גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דונלד טראמפ הודיע בטוויטר על פיטורי היועץ הביטחוני ג'ון בולטון

הנשיא האמריקאי צייץ בטוויטר: "אני מודה לג'ון מאוד על שירתו. אמנה יועץ חדש לענייני ביטחון לאומי בשבוע הבא" ● ומה זה אומר בנוגע לישראל?

ג'ון בולטון/ צילום: רויטרס Jim Young
ג'ון בולטון/ צילום: רויטרס Jim Young

היועץ לבטחון לאומי השלישי של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ, בתוך שנתיים וחצי, הודח היום (ג') בציוץ של הנשיא.

 

כלי התקשורת בארה"ב מדווחים בשעה זו שבולטון, אחת הדמויות הניציות ביותר במפלגה הרפובליקנית בעשורים האחרונים, הגיע למחלוקות עמוקות עם טראמפ בנוגע למדיניות החוץ שלו בדגש על המהלכים של טראמפ מול צפון קוריאה, אפגניסטן ואיראן.

טראמפ מאמין במגעים דיפלומטיים והתנהלות שלו מול צפון קוריאה הטרידה שמרנים וניציים רבים שעבדו בבית הלבן. בולטון דגל בקו צבאי אגרסיבי בהרבה בעבר, בטורי דעה ומחקרים שפרסם ואף בתור השגריר הזמני של ארה"ב באו"ם בשלהי ממשל ג'ורג' בוש. לגישתו, צפון קוריאה ואיראן הם שני משטרים רודניים ואין לסמוך על שיח ושיג עמם.

הסיבה המיידית להתפטרות או פיטורים, על פי כמה אמצעי תקשורת: התנגדות של בולטון להזמין נציגים של הטליבאן, ארגון הטרור שמחזיק שלופת כבצבת את אפגניסטאן וקורא תיגר על הממשלה הנבחרת שם.

טראמפ יזם מעין ועידת פסגה בקמפ דייוויד שאליה עמד להזמין את נציג הטליבאן ואת ראש ממשלת אפגניסטאן, אך חזר בו בסוף לאחר פיגוע התאבדות של הטליבאן בקאבול שבו נהרגו כמה אנשים ובהם חייל אמריקאי אחד. טראמפ הודיע שהיזמה הזו "מתה". ארה"ב מחזיקה כ-14 אלף אנשי צבא וטראמפ הכריז לא פעם כי הוא שואף להחזיר את כולם הביתה.

בולטון התנגד נמרצות לא רק לפסגה אלא בעיקר לעצם הזמנת נציגים של ארגון טרור לקמפ דייוויד, אתר שנחשב כמעט קדוש בארה,ב בגלל הוועידות ההיסטוריות שנערכו בו.

על פי דיווח ב"וושינגטון פוסט", הוא לא נכלל ברשימת המוזמנים לדיון חשוב על עתיד מעורבותה של ארה"ב באפגניסטאן, שנערך באוגוסט, במועדון גולף של טראמפ בניו-ג'רזי. כל המי ומי בממסד הביטחוני-צבאי של ארה"ב הוזמנו, לרבות שרי ההגנה והחוץ, יו"ר מטה הכוחות המשולבים (מקביל לרמטכ"ל בישראל) וראשת CIA, אך בולטון לא הוזמן.

פקידים אמריקאים בכירים אמרו לעיתון, כי זו לא היתה טעות. בולטון קורא זה זה מכבר לנוכחות צבאית מורחבת של ארה"ב ברחבי תבל והוא נעשה "אויב מר" ליזמה שהולכת ומתגבשת בבית הלבן: עסקת שלום שתשים קץ לנוכחות רבת השנים של ארה"ב באפגניסטאן. למעשה, המלחמה המתמשכת שם היא הארוכה ביותר בתולדות ארה"ב.

אך התנגדות בולטון למאמץ הדיפלומטי האמריקאי באפגניסטאן - מגעים עם הטליבאן, שבמרכזם דרישה שארגון זה יטול על עצמו את המאבק בדעאש - החלה להרגיז את טראמפ. עובדה זו הניעה את עוזרי הנשיא למדר את המועצה לביטחון לאומי משורה של דיונים רגישים בסוגיה זו.

בסופו של דבר, הצליח בולטון להשתחל לפגישה בניו-ג'רזי לאחר שאחד מעוזריו ערער על ההחלטה למדרו באזני ראש מטה הבית הלבן, מייק מולווייני. אך באותה פגישה הוא וטראמפ השמיעו דעות מנוגדות על דרכה של ארה"ב באפגניסטאן.

