המסחר בת"א נסגר בעליות; פריגו זינקה בכ-5%; טבע עלתה בכ-3%

שופרסל ואלביט מערכות יורדות בלמעלה מ-1% • נעילה מעורבת בוול סטריט בסוף השבוע • יו"ר הפד פאואל: "אנחנו לא צופים או מצפים למיתון בארה"ב" • הוועד הזמני של הבורסה רצה להשבית את המסחר, בעוד שההסתדרות פסלה כוונה זו; היום מתוכננת ישיבה בנושא

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שאטרסטוק
הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:30

המסחר בתל אביב נסגר בעליות - מדד ת"א 35 עלה ב-0.63%, ות"א 125 ב-0.58%.

מניית טבע  עלתה ב-2.8%, זאת לאור התפתחויות אצל נתבעות אחרות במשפטי האופיואידים בארה"ב

מניית פריגו  עולה במהלך המסחר בבורסה בתל אביב בשיעור של 4.9%, לאחר שעלתה בשני ימי המסחר האחרונים של השבוע בניו יורק ב-7%. זאת לאחר שהודיעה ביום חמישי על הסכם שנחתם עם חברת גלקסו סמית קליין (GlaxoSmithKline) על רכישת הזכויות למכירה מעבר לדלפק (OTC, כלומר תרופות ללא מרשם רופא) בארה"ב של התרופה Prevacid, המיועדת לטיפול בצרבות תכופות, המתרחשות פעמיים בשבוע ומעלה.

מניית מליסרון  ירדה בכ-2.1%, והן מניות אלביט מערכות  ושופרסל  ירדו ביותר מ-1%. מניית מזרחי טפחות ירדה בכ-0.8%, ומניית שטראוס  ירדה ב-0.75%. 

15:10

האסיפה הכללית של ביטוח ישיר , החברה האם של חברת הביטוח איי.די.איי ביטוח שמוכרת לציבור הרחב כ"ביטוח ישיר" ושל מימון ישיר ושל חברת הנדל"ן המניב אדגר, אישרה היום את מחיקתה לפי 41 שקל למניה.

שושנה (רוזה) גזונדהייט הצליחה לנצל את רמות השיא שבהן שוהה מניית חברת ערד השקעות , והשלימה בימים האחרונים את המהלך העיקרי לפרידה מבעל השליטה בחברה, שלמה אייזנברג , עם מכירת מרבית החזקותיה בחברה תמורת 510 מיליון שקל.

14:25

העליות בבורסה ממשיכות להתמתן לאחר העליות החדות בבוקר: מדד ת"א 35 עולה בשעה זהו ב-0.65%, ומדד ת"א 125 בכ-0.6%. 

מדד ת"א ביומד  יורד ב-0.85%. מניית אלקטרה  עולה ב-2.27%, ומניית דלק  עולה ב-2%.  

מניית פריגו  עולה במהלך המסחר בבורסה בתל אביב בשיעור של 5%, לאחר שעלתה בשני ימי המסחר האחרונים של השבוע בניו יורק ב-7%. זאת לאחר שהודיעה ביום חמישי על הסכם שנחתם עם חברת גלקסו סמית קליין (GlaxoSmithKline) על רכישת הזכויות למכירה מעבר לדלפק (OTC, כלומר תרופות ללא מרשם רופא) בארה"ב של התרופה Prevacid, המיועדת לטיפול בצרבות תכופות, המתרחשות פעמיים בשבוע ומעלה.

חברת מטומי  הודיעה היום על קבלת הצעה לא מחייבת למכירת החברה הבת Team Internet, כשהתמורה מהמכירה תאפשר למטומי לשלם את מלוא החוב למחזיקי איגרות החוב שלה.

חברת הנדל"ן וויי בוקס  פרסמה הצעת רכש מטעם בעל השליטה לרכישת עד 15 מיליון אופציות סדרה 2, וכן עדכנה על מגעים ראשוניים להכנסת שותף בפרויקט שלה בחדרה.

