גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שוקי ההון והחלטת בית המשפט העליון סחפו מעלה את רווחי ענף הביטוח במחצית השנה ל-2.3 מיליארד שקל

גידול של 150% נרשם ברווח המצרפי של שש קבוצות הביטוח הגדולות, המנהלות יחד נכסים בהיקף של 1.15 טריליון שקל - גידול של 9% מתחילת השנה ● החברות נהנו מפרמיות ודמי גמולים בסך כ-59 מיליארד שקל במחצית השנה ● בנטרול השפעות חד-פעמיות הסתכם הרווח במחצית ב-3.14 מיליארד שקל

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".
מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

קבוצת הביטוח הראל, המנוהלת על ידי מישל סיבוני, דיווחה היום כי סיכמה את הרבעון השני של 2019 עם רווח של 346 מיליון שקל, שמהווה הכפלה ביחס לרבעון המקביל אשתקד. לפיכך, במחצית הראשונה השנה רשמה הראל רווח כולל של 686 מיליון שקל, שמציב אותה בראש רשימת המרוויחות בענף הביטוח ומהווה עלייה ניכרת של 174% ביחס למחצית המקבילה אשתקד.

למעשה, הראל מחזיקה גם בשווי שוק הגבוה בענף הביטוח, וגם נהנית מזרם הפרמיות ודמי הגמולים הגבוה בענף, ובהיקף הנכסים המנוהל השני בגובהו, כשהיא סוגרת את הפער מול מגדל, שעודנה החברה הגדולה בענף במונחי נכסים מנוהלים.

התוצאות של הראל מצטרפות לתוצאות של שאר חמש קבוצות הביטוח הגדולות, שנסחרות בבורסה לפי שווי של יותר ממיליארד שקל, ודוחותיה נהנים מאותן מגמות חיוביות. ניתוח "גלובס" לדוחות קבוצות הביטוח הגדולות מלמד כי שש החברות רשמו ברבעון השני של 2019 רווח כולל מצרפי של 848 מיליון שקל - עלייה של 12% ביחס לרבעון המקביל אשתקד.

למעשה, התוצאות ברבעון אינן מקשה אחת. מצד אחד ניצבת מנורה מבטחים, שמציגה את הרבעון הטוב ביותר בענף, והראל, הפניקס  ואיידיאיי ביטוח  (המוכרת לציבור הרחב כ"ביטוח ישיר"), שרשמו שיפור ביחס לרבעון המקביל אשתקד. מנגד, ישנה מגדל, שהרוויחה הרבה פחות מאשר ברבעון השני אשתקד, וגם זה בעיקר הודות לשחרור עתודות שנבע מהחלטה של בית המשפט העליון; ואת כלל ביטוח, שעברה מרווח אשתקד להפסד ברבעון השני השנה, למרות שחרור העתודות אפרופו אותה החלטת העליון.

היקפי הפעילות והשווי של קבוצות הביטוח הגדולות במחצית 2019 - לחץ כאן

המגמה הענפית חיובית ואחידה

לעומת תוצאות הרבעון הלא-אחידות, ניתוח הדוחות מלמד כי במחצית הראשונה של 2019 המגמה הענפית דווקא די אחידה, וגם חיובית. הרווח הכולל המצרפי נסק בממוצע בכ-151% לסכום של כ-2.34 מיליארד שקל, כשכל החברות רשמו שיפור ביחס למחצית הראשונה אשתקד.

הסיבה העיקרית לשיפור בתוצאות היא הגאות בשוקי ההון במחצית הראשונה של השנה, שהובילה לנסיקה של 260% ברווח מהשקעות נטו ומימון, ושהסתכם אצל חמש קבוצות הביטוח הגדולות בסכום מצרפי של כ-26.4 מיליארד שקל. עיקר הזינוק ברווחים מהשקעות הלך לחשבונות העמיתים והמבוטחים, אבל חלק ניכר ממנו זרם לרווח דרך רווחי נוסטרו, גידול במרווח הפיננסי וגם גידול בדמי הניהול. למעשה, במחצית הראשונה של 2019 שש קבוצות הביטוח גבו מהמבוטחים ומהעמיתים דמי ניהול בהיקף של כ-3.6 מיליארד שקל, המהווה גידול של כ-171% ביחס למחצית המקבילה ב-2018.

