גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דרמה במישורים: גיל בלוטרייך מנסה לבלום דרך ביהמ"ש את ההשתלטות העוינת של אלכס שניידר ושולם לפידות

לאחר ששניידר חבר אמש למנכ"ל אי.די.בי לשעבר לרכישת המניות שהחזיקה הראל במישורים ב-26 מיליון שקל ובפרמיה של 40% על מחיר השוק, נענה ביהמ"ש לבקשת בלוטרייך לצו מניעה זמני - בטענה כי המהלך נוגד את הסכם השליטה במישורים ● מניית חברת הנדל"ן זינקה

אלכס שניידר, גיל בלוטרייך / צילום: אבי מועלם, איל יצהר
אלכס שניידר, גיל בלוטרייך / צילום: אבי מועלם, איל יצהר

הדרמה במאבק השליטה בחברת הנדל"ן מישורים אמש (ד') לשיאה. במסגרת הסכסוך המתמשך בין צמד בעלי השליטה בחברה, המייסד גיל בלוטרייך ושותפו אלכס שניידר, ביצע האחרון מהלך השתלטות עוינת על החברה, אליו הצטרף שולם לפידות, עד לאחרונה מנכ"ל קבוצת אי.די.בי של אדוארדו אלשטיין.

אמש נחשף ב"גלובס" כי השניים רכשו את חלקה של קבוצת הביטוח והפיננסים הראל במישורים, העומד על קרוב ל-8% מההון. המהלך הגדיל את חלקם המשותף בהונה של מישורים לכ-45% - עיקר הנתח (כ-42%) בידיו של שניידר, והיתרה (כ-3%) בידי לפידות, שהשקיע במהלך כ-10 מיליון שקל.

השניים השקיעו יחד כ-26 מיליון שקל בעסקה שנעשתה מול הראל מחוץ לבורסה, לפי מחיר מניה של 11.3 שקל - גבוה כמעט ב-40% ממחיר המניה של מישורים אתמול, מועד ביצוע העסקה.

מניית מישורים  הגיבה לעדכון בעליות שעמדו בשעות הצהריים על כ-8%, וקירבו את מחיר המניה לכ-9 שקלים. מפרוץ הסכסוך בין בעלי השליטה ועד כה מניית מישורים מתאפיינת בתנודתיות גבוהה יחסית, ובסך-הכול בתקופה זו, עם העליות היום (ה'), טיפסה בכ-40% ומשקפת לחברה שווי נוכחי של כ-260 מיליון שקל.

במסגרת העדכון של מישורים בנושא ציינה החברה כי שניידר ולפידות הודיעו לחברה כי "החל ממועד הרכישה יש לראות בהם מחזיקים יחד... ביחס למניות הנרכשות". אולם המהלך של שניידר בשלב הנוכחי תקוע, בעקבות החלטת בית המשפט היום להוציא לה "צו מניעה זמני מוגבל", ולפיו שניידר "אינו רשאי להוציא לפועל או בהתאם להסכם נוגד עד להכרעה".

זאת לאחר שבלוטרייך, הדוחה את חוקיות המהלך, פנה לבית המשפט בבקשה למתן צו מניעה זמני בבקשה לאסור על שניידר "לנקוט כל פעולה או עסקה אשר מנוגדת להוראות הסכם השליטה המשותפת שבין הצדדים... ואשר קובע כי אין לפעול בניגוד להוראות הסכם השליטה המשותפת".

לפי הפנייה, שנעשתה למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, הסכם השליטה בין השניים "נועד להבטיח את השליטה בחברה כנכס משותף של הצדדים", וכן נועד "להבטיח את האינטרסים הלגיטימיים של הצדדים כבעלי שליטה (משותפים) ואת פרמיית השליטה שניתן לקבל עבור מניותיהם".

בלוטרייך טוען, באמצעות עורכי הדין גיא גיסין ויואל פרייליך, כי אם העסקה בין שניידר והראל תצא לפועל, היא תיצור מצב "אשר ירוקן מתוכן את השליטה (המשותפת) שלי (בלוטרייך, א' ל') בחברה (על כל הפרמיות והערכים הכלכליים המגולמים במניותיו ומכשירי השליטה המוענקים לו), והיא תנוכס ותועבר באופן מלא לידיו של המשיב (שניידר א' ל')".

