גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השווקים חשבו שאפשר להתעלם ממתחים גיאופוליטיים במזה"ת, ואז הגיעה ההתקפה על סעודיה

לאחר שבועות של מסחר נטול אירועים, זינקו מחירי הנפט בעקבות הפצצת מתקני הנפט בסעודיה שנטרלו 5% מהתפוקה העולמית ● בצעד נדיר הורה הנשיא טראמפ על פתיחת מאגרי הנפט האסטרטגיים של ארה"ב

מתקני נפט באבקאיק, לפני ההתקפה/ צילום: רויטרס
מתקני נפט באבקאיק, לפני ההתקפה/ צילום: רויטרס

מחירי הנפט זינקו בעקבות התקפות הטרור על תשתיות הנפט בסעודיה ובעקבות הודעת הנשיא טראמפ שהוא אישר שחרור נפט מהמאגר האסטרטגי האמריקאי לשווקים כדי למנוע עליית מחירים חדה. מחיר חוזי הנפט האמריקאי זינקו בכ-11.6% ל-61.21 דולר לחבית, וחבית מסוג ברנט (הנפט העולמי) התייקרה ב-12% ל-67.48 דולר, אחרי זינוק ראשוני של 19.5%.

אנליסטים התריעו מראש שהמחירים יהיו תנודתיים במסחר שפתח את השבוע הנוכחי, ככל שיותר פרטים התפרסמו על שיבוש היצע הנפט בסעודיה, שההתקפות עליה בסוף השבוע הוציאו מתפוקה 5.7 מיליון חביות ביום, כ-5% מהתפוקה העולמית הכוללת.

עלייה ממושכת במחירי הנפט עלולה לציין את האיום האחרון על הכלכלה העולמית שכבר סובלת ממלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. היא עשויה גם להשפיע על שוק המניות האמריקאי, שבו ההוצאה הצרכנית הבריאה העלתה את המדדים לרמות שקרובות לשיא. התייקרות הנפט עשויה לייקר גם את הבנזין לנהגים ואת חשבונות הגז למשקי הבית, ולכרסם בהכנסה הפנויה.

אופציות מוגבלות - אופק

"זה מה שקורה כשמישהו מצית את החבית"

תנודת המחירים הבוקר באה אחרי שבועות של מסחר נטול אירועים בנפט, שגרם לכמה אנליסטים לקבוע שהשווקים מתעלמים מהאפשרות של מתחים גיאופוליטיים מוגברים במזרח התיכון.

"זה מה שקורה כשמישהו מצית את החבית", אמר בוב יוגר, מנהל חטיבת החוזים העתידיים במיזוהו ניירות ערך בארה"ב. "יש הרבה נפט גולמי, וזהו אחד התחומים התנודתיים ביותר על פני כדור הארץ. סעודיה היא היצואנית הגדולה ביותר".

הנשיא טראמפ צייץ בטוויטר שהוא מתיר את שחרור הנפט הגולמי ממאגרי הנפט האסטרטגיים של ארה"ב כדי לשמר את השווקים ברמת היצע נאותה. שחרור כזה נדיר במבט היסטורי, ונעשה רק כאמצעי אחרון. הנשיא כתב שהיקף השחרור עדיין לא נקבע. המאגרים הללו מכילים יותר מ-600 מיליון חביות.

הציוצים הבאים של טראמפ דיברו על "יש סיבה להאמין שאנחנו יודעים מי האחראים, ואנחנו מבצעים אימות של הידע הזה, אך אנחנו ממתינים לשמוע מהממלכה הסעודית מי להערכתם יזם את ההתקפה הזו, ובאלו תנאים עלינו להמשיך!".

ההתקפות היו על אבקאיק, מתקן עיבוד מאסיבי שהוא במרכז מערכת האנרגיה הסעודית. אנליסטים אומרים שהנזק עלול ליצור מחסור בהיצע כאשר הממלכה מעריכה את היקף הנזק ומנסה למנוע ירידה חדה ביצוא שלה.

היצואנית הגדולה בעולם של נפט יכולה להשתמש במלאי הנפט שלה ובמתקנים אחרים כדי לעבד את הנפט, אך אנליסטים אומרים שהאי ודאות שיצרה ההתקפה עלולה להוביל למחירי דלק גבוהים משמעותית. ארה"ב אמנם הגדילה את הפקת נפט הפצלים שלה, אך יכולת היצוא המוגבלת שלה מגבילה את יכולת תעשיית האנרגיה להגיב למחסור גדול.

