גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החרם הפלסטיני עובד? בתי החולים בישראל צופים ירידה של 100 מיליון שקל בהכנסות

הרשות הפלסטינית הורידה באופן חד את מספר האישורים שהיא מספקת לתושביה לעבור טיפוליים רפואיים בישראל ● זאת בשל חוק קיזוז משכרות למחבלים שמקטין את הכנסותיה ב-500 מיליון שקל בשנה ● הנפגע העיקרי: בית החולים הדסה שהכנסותיו מהרשות ב-2019 קטנו ב-70 מיליון שקל

מנכ”ל הדסה, פרופ’ זאב רוטשטיין / צילום: ליאור מזרחי
מנכ”ל הדסה, פרופ’ זאב רוטשטיין / צילום: ליאור מזרחי

קבוצת בתי חולים בישראל, ובראשם המרכז הרפואי הדסה, צפויים לספוג ב-2019 פגיעה כלכלית בגובה של כ-100 מיליון שקל בשל הירידה החדה במספר המטופלים הפלסטינים המגיעים לישראל.

הירידה התרחשה בין היתר על רקע חוק קיזוז משכורות למחבלים, שיישומו החל בפברואר השנה, ובמסגרתו קוזזו מכספי המסים שישראל גובה עבור הרשות הפלסטינית יותר מ-500 מיליון שקל בשנה. מדובר בכספים המיועדים למשכורות עבור אסירים ביטחוניים ומשפחותיהם ואסירים משוחררים. בשל החוק, פחת דרמטית מספר ההפניות -התחייבות לתשלום - שמספקת הרשות לחולים מורכבים, רובם ילדים, המבקשים להגיע לישראל, כדי לעבור כאן טיפולים שאינם בנמצא בשטחיה.

מדיניות זו החלה מסביבות חודש מאי, "כשהמצור התהדק יותר ויותר, עד שחולים חדשים כמעט שהפסיקו להגיע להדסה", אמר ל"גלובס" מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין. לדבריו, "מדובר בחולי סרטן מורכבים, אנשים בעלי מומים מולדים, חולים במחלות המטולוגיות קשות ואנשים שהיו מעורבים בתאונות דרכים קשות". ב-2018, הגיעו ההכנסות של בתי חולים בישראל מטיפול בפלסטינים לקרוב ל-300 מיליון שקל.

"קיצצנו בהוצאות ונגדיל תיירות מרפא"

בשל הקרבה הגאוגרפית לגדה, המרכז הרפואי הדסה קיבל אליו עד היום את מרבית החולים הפלסטינים והיקף הכנסות שלו מפעילות זאת הגיעה ל-140 מיליון שקל בשנה. סכום זה צפוי להיחתך בחצי עד סוף 2019 - הפסד צפוי של 70 מיליון שקל עבור בית החולים.

עבור הדסה, המצוי בשלהי תוכנית הבראה, מדובר בהפסד כלכלי משמעותי. אם הקפאת ההפניות למטופלים פלסטינים לבתי חולים בישראל תימשך גם לתוך 2020, "אנחנו מדברים על אובדן הכנסה בהיקף של תקציב הקניות בהדסה של קופת חולים קטנה, כמו לאומית", מוסיף רוטשטיין.

איך הדסה תתמודד עם הפגיעה הכלכלית?

"קיצצנו בהוצאות ונגדיל את ההיקפים של תיירות המרפא. מדובר ב-140 מיליון שקל מתוך תקציב שנתי של כ-2.5 מיליארד שקל, כך שתוך כמה שנים נוכל לאזן את ההפסד, אם הוא יימשך לטווח ארוך".

עם זאת, לדבריו, הבעיה ההומניטרית קשה יותר מהבעיה התקציבית, שכן מדובר במטופלים שבחלק מהמקרים נשלחים אל מותם. הרשות אמנם טוענת שהמטופלים נשלחים לבתי חולים במדינות ערביות אחרות, כמו ירדן ומצרים, אולם מגורמים עמם שוחחנו כלל לא ברור אם כך אכן קורה ובחלק מהמקרים גם טיפולים שכבר החלו בביתי החולים בישראל - נקטעים.

לדברי רוטשטיין, "נתתי הנחיה ברורה לכך שחולים פלסטינים המגיעים למיון שלנו ומצויים בסכנת חיים, יטופלו פרו-בונו, גם ללא הפניה. החיים חשובים מכל דבר אחר. אנחנו גם ממשיכים להדריך ולהנחות רופאים ואחיות פלסטינים, אף שעוד לא ברור אם נקבל על כך תשלום. חשבנו שנוכל לסדר את העניין בדרכים שקטות".

לצד הדסה, בתי חולים נוספים המקבלים אליהם חולים פלסטינים מהגדה ומרצועת עזה הם שיבא, איכילוב ורמב"ם. שיבא ספג ירידה של 23% בהכנסות ממטופלים פלסטינים ב-2018-2019, מהיקף ש 113 מיליון שקל ב-2018 ל-87 מיליון שקל ב-2019 (הערכה, עד לסוף השנה).

ההפסד למדינה: 20 מיליון שקל בשנה

במפתיע, ברמב"ם ובאיכילוב הייתה דווקא עלייה קלה בהכנסות ממטופלים פלסטינים ב-2019 לעומת אשתקד. באיכילוב, העלייה בהכנסות מ-15 מיליון שקל ב-2018 ל-20 מיליון שקל ב-2019, מיוחסת להמשך טיפול בחולים משנים קודמות - חולים שנדרשים לטיפולים מורכבים, המלווים באשפוזים ארוכים - ולפי בית החולים "החל מיולי מורגשת ירידה במספר ההפניות החדשות, כשהפעילות מול הרשות ירדה כמעט לאפס". ברמב"ם העלייה בהכנסות היא מ-11 מיליון שקל ב-2018 ל-15 מיליון שקל ב-2019.

בשורה התחתונה, ההפסד הכלכלי למדינה - לא כולל ההפסד של הדסה שאינו בית חולים ממשלתי - נכון לסוף 2019 מוערך בפחות מ-20 מיליון שקל. סך הסובסידיה השנתית שמעניק משרד הבריאות לכלל בתי החולים הממשלתיים הוא כ-2 מיליארד שקל, סכום שתידרש עליו תוספת בשל אירועים לא צפויים, לרבות הירידה במספר החולים הפלסטינים.

לפי הערכות במשרד, אם "החרם" הפלסטיני על בתי החולים הישראליים יימשך, ההפסד הכלכלי עלול להיות כ-50 מיליון שקל ויותר מכך ב-2020. "אנחנו עובדים עם תקציבים הדוקים מאוד, וכל ירידה בהכנסות, גם הקלה ביותר, מחייבת אותנו בהתאמות", מסביר גורם בכיר במשרד. "לב העניין הוא המטופלים, רובם ילדים, שכן בהיעדר הטיפול הרפואי בישראל או טיפול אחר, הם עלולים למות. יש לנו תקווה שהעניין יסתדר והמטופלים הפלסטינים ישובו לישראל". 

עוד כתבות

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

טראמפ עוצר את שיחות הסחר עם טורקיה ומקפיץ את המכס על יבוא פלדה

בנוסף הודיע נשיא ארה"ב כי המכס על פלדה מיובאת מטורקיה יעלה ל-50% וכי הוא צפוי להטיל סנצקיות גם נגד בכירים טורקים

אריאל חסון, מנכל קרדן אן.וי / צילום: יחצ

"כדור השלג בתהל מחייב השקעה מהירה": שווי חברת תשתיות המים צנח בכמעט 90% בשנתיים .

קרן פימי מציעה להשקיע בתהל לפי שווי חברה של 15 מיליון דולר בלבד ● מנכ"ל קרדן אן.וי, בעלת החברה: "הפרסומים על מצבה של תהל גרמו לאובדן אמון בחברה ופגעו בשווי שלה"

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

קרן המטבע חותכת בפעם נוספת את תחזית הצמיחה לישראל

קרן המטבע צופה צמיחה של 3.1% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.3%, שגם היא הונמכה בחודש אפריל ● בנוסף, קרן המטבע חתכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-3% בלבד בצל מתיחות הסחר בין סין לארה"ב ● התחזית הנוכחית שפרסמה קרן המטבע משקפת האטה בקרב 90% מהכלכלות בעולם

הפגנה נגד הפשיעה והאלימות בחברה הערבית /צילום : רויטרס

ההשקעה בחברה הערבית תניב תשואה לכל המשק

תוכנית 922 שהקצתה 15 מיליארד שקל לשיפור מצבה של האוכלוסייה הערבית בישראל עומדת לפוג ב-2020 • לאור ההצלחה נדרשת כעת תוכנית המשך • השקעה גדולה במגזר הערבי תניב תשואה לכלל המשק - רק צריך לגלות מנהיגות • "גלובס" מנתח את דרישות המגזר הערבי

אמיר אוחנה, נעמה יששכר / צילום: כדיה לוי, רויטרס

פרשת נעמה יששכר: האם הסמכות להסגרת ההאקר הרוסי נתונה בידי שר המשפטים?

