גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"יום המכירות הטוב ביותר": הקניונים עשויים להיות המנצחים הגדולים בבחירות

בבחירות הקודמות דווח במרכזי הקניות על גידול של פי 3-5 במספר המבקרים ביחס ליום רגיל ● עיתוי הבחירות הנוכחי, זמן קצר לפני ראש השנה, מוביל את הרשתות ואת בעלי החנויות להאמין ששוב יישבר שיא פדיון שנתי ● בוחרים נתח - כתבה שנייה בסדרה

יום הבחירות בחנויות ובשווקים / צילום: שלומי יוסף
יום הבחירות בחנויות ובשווקים / צילום: שלומי יוסף

מדי בחירות, שהפכו להיות בשנה האחרונה כמעט עניין שבשגרה - גם הפעם יום השבתון צפוי להוציא רבבות לקניונים ולמרכזי הקניות. בבחירות הקודמות, שנערכו כזכור באמצע חודש אפריל, דווח במרכזי הקניות על גידול של פי 3-5 במספר המבקרים ביחס ליום רגיל, עם קהל חמוש בנכונות לקנות ביום החופש שנקרא לדרכו. לגל דומה מחכים גם כעת, עם פיתויים כאלה ואחרים (מבצעים והנחות, מופעים לילדים ומזגן).

ב-9 באפריל, בחירות 2019 פרק א', הגידול בתנועת המבקרים בקניונים בא לידי ביטוי גם בקופות: נתוני חברת שב"א, המספקת את התשתית לעסקאות בכרטיסי אשראי, הצביעו על קניות בהיקף של 850 מיליון שקל בכרטיסי אשראי בלבד. הנתון הזה הצביע על זינוק של 20% בהיקף הקניות ביחס ליום חול ממוצע וזינוק של 26% יותר מאשר היקף הקניות ביום הבחירות הארציות ב-2015.

לפי נתוני שב"א, 4.34 מיליון עסקאות בוצעו ביום הבחירות הקודם (בכרטיסי אשראי) - מספר המשקף צמיחה 40% במספר העסקאות לעומת יום השבתון של בחירות 2015. גובה העסקה הממוצעת בבחירות האחרונות עמד על 195 שקל. 37% מהעסקות בוצעו בשעות הצהריים, בין 11:00 ל-15:00.

בשב"א מזהים גידול בהיקף העסקאות מדי בחירות: ביום הבחירות ב-2015 (17 במרץ) היקף העסקאות בכרטיסי אשראי הגיע ל-670 מיליון שקל - 50% יותר מאשר היקף העסקאות בכרטיס אשראי בבחירות 2013 (22 בינואר). נציין כי העלייה מיוחסת גם לשימוש הגובר של הצרכנים בכרטיסי אשראי. 

נתוני ישראכרט שהועברו ל"גלובס" חושפים תמונה דומה: לפי חברת האשראי המחזיקה בנתח הקרוב ל-50% מענף כרטיסי האשראי, היקף הקניות בבחירות האחרונות היה גבוה ב-34% לעומת יום שלישי "רגיל". היקף העסקאות ביחס לבחירות לרשויות המקומיות שנערכו ב-30 לאוקטובר 2018 היה גבוה ב-15% ביום הבחירות של חודש אפריל.

מי הרוויח מההמונים שנהרו לחנויות ולקניונים? ענף האופנה זכה, לפי ישראכרט, לגידול של 177% במחזורים בהשוואה ליום שלישי ממוצע רגיל; מחזורי העסקאות בענף הריהוט והציוד הנלווה לבית צמחו ב-69%; וענף ההסעדה (מסעדות ובתי קפה) צמח ב-64%; תחום המתנות צמח ב-54%; מחזורי הרשתות בקניות מזון גדלו ב-14%; וההוצאות על תרבות ופנאי גדלו ב-10%.

מי לא נהנה מיום הקניות הזה? ענף התיירות והנופש, שמחזורי העסקאות בו ביום הזה (9 באפריל) ירדו ב-60% לעומת יום שלישי רגיל.

מגמה דומה עולה גם מנתוני כאל: ברוב הענפים במשק מחזורי העסקאות ביום הבחירות ב-9.4 עלו, וכן עלתה כמות העסקאות בהשוואה ליום שלישי רגיל. גם מנתוני כאל עולה כי הענפים הבולטים שנהנו מהגידול בפדיון הם ביגוד, אופטיקה, ריהוט וכלי בית, מסעדות ותכשיטים.

