גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בוול סטריט; מחיר הנפט זינק ב-13%

המדדים הבולטים בארה"ב ירדו בעד 0.5% ● מחיר הנפט קופץ ל-62 דולר לחבית לאחר המתקפה על מתקני הפקת הנפט בסעודיה בסוף השבוע האחרון ● המתקפה בסעודיה עשויה לגרור את דחיית הנפקת ארמקו, חברת הנפט הממשלתית של סעודיה ● טראמפ מאשים את איראן במתקפה, ולטענתו היא משקרת עם ההכחשה ● באירופה, המדדים ננעלו בירידות: הדאקס איבד 0.7%, הקאק ירד ב-0.9%

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס
סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:05

המסחר בוול סטריט ננעל הערב בירידות קלות. דאו ג'ונס איבד 0.5% ונאסד"ק ו-S&P 500 ירדו ב-0.3%. הירידות במדד הדאו ג'ונס קטעו שמונה ימים רצופים של עליות. הנפט זינק ב-13%. מחיר חבית עומד כעת על 61.73 דולר. 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ציין הערב כי הוא לא ממהר להגיב להתקפה על מתקני הפקת הנפט בסעודיה בסוף השבוע האחרון. טראמפ נשאל הערב האם איראן הייתה אחראית למתקפה, והוא ענה כי "זה בהחלט נראה כך בנקודה זו. אני לא רוצה מלחמה עם אף אחד, אבל אנחנו מוכנים לכך יותר מכל אחד אחר. יש לנו אפשרויות רבות, אבל אנחנו לא מסתכלים על אפשרויות בינתיים". טראמפ הוסיף כי "זו הייתה מתקפה גדולה מאוד וארה"ב יכולה להגיב בקלות רבה במתקפה גדולה בהרבה הרבה יותר, אבל אנחנו נחכה עד שנדע בוודאות מי עשה את זה".

אמריקן איירליינס גרופ  צנחה במעל ל-7%. יונייטד איירליינס הולדינגס  ו-ג'ט בלו איירווייס  איבדו כ-3%. דבון אנרג'י  ו-Marathon Oil  קפצו בכ-12%.

מניית ג'נרל מוטורס  איבדה מעל ל-4%. 

21:00

המסחר בארה"ב מתנהל כעת בירידות של עד 0.5%. הנפט מזנק במעל ל-15% למחיר של 63.14 דולר. 

מניות חברות התעופה מגיבות בירידות לעלייה במחירי הנפט. אמריקן איירליינס גרופ  מאבדת מעל ל-5%. יונייטד איירליינס הולדינגס  ו-ג'ט בלו איירווייס  נופלת מעל ל-3%. ואילו חברות האנרגיה מזנקות: דבון אנרג'י  ו-Marathon Oil  קופצות בכ-13%.

מניית ג'נרל מוטורס  יורדת בכ-4%. זאת לאחר שאיגוד עובדי הרכב בארה"ב פתח בשביתה בשל קשיים במו"מ בין השניים. 

19:50

בורסות וול סטריט נסחרות בירידות קלות ברקע לדרמה שנרשמת בשוק הנפט נוכח פגיעה בהפקה בסעודיה לאחר תקיפת המל"טים בסוף השבוע האחרון. מדד דאו ג'ונס מאבד 0.6%, הנאסד"ק יורד ב-0.4% ומדד S&P 500 יורד בשיעור זהה.

מדד הפחד (VIX) מזנק ב-8.8% על רקע החרפת המתיחות הגיאופוליטית, נוכח האשמות של טראמפ את איראן בתקיפה בסעודיה שגררה זינוק במחיר הנפט.

הנפט מזנק כעת בכ-13% לרמה של 61.9 דולרים לחבית. מוקדם הבוקר הנפט רשם את הזינוק היומי החד ביותר, בגובה של 19%, בתגובה ראשונית לתקיפה בסעודיה שגררה השבתה של מתקן ההפקה הגדול בעולם. הפגיעה צפויה לגרוע 6% מקצב ההפקה היומי, וארה"ב הודיעה כי תפתח את מאגרי החירום על מנת לפצות על אובדן היצע הנפט.

סמנכ"ל ההכספים של טבע  מייקל מקללן מונה לתפקיד דומה בחברת התרופות הספרדית אלמירל (Almirall).

18:40

המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בירידות בהובלת מדד דאו ג'ונס שמשיל 0.5%. אמזון  מובילה את הירידות במדד הדאו ומאבדת 1.8%, אחריה 3M  עם ירידה של 1.6%, פרוקטר אנד גמבל יורדת ב-1.5% ומנייתה של וולט דיסני  מאבדת כ-1%. שברון ואקסון מובייל מטפסות בכ-2% על רקע זינוק מחיר הנפט.