בג"ץ קבע בעבר כי "בידי השר הכוח שלא להסגיר, אך רק בנסיבות מיוחדות וכבדות-משקל" ● האם מקרה שבו אזרחית ישראלית מוחזקת כבת-ערובה ברוסיה על החזקת כמות מינימלית של סמים קלים, כקלף מיקוח נגד הסגרת האקר רוסי לארה"ב, נחשב לנסיבות כאלה?

פורטנייט/צילום: REUTERSMike Blake

מתיחה של מאסק ושחקנים בוכים: מה קרה כשפורטנייט הוחשך?

"אסטרואיד" פגע אתמול בערב במשחק הווירטואלי של פורטנייט והותיר מיליוני צופים מול חור שחור, ושחקנים עם סימני שאלה רבים לגבי עתידו של המשחק, והאם הגיע לסופו ● היזם אלון מאסק צייץ מחדש ציוץ ישן ותרם לספקולציות

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

סלקום ופלאפון נאלצות להחליף תדרי סלולר, המדינה תפצה אותן

מסתמן פתרון לאחת הבעיות המורכבות בשוק הסלולר: המדינה תקל באגרות התדרים של סלקום ופלאפון, כפיצוי על כך שהיא מחייבת אותן להחליף תדרים ● במקביל הבהיר משרד התקשורת כי הוא עומד לקחת להן תדרים שבשימושן בשל הפרעות למדינות שכנות

אתר בנייה בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפתעה: תל-אביב הפכה לשיאנית הבנייה החדשה. ומה קרה לפתח-תקווה ולנתניה?

מאמצע 2015 נבנו בת"א מעל 13 אלף דירות, כשבמקום השני ירושלים עם כ-10.3 אלפי דירות ● תוכנית מחיר למשתכן הכניסה 5 ערים לרשימת שיאניות הבנייה, בהן אשקלון וראש-העין ● ההפתעה: פ"ת ונתניה, שכיכבו בעבר בצמרת הבנייה, נדחקו אחורה ● בדיקת "גלובס"

צילום: shutterstock עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אומר האופן שבו אנחנו מגישים הוצאות בעבודה על האופי שלנו

האם תגישו בקשה להחזר על הקפה ששתיתם בזמן שמילאתם את תפקידכם, או שתבדקו את גבולות המעסיק עם בקשה להחזרים מופרכים כמו הדברת פרעושים בבית? ● מחקרים ארגוניים ופסיכולוגים מגלים כי דוחות הוצאה שעובדים מגישים מלמדים הרבה על יחסם לכסף ולמקום העבודה

רפאל תספק מערכות מעיל רוח נוספות לצבא האמריקני / צילום: דוברות רפאל

צבא ארה"ב קיבל משלוח ראשון של מערכת ההגנה הישראלית לטנקים

רפאל השלימה בימים האחרונים את אספקת המשלוח הראשון של מערכת "מעיל רוח" לשימוש חטיבות השריון של הצבא ● במקביל, תעש מערכות פיתחה בהצלחה את המערכת המקבילה להגנה על טנקים ועל רק"מ מסוג "חץ דורבן"

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי / צילום: רויטרס, STEPHEN LAM

הכירו את פיקסל 4: הטלפון של גוגל שמאפשר לשלוט בו ללא מגע

גוגל ערכה אירוע השקה בניו יורק והכריזה על הסמארטפון החדש שלה ● פיקסל 4 מוצע בשלושה צבעים - שחור, לבן וכתום, יעלה החל מ-800 דולר וזמין מה-24 באוקטובר ● החברה גם השיקה אוזניות חדשות - גוגל פיקסל באדס, ולפטופ מוזל - פיקסלבוק גו

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן: נשמח לשמוע שנתניהו מפרק את גוש הליכוד-חרדים

באשר לאמירות כאילו נתניהו מתעכב עם השבת המנדט לנשיא כי הוא מחכה לשמוע שליברמן מתנער מתמיכה בממשלת גנץ מבחוץ באמצעות הסיעה המשותפת, אמר ליברמן: "היחיד ששיתף פעולה לאורך שנים עם הח"כים הערבים, זה נתניהו"

