גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בבורסה בת"א; דלק זינקה ב-5.2%

מדד ת"א 35 איבד 0.36%, מנגד ת"א 90 עלה ב-0.37% ● בנק לאומי הכריז על מינויו של חנן פרידמן למנכ"ל במקומה של רקפת רוסק-עמינח ● טבע איבדה כ-2% לאחר שעלתה מוקדם יותר בפתיחה ● מניות הקנאביס בלטו בעליות

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר


סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:29

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל היום במגמה מעורבת, כשברקע המדדים בוול סטריט מטפסים ב-0.5%. מדד ת"א 35 איבד 0.36%, ת"א 90 עלה ב-0.4%, ומדד הבנקים נפל ב-0.77%.

בנק לאומי  הכריז על מינויו של חנן פרידמן למנכ"ל במקומה של רקפת רוסק-עמינח.

מניות הקנאביס בלטו בעליות, בהובלת אינטרקיור  וטוגדר  שעלו בשיעור דו-ספרתי. 

מניית טבע  ננעלה בירידות של 1.8% לאחר שעלתה לאורך היום בהמשך לדיווח על הסדר של ג'ונסון אנד ג'ונסון במסגרת פרשת האופיואידים. 

דלק קבוצה  זינקה ב-4.2%, ודלק קידוחים יהש  עלתה ב-2.5%. כיל  טיפסה ב-2%, ומנגד מניית מזרחי טפחות  איבדה 1.7%.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.4 מיליארד שקל.

15:15

המסחר בתל אביב מתנהל ביציבות כאשר המדדים המובילים נסחרים ללא שינוי מהותי, ומדד הבנקים מאבד 0.65%. 

מניית פמס  מזנקת 17% לאחר שהחברה פרסמה היום דוחות טובים לרבעון השני של השנה, טוגדר  מזנקת בכ-20%, אינטרקיור  עולה ב-11.5%.

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות איי.בי.איי, מציין לקראת הודעת הריבית של בנק ישראל מחר, כי מאז החלטת הריבית האחרונה בתחילת יולי חלו שינויים משמעותיים בסביבה המקומית והגלובלית. "מהבחינה המקומית הדבר בא לידי ביטוי בעיקר בירידה חדה בקצב האינפלציה השנתית, מ-1.5% במועד החלטת הריבית ביולי (לאחר פרסום מדד חודש מאי) ל-0.5% בלבד כיום (לאחר פרסום מדד יולי). אמנם אחד האינדיקטורים המובילים לבחינת האינפלציה הבסיסית - המדד בניכוי סעיפי האנרגיה והפירות והירקות - התמתן בשיעור מתון יותר מ-1.1% ל-0.9%, אך עדיין מדובר ברמה שנושקת לגבול התחתון של היעד ומאפשרת הותרת הריבית ברמה נמוכה לפרק זמן ממושך".

שינוי מהותי נוסף, הוא כותב, נרשם בגזרת שער החליפין. מאז החלטת הריבית חל ייסוף מהיר בשער השקל, בפרט מול סל המטבעות. כתגובה לכך העלה בנק ישראל את הרטוריקה בכל הנוגע לשער החליפין, אך בהתחשב בהתפתחויות הגלובליות הוא יתקשה להסתפק בכך. מכיוון שלהערכת הבנק ההתחזקות המהירה של השקל בחודשים האחרונים לוותה גם בעלייה בהיקף הפעילות הספקולטיבית, ההסתברות להתערבות בשוק המט"ח גבוהה יותר. "החשיבות של התערבות בתקופה הקרובה גברה, שכן היא תמנע התבססות של השקל ברמות הנוכחיות, שאם תתממש תהיה בעלת השפעות שליליות על היצוא והשפעה משמעותית יותר לירידה בסביבת האינפלציה".

לכן, לדעת גוזלן, בנק ישראל צפוי להותיר השבוע את הריבית ללא שינוי ברמתה הנוכחית 0.25%. עם זאת, "ההתפתחויות האחרונות, הן המקומיות והן הגלובליות, צפויות להוביל לטון יוני יותר ולשינוי בהכוונה העתידית, כלומר יישור קו עם ההודעה שנמסרה בסוף יולי".