מכה של ממש לנתניהו

עבור נתניהו מדובר במכה של ממש והיא מגיעה אחרי שבועות של רמזים מכיוון וושינגטון בנוגע לפתיחת הליכי משא ומתן של ממשל טראמפ מול נציגי הממשל בטהרן. במהלך ועידת G7 בצרפת לפני כשבועיים, הגיע שר החוץ האיראני זריף לוועידה ונפגש עם נשיא צרפת עמנואל מקרון. לטראמפ הוצעה פגישה עם זריף בתיווך מקרון, אך הוא ציין שהזמן עוד לא בשל לכך. יחד עם זאת, הוא קיים מסיבת עיתונאים גדולה בסיום הוועידה, וציין שאינו שולל את האפשרות של פגישה ומשא ומתן לשיפור הסכם הגרעין.

נתניהו ניסה להשיג את טראמפ עוד באותו היום בטלפון ולקיים איתו שיחה בנושא, ובעיקר לבלום את המו"מ המסתמן עם איראן, אך טראמפ לא היה זמין עבורו.

בולטון הגיע לתפקיד אחרי שניים קודמים - מייק פלין, שנתפס בשקרים בדיווחים לסגן הנשיא, וה.ר. מקמסטר. המחשבה סביב מינויו היתה שבולטון ישמש כבלם ניצי סביב נשיא, אשר יש מי שראו בו נאיבי בנוגע למהלכים דיפלומטים. יצוין שבולטון הצטרף לבית הלבן כאשר תהליך המשא ומתן מול צפון קוריאה כבר היה בשיאו.

במהלך חודש יולי 2019, הופל מל"ט אמריקאי באיזור מיצרי הורמוז. טראמפ תכנן תקיפת תגובה אך ביטל אותה ברגע האחרון כאשר הבין שמחיר חיי האדם יהיה כ-150 איש. טראמפ הסביר בהמשך לרשת NBC, כי המטוסים האמריקאיים היו כמעט בנקודת האל-חזור. הוא שאל כמה אנשים יהרגו, ואמרו לו שמדובר בכ-150. טראמפ החליט שמחיר הפגיעה במל"ט האמריקאי אינו מצדיק זאת.

בוושינגטון דובר על אותן 24 שעות, עם אפשרות התקיפה ויצירת עימות חזיתי מלא מול איראן כרגע בו התפצלו דרכיהם של בולטון הניצי והנשיא שהנו תוקפני מאוד בעיקר במילותיו וציוציו.

בחודש יוני 2019, במסגרת פסגת שלושת היועצים לבטחון לאומי (ארה"ב, רוסיה, ישראל) אשר נערכה בירושלים אמר בולטון שהוא משמש כשליחו של הנשיא טראמפ ולא של הדעות העצמיות שלו בנוגע לאיראן. באותה מסיבת עיתונאים נשאל בולטון על ידי "גלובס" על עמדת ארה"ב ביחס להסגת הכוחות האיראניים מתוך סוריה. כמה שעות קודם לכן אמר היועץ לבטחון לאומי הרוסי, שלסוריה יש זכות להכניס כוחות זרים לתוכה.

בולטון אמר אז שארה"ב היתה רוצה שאיראן תצא מסוריה (אך לא הסביר מה האמריקאים יכולים ורוצים להגיד לרוסיה בנושא). "דיברנו על זה כאשר ביקרתי ברוסיה. זו לא שאלה של אי הסכמה על התוצאה, אלא מה הדרך לגרום לזה לקרות". מאז חלפו כמה חודשים של תקיפות ישראליות נגד יעדים איראניים בכל המרחב.

בראיון לגל"צ באפריל אשתקד, בעקבות מינוי בולטון כיועץ לביטחון לאומי, אמר דני גילרמן, שכיהן כשגריר ישראל באו"ם בתקופה שבולטון שירת שם כשגריר ארצו, כי כל אימת שבולטון נחשף באו"ם ליזמה מדינית אמריקאית שנראתה בעיניו אנטי-ישראלית, הוא מיהר להזהיר את גילרמן. יתר על כן, הוא הציע לגילרמן לטלפן לראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, כדי שזה יטלפן לנשיא ארה"ב דאז, ג'ורג' בוש הבן, ויפעל לסיכול היזמה.

"בולטון היה מוכן למשוך אש לעבר כוחותיו שלו", אמר גילרמן. במקרה אחד, לקראת סוף מלחמת לבנון ב-2006, כאשר במועצת הביטחון נערכו דיונים על הצעת החלטה שתשים קץ ללחימה, טלפן בולטון לגילרמן ואמר לו ששרת-החוץ האמריקאית דאז, קונדוליזה רייס, "מכרה את ישראל" והסכימה לסמוך ידה על הצעת החלטה צרפתית, שהיתה מנוגדת לאינטרס הישראלי.

ושר הביטחון לשעבר, שאול מופז, אמר בכנס של "ידיעות אחרונות" במארס אשתקד, כי בולטון ניסה לשכנע את ישראל להפציץ מתקנים גרעיניים באיראן. "היכרתי את בולטון מאז ששימש כשגריר ארה"ב באו"ם", אמר מופז. "הוא ניסה לשכנע אותי שישראל צריכה לתקוף את איראן". מופז אמר, כי לדעתו זה היה רעיון גרוע.

השבוע הודיע ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של הנשיא טראמפ לענייני תהליך השלום, על עזיבת משרתו ועזיבת העבודה בבית הלבן.

עוד כתבות

אחד הנוסעים הדרום קוריאנים שנדבקו בקורונה מחכים בשדה התעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

אל על: נגיף הקורונה יגרום לפגיעה של עד 70 מיליון דולר בהכנסות

חברה התעופה דיווחה היום לבורסה כי היא מעריכה שהפגיעה בהכנסותיה בין ינואר לאפריל תעמוד על טווח של כ-50 עד 70 מיליון דולר ● בחברה מעריכים כי הפגיעה בתוצאות תתקזז בחלקה עם צמצום בהוצאות התפעוליות ותעמוד על 25-45 מיליון דולר ● מניית אל על צונחת במסחר

יוליה שמאלוב–ברקוביץ’, יו”רית הרשות השנייה  / צילום: כדיה לוי

אולי את לא מבינה עד הסוף את תפקיד העיתונות? "זה מצחיק. ניהלתי מאות עיתונאים בווסטי"

ליו"רית הרשות השנייה יש בטן מלאה על התקשורת: על מיזוג רשת וערוץ עשר שיצא לדרך בניגוד להמלצתה, על הקלטות השר קרא על ערוץ 20 לפיהן הוא שולט ברשות השנייה ועל ההחלטה להדיח אותה מהתפקיד ● הזמנו אותה לפודקאסט "אוף דה רקורד" וניסינו להבין מה היא בעצם רוצה

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

התפרקות בנעילת המסחר בוול סטריט: צניחה של 4.6% במדדים בדרך לשבוע הגרוע מאז משבר הסאבפריים

ירידות חדות בשווקים בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין ● שלושת המדדים בניו יורק השלימו נפילה של 10% מהשיא ● הדאקס הגרמני צנח ב-3.2%, הפוטסי ב-3.4%, הבורסה בהולנד נפלה ב-3.75% ● הנפט מתרסק מתחת ל-50 דולרים לחבית ● יפן תקפיא את הלימודים בבתי הספר עד לאביב

מירוץ הפנקייק בעיר אולני שבאנגליה / צילום: אלסטיר גרנט, AP

מקרב יריות ועד מירוץ פנקייק: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

אל על מבטלת את הטיסות לאיטליה ולתאילנד ודוחה את השקת הקו לטוקיו

הטיסות לאיטליה מבוטלות למשך שבועיים החל ממחר, והטיסות לבנגקוק יבוטלו החלק מיום שני ועד ה-27 במרץ ● השקת הקו לטוקיו נדחתה ל-4 באפריל

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

גם אבריאל בר-יוסף ושי ברוש יועמדו לדין בכפוף לשימוע בתיק הצוללות

לבר-יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ● לברוש, מקורבו ואיש חיל הים לשעבר, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, לקיחת שוחד, עבירות מס והלבנת הון

נתן גושן / צילום עטיפת האלבום - באתי לחלום

חלום ושברו: נתן גושן חוטא בחטאי חוסר הדיוק והשטחיות

באלבום "באתי לחלום" נתן גושן בוחר בתהילה על חשבון האותנטיות

קרקע למכירה, בנימינה / צילום: בר אל

מדיניות רמ"י: תמריץ שלילי ליישובים חקלאיים

התמריצים המוצעים לחקלאים תמורת השבת קרקעות חקלאיות עשויים להצטמצמם משמעותית אחרי הבחירות