למה עוד מיוחס השיפור בתוצאות? תוצאות הראל הושפעו משורה של השפעות חד-פעמיות - שליליות (הגדלת עתודות והקטנת רווח) וחיוביות (שחרור עתודות והגדלת רווח). מדובר בעיקר בגידול בהתחייבויות הביטוחיות עקב ירידה של עקום הריבית חסרת סיכון, המשמש לבחינת נאותות העתודות, וזאת לעומת עלייה של עקום הריבית חסרת סיכון המשמש לבחינת נאותות העתודות שהביאה לשחרור עתודות ולרישום רווח במחצית המקבילה אשתקד. התוצאות השנה הושפעו גם מיישום טיוטת חוזר ההנחות הדמוגרפיות ולוחות התמותה, שהביא להגדלה נוספת של העתודות השנה ושינויים בהנחות ביטוחיות אחרות, שבהתאם הביאו לעוד הקטנת רווח.

ואולם, מנגד הראל נהנתה גם משחרור עתודות, שהיתרגם לגידול ברווח, וזאת כתוצאה מהחלטת העליון ביחס לריבית ההיוון של הפיצויים בשל נזק לגוף בנזיקין, שאפשרה שחרור עתודות של ביטוח לאומי שנצברו בעבר בעקבות יישום המלצות ועדת וינוגרד. למעשה, השפעות אלה משותפות לכלל החברות המסורתיות הגדולות בענף (כשאיי.די.איי שונה מהשאר).

כך, השפעות ריבית ו-LAT, השפעות אקטואריות אחרות והמלצות ועדת וינורד, הביאו לשינויים אדירים בתוצאות חברות הביטוח הגדולות במחצית הראשונה של 2019. בנטרול כל ההשפעות החד-פעמיות, הרווח הכולל לאחר מס במחצית הראשונה השנה של חמש קבוצות הביטוח נראה אחרת, ומי שמובילה היא מגדל.

מניתוח הדוחות של שש קבוצות הביטוח ששוות יותר ממיליארד שקל בבורסה, עולה כי בנטרול ההשפעות החד-פעמיות, מגדל, חברת ביטוחי החיים הגדולה בשוק ומי שמנהלת את הנכסים הרבים ביותר בענף, הייתה רושמת במחצית רווח כולל של כ-845 מיליון שקל, בעוד הראל הייתה מציגה את הרווח השני בגובהו, 700 מיליון שקל.

אחרי זה הייתה ניצבת הפניקס, עם רווח כולל של 693 מיליון שקל במחצית, מנורה מבטחים עם 408 מיליון שקל, כלל ביטוח עם 372 מיליון שקל ואיי.די.איי ביטוח שהייתה מציגה רווח כולל של כ-126 מיליון שקל. בסך הכל, שש החברות הציגו במחצית רווח בנטרול השפעות חד-פעמיות של כ-3.14 מיליארד שקל.

בסיס הנכסים צומח ובחדות

אפרופו ההשפעות החד-פעמיות כאמור, השינוי בעתודות בביטוחי החבויות חל בעקבות החלטת בית המשפט העליון לאמץ את המלצות ועדת קמיניץ, שהביאה לביטול הפרשות עתק שביצעו החברות בעבר בגין המלצות ועדת וינוגרד (שהביאה להפחתת ריבית ההיוון לחישוב זכויות בביטוחים אלה). למעשה, שחרור העתודות נבע מהחלטת בית המשפט הביא להגדלת הרווח של שש הקבוצות בסכום מצרפי של כ-923 מיליון שקל, כשכל החברות נהנו מכך.

בכל מקרה, אף שיש דוחות טובים פחות וטובים יותר, הרי שהמגמה בענף חיובית. ההסבר לכך הוא שקבוצות הביטוח מרוויחות לאורך זמן הרבה כסף על בסיס הנכסים שהן מנהלות, כשהרעשים הרגולטוריים משמעותיים, אבל נוטים פעם לחיוב ופעם לשלילה.

ומה לגבי בסיס הנכסים? הוא צומח, ובשיעור חד. במחצית הראשונה השנה רשמו שש קבוצות הביטוח הגדולות פרמיות ודמי גמולים בהיקף מצטבר של 58.9 מיליארד שקל, המהווה גידול של כ-6% ביחס למחצית המקבילה, כך שבסוף יוני החברות האלה ניהלו יחד נכסים בהיקף כולל של כ-1.15 טריליון שקל - זינוק של 9% ביחס לסוף 2018. סכום זה מלמד על מצע אדיר וגדל, שממנו ייגזרו דמי הניהול העתידיים, ובהיבט זה הכיוון הוא רק מעלה, ודאי כשהשווקים חיוביים. 

