוכחית. "האתגר שלנו כעת הוא לעשות כל מה שמדיניות מוניטרית יכולה לעשות, כדי להמשיך בהתרחבות כך שהיתרונות של שוק העבודה החזק יתרחבו גם אל אלה שנותרו מאחור בכך שהאינפלציה תתהדק סביב רמה של 2%".

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

בורסות אירופה נסחרות בעליות של עד 0.5%, מלבד בורסת איטליה שרושמת ירידות.

16:30

למרות שהחוזים העתידיים אותתו על עליות בפתיחת המסחר בוול סטריט, הסינים טרפו את הקלפים ובורסות וול סטריט נפתחו בירידות.

הדאו נופל עם פתיחת המסחר בכ-100 נקודות, הנאסד"ק וה-S&P יורדים בכ-0.5%.

סין הודיעה היום כי בכוונתה להטיל מכסים חדשים על סחורות אמריקאיות, בסך 75 מיליארד דולר. בכך הסלימה שוב את מלחמת הסחר בינה לבין ארה"ב.

לפי מועצת המדינה של סין, המכסים יהיו בשיעור של של 5% עד 10%, והם ייכנסו לתוקף בשני מועדים: הראשון ב-1 בספטמבר, והשני ב-15 בדצמבר.

עוד נמסר כי יוטל מכס בסך 25% על מכוניות תוצרת ארה"ב, ומכס בסך 5% על חלקי חילוף. שני המכסים ייכנסו לתוקף בתאריך 15 בדצמבר.

 

14:30

עלייה נרשמת בחוזים העתידיים על המדדים בארה"ב, אולם זו נחלשה, לאחר שהעורך הראשי של גלובל טיימס, חו שיג'ין, צייץ כי סין תנקוט צעדי נגד נוספים בתגובה למכס של ארה"ב על סחורות בשווי 300 מיליארד דולר. "בייג'ין תחשוף בקרוב תוכנית להטלת מכסים כצעד תגמול, על סחורות אמריקאיות מסוימות. לסין יש תחמושת כדי להשיב מלחמה. הצעד האמריקאי יחוש את הכאב", כתב. 

בגזרת הדוחות, מניית סיילספורס   זינקה אמש לאחר המסחר בעקבות דוחות טובים. מן העבר השני, מניית פוט לוקר  צונחת היום במסחר המוקדם בעקבות דוחות של עמדו בציפיות.

באירופה נמשכות העליות, בשיעורים של כ-0.5% במדדים המרכזיים.  

10:15

שוקי אירופה פתחו את המסחר היום (ו') בעליות, בציפייה לדבריו בהמשך היום של נגיד הפדרל ריזרב האמריקאי ג'רום פאואל. מדד סטוקס אירופה 600  טיפס בפתיחת המסחר ב-0.4%, בהובלת מגזר הטכנולוגיה שמתחזק ביותר מ-1%. כל המגזרים והבורסות הגדולות נסחרים בעליות.

מחר תתחיל פסגת ה-G7 השנתית בצרפת, שבה ייוועדו מנהיגי צרפת, קנדה, בריטניה, גרמניה, איטליה, יפן וארה"ב. הברקזיט יתפוס גם הוא תשומת לב לאחר שראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, נפגש השבוע לשיחות עם מנהיגי צרפת וגרמניה. 

בורסות אסיה נעלו את המסחר בנטייה חיובית עם עליות ברוב הבורסות. מדד קוספי בהונג קונג רשם ירידה של כ-0.1%, לאחר שנע במהלך המסחר בין עליות לירידות. השווקים חיפשו היום כיוון לקראת דבריו בהמשך היום של ג'רום פאואל. 

07:00

שוקי אסיה, שנסחרו בפתיחת היום (ו') במגמה מעורבת, נסחרים בעליות קלות, תוך שהמשקיעים נושאים עיניהם לנאום החשוב שצפוי לשאת מאוחר יותר היום יו"ר הפדרל ריזרב בארה"ב, ג'רום פאואל. פאואל יישא דברים בכינוס השנתי של הבנקים המרכזיים בג'קסון הול, ויומינג. המשקיעים יחפשו רמזים בנוגע לצעדיו הבאים של הפדרל ריזרב. לפי אנליסטים השוק מתמחר הורדת ריבית אפשרית בספטמבר.

בבורסת שנחאי  נרשמות עליות קלות, וכך גם בשנזן. היואן הסיני צנח לשפל של 7.0909 יואן מול הדולר, רמתו הנמוכה מאז 2008. בשוק אומרים כי הבנק המרכזי של סין, כך נראה, "מעביר מסר" לגורמי הסחר הנציים בארה"ב כי הוא יניח ליואן לצנוח כנשק לנטרול ההשפעה של העלאת המכסים על סין.   

גם מדד הנג סנג  בהונג קונג נמצא בטריטוריה החיובית.

עליות נרשמות גם בטוקיו , ואילו מדד קוספי  בסיאול הצליח למחוק ירידות מוקדמות יותר והוא נסחר ביציבות.

