גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התושבים חוששים ומוחים, וערים בארה"ב מתחילות להתנגד לדור החמישי

חששות מפגיעה בבריאות ובערכי הנכסים הובילו תושבים להביע התנגדות להצבת אנטנות באזורי מגורים ● למרות שגופי ממשל טוענים כי החששות לא מוצדקים, ערים החלו לפעול להרחקת האנטנות: "תפקידנו לדאוג לתושבים, ולא לחברת ורייזון"

אנטנת 5G  שהותקנה בסן דייגו, קליפורניה / צילום: רויטרס, Mike Blake
אנטנת 5G שהותקנה בסן דייגו, קליפורניה / צילום: רויטרס, Mike Blake

ג'ק טיבטס, חבר מועצת העיר סנטה רוזה שבקליפורניה, ידע שיש לו בעיה. זה היה בתחילת 2018, והוא התחיל לקבל שיחות מתושבים משני קצוות הקשת הפוליטית. הבעיה המשותפת הייתה אנטנות סלולר שצומחות מול בתיהם - ומעוררות חששות מפגיעה בבריאות ובערכי הנכסים.

לפי חומר הראיות, אם לפליטות של תדר רדיו יש בכלל אפקט כלשהו על בני אדם, אז לפי ארגון הבריאות העולמי מדובר על "חומרים שייתכן שהם קרציונוגניים (מעוררי סרטן)", כמו קפה ומלפפונים חמוצים. ועדת התקשורת הפדרלית (FCC) הצהירה לאחרונה - בהסתמך על דוח של מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) - כי ההגבלות הקיימות על האנרגיה שהאנטנות הללו פולטות הופכות אותן לבטוחות. בכיר ב-FCC אמר שאין שום דבר ייחודי ברשתות הדור החמישי שהופכות אותן למסוכנות במיוחד.

כל זה לא עצר את תיאוריות הקונספירציה במדיה החברתית - שממשיכות לפרוח באינטרנט.

ערים ועיירות בצפון קליפורניה מפרסמות צווים שמוציאים אתרים של תאי 5G מאזורי מגורים, בנימוקים של חששות לבריאות לכאורה. תושבים בפורטלנד שבאורגון ובוויטפיש שבמונטנה פועלים נגד התקנת אנטנות כאלו. מחוקקים בארבע מדינות, כולל ניו המפשייר, מציעים חוקים שיחייבו חקירה נוספת של ההשלכות על בריאות או יחייבו את הקונגרס הפדרלי לפעול בנדון. חבר הקונגרס תומאס סוזי מניו יורק, למשל, כתב על כך ל-FCC.

מבחינתו של טיבטס ממועצת סנטה רוזה, למשל, זה לא משנה אם אנטנות "התאים הקטנים" החדשות הללו שצצות בעיר שלו - שמשמשות לרשתות הדור הרביעי אך ניתן לשדרג אותן לדור החמישי - באמת מסוכנות. כמה מהן חוברו לעמודי חשמל במרחק של שבעה מטר בלבד מחלונות חדרי שינה של אנשים, והתושבים התלוננו שחברת ורייזון התקינה אותן מבלי להודיע להם. מה שחשוב הוא שהתושבים שלו לא רוצים את התשתית הציבורית הזו קרוב אליהם.

"אני לא אוהב את הרעיון שמישהו נמצא בבית שלו, שאמור להיות מקום בטוח, ויש לו תחושה של חוסר ביטחון", אמר טיבטס. "אני לא אופתע אם בעוד עשר שנים לא יהיו נתונים על מקרי סרטן ליד המגדלים הללו, אבל התפקיד שלי הוא לא להגן על ורייזון - אלא להגן על אנשים בבתיהם".

ואולם לטיבטס, כמו לאינספור ראשי ערים, מושלים וחברי מועצות מקומיות ברחבי המדינה - אין כמעט סמכויות לפי החוקים הנוכחיים לפעול למען התושבים שלהם. אין להם גם את החופש שהיה להם בעבר לקבוע את מחירי אתרי התאים - מה שהיה מקור משתלם עבור מימון שירותים לתושבים. אלו שמפרסמים צווי מניעה מעמידים את עצמם ואת הערים שלהם בסכנה להיתבע על ידי חברות הטלקום, כפי שקרה החודש ברוצ'סטר בניו יורק.

פריסת ה-5G תצריך חצי מיליון מגדלים חדשים

רשתות 5G, שמתוארות כמפתח לעתיד - בתקשורת, בתחרות הבינלאומית, בחדשנות ואפילו בתשתיות עירוניות - הפכו במקום זאת לסלע מחלוקת. מלבד שדרוג מגדלי אנטנות קיימים, הן יצריכו, לפי אומדן, חצי מיליון מגדלים חדשים ואתרי תאים קטנים על עמודי חשמל, עמודי תאורה ובניינים. המומחים גם צופים תקופה ארוכה להשקת השירות החדש - ייתכן כי עשור או יותר.