שיעור הגידול במחזורים בחלוקה לענפים

בקניוני עזריאלי מצפים למיליון מבקרים

יום השבתון שהוחלט על קיומו בימי בחירות במטרה לעודד את הציבור להצביע, הוא נושא שנוי במחלוקת. הדיון החשוב, שעלה גם הפעם על הפרק, נסב סביב השאלה האם מוצדק להשבית את המשק (ולשלם שכר כפול לעובדים) בעלות של מיליארדים - או שמא ראוי לבטל את יום השבתון או לפחות ליצר מנגנון לפיו רק מי שמימש את זכותו להצביע, הליך שאורך חצי שעה לערך, ייהנה מיום חופש. מה שבטוח הוא שבקניונים, בחנויות ובעסקי המזון לא יילחמו על ביטול יום השבתון - כשהציבור מצביע בעיקר בארנק.

ומה יקרה הפעם? האם האדישות של הציבור לבחירות - ולראיה, כפי שפרסמנו ב"גלובס", כ-3 מנדטים צפויים בכלל לצאת לנפוש במקום להצביע, ביחד עם הסמיכות לראש השנה - תגדיל את מספר המבקרים במרכזי הקניות ואת פדיונות החנויות בבחירות השבוע?

בקניוני עזריאלי מצפים למיליון מבקרים ב-15 הקניונים שבקבוצה ביום הבחירות, מספר שגבוה פי 3.5 לעומת יום "רגיל". את הנתון הזה שואבים ממספר המבקרים שפקדו את הקניונים בבחירות הקודמות. סמנכ"ל שיווק ואסטרטגיה בקבוצת קניוני עזריאלי, רן גורן, סבור כי דפוס הקניות יהיה דומה לבחירות שהתקיימו באפריל לאור הסמיכות לחגים בשני המקרים, לקראת ראש השנה כעת ולקראת פסח בשעתו. "התנועה בימים הללו מייצרת פדיון של מה שקונים בתקופה של התחדשות ולקראת חג. מדובר בתחומי האופנה, פארם, מזון ומתנות. זו האווירה שגם נייצר בקניונים".

לדברי מנכ"ל פרומול ניהול קניונים, עופר שחטר, "בכל יום חופש באופן טבעי באים לקניונים יותר אנשים. היות שמדובר ביום אחד באמצע השבוע, כשאי-אפשר ממש לנסוע לטיול, הקניון הופך להיות יעד הבילוי. בבחירות הקודמות ראינו עלייה של פי 2 עד 4 במחזורי המכירות בעיקר במסעדנות וגם בקניות בשאר החנויות. מחר אני מעריך שנראה יותר. אנחנו נמצאים זמן קצר לפני ראש השנה, רבים כבר מצוידים בתלושי שי מהמעבידים, אני מניח שחלק גדול מהקניות לחג יתנקזו ליום הזה. אנשים באים ממוקדים במטרה לקניות, נראה היקפים גדולים יותר גם בסל הקניות הממוצע".

תחתית הטופס

סמנכ"ל התפעול והשיווק בביג, ערן אמציה, מציין כי היקף המבקרים במרכזי ביג בבחירות באפריל היה גבוה פי 4-5 ביחס ליום רגיל. לדבריו, המחזורים בקופות החנויות היו גבוהים במכפלה של פי 3-4 לעומת יום רגיל. "זה יום חופש שנופל באמצע השבוע, וזה הופך להיות הפנינג. ברגע שאנשים יוצאים מהבית, יש 'מוד' של קניות, גם באופנה גם במסעדות".

אמציה מציין כי בבחירות הקודמות לא היו הבדלים אזוריים בתנועת הקונים, ואומר כי "ראינו גידול דומה בכל המרכזים בארץ".

מנכ"ל דיזנגוף סנטר, דן פילץ, מצפה לתנועה הגדולה פי 2 מיום רגיל, שתזרים למרכז הקניות התל-אביבי 60 אלף מבקרים, אלא שלהערכתו הבחירות הללו יספקו פחות קניות לעומת יום הבחירות בחודש אפריל. "בתקופה הזו של השנה יש ירידת מתח בשופינג אחרי החופש הגדול. אומנם אנחנו נמצאים לפני ראש השנה, אבל אני לא חושב שהשבתון יהווה את יריית הפתיחה של הקניות לחג. בשנים האחרונות רוב הצרכנים מרכזים את ההכנות לחגים לשבוע ואפילו ל-3 ימים לפני החג".