מניית טבע  בולטת בעלייה של 6.6%, לאחר שבית משפט באוקלוהומה חייב את חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון לשלם סכום נמוך יחסית במסגרת פרשת משככי הכאבים בארה"ב, פסיקה שעשויה להשפיע לחיוב גם על התביעות כנגד טבע בפרשה.

עוד בלטו בעליות של עד 4% מניות בית שמש , אנרג'יקס , כיל , אורמת  ולייבפרסון .

מנגד, בירידות של עד 4% בולטות מניות בזק , עזריא לי , סאמיט , אנלייט  ודמרי .

גם מניות הבנקים בלטו לשלילה, בהובלת מזרחי טפחות  שאיבדה 1.7% מערכה.

בקרב המניות הקטנות בולטות מניות הקנאביס אינטרקיור  וטוגדר  בעליות של 12% ו-16% בהתאמה, במחזורים ערים.

מנגד, אראסאל  צונחת ב-18% במחזור ער, לאחר שהחברה דיווחה על ירידה בהכנסות בחצי הראשון של השנה ומכירת המבנה שממנו היא פועלת באזור התעשייה במגדל העמק.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-680 מיליון שקל.

12:20

המסחר בתל אביב מתנהל בנטייה לירידות, כאשר ת"א 35 מאבד 0.45%, ת"א 90 משיל 0.1% ומדד הבנקים נופל בכ-1%.

עזריאלי  מאבדת 2.6%, אלביט מערכות  יורדת ב-1.6%, טאואר  יורדת ב-1.5%, שיכון ובינוי  מאבדת שיעור דומה, מניית אלוני חץ  מאבדת 1.88%.

רשת ויקטורי  פרסמה דוחות לפיהם הרווח הנקי ברבעון השני של 2019 ירד ל-8.42 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 8.56 מיליון שקל ברבעון השני אשתקד. זאת, למרות עלייה של 6.5% במכירות בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. הפדיון הממוצע למ"ר ברבעון השני ירד מ-8.3 אלף שקל ל-8.2 אלף שקל ברבעון השני. בששת החודשים הראשונים של השנה הרווח הנקי הסתכם ב-11.3 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 15.9 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-350 מיליון שקל.

11:11

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל ביציבות לאחר עליות בפתיחה. המדדים המובילים נסחרים ללא שינוי מהותי.

מניית בית שמש  משלימה זינוק של כ-30% בשבוע, מניות הקנאביס יוניבו , טוגדר אינטרקיור  , מדיקל , קנביט  ואינטליקנה  בולטות בעליות.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-185 מיליון שקל בלבד.

09:50

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בעליות בהמשך לסנטימנט החיובי בוול סטריט אתמול, ועל רקע המשך עונת הדוחות לרבעון השני של 2019. מדד ת"א 35 עולה ב-0.3%, ת"א 90 מטפס ב-0.5% ומדד הבנקים ללא שינוי. 

טבע  מזנקת ב-5.5% לאחר שזינקה אתמול בוול סטריט. ברקע דווח על הסכם פשרה של ג'ונסון אנד ג'ונסון במסגרת פרשת משככי הכאבים. 

פרטנר  פרסמה דוחות לפיהם החברה סיימה את הרבעון השני ברווח נקי של 3 מיליון שקל. החברה שיפרה את תזרים המזומנים ל-31 מיליון שקל אחרי שני רבעונים של תזרים שלילי.

מניית אלקטרה צריכה  מזנקת לאחר הדוחות. החברה רשמה עלייה של 8.8% בהכנסות לעומת הרבעון השני אשתקד. הרווח הנקי הסתכם ב-25.6 מיליון שקל.

גב ים  דיווחה על עלייה של 10.5% בהכנסות ברבעון השני של השנה ל-126 מיליון שקל. ה-NOI עלה ב-11% ל-121 מיליון שקל וה-EBITDA עלתה מ-102 מיליון שקל ברבעון השני אשתקד ל-112 מיליון שקל השנה.

חנן פרידמן ייבחר היום למנכ"ל הבא של בנק לאומי , כך על פי ההערכות. דירקטוריון בנק לאומי יתכנס בתוך זמן קצר על-מנת להכריע בנוגע להמלצתה של ועדת האיתור שבראשות יו"ר הבנק סאמר חאג' יחיא, אשר המליצה על פרדימן.