ברקע למסחר עומדת ההסלמה במתיחות בין יפן ובין קוריאה הדרומית, לאחר שסיאול הודיעה כי היא מבטלת את הברית לשיתוף מודיעיני עם טוקיו בעקבות סכסוך קשה בתחום הסחר. ההסכם נועד לשיתוף מידע על האיום שמציבה קוריאה הצפונית עם הטילים והפעילות הגרעינית שלה. בתגובה לכך נרשמו זינוקים במניות התעשייה הביטחונית בבורסת סיאול. הוון הקוריאני, עם זאת, המשיך להיחלש לרמה של 1,213.7 מול הדולר, לעומת רמה של כ-1,202 וון באמצע השבוע.

באוסטרליה נרשמות עליות במדד S&P/ASX 200 .

עוד כתבות

צומת עלית הדמיה / צילום: יחצ

מגדל רכשה קרקע ב-325 מיליון שקל לבניית מגדל בצומת עלית ברמת גן

תשקיע כ-800 מיליון שקל בבניית מגדל משרדים ומסחר בן 45 קומות במתחם צומת עלית ● צופה תשואה של 9%

אלי קמיר / צילום: איל יצהר

הג'וב החדש של החשוד בפרשת בזק, אלי קמיר: יועץ אסטרטגי לרשת 13

קמיר משמש מזה כעשור כיועץ המקורב לבעל השליטה ברשת, לן בלווטניק ● ל"גלובס" נודע כי לאחרונה מעורבותו בניהול הערוץ הולכת וגוברת ● שמו של קמיר הוזכר כחשוד בעבירות מרמה והפרת אמונים ביחד עם שלמה פילבר בתיק בזק הראשון

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

כחלון: מאוד מקווה לא להגיע להעלאת מסים - אבל נגלה אחריות

"אזהרות חברות דירוג האשראי מחייבות אותנו לפעול כדי למנוע הידרדרות המשק" - כך אמר שר האוצר משה כחלון במסיבת עיתונאים באוצר לרגל התקציב הזמני שיהיה עד שיאושר תקציב 2020

יונה פוגל  / צילום: תמר מצפי

שכר של 60 מיליון שקל ב-12 שנים: יונה פוגל יקבל "מצנח זהב" בפז

בסוף אוקטובר יתבקשו בעלי מניות פז לאשר למנכ"ל הפורש "מענק פרישה מיוחד" של 3 מיליון שקל, השווה לעלות שכרו ב-11 חודשי עבודה ● "אין זה ראוי כי המנכ"ל יסיים כהונה של 12 שנים ללא תגמול ראוי בעת פרישתו"

השופט מני מזוז / צילום:רפי קוץ

ביהמ"ש העליון: בית הדין הרבני לא מוסמך לדון בענייני מזונות

העליון קבע כי גם אם אחד ההורים הגיש תביעת מזונות ילדים לביה"ד הרבני יחד עם תביעת גירושים, להורה האחר ולילדים יש זכות להעביר את הדיון במזונותיהם לביהמ"ש לענייני משפחה, וזו תגבור על התביעה שהוגשה לביה"ד

 גינון ביתי  בקפסולות/ צילום: יחצ

שניים במחיר אחד: ארבעה גאדג'טים לבית שיעשו לכם חיים קלים

שואב אבק אוטומטי עם מצלמה שמזהה פולשים, מזגן שמקרר את החדר תוך דקה, תנור אפייה שמקבל הוראות ממודל חיזוי ומערכת גינון ביתית חכמה

השופט דוד רוזן / צילום: תמר מצפי

רוזן למשטרה: לצמצם את השימוש בהגשת חומרים במעמד צד אחד במהלך דיוני מעצרים

נציב התלונות על מייצגי המדינה בערכאות: "ההיתר החוקי להגשת חומר לעיני ביהמ"ש בלבד בדיוני מעצר מהווה חריג לעקרונות החשובים של שקיפות הדיון וזכות הטיעון, ויש להשתמש בו במשורה"

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

סגירה מעורבת בבורסה בתל אביב: איי.ד.או נסקה ב-65%

איי.די.או זינקה לאחר שהחברה הישראלית הפועלת בברלין נרכשת בידי ענקית הנדל"ן הגרמנית אדלר ● מניית שיכון ובינוי זינקה ב-8% ● פועלים: "סביר להניח שחברות הדירוג האחרות יצטרפו לאזהרה של מודי'ס, אם יראו שהקמת הממשלה מתעכבת"

משה פדלון/ צילום: שלומי יוסף

עיריית הרצליה מתנגדת לתוכנית ענק לבניית 1,650 יחידות דיור; דורשת להקים תחילה תשתיות תחבורתיות

מאבק נוסף בין העירייה לבין מוסדות התכנון - הפעם בנוגע לתוכנית "קרית שחקים" שצפויה לקום בסמיכות לקניון שבעת הכוכבים

עו"ד מאיר לוין / צילום: יח"צ

משרד המשפטים ורשות ני"ע מוציאים לדרך הליך להתאמת חוק החברות למציאות ללא גרעיני שליטה