נתי כהן / צילום: איל יצהר

משרד התקשורת יביא לממשלה הבאה הצעה להפחתת אגרות תדרי הסלולר

למרות ההפחתה, בשל העובדה שהחברות יידרשו להרבה יותר תדרים בדור החמישי הסכום הכולל שישלמו לא צפוי לרדת והוא יישאר ברמתו כיום

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

בעקבות משבר הקורונה: אל על נערכת לפיטורי 1,000 עובדים

מנכ"ל אל על גונן אוסישקין הורה לסמנכ"לים בחברתו לגבש תוכנית מיידית לפיטורי עובדים ● היום דיווחה החברה על הפסקת טיסותיה לאיטליה ולבנגקוק ועל דחיית השקת הטיסה לטוקיו ● בנוסף דיווחה אל על כי נזקי משבר הקורונה עלולים להסתכם בפגיעה של עשרות מיליוני דולרים בהכנסות

proptech - הטמעת טכנולוגיות בעולם הנדל"ן / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

2020 נפתחת בהשקעות משמעותיות נוספות ב-PropTech

שתי קרנות גדולות מצטרפות לגל ההשקעות בחברות המתמחות בהטמעת טכנולוגיות בתעשיית הנדל"ן • חדשנות בנדל"ן - טור חדש

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

יועץ בכיר של כחול לבן: "לגנץ אין אומץ לתקוף באיראן"

בהקלטה שפורסמה בחדשות 12 על ידי עמית סגל נשמע ישראל בכר, יועץ אסטרטגי מוכר, טוען כי "גנץ מסכן את ישראל" ● בכר יעץ בעבר גם לליכוד ולמפלגות אחרות ● כחול לבן: "צר לנו כי תעשיית השקרים מבית היוצר של נתניהו ממשיכה לפעול גם הערב"

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

יאיר נתניהו פרסם רמיזות בוטות כלפי צעירה שהופיעה בסלפי עם גנץ

יאיר נתניהו צייץ בטוויטר תמונות של צעירה שהצטלמה סלפי עם גנץ והוסיף "מישהו יודע מי זאת?" ● בעקבות כך, הצעירה סבלה מהטרדות חמורות ברשת החברתית וכעת היא שוקלת להגיש תביעה נגדו

קיה נירו חשמלית / צילום: יח"צ

תחנת כוח: קיה נירו החשמלית החדשה מציבה סטנדרטים גבוהים

עם טווח של עד כ-450 ק"מ בין טעינות בזכות סוללה מאסיבית, מנוע חשמלי נמרץ מאוד, הוצאות שוטפות אפסיות ותא נוסעים נוח ומרווח, הנירו החשמלית מציבה סטנדרטים גבוהים מאד בפני המתחרות ● אבל בינתיים עודפי ביקוש משאירים אותה בחו"ל

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

הסגר בצפון איטליה לאחר התפרצות נגיף הקורונה / צילום: Claudio Furlan/Lapresse, AP

כך מסקרים באיטליה את החלטת ישראל לאסור כניסת איטלקים

בעוד ששכנותיה האירופיות שומרות על גבולות פתוחים, בישראל, בירדן, בסעודיה ובמספר מדינות נוספות החליטו לאסור על כניסת אנשים ששהו באיטליה בשבועיים האחרונים ● התעשיינים והחברות באיטליה התאחדו היום בקריאה לממשלה האיטלקית לשדר רוגע לציבור

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות

 

חנן שמש, מיזמי ויו"ר קרן הגשמה  / צילום: איל יצהר, גלובס

יזמית הנדל"ן רותם שני רוצה להנפיק אג"ח בבורסה כדי להחזיר הלוואות של 63 מיליון שקל מקרן הגשמה

הריבית האפקטיבית של הלוואות הקרן לחברה היא בשיעור של 14.5% ● בעלי השליטה אבי טוריסקי ויהודה ידידיה מבקשים לשדרג את שכרם ● זוגתו לשעבר של אחד השותפים בחברה תובעת את רותם שני ב-30 מיליון שקל בגין שירותים משפטיים

אישה בבית חולים בספרד שם אובחן מקרה קורונה / צילום: נאצ'ו דוצ'ה, רויטרס

בהלת הקורונה נמשכת בשווקים: נעילה שלילית בוול סטריט בסופו של השבוע הגרוע ביותר מאז 2008

הנפט צנח בלמעלה מ-4% ● בורסות לונדון, גרמניה, צרפת ואיטליה ננעלו בירידות של למעלה מ-3% על רקע החששות הגוברים מווירוס הקורונה ● מספר הנדבקים בנגיף ברחבי העולם עומד על יותר מ-83 אלף איש