תנודת מחירי הנפט ממחישה גם את הפגיעות של שוק הנפט, שנשלט יותר ויותר על ידי קרנות פסיביות, כאשר קרנות הסחורות שמתמקדות בהיצע ובביקוש נסגרות בשנים האחרונות. להערכת אנליסטים, קרנות שסוגרות פוזיציות של הימור על ירידת מחירי הנפט כדי להגביל את הפסדיהן עלולות להחריף את תנודות המחירים בשוק אם עליית המחירים תימשך.

האי ודאות במזרח התיכון עלולה לגרום למשקיעים להיערך להפרעות נוספות בתפוקת הנפט. מחיר הנפט האמריקאי נסחר בשבוע שעבר בעלייה של 21% מתחילת השנה לכ-55 דולר לחבית, אם כי הוא היה נמוך מהשיא שרשם באפריל ומרמות המחיר לפני שנה, על רקע חולשת הכלכלה העולמית שמפחיתה את הביקוש לנפט גולמי.

אנליסטים אומרים שתגובה מוגברת של מדינות מפותחות שיש להן מאגרי נפט עשויה לרכך חלק מהתגובה בשוק. ייתכן שתגובה כזו תהיה נחוצה מפני שארגון מדינות יצוא הנפט, אופ"ק, הגביל את עודף התפוקה שלו, שאפשר לנצל במצבי חירום כמו המצב הנוכחי.

"ההתקפות הללו מקשות עוד יותר את ההגנה על המתקנים הללו, ולכן יש סיבה לכך שפרמיית הסיכון למחירים תימשך בשבועות הקרובים", אמר ג'ובאני סטאונובו, אנליסט סחורות ב-UBS ניהול הון.

בדרך להנפקה? האתגר של ענקית הנפט הסעודית

ההתקפות על תשתית הנפט בסעודיה יצרו גם אתגר מיוחד לבכירי חברת הנפט הלאומית ארמקו ולמשרד הנפט הסעודי, שנערכים להנפקת החברה בשוקי מניות בינלאומיים.

ארמקו נערכת להנפקה בשני שלבים, שבהם היא מקווה למכור שבריר מעצמה למשקיעים בבורסה הסעודית המקומית, ולאחר מכן למכור עוד מניות ברחבי העולם, לפי מקורות יודעי דבר. תוכניות ההנפקה התעכבו זמן רב על רקע שאלות של תמחור ושל מיקום ההנפקה.

ההתקפות של סוף השבוע מכניסות אלמנט חדש של סיכון להנפקה, שהוא בלתי רגיל לרוב החברות שמתכננות IPO: האיום של עוד התקפות טרור שיפגעו בהכנסות וברווחים, ויערערו את אמון המשקיעים בפוטנציאל הרוח של החברה בטווח הארוך. אחרי שהשעתה את תוכנית ההנפקה, סעודיה החזירה אותה לאחרונה לשולחן, והחברה מינתה בנקאים לייעץ לה בנושא. פקידי נפט סעודים ויועצים זרים חוששים כעת שהמשקיעים שחיוניים להצלחת ההנפקה יקבלו רגליים קרות בעקבות ההתקפה הנועזת על מתקן הנפט המרכזי.

זהו גם עיתוי רגיש להנהגת ארמקו. חאליד אל פאליח, שהוביל עד לאחרונה גם את ארמקו כיו"ר שלה וגם את מגזר הנפט הסעודי כשר האנרגיה, שוחרר בתחילת חודש זה משני תפקידיו. שני פקידים שאינם רגילים למצבי חירום מונו כעת במקומו: יאסר רומייאן, שמנהל את קרן ההון הריבונית העיקרית של הממלכה, מכהן כעת כיו"ר ארמקו, ואחיו המבוגר של נסיך הכתר מוחמד בן סלמן, עבדול עזיז בן סלמן, מכהן כשר האנרגיה זה כמה ימים.

עוד כתבות

בית חולים אסף הרופא - מיטות אישפוז / צילום: איל יצהר

שווים יותר ושווים פחות: למה נסגרה המרפאה לטרשת נפוצה באסף הרופא ומה זה אומר על הקשר בין הון לרפואה?

בתי החולים מפעילים מרפאות באמצעות קרנות המחקרים, מה שמאפשר הגמשת תקנים והזרמת כספים. אבל מה קורה כשיש הפסדים? סגירת המרפאה לטרשת נפוצה באסף הרופא, כשלא ברור כמה חולים טופלו בה ומה היה מצבה הכלכלי לאשורו, מציגה את הבעיה שבשיטה

דונלד טראמפ / צילום:  רויטרס - Mike Segar

הסנאט אישר את הסכם הסחר בין ארה"ב, מקסיקו וקנדה

ברוב של ברוב של 89 קולות מול 10 מתנגדים אושר ההסכם שיסדיר את הסחר בין ארה"ב, מקסיקו וקנדה ● הוא יחליף את ההסכם הקודם בין השלוש שהיה ידוע בראשי התיבות NAFTA ושהחזיק מעמד במשך 25 שנה

גליה שילה-סום, לונדון / צילום: אלבום פרטי

להיכנס לחדר לידה ולצאת עם חשבונית של 127 אלף דולר

גליה שילה-סום זוכרת מצוין את האחות הצמודה שנענתה לכל קריאה שלה כשילדה בארה"ב, וגם את זאת שזרקה אותה מהמיטה כשילדה באנגליה ● היום היא חיה בלונדון, מגדלת ילדים בריטיים מנומסים ותוהה איך יסתדרו אם יחזרו פעם לארץ ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם"

שדרות בפארק / הדמיה: סטודיו אנטון ברונשטיין, יח"צ

אור ירוק לבניית שכונה בת למעלה מאלף דירות בצפון שדרות

ארבע שנים אחרי שאושרה תוכנית לבניית שכונה חדשה בת למעלה מ-1,000 דירות בצפון העיר, חתמה הוועדה המקומית על מתן היתרי בנייה למאות דירות ● "ראש העירייה: "למרות שגרת חירום של 20 שנה העיר מתפתחת"

בנימין נתניהו/ צילום: תמר מצפי

נתניהו: בן גביר צריך לפרוש; בן גביר: שלא יטיף מה שאינו עושה בעצמו

מסביבת נתניהו נמסר כי הווטו שהציב נפתלי בנט נגד בן גביר העמיד בסכנה את כל שלטון הימין ● בן גביר הגיב לדברי נתניהו: "אם נתניהו היה פורש הייתה מוקמת ממשלה. שלא יטיף לבן גביר"

צילום: יוסי זמיר

ביקור התזמורת: איך הגיעו פסנתרים לרחובות הערים בישראל ולמה השכנים מיואשים?

יזמים יצרו אותם בטכנולוגיה ייחודית, מפעל הפיס מימן והעיריות והמועצות האזוריות מתגאות בהנגשת המוזיקה במרחב ● כולם מרוצים מהפרויקט שמציב פסנתרי רחוב ביישובי ישראל, חוץ מכמה שכנים שמיואשים מהקקופוניה

החוף בפוקט תאילנד / צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

200 אלף ישראלים נפשו בתאילנד ב-2019. כמה הם הוציאו בממוצע?

לפי נתוני לשכת התיירות של תאילנד, מדובר בעלייה של 6% במספר התיירים מישראל לעומת השנה הקודמת ● 69% מהישראלים שמבקרים בתאילנד הם תיירים חוזרים

ארנסטו ולוורדה / צילום: רויטרס

בין תוצאות להכנסות: גם עונות לא טובות לא עוצרות את התחזקות הקבוצות הגדולות

מעשי שחיתות חמורים או נפילות בשווקים יכולים לזעזע כלכלות של מדינות, אבל את צמיחת ההכנסות של הקבוצות הגדולות באירופה הם לא עוצרים ● דוח של דלויט חושף שכמו בכל השנים האחרונות, גם העונה הן צמחו בשיעור דו ספרתי ● 4 הערות על מכונת הכסף של הכדורגל האירופי

סתיו שפיר / צילום: יח"צ

לא מבינים איך סתיו שפיר מצאה את עצמה ללא בעלי ברית ומחוץ לכנסת? זה ההסבר

חברת הכנסת סתיו שפיר, שצמחה במחאה החברתית, הביאה רוח לחימה אקטיביסטית גם לכנסת • אלא שאויבים שצברה מימין ומשמאל טוענים שהיא עסוקה רק בתדמית • למרות שפרשה, שפיר עוד לא אמרה את המילה האחרונה ● ניתוח

מנכ"ל בנק הפועלים, דב קוטלר  / צילום: גדי דגון, יח"צ

מנהל התיקים של קוטלר מכר עבורו מניות הפועלים רגע לאחר שהחל בתפקיד המנכ"ל

מכר עבורו מניות הבנק בכ-72 אלף שקל ונותר עם מניות בהיקף 33 אלף שקל ● מקורביו של קוטלר מציינים שעוד טרם כניסתו לתפקיד המנכ"ל כל החזקותיו הועברו לנאמנות עיוורת ומנוהלים על ידי גורם בלתי תלוי וללא ידיעתו

נתניהו ואדלשטיין / צילום: רויטרס

דעה: אדלשטיין צריך ללכת עד הסוף ולקבוע תקדים

חוות-הדעת שהוגשה השבוע ליו"ר הכנסת בעניין דיוני החסינות מחייבת אותו לבחור: לקיים את החוק ולאבד בכך את אהדת מפלגתו - או להפר את החוק ולומר שלום לכהונה אפשרית במשכן הנשיא ● אלא שיש גם דרך שלישית, והיא עוברת דרך התקדים של כפירה בחוות-הדעת המשפטית ● דעה