אילן רביב, כנס רואי חשבון / צילום: כדיה לוי

מיטב דש מתרחב בתחומים האלטרנטיביים: נכנס למימון של יזמי נדל"ן קטנים באירלנד

בית ההשקעות רכש 45% מחברת ניהול תיקי האשראי Lotus Investment תמורת 5.4 מיליון אירו, לצד עוד שותפים ישראלים שרכשו 40% מהחברה האירית ● לוטוס מנהלת עבור משקיעים תיקי הלוואות מגובות בשיעבודים בסך כ-115 מיליון אירו

חדווה בר / צילום: יונתן בלום, גלובס

בלי ארנק, בלי כרטיסי אשראי: האם מתקרב היום שבו נצא מהבית "רק עם הסמארטפון"

כסף מזומן? "יהיה הרבה פחות, רוב התשלומים יעברו דרך המובייל" ● תשלומי חשבונות? "לישראל ייכנסו גורמים זרים, וביניהם אפל וגוגל. אפליקציות התשלומים ישנו את חיינו" ● והבנקים? "בעוד שנה יתחיל לפעול בישראל בנק דיגיטלי" ● המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, בראיון ל"ליידי גלובס"

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדד ספטמבר ירד 0.2%; מחירי הדיור עלו ב-1.3% בחישוב שנתי

שיעור האינפלציה נסוג ומעמיד את בנק ישראל בבעיה: קצב האינפלציה הנמוך עשוי להצדיק הפחתה של הריבית ● ירידות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי תרבות ובידור (מינוס 2.8%) ● מחירי הדירות בחודשים יולי-אוגוסט עלו ב-0.1% לעומת יוני-יולי, אולם, במחירי הדירות החדשות (בעיקר מחיר למשתכן) נרשמה ירידה של 2.8%

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ ב-1.2%, אנרג'יאן זינקה ב-9.6%

המדדים המובילים עלו בדומה לסנטימנט מעבר לים, ת"א 90 הוסיף 0.9% לערכו, מדד הבנקים טיפס ב-0.7% ● תמר פטרוליום דיווחה על חלוקת דיבידנד של 10 מיליון דולר ● טאואר זינקה ב-6.2%, לאומי עלתה ב-1.17%, בזק איבדה 2.5%, קנון זינקה ב-5.3%, מנורה קפצה ב-5.1%, אנלייט אנרגיה עלתה ב-3.7%

מרכז העיצוב דיזיין סיטי, מעלה אדומים / הדמיה: יח"צ

בכמה שכרה רשת פנדור 600 מ"ר בדיזיין סיטי במעלה אדומים?

ועוד דירות וחללים שנמכרו והושכרו לאחרונה

שי נשר / צילום: יוסי כהן

פוצץ המו"מ בין עובדי הקולנוע והטלוויזיה לבין המפיקים

באקט טוענים כי ההסכם הקיים מגדיר את היחסים בין עובדי הארגון למפיקים כ"נותני שירות", אולם ההגדרה איננה תואמת את מהות יחסי העבודה ● מנגד, המפיקים טוענים: "אין כל רצף עבודה של עובדי התעשייה שמצדיק הפיכתם לשכירים"

ליאו ליידרמן / צילום: תמר מצפי

מדד התחרותיות העולמי: ישראל דורגה במקום ה-20, ללא שינוי מהשנה שעברה

הפורום הכלכלי העולמי שעורך את המדד, הדגיש את היותה של ישראל מרכז חדשנות ואת ההשקעה הגבוהה במחקר ופיתוח - 4.3% מתוצר ● הדוח לא מגלם את החריגה הצפויה מיעד הגירעון של 2019 ואת חוסר היציבות הפוליטי שעשוי להוביל לבחירות שלישיות בשנה

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

גם רה"מ נתניהו מצטרף לבקשת החנינה מרוסיה לנעמה יששכר

נעמה יששכר, שנשפטה ברוסיה ל-7 שנות שנים בגין החזקת 9 גרם חשיש, נפלה קורבן לריב מעצמות, כאשר רוסיה מבקשת להסגיר לידיה האקר המוחזק בישראל, אשר גם ארה"ב מבקשת את הסגרתו, ובישראל סבורים כי מעצרה של יששכר נעשה כדי שתשמש קלף מיקוח