גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תקיפת רחפנים בסעודיה עשויה להקפיץ את הנפט; דריכות לקראת ריבית הפד; 5 נקודות השבוע בשווקים

הפד עשוי להוריד השבוע את הריבית ● רגיעה במתיחות הסחר בין סין לארה"ב ● מחיר הנפט צפוי לרכז עניין ● בארה"ב יפורסמו נתוני אישורי הבנייה לחודש אוגוסט ומדד הייצור של פילדלפיה ● בשוק המקומי, פורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ● התחזית השבועית של "גלובס"

יו"ר הפד ג'רום פאוול ונשיא אכה"ב דונלד טראמפ./ צילום: רויטרס, Carlos Barria
יו"ר הפד ג'רום פאוול ונשיא אכה"ב דונלד טראמפ./ צילום: רויטרס, Carlos Barria

שבוע המסחר מעבר לים ייפתח על רקע הדיווח בסוף השבוע האחרון על הקלות מצד סין במכסים על סחורות חקלאיות מארה"ב, על רקע צמצום הפקת הנפט מסעודיה בצל מתקפת הרחפנים, ולקראת הודעת הריבית של הבנק המרכזי הפדרלי בארה"ב. 

בסוף השבוע האחרון בוול סטריט המדדים ננעלו בהססנות כאשר מדד דאו ג'ונס טיפס ביום שישי ב-0.14% ובכך סגר רצף עליות של שמונה ימים ברציפות, לראשונה זה למעלה משנה. מנגד, מדד הנאסד"ק השיל 0.22% מערכו. בשוק האג"ח האמריקאי נרשמה עליית תשואות בצורה חדה על רקע נתוני מאקרו חיוביים, בהם שיפור באמון הצרכנים, וגידול בצריכה הפרטית. 

אלו האירועים שצפויים לרכז עניין לקראת פתיחת שבוע המסחר הקרוב:

1. החלטת הריבית של הפד

ביום רביעי השבוע תפורסם החלטת הריבית של הפד. לצד זאת תפורסם תחזית המאקרו של חברי הפד. כלכלני לידר שוקי הון צופים כי הפד יוריד את הריבית ב-0.25%, ומנגד הנגיד פאואל צפוי לנסות לרסן את הציפיות ולאותת כי בהמשך הדרך הורדת הריבית תלויה בנתונים מהכלכלה האמריקאית.

בעוד השווקים מגלמים מספר הורדות ריבית בהמשך, הפד צפוי לרסן את הציפיות. "תחזית הריבית של חברי הפד (Dots) צפויה להראות אי שינוי בריבית עד סוף שנת 2020 והעלאת ריבית מתונה ב-2021", כתבו כלכלני לידר בסקירתם השבועית. "שוק האג"ח עלול להתאכזב מתחזית שאיננה כוללת המשך הורדת ריבית. בהחלות הריבית האחרונה שני חברי הפד לא תמכו בהורדת ריבית. למעשה מאז, הנתונים הכלכליים בארה"ב היו חיוביים באופן כללי למרות מעט חולשה בשוק העבודה. נמשכת אי הוודאות בסביבה הגלובלית ומלחמת הסחר (עם מעט רגיעה בשבוע האחרון). נתוני האינפלציה עלו מעט, אך הפד מעדיף להסתכל על אינפלציית הליבה PCE אשר נותרה על רמה נמוכה מהיעד (1.6% ביולי)".

הודעת הריבית של הפד הצפויה, מגיעה בהמשך ללחצים מצד הנשיא טראמפ בטוויטר על הפד, בקריאה להשית ריבית שלילית. אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, אמר כי "נתוני השכר שהתפרסמו בדו"ח התעסוקה של חודש אוגוסט הראו שלפד יהיה קשה לתת לשווקים את ההכוונה העתידית שלה הם מצפים מכיוון שכאשר קצב הגידול בשכר מאיץ, לא מעט מחברי הפד לא מרגישים בנוח להמשיך ולהפחית את הריבית מדי רבעון. נתוני האינפלציה שהתפרסמו בשבוע שעבר דחקו את הפד עוד יותר עמוק לפינה זו שכן אלו הראו שאינפלציית הליבה עלתה יותר מהצפי ועומדת על 2.4%. בעוד שסביר להניח שהפד יפחית את הריבית פעם נוספת השבוע, אנו מעריכים שהודעת הפד תמשיך להתייחס להפחתת הריבית כ"הפחתה של אמצע מחזור" כלומר התאמות קלות לפני שחוזרים לתוואי העלאת הריבית".

2. מלחמת הסחר, שלב האופטימיות

בהמשך להקלות מצד הנשיא טראמפ, שדחה את הטלת המכסים על סין כמחווה של רצון טוב לפני החגים, סין מצידה הקלה במכסים על יבוא סחורות חקלאיות מארה"ב. מארק מתיוס, ראש תחום המחקר באסיה של הבנק השוויצרי יוליוס בר, אמר כי חגיגות העצמאות בסין שיחולו ב-1 באוקטובר יבטיחו לשווקים סנטימנט חיובי בטווח הקצר. מתיוס הוסיף כי השווקים הגיבו היטב למרות הפגיעה בשער המטבע הסיני ביחס לדולר. מתיוס מצביע בטווח הארוך על צפי להכללה של מניות ואג"ח במדדים שונים, המשך הביסוס של סין כמדינה בעלת האוכלוסייה ההומוגנית הגדולה בעולם, הובלה בתשתיות תקשורת דור 5 ופעולות של מדיניות מתואמת, כגורמים ההופכים את סין למרכיב בלתי נמנע בבניית הפורטפוליו של משקיעים לטווח ארוך. מתיוס מסכם ואומר כי ההשפעות הכלכליות של מלחמת הסחר הורגשו אבל לא באופן חריף כמו הסנטימנט שהורגש בשווקים. הבנק נשאר בהמלצה שורית (Overweight) על סין.

3. פגיעה בקצב הפקת הנפט הסעודי

התקפת מל"טים על תשתיות נפט בערב הסעודית, בשבת חוללה נזקים כבדים בשני מתקני נפט גדולים במדינה - אחד מהם הוא הגדול ביותר בעולם - וגרמה לקיצוץ של למעלה מ-50% מתפוקת הנפט היומית שלה. אנליסטים מצפים עתה לעלייה חדה במחירי הנפט. שני המתקנים שנפגעו מפיקים יחדיו 8.45 מיליון חביות נפט ביום. חברת אראמקו, בעלת השליטה על תשתיות הנפט בערב הסעודית, הודיעה על "השעיית" התפוקה של 5.7 מיליון חביות ביום. כמות זו מהווה כ-6% מתפוקת הנפט העולמית. משרד האנרגיה בוושינגטון הודיע כי הממשל מוכן עתה להשתמש בעתודות הנפט של ארה"ב לשעת חירום כדי למנוע שיבושים במערכת אספקת הנפט הגלובלית.

"המתקפה האיראנית היא מתקפה אסטרטגית על סעודיה והחרפה משמעותית של האיום במפרץ הפרסי", אמר רו"ח אמיר איל, יו"ר קבוצת ההשקעות אינפיניטי. לדברי איל, "כבר לא מדובר במתקפה על מיכלית כזאת או אחרת, מתקפה טקטית וספורדית, אלא במהלך מתוכנן שמצליח לפגוע בהיקף הפקת הנפט העולמי. האיראנים למעשה אומרים לעולם - 'אם אנחנו לא נמכור נפט, בגלל הסנקציות, גם סעודיה לא תוכל למכור נפט, ואת המחיר ישלמו הצרכנים בשווקים הגלובאליים'.

לדברי איל, "המתקפה האחרונה של האיראנים תעלה להם ביוקר, עם החרפה נוספת של הסנקציות. טראמפ לא ייכנע לאיומים האיראניים והוא יפעל לחנק מוחלט של יצוא הנפט מאיראן, שיכול לרדת מתחת לרמה של 200 אלף חביות ביום, לעומת פוטנציאל הפקה יומי של שתי מיליון חביות. מדובר בהפסד כלכלי אדיר לכלכלה האיראנית, שגם ככה נמצאת במצב שביר מאד".

איל הוסיף כי, "ממשל טראמפ לא מעוניין בעלייה דרמטית במחירי הנפט, ולכן ארה"ב תפעל להגברת הייצור המקומי, תוך כניסה לשווקים חדשים מהם הסעודים יוצאים. סעודיה מצידה נמצאת בין הפטיש לסדן. הנפקת הענק של חברת הנפט הממשלתית ארמקו תידחה למועד לא יודע, וסעודיה רק הולכת ומגבירה את התלות הביטחונית שלה בארה"ב, שמספקת לה מטריית הגנה מול האיום האיראני. בזווית הישראלית מדובר דווקא בהתפתחות חיובית, שמגבירה את המתח מול איראן, מרחיקה את האפשרות לפגישה בין טראמפ לרוחאני ויוצרת תמריץ סעודי לתמיכה בתכנית המאה של ממשל טראמפ".

4. מאקרו: מדד הייצור של פילדלפיה והחלטות ריבית בעולם

ביום שני השבוע צפויים להתפרסם נתוני הייצור התעשייתי של סין לחודש אוגוסט, כאשר הצפי הוא לעלייה של 5.2% בחישוב שנתי, לעומת 4.8% ביולי.

ביום שלישי, בגרמניה יפורסם מדד הסנטימנט הכללי של ZEW לחודש ספטמבר. לפי הצפי של הכלכלנים המדד צפוי להצביע על קריאה של מינוס 38 נק' לעומת מינוס 44.1 נק' בחודש אוגוסט. בארה"ב יפורסמו נתוני הייצור התעשייתי לחודש אוגוסט, כאשר הצפי הוא לעלייה של 0.2% לאחר ירידה של 0.2% בחודש יולי.

ביום רביעי, בבריטניה יפורסמו נתוני האינפלציה כשברקע מנשבת אי ודאות סביב יציאתה של הממלכה מהאיחוד האירופי. לאחר מכן באותו היום יפורסמו נתוני האינפלציה בגוש האירו. נזכיר כי הבנק המרכזי האירופי הוריד את תחזית האינפלציה ביום חמישי האחרון בהודעת הריבית, אז השיק הבנק תוכנית רכישות של 20 מיליארד דולר בחודש, ללא דד-ליין. בארה"ב יפורסמו נתוני אישורי הבנייה לחודש אוגוסט, ובערב תפורסם החלטת הריבית של הפד, ולאחריה יקיים היו"ר פאוול מסיבת עיתונאים.

ביום חמישי, ביפן תפורסם החלטת הריבית על ידי הבנק המרכזי. בבריטניה יפורסמו נתוני המכירות הקמעונאיות לחודש אוגוסט, והבנק המרכזי יכריז על הריבית לחודש ספטמבר. בארה"ב, יפורסמו באותו יום מדד הייצור של פילדלפיה לחודש ספטמבר ומכירות הבתים הקיימים.

5. בשוק המקומי: בחירות ומדד המחירים לצרכן

ביום ראשון התפרסם מדד המחירים לצרכן של חודש אוגוסט. כלכלני לידר שוק הון צפו מדד של 0.2% בהשפעת עלייה עונתית במחירי הדיור (שכירויות) בשיעור של 0.5%, התייקרות של 4.7% במחירי הפירות והירקות, ועלייה עונתית במחירי הבראה ונופש בישראל בשיעור של 9.6%. נזכיר כי בהחלטת הריבית האחרונה של בנק ישראל צוין כי חלה ירידה חדה בסביבת האינפלציה.

עוד יפורסמו בשוק המקומי ביום שני השבוע נתוני מספר המשרות הפנויות לחודש אוגוסט. ביום חמישי יפורסמו נתוני האבטלה לחודש אוגוסט. 

ביום שלישי השבוע יתקיימו בחירות לכנסת ישראל. צאו להצביע!

עוד כתבות

 ד"ר אלכסנדרה רבנל / צילום: Ignotz .J.J

כל מה שמסתירים מאיתנו כשמדברים על כלכלה שיתופית

מונית שיתופית, דירה שיתופית, עובדים שיתופיים - מספרים לנו שהכלכלה משנה כיוון, ומזמינים אותנו לקחת חלק במהפכה החברתית. אבל מה מסתתר מאחורי זה? ● הסוציולוגית ד"ר אלכסנדרה רבנל חקרה את המציאות העגומה מאחורי הבאזז, ועכשיו מציעה לעובדים להתפכח מחלום היזמות האישית

ליברפול, מרכז העיר. רחוב אופייני של בנייני לבנים אדומות  / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

ליברפול, לא רק ביטלס וכדורגל. טיול אחר בעיר

רוב התיירים שמגיעים לליברפול נוחתים בשדה התעופה ע"ש ג'ון לנון ועושים את הסיבוב המסורתי בעקבות ארבעת המופלאים ● אבל הביטלס לא צמחו מתוך ואקום, וליברפול היא לא רק הביטלס ● יש לה היסטוריה, מורשת כדורגל מפוארת והרבה אווירה

הנשיא טראמפ / צילום: רויטרס

ההסכם עם ארדואן: ממשל טראמפ תקע סכין נוספת בגב הכורדים

ההתקפלות של טראמפ לפני ארדואן היא מהלומת קטלנית על שאיפת הכורדים לבית לאומי ומנציחה את דריסת הרגל הטורקית בסוריה ● מיט רומני: "האם ארה"ב כל כך חלשה עד שטורקיה הצליחה לכופף לה את היד?"  ● האם הנדל"ן של טראמפ בטורקיה שימש אמצעי לחץ בידי ארדואן? ● פרשנות

 מאזדה 3 סדאן / צילום: יחצ

שאיפות פרימיום: מאזדה 3 החדשה זכתה לשדרוג מרשים ביחס לדור היוצא

מאזדה 3 מתברכת בשלדה מהנה לנהיגה, בתא נוסעים איכותי, ובביצועים מכובדים • אבל תג מחיר שאפתני מציב אותה במיקום בעייתי מול ההיברידיות והקרוס-אוברים האופנתיים

