גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בהלת בחירות או סיום עידן העמימות: ישראל חושפת את התקיפות מחוץ לגבולותיה

בשנים 2018-2019 זנחה ישראל מדיניות צבאית רבת שנים של אי הודאה בביצוע פעולות צבאיות מחוץ לגבולות המדינה ● במערכת הפוליטית טוענים כי הדבר קשור לקיומן של שתי מערכות בחירות השנה ● ניתוח "גלובס"

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: רויטרס
ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

אמש, קצת אחרי 23:30, זרמו דיווחים על פיצוצים בשמי דמשק ועל הפעלת מערכות הגנה אוויריות בישראל. המידע הגיע מסוכנות ידיעות סורית, אך תוך זמן קצר קרה דבר נדיר: דובר צה"ל קיבל אחריות על האירוע והודיע: "צה"ל תקף באמצעות מטוסי קרב מספר יעדי טרור בכפר עקרבה דרום מזרח לדמשק בסוריה. התקיפה בוצעה נגד פעילי כוח קודס האיראני ומיליציות שיעיות שעסקו בקידום פיגוע נגד ישראל. מתווה הפיגוע שסוכל כלל שיגור רחפנים חמושים".

הציבור הישראלי אינו רגיל בהודעות מן הסוג הזה. במשך עשרות שונים שומרים בישראל על חשאיות גמורה בביצוע פעולות תקיפה מחוץ לגבולות המדינה. הצמרת של המדינה, ובראשה ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, מתדרכים עיתונאים ישראלים ומערכות תקשורת בשיחות המכונות "אוף דה רקורד", אך לרוב אין הודעה פורמלית. כך היה גם בפעולה המפורסמת של תקיפת הכור הסורי ב-2007, ועל אף שבעולם יוחסה הפעולה לישראל, אצלנו הוטל על כך איפול מוחלט עד 2019.

ההודעה של דובר צה"ל והשיח של הדרג המדיני מיד לאחריה מצטרפים לשורה של הודעות בשנה וחצי האחרונות. מערכת הבחירות הכפולה של 2019 שינתה אלמנט מרכזי בתפיסת העמימות הישראלית. מעתה, הכול בחוץ. ישראל מדבררת את המהלכים הצבאיים ולכך עשוי להיות מחיר מדיני וצבאי כבד. אם בעבר, מדינה או ארגון טרור שישראל התקיפה יכול היה לעכב תגובה או לבחור שלא לדרדר את המצב, הרי שעם ההודעות הרשמיות, מדינות האזור ניצבות הן מול מתקפה צבאית קטלנית וגם אל מול מתקפת מלל.

שר החוץ ישראל כ"ץ שוחח היום עם "גלובס" ואמר כי "הכול הוכן באישור הקבינט, לאור מידע שמהרגע שהגיע נשקלו פעולות וניתנה הסמכה לראש הממשלה להוציאן לפועל. לא כל הפרטים ידועים, אך היה איום ישיר על ישראל. הטמפרטורה אל מול איראן חמה יותר היום, אך יש דברים שישראל לא מקבלת עליהם אחריות ואחרים מייחסים אותם לישראל".

"בנוגע למדיניות חשיפת התקיפה", אמר כ"ץ שהקונספט הוא פשוט. "אנחנו צריכים למנוע איומים עתידיים ולהעביר מסר לפעילויות איראניות מתוכננות אחרות. צריך לזכור שהאיראנים ממילא רואים את עצמם בעימות גלוי עם ישראל".

כ"ץ הוסיף כי הפעולה הלילה הראתה עד כמה טענות אנשי כחול לבן בנוגע לרפיסות ביטחונית בגזרת עזה מגוחכות. "מפלגת הגנרלים מנותקת מן המודיעין כי מי שלא נמצא בתפקיד אינו חשוף למידע, ולכן כאשר הם תקפו לפני כמה ימים את המדיניות בדרום, הם לא ידעו שמתוכננת פעולה בצפון. סייג לחוכמה שתיקה. זה הסיכון שלהם, לבוא ולדבר נגד המדיניות כאשר הם לא יודעים את ההקשרים", אמר כ"ץ.


