גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"זו בועה, אין אווירה של בחירות בתל-אביב"

(עדכון) - חוף הים בת"א הומה אנשים ● בעלי בית קפה בעיר: "היה הרבה יותר הגיוני לסגור היום את העסק; הפדיון היום צפוי להיות נמוך מאשר ביום רגיל, והעובדים מקבלים שכר על 200% משרה" ● מונא חאג', עובדת בבית הקפה, לא בטוחה אם תצביע: "אני מרגישה שאני בקושי בן אדם"

בית קפה בתל-אביב בבוקר הבחירות / צילום: שני אשכנזי
בית קפה בתל-אביב בבוקר הבחירות / צילום: שני אשכנזי

בשעה 10:00 בבוקר (ג') בתי הקפה בכיכר דיזנגוף בתל-אביב מתעוררים ליום הבחירות. שעה קודם לכן, במרחק 5 דקות הליכה מהכיכר, המצביעים נעים בדלילות לקלפי שברחוב סירקין, ויום הבוחר דווקא נפתח בעצלתיים.

בבית הקפה "נחת" נערכים ליום עמוס מן הרגיל ודאגו מראש לתגבר היטב את הצוות. דן אוריאלי, בעלי קפה "נחת", מספר לנו כי למרות העומס הרב, הפדיון היום צפוי להיות נמוך מאשר ביום רגיל; העובדים מקבלים שכר על 200% משרה - 84 שקל לשעה, וזאת הפעם השנייה בחצי שנה שהעסקים צריכים לספוג הפסדים בשל יום הבחירות.

"עסקית, בצורה קרה, היה הרבה יותר הגיוני לסגור היום את העסק. כל שעה שלנו עולה לנו 900 שקל רק על משכורות העובדים - לא כולל מנהלים ולא כולל אותנו. ביום רגיל, מקום שמתנהל ממש טוב, עושה 10% רווח. אז תארי לעצמך מה קורה היום", אומר אוריאלי.

בית קפה בתל אביב בבוקר הבחירות / צילום: שני אשכנזי

מרבית עובדי הקפה תכננו את היום כך שיספיקו לממש את זכותם הדמוקרטית. "בבחירות הקודמות הייתי יותר בטוח, אבל היום אני עדיין לא יודע בוודאות למי אצביע. ככל הנראה בסופו של דבר אצביע לכחול לבן, כי האינטרס שלי היום הוא שהשלטון יוחלף", מסביר ארז ספקטור.

מרבית העובדים במקום אכן מתכננים להצביע, אך אחת מהם, מונא חאג', מספרת כי היא איננה ממהרת לתת את קולה לאף פוליטיקאי. היא בת 25, גרה ברמת גן, במקור כפר קטן בצפון. היא הצביעה לאחרונה לפני 4 שנים, אך בסיבוב א' של הבחירות האלה נעדרה מן הקלפי, וכך תעשה גם היום.

לדברי חאג', "לך יותר חשוב להשמיע את הקול שלי ממני. אני מרגישה שאני בקושי בן אדם. אני קמה בבוקר ושומעת איש חשוב בממשלה שאומר שאני לא קיימת ולא מעניינת או אפילו מסוכנת, ואני צריכה כל הזמן להסביר לסביבה מי אני באמת. אם אני אומרת שאני ערבייה מהצפון, אני צריכה להסביר שאני גם בן אדם ולא מה שאתם חושבים.

"יש דברים יותר בסיסיים מלממש את הזכות לבחור במישהו שלא באמת מייצג אותי - אלא באופציה הפחות רעה מהאופציות הרעות. אני רוצה להרגיש שאני קיימת, שאני חשובה כאן למישהו, שאני לא אזרחית סוג ג'. בתור ערבייה פלסטינית, יש לי המון מאבקים ביום-יום. ללכת לשכנע את הממשלה שאני קיימת ושאני רוצה להיות אזרחית שווה, זה לא בסדר העדיפויות שלי. אני אף פעם לא אפגוש את האנשים שבממשלה ולא אצליח לשכנע אותם שאני קיימת, אני צריכה לעשות את זה קודם בסביבה הקרובה שלי. בכל מקום שאני נמצאת בו, אני תמיד רק 'הערבייה', למרות שיש לי הרבה דברים לספר על עצמי ולתת לסביבה. להצביע למפלגה מסוימת כדי לשלם כמה שקלים פחות על מוצר כזה או אחר, זה לא משהו שווה את זה, כשהדברים שבאמת יכולים לשפר את איכות החיים שלי לא יקרו".

את לא חושבת שהצבעה לאופציה העדיפה מבין האופציות יכולה להשמיע את קולך בכנסת?

"אם הייתי מאמינה שלהצביע למשותפת למשל ישנה את המעמד שלי ואת הדיכוי שלי, הייתי עושה את זה. אבל אפילו האנשים שאמורים לייצג אותי - לא מייצגים אותי, וקשה מאד ללכת ולהצביע רק מתוך חוסר ברירה".

"הגענו מוקדם בבוקר לחוף, ומאוחר יותר נחזור להצביע"

חוף הים של תל-אביב גדוש היום בתושבים מקצוות הארץ שהגיעו ליהנות מימי סוף הקיץ ומיון רגוע בעיר. נתנאל ושרה, תושבי ירושלים שעלו לפני כ-6 שנים לישראל מפלורידה וממונטריאול, מבלים את יום הבחירות בחוף הים. "הגענו מוקדם בבוקר לבלות עם הילדים בחוף, ומאוחר יותר נחזור להצביע", הם מספרים. כל אחד מהם מצביע למפלגה שונה במפה הפוליטית, ושניהם מסכימים: "זה שיש לנו דעות שונות, זה מה שהופך אותנו לזוג טוב".

נתנאל עדיין לא בטוח למי יצביע, אך הוא מצהיר כי לא יצביע לנתניהו ולא לגנץ, והוא חושב להצביע לאיילת שקד. "היא ימנית, אני לא יודע הרבה על המפלגות האחרות, אבל השקפותיה וההשקפות של בנט דומות לשלי. לא אצביע לנתניהו, כי אף אחד לא צריך להיות בשלטון הרבה זמן, אבל אני מעדיף אותו על גנץ. לא אצביע לו, אבל הוא ינצח בכל זאת. השמאל מפחיד אותי, הליברלים מפחידים אותי, ואני לא מסכים איתם". 

חוף הים בתל אביב ביום הבחירות לכנסת ה-22 / צילום: שני אשכנזי, גלובס

שרה מעידה כי תצביע לכחול לבן. "הצבעתי להם בפעם האחרונה. אני אוהבת את הדעות ואת המצע שלהם. אנחנו צריכים שינוי בישראל, והסיטואציה עם הפלסטינים לא טובה, ובעשור האחרון לא הייתה התקדמות בנושא. אם אנחנו רוצים שלום - משהו צריך להשתנות. אני חושבת שאם צריך שינוי, זה מתחיל מלמטה - לחנך את האנשים הצעירים בשני הצדדים ולחיות בשלום".

נתנאל גם הוא מסכים שמשהו צריך להשתנות, אבל לא חושב שצפוי שינוי באופק: "אשתי צודקת כשהיא אומרת שצריך שינוי, אבל אנחנו במשך שנים מנסים לעשות שלום, והצד השני לא מגיע לשולחן. אנחנו תמיד ננסה להגיע לשולחן, אבל לדעתי זה גדול מהפוליטיקאים, כי יש שנאה בבסיס".