עם זאת, הוא מעריך כי הקטגוריה שתהנה בעיקר מתנועת המבקרים היא של ענף המזון, שבו "מספר העסקאות הוא כמעט מקביל למספר המבקרים". בדיזנגוף סנטר החליטו לשם כך אף לקיים את שוק האוכל של סופי השבוע ביום השבתון של הבחירות.   

מבצעים והנחות שיוצעו ליום הבחירות "במיוחד" יהיו נחלת רוב החנויות, כפי שהורגלנו גם בבחירות הקודמות. אלא שהתזמון מבחינת עונת הסיילים הוא שונה - בחודש אפריל אפשר היה להקדים את מכירות סוף העונה שמתחילות ביוני-יולי, אלא שכעת בחודש ספטמבר רוב הנחות סוף עונת הקיץ כבר הסתיימו, ולכן הצפי הוא להנחות בשיעור נמוך יחסית (20%-30%) לקולקציה החדשה שבחנויות. האם זה יספיק למשוך את הקונים?

"ברוב החנויות יש קולקציות של תחילת החורף, אבל יהיו מבצעים על הקולקציה החדשה שיהיו תקפים נקודתית ליום השבתון. אני שומע מכל הרשתות שמתוכננים מבצעים", אומר אמציה.

מיום אימוץ לכלבים לבובה בדמות איילת שקד 

לפי גורן, "באפליקציית עזריאלי נייצר הטבות והנחות עומק ייעודיות, בעיקר של רשתות האופנה והמזון". בגזרת הגימיקים אפשר למצוא אינספור הופעות וסדנאות יצירה שיתקיימו במרבית מרכזי הקניות בארץ. ויש עוד דרך למשוך את הבאים: בקניון עזריאלי תל-אביב יתקיים יום אימוץ לכלבים, ובמרכז הקניות מול החוף וילג' בחדרה יסתובבו בובות ענק בדמותם של איילת שקד, בנימין נתניהו, בני גנץ, יאיר לפיד ומשה כחלון.

"בשנים האחרונות הרגלי הקניות השתנו", מסביר שחטר. "ימי מכירות מרוכזים הם לאו דווקא נחלת סופי העונה. חודש נובמבר, שהיה בעבר חודש חלש, הפך לחודש המכירות הטוב ביותר בגלל הבלאק פריידי. בארה"ב, בכל חודש יש איזה יום שמנסים לעשות בו יום מכירות משמעותי, וזה הגיע גם לפה. יש טריגר של הנחות או אירועים כמו 'שלישי בשלייקס', שבו ציבור הגמלאים זכאי לכרטיס לקולנוע ב-10 שקלים, סביב זה צמחו מבצעים במסעדות.

"עכשיו יש לנו טריגר של הנחות בבחירות, והרשתות יודיעו על המבצעים שלהן. בשונה ממבצעי 'שלישי בשלייקס' שפונים לקהל מסוים, ההנחות בבחירות מיועדות לכולם. זה עשוי להיות יום המכירות הטוב ביותר שלנו השנה, למרות שאנחנו לא בתקופה של מחירי סוף עונה. צריך גם להבין שהמסחר של היום שחק את המחירים בחנויות, עד כדי כך שהמרחק בין מחירי סוף עונה לאמצע עונה הצטמצם. אנשים מחפשים לצאת לקניונים גם לטובת בילוי. בתחום האוכל, למשל, מוצרי המזון כל-כך יקרים, שלפעמים יותר לאכול במסעדה - זה מגדיל את התנועה בקניונים".

התחרות לפיכך תהיה לא רק נחלת המפלגות אלא גם נחלות הקניונים?

"התחרות תהיה בין מרכזי הקניות, בין החנויות ברחובות המסחריים ובין החנויות לבילוי בחופי הים", אומר שחטר. 

עוד כתבות

זוהר לוי - יו"ר סאמיט / צילום: יחצ

שיאני השכר: 18 מיליון שקל לזוהר לוי בסאמיט, 12 מיליון שקל לחן ליכטנשטיין באדמה

רף הכניסה לדירוג 100 שיאני השכר בבורסה בת"א - 4.5 מיליון שקל ● בין השיאנים שהחברות אליהן משתייכים פועלות בחו"ל - כמה ממנהלי חברת הנדל"ן איי.די.או, שקיבלו סכומים חד-פעמיים בגין סיום תפקידם על רקע שינוי השליטה בחברה ● רק שתי מנהלות בין מאה שיאני השכר הישראלים