אין קו מנחה ברור

בשנים האחרונות נחשפו מספר תקיפות שביצע צה"ל. אף שנראה שמעל לחלק מהן ריחפה ההחלטה להפסיק להתנהל בעמימות, אין קו מנחה ברור. כך למשל בספטמבר 2018 צה"ל פרסם את הפרטים באשר לתקיפה בתוך סוריה, לאחר שמטוס רוסי מסוג אילושיין הופל בידי נ"מ סורי. במתקפה נהרגו 15 אנשי צוות רוסי והנסיבות לא הותירו לצה"ל ברירה אלא להסביר שטילי הנ"מ הסורי ניסו להתביית על מטוסי צה"ל שפעלו באזור, אך פגעו בסופו של דבר במטוס הרוסי.

בפברואר 2018 חדר מל"ט איראני לתוך שטח ריבוני של ישראל מעל אזור בית שאן. צה"ל הגיב בתקיפה באמצעות שמונה מטוסי F-16I סופה, אשר שיגרו חימוש מדויק אל עבר שדה התעופה T-4 שבסוריה. בתקיפה הושמדו קרון ההפעלה ומספר כטב"מים. במהלך אותה תקיפה ירה צבא סוריה לעבר מטוסי הקרב של צה"ל כ-20 טילי נ"מ מסוג S-200 ואזעקות הופעלו באזור רמת הגולן. שרידי טילים נפלו בשטח ישראל, וטילים שייטו מעל מרכז הארץ והתרסקו בים התיכון. אחד ממטוסי צה"ל נפגע מטיל נ"מ, והטייס והנווט נטשו אותו וצנחו בשטח ישראל. לצה"ל לא הייתה ברירה אלא לחשוף את הפרטים.

ב-30 באפריל 2018 חשף נתניהו במסיבת עיתונאים כי המוסד, במסגרת פעילותו נגד תוכנית הגרעין, הצליח להעביר לישראל את ארכיון התוכנית לפיתוח הנשק הגרעיני של איראן. זו הייתה חשיפה משמעותית של פעילות ביטחונית חשאית.

לכך מצטרפים אירועי השבועות האחרונים: נתניהו התראיין לערוץ 9 בשפה הרוסית ונשאל אם ישראל פועלת גם בתוך עיראק, ואמר: "אני לא נותן חסינות לאיראן בשום מקום. איראן מנסה להקים בסיסים נגדנו בכל מקום: באיראן, בלבנון, בסוריה, בעיראק ובתימן", הוא אמר. המראיין שאל אם ישראל נדרשת לפעולה בתוך עיראק ונתניהו השיב "אנחנו פועלים בהרבה גזרות, מול מדינה ששואפת להשמיד אותנו. ברור שנתתי חופש פעולה והנחיה לעשות מה שצריך כדי לסכל את המזימות של איראן".

כעבור זמן קצר פורסמה ידיעה בחדשות "כאן" שלפיה נתניהו אישר פעולה בעיראק. אולם תוך כמה שעות פרסמו תיקון: "נתניהו לא אישר פעולה בעיראק, רק אמר כי ישראל פועלת בכמה גזרות". לא חלפה יממה ורונן ברגמן, כתב "הניו יורק טיימס", פרסם שישראל אכן הייתה מעורבת בעיראק.

האם אלה יחסי ציבור?

בזירה הפוליטית משוכנעים שנתניהו חושף את פרטי המתקפות הצה"ליות מטעמים פוליטיים, כדי לבסס עוד את מעמדו בעיני הציבור. שר הביטחון לשעבר ח"כ אביגדור ליברמן ("ישראל ביתנו") אמר הבוקר בגלי צה"ל: "דובר צה"ל לא מוציא הודעה כזו בלי אישור של שר הביטחון. מיותר להתרברב, צריך לשמור על עמימות".
ח"כ עופר שלח ("כחול לבן"), חבר ועדת חוץ וביטחון ומי שעוסק במדיניות הביטחון של ישראל, אמר היום ל"גלובס": "לא היה כאן יירוט שהורגש ע"י האזרחים ושצריך להסביר אותו. כאשר בפברואר 2018 נפלו שברי טילים ואנשים שמעו פיצוצים, לא הייתה ברירה. אך מה קרה הלילה? בשנתיים האחרונות יש פטפטת מיותרת לחלוטין על פעולות שישראל מבצעת במערכה שבין המלחמות (מב"מ), ואני אומר לך באחריות, אין לזה שום הצדקה מבחינה מקצועית, אין בכך יצירת הרתעה. אני מכיר בכך שלעתים מפרסמים מידעים כדי למנוע דבר מה העומד להתרחש, ואז הצד השני מבין שאנחנו מודעים לכל מיני דברים, אך הרוב הגדול של הפרסומים בשנתיים האחרונות לא היו מן הסוג הזה ולא השיגו דבר בנושא של יצירת הרתעה. אין דרך אחרת להבין את זה למעט שזה מונע מיוקרה פוליטית".

עוזי ארד, לשעבר ראש המועצה לביטחון לאומי, אמר גם הוא היום ל"גלובס": "יש היגיון רב באי-לקיחת אחריות. העמימות מוצדקת, וזה הומחש בצורה ברורה אחרי תקיפת ישראל את הכור הסורי ב-2007. גם אז כל העולם ידע מי תקף, אך עצם העובדה שמדינה לא מודה ולא מנכסת לעצמה את התקיפה מפחיתה את הלחץ על המדינה המותקפת. ברגע שצד מסוים לא לוקח אחריות, הצד שנתקף יכול להיתלות בכך שהוא לא פועל נגד. אחרת אתה מאתגר את הצד המותקף. אי קבלת אחריות מורידה את הלחץ.

"ברוב המקרים ישראל נהגה באחריות ועל פי ההיגיון החליטה שלא לקחת קרדיט. בשבועות הנוכחיים אנחנו ערב בחירות בישראל, ועל ממשלת ישראל לנהוג משנה זהירות ולא לעשות מהלכים שמתקבל מהם הרושם שתכליתם היא פוליטית".

עוד כתבות

חיים סבן/ צילום: אמיר מאירי

ישאיר חצי מיליארד שקל על השולחן? חיים סבן מתקרב לרגע האמת בו יוותר על השליטה בפרטנר

כפי שנחשף ב"גלובס" לסבן, ששווי החזקתו בפרטנר עומד על 753 מיליון שקל, אין הצדקה כלכלית בתשלום החוב (ש"ירש" במסגרת רכישת השליטה ב-2013) של 1.1 מיליארד שקל להאצ'יסון בינואר 2020 ● לפי הערכות, האצ'יסון לא מתכוונת לחזור לשוק המקומי, ואם תקבל את מניות פרטנר תנסה למכור אותן במהירות

קמפוס הר הצופים, האוניברסיטה העברית / צילום: שאטרסטוק

האוניברסיטה העברית הודיעה כי תבצע השקעות אחראיות, אך ממשיכה להשקיע גם בדלקים פוסיליים

הבוקר הודיעה האוניברסיטה העברית בירושלים כי היא תבצע גם השקעות אחראיות, וכי תשקיע 2.5 מיליון דולר בקרן האימפקט בריג'ס ישראל ● עברית לא מפסיקה את השקעותיה האחרות, באפיקים שאינם מקיימים, כמו דלקים פוסיליים

פרופ' רות גביזון / צילום: איל יצהר, גלובס

פרופ' רות גביזון: תוצאות הבחירות מצוינות; אם תהיה ממשלת אחדות, נתניהו צריך להיות ראשון ברוטציה

כלת פרס ישראל לחקר המשפט פרסמה פוסט בפייסבוק שלה והסבירה מדוע נתניהו צריך לקבל ראשון את הובלת ממשלת האחדות ● הפוסט עורר שיח נרחב ברשת

ג'ון מרטיניס / צילום: נעם מורנו

האם גוגל הצליחה להציג לראשונה "עליונות קוונטית"?

ממסמך שהופיע באתר נאס"א אך הוסר זמן קצר לאחר מכן, עולה כי מדעני מגוגל הצליחו לפתור באמצעות מחשב קוונטי שבנתה החברה משימה שלמחשב על היה לוקח עשרת אלפים שנה - תוך 20 שניות ● במקביל חשפה יבמ מערכת מחשוב קוונטי של 53 קיוביט במרכז קוונטים חדש שהוקם בניו-יורק

 מיכל קיסוס הרצוג / צילום: שלומי יוסף

פפר מתרחב: מאפשר ללקוחותיו להשקיע ישירות במאה המניות הגדולות בארה"ב

הבנק הדיגיטלי של לאומי השיק את "פפר אינווסט", שמאפשר לרכוש מניות ממדד S&P 100, בעלות של 50 שקל עד 50 אלף שקל לעסקה בודדת, עם דמי ניהול שנתיים של 0.8% וללא עמלות מינימום ● "אנחנו רוצים להנגיש את השוק"

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן בטוויטר: גנץ יצר איתי קשר ואנחנו ניפגש מחר

הרשימה המשותפת המליצה על בני גנץ לראשות הממשלה ● בל"ד: "דוחים את ההמלצה על גנץ" ● הליכוד: "אסור שתוקם ממשלה שנשענת על מפלגות ערביות שמתנגדות למדינת ישראל!"

אבי שטרנשוס, מנכ"ל חברת מידרוג / צילום: יח"צ

אבי שטרנשוס מונה למנכ"ל מידרוג במקומו של ערן היימר

וגם: רדוור מבקשת להקצות לרועי זיסאפל מניות חסומות בשווי כ-2.1 מיליון דולר ● צבי לנדאו מימש אופציות ומכר מניות סולאראדג' ברווח של כ-2.2 מיליון דולר ● מבנק לאומי למיטב דש: תמר יסעור מצטרפת לדירקטוריון בית ההשקעות

בנימין נתניהו, איילת שקד, איימן עודה, יאיר לפיד / צילומים: כדיה לוי, לשכת ח"כ איימן עודה, שלומי יוסף

מי רוצה שנדבר על זמן הנסיעה מאלקנה, מי שינן כמה בתים מיועדים להריסה ואיך כל זה ישפיע על המו"מ

כל פוליטיקאי יודע לדקלם "כלכלה חזקה" ו"קידום החינוך", אבל כדי להשפיע באמת על התודעה צריך להחדיר מידע חדש לשיח ● מי רצה שנדבר על זמן הנסיעה מאלקנה, ומי שינן כמה בתים מיועדים להריסה? ● העובדות שהמפלגות בחרו להפיץ מלמדות מה חשוב להן ● המשרוקית של גלובס

פרויקט של דירה להשכיר ברמת השרון / צילום: רפי דלויה

"דירה להשכיר" רוצה את הקרקע שלכם: יוזמת מהלך להפקעת קרקעות פרטיות

בצעד חריג מבקשת החברה הממשלתית שעוסקת בשכירות לטווח ארוך להגדיל את מגוון השטחים ברשותה ● משרד המשפטים: "מטה הדיור ומינהל התכנון תמכו במהלך, ואנחנו הסכמנו שניתן לקדם את ההצעה מבחינה משפטית"

אפי נוה  / צילום: שלומי יוסף

מין תמורת מינוי: המשטרה ממליצה להעמיד לדין את עו"ד אפי נוה והשופטת אתי כרייף

מהמשטרה נמסר כי עו"ד אפי נוה פעל בתוקף תפקידו ומעמדו הציבורי כיו"ר לשכת עורכי הדין לקידום עניינן של אחרות עמן ניהל מערכות יחסים במקביל, תוך שהוא מצוי בניגוד עניינים ● כעת יועבר התיק לפרקליטות מחוז מרכז לצורך החלטה על הגשת כתב אישום נגד השניים

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

משרד התקשורת: לא חלה עלינו החובה לבטל את ההפרדה המבנית בבזק

בתגובה לעתירת בזק משיב המשרד כי בזק הפרה את חובותיה במסגרת השוק הסיטונאי, וכי סוגיית ביטול ההפרדה נמצאת תחת בחינה

איתן כבל/ צילום:איל יצהר

החיים אחרי הפוליטיקה: התפקיד החדש של ח"כ ויו"ר ועדת הכלכלה לשעבר איתן כבל

כבל ימונה לדירקטור בשותפות רותם אנרגיה ● צפוי לקבל שכר חודשי קבוע של 12 אלף שקל בתוספת מע"מ שישולמו ע"י השותף הכללי, בנוסף לכתבי אופציה ● כבל: "הפרויקט של רא"מ משלב את כל מה שאני מאמין ומקדם במשך השנים, ובראש ובראשונה הפתרון הסביבתי"

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

קבוצת דלק: חברת סחר בינלאומית התחייבה להשקיע כ-250 מיליון דולר באיתקה

קבוצת דלק, שבשליטת איש העסקים יצחק תשובה, מדווחת על קבלת הצעה להשקעה הונית בחברה האם איתקה ● דלק דיווחה כי היא ממשיכה לנהל משא ומתן עם משקיעים נוספים

אמזון/ צילום: Shutterstock :

הענקית נחתה: אמזון השיקה את הפעילות שלה בישראל, אבל בינתיים רק באנגלית

אמזון השיקה היום לראשונה את הפעילות הקמעונאית המקומית שלה: מסחר מקוון מישראל לתוך ישראל תחת תוכנית Local Delivery ● למרבה האכזבה ועל אף הציפיות הגדולות, ההשקה הראשונית מתבצעת בשפה האנגלית, כשההערכות הן כי האתר בעברית יעלה בתוך שבועות

חנוך פרוינד/ צילום:שלומי יוסף

כתב אישום בפרשת "הזהב השחור": מסחר לא מדווח בזהב בהיקף של מעל חצי מיליארד שקל

פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה כתב אישום נגד חנוך פרוינד בגין עבירות מס והלבנת הון ● עפ"י האישום, פרוינד נטל חלק בפעילות עבריינית של מסחר בזהב משטחי הרשות הפלסטינית לישראל בעסקאות שאינן מדווחות והוצאתו מהארץ באמצעות יצואני זהב במסגרת הונאת "קרוסלה"

בני גנץ ובנימין נתניהו, בחירות 2019, סבב ב' / צילום: אמיר מאירי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

תוצאות מערכת הבחירות - הממלכתיות ניצחה; ארבע הערות לסיכום הקמפיין

הימין והשמאל של פעם נעלמו. בין ימין כלכלי לשמאל כלכלי נרשמו הבדלים במערכה זו, אך הם לא הניעו את הבוחרים לקלפיות ● פרשנות

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: לא נמליץ על אף אחד אבל אסור עוד בחירות בגלל ריב ילדותי מי יהיה ראשון, שילכו מכות מצידי

הדברים האלה נאמרו לאחר ישיבת סיעה בת כמה שעות ● שר הביטחון לשעבר פסל את האפשרות לשבת עם המפלגות הערביות: החרדיות הן יריב פוליטי, הרשימה המשותפת - אויביים של ממש; "נשב בצד השני של המתרס"

ראשי הרשימה המשותפת / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

הרשימה המשותפת: דוחים את ההחלטה לגבי גנץ עד לאחר ההצהרה של ליברמן

ארבעת ראשי הרשימה המשותפת החליטו לדחות את ההחלטה אם להמליץ על גנץ להקמת הממשלה ● הכוונה היא להגיע להחלטה פה אחד אף שיש ביכולת הרשימה להגיע להחלטה רק על פי רוב קולות

אמיר לוי / צילום: אוריה תדמור

שינויים ראשונים ב-IBC: ליפא אוגמן עוזב, רוני שאול ימונה במקומו

אוגמן שימש כסמנכ"ל הנדסה והיה ממקימי המיזם ● שאול מגיע מבזק אחרי ששימש כמנהל אגף בחטיבת הטכנולוגיות

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

לקראת הפגישה אצל הנשיא: פגישה של גנץ עם ראשי העבודה-גשר

הפגישה נערכה במשרדי "כחול לבן" בתל-אביב, ולפי הודעת המפלגה "הם דנו בעקרונות ותפיסות העולם אותם ברצונם לקדם. הוסכם בין הצדדים כי ייערכו פגישות המשך בין הגורמים המקצועיים לצורך קידום שיתוף הפעולה"