בני הזוג מסכימים כי לצלוח את מערכת הבחירות כשאתה אזרח שאינו דובר עברית היטב, זו משימה מסובכת למדי. "אין מקורות מידע טובים באנגלית או מידע לדוברי אנגלית כדי לעזור להם להבין את המצע ואת העמדות של המפלגות, אנחנו ממש צריכים ללכת לרחוב ולדבר עם נציגי המפלגות כדי להבין את הסיטואציה הפוליטית ומה שהמפלגות מציעות. אנחנו מקווים שבבחירות הבאות המפלגות והפוליטיקאים יעשו יותר בעניין הזה. יש לנו ממש מחסור במידע". 

"זו בועה, אין אווירה של בחירות בתל-אביב"

נוי מועלם מראשון-לציון, בת 24, וחברתה אופיר פרג'ון התל-אביבית חוגגות יום הולדת לחברה ביום החופש שלהן ועושות את דרכן לים. הן מלצריות שעובדות במשמרות, ולכן הן לא מתרגשות מיום החופש. "כולם פה שאננים, זו פשוט בועה. אין אווירה של בחירות בתל-אביב. במקום אחרים זה כמו יום חג, פה כולם יושבים שאננים בבתי קפה. אין ברחובות אווירה של בחירות או שלטים ואנשים שמנסים לשכנע", הן אומרות, כשהן מצביעות על רחוב בוגרשוב בואכה בן-יהודה. 

"אני מתכוונת ללכת להצביע בכל הכוח", מספרת מועלם. "אני מרגישה שהנשמה שלי והנשמה של ביבי מחוברות, אין דרך אחרת לומר את זה, גם גם אני לא מסכימה עם כל דעותיו, אבל אני לא רואה אופציה אחרת. אנשים חושבים שזו קללה שהוא הרבה זמן בשלטון, אבל הוא עושה המון. הכי קל לבוא מהצד, אבל אנחנו אנשי העם ואנחנו לא יודעים את כל הדברים הסודיים. כשאני מסתכלת מהצד, אני רואה שהאדם הזה קם כל בוקר ונושם וחי כדי לעשות לנו טוב ונותן את ה-100% שלו. אני מעדיפה אדם שנותן את כל כולו בשביל מטרה אחת - מדינת ישראל, מאשר מישהו שיזלוג לצדדים, והטובה שלנו היא לא הראשונה בשבילו. אני לא יכולה ללכת אחרי אחרים.

"ביבי עשה לנו כל-כך הרבה טוב ביחסים הבינלאומיים, וזה לא מובן מאליו. היו שנים שנעשה לנו בהן עוול. פתאום מדינות רבות תומכות בנו ומכירים בריבונות שלנו, למשל על רמת הגולן. עושים לביבי עוול מוגזם, כי זה קל וכיף. חורה לי הלכלוך שהיה כאן בבחירות האלה, בכל המערכת, וצריך לומר גם שהתקשורת היא מאד שמאלנית. זה היה נורא איך שרינה מצליח התנהגה לנתניהו. ראיתי את זה, וירדו לי דמעות, זאת הייתה חוצפה. אבל ביבי החזיר לה ולא נתן לה. בני גנץ גמגם, הוא חסר כריזמה וניסיון".

חוף הים בת"א ביום הבחירות לכנסת ה-22 / צילום: שני אשכנזי, גלובס

פרג'ון, חברתה, עדיין לא יודעת איזו מפלגה תקבל את קולה בסבב הבחירות הזה. "בבחירות הקודמות שמתי פתק לבן. בחרתי ללכת לקלפי, כי הדמוקרטיה חשובה לי. לא יכולתי להצביע לאף אחד, הרגשתי שזו החלטה גורלית להצביע למישהו שאני לא מאמינה לו. לא מתחברת יותר מדי לאף אחד. בדעותיי אני ימין קיצוני, אבל אני לא מתחברת לכל הקטע החברתי של מפלגות הימין - אין מפלגה אחת שמתאימה את העמדות שלה לדעות שלי. לביבי יש הרבה חסרונות, ולבית היהודי אני לא מתחברת. היום, בגלל שאני כל-כך אוהבת את אמא שלי, אני אשתדל להצביע בשבילה, לפי מה שהיא תגיד שהיא רוצה שיהיה פה".

