גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טלטלה בקבוצת נגב: עשרות עובדים פוטרו; המנכ"ל ו-3 סמנכ"לים התפטרו

החברה, שפעילה בתחום בתחום האריחים, כלים סניטריים וברזים, עברה תהליך התייעלות, לאחר שהחליטה לא להיכנס לתוכניות מחיר למשתכן בשל אי-כדאיות כלכלית ● התוכנית מגיעה שנתיים בלבד אחרי המשבר הגדול שהוביל לסגירת מפעל ייצור ולפיטורי 140 עובדים

מימין: אורי גלבוע ויריב לרנר / צילום: תומר פולטיין
מימין: אורי גלבוע ויריב לרנר / צילום: תומר פולטיין

שנתיים אחרי שמפעל נגב קרמיקה בירוחם נסגר במפתיע ו-140 עובדיו פוטרו ימים ספורים לפני ערב ראש השנה, שוב מונפת חרב הקיצוצים ופיטורי עובדים בחברה, שבינתיים שינתה את שמה לקבוצת נגב. בימים האחרונים הנהלת קבוצת נגב השלימה תוכנית התייעלות חדשה, שבמסגרתה פוטרו כ-50 עובדים מתוך כ-500 עובדים בכל אתרי החברה ברחבי הארץ.

הרקע להתייעלות - החלטה שהתקבלה בהנהלת החברה לא להיכנס לתוכניות מחיר למשתכן, בשל אי-כדאיות כלכלית ובנימוק שהמחירים שהקבלנים שמעורבים בפרויקטים השונים מוכנים לשלם על מוצרי קרמיקה וכלי סניטריים נמוכים מדי.

קבוצת נגב נחשבת מובילה בתחום של אריחי גרניט פורצלן, כלים סניטריים וברזים. היא נמצאת בבעלות משותפת של איש העסקים יריב לרנר ושל קרן ויולה. החברה עלתה לכותרת באוקטובר 2017, בעקבות החלטה שקיבלה על סגירת פעילות הייצור שלה בירוחם, תוך פיטוריהם המיידיים של עובדי המפעל. החברה טענה שהייצור בארץ אינו כדאי, ועדיף להתמקד ביבוא של מוצרים מטורקיה וממדינות נוספות באירופה.

ל"גלובס" נודע כי על רקע תוכנית ההתייעלות, שהובילה לפיטוריהם של עשרות עובדים בקבוצת נגב, ניכרו בין בכיריה מתיחויות וחילוקי דעות קשים לגבי העיתוי שבו תופעל התוכנית. כך, מחלוקת קשה התגלעה בנושא זה בין מנכ"ל הקבוצה אורי גלבוע לבין היו"ר שלה יריב לרנר. בשל אותה מחלוקת, גלבוע הודיע לפני כחודשיים להנהלת הקבוצה על סיום תפקידו בה.

סמוך למועד התפטרותו של גלבוע מהתפקיד, פרשו משורות החברה עוד שלושה בכירים בדרג של סמנכ"ל. בין הסמנכ"לים הפורשים גם סמנכ"לית שיווק, שזכתה להערכה רבה על פעילותה בשורות הקבוצה, ובין השאר הובילה במהלך השנה וחצי האחרונות את תהליך המיתוג מחדש של החברה - מ"נגב קרמיקה" ל"קבוצת נגב".

"לרנר וגלבוע לא ראו את הדברים עין בעין בכל הקשור לאופן הביצוע של תכנית ההתייעלות", אישר בשיחה עם "גלובס" גורם שמעורה בפרטים: "לרנר חשב שנכון להתייעל מיידית. לעומתו, גלבוע סבר שעל הקבוצה למצות את מהלכיה לגבי כניסה לתוכניות הדיור למשתכן. המחלוקות האלה הובילו לסיום תפקידו של גלבוע".

עם סיום תפקידו של גלבוע, לרנר החל לנהל את ענייניה השוטפים של החברה ובאחרונה הוא שהוביל ליישום תכנית ההתייעלות.

ל"גלובס" נודע כי לצד הפיטורים, הנהלת הקבוצה הובילה באחרונה מהלכי קיצוץ נוספים - בין השאר באופן ההתקשרויות שלה עם קבלנים חיצוניים.

גורמים שמקורבים להנהלת קבוצת נגב הבהירו מצדם, כי תוכנית ההתייעלות האחרונה היתה נחוצה לחברה - במסגרת התאמתה למצב השוק. וזאת, במטרה להגיע לרווחיות במהלך שנת 2020. לטענת אחד הגורמים בקבוצה, היא הגיעה באחרונה לאיזון תפעולי - לראשונה מזה זמן רב ותוכנית ההתייעלות אמורה להבטיח את שימור המגמה של שיפור האיתנות הפיננסית של קבוצת נגב.