 צילום: מאיר כהן

"אין לי הרבה חברים, אמירה שמצחיק להגיד בעולם של עוקבים ורשתות חברתיות, אבל זאת האמת”

לי בירן אינו רק ליבי מכוכב נולד, סלב נוער, זמר עם סינגל טרי וכוכב סדרות למבוגרים, אלא גם יזם ואיש עסקים, שסדרת היוטיוב שיצר זכתה בפרס

דונלד טראמפ, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי / איור: אפרת לוי, גלובס

השמש שוקעת מעל הים: המלצות האזנה לסוף השבוע

אחרי כמה ימים על שמש, הגשם חוזר ואיתו המשפחתיות ● נצלו את ימי הגשם והמנוחה עם הילדים (או לבדכם) בכדי להינות מעוד פודקאסט נהדר מבית "גלובס" ● פודקאסט לשבת ● האזינו

מתחם המרכז הקהילתי בשכונת גילה בירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / הדמיה: איי אל וויופוינט

מאות מיליונים לורטהיימרים, ומה מחפשת הראל בסן פרנסיסקו. כותרות הנדל"ן

רכישה נדל"נית רביעית בחמש שנים לחברת הביטוח הראל בסן פרנסיסקו, מה הם מחפשים שם? איזה אייקון אדריכלי בירושלים עומד לעבור מן העולם, הכתבה הכי מתסכלת שעורכת מוסף הנדל"ן שלנו, הלית ינאי-לויזון, כתבה, והאם התגלה העיוות הגדול ביותר של תוכנית מחיר למשתכן

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 15 בינואר 2020

אתמול באיכילוב: 8 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מייסדי אפסגון, ניצן שפירא ורן רבנזפט / צילום: אביב קורט

הסטארט-אפ הישראלי-אמריקאי אפסגון גייס 16 מיליון דולר לאיתור שגיאות באפליקציות ענן

אפסגון הוקמה ב-2017 ע"י ניצן שפירא ורן רבנזפט, ועד היום גייסה כ-20 מיליון דולר בסך-הכול ● הפלטפורמה שפיתחה החברה מספקת ניתוח אוטומטי מלא של אפליקציות ענן בסביבת מיקרו-סרוויסים

יאיר נתניהו וניר חפץ / צילום: שלומי יוסף

דעה: איך הגיע ציטוט מעוות לכתב האישום נגד נתניהו ומשם לקמפיין פרסומי של "דה מרקר"

בכתב האישום נגד רה"מ נתניהו מופיע משפט לפיו "'דה מרקר' זה לא שאול (אלוביץ')" ● אלא שתמלול השיחה בין יאיר נתניהו לניר חפץ, שממנו נלקח המשפט, חושף כי היה זה דווקא "דה מרקר" שהסכים (ובצדק) להוריד ציטוט רגיש הנוגע לחייו האישיים של בנו של רה"מ ● דעה

קמפיין בזק עם גידי גוב ורמי פורטיס / צילום: מתוך יוטיוב

סקר הפרסומות: 9 מיליון הכי אהובה השבוע, בזק הכי זכורה

גיאוקרטוגרפיה: עם כניסת חוק סימון המוצרים לתוקף עלה לאוויר קמפיין אגרסיבי של משרד הבריאות, שנועד ליידע את הקהל ולהסביר את מהות הסימונים; הקמפיין אומנם לא זוכה לשיעורי אהדה גבוהים וממוקם רק במקום האחרון בדירוג הזכירה, אך מבחינת אהדה הוא ממוקם במקום השלישי והמכובד

יחסי ציבור, קמפיין, מסיבת עיתונאים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

ארבעה כלי תקשורת הצטרפו לארגון העיתונאים העצמאי

כלי התקשורת שעברו הם קבוצת "הארץ-דה מרקר", "טיים אאוט-וואלה" ו"ערוץ עשרים"

ב.מ.וו 118  2020 / צילום: יח"צ

עם הפנים קדימה: ההנעה של סדרה 1 החדשה של ב.מ.וו

הרשת סערה כאשר ב.מ.וו החליטה לצייד את סדרה 1 בהנעה קדמית ולא אחורית ● למרות אובדן הייחוד, מדובר במכונית ספורט נעימה לנהיגה שמציעה תא נוסעים מרווח ● מחיר גבוה ואבזור בסיסי מצומצם יקשו על המכונית לנצח את המתחרים