קובי שגב, מנכ"ל קרנות אילים הפורש / צילום: תמר מצפי, גלובס

מאחורי החודש הגרוע בתולדות תעשיית הקרנות: כולם נדבקו בווירוס, אבל היו כמה שיותר

שוק קרנות הנאמנות בישראל איבד כמעט רבע משוויו ברבעון הראשון של 2020 ● היקף חסר תקדים של פדיונות מהקרנות ברבעון, שעיקרם נעשה בחודש מרץ בשל השפעות משבר הקורונה, שבר את כל השיאים השליליים בשוק

רונן נמני / צילום: איל יצהר

קבוצת קפה קפה מקימה קרן סיוע לעובדי הקבוצה וזכייניה

היקף קרן הסיוע יעמוד על כ-2 מיליון שקל מהונו האישי של רונן נמני, בעלי הקבוצה ● נמני ל"גלובס": "לפי מה שמסתמן כרגע, היום שאחרי הקורונה יהיה לא פחות קשה"

הבורסה בתל אביב נצבעת באדום בצל הקורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

נעילה שלילית בת"א; דלק זינקה ב-13%, פריגו צנחה 10%, מדד הנפט והגז קפץ 6%

מניות חברות הבדים בלטו בעליות: ספאנטק קפצה 10% ● בעקבות זינוק של 9% במחיר הנפט: תמר פטרוליום נסקה 48%, רציו פטרוליום ב-17% ואנרג'יאן ב-6%

משה כחלון בהצהרה על התוכנית הכלכלית / צילום: דוברות משרד האוצר, יח"צ

קרן ההלוואות בערבות המדינה: התנאים חלומיים, הביצוע בלתי אפשרי

שר האוצר והחשכ"ל הציגו בראשית השבוע קרן הלוואות לעסקים בתנאים חד פעמיים וללא ביורוקרטיה, שתאפשר להם לקחת הלוואות ישירות מהבנקים • אלפי בקשות כבר הוגשו, אבל הבנקים לא שמעו על הבטחות האוצר ואינם ערוכים לתת מענה

ירון גינדי/ צילום: מגד גוזני

עתירה לבג"ץ: לשלם דמי אבטלה גם לעצמאים ולבעלי שליטה שכירים

לשכת יועצי המס טוענת לאפליה חמורה בין השכירים לעצמאים במתן סיוע בסיסי לצורכי מחיה בעת משבר הקורונה ● לדברי נשיא הלשכה ירון גינדי, יש חשש גדול שהמגזר העסקי לא יצליח לעמוד על הרגליים

עובדים הודים מתחילים את המסע מניו דלהי הביתה / צילום: Altaf Qadri, AP

פרשנות: סגר הזוועה בהודו: מודי נתן ארבע שעות, ודלת-העם החלה לצעוד מאות קילומטרים

ראש ממשלת הודו הוא חזק ופופולרי, ונוהג לנצח בקלות בבחירות ● עכשיו הוא מבקש סליחה על הייסורים שצו ההסגר שלו גרם ● הודו נזכרת ב־1947, הטרגדיה של ייסודה, כאשר מיליונים נמלטו מבתיהם ● הפעם הם גם נותנים טרמפ לקורונה

הבורסה בתל אביב נצבעת באדום בצל הקורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

השוק הקונצרני התייבש; "לחברות בעלות איכות אשראי גבוהה יש נגישות לשוק"

S&P מעלות: חמש חברות בלבד הנפיקו במהלך חודש מרץ בהיקף כולל של כמיליארד שקל, ירידה חדה של 84% לעומת גיוסים בהיקף של כ-6.3 מיליארד שקל במרץ אשתקד

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

יותר ממיליון חולים ברחבי העולם; 471 מתים בצרפת היום

סך מקרי הקורונה בעולם חצה את רף המיליון, כאשר יותר מרבע מהמקרים מגיע מארה"ב ● איטליה דיווחה אתמול על סך קורבנות בנפש של 13,155 עם שיעור תמותה מהנגיף של 11.8% ● סך הקורבנות בצרפת מגיע ליותר מ-4,500 בני אדם

יוסי שסטוביץ/ צילום: יחצ

מנצלת את זמני המשלוח הארוכים ברשתות: שסטוביץ תמכור ברילה וקולגייט ישירות לצרכנים

שסטוביץ עלתה לאוויר עם אתר מכירה תחת השם ״דה אונליין סטור״ אשר מציע לספק את מוצרים תוך 3 ימי עסקים

בדיקת קורונה לצעיר בבני ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

בני ברק הוכרז כ"אזור מוגבל"; מספר המתים עלה ל-36

מספר הנדבקים בישראל עלה ל-6,857, מתוכם 108 חולים קשה ● 338 איש החלימו ושוחררו ● הכרזה על אזור עם תחלואה גבוהה כ"אזור מוגבל" תאפשר להגביל את תנועת הציבור בכניסה וביציאה מהאזור

