גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה חיובית בת"א; מדד הבנקים זינק ב-2.5%

מניית פז הגיבה בעליות לפרישתו הצפויה של המנכ"ל יונה פוגל ● מדד הבנקים טיפס בהובלת דיסקונט והפועלים ● הבורסה הודיעה כי תאפשר רישום למסחר של קרנות ריט זרות במסגרת הרישום הכפול ● אתמול בוול סטריט ננעל המסחר בעליות קלות, הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, ו-S&P 500 עלה ב-0.26%

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

המסחר בבורסת תל אביב ננעל היום בעליות. ת"א-35 ות"א-125 עלו בכ-0.5%. ת"א-90 הוסיף 0.4%. ת"א-בנקים זינק ב-2.3%, בהובלת מניות דיסקונט  והפועלים . מחזור המסחר עמד על מיליארד שקל. 

מניית פז  עלתה ב-4%, חברה לישראל  הוסיפה 3.7% ואורמת  טיפסה ב-3%. טבע איבדה 3%. 

14:00

נמשכות עליות השערים בת"א, במחזור מסחר נמוך. המגמה החיובית נרשמת למרות שבבורסות בארה"ב לא נרשמו אתמול שינויים חדים, וגם לקראת המסחר היום החוזים העתידיים מצביעים על נטייה שלילית מתונה.

המשקיעים בעולם ממתינים להודעת הבנק הפדרלי האמריקאי הערב, בנוגע לשיעור הריבית בארה"ב, כשעל פי הציפיות המוקדמות, זו צפויה לרדת.

לקראת הבחירות שהתקיימו אתמול, הדריכות בשוק ההון המקומי הייתה נמוכה למדי, בשל ההערכות על החשיבות הנמוכה של הרכב הממשלה העתידית בישראל על הפעילות הכלכלית בזירה המקומית בהמשך, אולם כעת נראה כי המשקיעים שואבים עידוד מהאפשרות שתוקם ממשלת אחדות, שתספק את היציבות הכלכלית אותה אוהבים בשוק.

גם לתוצאות הבחירות הקודמות, בחודש אפריל, הגיבה הבורסה בחיוב, ובהמשך התנהלה בדומה לכיוון המסחר שנרשם בעולם, בהובלת ארה"ב.

דודי רזניק, אסטרטג ריביות, לאומי שוקי הון, אמר היום כי "אם לפני 12-10 שנה לתוצאות כמו אלה שהתקבלו כעת, שבהן לאף צד אין רוב מובהק, השוק יכול היה להגיב בירידות בשל חוסר הוודאות, כעת נראה שהשוק נותן הסתברות גבוהה לממשלת אחדות רחבה, שיכולה לעשות דברים טובים לכלכלה. נושאים דוגמת טיפול בגירעון וצמצום סחטנות פוליטית של מפלגות קטנות הם סיטואציה די טובה לשוק, ונראה שהוא מוציא אנחת רווחה ונותן הסתברות נמוכה לסיכוי להקמת ממשלה צרה של הליכוד והחרדים".

רזניק הוסיף, כי "אם נגיע לסיטואציה של עוד בחירות, הסיפור בשוק יכול להיות שונה ולהכניס קצת 'רעש' למערכת, אבל בשלב הנוכחי אנחנו לא שם. נראה שאנחנו הולכים להיכנס לכמה שבועות של חוסר ודאות פוליטית, וכל עוד המשקיעים יאמינו שלא יתקיימו פה עוד בחירות בקרוב, ושיש סיכוי לאחדות, הכיוון יכול להמשיך להיות חיובי, אבל בהמשך הבורסה בתל אביב תיישר קו עם ההתרחשויות בעולם".

לגבי הצפוי בהמשך אמר רזניק, כי "החלטת הריבית בארה"ב יכולה להיות יותר דרמטית וקריטית לכיוון השווקים, והשאלה היא איזו הצהרה ייתן הפד לצד ההודעה על שיעור הריבית. יהיה מעניין לראות איך הוא רואה את מצב השווקים - מה שכאמור, יכול להיות בעל פוטנציאל השפעה הרבה יותר משמעותי על כיוון השוק בהמשך, מתוצאות הבחירות".