משרד המשפטים, בשיתוף עם רשות ני"ע, הוציא קול קורא "להתייחסות הציבור לצורך בהתאמות בכללי הממשל התאגידי ביחס לחברות ללא גרעין שליטה", שמהווה הזנקה של שימוע ציבורי על הצרכים המשתנים של החברות הציבוריות בישראל

רולף קימאייר, / צילום: שני מוזס

מעוניינים למכור דרך אמזון? המדריך להקמת עסק מקוון

כדי להפוך למוכר באמזון נדרשות השקעות משמעותיות, והבנקים הגדולים – הפועלים ולאומי – היו הראשונים לסמן את הפוטנציאל ● גורמים בענף מעריכים כי הקמת חנות מקוונת באמזון עשויה להגיע להשקעה של כ-30 אלף דולר ● לבעל העסק כדאי לבדוק את העמלות שדורשת אמזון ואת גובה ההשקעה הנדרשת

בירה באדווייזר  / צילום: יח"צ

שוק הבירה מתעורר לתחרות: המותג האמריקאי באדווייזר עושה עלייה רשמית

אחרי היעדרות של 40 שנה, מותג הבירה האמריקאי באדווייזר חוזר לישראל, כשחברת הכרם קיבלה את הזיכיון לשיווקו בארץ ● איאן בולייד, מנהל באדווייזר בישראל: "ת"א היא גן השעשועים החדש של באדווייזר"

חיים סבן / צילומים: רויטרס

חיים סבן מרים ידיים: מוותר על השליטה בפרטנר ועל חצי מיליארד שקל

לסבן חוב של 300 מיליון דולר לחברת האצ'יסון מהונג קונג, ובחודשים האחרונים הוא ניהל מולה מגעים על מיחזור ההלוואה ● לפי דיווח מהיום, המגעים הסתיימו ללא תוצאות - מה שפותח להאצ'יסון פתח לשוב ולהשתלט על פרטנר

עדיאל שמרון, ועידת ישראל לנדלן / צילום: איל יצהר

תקדים בזכות הקנאביס: רשות מקרקעי ישראל אישרה השכרת משנה של קרקע שהוקצתה בפטור ממכרז

משרד הכלכלה תמך בהשכרת הקרקע בנימוק כי "מדובר באינטרס לאומי" לסייע לחברה העוסקת בתחום הפקת שמן קנאביס רפואי

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

הוט ופרטנר במגעים למיזוג, השיחות עם סלקום הופסקו כבר לפני חודשים

המגעים בין חברות התקשורת מתקיימים לאחר כישלון המגעים של הוט למיזוג עם סלקום בתחילת השנה • הפרסומים על עסקה עם סלקום נועדו ללחוץ על פרטנר להתמזג עם הוט

הפתרונות שיסייעו “לצוד” ולהכשיר  את עובדי העתיד/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הפתרונות שיסייעו "לצוד" ולהכשיר את עובדי העתיד

אינטל, טבע, סיסקו, אמדוקס, התעשייה האווירית וחברות גדולות נוספות מקדמות בישראל תוכנית להיערכות לשוק העבודה העתידי ● כדי שזה יקרה, הן בונות על שיתוף הדוק עם המגזר הציבורי והמגזר השלישי

כריסטין לגארד / צילום: שאטרסטוק

יו"ר ה-ECB הנכנסת לגארד: "מלחמת הסחר היא כמו עננה שחורה על הכלכלה העולמית"

"איום מלחמת הסחר כרגע הוא המכשול הגדול ביותר לכלכלה העולמית", אמרה לגארד שצפויה להיכנס לתפקידה כיו"ר הבנק המרכזי של אירופה בנובמבר הקרוב ● לדבריה התעריפים שארה"ב וסין השיתו אחת על השניה אמורים לגלח 0.8% מהצמיחה הכלכלית העולמית ב-2020

חבילות של אמזון / צילום: שאטרסטוק

רעידת אדמה או זעזוע קל? אמזון נתקלה בחומת הריכוזיות של השוק הישראלי

אחרי חודשים ארוכים של המתנה השיקה אמזון את פעילותה בישראל ● אלא שבדרך למהפך במפת הקמעונאות הישראלית עומד מכשול: היחסים ארוכי-השנים בין הספקים ובין הרשתות, והפחד כי מי שיציע הנחות אטרקטיביות בפלטפורמה החדשה ייענש ע"י הרשתות ● ניתוח

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

האינטרס הציבורי מחייב הכרעה מהירה של מנדלבליט בתיקי ראש הממשלה

היועמ"ש צריך לקדם את קבלת ההחלטות בתיקי נתניהו במנותק משאלת השפעתו על המו"מ להרכבת הממשלה ועל סמך הראיות בלבד, אך תוך התחשבות באינטרס הציבורי להסרת עננת אי-הוודאות מעל מצבו המשפטי של נתניהו ● דעה

רוני אירני, חיים כצמן וירון אשל / צילום: רפי דלויה

"אין מנצחים ואין מפסידים": חיים כצמן פותח שנה ומסכם את מערכת הבחירות

וגם: יאיר סרוסי חונך חוות טורבינות בסרביה