רוב הערים רוצות דור חמישי, אבל הן לא רוצות שיגידו להן איך, מתי ובאיזו עלות. החוקים שה-FCC כבר העבירה - שמטרתם לזרז את פריסת הדור החמישי - עלולים ליצור עוינות ציבורית שמשרתת דווקא את המטרה ההפוכה.

"הסיבה האישית לפעילות שלי היא שאני מאמינה שזהו איום על המין האנושי", אומרת סנדי מאורר, חברה בקבוצת הפעילים EMF Safety Network, שמנהלת שדולה להגבלת החשיפה של אנשים לשדות אלקטרו-מגנטיים.

בין היתר כתוצאה מהפעילות הזו, עיירות רבות במחוז מארין שבקליפורניה העבירו צווים או החלטות המגבילים אתרי תאי 5G באזורי מגורים. עיירות כמו למשל מיל ואלי מגדירות אזורים שבהם לא מותרת בניית מגדלים, ומחייבת מרחק מינימלי בין המגדלים. ב-2018 משכה ורייזון את בקשתה להתקנת שני תאים קטנים בסבסטופול שבקליפורניה, במקום לתבוע את העיר או להעביר את העניין לטיפולה של ה-FCC.

עם זאת, מאז שה-FCC השיקה את תוכנית 5G Fast, שמחייבת ערים ומדינות לאשר אנטנות 5G חדשות בפרק זמן של 60 עד 90 יום. היא גם מגבילה את הסכומים שהרשויות המקומיות יכולות לגבות מחברות הטלקום בתמורה לנדל"ן שעליו תוקם התשתית החדשה - בין אם מדובר על עמוד חשמל, עמוד תאורה או אפילו חזית בניין.

יו"ר ה-FCC אג'יט פאי ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמרו שניהם שפריסה רחבה של רשתות הסלולר מהדור החמישי היא קריטית לניצחון בהתמודדות מול סין. דובר של ה-FCC הזכיר הודעות קודמות של הוועדה: "כדי לאפשר לספקי פס תקשורת רחב להיכנס לשווקים חדשים ולפרוס רשתות במהירות גבוהה, הגישה לעמודים חייבת להיות מהירה, סדירה, בטוחה ולא יקרה מדי".

חברות הסלולר רוצות עדיפות בהיתרי בנייה

ראשי הערים אומרים שסמכותם לשרטט אזורי תיחום ולהסדיר את התשתית נעקפת. יותר מ-90 ערים ומחוזות הצטרפו לתביעה שהגישו נגד ה-FCC, בה טענו שהוועדה הפשיטה מהם את סמכויותיהם. פסיקה תינתן אולי בסתיו, ואולי במועד מאוחר בהרבה.

סן חוזה שבקליפורניה כבר התירה הקמה של 596 אתרי תאים קטנים - שאת כולם ניתן לשדרג לדור החמישי, כך אומרת מנהלת החדשנות של העיר, שירין סנטושם. כשהפריסה התחילה, חתמה סן חוזה על הסכם עם חברות הטלקום בו נקבע מחיר של 750 עד 2,500 דולר לעמוד לתאים הקטנים החדשים. אם הערים יפסידו בתביעה שלהן נגד ה־FCC, ייתכן כי סן חוזה תצטרך לגבות פחות על כל עמוד.

העיר מאוד מעוניינת בפריסה של רשת דור חמישי, אומר ראש העיר סם ליקרדו. אולם כמו ערים אחרות, סן חוזה רוצה להיות מסוגלת לגבות מחירים גבוהים יותר על התשתיות שלה, וזאת לא רק כדי לממן כוח אדם לבדיקת בקשות להקמת עמודים חדשים, אלא גם כדי לממן סכום מוערך של 1-2 מיליון דולר הנדרש לצורך פריסת גישה לפס רחב למשקי בית עניים.

"אם נפסיד את הכסף הזה, התוכנית הזו תיעצר למעשה", אומרת סנטושם. "הפריסה תהיה איטית, וזה יכול לקרות גם בערים אחרות - למרות חוקי ה-FCC שלפיהם ההיתרים ניתנים בתוך 60-90 יום", אומר ליקרדו. "יש לפקידים המקומיים הרבה דרכים למרר את חיי חברות הטלקום, אפילו אם ה-FCC מנסה להקל עליהן".

בלייר לווין, עמית מחקר במכון ברוקינגס ולשעבר ראש המטה של יו"ר ה-FCC לשעבר ריד הנט, אומר כי "מה שאנשי הסלולר מבקשים למעשה, הוא שהערים יתייחסו אליהם באופן שונה לגמרי מכל ישות אחרת בעניין היתרי הבנייה. אני חושב שיהיה לזה אפקט הפוך במרוצת הזמן, ובמקום שיתופי פעולה יהיו לנו יחסים עוינים".

