גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה חיובית בת"א; מדד הבנקים זינק ב-2.5%

מניית פז הגיבה בעליות לפרישתו הצפויה של המנכ"ל יונה פוגל ● מדד הבנקים טיפס בהובלת דיסקונט והפועלים ● הבורסה הודיעה כי תאפשר רישום למסחר של קרנות ריט זרות במסגרת הרישום הכפול ● אתמול בוול סטריט ננעל המסחר בעליות קלות, הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, ו-S&P 500 עלה ב-0.26%

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

המסחר בבורסת תל אביב ננעל היום בעליות. ת"א-35 ות"א-125 עלו בכ-0.5%. ת"א-90 הוסיף 0.4%. ת"א-בנקים זינק ב-2.3%, בהובלת מניות דיסקונט  והפועלים . מחזור המסחר עמד על מיליארד שקל. 

מניית פז  עלתה ב-4%, חברה לישראל  הוסיפה 3.7% ואורמת  טיפסה ב-3%. טבע איבדה 3%. 

14:00

נמשכות עליות השערים בת"א, במחזור מסחר נמוך. המגמה החיובית נרשמת למרות שבבורסות בארה"ב לא נרשמו אתמול שינויים חדים, וגם לקראת המסחר היום החוזים העתידיים מצביעים על נטייה שלילית מתונה.

המשקיעים בעולם ממתינים להודעת הבנק הפדרלי האמריקאי הערב, בנוגע לשיעור הריבית בארה"ב, כשעל פי הציפיות המוקדמות, זו צפויה לרדת.

לקראת הבחירות שהתקיימו אתמול, הדריכות בשוק ההון המקומי הייתה נמוכה למדי, בשל ההערכות על החשיבות הנמוכה של הרכב הממשלה העתידית בישראל על הפעילות הכלכלית בזירה המקומית בהמשך, אולם כעת נראה כי המשקיעים שואבים עידוד מהאפשרות שתוקם ממשלת אחדות, שתספק את היציבות הכלכלית אותה אוהבים בשוק.

גם לתוצאות הבחירות הקודמות, בחודש אפריל, הגיבה הבורסה בחיוב, ובהמשך התנהלה בדומה לכיוון המסחר שנרשם בעולם, בהובלת ארה"ב.

דודי רזניק, אסטרטג ריביות, לאומי שוקי הון, אמר היום כי "אם לפני 12-10 שנה לתוצאות כמו אלה שהתקבלו כעת, שבהן לאף צד אין רוב מובהק, השוק יכול היה להגיב בירידות בשל חוסר הוודאות, כעת נראה שהשוק נותן הסתברות גבוהה לממשלת אחדות רחבה, שיכולה לעשות דברים טובים לכלכלה. נושאים דוגמת טיפול בגירעון וצמצום סחטנות פוליטית של מפלגות קטנות הם סיטואציה די טובה לשוק, ונראה שהוא מוציא אנחת רווחה ונותן הסתברות נמוכה לסיכוי להקמת ממשלה צרה של הליכוד והחרדים".

רזניק הוסיף, כי "אם נגיע לסיטואציה של עוד בחירות, הסיפור בשוק יכול להיות שונה ולהכניס קצת 'רעש' למערכת, אבל בשלב הנוכחי אנחנו לא שם. נראה שאנחנו הולכים להיכנס לכמה שבועות של חוסר ודאות פוליטית, וכל עוד המשקיעים יאמינו שלא יתקיימו פה עוד בחירות בקרוב, ושיש סיכוי לאחדות, הכיוון יכול להמשיך להיות חיובי, אבל בהמשך הבורסה בתל אביב תיישר קו עם ההתרחשויות בעולם".

לגבי הצפוי בהמשך אמר רזניק, כי "החלטת הריבית בארה"ב יכולה להיות יותר דרמטית וקריטית לכיוון השווקים, והשאלה היא איזו הצהרה ייתן הפד לצד ההודעה על שיעור הריבית. יהיה מעניין לראות איך הוא רואה את מצב השווקים - מה שכאמור, יכול להיות בעל פוטנציאל השפעה הרבה יותר משמעותי על כיוון השוק בהמשך, מתוצאות הבחירות".

בצד החיובי במדד ת"א 35, מניית פז  מטפסת בכ-4%-3%. ברקע למסחר, החברה דיווחה על מגעים שהיא מנהלת מול המנכ"ל, יונה פוגל, לפרישתו מהתפקיד במהלך השנה הבאה.

עוד בצד החיובי של המדד המוביל, מניות דיסקונט  וחברה לישראל  מתחזקות בכ-3.5%-2.5%, המניות הדואליות של אורמת   ולייבפרסון   מטפסות בכ-3%-2% ולעומתן המניות הדואליות של איי.אפ.אפ   ואופקו   נחלשות בכ-3%-2%.

עוד במסחר, מניית איי.די.או  קופצת בכ-6% אחרי שהחברה דיווחה על מגעים למכירת כ-5,800 דירות שהיא מחזיקה בברלין, באמצעות החברה הבת שלה.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה חיובית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמות עליות חדות, בהשפעת הנעשה בשוק זה בארה"ב.

11:30

נמשכות העליות בבורסת ת"א, ומדד ת"א-35 מטפס ב-0.9%. פז נפט  ולייבפרסון   ממשיכות להוביל את העליות, ואליהן מצטרפת החברה לישראל . עליות בולטות נרשמות במניות הבנקים. והמדד הענפי מטפס בכ-2%. דיסקונט  ומזרחי טפחות  מובילות את העליות במגזר ומטפסות בקרוב ל-3%.  

10:15

המסחר בת"א עבר לעליות שערים של כ-1% במדדים המובילים. פז  ממשיכה להוביל את העליות ומטפסת ב-4.5% בעקבות פרישתו הצפויה של פוגל.  

הבורסה הודיעה היום כי היא תאפשר לראשונה רישום למסחר של קרנות ריט זרות במסגרת חוק הרישום הכפול, כחלק ממאמציה להרחיב את מגוון המוצרים למסחר בבורסה בתל אביב. זאת, בעקבות פנייה של מספר קרנות ריט זרות הנסחרות בבורסות בחו"ל, המוכרות לצורך רישום כפול עם הבורסה בתל אביב.

09:45

המסחר בבורסת ת"א נפתח הבוקר בירידות קלות, על רקע תוצאות הבחירות לכנסת. מניית פז   מזנקת ב-4% לאחר פרישתו הצפויה של יונה פוגל מניהול חברת פז. עוד מובילות את העליות מניות נייס  ולייבפרסון  . מניית אורמת   בולטת אף היא בעליות. בצד השלילי בולטות בירידות איי.אפ.אפ , אופקו   וקבוצת דלק . ירידות נרשמות גם במניות טבע   ופריגו  .  

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (ד') בהמשך לבחירות לכנסת כאשר לפי המדגמים, בשלב זה, אין הכרעה בסבב השני. 

אתמול בוול סטריט המסחר ננעל בעליות קלות, כאשר מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1%' ומדד S&P 500 עלה ב-0.26%.

מחיר הנפט צנח אתמול בכ-6% על רקע הדיווח כי סעודיה תתגבר מוקדם מהצפוי על קשיי ההפקה שנגרמו כתוצאה מהתקיפה בסוף השבוע האחרון על שני מאגרי הנפט הגדולים במדינה. בסעודיה אומרים כעת כי תוך שבועיים היא תחזור לקצב הפקה מלא.

אתמול (ג') בתל אביב לא התקיים מסחר בשל הבחירות לכנסת. מניית טבע חוזרת מוול סטריט עם פער שלילי של 2.4%, אלביט מערכות עם פער שלילי של 0.7%, אופקו עם פער שלילי של 2.5% ואיי.אפ.אפ עם פער שלילי של יותר מ-1%.

בצעד חריג נאלץ אתמול הפד להתערב במסחר בשוק הריפו עקב מצוקת נזילות חריפה. התערבות הפד עוררה הדים במערכת הפיננסית, אם כי על-פי הערכות הגורמים למצוקה היו טכניים ולא כשל מערכתי. העלות של הלוואה לטווח קצר מאד (Overnight) תמורת אג"ח של האוצר האמריקאי זינקה על-פי הדיווחים בלילה שבין שני לשלישי ל-10%. שלוחת הפד בניו יורק העמידה מזומן בהיקף של 75 מיליארד דולר לטובת בנקים שנזקקו לכך ובכך ייצבה את השוק.

אחרי הורדת הריבית באירופה בשבוע שעבר, השבוע העיניים מופנות לפד, הבנק האמריקאי המרכזי, שאמור להכריז הערב על הורדת ריבית נוספת בארה"ב, של 0.25%, אחרי שכבר הוריד את הריבית בסוף יולי. בסך-הכול הפד אמור להוריד השנה את הריבית שלוש פעמים.

עוד כתבות

כריסטיאן טיזמן מחברת לנובו, מציג את המסך המתקפל של החברה ב־CES / צילום: Steve Marcus, רויטרס

המחשבים האישיים שוב בקדמת הבמה: האם המסך המתקפל יציל את השוק המדשדש?

הסמארטפונים המתקפלים של סמסונג ו-וואויי עדיין לא נוחלים הצלחה, אך יצרניות המחשבים החליטו לאמץ את טרנד המסכים המתקפלים ● האתגרים לא מעטים - ממערכת הפעלה לא מותאמת ועד בעיות פיזיות - אך היצרניות מקוות שהמסכים האלו יחזירו את הדומיננטיות של המחשבים האישיים

מנכל בזק דודו מזרחי / צלם: רונן טופלברג

בזק צפויה להחליט השנה על כניסה לפרויקט החשוב בתולדותיה

על פי המסתמן, החברה תיכנס השנה לפרויקט הסיבים האופטיים גם במקרה שמשרד התקשורת לא ישלים עד הסוף את מדיניותו בנושא ● שר התקשורת דוד אמסלם הורה להמשיך ולקדם את ההכנות לאישור הפרויקט אך הוא ישאיר את החתימה הסופית על המדיניות לשר התקשורת הבא

פלורידה/ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

באים לפלורידה בגלל השמש, נשארים בגלל הטבות המס

עשירים ממדינות שבהן מיסוי גבוה, כמו ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט, עוברים למדינה שטופת השמש שאין בה מס הכנסה מדינתי ואין מס רכוש

הונאה, תרמית, זיוף, עוקץ / שאטרסטוק

אישום: התחזו בטלפון לבנקאים ועקצו קורבנות בכחצי מיליון שקל

שלושה צעירים מואשמים בכך שהתחזו לבנקאים וכך קיבלו גישה לחשבונות של אלפי קורבנות, בהם עשו כבתוך שלהם ● בין היתר רכשו הצעירים גיפט קארד ומוצרי יוקרה באמצעות הכספים שקיבלו במרמה ● הפרקליטות על הנאשמים: "אופי עברייני של פשע מאורגן"

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

באייפקס בוחנים מכירה של בית ההשקעות פסגות בחלקים

הקרן, בניהולה של זהבית כהן, מקדמת על פי הערכות מכירה מפוצלת של פעילויות של בית ההשקעות ● מבחינת אייפקס, מדובר על כלי להצפת ערך לבית ההשקעות כולו ● אייפקס בתגובה: "לא מתייחסים לשמועות"

איתמר בן גביר, ראש עוצמה יהודית / צילום:

בן גביר הודיע שהוא מתמודד עד הסוף: "הציעו לי תפקיד של שגריר"

"הציעו לי גם תפקידים בקק"ל, בהסתדרות הציונית, בלשכת עורכי הדין, אפילו תפקיד שגריר", כך אמר איתמר גביר במסיבת עיתונאים היום ובה אמר כי יתמודד בבחירות לכנסת ה-23 במסגרת מפלגת עוצמה יהודית

מאיר שמיר בבית המשפט \ צילום: כדיה לוי

העסקה בין שתי חברות הביטוח שהעירה את מניית מבטח שמיר

לאחר תקופת שקט ארוכה ריכזה אתמול מניית חברת ההשקעות עניין רב ● העליות האחרונות השלימו לה טיפוס שנתי של כ-20%, אך רק 15% בשלוש השנים האחרונות

ח"כ היבא יזבק / צילום: יח"צ

נציגי העבודה-גשר-מרצ יקבלו חופש הצבעה בדיון על פסילת ח"כ יזבק

היום יגיש ח"כ אופיר כץ מהליכוד את הבקשה לפסילת ח"כ היבא יזבק מבל"ד ● מפלגת העבודה צפויה לתמוך בפסילתה, אך במרצ צפויים להתנגד

מפעלי מפרץ חיפה / צילום: גיל ארבל

הכירו את התוכנית החלומית של מפרץ חיפה: תעלות כמו בוונציה, בית ליד נחל ופינוי המפעלים המזהמים

כמאה אלף דירות, חמש מרינות ותעלות "סטייל ונציה" • תוכנית "עמק החדשנות", שנחשבת לגרנדיוזית ביותר באזור הצפון ושמבקשת לשנות ללא היכר את מפרץ חיפה, זכתה לשבחים אפילו מגופים ירוקים • עם זאת, ללא מקור תקציבי וחוסר בהחלטת ממשלה קבועה, התממשותה נראית כרגע כחלום רחוק

מוזיקה / צילום: שאטרסטוק

אקסלרטור מאסצ'אלנג' ישראל ישתף פעולה עם תאגיד המוזיקה יונברסל

תאגיד המוזיקה העולמי יוניברסל השיק ב-2017 תוכנית לשיתופי פעולה עם מאיצים טכנולוגיים ברחבי העולם, ומאסצ'אלנג' הוא המאיץ הישראלי הראשון המשולב בתוכנית זו, לצד עשרה מאיצים אחרים מרחבי העולם

לי איאקוקה / צילום: רויטרס

26 מיליון דולר והבית של לי איאקוקה יכול להיות שלכם

אייקוקה קנה את הבית בלוס אנג'לס ב־4.25 מיליון דולר ב־1993, זמן קצר לאחר פרישתו מתפקיד יו"ר קרייזלר; כעת הוא נמכר ע"י בנותיו ● הנכס, בעל 4 חדרי שינה ודירת למגורי צוות העובדים, מעוצב בסגנון עכשווי ובו ספרייה בציפוי עץ, חדר אוכל גדול שמוביל לגן וסוויטה עם סלון צמוד ושני חדרי אמבטיה

הנסיך הארי / צילום: Toby Melville, רויטרס

הארי וינדזור: "זו לא הייתה החלטה קלה, אבל אין אופציה אחרת"

בהתבטאות ראשונה מאז שארמון בקינגהאם הודיע כי הארי ואשתו מייגן יורחקו מכל התפקידים הרשמיים, הביע הארי "צער עמוק" ולקח אחריות מלאה על ההחלטה להתרחק ממשפחת המלוכה ● "לקחתי צעד קדימה לתוך חיים, שאני מקווה שיהיו רגועים יותר"

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

בזכות הדולר והשכר ולמרות הגירעון – יחס החוב של ישראל ירד ל-60%

שיעור החוב היחסי הוא קריטריון שיש לו חשיבות רבה מבחינת דירוג האשראי של ישראל, וסוכנויות דירוג האשראי צפויות לפיכך לראות בירידת שיעור החוב אינדיקציה חיובית

פוסום שנפגע בשריפה באוסטרליה / צילום: רויטרס

מחקר של הפורום הכלכלי: כמחצית מהכלכלה העולמית חשופה למשבר האקלים

המחקר, שבוצע בשיתוף פירמת ראיית החשבון PWC, קבע כי התעשיות התלויות ביותר במשאבי הטבע הן הבנייה, החקלאות, המזון והמשקאות ● אלו ענפים המסתמכים על מיצוי ישיר של משאבים מן המערכת האקולוגית המאבדת מיום ליום את יכולתה לספק את צרכי האנושות

יאיר לפיד / צילום: תמר מצפי

מהי עלות סל התרופות, והאם לפיד צדק כשאמר שהוא פחות ממיליארד דולר

ציוץ של יאיר לפיד על סל התרופות עורר מבול תיקונים, אבל המתקנים הם שהתבלבלו ● המשרוקית של גלובס

ח"כ אורית פרקש-הכהן ונגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון בדיון בכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"על מה בזבזתם 2 מיליון שקל אם קרן העושר עדיין לא הוקמה?"

כך שאלה ח"כ אורית פרקש-הכהן את נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, בדיון בוועדת הכספים ● יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "נכשלנו בכל הטיפול בקרן הזאת, זה חוסר אחריות ממדרגה ראשונה שכל הגופים המעורבים נגועים בו" ● ירון: "כל מה שבנק ישראל יכול לעשות - עשינו"

שכונת עוני בהודו/ צילום:: רויטרס, Anindito Mukherjee

דוח: 2,000 המיליארדרים בעולם הם בעלי עושר רב יותר מזה של 4.6 מיליארד בני אדם

לקראת כינוס דאבוס מחר, דוח חדש של אוקספם מתייחס לאי השוויון בעולם ● הדוח התמקד הפעם במצבן של הנשים ברחבי העולם: "הכלכלות הסקסיסטיות שלנו מתדלקות את משבר אי השוויון"

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

הערכה: גבאי ינסה לעצור את הדימום של סלקום באמצעות מיזוג עם הוט

יו"ר מפלגת העבודה לשעבר חוזר למגזר העסקי ● מה יגיד הרגולטור על רצונות המיזוג של סלקום, מה יעלה בגורלו של מיזם הטלוויזיה (שעולה עשרות מיליוני שקלים בשנה), וכמה עובדים יפטר גבאי? ● ארבע הערות על האתגרים של מנכ"ל סלקום החדש

חדר צנתורים בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר  /צילום: יח"צ

חברת רדיאקשן המפחיתה נזקי קרינה בצנתור גייסה 18 מיליון דולר

את הגיוס הובילה קרן Innovahealth Partners, שהחליטה להגדיל חשיפה לישראל בעקבות אקזיט מוצלח ב-Orthospace

 

הפגנת התושבים. "הוותמ"ל דורסת הכול ממילא" / צילום: Avinary production

"כבר לקחו שטחים ולא בנו, אז למה עוד קרקע?"

מועצת קריית עקרון מתפשטת בדילוגים לכיוון כפר ביל"ו ● התושבים חוששים שתוכנית הוותמ"ל תביא לאובדן הפרנסה, הזהות הכפרית והנוף