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: אמיל סלמן - הארץ

במקום הגבלות על ערים ושכונות מסוימות - בממשלה יקדמו הגבלות על כלל אזרחי מדינת ישראל

במסגרת הדיונים מופעלים לחצים כבדים של השרים דרעי וליצמן וגם של ראשי רשויות ברחבי הארץ שלא לכתר ערים ושכונות חרדיות בלבד

הנשיא טראמפ  / צילום: Associated Press

פרשנות: "אור בקצה המנהרה" - או "השבוע העצוב ביותר בחייכם"

את האור רואה הנשיא טראמפ, את העצב רואה הממונה על שירותי הרפואה בממשלו; הנשיא מחפש אופטימיות ושליטה; הרופאים מנסים להגיד את האמת ● אתמול הנשיא כתב לרופאים מרשם: קחו גלולות נגד מלריה, אמר – והשתיק את הרופא הבכיר ביותר סביבו

פריקה של ציוד רפואי חיוני ממטוס של אל על  / צילום: דוברות אל על, יח"צ

11 מטוסים של אל על יצאו לסין לביצוע רכש במבצע משותף עם משרדי החוץ והביטחון וכיל

מינהל הרכש ויחידת השינוע הבינלאומי במשרד הביטחון הובילו את מבצע הרכש בסיוע חברת כיל ונציגיה בסין ● משרד החוץ ושגרירות ישראל בבייג'ינג סייעו במאמץ הרכש ובנוסף גייסו ציוד רב מתורמים

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

מספר המתים מקורונה בישראל עלה ל-55; ההסתדרות תציע לחבריה הלוואות בריבית מסובסדת

מבין 8,611 חולי הקורונה המאומתים בארץ, 141 במצב קשה, 191 בינוני, והיתר קל; מספר חולי הקורונה שהחלימו עומד על 585 ● המשטרה איתרה הבוקר שני בתי כנסת בשכונות הבוכרים ומאה שערים בירושלים, ובתוך כל אחד מהם כ-30 מתפללים - בניגוד להנחיות

מגמה הולכת וגוברת של ביקוש לאינטרנט בחברה החרדית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הציבור החרדי מסתער על האינטרנט: המשבר יצר ביקוש שיא

בזק מדווחת על תעבורת אינטרנט בציבור החרדי שצמחה ב-40% ועל עלייה ניכרת בביקושים להתקנות

סופר, מכולת, תרבות הצריכה, בקבוקים, מיץ, מעובד, מדפים, מזון

הטרנד הבא או פנטזיה נוספת? פנטזי מבקשת לקלוט פעילות של יבוא ושיווק מוצרי מזון

על הכוונת: חברת אייל אייכנר, יבואנית מזון עם כשרויות גבוהות - שמציגה מחזור שנתי של 29 מיליון שקל

מטוס 737-800 מוסב / צילום: תע"א, יח"צ

תע"א קיבלה היתר מיוחד להסב מטוסי נוסעים להטסות מטען

מרבית החברות בענף התעופה השהו או צמצמו דרמטית את הטסות הנוסעים וכעת הפעילות העיקרית היא של הטסות מטען – סגמנט שבימים כתיקונם תופס לא יותר מ-10% מנפח הפעילות של חברות התעופה המסחריות

רכבים נכנסים לשטחה של דנמרק בצל בהלת הקורונה / צילום: Carsten Rehder/dpa, Associated Press

בדנמרק מתכננים "לפתוח מחדש" את הכלכלה בשבוע הבא

ראש ממשלת דנמרק, מטה פרדריקסן, אמרה אתמול בראיון טלוויזיוני כי התהליך יתחיל ככל הנראה אחרי חג הפסחא (המסתיים ב-14 באפריל), אך הזהירה שוב ושוב כי הדבר תלוי בכך שהדנים ימשיכו להישמע עד אז להנחיות צמצום המגעים החברתיים ושמספר ההדבקות במדינה ימשיך לרדת

שטרות ישראלים / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מה צפוי להיות השווי של מיליון שקל בעוד 10 שנים ב-3 ניירות שונים?

האם השווקים הפיננסיים בישראל יצאו משיווי משקל? ● מה כדאי לרכוש כיום לטווח ארוך: אג"ח ממשלת ישראל, אג"ח בנקאיות או מניות בנקאיות? מה תעשה השקעה בת מיליון שקל בעוד 10 שנים?

בדיקות קורונה במעבדה בסין  / צילום: Thomas Peter, רויטרס

בריטניה: מיליוני בדיקות סרולוגיות שהוזמנו מסין "לא יעילות" בזיהוי קורונה

הבריטים קראו להן "נקודת מפנה" במאבק נגד הקורונה, הבטיחו לשלוח אותן לבתי חולים ולבדוק בסיטונות את האוכלוסייה שתוכל לרכוש אותן בבתי מרקחת – אבל היום מודים מומחים בבריטניה כי מיליוני בדיקות סרולוגיות שנרכשו מסין פשוט אינן מדויקות מספיק

אייל אלחיאני, מייסד טריא. / צילום: איל יצהר, גלובס

ההלוואה שהסתבכה: לאן נעלמו 25 מיליון שקל שהלוותה טריא לחברה שקרסה?

חברת ההשקעות החברתיות העניקה הלוואה לקבוצת דלהום, שנכנסה לחדלות פירעון בחודש שעבר עם חובות המוערכים בכ–137 מיליון שקל לשורת גופים פיננסיים • אלא שההלוואה הגיעה לבעל השליטה בדלהום, ולא ברור שהיא אכן שימשה למטרה שלשמה ניתנה

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון יחד עם בת זוגו קארי סימונדס / צילום: Stefan Rousseau, Associated Press

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון פונה לבית חולים כ"אמצעי זהירות"

ג'ונסון, החולה בקורונה, טופל בחמצן כדי לסייע לנשימתו לאחר שפונה אתמול לבית חולים ● מספרי מקרי הקורונה המאומתים מסביב לעולם עומד על 1,278,654 בני אדם, והנגיף גבה את חייהם של 69,758 אנשים ● בצד החיובי - 264,833 בני אדם כבר החלימו

עמיר פרץ ובני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

פרץ הודיע על פיצול העבודה-מרצ: סיעת העבודה תתמזג לתוך כחול לבן

יו"ר העבודה: "הלכנו לאיחוד כי הייתה סכנה שמרצ לא תעבור את אחוז החסימה. כיום איננו רואים עין בעין את האופן בו יש לשרת את עם ישראל" ● ח"כ מרב מיכאלי: "כדי לסדר שני תיקים לעמיר פרץ ואיציק שמולי לא זורקים מפלגה של בן גוריון, רבין ופרס"

זוג קשישים בקניות בשוק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

דעה: אזרחי ישראל מקריבים הכול כדי להגן על הקשישים, והמדינה מזניחה אותם

בישראל התרבות השלטת רואה בחיי הקשישים שווי ערך וראויים להארכה כמו של הצעירים, וממילא יש היום את המשאבים במדינה לטפל במבוגרים ● אז מדוע הם בסוף התור? ● דעה

דונלד טראמפ ומייק פנס לאחר פגישת תדרוך קצרה בנוגע למצב בארה"ב בצל הקורונה / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

התוכנית האמריקאית שתעזור לסטארט-אפים ישראליים לצלוח את המשבר

רבות מחברות הסטארט-אפ והצמיחה הישראליות פונות לשוק האמריקאי כשוק יעד, ופעמים רבות מנהלות ממנו חלק ניכר מפעילותן העסקית, ולכן יכולות ליהנות מחלק מההטבות בתוכנית פדרלית בסך 2 טריליון דולר שאושרה לאחרונה וכוללת סיוע לעסקים קטנים ובינוניים

אריה דרעי, ש”ס / צילום: רפי קוץ

אתגר הבידוד: האם בני ברק היא העיר הצפופה בעולם?

דרעי טוען שהבני-ברקים לא שאננים יותר, הם פשוט צפופים יותר ● בדקנו עד כמה ● המשרוקית של גלובס

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

שר המשפטים חתם על תקנות חדשות המקלות על רישום וביטול משכנתאות

מעתה ניתן יהיה לרשום משכנתא באופן מקוון ולבטל, רק על בסיס בקשה ● כך הוחלט במסגרת תקנות שגובשו ע"יי המחלקה האזרחית בייעוץ וחקיקה והרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין

טיהור בית משפט השלום בבאר שבע מקורונה / צילום: יח"צ

דעה: האם קורונה היא כוח עליון המבטל חוזה או דוחה את ביצועו?

חלק נכבד מהמשק הישראלי אינו עומד בחיוביו החוזיים בשל המגפה ומצפה כי יוכל לבטלם או לדחותם בטענה ל"כוח עליון". אלא שלפי הדין הקיים, הקורונה אינה כוח עליון ● נדרש תיקון חקיקה

ביטוח לאומי / צילום: תמר מצפי

ביטוח לאומי: 2,000 עובדים שהוצאו לחל"ת וכבר הוחזרו - לא יקבלו דמי אבטלה

710 אלף מובטלים יקבלו דמי אבטלה או מקדמות ● הביטוח הלאומי נערך גם לחלוקת המענקים בסך 500 שקל לכל ילד, אך העיכוב בהשלמת החקיקה בכנסת לא יאפשר את העברת המענקים לפני החג

אלי דפס / צילום: איל יצהר

יו"ר אל על מזהיר: "אם לא נקבל עזרה בימים הקרובים, החברה עלולה להיסגר"

לפי גורמים, השווי של הסיוע שאליו אל על מכוונת מגיע ל-600 מיליון דולר - פי 6 משוויה של אל על כיום, כשאת חלק מהכסף היא תקבל בהלוואה מבנק דיסקונט, ואת החלק האחר היא מקווה לקבל בהלוואה מהמדינה