באירופה, המדדים ננעלו בירידות, כך הדאקס הגרמני איבד 0.7%, הקאק הצרפתי ירד ב-0.94% והפוטסי הבריטי ירד ב-0.65%.

בהמשך לדרמה בשוק הנפט נוכח השבתת חלק ממתקני ההפקה בסעודיה, מחיר הנפט מזנק כעת ב-11.5% לרמה של 61.1 דולרים לחבית. רמי אולו פיטאן, מענקית ההשקעות שרודרס, אמר כי "ההתקפה כמקרה בודד לא מזיקה יתר על המידה לשווקי הנפט מכיוון שיש מאגרים מספיקים בשוק הנפט ברחבי העולם. בנוסף יכולת ייצור רזרבית בתוך קרטל אופ"ק ומפיקים אחרים יוכלו לכסות על החסר. עם זאת, ההתקפה מדגישה את שבריריות תשתית ייצור הנפט של ערב הסעודית ואת הסיכון הגובר לכך שמתחים גיאו-פוליטיים נוספים באזור המפרץ עשויים להשפיע הרבה יותר על אספקת הנפט בעתיד. במהלך השנה האחרונה, מחירי הנפט הרדים תרמו להפחתת האינפלציה, מה שאפשר לאפשר לבנקים מרכזיים ברחבי העולם להתחיל במדיניות מוניטרית נוחה יותר. מתחים הולכים וגוברים במזרח התיכון עשויים לגרור מחירי נפט גבוהים יותר, מה שעשוי להוביל ללחצי האינפלציה כלפי מעלה".

16:30

המדדים המובילים בוול סטריט נפתחו בירידות קלות של עד -0.3%, בעוד מחיר הנפט קופץ בכ-10% נוכח המתקפה בסוף השבוע האחרון על סעודיה, שגררה את השבתת אחד ממתקני ההפקה הגדולים בעולם.

מניות האנרגיה מזנקות על רקע העלייה החדה במחיר הנפט, כך Devon Energy מזנקת ביותר מ-10%, ומניית Marathon  נוסקת בשיעור דומה. אקסון מובייל  ושברון  עולות בכ-2% כ"א.

מנייתה של ג'נרל מוטורס  מאבדת כ-3% על רקע שביתה של איגוד עובדי תעשיית הרכב. 

מוקדם יותר דווח כי הייצור התעשייתי בסין נפל לשפל של 17 וחצי שנים. הייצור עלה באוגוסט ב-4.4%, מתחת להערכות האנליסטים שצפו עלייה של 5.2%. 

16:00

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאותתים על ירידות של עד 0.6% בפתיחת המסחר בוול סטריט. ברקע, מחיר הנפט רשם הבוקר את הזינוק החד מעולם לאחר התקיפה של מלט"ים בסעודיה, מה שגרר פגיעה בקצב ההפקה הסעודי. 

בשל המתקפה שגררה השבתה של מתקן נפט של ארמקו, חברת הנפט הממשלתית, זו הודיעה כי עשויה לדחות את ההנפקה שתכננה.

הנשיא טראמפ צייץ בטוויטר כי איראן אשמה במתקפה בסעודיה בסוף השבוע האחרון אך מכחישה זאת, בדיוק כפי שעשתה לאחר שהפילה את המל"ט לפני כמה שבועות בטענה כי הוא נכנס לשטחה. "אנחנו עוד נראה", צייץ טראמפ. 

14:00

החוזים העתידיים של המדדים הבולטים בארה"ב מראים צפי לירידות בשיעור של כ-0.5%. 

באירופה אין שינוי בכיוון המסחר. מדד הקאק  מוביל את המגמה השלילית, עם ירידה של 0.7%. הדאקס  מאבד 0.5% ובפוטסי  נרשמות ירידות מתונות. 

בגרמניה לופטהאנזה  מאבדת 3% ובצרפת אייר בס  ולואי ביטון יורדות ב-4%. חברת הגז TechnipFMC  עולה ב-4%. בבריטניה בנק סטנדרט צ'רטרד  עולה ביותר מ-4%.

12:40

היום צפוי ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון להיפגש בלוקסמבורג עם נשיא הנציבות אירופית, ז'אן קלוד יונקר. ג'ונסון צפוי להזהיר כי יימנע מכל דחייה נוספת בביצוע הברקזיט. מדד הפוטסי  בינתיים לא מתרגש מכך ויורד בשיעור מתון של 0.2%. הדאקס  והקאק  יורדים ב-0.5%-1%. 

12:00

בגרמניה דויטשה בנק , ת'יסן גרופ ולופטהאנזה  יורדות ב-2%-3%. בצרפת אייר בס , STM , לואי ויטון, ספרן  וארסלור מיטאל  יורדות ב-2%-3%. ENI האיטלקית וטוטאל הצרפתית נסחרות בניגוד למגמה ועולות בכ-2%-3%.

באסיה נסגר המסחר במגמה מעורבת. ההנג סנג  ירד ב-0.8%, בעוד הני.קיי  עלה ב-1%.

 

10:45

המסחר באירופה נפתח בירידות במדדים הבולטים. הדאקס   והקאק  יורדים ב-0.6%, בעוד הפוטסי   יורד ב-0.20% בלבד. 

10:15

נמשכת המגמה המעורבת באסיה, ללא שינוי מהותי. מחירי הנפט מזנקים. מחיר נפט גולמי עולה ב-7.5%-8% ונפט גולמי מסוג ברנט עולה בכ-8.5%. בתחום הסחורות, הזהב מתחזק בקרוב ל-1% והכסף בכ-2%.

7:00

באסיה מתנהל המסחר במגמה מעורבת, כנראה על רקע תקיפת מתקני הפקת הנפט בסעודיה בסוף השבוע. את המגמה מוביל מדד ההנג סנג , שיורד במעט יותר מ-1%. הני.קיי  דווקא מתחזק ב-1% ומדד שנחאי  עולה בשיעור מתון.

לפני זמן קצר פורסמו נתוני הצמיחה בייצור התעשייתי בסין בחודש אוגוסט. אמנם 4.4%, אך פחות מהצפי של 5.2%. 

המתקפה גרמה לפגיעה משמעותית במתקני הנפט וגרמה לקיצוץ של 5% מתפוקת הנפט העולמית. הוול סטריט ג'ורנל מצטט גורמים רשמיים בסעודיה שמעריכים שהמתקן המרכזי שנפגע ישוב לפעילות היום, אבל חזרה לפעילות מלאה כמו שהייתה טרם התקיפה, תארך שבועות. בינתיים נראה כי המתקפה והשלכותיה צפויות להשפיע גם על המסחר באירופה ובארה"ב שייפתח בהמשך היום, זאת לאחר שבוול סטריט נרשם רצף עליות של שמונה ימים בדאו ג'ונס, הארוך מתחילת השנה, אך בסך-הכול המגמה הייתה מעורבת. חוזי הנפט העתידיים בארה"ב עולים ב-10%.

חוץ מסעודיה, עיני המשקיעים יהיו אל הפדרל ריזרב. ביום רביעי השבוע תפורסם החלטת הריבית שלו. לצד זאת תפורסם תחזית המאקרו של חברי הפד. כלכלני לידר שוקי הון צופים כי הפד יוריד את הריבית ב-0.25%, ומנגד הנגיד פאואל צפוי לנסות לרסן את הציפיות ולאותת כי בהמשך הדרך הורדת הריבית תלויה בנתונים מהכלכלה האמריקאית. 

עוד כתבות

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

מחוקקים, אל תצאו טונה! אין להקל ברגולציה על עסקי מזון

לאחרונה נעשו ניסיונות להקל ברגולציה על עסקי המזון ● חשוב שמקרה הטונה המקולקלת בארומה ת"א לא יסיט את הספינה לאחור ● דעה

אלה אלקלעי / צילום: תמר מצפי

תשובה לשאלה של אתמול והתעלמות מהמצב של היום

אנחנו חיים בתקופה שבה הפרדיגמות שאפשרו ניהול תקין של החברה בעשורים החולפים הפסיקו להיות תקפים ● השאת רווחים איננה יכולה להיות התכלית החברתית הבלעדית של חברה עסקית ● דעה - בתגובה לעו"ד דוד חודק

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

פנס: ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה

ההודעה מגיעה לאחר פגישתם של פנס ופומפאו, שר ההגנה האמריקאי, עם נשיא טורקיה ארדואן ● "כל הפועלות הצבאיות של טורקיה בסוריה יופסקו, המבצע יחדול, והכוחות הכורדיים יאובטחו", אמר פנס

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

ויליגר: "מצרים על מחול השדים שנוצר וניסיונות השווא של ארומה ת"א להתנער מאחריות"

