גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בהלת בחירות או סיום עידן העמימות: ישראל חושפת את התקיפות מחוץ לגבולותיה

בשנים 2018-2019 זנחה ישראל מדיניות צבאית רבת שנים של אי הודאה בביצוע פעולות צבאיות מחוץ לגבולות המדינה ● במערכת הפוליטית טוענים כי הדבר קשור לקיומן של שתי מערכות בחירות השנה ● ניתוח "גלובס"

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: רויטרס
ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

אמש, קצת אחרי 23:30, זרמו דיווחים על פיצוצים בשמי דמשק ועל הפעלת מערכות הגנה אוויריות בישראל. המידע הגיע מסוכנות ידיעות סורית, אך תוך זמן קצר קרה דבר נדיר: דובר צה"ל קיבל אחריות על האירוע והודיע: "צה"ל תקף באמצעות מטוסי קרב מספר יעדי טרור בכפר עקרבה דרום מזרח לדמשק בסוריה. התקיפה בוצעה נגד פעילי כוח קודס האיראני ומיליציות שיעיות שעסקו בקידום פיגוע נגד ישראל. מתווה הפיגוע שסוכל כלל שיגור רחפנים חמושים".

הציבור הישראלי אינו רגיל בהודעות מן הסוג הזה. במשך עשרות שונים שומרים בישראל על חשאיות גמורה בביצוע פעולות תקיפה מחוץ לגבולות המדינה. הצמרת של המדינה, ובראשה ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, מתדרכים עיתונאים ישראלים ומערכות תקשורת בשיחות המכונות "אוף דה רקורד", אך לרוב אין הודעה פורמלית. כך היה גם בפעולה המפורסמת של תקיפת הכור הסורי ב-2007, ועל אף שבעולם יוחסה הפעולה לישראל, אצלנו הוטל על כך איפול מוחלט עד 2019.

ההודעה של דובר צה"ל והשיח של הדרג המדיני מיד לאחריה מצטרפים לשורה של הודעות בשנה וחצי האחרונות. מערכת הבחירות הכפולה של 2019 שינתה אלמנט מרכזי בתפיסת העמימות הישראלית. מעתה, הכול בחוץ. ישראל מדבררת את המהלכים הצבאיים ולכך עשוי להיות מחיר מדיני וצבאי כבד. אם בעבר, מדינה או ארגון טרור שישראל התקיפה יכול היה לעכב תגובה או לבחור שלא לדרדר את המצב, הרי שעם ההודעות הרשמיות, מדינות האזור ניצבות הן מול מתקפה צבאית קטלנית וגם אל מול מתקפת מלל.

שר החוץ ישראל כ"ץ שוחח היום עם "גלובס" ואמר כי "הכול הוכן באישור הקבינט, לאור מידע שמהרגע שהגיע נשקלו פעולות וניתנה הסמכה לראש הממשלה להוציאן לפועל. לא כל הפרטים ידועים, אך היה איום ישיר על ישראל. הטמפרטורה אל מול איראן חמה יותר היום, אך יש דברים שישראל לא מקבלת עליהם אחריות ואחרים מייחסים אותם לישראל".

"בנוגע למדיניות חשיפת התקיפה", אמר כ"ץ שהקונספט הוא פשוט. "אנחנו צריכים למנוע איומים עתידיים ולהעביר מסר לפעילויות איראניות מתוכננות אחרות. צריך לזכור שהאיראנים ממילא רואים את עצמם בעימות גלוי עם ישראל".

כ"ץ הוסיף כי הפעולה הלילה הראתה עד כמה טענות אנשי כחול לבן בנוגע לרפיסות ביטחונית בגזרת עזה מגוחכות. "מפלגת הגנרלים מנותקת מן המודיעין כי מי שלא נמצא בתפקיד אינו חשוף למידע, ולכן כאשר הם תקפו לפני כמה ימים את המדיניות בדרום, הם לא ידעו שמתוכננת פעולה בצפון. סייג לחוכמה שתיקה. זה הסיכון שלהם, לבוא ולדבר נגד המדיניות כאשר הם לא יודעים את ההקשרים", אמר כ"ץ.


אין קו מנחה ברור

בשנים האחרונות נחשפו מספר תקיפות שביצע צה"ל. אף שנראה שמעל לחלק מהן ריחפה ההחלטה להפסיק להתנהל בעמימות, אין קו מנחה ברור. כך למשל בספטמבר 2018 צה"ל פרסם את הפרטים באשר לתקיפה בתוך סוריה, לאחר שמטוס רוסי מסוג אילושיין הופל בידי נ"מ סורי. במתקפה נהרגו 15 אנשי צוות רוסי והנסיבות לא הותירו לצה"ל ברירה אלא להסביר שטילי הנ"מ הסורי ניסו להתביית על מטוסי צה"ל שפעלו באזור, אך פגעו בסופו של דבר במטוס הרוסי.

בפברואר 2018 חדר מל"ט איראני לתוך שטח ריבוני של ישראל מעל אזור בית שאן. צה"ל הגיב בתקיפה באמצעות שמונה מטוסי F-16I סופה, אשר שיגרו חימוש מדויק אל עבר שדה התעופה T-4 שבסוריה. בתקיפה הושמדו קרון ההפעלה ומספר כטב"מים. במהלך אותה תקיפה ירה צבא סוריה לעבר מטוסי הקרב של צה"ל כ-20 טילי נ"מ מסוג S-200 ואזעקות הופעלו באזור רמת הגולן. שרידי טילים נפלו בשטח ישראל, וטילים שייטו מעל מרכז הארץ והתרסקו בים התיכון. אחד ממטוסי צה"ל נפגע מטיל נ"מ, והטייס והנווט נטשו אותו וצנחו בשטח ישראל. לצה"ל לא הייתה ברירה אלא לחשוף את הפרטים.

ב-30 באפריל 2018 חשף נתניהו במסיבת עיתונאים כי המוסד, במסגרת פעילותו נגד תוכנית הגרעין, הצליח להעביר לישראל את ארכיון התוכנית לפיתוח הנשק הגרעיני של איראן. זו הייתה חשיפה משמעותית של פעילות ביטחונית חשאית.

לכך מצטרפים אירועי השבועות האחרונים: נתניהו התראיין לערוץ 9 בשפה הרוסית ונשאל אם ישראל פועלת גם בתוך עיראק, ואמר: "אני לא נותן חסינות לאיראן בשום מקום. איראן מנסה להקים בסיסים נגדנו בכל מקום: באיראן, בלבנון, בסוריה, בעיראק ובתימן", הוא אמר. המראיין שאל אם ישראל נדרשת לפעולה בתוך עיראק ונתניהו השיב "אנחנו פועלים בהרבה גזרות, מול מדינה ששואפת להשמיד אותנו. ברור שנתתי חופש פעולה והנחיה לעשות מה שצריך כדי לסכל את המזימות של איראן".

כעבור זמן קצר פורסמה ידיעה בחדשות "כאן" שלפיה נתניהו אישר פעולה בעיראק. אולם תוך כמה שעות פרסמו תיקון: "נתניהו לא אישר פעולה בעיראק, רק אמר כי ישראל פועלת בכמה גזרות". לא חלפה יממה ורונן ברגמן, כתב "הניו יורק טיימס", פרסם שישראל אכן הייתה מעורבת בעיראק.

האם אלה יחסי ציבור?

בזירה הפוליטית משוכנעים שנתניהו חושף את פרטי המתקפות הצה"ליות מטעמים פוליטיים, כדי לבסס עוד את מעמדו בעיני הציבור. שר הביטחון לשעבר ח"כ אביגדור ליברמן ("ישראל ביתנו") אמר הבוקר בגלי צה"ל: "דובר צה"ל לא מוציא הודעה כזו בלי אישור של שר הביטחון. מיותר להתרברב, צריך לשמור על עמימות".
ח"כ עופר שלח ("כחול לבן"), חבר ועדת חוץ וביטחון ומי שעוסק במדיניות הביטחון של ישראל, אמר היום ל"גלובס": "לא היה כאן יירוט שהורגש ע"י האזרחים ושצריך להסביר אותו. כאשר בפברואר 2018 נפלו שברי טילים ואנשים שמעו פיצוצים, לא הייתה ברירה. אך מה קרה הלילה? בשנתיים האחרונות יש פטפטת מיותרת לחלוטין על פעולות שישראל מבצעת במערכה שבין המלחמות (מב"מ), ואני אומר לך באחריות, אין לזה שום הצדקה מבחינה מקצועית, אין בכך יצירת הרתעה. אני מכיר בכך שלעתים מפרסמים מידעים כדי למנוע דבר מה העומד להתרחש, ואז הצד השני מבין שאנחנו מודעים לכל מיני דברים, אך הרוב הגדול של הפרסומים בשנתיים האחרונות לא היו מן הסוג הזה ולא השיגו דבר בנושא של יצירת הרתעה. אין דרך אחרת להבין את זה למעט שזה מונע מיוקרה פוליטית".

עוזי ארד, לשעבר ראש המועצה לביטחון לאומי, אמר גם הוא היום ל"גלובס": "יש היגיון רב באי-לקיחת אחריות. העמימות מוצדקת, וזה הומחש בצורה ברורה אחרי תקיפת ישראל את הכור הסורי ב-2007. גם אז כל העולם ידע מי תקף, אך עצם העובדה שמדינה לא מודה ולא מנכסת לעצמה את התקיפה מפחיתה את הלחץ על המדינה המותקפת. ברגע שצד מסוים לא לוקח אחריות, הצד שנתקף יכול להיתלות בכך שהוא לא פועל נגד. אחרת אתה מאתגר את הצד המותקף. אי קבלת אחריות מורידה את הלחץ.

"ברוב המקרים ישראל נהגה באחריות ועל פי ההיגיון החליטה שלא לקחת קרדיט. בשבועות הנוכחיים אנחנו ערב בחירות בישראל, ועל ממשלת ישראל לנהוג משנה זהירות ולא לעשות מהלכים שמתקבל מהם הרושם שתכליתם היא פוליטית".

עוד כתבות

הפודקאסט קדמא / צילום: קדמא, נעם אשכולי, יח"צ

כך הפכה הדרך מחיפה לירושלים למסע מזורז להכרת העולם היהודי

לעיתים הנפש מתנקה בדרך לא שגרתית ● כך הפכה הדרך חזרה לירושלים ממשחק הכדורגל בחיפה למסע בעקבות העם היהודי ● המלצת פודקאסט ● האזינו

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילומים: יוסי זמיר, Jack Guez/ ASSOCIATED PRESS

סקר "גלובס" ומכון שילוב: הישראלים לא מתכוונים לזוז מהגוש

שלוש מערכות בחירות רצופות בתוך שנה עשו את שלהן והציבור כבר יודע מה הוא חושב על הנושאים שעל הפרק ● רק מצביעים מעטים, כפי שנראה, שוקלים לעבור בין הגושים וגם כשהם כבר עוברים - הם מקזזים אלה את אלה משני כיווני המפה הפוליטי

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

"ישראל צריכה ללכת עם אירופה ולא לייצר היסטריה חסרת פרופורציה"

פרופ' זאב רוטשטיין ל"גלובס": "משרד הבריאות הישראלי התחיל נכון כשכיסה את המקור הראשי, שזה סין, ובהמשך הרחיב את הכיסוי כדי ליצור שולי ביטחון מקבילים בדרום-מזרח אסיה - ומכאן אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים כרגע זו הגזמה שפוגעת יותר מאשר מועילה"

עצירה בהזמנות של טיסות לסין  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כאוס תעופתי בצל הקורונה: כמה עולה היום טיסה בתוך סין ואיך ישראל מגרשת תיירים

מישהו עוד זוכר שהתייר הסיני היה הכי נחשק בענף? ואיך הגענו למצב שבו מגרשים תיירים מישראל? ● וירוס הקורונה פגע פגיעה קשה בענפי התיירות והתעופה, כך היא נראית בשטח ● צ'ק אין לסופ"ש

מצביעה בקלפי/ צילום: רויטרס

מסתירים את עמדתכם הפוליטית? אתם לא לבד ואין לזה קשר לשמאל או לימין

סקר "גלובס" ומכון שילוב מגלה: האמירה שרק מצביעי ימין מעדיפים שלא לגלות עבור מי הם מצביעים היא במקרה הטוב מיתוס ● לפי הממצאים, הישראלים מרגישים הכי בנוח לגלות למשפחה למי הם עומדים להצביע, והרבה פחות לחברים ולקולגות בעבודה

מירוץ הפנקייק בעיר אולני שבאנגליה / צילום: אלסטיר גרנט, AP

מקרב יריות ועד מירוץ פנקייק: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

ג'ו ביידן וברני סנדרס / צילום: Matt Rourke, AP

פרשנות: לביידן יש סיכוי במירוץ הדמוקרטי? יהודי ארה"ב מתפללים שכן

סבב הבחירות המקדימות בקרוליינה הדרומית בשבת, נותן לסגן הנשיא לשעבר הזדמנות כמעט אחרונה לגבור על ברני סנדרס ולזכות במועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ● הכרעה בין טראמפ לסנדרס בנובמבר היא אופציה שמחרידה את היהודים האמריקאים

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

דעה: קשה להיות מצונן בימים של קורונה

כשאני מתעטש, אף אחד כבר לא אומר לי לבריאות. במקום זה אני מקבל מבטי פחד ותיעוב ● גם בלי להיות בבידוד, אני מודר

קהיר על הנילוס / צילום:  צילומים: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

לא רק בגלל הפירמידות: מצרים חזרה להיות אטרקטיבית לתיירים

לאחרונה, בזכות השקט והביטחון היחסי במצרים, ארץ הנילוס חזרה להיות אטרקטיבית, אחרי הימנעות ארוכה מצד מטיילים ישראלים

בני גנץ ובסאם גאבר / צילום: הערוץ הערבי ואתר פאנט, יח"צ

בכחול לבן נזכרו לחזר אחרי הקול הערבי, אבל הפיצו מסרים סותרים

לאחר שנתניהו פתח בקמפיין לעידוד הצבעה בקרב החברה הערבית, גם בכחול לבן התראיינו לעיתונות הערבית ● על דף המסרים: ניסיון למזער נזקים בשל התמיכה בתוכנית טראמפ, אבל גם שתי עמדות מנוגדות לגבי חוק הלאום

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

יאיר נתניהו פרסם רמיזות בוטות כלפי צעירה שהופיעה בסלפי עם גנץ

יאיר נתניהו צייץ בטוויטר תמונות של צעירה שהצטלמה סלפי עם גנץ והוסיף "מישהו יודע מי זאת?" ● בעקבות כך, הצעירה סבלה מהטרדות חמורות ברשת החברתית וכעת היא שוקלת להגיש תביעה נגדו

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

חולה מאומת בישראל; האפיפיור נצפה חולה במיסת ענק באיטליה

האדם חזר מאיטליה לפני 4 ימים והוא יועבר לאשפוז בשיבא במתקן ייעודי ● מאתמול: כל מי שחזר מאיטליה ב-14 הימים האחרונים חייב בבידוד ● נשיא התאחדות התעשיינים: "מרגיש שהאירוע אינו מנוהל וההחלטות גורמות לנזקים גדולים להתנהלות העסקית"

רביולי במילוי גבינות ותרד של יהלומה לוי / צילום: אמיר מנחם

מהדורת כיס: המאכל שמאפשר מקסימום חוויה במנה אחת

כמעט בכל עדה ומטבח עממי קיימים כיסונים וכופתאות ● בארוחה שתוקדש להם בקרוב לכבוד יום האישה הבינלאומי, הם יזכו לכבוד עם דגש על העצמה נשית

רצת המרתון הישראלית לונה צ’מטאי / צילום: Martin Meissner, רויטרס

כש-14 ימי בידוד מאיימים יותר מהנגיף עצמו

ליגת האלופות מוכיחה בינתיים שהיא חזקה מהקורונה ● עם זאת, הנגיף כבר מתחיל לאיים על אירועי ספורט אחרים בכל העולם - בעיקר על האולימפיאדה בטוקיו ● הדילמה של הספורטאים הישראלים בשלב זה היא איפה להתאמן והאם כשיחזרו לארץ ייאלצו להיכנס לבידוד

קיה נירו חשמלית / צילום: יח"צ

תחנת כוח: קיה נירו החשמלית החדשה מציבה סטנדרטים גבוהים

עם טווח של עד כ-450 ק"מ בין טעינות בזכות סוללה מאסיבית, מנוע חשמלי נמרץ מאוד, הוצאות שוטפות אפסיות ותא נוסעים נוח ומרווח, הנירו החשמלית מציבה סטנדרטים גבוהים מאד בפני המתחרות ● אבל בינתיים עודפי ביקוש משאירים אותה בחו"ל

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

התפרצות נגיף הקורונה ביפן  / צילום: Jae C. Hong, AP

מעל ל-83 אלף איש נדבקו; שבעה חולי קורונה בישראל

החולים בישראל כוללים את שני הישראלים שחזרו מהאניה, חולה נוסף שהיה ביפן והחלים ואובחן שוב, אחד חזר מאיטליה בתחילת השבוע, הוא הדביק אדם נוסף ועוד שני חולים שאובחנו היום ● 2,867 איש נפטרו מהמחלה ו-36,822 איש החלימו ● הנגיף התגלה ב-56 מדינות ברחבי העולם ● ארגון הבריאות העולמי: התפרצות הקורונה עשויה להגיע לכל אחת ממדינות העולם

אישה בבית חולים בספרד שם אובחן מקרה קורונה / צילום: נאצ'ו דוצ'ה, רויטרס

בהלת הקורונה נמשכת בשווקים: נעילה שלילית בוול סטריט בסופו של השבוע הגרוע ביותר מאז 2008

הנפט צנח בלמעלה מ-4% ● בורסות לונדון, גרמניה, צרפת ואיטליה ננעלו בירידות של למעלה מ-3% על רקע החששות הגוברים מווירוס הקורונה ● מספר הנדבקים בנגיף ברחבי העולם עומד על יותר מ-83 אלף איש

ערן ניזרי / צילום: איל יצהר

"סרקנו כבר 86 מיליון משפיענים בעולם, גם בטיקטוק ויוטיוב"

פורטפוליו עם ערן ניזרי, 33, מנכ"ל לידרס, על ההתחלה כיחצ"ן מסיבות, על הטכנולוגיה שפיתח ועל ההתרחבות לחו"ל