מניית מישורים השלימה טיפוס

החזקות הראל היוו לשון מאזניים ושני הצדדים ניסו להגיע לעסקה

כעת מסתבר כי שני הניצים, הן שניידר והן בלוטרייך, ניסו כבר תקופה לא קצרה לקדם עסקה מול הראל - שהחזקותיה מהוות מעין "לשון מאזניים" ביחסי הכוחות ביניהם (עד אתמול החזיק כל אחד מהשניים כ-38% ממניות מישורים), ובסופו של דבר עסקה נחתמה מול שניידר.

פנייתו של בלוטרייך לבית המשפט חושפת כי גם הוא ביצע פנייה להראל בהצעה לרכישת חלקה במישורים, אולם בניגוד לשניידר, בלוטרייך הבהיר לקבוצת הביטוח והפיננסים בכתב כי בכוונתו לאפשר לשניידר "את זכות ההצטרפות המובטחת לו בהתאם להסכם השליטה המשותפת".

עוד מציין בלוטרייך בעניין פנייתו להראל כי היא "לא הגיבה להצעה", וכי בעקבות שיחות שנעשו אתמול "בין בכירים בשוק ההון", הוא הבין כי פנייתו אליה "לא הייתה רלוונטית, הואיל ועל שולחנה של הראל עומדת עסקה שהיא כבר בגדר 'מעשה עשוי'".

בסביבת הראל מציירים תמונה שונה לחלוטין, ושלפיה בלוטרייך עצמו לא פעל לקדם את העסקה ברצינות עד שהיה מאוחר מדי.

ככל הידוע, הצעתו האחרונה של בלוטרייך להראל הייתה גבוהה בכ-10% מזו של שניידר, אולם היא הגיעה מאוחר מדי, אחרי הסיכום של שניידר מול הראל, וזאת כשקודם לכן הצעות שהגיעו מכיוונו של בלוטרייך היו נמוכות יותר מאלה של שניידר.

בסביבת בית ההשקעות של הראל מתארים תמונה שונה, ולפיה במהלך החודשים האחרונים נעשו מאמצים לקדם עסקה, ובמסגרת זו פנו לבלוטרייך מספר פעמים כדי לקבל ממנו הצעה. ההצעות של בלוטרייך היו נמוכות משמעותית מאלה של שניידר, כשהטובה ביניהן הייתה נמוכה ביותר מכ-30% מההצעות של שניידר.

לדברי אותם גורמים, הראל אף ניסתה לתפוס את אנשי בלוטרייך מספר פעמים, אך אלה התעלמו מהם, לא יצרו קשר ולא חזרו אליהם. רק לאחר שהראל כבר סיכמה על העסקה ואישרה אותם בכל האורגנים הנדרשים, ככל הידוע, והרכבת של העסקה כבר יצאה מהתחנה, בלוטרייך נזכר באיחור.

לדברי גורם מעורה, "לשבור את העסקה עם שניידר באותו רגע היה מעשה של חוסר תום-לב, ובהראל בחרו שלא לנקוט כך, מה גם שהשיגו תשואה גבוהה מזו שקיוו עליה בעסקה".

כפיר חסין, מנהל ההשקעות הראשי של הראל פיננסים, שהוביל את העסקה, מסר כי "אנו שמחים לבצע שוב עסקה מוצלחת שמיטיבה עם מחזיקי היחידות בקרנות הנאמנות. בחודשים האחרונים קיבלנו מספר הצעות לרכישת מניות החברה במחירים נמוכים משמעותית מהמחיר שבו נסגרה העסקה. העסקה, שאושרה על-ידי ועדת ההשקעות, תואמת את מחיר היעד שהצבנו בתחילת התהליך".