קרן התשתיות והאנרגיה, ג'נריישן קפיטל, בניהולו של ארז בלשה, וקבוצת אלקטרה  דיווחו הבוקר על חתימת הסכם לפיו, הקרן תרכוש את פעילות הגז הטבעי של אלקטרה תמורת כ-135 מיליון שקל.

עופר קורן, משנה למנכ"ל בנק הפועלים  ו-CFO הודיע על פרישתו לאחר כ-7 שנים בבנק.

06:50

המסחר בבורסה בתל אביב ייפתח על רקע הסנטימנט החיובי העולמי.

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל אתמול (ב') בעליות, כאשר ת"א 35 טיפס ב-0.8%, ת"א 90 עלה ב-0.7%, ומדד הבנקים זינק ב-1.6%. מחזור המסחר הסתכם ב-1.08 מיליארד שקל.

אמש, המסחר בוול סטריט ננעל בעליות חדות: נאסד"ק זינק ב-1.3%, S&P 500 הוסיף 1.1%, ודאו ג'ונס עלה ב-1%.

בשעה זו המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה חיובית מובהקת. כך, בורסת טוקיו מתרוממת ב1.2%, מובלת על-ידי מניית סופטבנק שקופצת בכ-3%, בורסת שנחאי עולה ב-1.8%, ובורסת הונג קונג רושמת עליות של כ-0.3%.

לאחר ההחרפה שנרשמה במהלך סוף השבוע במלחמת הסחר והתדרדרות נוספת ביחסי ארה"ב-סין, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יצר אתמול בלבול נוסף בשווקים, שהעביר את וול סטריט לעליות. טראמפ אמר אתמול כי סין יצרה קשר עם משלחת הסחר האמריקאית בשתי שיחות טלפון במהלך הלילה, בבקשה לחזור לשולחן הדיונים, וזאת לאחר הטלת מכסים הדדית בשישי.

"נציגיה של סין התקשרו אמש לאנשי הסחר הבכירים שלנו ואמרו 'בואו נחזור לשולחן'", אמר טראמפ. "אז אנחנו נחזור לשולחן, ואני חושב שהם רוצים לעשות משהו. הם נפגעו מאוד קשה, אבל הם מבינים שזה הדבר הנכון לעשות, ויש לי כבוד גדול לזה. זו התפתחות חיובית מאוד עבור העולם", הוסיף טראמפ.

חברת פרטנר צפויה לפרסם היום את דוחותיה הכספיים לרבעון השני של השנה. טבע חוזרת עם פער ארביטראז' חיובי של 2%.

מניית איידיאו נפלה אתמול בכ-10% בצל ההצעה להגביל את שכר הדירה בברלין לכ-8 דולר למ"ר. מניית גולף זינקה אתמול לאחר שפרסמה את תוצאותיה לרבעון השני, לפיהם החברה רשמה עלייה בהכנסות על רקע עיתוי חג הפסח שנפל בשנה שעברה על הרבעון הראשון. 

המכרז לרכישת הבעלות על חברת אפריקה ישראל עובר לסיבוב השני: מספירת קולות המצביעים באסיפות מחזיקי האג"ח של החברה עלה אמש כי שתי הצעות הרכישה שקיבלו את מרב הקולות, הן אלה שהגישו חברת הבנייה י.ח דמרי, שנמצאת בשליטת יגאל דמרי; וחברת ההחזקות לפידות קפיטל, שבשליטת יעקב (לוקסי) לוקסנבורג, השולטת בין השאר ביבואנית מכשירי הסלולר סאני תקשורת. בעקבות התוצאות האלה תיערך הצבעה נוספת שבה יתמודדו שתי החברות "ראש בראש" על רכישת אפריקה ישראל.