ממצאי בדיקת משרד הבריאות מנקים את האחריות מספקית הטונה ויליגר ● היסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם ● איש לא תרם כמותו לעיצוב מעמד שלטון החוק במדינת ישראל

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מאיר שמגר – לוחם חירות ישראל כל חייו

ההגדרה שעמה נכנס לעולם המשפט השופט מאיר שמגר , נשיא בית המשפט העליון שהלך הבוקר לעולמו, היא גם זו שמגדירה אותו בצורה המדויקת ביותר: לוחם חירות ישראל ● אכן שמגר היה, לאורך כל חייו, לוחם חירות ישראל ● עם נקודה בין שתי המילים האחרונות ובלעדיה

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

המפתח לשחרור נעמה יששכר נמצא במשרד המשפטים

ההטיה של הפרקליטות לטובת בקשת ההסגרה מארה"ב, ביחד עם ההתעלמות מהבקשה הרוסית והסחבת האינסופית של מעצר בורקוב, היא עלבון צורב לרוסים ● על ישראל להיענות לבקשת ההסגרה של רוסיה כדי להחזיר את הצעירה הישראלית הביתה ● דעה

ספוטיפיי / שאטרסטוק

פרטנר תאפשר ללקוחות הטלוויזיה להשתמש בספוטיפיי

בפרטנר אומרים כי שירותי מוזיקה בטלוויזיה הופכים להיות יותר ויותר מבוקשים ● ההטמעה של אפליקציית ספוטיפיי בממירי פרטנר תהיה אוטומטית

ג'ראד קושנר ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון/לע"מ

ג'ארד קושנר מגיע לישראל לדון על תכנית השלום

על פי דיווח באמצעי תקשורת אמריקאים, יבחן קושנר את האווירה הפוליטית בישראל בעקבות הבחירות האחרונות ● קושנר מתכנן לתת פומבי לתכנית השלום בין ישראל לפלסטינים

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

סוכה / צילום: שאטרסטוק

סוכת שלום כל השנה: אפשר לפתור את המתח בין החילונים לחרדים

רוב הישראלים מסורתיים וחובבים את היהדות אך מודאגים מאוד מהקונפליקט החילוני-חרדי ● מסתבר שניתן לפתור אותו, אך הוא דורש מאמץ משני הצדדים ● דעה

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף

דורי נכנעת, פלס נחשפת, אברהמי רוכשת. כותרות הנדל"ן לסוכות

בית המשפט אישר סופית למכור מגרש ברחוב הירקון לחברת יוסי אברהמי תמורת רבע מיליארד שקל, כיצד קרסה חברת דורי בנייה, באיזה עיר בנו הכי הרבה בתקופת כחלון כשר אוצר, והבתים שרכש אדם נוימן מייסד WeWork

שאול אולמרט / צילום: איל יצהר

״כשירדתי מאולימפוס הבנתי שהצלחה לא הופכת אותי לגאון, ולהיפך": שאול אולמרט מסכם תקופה בפלייבאז

שמונה שנים לאחר שהקים את פלייבאז, שאול אולמרט התפטר בשבוע שעבר מתפקיד המנכ"ל ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על המעבר מההצלחה המסחררת וההפלגות ביאכטות של מיליארדרים למציאות הכואבת של סטארט-אפ שנאלץ לפטר כשליש מעובדיו ולהמציא את עצמו כל פעם מחדש

מערבל בטון של שפיר הנדסה. סיום הפרויקט בכביש 6 השפיע על התוצאות / צילום: אתר החברה

ארבעת האחים שפירא מבקשים לשדרג את שכרם בשפיר הנדסה לעד 5.5 מיליון שקל בשנה כל אחד

כל אחד מהארבעה צפוי ליהנות משכר חודשי של 135 אלף שקל, לצד הטבות נוספות, בעלות שנתית מוערכת של כ-2.5 מיליון שקל ● זאת בנוסף למענק שנתי בסכום מקסימום של 3 מיליון שקל

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ השיב בשלילה להצעת נתניהו: החזר את המנדט, המתווה שלך לא כולל התייחסות לטוהר המידות

גנץ ציין כי במתווה של נתניהו אין התייחסות לנושא טוהר המידות וכי ההצעה היא "דרך לחסינות"

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

שווי המשכורת השנתית של מנכ"ל מיקרוסופט: 43 מיליון דולר

משכורתו של נאדלה גבוהה ב-66% לעומת משכורתו בשנה שעברה, שעמדה על 26 מיליון דולר, אך היא נמוכה יותר ממשכורתו ב-2014, שהייתה 84.3 מיליון דולר, השנה בה נכנס לתפקיד