במהלך החודשים האחרונים נעשו כמה ניסיונות לפתרון הסכסוך בין השניים, בין היתר באמצעות מתן אופציה לשניידר לרכוש את חלקו של בלוטרייך בחברה בפרמיה משמעותית על מחיר השוק. לאחר שהאופציה לא מומשה, פנה בלוטרייך בדרישה למנות בורר מוסכם שיקבע מנגנון היפרדות מוסכם בין השניים, דרישה שנדחתה על-ידי שניידר.

מוקדם יותר החודש פנה בלוטרייך לבית המשפט בדרישה לפירוק השותפות ולהיפרדות בין הצדדים. "בין בדרך של במב"י (Buy Me Buy You), מכרז או בכל הליך תחרותי... אשר בסיומו אחד מהצדדים ירכוש את מניותיו של השני".

בתיאור מצב הדברים בין השניים ציין בלוטרייך בכתב התביעה, בין היתר, כי מדובר "בסכסוך עמוק ובלתי ניתן לגישור בין התובע והנתבע", הכולל "היעדר אמון מוחלט, עמוק ובלתי ניתן לגישור בין הצדדים וחוסר יכולת להמשיך בשליטה המשותפת בחברה", שהוביל ל"מבוי סתום ביחסים ביניהם (Dead-Lock)".

תביעתו של בלוטרייך הגיעה ימים ספורים לאחר הודעה שהעביר לו שניידר על ביטול הסכם השליטה המשותפת ביניהם, כשלטענתו בלוטרייך ביצע כמה הפרות יסודיות שלו. בפנייה שביצע שניידר באמצעות משרד עורכי הדין א. קלגסבלד ושות' לבאי-כוחו של בלוטרייך, הוא ציין את תמיכתו של בלוטרייך בכמה מינויים שבוצעו בדירקטוריון מישורים, נוסף לחוב של 100 אלף דולר שיש לבלוטרייך כלפיו, לטענתו, וציין כי "הפרות יסודיות אלה מצטרפות להפרות יסודיות אחרות".

שיפור של 18% בהכנסות במחצית הראשונה של 2019

מישורים, הפועלת בתחום הנדל"ן בישראל ובארה"ב, ופועלת בתחום המלונאות בקנדה ובארה"ב באמצעות החברה-הבת סקייליין, נמצאת כבר קרוב לשנה בכותרות בשל הסכסוך בין צמד בעלי השליטה, שנחשף בנובמבר 2018. החברה סיכמה בשבועות האחרונים את המחצית הראשונה של השנה עם שיפור של 18% בהכנסותיה, שהגיעו ל-401 מיליון שקל, ובשורה התחתונה הרווח הנקי שלה עלה ב-16% ל-8 מיליון שקל.

בנובמבר 2016 רכש שניידר כ-16% ממניות החברה מידי בלוטרייך תמורת כ-45 מיליון שקל, לפי מחיר מניה של 9.5 שקלים. זאת כשנה לאחר שהשקיע כ-40 מיליון שקל בהנפקה פרטית של כ-21% מהונה של מישורים, לפי מחיר מניה של 6 שקלים.

שניידר הוא ממייסדי חברת ההחזקות Midland Group, העוסקת בתחומי הפלדה, החקלאות, הנדל"ן, הספנות והייצור התעשייתי. משפחתו עלתה לישראל כשהיה ילד, והוא גדל בארץ מספר שנים, עד שהמשפחה היגרה לטורונטו, קנדה, שם הוא מתגורר עד היום. בעבר הוא נכלל ברשימת המיליארדרים של מגזין "פורבס".

בדצמבר 2007 הפך שניידר לשם מוכר גם בקרב אוהדי הספורט בישראל, כשרכש את מועדון הכדורגל מכבי תל-אביב מידי לוני הרציקוביץ'. באוגוסט 2009 קץ שניידר בהחזקה במועדון הכדורגל, והעביר את הבעלות בו לידי איש עסקים קנדי אחר, מיטש גולדהאר, המחזיק בו עד היום. 

עוד כתבות

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

"אל תהיה טיפש": המכתב המדהים של טראמפ לארדואן

בתאריך 9 באוקטובר הציע נשיא ארה"ב לנשיא טורקיה להגיע להסכמות, וכתב לו: "אתה לא רוצה להיות האיש האחראי לטבח אלפי אנשים, ואני לא רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה של טורקיה"

ברקזיט/  צילום: רויטרס

פוחתים הסיכויים להסכמה היום על הברקזיט: הצפון-אירים מתנגדים

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש שגובש בשל ההצעה הנוגעת לחוקי המכס בצפון אירלנד ● התנגדות המפלגה מצמצמת את הסיכוי לאשר אותו בבריטניה ובאיחוד האירופי

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בשינויים קלים אחרי יומיים חיוביים; שיכון ובינוי וטבע נחלשו

לאחר שאתמול זינקה טבע ב-9% בת"א, הירידות נמחקו בוול סטריט והיא חזרה עם פער שלילי ● מדד ת"א 35 קפץ אתמול ב-1.2% ● טבע רשמה עלייה של יותר מ-9% בעקבות דיווחים על כך שהחברה הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים ● המסחר בניו יורק ננעל אמש בירידות קלות

ראש הנציבות האירופית ז'אן-קלוד וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Yves Herman, רויטרס

כל מה שצריך לדעת על ההתקדמות החדשה בהסכם הברקזיט

ראש ממשלת בריטניה הודיע היום כי הגיע להסכם חדש עם האיחוד האירופי ● מה בדיוק חדש בהסכם והאם זה אומר שהברקזיט יוצא לפועל? ● "גלובס" עושה סדר

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מה יקרה ב-48 השעות האחרונות לפני פקיעת המנדט והאם נתניהו ישלוף עוד שפן?

כל מי שמכיר את רה"מ יודע שהוא נוהג לשלוף שפנים מהכובע כשאף אחד לא מוכן • בהנחה שלא יקדים להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה, גם הפעם כדאי להיות דרוכים עד הרגע האחרון • ומה הותיר נתניהו במשרד החוץ ● פרשנות

נתיבי איילון, הנחל ומסילת הרכבת לפני ההרחבה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המקטע השלישי של פרויקט הנתיבים המהירים יוצא לדרך

במסגרת העבודות ייסלל נתיב נסיעה נוסף ממחלף קק"ל ועד למחלף שבעת הכוכבים בשני הכיוונים ● כמו כן ייבנו שני גשרים המחברים ישירות את הנתיב המהיר בכביש 20 לנתיב המהיר בכביש 5 ● הפרויקט צפוי להסתיים בשנת 2025

חליפות החלל של אנדר ארמור / צילום: Virgin Galactic

אנדר ארמור חושפת: אלה חליפות החלל שעיצבנו לריצ'ארד ברנסון

אנדר ארמור משתפת פעולה עם וירג'ין גלאקטיק, חברת הטיסות הפרטיות לחלל שבשליטת ריצ'ארד ברנסון, בקולקציה שלמה של לבוש חלל - "הראשונה שנוצרה במיוחד עבור אסטרונאוטים פרטיים"

רוני אלשיך/ צילום: שלומי יוסף

הסיפור המוזר על קצין המשטרה, חקירת מח"ש והניסיון לכאורה להפליל את המפכ"ל לשעבר אלשיך

קצין בכיר במשטרה טוען כי חקירת מח"ש נגדו נפתחה ללא בסיס וממניעים זרים ● לדבריו, באחת מההפסקות בחקירה התברר לו לכאורה המניע האמיתי לחקירתו - חוקר שוחח איתו על חקירה אחרת וניסה לגרום לו להפליל את המפכ"ל לשעבר

תיירים צופים בציור קיר של אירועי "בלאדי סאנדיי". הגבולות בין צפון אירלנד ואירלנד שוב במוקד המחלוקת   / צילום: Clodagh Kilcoyne, רויטרס

כשהאדמה הבריטית רועדת תחת רגלי הנמר הקלטי

אחרי שהכלכלה האירית התרסקה כתוצאה משילוב של המשבר העולמי ומשבר פנימי, היא חווה צמיחה גבוהה במיוחד בעשור האחרון ● אבל לא בפעם הראשונה בהיסטוריה אירלנד לומדת שגורלה שזור בזה של בריטניה, ובמקרה של ברקזיט ללא הסכם, היא עלולה להינזק אף יותר ממנה

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

מרגרט וסטגר / צילום: רויטרס, Francois Lenoir

האישה שקנסה את גוגל ואפל במיליארדים: "הקנסות - לא הפתרון הנכון"

מרגרט וסטגר, הממונה על ההגבלים העסקיים באירופה: "צריך להצליח למנוע את הבעיות מראש"

הפגנות פרו־כורדיות בלונדון/ צילום: רויטרס

שהכורדים יחפשו את נפוליאון: איך טראמפ הסתלק מסוריה?

החלטותיו של דונלד טראמפ להסתלק מגבול סוריה־טורקיה החרידו את הקרובים שבבעלי בריתו • אבל מחריד לא פחות הוא תהליך קבלת ההחלטות: מה שהתחיל במחוות ידידות לטורקיה מסתיים, פחות משבוע אחר כך, באיומים ובהחרמות

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

אמנון אברמוביץ / צילום: יונתן בלום

אמסלם לרשות השנייה: דברי אברמוביץ' ובן עמי על נתניהו - "חציית קו אדום"

השימוש במילים מתפילת קדיש, שעשו אמש פרשן חדשות 12 אמנון אברמוביץ' והמגיש עודד בן עמי בהקשר של סוף עידן נתניהו, מעוררות סערה ● בן עמי: "לא ראוי לייחס לי כוונות נסתרות" ● לרשות השנייה הגיעו 2,000 תלונות בנושא; יו"רית הרשות: "האמירות ראויות לכל גינוי; שוקלת לפתוח הליך הפרה"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בנימין נתניהו פרסם מתווה לממשלת אחדות

נתניהו פנה לח"כ בני גנץ והציע בין השאר הקפאת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ואימוץ מתווה אטיס לחוק הגיוס

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

פנס: ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה

ההודעה מגיעה לאחר פגישתם של פנס ופומפאו, שר ההגנה האמריקאי, עם נשיא טורקיה ארדואן ● "כל הפועלות הצבאיות של טורקיה בסוריה יופסקו, המבצע יחדול, והכוחות הכורדיים יאובטחו", אמר פנס

גרשון גונטובניק /צילום: אלון רון

בית המשפט משרטט מחדש את גבולות שכר-הטרחה של עורכי הדין

מסר לעורכי הדין הגובים שכר-טרחה על בסיס הצלחה: ביהמ"ש המחוזי קבע כי אין תוקף משפטי לסעיף בהסכמי שכר-טרחה מבוססי אחוזים, שלפיו הלקוח מתחייב לשלם את מלוא הכסף גם אם יפסיק את הטיפול המשפטי ● ערעור על ההחלטה נדון בעליון

סי אנד סאן ומלון West /צילום:שלומי יוסף

צרות של עשירים: מה עומד מאחורי ההתנגדות היוקדת של דיירי סי אנד סאן להרחבת הפרויקט

לאחרונה אושרה תוכנית לבניית 116 דירות יוקרה ו–198 יחידות מלונאיות בצמוד לפרויקט היוקרה שבצפון העיר ● לטענת בעלי הנכסים שבמתחם, התוכנית החדשה "מנופחת" ועשויה להוריד מערך נכסיהם ● במהלך הדיונים נחשף כי חלק מהיחידות המלונאיות במלון West משמשות למגורי קבע, בניגוד לחוק

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס, וטד סרנדוס, מנכ"ל התוכן / צילום: Kim Hong-Ji, רויטרס

רבעון אחרון לפני כניסת המתחרות החדשות: נטפליקס היכתה את התחזיות

6.8 מיליון מנויים חדשים בתשלום הצטרפו לנטפליקס ברבעון השלישי; החברה עצמה חזתה שיצטרפו אליה 7 מיליון משתמשים, ופספסה במעט את ציפיותיה ● הרווח למניה ברבעון של 1.47 דולר - מעל ציפיות האנליסטים ל-1.04 דולר