גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הישראבלוף של רשות החדשנות: הכתובת הרשמית בירושלים, שוכרת משרדים גם בגבעתיים

באפריל האחרון עברו משרדי רשות החדשנות לירושלים לפי החלטת הממשלה • אף שהכתובת הרשמית עברה מאיירפורט סיטי לבירה, הרשות שוכרת משרדים נוספים בשווי חצי מיליון שקל לשנה בגבעתיים, ללא אישור ועדה מיוחדת במשרד רה"מ • הרשות: "ליבת פעילותנו בירושלים"

משרדי רשות החדשנות במתחם BE ALL בגבעתיים / צילום: גיא ליברמן
משרדי רשות החדשנות במתחם BE ALL בגבעתיים / צילום: גיא ליברמן

חיפוש באתר האינטרנט של רשות החדשנות (לשעבר משרד המדען הראשי) אחר כתובתה מעלה רק תוצאה אחת - הגן הטכנולוגי מלחה, ירושלים. רשמית זה נכון - הרשות העתיקה את משרדיה באפריל האחרון מאיירפורט סיטי למשרדיה החדשים בבירה, כתוצאה מהחלטת ממשלה להעביר את הפעילות כל היחידות הממשלתיות לירושלים. אלא שבדיקת "גלובס" מעלה כי במקביל, חלק מעובדי הרשות עובדים בחשאי בגבעתיים.

בפברואר שכרה הרשות משרדים ועמדות עבודה במגדל השחר בגבעתיים. עלות השכירות נאמדת בלמעלה מחצי מיליון שקל בשנה. בנוסף שוכרת הרשות שני משרדים גם בחיפה.

מגדל השחר נמצא ברחוב אריאל שרון בגבעתיים, סמוך לגבול עם רמת גן ותל-אביב. הקומה ה-25 במגדל שנחנך ב-2017 מופעל על ידי חברת חללי העבודה המשותפים BE ALL שבשליטת נס שובל. רשות החדשנות שכרה בתחילת 2019 שטח נרחב בקומה שכולל עשרה משרדים, 20 עמדות עבודה ושני חדרי ישיבות. בנוסף היא זכאית לשירותי משרד לפעילותה במתחם.

לפי הערכה זהירה עלות השכירות לשנה עולה על חצי מיליון שקל. זאת בהתבסס על מחירים בהם מושכרים נכסים מסוג זה: כ-1,550 שקל לחודש לעמדת עבודה, וכ- 2,100 שקל לחודש למשרד. ביקור במקום שקיימנו בימים האחרונים מגלה חלל עבודה מתקדם שכולל מטבח רחב ידיים, כורסאות ופינות ישיבה משותפות רבות, וכן עמדות עבודה ומשרדים.

במתחם המיועד למשרדים ניתן לראות בבירור את הלוגואים של החברות הפועלות בו. עם זאת את שמה של הרשות לחדשנות או את הלוגו שלה, התקשינו לאתר. מבירור שקיימנו עולה כי עם תחילת הפעילות של הרשות במתחם, שמה היה רשום על המשרדים, אלא שלאחר מכן השם הוסר לחלוטין, וכיום מעל המשרדים שמשכירה הרשות רשום רק Occupied כלוגו מעוצב.

עובדת של הרשות שנכחה במקום הסבירה לנו כי "המעבר לירושלים היה קצת טראומתי לתל-אביבים, אז באופן זמני הרשות שכרה משרדים להסתגלות".

מבדיקת "גלובס" נמצא כי הרשות מקיימת פעילות במתווה דומה גם בחיפה, שם היא שוכרת שני משרדים, גם כן בחלל עבודה משותף, וכי היא מחפשת להפעיל מודל דומה אף בבאר שבע.

כשלים ביישום המעבר לירושלים

במאי 2007 קיבלה הממשלה, אז בראשות אהוד אולמרט, החלטה להעביר בתוך שמונה שנים את כל היחידות הארציות של משרדי הממשלה לתחום המוניציפלי של ירושלים. כפי שעלה מדוח של מבקר המדינה שפורסם בשנה שעברה, במשרדים רבים לא קיימו את ההחלטה והם נותרו במיקומים שונים ברחבי הארץ.

לפי דוח המבקר העיכוב בביצוע ההחלטה הביא לבזבוז של מאות מיליוני שקלים, זאת בין היתר לאור העובדה שבבירה הוקם מבנה שהיה אמור לאכלס משרדים רבים והוא נותר ריק בחלקו. גם בעיריית ירושלים הלינו על העובדה שהם "הפסידו" הכנסות מארנונה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים בשנה כתוצאה מכך שמשרדים רבים פשוט לא עלו לבירה.

לפי נתונים שהוצגו בעת פרסום הדוח, 133 יחידות ארציות של 25 משרדי ממשלה, ובהן כ-2,700 עובדים היו אמורים לעבור לבירה עד 2015. 33 יחידות מתוך רשימה זו הצליחו לקבל פטור מהמעבר לעיר, ומתוך 100 היחידות האחרות עברו לירושלים עד כה רק עשר יחידות.

מתחילת 2018 קיימה ועדת חריגים במשרד ראש הממשלה מספר ישיבות לאור בקשות שהגישו יחידות ממשלתיות שונות לקבל פטור מלא או זמני מהעתקת פעילותם לבירה. רק בתשעה מקרים שמהווים כחמישית מהבקשות לפטור מלא, הן התקבלו על ידי הוועדה.

בין היחידות שקיבלו פטור - המכון לרפואה משפטית שפועל באבו כביר בתל-אביב, המכון הלאומי להשתלות והשירות המטארולוגי. הרשות לחדשנות לא נכללת ברשימת היחידות שקיבלו היתר לפעול מחוץ לירושלים. עם זאת גורם עמו שוחחנו טוען כי במינהל הדיור הממשלתי היו מודעים לעובדה שהרשות פועלת במתווה שכזה, וכי הבחירה בחברת BE ALL כמו גם בפעילות בחיפה, נעשתה באמצעות מכרז.

הרשות: "מדובר בעמדות זמניות לייעול העבודה"

מהרשות לחדשנות נמסר כי "מקום מושבה של רשות החדשנות הינו בגן טכנולוגי מלחה. שם מופעלים משרדיה כבר מחודש אפריל השנה והם כוללים משרדים לכל 130 עובדיה והם עובדים משם בלבד. בירושלים מתקיימת ליבת הפעילות של הרשות.

"למשרדי הרשות בירושלים מגיעים בממוצע למעלה מ-400 מבקרים בשבוע. לרשות החדשנות מוגשות מידי שנה למעלה מ-3,500 בקשות למענקים על ידי חברות מכל מדינת ישראל והיא מפעילה בנוסף כ-180 בודקים מקצועיים-חיצוניים שנפגשים עם החברות ומעריכים את התוכניות.

"על מנת לייעל את פעילותינו ולתת שירות טוב לתעשיית הייטק הרשות מפעילה ב-BE ALL שבגבעתיים 20 עמדות חמות ושתי עמדות בחיפה שמטרתן לפגוש את לקוחותינו.

"מדובר בעמדות זמניות (לאף אדם אין שם עמדה קבועה) שמיועדות לחסוך בעלויות תשלום לבודקים ולתת שירות ללקוחות הרשות הרבים שפוקדים אותה מדי יום במיקום קרוב אליהן. עמדות חמות מסוג זה מייעלות את העבודה וחוסכות בעלויות למדינת ישראל". 

עוד כתבות

מיצג מחאה במרכז תל אביב – "שולחן הסדר הנטוש" / צילום: מטה המאבק להצלת עולם התרבות, האירועים והמופעים

שולחן הסדר הנטוש: מיצג מחאה הוקם במרכז תל אביב כנגד מצבם הקשה של העצמאים בישראל

המיצג היה באורך של עשרות מטרים ולאורכו מוקמו 100 כיסאות ריקים המיצגים את הענפים השונים של העצמאים אשר ננטשו ערב חג הפסח ע"י ממשלת ישראל

מפגינה ליד משכן הכנסת בירושלים בחודש שעבר, במחאה על מדיניות הממשלה במשבר הקורונה  / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

ניר קלקשטיין לנתניהו: "האסטרטגיה הממשלתית למאבק בקורונה לא נכונה"

במאמר שהועבר לראש הממשלה מסבירים המיליארדר ניר קלקשטיין ושותפו ממדינט רואי קידר כי הצלחת ישראל בריסון התפשטות המגפה עלולה להתגלות כמוגזמת ולגבות מחיר יקר ● "כדי להתמודד עם המגפה בצורה סבירה לאורך זמן ישראל צריכה לייצר 'עקומת הכלה'"