מניית באטם תקשורת , שהיום הצטרפה לחלק מהמדדים המובילים במסגרת "המסלול המהיר למניות חדשות", נחלשת בכ-3%.

בבית ההשקעות פסגות ציינו בסקירתם השבועית כי "על אף מבול הנתונים והחלטות הריבית החשובות בשבועיים הקרובים, השווקים ממשיכים להיות מושפעים בעיקר ממלחמת הסחר בין ארה"ב לבין סין, ומדרמת היחסים בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למנהיג סין שי ג'ינפינג".

בפסגות ציינו כי "נכון להיום, סין וארה"ב הודיעו שהן יחזרו לשולחן המו"מ ויחדשו באופן מיידי את השיחות. עם זאת, מכיוון שעד אוקטובר השיחות יהיו רק בין דרגים נמוכים יחסית, סביר להניח שהעלאת המכס המתוכננת לתחילת אוקטובר (מ-25% ל-30% על יבוא מסין בהיקף של 250 מיליארד דולר) לא תבוטל או תידחה".

ההערכה בפסגות היא כי "העלאת המכסים המתוכננת של שני הצדדים לדצמבר עשויה להידחות קצת, אבל בסופו של דבר הסינים לא ירצו לתת לטראמפ ניצחון אמיתי לפני הבחירות וטראמפ כמובן לא יסכים לבטל את המכסים הקיימים ללא ניצחון כזה. לכן, התרחיש הסביר ביותר הוא שגם הפסקת האש הנוכחית, כמו כל הפסקות האש שהיו עד כה, היא זמנית בלבד ומלחמת הסחר תחזור בשלב כלשהו בעתיד הנראה לעין ללוות את השווקים".

12:00

התמתנו העליות בבורסה בת"א: מדד ת"א-35  עולה בשעה זו ב-0.8%, ת"א-125  עולה ב-0.7%.

פריגו  עולה ב-5%, איי.אפ.אפ  עולה ב-.3%, טבע  רושמת עליות של 2.4%.

תמר פטרוליום  עולה בשעה זו בכ-1%, לאחר שאת יום המסחר פתחה בזינוק של כמעט 6%.

גזית גלוב , שופרסל  ואלביט מערכות  יורדות בלמעלה מ-1%.

09:45

עליות חדות בפתיחת המסחר בת"א: מדד ת"א-35  עולה בכ-1%, ת"א-125  רושם עליות של 0.85%, ת"א-90  עולה בכ-0.5%.

מדד הנפט והגז  עולה ב-1.6%, בהובלת תמר פטרוליום  שעולה ב-5.8%. רציו פטרול  עולה ב-4.3%, רציו  ודלק קידוחים  עולות בלמעלה מ-2%.

פריגו  מזנקת ב-4.85%, איי.אפ.אפ  רושמת עליות של 2.6%, טבע  קופצת 2.5%.

בסקירת המאקרו השבועית של יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון מציינים כי השווקים המשיכו להגיב להערכות לגבי האפשרות להסכם סחר עתי די בין ארה"ב וסין, כאשר הסכמה לשבת למשא ומתן באוקטובר תמכה בשוקי המניות. תשואות האג"ח עלו בתגובה לנתונים חיוביים ביום חמישי, כולל גידול בהזמנות חדשות בתעשייה, ומדד מנהלי הרכש בשירות ים, תוקן מעט מטה עם פרסום נתוני התעסוקה ביום שישי.

בניתוח מאקרו ישראל, מציינים לידר שוקי הון כי הסקרים מצביעים על המשך צמיחה נאה ברבעון ג'. מסתמנת התמתנות בקצב עליית השכר במשק. כמו כן, מתחילת השנה חל קיפאון במספר משרות השכיר, כנראה עקב מחסור של עובדים.

הגרעון התקציבי נותר יציב על 3.8% תוצר ב-12 החודשים האחרונים.

סקר מגמות בסקטור העסקי מצביע על התרחבות המכירות במסחר ובתעשייה.

בסביבת האינפלציה, מחירי הדלקים ירדו ב-3% בתחילת חודש ספטמבר. עדכנו את תחזית מדד אוגוסט ל-0.2% עקב עלייה חדה במחירי פו"י. בשבוע האחרון השקל יוסף ב-0.5%, גם מול היורו וגם מול הדולר.

07:00

המסחר בבורסה בת"א ייפתח הבוקר (א'), יומו הראשון של שבוע המסחר בארץ, על רקע נעילה ירוקה ביום חמישי ונעילה מעורבת בסוף השבוע בניו יורק.

המסחר בבורסת ת"א ננעל ביום חמישי בעליות שערים קלות במדדים המובילים, שאפיינו כמעט את כל יום המסחר, למעט מעבר קצר לירידות קלות. ת"א-35 עלה ב-0.25%,  ות"א-125 עלה ב-0.17%. מניית טאואר הובילה בעליות של קרוב ל-3%. טבע בלטה בצד השלילי בירידה של כ-3.5%.

היום, אופקו חוזרת עם פער ארביטראז' חיובי של 1.2%, וטבע חוזרת עם פער חיובי של 1.3%.

המסחר בבורסות ארה"ב ננעל ביום שישי כאמור במגמה מעורבת. דאו ג'ונס עלה ב-0.3%, ו-S&P 500 הוסיף 0.1%, אך נאסד"ק איבד 0.2%. בסיכום שבועי, דאו ג'ונס ו-S&P 500 הוסיפו 1.5%, ואילו נאסד"ק עלה השבוע ב-1.8%.

יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול השתתף בסוף השבוע במפגש שאלות ותשובות בציריך, שווייץ. במהלך המפגש אמר פאוול כי החלטתו של הבנק המרכזי להוריד את שיעורי הריבית השנה עזרה לשפר את הצמיחה בארה"ב. "הריבית הנמוכה של הפד עוזרת לשמור על הכלכלה במקום טוב", אמר היו"ר.

פאוול סיפק נקודת מבט אופטימית לגבי מצב הכלכלה בארה"ב במהלך המפגש, על אף סימני חולשה מסביב לעולם. "הפד ראה במהלך השנה שכדי להוריד את מסלול הריבית הצפוי", אמר פאוול.

"זה תמך בכלכלה, וזו הסיבה לכך שהתחזית עדיין חיובית". בנוסף ציין פאוול כי מלחמת הסחר בין סין וארה"ב מכבידה על המגזר העסקי וגורמת לאי-ודאות.

"אנחנו לא צופים או מצפים למיתון בארה"ב", אמר פאוול. "התחזית הסבירה ביותר היא עדיין צמיחה בשיעור בינוני, שוק עבודה חזק ועלייה בשיעור האינפלציה".

עוד ביום שישי, היועץ הכלכלי של הבית הלבן, לארי קודלו, ציין כי שיחות הסחר האחרונות מול סין "התנהלו בצורה טובה מאוד". קודלו אמר ל-CNBC כי "השיחה שהתנהלה שלשום עם הנציגים הסינים הייתה טובה מאוד. המשא-ומתן נמשך". 

האם הוועד הזמני של עובדי הבורסה לניירות ערך בתל אביב נקלע לעימות מול ההסתדרות, המנסה לפתור את הסכסוך המתמשך בין הוועד למנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב? בשבוע נודע כי הוועד הזמני רצה להשבית את המסחר בבורסה, בעוד שההסתדרות פסלה כוונה זו, תוך שבסביבתה ביקרו את הכוונה לנקוט צעד כה דרסטי.

ביום חמישי התברר כי בסביבת הוועד הזמני עדיין מבקרים את ההסתדרות, והיום מתוכננת ישיבה בנושא, בהשתתפות יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד; יו"ר הסתדרות המעוף, גיל בר-טל; וכן נציגי הוועד הזמני ומנכ"ל הבורסה; בניסיון ליישב את חילוקי הדעות.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988