אלא שגורם אחר בחברה העיד על "אווירה עכורה ועובדים רבים, שהולכים עם הראש באדמה. אין לנו מושג אם זה סוף פסוק ואם חרב הפיטורים עדיין מרחפת מעל ראשם של עוד עשרות עובדים".

בקבוצת נגב מסרן ל"גלובס" בתגובה, כי "החברה אכן עברה תהליך התייעלות שהסתיים".

מאז שמפעל נגב קרמיקה נסגר, המבנה ששימש אותו בירוחם נותר שומם ולא נמצא שוכר שיפעיל אותו. וזאת, למרות שמספר יזמים הביעו עניין בהפעלתו. הסיבה לכך היא ויכוח מתמשך בין חברת מבנה, בעלת המבנה שממנו פעל המפעל לבין הנהלת קבוצת נגב.

בין שתי החברות היו עד לאחרונה האשמות הדדיות על טרפוד של הבנות שיאפשרו את כניסתם של שוכרים חדשים למבנה. גורם עסקי שמקורב להנהלת קבוצת נגב אמר בהתייחס לכך כי "בקרוב המשבר יגיע לסיומו עם כניסתו של שוכר חדש שאיתו מתקיימים בימים אלה מגעים מתקדמים".

יוזכר כי חודשים ארוכים אחרי סגירת המפעל, מספר אנשי עסקים ניסו לקדם הבנות שיאפשרו להם את פתיחתו המחודשת - אולם מגעים אלה לא צלחו ולא אפשרו לחדש את פעילות הייצור במפעל.

עוד טרם מותגה ל"קבוצת נגב", נגב קרמיקה ידעה טלטלות קשות, כאשר הייתה בבעלות אפריקה תעשיות שמקבוצת אפריקה ישראל. ביקורת חריפה נמתחה בעבר על אפריקה תעשיות - שהחליטה להקים את המפעל לייצור אריחים בירוחם, בזמן שישראל חשופה ליבוא של אריחים זולים יותר מחו"ל. החברה נקלעה לקשיים כספיים וצברה הפסדים בהיקף שהוערך בכחצי מיליארד שקל.

קבוצת נגב קרמיקה נרכשה בידי קרן ויולה במרץ 2017 בתמורה ל-265 מיליון שקל. הרכישה כללה את המפעל שהיווה כ-15% מהיקף פעילותה של הרשות ועוד כ-10 חנויות ברחבי הארץ. כחצי שנה אחרי הרכישה הבעלים החדשים החליטו לסגור את המפעל והקבוצה הציבה בשעריו מאבטחים שמנעו מן העובדים את כניסתם למתחם.

פיטורי העובדים ערב ראש השנה והמהלכים בשטח של הנהלת הקבוצה עוררו בשעתו תרעומת וגלים של ביקורת ציבורית כלפי הקבוצה. המנכ"ל דאז של, גלבוע הסביר מנגד כי במצב השוק הקיים אין למפעל בירוחם זכות קיום. 

עוד כתבות

פוליטיקאים בהונג קונג בצל וירוס הקורונה / צילום: Achmad Ibrahim, Associated Press

אחרי תערוכת המובייל גם תערוכת האופטיקה הגדולה בעולם צפויה להודיע על ביטול

זאת לאחר שנציגויות וביתנים של חברות אופטיקה ממדינות המזרח הרחוק הודיעו שלא יגיעו ● איטליה עלתה היום לכותרות בעקבות זינוק במספר חולי הקורונה שאובחנו

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

מטוסים של חברת אל על / צילום: סיון פרג'

דעה: קו חדש לטוקיו? הקורונה צפויה להגיע גם להשקה החגיגית של אל על

חברת התעופה הישראלית צפויה לחנוך בעוד כשלושה שבועות קו חדש לטוקיו, אלא שההתפתחויות האחרונות סביב משבר הקורונה עשויות לסכל את התוכנית הזו ● כיצד תושפע חברת התעופה שכבר הודיעה על אזהרת הכנסות ולמה זה לא בהכרח אומר שהמדינה חייבת לסייע לה? 

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

טניה כהן עוזיאלי והיצירה 'נעליים ליציאה לדרך, 2017–1991', מרינה אברמוביץ׳ / אינפוגרפיק: יונתן בלום, גלובס

"אנחנו מאבדים את הזהות שלנו כמוזיאון, דברים יצאו מפרופורציות"

בעידן שבו הדימוי הוויזואלי הפך לכל כך נפוץ וכולנו מתקשרים דרך תמונות ברשת, האתגר הגדול של המוזיאונים הוא להיות רלוונטיים ● אז איך עושה את זה עכשיו מוזיאון תל אביב, שאליו הגיעו השנה 1.3 מיליון מבקרים? בראיון ל'ליידי גלובס' מודה המנכ"לית טניה כהן עוזיאלי: "נחוצה לנו הגדרה מחדש"

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

דרור פלנבאום / צילום: איל יצהר, גלובס

"המעבר לגמלה בכסף יהרוג את חוק הסיעוד, כי אנשים ירצו כסף במקום טיפול שהם זקוקים לו"

פורטפוליו עם דרור פלנבאום, מנכ"ל דנאל סיעוד, על ההחלטה ללמוד בתיכון בבית ספר לקציני ים בעכו, על הבעייתיות בשימוש במילה סיעוד ועל הרפורמה בתחום

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

בדיחות אבא / אילוסטרציה: Shutterstock

הכירו את ההסבר המדעי ל"בדיחות אבא" לא מצחיקות

כולנו מתפדחים שאבא שלנו חושב שהוא מגניב ומספר בדיחה לא מצחיקה ● מהו הסוד האפל שמסתירות "בדיחות האבא" לגבי היחסים המשפחתיים שלנו? ● ואיך סגנון ההומור קשור לבית בו גדלנו? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע" 

ליהיא לפיד שרה נתניהו ורויטל גנץ / איורים: גיל ג'יבלי

איך הפכו נשות הפוליטיקאים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

גאולה אבן, ליהיא לפיד, גילת בנט ומיכל פרץ מוכיחות ששרה נתניהו מזמן כבר לא לבד ● איך הפכו נשות הח"כים והשרים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

שבוע האופנה מילאנו / צילום: Gettyimages ישראל

צבעוניות נועזת ועור במקום ג’ינס: המראות החמים ברחובות מילאנו בשבוע האופנה

שילובי הדפסים שמכריזים על קיומם וטוויסט לחליפה המחויטת ● בבירת האופנה הבינו כבר מזמן שהמראות המעניינים נמצאים בכלל מחוץ למסלול

חגיגה במדבר/ צילום :  יותם יעקבסון

צבעים על ים המוות: מהרו לראות פריחה נדירה סביב ים המלח

זה נדיר, וקורה רק בשנים שבהן מקבל המדבר שפע של גשם: גל פריחה צבעונית סביב ים המלח ● השנה זה קרה, וצריך למהר כי היא לא תאריך ימים

דובי גריזלי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הנופים המכשפים שבין אלסקה לקנדה. חשיפה לצפון

המעבר הימי שבין קנדה לארצות הברית מאפשר טעימה קטנה מאלסקה, על נופיה המכשפים, הטבע המסעיר וההיסטוריה הצבעונית מימי הבהלה לזהב

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

ניר צוק לא מפסיק להשמיץ ומי צריך שר חדשנות: מה קרה השבוע בהייטק

למה פוליטיקאים ומשרדי ממשלה מקדמים הקמת משרד הייטק, מיהי החברה החדשה במועדון חדי הקרן, מה חושב ניר צוק חושב על המתחרה המרה צ'ק פוינט ומי המציא את ההעתק-הדבק ● מה קרה השבוע בהייטק

חיילים אמריקאיים באפגניסטן / AP   Massoud-Hossaini

פרשנות: כשלפיד החירות כבה באפגניסטן

מלחמת 18 השנה וטריליון הדולר מסתיימת והולכת ממש כפי שהסתיימה מלחמת וייטנאם כמעט לפני 50 שנה: בכישלון צבאי, פוליטי ומוסרי ● האם אמריקה תיסוג מן העולם?

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

 ג'יי קלייטון, יו"ר ה SEC  / צילום: רויטרס Brendan McDermid

סטארט-אפ הבלוקצ'יין הישראלי אניגמה נקנס בחצי מיליון דולר ויחזיר כסף למשקיעי ה-ICO

החברה הישראלית-אמריקאית, בהובלת המייסד גיא זיסקינד, גייסה ממשקיעים 45 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי ב-2017 ● בהתאם לדרישת ה-SEC, מטבעות הקריפטו של אניגמה יירשמו כניירות ערך והחברה תשיב כספים למשקיעים שהשתתפו ב-ICO