עוד כתבות

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה ללא שינוי סביב רמת השיא; טבע צנחה ביותר מ-4%

הנאסד"ק והדאו ג'ונס ננעלו ללא שינוי, ומדד S&P טיפס ב-0.1% ● דחיית משפט האופיואידים בשלושה חודשים הכבידה על מניית טבע ● סיסקו נפלה לאחר תחזית חלשה שסיפקה זה הרבעון השני ברציפות ● וולמארט היכתה את תחזית הרווח למניה ● סין רכשה תוצרת חקלאית מארה"ב אך פחות מהצפוי

אייזיק דבח / צילום: תמר מצפי

יצרנית החזיות בוגארט הגדילה את הכנסות דלתא אך פגעה בשיעור הרווח הגולמי

הכנסות חברת ההלבשה התחתונה גדלו ב-20% ברבעון השלישי של 2019 ביחס לרבעון המקביל והגיעו ל-446 מיליון דולר ● בנטרול סעיפים חד-פעמיים הרווח הנקי נשחק ב-13% ל-14.5 מיליון דולר ● בפעילות בארה"ב הציגה דלתא שיפור רבעוני של 5% במכירות, שהגיעו ל-114 מיליון דולר

אוון שפיגל / צילום: JD Lasica

"הורי גידלו אותי בלי טכנולוגיה. הבן שלי רשאי לצפות בטלוויזיה שעה בשבוע"

אוון שפיגל, מייסד ומנכ"ל סנאפ, מספר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" על האופן שבו הוא מגדל את הילדים שלו, על העיצוב המחודש שהיה שנוי במחלוקת ("הוא הצלחה") ועל פייסבוק: "התחרות איתנו גרמה להם להציע יותר ערך ללקוחות"

חברת סיסקו / צילום: רויטרס

סיסקו מספקת תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות; המניה נפלה ביותר מ-7%

סיסקו אכזבה את המשקיעים כאשר סיפקה תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● פסגות: "בעידן הנוכחי של ריביות נמוכות במיוחד, חברות בעלות תזרים מזומנים יציב וחזק מסוגה, המחזירות למשקיעים היקף גדול מהתזרים מהוות נכס מעניין"

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

אפקט מחיר למשתכן? עלייה של 43% במכירת דירות חדשות מתחילת השנה

הנתונים מתייחסים לשלושת הרבעונים הראשנים של 2019 לעומת שלושת רבעונים אלה ב-2018 ● וגם: איזו עיר הובילה את רכישת הדירות החדשות ברבעון השלישי השנה?

ראשת מועצת גני תקווה, ליזי דלרי'צה / צילום: אביגיל עוזי

"התחבורה בישראל היא 100 שנה אחורה, צריך פתרונות בתוך היישוב"

כך אמרה ל"גלובס" ראשת מועצת גני תקווה ליזי דלרי'צה לאור החלטת המועצה השבוע לקדם בניית 1,200 דירות בצפון היישוב כחלק מרובע חדש שיכלול גם רבע מיליון מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: מרים צחי

המסרונים המפלילים של בעלי בזק ו-250 סמסים בין שרה נתניהו לאיריס אלוביץ': נחשפו תמלילי חקירת אשת רה"מ

בתוכנית המקור בערוץ 13 נחשפו הערב תמלילים מחקירתה של שרה נתניהו שאף מעומתת בחקירה עם תכתובות בין שאול אלוביץ ומנכ"ל וואלה דאז אילן ישועה ● אלוביץ קושר בתכתובות במפורש בין סיקור חיובי להטבות רגולטוריות ● נתניהו נדרשת להגיב על מעורבותה בענייני משרד התקשורת ובהפעלת לחץ לקבלת סיקור חיובי

וורן באפט, תלמידו של בנג'מין גרהאם / צילום: ריק ווילקינג, רויטרס

ההשקעה של וורן באפט בטבע: השווי עלה, אך ברקשייר הת'אוויי עדיין הפסידה מאות מילוני דולרים

פורסמו ההחזקות הרבעוניות של ברקשייר הת'אוויי (שבבעלות וורן באפט) בחברת טבע. אין שינוי מרבעונים קודמים, עדיין מחזיק בסוף הרבעון השלישי בכ-43.2 מיליון מניות טבע ● השוני המרכזי הוא שמחיר המניה עלה מ-6.88 דולר בסוף הרבעון ל-9.37 דולר נכון לאתמול, לכן שווי ההחזקה של באפט הוא כ-405 מיליון דולר