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עוקף מלמעלה: תנו לאנשים לעוף, והם יבינו הכל אחרת

לא הייתי צריך לטוס בגובה 800 רגל כדי לאהוב את המקום שאני חי בו, אבל עכשיו אני רואה אותו אחרת לגמרי

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

מפינוי להסדרה: מה מספרת המדינה לבג"ץ

שקד מתפארת שבתפקידה כשרת המשפטים הפכה את גישת המדינה למאחזים על ראשה • העובדות מלמדות כי בתקופתה פיתחו הרשויות שלל תרופות משפטיות ומנהליות כדי להשאיר מבנים לא חוקיים במקומם • אבל בדיקה מעמיקה מראה כי התפנית התחילה עוד הרבה לפניה ● המשרוקית של גלובס

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שיוויון גורף? למה עדיין מתעקשים להטיל על נשים עבודות בית גם במשרד

מסידור חדרי ישיבות ועד רכישת מתנות יום הולדת לקולגות - נשים מתחילות להתנגד לתפקידים הלא כתובים שמייעדים להן במקום העבודה

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

זכרונות של מתמחה קטן מאיש גדול: בצילו של מאיר שמגר

ההתמחות אצל מאיר שמגר הייתה מנקודות השיא של חיי. איש מואר. כמוהו לא פגשתי, עד אז או מאז ● עו"ד דוד תדמור נפרד 

ג'ונסון אנד ג'ונסון./ צילום:  רויטרס

שוב צרות בג'ונסון אנד ג'ונסון? החברה מודיעה על ריקול בארה"ב

הריקול יוגבל לאצווה אחת של בקבוקי טלק לתינוקות שיוצרו והופצו בארה"ב ב-2018

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

ויליגר: "מצרים על מחול השדים שנוצר וניסיונות השווא של ארומה ת"א להתנער מאחריות"

ממצאי בדיקת משרד הבריאות מנקים את האחריות מספקית הטונה ויליגר ● היסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

נחל הקיבוצים / צילום: יותם יעקובסון

כמעיין המתגבר: פארק המעיינות מציין 60 שנה בפסטיבל חגיגי

פסטיבל המעיינות חוגג השנה עשור להקמתם של פארק המעיינות ושביל המעיינות, וגם 60 שנה לגן השלושה (הסחנה), בשפע של פעילויות, הופעות, תערוכות ואירועים מיוחדים בחול המועד סוכות

דיאנה גולבי/ צילום:  כפיר זיו

"יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי"

השירות הצבאי מנע מדיאנה גולבי למנף את הזכייה ב"כוכב נולד" ● אולי התפקיד של חיילת רוסייה במחזה "אפס ביחסי אנוש" יהיה מעין תיקון

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

זהירות, דיקטטורה: צוקרברג חשף את קו ההגנה החדש שלו

בנאום מיוחד על חופש הביטוי הציב עצמו מנכ"ל פייסבוק בעמדת המבוגר האחראי שפונה לעולם ומזהיר – אם לא תחדלו לריב כמו ילדים ולתת לטהרנות ולצדקנות לאכול כל חלקה טובה, הסינים ישתלטו על האינטרנט ויהרסו אותו ● האם צוקרברג באמת חושש מהסינים, או בעיקר לעתיד החברה שהקים? ● פרשנות

מארק הרד, מנכ"ל אוראקל המנוח / צילום: Robert Galbraith, רויטרס

מארק הרד, מנכ"ל חברת התוכנה אורקל, מת בגיל 62

הרד מונה למנכ"ל אורקל בספטמבר יחד עם צפרא כץ ● בעבר כיהן כמנכ"ל HP ועזב בשנת 2010 לאחר שערוריית הטרדה מינית

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

בוריס ג׳ונסון אחרי התבוסה בפרלמנט: ״אנסה להעביר את הסכם הברקזיט שוב בשבוע הבא״

הפרלמנט הבריטי הצביע בעד עיכוב נוסף בפרישה מהאיחוד האירופי ● חברי הפרלמנט הצביעו בעד תיקון שיאלץ את רה"מ לבקש עוד הערב מבריסל הארכה נוספת של שלושה חודשים ● ג'ונסון: "החוק לא מחייב אותי לכך" ● במקביל לדיון התקיימה הפגנה מחוץ לפרלמנט שבה השתתפו מאות אלפי בני אדם

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בדרך לפשרה: שופט זימן את מנכ"לי טבע וחברות התרופות האחרות לדיון לפני המשפט

שופט פדרלי זימן בכירים מהחברות על מנת לדון בפיצויים שהחברות מציעות ● טבע תשלם 29 מיליארד דולר, כחלק מהסכם הפשרה, בתרופות ובשירותי הפצה - כך על פי מקורבים לעסקה

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה