גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם אי.די.בי תספוג "תספורת" של 24 מיליון שקל על ההלוואה לאייל לפידות בעסקת כלל ביטוח?

החברה דיווחה היום כי היא בוחנת מכירה של הלוואת מוכר בסך 118 מיליון שקל, שאותה היא מחויבת להעמיד ללפידות, בתמורה לסכום של 93.5 מיליון שקל בלבד

אייל לפידות / צילום ארכיון: תמר מצפי
אייל לפידות / צילום ארכיון: תמר מצפי

מצוקת המזומנים של חברת אי.די.בי פתוח, שנמצאת בשליטת אדוארדו אלשטיין, מאלצת את החברה לבחון ברצינות הצעות פיננסיות שיעניקו לה מעט אוויר לנשימה, אבל במקביל יובילו בוודאות להפסדי הון גדולים עבורה. כך למשל, דיווחה היום אי.די.בי כי היא בוחנת מכירה של הלוואת מוכר בסך 118 מיליון שקל, שאותה היא מחויבת להעמיד לאייל לפידות, בתמורה לסכום של 93.5 מיליון שקל בלבד.

במאי האחרון חתמה אי.די.בי על עסקה משולשת למכירת עד 18% ממניות כלל ביטוח לידי שלושה משקיעים שונים - מורי ארקין, יקיר גבאי ולפידות. בעוד ארקין וגבאי כבר השלימו את עסקאותיהם, הרי זו של לפידות, מנכ"ל שיכון ובינוי הטרי,  נקלעה לקשיי יישום מייד לאחר חתימתה, מכיוון שכללה הצעה של אי.די.בי להעניק ללפידות הלוואת מוכר בשיעור של כ-90% מסכום העסקה, וזאת ללא מתן שיעבוד על המניות הנמכרות על ידה.

ב-2 במאי דיווחה אי.די.בי כי חתמה על הסכם למכירת 4.99% ממניות כלל ביטוח לידי לפידות לפי מחיר של 47.7 שקל למניה, ובתמורה לסכום כולל של 132 מיליון שקל. כחלק מהעסקה סוכם כי לפידות ישלם רק 14 מיליון שקל במזומן, כשאת היתרה בסך 118 מיליון שקל תעניק לו אי.די.בי כהלוואת מוכר ללא שעבודים למשך חמש שנים, ובמסגרת זו הן הקרן והן הריבית ייפרעו רק בתום תקופת ההלוואה. אלא שבסוף יולי בחרה אי.די.בי שלא להשלים את העסקה עם לפידות בתנאים שנקבעו, על רקע קשייה הפיננסיים.

חלפו כמעט חודשיים, והיום דיווחה אי.די.בי כי קיבלה הצעה מחייבת מגוף פיננסי לרכישת הלוואת המוכר תמורת תשלום של 93 מיליון שקל במזומן, בתוספת סכום נוסף של חצי מיליון שקל, שיועבר לה בתום שנה ממועד העמדת ההלוואה. על פי אותה הצעה, ככל שהלוואת המוכר כאמור (וכל הסכומים שיצברו בגינה) תיפרע במלואה על ידי לפידות עד לתום שנה ממועד העמדתה, ישלם הגוף הפיננסי לאי.די.בי סכום נוסף השווה ל-10% מהרווח שאותו יפיק הגוף הפיננסי מהעסקה כאמור. לחילופין, אם יפרע לפידות את מלוא ההלוואה בתוך שנתיים ממועד העמדת ההלוואה, תקבל אי.די.בי סכום נוסף השווה ל-5% מהרווח שאותו יפיק הגוף מהעסקה.

מקורות: ההצעה ניתנה על ידי קרן כלירמרק

באי.די.בי לא חשפו את שם הגוף המציע, אבל על פי מקורות בשוק, מדובר בקרן הגידור כלירמרק, שהקימו רז כפרי ואילן לבנון, ושעם שותפיה נמנה גם מנהל ההשקעות הראשי שלה, יניב צלאל. בהתאם לתנאי ההצעה כאמור, החליטה אי.די.בי להעניק לכלירמרק בלעדיות לביצוע העסקה עד ליום חמישי הקרוב.

נכון להיום מחזיקה אי.די.בי באופן ישיר ב-15.3% ממניות כלל ביטוח, בשווי נוכחי של כ-450 מיליון שקל (המשקף שווי של 145.5 מיליון שקל לנתח של 4.99%). נוסף על כך, כוללת השקעתה של אי.די.בי גם חשיפה ל-20% ממניות כלל ביטוח שנמכרו על ידה בשנתיים האחרונות באמצעות עסקאות החלף.

לאי.די.בי חוב של כ-2.5 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח שלה, ומתוכו היא אמורה לפרוע 541 מיליון שקל עד לסוף נובמבר. בחודש שעבר העריכה החברה כי תסיים את 2019 כשבקופתה מזומנים בשווי 147 מיליון שקל, אבל זאת רק לאחר שזכתה להזרמת הון של 70 מיליון שקל מבעלת השליטה, חברת אירסה, ותחת הנחת מכירה של מניות כלל ביטוח בתמורה ל-439 מיליון שקל.

מחזיקי האג"ח לא אוהבים את הפתרון

לפי שעה, הפתרון החדש של אי.די.בי להלוואת המוכר אינו מוצא חן בעיני מחזיקי האג"ח של החברה. אתמול שלח נאמן אג"ח ט', דן אבנון, מנכ"ל הרמטיק, מכתב התראה בנושא לסמנכ"ל והיועץ המשפטי של אי.די.בי, אהרון קאופמן, וזאת על פי ההנחה כי עסקה שכזאת תמנע הקדמת הזמה נוספת מאירסה. "הובא לידיעתנו כי מציעים פנו לחברה בהצעה במסגרת ההתמודדות על האפשרות להעמיד מימון בקשר עם עסקת מכר מניות כלל ביטוח לאייל לפידות", נכתב. "אותם מציעים הציעו את הסטרקצ'ר הזול ביותר לחברה, עם מסגרת מימון של 60 מיליון שקל (שנדרשה על ידי החברה גם מכל שאר המתחרים)".

עוד כותב אבנון: "נמסר לנו כי החברה מעדיפה למכור את הלוואת המוכר במלואה (118 מיליון) תמורת סך של 94 מיליון שיוזרם לחברה. קרי: הפסד הון של 24 מיליון שקל (ההפרש בין 118 ל-94 מיליון שקל) לפני שלוקחים בחשבון ריביות עתידיות. עסקה זו אשר החברה מעדיפה, מיטיבה עם בעל השליטה (על חשבון החברה), שהתחייב להקדים הזרמה של 40 מתוך 70 מיליון, ככל שלחברה יחסר מימון לעסקת לפידות.

"נזכירכם כי המטרה שצריכה לעמוד בפני החברה בבואה לאשר עסקת מימון חלקי ללפידות, היא מינימיזציה של הפסד ההון לחברה, כאשר השיקול התזרימי המיידי, חייב להיות בעדיפות שנייה בלבד, משום שהוא אמור לבוא על פתרונו באמצעות התחייבות בעל השליטה להקדים הזרמה של 40 מיליון שקל מתוך ה-70 מיליון שקל שנועדו לספטמבר 2020.

"דירקטוריון שייתן ידו לעסקה שמיטיבה עם בעל השליטה, הן על חשבון החברה (הפסד הון גדול יותר), בלי לקיים את ההליכים הנדרשים על פי הדין לאישור עסקה בין החברה לבעל השליטה בה, יישא באחריות על פי הדין בגין פעולה זו. חובה על החברה במיוחד במצבה הנוכחי לממש את זכותה לקבל עוד 40 מיליון שקל מבעל השליטה בה. בנוסף יש לבדוק עסקה זו גם בהיבט של 'חלוקה', הואיל ויש כאן הטבה הניתנת לבעל השליטה בכובעו כבעל מניות", כתב הנאמן. 

עוד כתבות

אתר בנייה בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפתעה: תל-אביב הפכה לשיאנית הבנייה החדשה. ומה קרה לפתח-תקווה ולנתניה?

מאמצע 2015 נבנו בת"א מעל 13 אלף דירות, כשבמקום השני ירושלים עם כ-10.3 אלפי דירות ● תוכנית מחיר למשתכן הכניסה 5 ערים לרשימת שיאניות הבנייה, בהן אשקלון וראש-העין ● ההפתעה: פ"ת ונתניה, שכיכבו בעבר בצמרת הבנייה, נדחקו אחורה ● בדיקת "גלובס"

שי נשר / צילום: יוסי כהן

פוצץ המו"מ בין עובדי הקולנוע והטלוויזיה לבין המפיקים

באקט טוענים כי ההסכם הקיים מגדיר את היחסים בין עובדי הארגון למפיקים כ"נותני שירות", אולם ההגדרה איננה תואמת את מהות יחסי העבודה ● מנגד, המפיקים טוענים: "אין כל רצף עבודה של עובדי התעשייה שמצדיק הפיכתם לשכירים"

צילום: shutterstock עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אומר האופן שבו אנחנו מגישים הוצאות בעבודה על האופי שלנו

האם תגישו בקשה להחזר על הקפה ששתיתם בזמן שמילאתם את תפקידכם, או שתבדקו את גבולות המעסיק עם בקשה להחזרים מופרכים כמו הדברת פרעושים בבית? ● מחקרים ארגוניים ופסיכולוגים מגלים כי דוחות הוצאה שעובדים מגישים מלמדים הרבה על יחסם לכסף ולמקום העבודה

ג'יימי דיימון / צילום: רויטרס

הבנקים בארה"ב פתחו את עונת הדוחות ברגל ימין: ג'יי.פי מורגן וסיטיגרופ עקפו את התחזיות לרבעון השלישי

הכנסותיו של גי.פי מורגן הסתכמו ב-28.5 מיליארד דולר; בשורה התחתונה, הרווח למניה עלה ב-4.7% ל-2.45 דולר ברבעון השלישי ● סיטיגרופ היכה את תחזית הרווח וההכנסות, ומנגד גולדמן זאקס עמד בתחזית ההכנסות אך פספס את תחזית הרווח למניה ב-2 סנט

במרכז: גרג הגארטי ודניאל פדרסקי מקבלים את הפרס / צילום: AA Hotel and Hospitality Services

רשת פארק פלאזה של אלי פפושדו קיבלה פרס הערכה בבריטניה

פרס ההערכה "קבוצת המלונאות הגדולה בבריטניה" לשנת 2019-2020, שיש המכנים אותו כ"מישלן" של עולם המלונאות, הוענק בחודש שעבר לקבוצת פארק פלאזה הוטל

פרויקט רקנאטי בתל אביב / צילום: יח"צ

לוח הכפל הקשה של היזמים בתחום ההתחדשות העירונית

כמה דירות חדשות הגיוני לבנות בפרויקט של פינוי-בינוי? ● איפה זה כלכלי ואיפה לא? ● בדיקה שערך השמאי ליאור יוסף בדש חושפת מסקנות לא מעודדות

גלנורקי קמפ בניו זילנד / צילום: שאטרסטוק

תיירות ומשבר האקלים: ניו זילנד מדגימה איך הקפדה על תקן סביבתי מחמיר לא חייב לבוא על חשבון נוחות ופינוק

קמפ גלנורקי: הקמפגראונד האקולוגי הראשון בניו זילנד ● אפס בזבוז אנרגיה, מינימום התפשרות על נוחות ומקסימום מותרות ופינוק

אריאל חסון, מנכל קרדן אן.וי / צילום: יחצ

"כדור השלג בתהל מחייב השקעה מהירה": שווי חברת תשתיות המים צנח בכמעט 90% בשנתיים .

קרן פימי מציעה להשקיע בתהל לפי שווי חברה של 15 מיליון דולר בלבד ● מנכ"ל קרדן אן.וי, בעלת החברה: "הפרסומים על מצבה של תהל גרמו לאובדן אמון בחברה ופגעו בשווי שלה"

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בארה"ב; טראמפ הקפיץ את המכס על יבוא פלדה מטורקיה

הנפט נופל מעל ל-2% ● המסחר באירופה ננעל בירידות ● מזכיר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין ציין כי הייתה התקדמות משמעותית במשא ומתן בשבוע האחרון, אך סין מקררת מעט את האופטימיות ● בורסת יפן בחופש

הכלכלנית זוכת פרס הנובל אסתר דופלו / צילום: Eloy Alonso, רויטרס

המחקר פורץ הדרך שהפך היום את אסתר דופלו לאישה השנייה אי פעם עם נובל בכלכלה

איך גורמים לילדים להתחסן יותר ומעודדים חקלאים להשתמש בשיטות חדשניות? דופלו, באנרג'י וקרמר יצאו לענות על השאלות האלה בניסויים מבוקרים בשטח, וחוללו מהפכה ● דופלו היא האישה השנייה בהיסטוריה שזכתה בנובל לכלכלה: "מקווה שההדגמה שנשים יכולות להצליח, תיתן השראה לאחרות"

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן: נשמח לשמוע שנתניהו מפרק את גוש הליכוד-חרדים

באשר לאמירות כאילו נתניהו מתעכב עם השבת המנדט לנשיא כי הוא מחכה לשמוע שליברמן מתנער מתמיכה בממשלת גנץ מבחוץ באמצעות הסיעה המשותפת, אמר ליברמן: "היחיד ששיתף פעולה לאורך שנים עם הח"כים הערבים, זה נתניהו"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו לא התקדם עם הרכבת הממשלה, אך מתכנן נסיעה ליפן

20 ימים חלפו מאז קיבל נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה, אך נראה כי המו"מ תקוע ● חדשות 12 פרסמו כי רה"מ שוקל נסיעה ליפן החל ממוצאי שבת

נאום מלכת בריטניה אליזבת השנייה בפרלמנט / צילום: REUTERS/Toby Melville

"להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר": שבוע ה"ברקזיט" המכריע של ג'ונסון נפתח בנאום המלכה בפרלמנט

מלכת בריטניה אליזבת השנייה הציגה היום את עיקרי המדיניות של הממשלה הבריטית ● "העדיפות העליונה של ממשלתי הייתה תמיד להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר"

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

גם רה"מ נתניהו מצטרף לבקשת החנינה מרוסיה לנעמה יששכר

נעמה יששכר, שנשפטה ברוסיה ל-7 שנות שנים בגין החזקת 9 גרם חשיש, נפלה קורבן לריב מעצמות, כאשר רוסיה מבקשת להסגיר לידיה האקר המוחזק בישראל, אשר גם ארה"ב מבקשת את הסגרתו, ובישראל סבורים כי מעצרה של יששכר נעשה כדי שתשמש קלף מיקוח

המיליארד והמשקיע קן פישר / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

המשקיע קן פישר איבד חוזה בהיקף 600 מיליון דולר בשל הערה סקסיסטית

מדינת מישיגן משכה את קרן הפנסיה שלה מחברת פישר השקעות של המיליארדר ● זאת לאחר שיו"ר ומייסד חברת ההשקעות העיר הערות סקסיסטיות בכנס בשבוע שעבר

קשישה / צילום :  Shutterstock

הביטוח הלאומי יחלק היום מענקי חימום ל-273.5 אלף איש

הזכאים יקבלו מענק בהיקף 562 שקל ישירות לחשבון הבנק שלהם

הזוכים בפרס נובל לכלכלה 2019: אסתר דופלו, אבהיג'יט באנרג'י ומייקל קרמר  / צילום:  Karin Wesslen/TT News Agency/via REUTERS

הזוכים בפרס נובל לכלכלה: שלושה חוקרים בתחום העוני העולמי

החוקרים אסתר דופלו, אבהיג'יט באנרג'י ומייקל קרמר הם שלושת הזוכים בפרס ● דופלו היא האישה השנייה שזכתה בתולדות הפרס, והיא נשואה לזוכה שלצידה, באנרג'י ● הפרס הנחשק בתחום הכלכלה חגג יובל השנה, אחרי שב-1969 הוא הוענק לראשונה

מורי ארקין, בעל השליטה / צילום: יח"צ

לאחר כישלון ההנפקה והנפילה במניה: אקסלנז שבשליטת ארקין שמה את עצמה על המדף

השווי לו שואפים בעלי חברת האבחון הרפואי עומד על כ-60 מיליון דולר - פי 3 ממחיר השוק ● מורי ארקין מחזיק כ-75% ממניות אקסלנז, שצנחו ב-75% שנה האחרונה

ליאו ליידרמן / צילום: תמר מצפי

מדד התחרותיות העולמי: ישראל דורגה במקום ה-20, ללא שינוי מהשנה שעברה

הפורום הכלכלי העולמי שעורך את המדד, הדגיש את היותה של ישראל מרכז חדשנות ואת ההשקעה הגבוהה במחקר ופיתוח - 4.3% מתוצר ● הדוח לא מגלם את החריגה הצפויה מיעד הגירעון של 2019 ואת חוסר היציבות הפוליטי שעשוי להוביל לבחירות שלישיות בשנה

רפאל תספק מערכות מעיל רוח נוספות לצבא האמריקני / צילום: דוברות רפאל

צבא ארה"ב קיבל משלוח ראשון של מערכת ההגנה הישראלית לטנקים

רפאל השלימה בימים האחרונים את אספקת המשלוח הראשון של מערכת "מעיל רוח" לשימוש חטיבות השריון של הצבא ● במקביל, תעש מערכות פיתחה בהצלחה את המערכת המקבילה להגנה על טנקים ועל רק"מ מסוג "חץ דורבן"