גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בבורסה בת"א; דלק זינקה ב-9.6%

מדד ת"א 35 השיל 0.4%, ומדד ת"א 90 עלה ב-0.2% ● היום יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ● בסוף השבוע האחרון בוול סטריט מדד דאו ג'ונס סגר רצף עליות של שמונה ימים ברציפות, לראשונה זה למעלה משנה ● אתמול דווח על הקלות מצד סין במכסים על סחורה חקלאית מארה"ב

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:28

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל במגמה מעורבת, מדד ת"א השיל 0.4% ומנגד ת"א 90 עלה ב-0.2%. מניית דלק זינקה ב-9.6% כשברקע צפויים קשיי אספקת נפט על רקע פגיעה במתקני הפקה בסעודיה, מה שעשוי לגרור עלייה חדה במחיר הנפט.

מחזור המסחר בבורסה הסתכם ב-409 מיליון שקל בלבד.

14:00

יום המסחר הראשון לשבוע מתנהל במגמה מעורבת מתונה, עם שינויים קלים בשני המדדים המובילים. בסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב במגמה מעורבת מתונה.

את שבוע המסחר הקודם סיכמה הבורסה המקומית בכיוון חיובי למדי, עם טיפוס של כ-3.5% שרשם ת"א 35, וזאת אחרי כמה שבועות במהלכם גדלו חוסר היציבות והתנודתיות במסחר בשוק המקומי בהשפעת המתרחש בעולם. עם העליות בשבוע החולף משלים ת"א 35 טיפוס של כ-10% מתחילת השנה.

בצד השלילי במדד ת"א 35, המניות הדואליות של לייבפרסון, נייס וטבע נחלשות בכ-2%-3%. לעומתן, מניות קבוצת דלק  ואנרג'יאן  קופצות בכ-5%-7%. ברקע לעליות החדות בשתי המניות עומדות הערכות ולפיהן מחירי הנפט יקפצו עם פתיחת שבוע המסחר בעולם, וזאת לאחר מתקפת הטרור שנעשתה על תשתיות נפט בסעודיה, מה צפוי לצמצם את היקף הפקת הנפט במדינה.

עוד במסחר, מניית אודיוקודס  קופצת בכ-7%, אחרי שנהנתה מעליות חדות גם במסחר בארה"ב, ללא דיווח מצד החברה.

חברת פורסייט  דיווחה כי חתמה על הסכם "עם יצרן המצלמות אינפרא-אדום המוביל בסין", ומנייתה מטפסת בכ-6%.

מניית טוגדר  מתחזקת בכ-5%-6%, אחרי שהחברה עדכנה כי סיכמה על השקעה בחברת קנאבליס, בה היא מחזיקה במלואה, ועל כוונה לפעול להנפקת החברה הבת בארה"ב או בקנדה. עוד בין מניות הקנאביס מניית אינטרקיור  קופצת בשיעורים דומים.

יחידות ההשתתפות של גבעות  צונחות אחרי שהשותפות פרסמה עדכון בקשר לתכנית פיתוח שדה מגד, ובמסגרתה דיווחה בין היתר כי חברת שפיר הנדסה אינה מתכוונת להצטרף להשקעה בשדה בשלב הנוכחי וכן כי השותף האמריקאי הפוטנציאלי הודיע כי "נדרש לו זמן נוסף על-מנת לגבש החלטת השקעה סופית".

מניית ברנמילר  טסה בכ-20% במחזור מסחר לא גדול, אחרי שהחברה עדכנה בסוף השבוע כי חתמה על מזכר הבנות לא מחייב עם חברה ברזילאית להשקעה של כ-3 מיליון דולר בברנמילר, בעסקה להקצאת מניות לחברה הברזילאית לפי מחיר מניה הגבוה משמעותית משוויה בבורסה הבוקר.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה שלילית, ובין הסדרות שבלטו בצד השלילי היו חלק מאלה של חברת סלקום , שהירידות בהן התקרבו במהלך המסחר לכ-1%. במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמו ירידות שערים חדות, שהגיעו בחלק מהסדרות עד לכ-1%, אחרי כיוון דומה שאפיין את המסחר באפיק הממשלתי בארה"ב.

מנתוני הבורסה עולה כי שבוע המסחר החולף התאפיין בפעילות אינטנסיבית למדי בשוק האג"ח הקונצרני, בסיכומו בוצעו תשע הנפקות של אג"ח שקליות, עם גיוסים בסכום כולל של כ-2.3 מיליארד שקל. ההנפקה הבולטת הייתה של בנק בינלאומי שגייסה כ-710 מיליון שקל, ונוסף אליה בלטו בגיוסים חברות הנדל"ן. נוסף לגיוסים אלה, בסיכום שבועי בוצעו שתי הנפקות אג"ח מובנות לפיקדונות בנקאיים, של הראל פיקדון סחיר ושל אלה פקדונות, בהיקף כולל של כ-730 מיליון שקל.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-245 מיליון שקל בלבד.

13:15

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל במגמה מעורבת, כך מדד ת"א 35 משיל 0.16%, ומדד ת"א 90 עולה ב-0.1%. ביום שלישי הקרוב לא יתקיים מסחר בתל אביב על רקע הבחירות לכנסת.

מניית דלק  מזנקת ביותר מ-6%. בסוף השבוע האחרון הותקפו שני מתקני הפקת נפט הגדולים בסעודיה, מה שעשוי להביא לצמצום הפקת הנפט.

11:30

המדדים המובילים בבורסה בתל אביב נסחרים במגמה מעורבת. מדד ת"א 35 משיל 0.25%, ת"א 90 ללא שינוי, מדד ת"א תקשורת וטכנולוגיה עולה בכ-1%.

מניית אל על  צונחת ב-3.5%, פריון נטוורק  נופלת ב-8.2%, טבע  מאבדת 2.5%, נייס  יורדת ב-2.4%, ומניות הגז מרכזות עניין על רקע הצפי לקפיצה במחיר הנפט נוכח קשיי האספקה בסעודיה, כך דלק קבוצה  עולה ב-3.8%, ונאוויטס  עולה ביותר מ-1%.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה צפויה לפרסם היום את מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט. כלכלני לידר שוק הון צופים מדד של 0.2% בהשפעת עלייה עונתית במחירי הדיור (שכירויות) בשיעור של 0.5%, התייקרות של 4.7% במחירי הפירות והירקות, ועלייה עונתית במחירי הבראה ונופש בישראל בשיעור של 9.6%.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-130 מיליון שקל בלבד.

09:45

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב נפתח במגמה מעורבת, כאשר מדד ת"א 35 משיל 0.1%, מדד ת"א 90 יורד בשיעור דומה ומדד הבנקים מטפס ב-0.35%. אגרות החוב הממשלתיות נסחרות בירידות חדות, ממשלתית שקלית הארוכה צונחת ב-1.5%. זאת, בדומה לסנטימנט בשוק האג"ח בוול סטריט בסוף השבוע האחרון, שם נרשמה עליית תשואות לאחר נתוני מאקרו חיובייים.

מניית דלק  קופצת ב-5.2% ברקע לדיווח על אפשרות לקשיי אספקת הנפט על רקע האירוע בסעודיה, טבע  מאבדת 3%, נייס  יורדת ב-2.4%.

אלביט מערכות  השלימה את רכישת פעילות ראיית הלילה של חברת Harris, בתמורה ל-350 מיליון דולר. אלביט הודיעה על הרכישה לפני כחצי שנה וכדי לממן אותה, היא גייסה בחודש אפריל 665 מיליון שקל בהנפקה פרטית למשקיעים מוסדיים. זוהי רכישה משמעותית נוספת לאלביט לאחר שהשלימה בסוף 2018 את רכישת תעש מידי המדינה ב-1.9 מיליארד שקל, ועוד קודם לכן רכשה את Universal מארה"ב ב-120 מיליון דולר.

חברת פורסייט  דיווחה על הסכם עם יצרן מצלמות אינפרא-אדום המוביל בסין. לפי הודעת החברה מדובר ב-Infrared Guide Wuhan, תאגיד סיני ששוויו 2.7 מיליארד דולר ונסחר בבורת שנזן.

06:30

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לנעילה הססנית בוול סטריט בסוף השבוע האחרון ובהמשך לדיווח אתמול על הקלות מצד סין במכסים על סחורה חקלאית מארה"ב.

מדד דאו ג'ונס טיפס ביום שישי ב-0.14% ובכך סגר רצף עליות של שמונה ימים ברציפות, לראשונה זה למעלה משנה. מנגד, מדד הנאסד"ק השיל 0.22% מערכו.

ביום המסחר האחרון בבורסה בתל אביב נרשמו עליות. בסיכום שבועי מדד ת"א 35 עלה ב-3.4%, ומדד ת"א 90 טיפס ב-0.5%.

לקראת פתיחת המסחר הבוקר, מניית הפארמה הדואלית אופקו הלת' חוזרת עם פער ארביטראז' חיובי של 1.5%. מנגד, מניית טבע חוזרת עם פער שלילי של למעלה מ-3%. אלביט מערכות חוזרת עם פער שלילי של 0.7%, אורמת חוזרת עם פער שלילי של 0.6%, ומנגד מניית טאואר חוזרת עם פער חיובי של 2%. מניית בזק תמשיך לרכז עניין לאחר זינוק של יותר מ-7% המסחר האחרון.

אתמול דווח על הקלות מצד סין של חלק מהמכסים על סחורה חקלאית אמריקאית, מה שמעלה אופטימיות סביב ההתפתחויות במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. ההקלות מצד סין מגיעות לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ דחה את הטלת הסבב החדש של מכסים על סחורות יצוא מסין כמחווה של רצון טוב לאחרי החגים.

קרן התשתיות ג'נריישן קפיטל (Generation Capital) גייסה ביום חמישי 525 מיליון שקל בהקצאת הון לא אחידה, בעוד הביקושים הגיעו ל-640 מיליון שקל. המשקיעים הגדולים בהנפקה, היו מגדל, כלל, הראל, הפניקס, פסגות, מיטב וקרן ספרא. מור השקעות שמו מעל 100 מיליון שקל בהנפקה. מנגד, ילין לפידות, אלטשולר שחם-גמל ומנורה לא השתתפו בהנפקה.

עוד כתבות

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

מחירי השכירות בישראל נחשפים לראשונה: איפה הם זינקו ב-14% ואיפה תמצאו 3 חדרים ב-4,000 שקל לחודש

לפי מדד של הלמ"ס המתפרסם לראשונה, אשקלון היא העיר שבה עלו מחירי השכירות בצורה החדה ביותר, למרות המצב הביטחוני • בת"א תשלמו על דירת שני חדרים כמו על דירת חמישה חדרים בב"ש • לפי הנתונים, מחירי השכירות לא מפסיקים לטפס וחצו את רף ה-4,000 שקל בממוצע

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

הירידה הצפויה בשיעורי ההיוון הובילה לרווחי שערוך של 150 מיליון שקל בדוחות ריט 1

קרן ההשקעות בנדל"ן מצטרפת בהודעתה לחברת אמות, שעדכנה לאחרונה על צפי לרישום "רווחים מהותיים מהתאמת שווי הוגן של נדל"ן להשקעה, בהיקף העולה על 500 מיליון שקל" בדוחות לסיכום 2019 ● ריט 1 נסחרת בשווי של כ-4.1 מיליארד שקל אחרי טיפוס שנתי במנייתה של כ-55%

מנכ"ל אלפאבית סונדר פיצ'אי ליד מחשב קוונטי של החברה/  צילום: רויטרס

אחסון מידע על דנ"א וחיקוי מערכת העצבים: כך נראים פיתוחי המחשוב החדשים

סטארט-אפים וחברות כמו גוגל ו-IBM עושות מאמצים לפתח יכולות מחשוב קוונטיות ● המטרה: לאפשר לעולם המחשוב להתקדם, כפי שהתקדם גם ב-50 השנה האחרונות

יעקב ברדוגו / צילום: תמר מצפי, גלובס

כתב ההגנה של יעקב ברדוגו: זה לא הייתי אני, ואם כן אז לא בכוונה

עפ"י התביעה שהגיש ניר חפץ, הפרשן הפוליטי של גלי צה"ל פרסם בקבוצת וואטסאפ עם מאות משתמשים פרטים נרחבים על תרגיל חקירה שנעשה לחפץ, אשר הוטל עליו צו איסור פרסום

הסרטון שהצית את המשבר עם כאן/ צילום : צילום: מסך

המשבריסט: מסר של הסתרה, רדיפה וחוסר הוגנות - בפרשת סג"ל התאגיד ירה לעצמו ברגל. פעמיים

צונאמי של שיימינג הופנה בסוף השבוע נגד התאגיד בעקבות השעיית אראל סג"ל ● התגובה הצינית שהוציא בוודאי לא הועילה ● אבל כדי לבדוק האם יש כאן משבר ומה עומקו, צריך לנסות ולהבין מי עשוי או עלול להיות מושפע ממנו ואיך ● "המשבריסט" חונך טור ראשון ב"גלובס" עם מסקנה מטרידה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 14-15 בפברואר

בסופ"ש באיכילוב: 13 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

יזמי המזון והנדל"ן רמי לוי ושלום חיים מכניסים את השלד בי.ג'י.איי לעסקי המלונאות והדיור המוגן

ללוי ולשותפו לשליטה שלום חיים - בעלי חברת טעמן, כבר יש פעילות נדל"ן פרטית משמעותית - חלקה במשותף ● בבי.ג'י.איי "בונים" גם על היכרות של טעמן שיווק מזון עם הציבור החרדי, שעשוי להוות קהל מרכזי לדיור מוגן ● בעלת השליטה בבי.ג'י.איי, חברת שי אודם, "מחזיקה כבר היום בנכסי מלונאות הנמצאים בהקמה, ועשויה להתקשר בהסכמי הפעלה עם בתי המלון שבבעלות בעלת השליטה"

רכבים היברידיים מתוצרת טויוטה בנמל חיפה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בזכות כלי הרכב ההיברידיים: המשק צמח ברבעון הרביעי בקצב מהיר מהצפוי

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעדכנת למעלה את קצב הצמיחה של המשק בשנת 2019 ל-3.5% ● עם זאת, נתוני הצמיחה המעודכנים הושפעו מאוד מהקדמת יבוא כלי רכב היברידיים בעקבות החלטת הממשלה להעלות את המיסוי על כלי רכב אלה החל מ-2020

דוד ביטן / צלם: איל יצהר

היועמ"ש נענה לבקשת דוד ביטן: יעביר את חומרי החקירה בעניינו אחרי הבחירות

באופן דומה נהג בזמנו מנדלבליט גם ברה"מ בנימין נתניהו: אז כמו היום הסכים היועמ"ש לדחות את העברת חומרי החקירה לחשודים בתיק נתניהו כדי להימנע מדליפת חומרי החקירה באופן שעלול לזהם את הליך הבחירות

גני־גונן / צילום: איל יצהר, גלובס

תוכנית המתאר חדשה למועצה אזורית דרום השרון תצמצם אולי את דריסת המרחב הכפרי

הוועדה המחוזית מרכז החליטה להפקיד תוכנית מתאר כוללנית למועצה אזורית דרום השרון התוכנית כוללת תוספת של 3,000 יחידות דיור שייתנו מענה ליעד אוכלוסייה של 45,000 תושבים עד שנת 2040

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

יאיר נתניהו לבן גביר: אשלם לך מיליון ש' אם תעבור את אחוז החסימה

"בוא נחתום על חוזה עם תוקף משפטי, שאם אתם עוברים, אני משלם לך מיליון שקל, אבל אם אתם לא עוברים, אתה משלם לי מיליון שקל. זורם?" - כך צייץ אתמול בנו של ראש הממשלה ● תגובתו של בן גביר לא איחרה להגיע

ברני סנדרס בבולטימור בבחירות 2016 / צילום:    Patrick Semansky  AP

פרשנות - קמפיינים על קו הזינוק: המאבק על אמריקה הלא-לבנה

לאחר שבועיים של לבנים, מגיע סופסוף תורם של האפרו-אמריקאים והלטינים לערבב את הקלפים במירוץ הדמוקרטי עתיר המשתתפים לנשיאות ● נבאדה, המדינה הראשונה בארה"ב שבה הלבנים עומדים להפוך למיעוט בתוך כשנתיים, תצביע בשבת

בנימין נתניהו וניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

נתניהו מציג תוכנית כלכלית: ניר ברקת ואני נוריד את יוקר המחיה

נתניהו וברקת הציגו היום בבורסת תל אביב את התוכנית הכלכלית של הליכוד ● בין הרפורמות המתוכננות: הוזלת מחירי המזון על ידי הורדת מכסים ורגולציות והפחתת מסים על רכישת קרקעות

בנו של עופר דקל / צילום: תמונה פרטית

"לפני משבר הקורונה תכננו להעביר את המפעל למקום גדול יותר. מה יהיה אחריו?"

איך ייראה שיקום של מפעל מושבת שהעסיק עד לפני חודש עשרות עובדים וסיפק סחורה לכל העולם? עופר דקל נערך לבקרת נזקים במפעל הטקסטיל שאותו הוא מנהל יחד עם אשתו ננה ● יומן ווהאן, פרק שני

קלפיות במרכז לוגיסטי של ועדת הבחירות/  צילום: רויטרס, Ammar Awad

פנייה ליו"ר ועדת הבחירות: לאסור שימוש המפלגות באפליקציות לניהול בחירות

על רקע פרצת האבטחה באפליקציית אלקטור, בה משתמשות חלק מהמפלגות, המכון הישראלי לדמוקרטיה הגיש חוות דעת לוועדת הבחירות ● "איסוף המידע והצלבתו פוגע בחוק הגנת הפרטיות, מאיים על הזכות לבחור ולהיבחר ופותח כר נרחב לזיופים ולדליפות מידע"

הנשיא טראמפ מבקר בגבול ארה”ב־מקסיקו/ צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

דעה: פרשה רודפת פרשה: כך מנצל טראמפ את משרד המשפטים להסדרת חשבונות פוליטיים

הנשיא: "יש לי זכות מלאה לתת הוראות למשרד המשפטים" ● שופט: "רפובליקת בננות"

 

 

סוחרים בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

מאכזבות בוול סטריט: צניחה דו-ספרתית במניות לייבפרסון, אבן קיסר, סייברארק ורדוור לאחר הדוחות

מניית לייבפרסון נחתכה בלילה אחד ברבע משווייה - כ-700 מיליון דולר - עקב הפסד שהיה גבוה מהתחזיות ● אבן קיסר צנחה כ-16% לאחר שדיווחה על ירידה בהכנסות, למרות צפי לחזרה לצמיחה ב-2019 ● סייברארק ורדוור צנחו בכ-14% בגלל תחזיות נמוכות מהצפוי

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

כחול לבן נקנסו ב-4,000 שקל; בלוק הימין חתם על התחייבות אישית לנתניהו

יו"ר ועדת הבחירות קיבל את עתירת התנועה לאיכות השלטון והורה לבני גנץ להסיר פוסט שהציג תעמולה מנוגדת לחוק ● אריה דרעי הוביל את מהלך התמיכה בנתניהו

רן גוראון / צילום: יח"צ

פלאפון הגישה הצעה לרכישת גולן טלקום ב-710 מיליון שקל

גולן טלקום מנהלת מו"מ למכירתה לסלקום בתמורה לכ-600 מיליון שקל וויתור על הלוואה שלקחה ממנה ● רשות התחרות עשויה לא לאשר את רכישת גולן ע"י פלאפון

מיכל הלפרין/ צילום:יוסי זמיר

חוק הריכוזיות: הושלמה ההפרדה בין תאגידים ריאליים משמעותיים ובין גופים פיננסיים משמעותיים

הוועדה לצמצום הריכוזיות פרסמה עדכון של רשימת התאגידים, הגופים הפיננסיים ורשימת הגורמים הריכוזיים לאחר שהושלמה ההפרדה במסגרת חוק הריכוזיות ● החוק חוקק במטרה להפחית את הריכוזיות במשק הישראלי ולהגביר את התחרות בו, וקבע, בין היתר, כי יש להגביל מבנה פירמידלי של חברות החזקה לשתי שכבות בלבד של חברות בורסאיות