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

חברות הנדל"ן המניב נערכות למאבק מול הרשתות: ביקשו מרשות התחרות אישור להתאגד

חברות הנדל"ן המניב ובעלי נכסים עצמאיים פנו לממונה על התחרות כדי שתאשר להן להתאגד בהתמודדות מול השוכרים ● צעד זה מגיע אחרי ש-400 רשתות אופנה ומסחר הקימו ועד פעולה כדי להתמודד מול הקניונים עם השפעות משבר הקורונה על העסקים שלהן

רמון לגוארטה מנכ"ל פפסיקו ומנכ"ל סודהסטרים אייל שוחט  / צילום: אבישג שאר ישוב

מנכ"ל סודהסטרים אייל שוחט התחייב לא לפטר עובדים

וגם: בכירים במגזר העסקי מגייסים כספים להטסת ציוד רפואי לישראל, חברות המזון מתגייסות למאבק במגפת הקורונה ואת הופעתו של מי תשדר קשת 12 ביום ראשון במסגרת השת"פ עם זאפה?

אמיר כוכבי / צילום: כדיה לוי

עיריית הוד השרון ניסתה לבטל תוכנית מגורים לאחר שאושרה

הוועדה המקומית ניסתה לבטל תוכנית לתוספת של 14 דירות שאושרה בהרכב של לפני הבחירות המקומיות האחרונות ● ועדת הערר המחוזית ביטלה את החלטת המקומית

קצינים/ צילום: דובר צהל

צה"ל הודיע לאוצר: גילינו חריגות שכר למפקדים לוחמים

צה"ל דיווח על חריגה שבוצעה ביישום הסכמי שכר מהשנים 2003 ו-2010 בנוגע למתן תוספת שכר למפקדים לוחמים ● מדובר בכ-200 איש, והחריגה היא בהיקף כולל של 20-25 מיליון שקל ● לא נמסר האם הקצינים שקיבלו את השכר העודף יחזירו אותו

מובטלים בלשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

פוטרתם או יצאתם לחל"ת? כך תיפגע הכנסתכם גם אם תקבלו דמי אבטלה

אם היה מי שחשב שהיוצאים לחל"ת ישתכרו שכר קרוב לזה שהרוויחו ויוכלו לשבת בבית - באים נתוני הביטוח הלאומי ומנפצים את האשליה הזו

מאה שערים, השבוע / צילום: רויטרס - Ronen Zvulun

החברה החרדית בטלטלה: עליהום מבחוץ, חשבון נפש מבפנים, והקורונה בכל מקום

שבוע קשה עבר על החברה החרדית: שיעור קורונה גבוה במיוחד, הנהגה שמגיבה באיחור ואורח חיים שמקשה במיוחד על התגוננות ● עכשיו הם צריכים להתמודד גם עם גל גדול של שנאה מבחוץ ועם חשבון נפש מבפנים

יורי מילנר \ צילום: רויטרס

משקיע העל יורי מילנר תורם 3 מיליון מסכות לשימוש צוותי חירום בארץ

תרומת המסיכות, הצפויות להגיע לארץ באמצע השבוע הבא, נעשתה בתיאום עם הקונסול הכללי של ישראל בסן פרנסיסקו, מר שלומי קופמן, ותועבר למגן דוד אדום, אשר יהיה אמון על חלוקת המסיכות

דביר בנדק בקמפיין מזרחי טפחות / צילום: יח"צ

גם בדירוג הפרסומות: במקום פסח - חג באווירת הקורונה

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומות של בנק מזרחי טפחות היא הזכורה ביותר גם השבוע ושומרת על המקום הראשון במדד הפרסומות הזכורות ● הפרסומת של סלקום TV עם אודי כגן מצליחה לשמור על ההובלה במדד הפרסומות האהובות

נכס של אקסטל  / צילום:אתר החברה

האג"ח של חברות הנדל"ן הזרות בת"א חזרו לרמת השפל: "הלחץ על מי שהסתמכו על מימושים ומחזורי חוב ילך ויגבר"

כעת נסחרות אג"ח של לפחות 24 חברות זרות בתשואות דו-ספרתיות, המלמדות כי עבור חברות אלו, שוק מחזורי החוב בישראל סגור לחלוטין, והן יידרשו להסתמך על מקורות עצמיים או על מקורות חיצוניים בארה"ב, לצורך פירעון חובות האג"ח