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

עליות חדות בבורסה: מדד ת"א 90 מזנק ב-4.5%, פתאל החזקות מזנקת ב-24%

מדד ת"א 35 מזנק ב-2.6%, מדד הבנקים מנתר ב-2.8% ● החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מנתרים בהמשך לזינוק אתמול

ראש הממשלה נתניהו דורש מהציבור להישאר בבתים / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"גלובס" מצטרף לעתירה לגילוי פרוטוקולים של ישיבות הממשלה

העתירה הוגשה לבג"ץ כבקשת הצטרפות לעתירות "הארץ", ומטרתה לפעול לגילוי פרוטוקולים של ישיבות הממשלה בהן דנו בנושא ההתמודדות עם הקורונה ● "כשהמידע מוסתר ואינו גלוי, אין ביכולתם של המבקשים למלא את תפקידם בדמוקרטיה – לבחון את ההחלטות ואת דרך קבלתן"

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

על רקע המשבר: ערבויות חברות התקשורת הופחתו בעשרות אחוזים

המטרה: פינוי משאבים לטובת השקעה בתשתיות ומתוך הכרה בפגיעה שהחברות צפויות לחוות בשל משבר הקורונה

אריה דרעי בשיחת וידאו עם ועדת הקורונה של הכנסת / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ועדת הקורונה בכנסת בדוח ביניים חריף: מדיניות בדיקות בעייתית, היעדר הנהגה וסכנה לנזק בלתי הפיך לכלכלה ולחברה

יו"ר הוועדה עפר שלח הכין מסמך מסכם ובו מתח ביקורת חריפה על התנהלות המדינה במשבר ● בין המלצותיו: לשנות את מדיניות הבדיקות ולהקים גוף לניהול משברים לאומיים ● "דרג מדיני לא אמור לקבל, במשבר רב-ממדי ועמוק כמו זה, החלטות מהירות תוך כדי תנועה"

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

מכת קורונה: השוכרים בורחים מת"א ומחפשים דירות זולות בפתח תקוה

שוק השכירות מגיב במהירות למשבר הכלכלי ומשנה את מפת הביקושים • מנתוני חברת WeCheck עולה כי השוכרים הצעירים מוותרים על הדירות היקרות של העיר ללא הפסקה ומחפשים תחליפים • במקביל נרשמת ירידה של כ-30% בהיצע הדירות להשכרה בכל הארץ

עסקים סגורים בתקופת משבר הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

הישראבלוף של החל"ת: כך מנצלים מעסיקים את העובדים שלהם, ואת המדינה

מבדיקת "גלובס" עולה כי מעסיקים שהוציאו עובדים לחל"ת בעקבות משבר הקורונה, ממשיכים לדרוש מהם למלא משימות • חלק מהעובדים מדווחים על מענקים שהובטחו להם ברגע שישובו לעבודה, אבל רובם עושים זאת ללא תמורה, ובלבד שהמעסיק יקלוט אותם עם החזרה לשגרה

קובי חזן. / צלם: אורן קאן

זמן להשקיע ? "אני ממליץ למי שנמצא על הגדר לרדת ממנה"

קובי חזן, המנהל את קרן הגידור אמידה, מעריך כי בנקודת הזמן הזו כדאי לחזור להשקיע במניות, "אבל חייבים לעשות את זה בצורה סלקטיבית" ● באיזה מגזרים לדעתו כדאי להתמקד ?

חי גאליס, מנכ"ל ביג  / צילום: ארז בנקר, יח"צ

ביג מתעכבת בהשלמת רכישתו של מרכז מסחרי בסרביה מידי אביב ארלון

בדצמבר דיווחו החברה על העסקה במסגרתה אמורה ביג לרכוש את מרכז הקניות שהקימה אביב ארלון בעיר זרניאנין בתמורה לסכום של 24.95 מיליון אירו ● מדובר על מרכז קניות מניב בעל שטח מסחרי להשכרה של 23.36 אלף מ"ר עם שיעור תפוסה של כ-100% בקירוב

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עצמאים, בונים על מענק מהמדינה? תקראו את האותיות הקטנות

בעלי עסקים, שקיוו לעזרה מהמדינה, גילו שדווקא ברגעים הכלכליים הקשים בחייהם כי הם נחשבים בעיני המדינה לתא משפחתי "עשיר" מדי בהכנסות או שפתחו את העסק בתאריך לא מתאים