שיגורי טילים מצפון רצועת עזה לעבר יישובי העוטף / צילום: רויטרס  Amir Cohen

צה"ל תקף שורת יעדי טרור של הג'יהאד האסלאמי בעזה

פיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, אך מטח נורה ליישובים הסמוכים לגדר ● בעוטף, באשקלון, בנתיבות ובשדרות לא יתקיימו לימודים ● צה"ל הודיע כי תקף שורה של יעדים של הארגון ברצועת עזה

סניף של ברגר קינג/ צילום:  יקי טל

הקרב על הקציצה עולה מדרגה: ברגר קינג בדרך להביא לישראל המבורגר צמחוני משלה

ענקית המזון המהיר החלה לשווק בארה"ב המבורגר מבוסס חלבון צמחי, ומספר הלקוחות החדשים זינק • בינתיים הקציצה הפופולרית לא יכולה לנחות באירופה בשל דרישות תקינה, וברשת מצאו פתרון יצירתי: יוניליוור תייצר עבורם גרסה לשוק האירופי • איזו גרסה תגיע לישראל?

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התפתחות דרמטית בבג"ץ הקנאביס: משרד הבריאות חשף כי הנחיות בעניין ייצוא הקנאביס יפורסמו בשבוע הבא

משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין ייצוא קנאביס ביום שני הקרוב ● בהודעה לבג"צ אמר המשרד: "מבחינת משרד הבריאות, כל עסק אשר עומד בסטנדרט לייצור ושיווק מקומי – יוכל לשווק מוצריו לחו"ל" ● חשיפת תקנות מטעם משרד הבריאות עדיין אין פירושה שישנה הסכמה עם כל הגורמים הקשורים בעניין וכי הוסרו כל החסמים לייצוא, אולם היא לכל הפחות מעידה כי הדיון מתקדם ואיננו תקוע

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

צמיחה של 27% בתחום הענן דחפה את הכנסות נייס; מעלה תחזית רווח שנתית

הכנסות של 152 מיליון דולר מתחום הענן סייעו לנייס להציג ברבעון השלישי עלייה של 8% בהכנסות ל-387 מיליון דולר ● המנכ"ל ברק עילם: ההכנסות מפעילות הענן הן 40% בקירוב מהכנסות החברה ומשקפות את ההצלחה הגדולה שלנו בתחום"

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

שאול שני / צילום: איל יצהר

שנה לאחר כישלון ההנפקה: ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית

ריבון קומיוניקיישנס הציבורית חתמה על הסכם למיזוג עם ECI של שאול שני תמורת 32.5 מיליון ממניותיה ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הישראלית הוותיקה בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ריבון פחות מרוצים מהמהלך ושווי השוק שלה נחתך ברבע בארה"ב

רון פאינרו, מנכ``ל לאומי קארד/ צילום: יחצ בני גמזו לטובה

הפרידה מלאומי מכבידה על תוצאות מקס: ההכנסות עומדות במקום והרווח נשחק ברבעון השלישי ל-27 מיליון שקל

שינויים רגולטוריים, והשלכות הפיכתה של לאומי קארד לחברה עצמאית שנקראת "מקס," ממשיכים להכביד על תוצאות חברת כרטיסי האשראי, שנמכרה מוקדם יותר השנה על-ידי בנק לאומי וקבוצת עזריאלי לידי קרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס

עדי יופה / צילום: אריק סולטן, גלובס

"כמו סטורי שנעלם תוך 24 שעות, העבר לא רלוונטי לקביעת העתיד"

אנחנו חיים בעידן אקסטטי שבו העולם כולו הופך ל'סטורי': מה שהיה רלוונטי ל-24 השעות האחרונות, יכול להיעלם עד מחר ● עדי יופה משרטטת עבור 'ליידי גלובס' קווים למגמות העל שישלטו בשנה הקרובה

גדי נצר / צילום: תמר מצפי

מניית גלוברנדס הגיבה בחיוב לעלייה ברווח הרבעוני למרות קיפאון בהכנסות

עם זאת, מאז החלה מפיצת הסיגריות והממתקים להיסחר בבורסה אשתקד, רשמה מנייתה ירידה של 27%