בבוגרשוב אנחנו פוגשים גם את תומס שמואלוב שגר במרכז תל-אביב, עצמאי, מבעלי רשת חנויות הצ'יפס "אמסטרדם", ולכן הוא עובד היום ממש כרגיל, או כדבריו - "הרבה יותר מן הרגיל". "היום הזה אמור להיות טוב לעסקים, ואני אופטימי", הוא אומר. "יום הבחירות הקודם היה טוב מהרגיל. אני אצביע היום לכחול לבן, זה הרע במיעוטו. לא הייתה לי התלבטות. רוב החברים שלי באזור יצביעו כחול לבן כדי לתת פייט לחרדים. אני מקווה שיהיה טוב". 

חוף הים בתל אביב ביום הבחירות לכנסת ה-22 / צילום: שני אשכנזי, גלובס

"להצביע זה לבזבז אנרגיה וליפול בפח"

איתי זק, בן 42 ממרכז תל אביב, בעל עסק של דוגווקרים. "באופן כללי, אני לא חושב שדמוקרטיה היא משהו אמיתי. זה גימיק של אנשים שבשלטון שנועד לגרום לאנשים לחשוב שיש להם איזושהי יכולת השפעה ולהוציא זמן ואנרגיה על הדבר הלא נכון שלא באמת עושה שינוי. זה רק מאחז עיניים. איך אני גם יכול לסמוך על זה שהתוצאות שאנחנו רואים הן התוצאות האמיתיות".

אז מה הדבר האמיתי?

"יש אנשים שיש להם איזשהו כוח - אם זה גופי תקשורת או כסף או קשרים, והם אלו ששולטים באמת. פוליטיקאים, אנשי עסקים ועוד. גם הם מבינים שזה לא אמיתי והם רק משתמשים בזה כדי להישאר למעלה. כשמישהו מהם עובד לא לפי הכללים שלהם, אנחנו קוראים לו מושחת או עבריין. אי אפשר להמציא מערכת שלטונית שתנצח את הטבע האנושי - מי שחזק שורד. חזק במובן של יכולת ליצור קשרים, יכולת להניע אנשים, של ידע, של חוסן נפשי, אפילו של להיוולד למעמד הנכון (ואז הוא לא צריך לרדוף אחרי הכסף כל החודש והוא יכול לשמור על הסטטוס שלו). כשהייתי צעיר יותר כן האמנתי והצבעתי כי נולדתי לתוך זה, אבל התפכחתי. אנשים שחיו בתקופה של מלכים האמינו ששלטון על פי שושלת זה הדבר הנכון כי הם נולדו לתוך זה, ואנחנו מאמינים בדמוקרטיה עכשיו. ההבדלים בין המנהיגים שאת יכולה לבחור בהם הם יותר קטנים ממה שזה נראה, ובסופו של דבר כולם קרובים לאותה צלחת".

איתי זק / צילום: שני אשכנזי, גלובס

אם לא בחירות, איך אנחנו יכולים להשפיע לדעתך?

"האמת? לא יודע. הכוח היחיד שקיים היום הוא של אנשים שנמצאים למעלה. אם אני לא מרוצה מהמצב אולי הבעיה היא בכלל בי, בזה שאני נמצא למטה. אם הייתי מקורב למי שבשלטון אז בטח הייתי מרגיש אחרת לגבי המצב. אם את רוצה להיות מיליונרית, למלא לוטו רק יפחית את הסיכויים שלך להיות עשירה כי את תחשבי שעשית את שלך ושעכשיו זה לא תלוי בך. אם תביני שלא תתעשרי בצורה כזאת, את תתחילי למצוא דרכים אחרות אמיתיות יותר. אותו הדבר לגבי שינוי. אם מישהו מבין שבבחירות זה לא יעבוד, הוא יחשוב איך באמת לעשות שינוי ויחפש בעצמו את הדרך האחרת. הצעד הראשון הוא לא להצביע ולא ליפול בפח הזה ולבזבז זמן אנרגיה במקום הלא נכון".

עוד כתבות

גמר גביע העולם בכדורגל.  beoutQ הערוץ הפיראטי beoutQ / צילום:HANDOUT  רויטרס

כך מאיים ערוץ טלוויזיה פיראטי ואלמוני על הכסף הגדול של קטאר

ערוץ טלוויזיה לא חוקי שפועל מסעודיה ומעביר לכל העולם שידורי ספורט מקטאר, מסעיר את האמירות וגורם לה להרהר אם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים בשנה עבור שידורי התחרויות • החשש: הקטארים ינטשו את שידורי הספורט וענפים שלמים יתמוטטו

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

זכרונות של מתמחה קטן מאיש גדול: בצילו של מאיר שמגר

ההתמחות אצל מאיר שמגר הייתה מנקודות השיא של חיי. איש מואר. כמוהו לא פגשתי, עד אז או מאז ● עו"ד דוד תדמור נפרד 

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

נחום ביתן ממשיך לממש נכסים: מוכר סניף לרשת קינג סטור 

קינג סטור תרכוש ב-2 מיליון שקל סניף של יינות ביתן בעיר כרמיאל ● העסקה בין הצדדים נחתמה אתמול וכוללת סניף בשטח של 3,000 מ"ר

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אל תשליכני לעת זקנה: זה מה שצריך לתקן בענף הדיור המוגן

דיירי הדיור המוגן כבר שנים "קהל שבוי", וללא התערבות של המדינה - המצב רק יחמיר ● דעה

 

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

בוריס ג׳ונסון אחרי התבוסה בפרלמנט: ״אנסה להעביר את הסכם הברקזיט שוב בשבוע הבא״

הפרלמנט הבריטי הצביע בעד עיכוב נוסף בפרישה מהאיחוד האירופי ● חברי הפרלמנט הצביעו בעד תיקון שיאלץ את רה"מ לבקש עוד הערב מבריסל הארכה נוספת של שלושה חודשים ● ג'ונסון: "החוק לא מחייב אותי לכך" ● במקביל לדיון התקיימה הפגנה מחוץ לפרלמנט שבה השתתפו מאות אלפי בני אדם

 אוהד סנדלר, רמי לוי ואדם פרידלר./ צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אם לא נגיע לשווי של מיליארד שקל, עשינו טעות": מה מחפש רמי לוי ב"גוד-פארם" ומי מחפש עליו חומר מכפיש

מפגש ייחודי בין רמי לוי לאדם פרידלר ואוהד סנדלר הוליד שותפות ברשת הטואלטיקה "גוד פארם" שמונה כבר 18 סניפים ● בראיון משותף ראשון הם מספרים על התוכנית להנפיק, על הקשיים מול הקניונים ועל החיבור בין "הילדים הטובים" מתל אביב לקמעונאי הוותיק מירושלים

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

"פרלמנט של שוטים": לתקשורת הבריטית נמאס מהברקזיט

ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון נחל מפלה נוספת בניסיון הלא נגמר להוציא את בריטניה מהאיחוד האירופי ● לעיתונים במדינה כבר נמאס מהסאגה, והם לא מפחדים להראות את זה

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שיוויון גורף? למה עדיין מתעקשים להטיל על נשים עבודות בית גם במשרד

מסידור חדרי ישיבות ועד רכישת מתנות יום הולדת לקולגות - נשים מתחילות להתנגד לתפקידים הלא כתובים שמייעדים להן במקום העבודה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

נתניהו ובנט. מי ייצא שבע אחרי הבחירות? / צילום: מוטי מילרוד, הארץ

בנט מתייצב לצד נתניהו, ומתעלם מהתוצאות בבחירות

נתניהו קיבל פחות קולות מגנץ, מחנה הימין ירד ב-5 מנדטים ואף על פי כן, ח"כ נפתלי בנט מציין שהחלפת נתניהו צריכה להיות "דרך פתק" תוך שהוא מתעלם מתוצאות הבחירות ● פרשנות

וויטני וולף הרד, מנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל/ צילום:Kristen Kilpatrick

באפליקציית הדייטים באמבל רק נשים יכולות ליזום היכרויות. האם זה צעד הראשון לשיוויון מגדרי?

וויטני וולף הרד, מייסדת ומנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל שבה רק נשים יכולות ליזום היכרויות, חושבת ששינוי הרגלי החיזור הוא הצעד הראשון בדרך להפלת הפטריארכיה

גפילטע בפיתה עם חזרת ביתית / צילום: דוד ששון

לא רק לאייל שני מותר: לסגור את החגים עם גפילטע, בפיתה

אחת האופנות הקולינריות הבולטות בישראל היא תופעת ה"הכול בפיתה", אבל גפילטע פיש בפיתה, זה כבר השיא

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

מפינוי להסדרה: מה מספרת המדינה לבג"ץ

שקד מתפארת שבתפקידה כשרת המשפטים הפכה את גישת המדינה למאחזים על ראשה • העובדות מלמדות כי בתקופתה פיתחו הרשויות שלל תרופות משפטיות ומנהליות כדי להשאיר מבנים לא חוקיים במקומם • אבל בדיקה מעמיקה מראה כי התפנית התחילה עוד הרבה לפניה ● המשרוקית של גלובס

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עוקף מלמעלה: תנו לאנשים לעוף, והם יבינו הכל אחרת

לא הייתי צריך לטוס בגובה 800 רגל כדי לאהוב את המקום שאני חי בו, אבל עכשיו אני רואה אותו אחרת לגמרי

דיאנה גולבי/ צילום:  כפיר זיו

"יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי"

השירות הצבאי מנע מדיאנה גולבי למנף את הזכייה ב"כוכב נולד" ● אולי התפקיד של חיילת רוסייה במחזה "אפס ביחסי אנוש" יהיה מעין תיקון

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

קוואנטס האוסטרלית שברה שיא: המספרים מאחורי הטיסה הארוכה בעולם

חברת התעופה האוסטרלית השלימה השבוע את הטיסה הארוכה ביותר בעולם: מטוס הדרימליינר של החברה חיבר בין ניו יורק לסידני במסע שארך 19 שעות וחצי ● מדובר בטיסת ניסוי לקראת השקה רשמית של הקו, כלל הנראה ב-2022

 ד"ר אלכסנדרה רבנל / צילום: Ignotz .J.J

כל מה שמסתירים מאיתנו כשמדברים על כלכלה שיתופית

מונית שיתופית, דירה שיתופית, עובדים שיתופיים - מספרים לנו שהכלכלה משנה כיוון, ומזמינים אותנו לקחת חלק במהפכה החברתית. אבל מה מסתתר מאחורי זה? ● הסוציולוגית ד"ר אלכסנדרה רבנל חקרה את המציאות העגומה מאחורי הבאזז, ועכשיו מציעה לעובדים להתפכח מחלום היזמות האישית

ראש ממשלת בוריס ג'ונסון בהצבעת הפרלמנט אתמול / צילום: Jessica Taylor, רויטרס

דיון מכריע בפרלמנט הבריטי: האם לאשר הסכם ה"ברקזיט"

זוהי הפעם הראשונה שהפרלמנט הבריטי יושב בשבת מאז המלחמה עם ארגנטינה ב-1982 ● הסיכויים שהעסקה תאושר גברו בשעות האחרונות, אחרי שקבוצת האולטרה-שמרנים בתוך המפלגה השמרנית, שקראו ל"ברקזיט" נוקשה יותר והתנגדו לעסקה של תרזה מיי, הודיעו כי יתמכו בעסקה של ג'ונסון

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"