הדוגמה הטובה ביותר היא העיר רוצ'סטר שבניו יורק, שורייזון הגישה תביעה נגדה ב-8 באוגוסט בטענה שהיא מפירה את חוקי ה-FCC על ידי הטלת עמלות ללא קשר לעלויות ההצבה והתחזוקה של אתרי סלולר קטנים". כלומר, ורייזון חושבת שהעיר גובה ממנה יותר מדי על עמודי החשמל שעליהם יותקנו אנטנות דור חמישי. דובר העירייה מסר שהעמלות דומות לאלו שגובים ספקים אחרים, וכינה את התביעה "שערורייתית".

"המסגרת הפדרלית קוראת למתן גישה ללא אפליה במחירי עלות - וזה מה שאנחנו רוצים", מסר בתגובה דובר של ורייזון. "זה אומר שהחוקים הפדרליים אוסרים על מתן יחס מיוחד".

את הטענה הבריאותית קשה להביא בפני בתי משפט, מפני של-FCC יש את שיקול הדעת היחיד בשאלה אם פליטת מכשיר אלקטרוני היא בטוחה לציבור. הזכות הזו אינה ניתנת לערעור בתיקים שנדונים כעת בבתי משפט או בחקיקה פדרלית הנמצאת כעת בהליכים. גישה שונה - ועד כה מוצלחת בהרבה - הייתה לאתגר את חברות הסלולר בנושא גודל וצורת תאי הדור החמישי.

בתביעה משפטית נגד חוקי FCC הנוכחיים שהוגשה על ידי שמורת אינדיאנים משבט הצ'ירוקי באוקלהומה, פסק לאחרונה בית משפט בוושינגטון נגד ה-FCC, בין היתר בנימוק ש"התאים הקטנים" של ה-5G אינם קטנים כפי שהם מוצגים.

חברות הסלולר פרסמו כי האנטנות החדשות הן בגודל של קופסת פיצה, וכי בהיבטים אחרים אפשר להשוות אותן לנתבי (ראוטרים) Wi-Fi ביתיים. עם זאת, בית המשפט קבע כי בייחוד במקרים של התקנה על גבי מגדלים חדשים - הן גדולות ובולטות עד כדי כך שיש לבצע סקר של השפעתן הסביבתית, בכפוף לשימור אופי היסטורי של אזורים עירוניים.

"גם אם רק 20% מהתאים הקטנים יחייבו בניית מגדלים חדשים, כפי שמעריכה חברת סלולר אחת ושה-FCC מציינת בסקירה שלה, מדובר יהיה ב-160 אלף מגדלים בנויים בצפיפות בגובה של 17 מטרים", כתב בית המשפט. 

עוד כתבות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: כשאדוורד מונק ותופרת איראנית אלמונית נפגשים

יש צעקה אינסופית שעוברת בטבע ● ואנחנו כל הזמן לומדים לשמוע אותה

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

אחרי הפיגוע הרצחני, בגרמניה מאשימים את הימין הקיצוני ב"הרעלת האווירה"

הרוצח פתח בירי בבר, נסע לבר אחר שבו רצח ארבעה בני אדם, ואז המשיך לדירתו, שם רצח את אמו והתאבד ● פוליטיקאים מאשימים את "אלטרנטיבה לגרמניה" ביצירת אווירה המכשירה מעשי טרור מסוג זה

הפודקאסט Gilmore Guys / צילום: באדיבות Gilmore Guys

סדרת הבנות הנוסטלגית שקמה לתחייה בדרך לא שגרתית

סדרת הבנות "בנות גילמור" ירדה מהמסך לפני כבר כמעט יותר מעשור ● תחביב של מעריץ אדוק וחברו הטוב הפך לפודקאסט "Gilmore Guys", והחזיר לחיים את רורי גילמור ● המלצת פודקאסט ● האזינו

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה בתל אביב בהובלת הבנקים; טבע עלתה בכ-3%

מדד ת"א 35 איבד 0.5%, מדד ת"א 90 השיל 0.8% ומדד הבנקים נפל ב-1.4% ● אלביט מערכות איבדה 1.9%, ארפורט סיטי ירדה בכ-1% במחזור גבוה ● קומפיוג'ן זינקה בכ-8% על רקע חידוש השת"פ עם בריסטול מאיירס

קובי אפללו / צילום: כפיר זיו

קובי אפללו: "אני לא צריך לסמן שיא ולהמשיך לבא אחריו. אני רץ מרתון ורוצה ליפול מת על קו הסיום"

קובי אפללו גילה באיחור את הרשתות החברתיות, וגם את הנישואין והאבהות ● עכשיו הוא מסתער על שלוש החזיתות

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג