גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בבורסה בת"א; דלק זינקה ב-9.6%

מדד ת"א 35 השיל 0.4%, ומדד ת"א 90 עלה ב-0.2% ● היום יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ● בסוף השבוע האחרון בוול סטריט מדד דאו ג'ונס סגר רצף עליות של שמונה ימים ברציפות, לראשונה זה למעלה משנה ● אתמול דווח על הקלות מצד סין במכסים על סחורה חקלאית מארה"ב

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:28

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל במגמה מעורבת, מדד ת"א השיל 0.4% ומנגד ת"א 90 עלה ב-0.2%. מניית דלק זינקה ב-9.6% כשברקע צפויים קשיי אספקת נפט על רקע פגיעה במתקני הפקה בסעודיה, מה שעשוי לגרור עלייה חדה במחיר הנפט.

מחזור המסחר בבורסה הסתכם ב-409 מיליון שקל בלבד.

14:00

יום המסחר הראשון לשבוע מתנהל במגמה מעורבת מתונה, עם שינויים קלים בשני המדדים המובילים. בסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב במגמה מעורבת מתונה.

את שבוע המסחר הקודם סיכמה הבורסה המקומית בכיוון חיובי למדי, עם טיפוס של כ-3.5% שרשם ת"א 35, וזאת אחרי כמה שבועות במהלכם גדלו חוסר היציבות והתנודתיות במסחר בשוק המקומי בהשפעת המתרחש בעולם. עם העליות בשבוע החולף משלים ת"א 35 טיפוס של כ-10% מתחילת השנה.

בצד השלילי במדד ת"א 35, המניות הדואליות של לייבפרסון, נייס וטבע נחלשות בכ-2%-3%. לעומתן, מניות קבוצת דלק  ואנרג'יאן  קופצות בכ-5%-7%. ברקע לעליות החדות בשתי המניות עומדות הערכות ולפיהן מחירי הנפט יקפצו עם פתיחת שבוע המסחר בעולם, וזאת לאחר מתקפת הטרור שנעשתה על תשתיות נפט בסעודיה, מה צפוי לצמצם את היקף הפקת הנפט במדינה.

עוד במסחר, מניית אודיוקודס  קופצת בכ-7%, אחרי שנהנתה מעליות חדות גם במסחר בארה"ב, ללא דיווח מצד החברה.

חברת פורסייט  דיווחה כי חתמה על הסכם "עם יצרן המצלמות אינפרא-אדום המוביל בסין", ומנייתה מטפסת בכ-6%.

מניית טוגדר  מתחזקת בכ-5%-6%, אחרי שהחברה עדכנה כי סיכמה על השקעה בחברת קנאבליס, בה היא מחזיקה במלואה, ועל כוונה לפעול להנפקת החברה הבת בארה"ב או בקנדה. עוד בין מניות הקנאביס מניית אינטרקיור  קופצת בשיעורים דומים.

יחידות ההשתתפות של גבעות  צונחות אחרי שהשותפות פרסמה עדכון בקשר לתכנית פיתוח שדה מגד, ובמסגרתה דיווחה בין היתר כי חברת שפיר הנדסה אינה מתכוונת להצטרף להשקעה בשדה בשלב הנוכחי וכן כי השותף האמריקאי הפוטנציאלי הודיע כי "נדרש לו זמן נוסף על-מנת לגבש החלטת השקעה סופית".

מניית ברנמילר  טסה בכ-20% במחזור מסחר לא גדול, אחרי שהחברה עדכנה בסוף השבוע כי חתמה על מזכר הבנות לא מחייב עם חברה ברזילאית להשקעה של כ-3 מיליון דולר בברנמילר, בעסקה להקצאת מניות לחברה הברזילאית לפי מחיר מניה הגבוה משמעותית משוויה בבורסה הבוקר.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה שלילית, ובין הסדרות שבלטו בצד השלילי היו חלק מאלה של חברת סלקום , שהירידות בהן התקרבו במהלך המסחר לכ-1%. במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמו ירידות שערים חדות, שהגיעו בחלק מהסדרות עד לכ-1%, אחרי כיוון דומה שאפיין את המסחר באפיק הממשלתי בארה"ב.

מנתוני הבורסה עולה כי שבוע המסחר החולף התאפיין בפעילות אינטנסיבית למדי בשוק האג"ח הקונצרני, בסיכומו בוצעו תשע הנפקות של אג"ח שקליות, עם גיוסים בסכום כולל של כ-2.3 מיליארד שקל. ההנפקה הבולטת הייתה של בנק בינלאומי שגייסה כ-710 מיליון שקל, ונוסף אליה בלטו בגיוסים חברות הנדל"ן. נוסף לגיוסים אלה, בסיכום שבועי בוצעו שתי הנפקות אג"ח מובנות לפיקדונות בנקאיים, של הראל פיקדון סחיר ושל אלה פקדונות, בהיקף כולל של כ-730 מיליון שקל.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-245 מיליון שקל בלבד.

13:15

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל במגמה מעורבת, כך מדד ת"א 35 משיל 0.16%, ומדד ת"א 90 עולה ב-0.1%. ביום שלישי הקרוב לא יתקיים מסחר בתל אביב על רקע הבחירות לכנסת.

מניית דלק  מזנקת ביותר מ-6%. בסוף השבוע האחרון הותקפו שני מתקני הפקת נפט הגדולים בסעודיה, מה שעשוי להביא לצמצום הפקת הנפט.

11:30

המדדים המובילים בבורסה בתל אביב נסחרים במגמה מעורבת. מדד ת"א 35 משיל 0.25%, ת"א 90 ללא שינוי, מדד ת"א תקשורת וטכנולוגיה עולה בכ-1%.

מניית אל על  צונחת ב-3.5%, פריון נטוורק  נופלת ב-8.2%, טבע  מאבדת 2.5%, נייס  יורדת ב-2.4%, ומניות הגז מרכזות עניין על רקע הצפי לקפיצה במחיר הנפט נוכח קשיי האספקה בסעודיה, כך דלק קבוצה  עולה ב-3.8%, ונאוויטס  עולה ביותר מ-1%.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה צפויה לפרסם היום את מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט. כלכלני לידר שוק הון צופים מדד של 0.2% בהשפעת עלייה עונתית במחירי הדיור (שכירויות) בשיעור של 0.5%, התייקרות של 4.7% במחירי הפירות והירקות, ועלייה עונתית במחירי הבראה ונופש בישראל בשיעור של 9.6%.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-130 מיליון שקל בלבד.

09:45

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב נפתח במגמה מעורבת, כאשר מדד ת"א 35 משיל 0.1%, מדד ת"א 90 יורד בשיעור דומה ומדד הבנקים מטפס ב-0.35%. אגרות החוב הממשלתיות נסחרות בירידות חדות, ממשלתית שקלית הארוכה צונחת ב-1.5%. זאת, בדומה לסנטימנט בשוק האג"ח בוול סטריט בסוף השבוע האחרון, שם נרשמה עליית תשואות לאחר נתוני מאקרו חיובייים.

מניית דלק  קופצת ב-5.2% ברקע לדיווח על אפשרות לקשיי אספקת הנפט על רקע האירוע בסעודיה, טבע  מאבדת 3%, נייס  יורדת ב-2.4%.

אלביט מערכות  השלימה את רכישת פעילות ראיית הלילה של חברת Harris, בתמורה ל-350 מיליון דולר. אלביט הודיעה על הרכישה לפני כחצי שנה וכדי לממן אותה, היא גייסה בחודש אפריל 665 מיליון שקל בהנפקה פרטית למשקיעים מוסדיים. זוהי רכישה משמעותית נוספת לאלביט לאחר שהשלימה בסוף 2018 את רכישת תעש מידי המדינה ב-1.9 מיליארד שקל, ועוד קודם לכן רכשה את Universal מארה"ב ב-120 מיליון דולר.

חברת פורסייט  דיווחה על הסכם עם יצרן מצלמות אינפרא-אדום המוביל בסין. לפי הודעת החברה מדובר ב-Infrared Guide Wuhan, תאגיד סיני ששוויו 2.7 מיליארד דולר ונסחר בבורת שנזן.

06:30

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לנעילה הססנית בוול סטריט בסוף השבוע האחרון ובהמשך לדיווח אתמול על הקלות מצד סין במכסים על סחורה חקלאית מארה"ב.

מדד דאו ג'ונס טיפס ביום שישי ב-0.14% ובכך סגר רצף עליות של שמונה ימים ברציפות, לראשונה זה למעלה משנה. מנגד, מדד הנאסד"ק השיל 0.22% מערכו.

ביום המסחר האחרון בבורסה בתל אביב נרשמו עליות. בסיכום שבועי מדד ת"א 35 עלה ב-3.4%, ומדד ת"א 90 טיפס ב-0.5%.

לקראת פתיחת המסחר הבוקר, מניית הפארמה הדואלית אופקו הלת' חוזרת עם פער ארביטראז' חיובי של 1.5%. מנגד, מניית טבע חוזרת עם פער שלילי של למעלה מ-3%. אלביט מערכות חוזרת עם פער שלילי של 0.7%, אורמת חוזרת עם פער שלילי של 0.6%, ומנגד מניית טאואר חוזרת עם פער חיובי של 2%. מניית בזק תמשיך לרכז עניין לאחר זינוק של יותר מ-7% המסחר האחרון.

אתמול דווח על הקלות מצד סין של חלק מהמכסים על סחורה חקלאית אמריקאית, מה שמעלה אופטימיות סביב ההתפתחויות במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. ההקלות מצד סין מגיעות לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ דחה את הטלת הסבב החדש של מכסים על סחורות יצוא מסין כמחווה של רצון טוב לאחרי החגים.

קרן התשתיות ג'נריישן קפיטל (Generation Capital) גייסה ביום חמישי 525 מיליון שקל בהקצאת הון לא אחידה, בעוד הביקושים הגיעו ל-640 מיליון שקל. המשקיעים הגדולים בהנפקה, היו מגדל, כלל, הראל, הפניקס, פסגות, מיטב וקרן ספרא. מור השקעות שמו מעל 100 מיליון שקל בהנפקה. מנגד, ילין לפידות, אלטשולר שחם-גמל ומנורה לא השתתפו בהנפקה.

עוד כתבות

נשים סיניות מבוגרות / צילום: רויטרס

יותר מבוגרים, פחות עובדים: המלכוד שמאיים על הצמיחה העולמית

83 מדינות נמצאות במצב שבו אוכלוסייתן מזדקנת בהתמדה, והמשמעות היא אחת: כלכלתן מועדת לדעיכה ● מה קורה להוצאות כשמתבגרים, איך זה משפיע על פעילות המשק ולמה הבייבי בומרס בארה"ב לא מצליחים למכור את בתיהם ● כתבה שנייה על הפצצה המתקתקת של המגמות הדמוגרפיות

הנערים /צילום: רן מנדלסון

היעד המרכזי של שר התקשורת הבא: להתאים את הרגולציה לעולם המדיה המשתנה

המדיה הישראלית מורכבת משרשרת של תעשיות הקשורות זו בזו, וחלקן מתמודדות עם סכנה קיומית ● ולא, הפלטפורמות הבינ"ל הן לא הגורם היחיד לתחלואים ● טעויות בניהול, קריאה לא נכונה של המפה או קרבות אגו אשמים לא פחות ● "גלובס" איתר את כשלי השוק בתחום המדיה - ומציע פתרונות ● חלק שני בפרויקט

טקס הסמכת עורכי דין בשנה האחרונה/ צילום: איל יצהר

"הביאו לי חד קרן עם גלימה": הדרישות המוגזמות של משרדי עורכי הדין

על משרדי עורכי הדין להתאים את עצמם לשוק התעסוקה החדש על ידי שיטות מיון מקצועיות והגמשת תנאי הסף ● דעה

מטבע של 5 שקל /צילום: תמר מצפי

מדוע השקל הוא המנצח הבלתי מעורער של שוק המטבעות?

השאלה היא לא מדוע השקל חזק, אלא מדוע הוא הכי חזק בעולם ● דעה

מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן/ צילום: רויטרס Yoshio Tsunoda

מנכ"ל סופטבנק: בעקבות לקחי WeWork אסטרטגיית ההשקעות תשתנה

אחרי ביטול ההנפקה של WeWork בנאסד"ק שהביא להדחת המנכ"ל, אדם נוימן, לצד ביצועים חלשים של מניית אובר, מנכ"ל התאגיד היפני סופטבנק ינתב את השקעות הקרן שהקים לטובת חברות המציגות שורת רווח בפרק זמן קצר בהרבה מהחברות בהן השקיע עד כה

מתקן הפקת נפט/  צילום: רויטרס, Axel Schmidt

הפנטגון: ארה"ב תשלח כוחות צבא בהיקף נרחב לסעודיה

משרד ההגנה האמריקני הודיע כי וושינגטון תשלח את הכוחות, שיכללו בין היתר טייסות קרב וסוללות הגנה אוויריות. גורמים אמרו לרויטרס כי המהלך מגיע בתגובה לתקיפת מתקני הנפט בחודש שעבר. "שר ההגנה הודיע לבן סלמן על עיבוי הכוחות, כדי להעצים את ההגנה על סעודיה"

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

פרוייקט הקריפטו של פייסבוק קורס? ויזה, מאסטרקארד ואיביי עוזבות

בין החברות שפרשו מן הפרויקט הן ויזה, מאסטרקארד, סטריפ, ואיביי ●  הרקע לעזיבת החברות הן בשל חששות רגולטוריות ● נזכיר כי בשבוע שעבר חברת פייפאל הודיעה כי תפרוש מן הפרויקט

אסתטיקה מדברית בקיבוץ לוטן / יותם יעקבסון

תיירות ומשבר האקלים: גם בארץ יש צימרים אקולוגיים

כשאומרים "צימר אקולוגי", למה בדיוק הכוונה? שלוש דוגמאות מקומיות לתיירות שמתחשבת בסביבה

נעמה יששכר / צילום: באדיבות המשפחה

בית המשפט ברוסיה גזר 7.5 שנות מאסר לישראלית שנעצרה בגין החזקת סמים

ממשרד החוץ נמסר כי ישראל רואה בחומרה את פסק הדין שניתן בעניינה של נעמה יששכר בת ה-26, העצורה במדינה מאז אפריל לאחר שבתיקה נמצא חשיש ● ראש הממשלה נתניהו ציין כי ביקש להקל בעונשה והבהיר כי לא ניתן לשחרר את ההאקר הכלוא בישראל

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

היועמ"ש נגד "התערבות נתניהו במדיניות האכיפה ביו"ש": "צבר מקרים חמורים, פגיעה בשלטון החוק"

עו"ד ארז קמיניץ במכתב חריף: ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו פועל למנוע פינוי התיישבות לא חוקית ביהודה ושומרון ● בפגישה שנערכה מנדלבליט דרש מנתניהו כי יבהיר כי אסור למשרדו להתערב בהליכי האכיפה והפיקוח בהתנחלויות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

למה יושבים בסוכה, והקשר בין נייר העיתון לעיתונות חזקה

אנחנו יושבים בסוכה לא כדי להיזכר כמה כיף היה להיות במדבר, אלא כמה גרוע זה היה ● לא כדי להעלות על נס את הארעי והטבעי, אלא לחגוג את הבטון והמזגן

ד"ר ניסים דרוויש שותף באורבימד / צילום: תמר מצפי

חברת 89bio שהוקמה על ידי יוצאי טבע יוצאת לגייס 70 מיליון דולר בהנפקה

בשנה שעברה גייסה 60 מיליון דולר בהובלת אורבימד

פרופגנדה אפקטיבית /צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

חפשו את הנבל, את הדפוס ואת הפרופגנדה: הכירו את החוקרת שמלמדת לצרוך תקשורת באופן ביקורתי

פרופ' רנה הובס, שעוסקת בחינוך לצריכת מדיה באופן ביקורתי, חושבת שפרופגנדה היא לא בהכרח דבר רע והיא חלק בלתי נפרד מהדמוקרטיה, לא רק ממשטרים אפלים ● הבעיה מתחילה בחוסר הבנה של תפקיד הרגש בגיבוש האידיאולוגיה ובחוסר מודעות להטיות של הסיפור

מנהיגי הירוקים בגרמניה חוגגים לאחר הבחירות/ צילום:  רויטרס - Hannibal Hanschke

אור ירוק בפוליטיקה: האם המפלגות הירוקות מתחילות להטביע חותם?

בגרמניה הירוקים ממריאים, באוסטריה הם הגדילו פי 4 את כוחם, ובאמריקה הם פעילים בתוך המפלגה הדמוקרטית ● ירוקים יכולים להיות המחסום היעיל לפופוליסטים של הימין הקיצוני, ובלבד שלא יהיו קיצונים בעצמם

סופת הטייפון הגיביס ביפן / צילום: רויטרס

הרשויות ביפן: על 8 מיליון איש לעזוב את בתיהם בעקבות סופת טייפון

רוחות חזקות וגשמים בהיקף חסר תקדים מכים היום את טוקיו ואזורים נרחבים במרכז יפן ● מזג האוויר החריג, שהגיע במסגרת סופת הטייפון הגיביס, הוביל את ממשלת יפן להצהיר על מצב חירום בכוננות הגבוהה ביותר

מתוך אלבום האינסטגרם של מיכל נגרין

סופו של מותג: על נפילתה של מיכל נגרין

הגורמים שתרמו להצלחה השיווקית של מיכל נגרין, יוצרת התכשיטים שהפכה את האופנה לאומנות, הם גם אלה שנעלו וגידרו את ההצלחה והביאו לדעיכה של מפעל חייה ● דעה

מדוזה אורליה במפרץ אילת/ צילום:  גולן רידר רשות הטבע והגנים

מזל דגים: מה הקשר בין לוקוס לסביבה ומה נסראללה עושה פה?

אי ירוק בים - זה נשמע פסטורלי, אבל כשצוללים במים העמוקים רואים שזה לא תמיד ככה ● ביקור בשמורה הימית החדשה באכזיב-ראש הנקרה

שיחת עבודה בין הרמטכ"ל יצחק רבין (משמאל) לשמעון פרס / צילום: לע"מ

האם השמאל הציוני הגיע לסוף דרכו? ואיך ניתן לשקם אותו?

כיצד הגיע מחנה השמאל לעבר פי סכנת הכחדה מוחלטת בשתי מערכות הבחירות האחרונות? ● שמונה דמויות מפתח בשמאל הפוליטי מנסות להבין לאן ממשיכים מכאן ● פרויקט מיוחד

ההפצצות הטורקיות בסוריה./ צילום: רויטרס

גרמניה וצרפת משעות מכירת נשק לטורקיה בשל המתקפה בסוריה

עם זאת, ההודעות מתייחסות רק ל"נשק שעלול להיות בשימוש בסוריה", מה שמאפשר את המשך עסקאות הצוללות וכלי השיט בין גרמניה לטורקיה ● מחר יתכנסו בבריסל שרי החוץ של האיחוד לדון בתגובה למתקפה

חולות סמר בערבה./ צילום: Ariel Immerman - מתוך ויקיפדיה

עשה זאת בעצמך: האנשים שהחליטו לשמור על הסביבה במקום הממסד האדיש

במקום לחכות שגופי המדינה שאמונים על כך יתחילו לטפל בענייני הסביבה, יותר ויותר אזרחים מהשורה מתארגנים בעצמם כדי לשמור על קרקעות, לנטוע עצים ולהגן על הטבע ● רן סנדרס, איש הייטק מכוכב יאיר: "זה מכאיב שהרשויות בישראל לא דואגות לכך בעצמן. אנחנו עושים בחינם מה שהיה עולה למועצה עשרות אלפי שקלים"