בנייה בגני תקווה / צילום: תמר מצפי, גלובס

לקראת פסח: רשות מקרקעי ישראל יוצאת בסדרת הקלות

בין היתר - תשלומים לספקים וללקוחות ישולמו באופן מיידי, ללא דחיית אשראי ספקים/לקוחות, גם אם נקבע כך במסגרת ההסכם מול הספק או הלקוח; פינוי פולשים מבתי מגורים מאוכלסים לא יבוצע בשלב זה אלא בהתאם להנחיות היועמ"ש

עסקים סגורים בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

לא פטור מלא: הממשלה אישרה הנחה של 25% בארנונה לעסקים

ההנחה משקפת 3 חודשי פטור מתשלום, אך לא פטור מלא כפי שביקשו ארגוני העצמאים במו"מ ● לטובת מתן ההנחה יועמד תקציב בסך כ-2.8 מיליארד שקל לצורך שיפוי הרשויות המקומיות

בוב סוואן,/ צילום: רויטרס

אינטל מוכרת חטיבה שמעסיקה בישראל 200-300 עובדים

החטיבה, שמתעסקת בשבבים למוצרים ביתיים, נמכרת תמורת 150 מיליון דולר ● לרוכשת מקסליניאר היה מרכז פיתוח בישראל אך החברה פיטרה את כל העובדים, מלבד עובדים בודדים

ראש הממשלה נתניהו מחמיר את ההנחיות לציבור בצל איום הקורונה על ישראל / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו: "ממחר ועד שישי סגר מלא. אחרי חג פסח הקלה הדרגתית במגבלות"

ראש הממשלה הודיע הערב כי החל ממחר ב-16:00 ועד יום שישי בשעה 7:00 בבוקר ישראל נכנסת לסגר מלא, ובליל הסדר אסור יהיה לצאת מהבית בכלל החל מ-18:00 ועד למחרת ● "אנחנו נאכוף את הסגר בנחישות"

ימי קורונה בארה"ב / צילום: AP Photo, AP

פרשנות: מחיר ההזנחה - הקהילה השחורה היא הנפגעת המרכזית מקורונה בארה"ב

חלקם בין הנדבקים ובין המתים גדול הרבה יותר מחלקם באוכלוסייה; עוני, היעדר טיפול רפואי, הרגלים לקויים וחוסר אמון בממשלה הם הסיבות העיקריות ● ניו יורק מוסיפה לחכות לחיל ורעדה לשיא המגפה ומכחישה שמועות על קבורה זמנית בגנים ציבוריים

מטאנס שחאדה, הרשימה המשותפת / צילום: אתר הכנסת

"50% מהעובדים הערבים הם עדיין שכירים שעובדים מחוץ ליישובים שלהם". האמנם?

האם שכירים ערבים מתקשים יותר להגיע לעבודה בזמן הסגר? הנתונים מראים שכולם באותה סירה

המשטרה סוגרת את הרחוב הראשי ז'בוטינסקי בכניסה לבני ברק בדרך להטלת סגר על העיר על פי הוראות הממשלה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

הממשלה אישרה את החמרת הסגר מהערב ב-19:00; צו משרד הבריאות אוסר על יציאה מהבית ללא מסכה

ממחר ב-15:00 ועד מחרתיים ב-7:00, לא ניתן יהיה לצאת מן הבית לצורך הצטיידות במזון ● תוקף ההחמרות הוא עד 6:00 ביום שישי ● צו משרד הבריאות לחבישת מסכות ייכנס לתקוף בראשון בבוקר ● מספר מקרי הקורונה בארץ עומד על 9,006; מספר המתים - 60

משפחה בנמל תעופה בשנגחאי  / צילום: Aly Song, רויטרס

הגרף היומי: העולם מאוחד בדאגה לבני המשפחה. ומה עם הכלכלה?

סקר שבוצע לאחרונה בסין, גרמניה, אנגליה וארה"ב ביקש לבחון מהן הדאגות העיקריות בקרב הציבור בנוגע להשפעת הקורונה על חייהם ● הדאגה העיקרית: בריאות בני המשפחה הקרובה

השוק בקריית שמונה. ריק בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: שוכרי נכסים? במקרים רבים החוק יעמוד לצידכם

חוק החוזים מאפשר לשוכרים שלא יכולים להשתמש בנכס ששכרו להשתחרר מהשכירות ללא קנס, במקרים מסוימים ● מגפת הקורונה ללא ספק תהיה מקרה כזה