בצד החיובי במדד ת"א 35, מניית פז  מטפסת בכ-4%-3%. ברקע למסחר, החברה דיווחה על מגעים שהיא מנהלת מול המנכ"ל, יונה פוגל, לפרישתו מהתפקיד במהלך השנה הבאה.

עוד בצד החיובי של המדד המוביל, מניות דיסקונט  וחברה לישראל  מתחזקות בכ-3.5%-2.5%, המניות הדואליות של אורמת   ולייבפרסון   מטפסות בכ-3%-2% ולעומתן המניות הדואליות של איי.אפ.אפ   ואופקו   נחלשות בכ-3%-2%.

עוד במסחר, מניית איי.די.או  קופצת בכ-6% אחרי שהחברה דיווחה על מגעים למכירת כ-5,800 דירות שהיא מחזיקה בברלין, באמצעות החברה הבת שלה.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה חיובית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמות עליות חדות, בהשפעת הנעשה בשוק זה בארה"ב.

11:30

נמשכות העליות בבורסת ת"א, ומדד ת"א-35 מטפס ב-0.9%. פז נפט  ולייבפרסון   ממשיכות להוביל את העליות, ואליהן מצטרפת החברה לישראל . עליות בולטות נרשמות במניות הבנקים. והמדד הענפי מטפס בכ-2%. דיסקונט  ומזרחי טפחות  מובילות את העליות במגזר ומטפסות בקרוב ל-3%.  

10:15

המסחר בת"א עבר לעליות שערים של כ-1% במדדים המובילים. פז  ממשיכה להוביל את העליות ומטפסת ב-4.5% בעקבות פרישתו הצפויה של פוגל.  

הבורסה הודיעה היום כי היא תאפשר לראשונה רישום למסחר של קרנות ריט זרות במסגרת חוק הרישום הכפול, כחלק ממאמציה להרחיב את מגוון המוצרים למסחר בבורסה בתל אביב. זאת, בעקבות פנייה של מספר קרנות ריט זרות הנסחרות בבורסות בחו"ל, המוכרות לצורך רישום כפול עם הבורסה בתל אביב.

09:45

המסחר בבורסת ת"א נפתח הבוקר בירידות קלות, על רקע תוצאות הבחירות לכנסת. מניית פז   מזנקת ב-4% לאחר פרישתו הצפויה של יונה פוגל מניהול חברת פז. עוד מובילות את העליות מניות נייס  ולייבפרסון  . מניית אורמת   בולטת אף היא בעליות. בצד השלילי בולטות בירידות איי.אפ.אפ , אופקו   וקבוצת דלק . ירידות נרשמות גם במניות טבע   ופריגו  .  

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (ד') בהמשך לבחירות לכנסת כאשר לפי המדגמים, בשלב זה, אין הכרעה בסבב השני. 

אתמול בוול סטריט המסחר ננעל בעליות קלות, כאשר מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1%' ומדד S&P 500 עלה ב-0.26%.

מחיר הנפט צנח אתמול בכ-6% על רקע הדיווח כי סעודיה תתגבר מוקדם מהצפוי על קשיי ההפקה שנגרמו כתוצאה מהתקיפה בסוף השבוע האחרון על שני מאגרי הנפט הגדולים במדינה. בסעודיה אומרים כעת כי תוך שבועיים היא תחזור לקצב הפקה מלא.

אתמול (ג') בתל אביב לא התקיים מסחר בשל הבחירות לכנסת. מניית טבע חוזרת מוול סטריט עם פער שלילי של 2.4%, אלביט מערכות עם פער שלילי של 0.7%, אופקו עם פער שלילי של 2.5% ואיי.אפ.אפ עם פער שלילי של יותר מ-1%.

בצעד חריג נאלץ אתמול הפד להתערב במסחר בשוק הריפו עקב מצוקת נזילות חריפה. התערבות הפד עוררה הדים במערכת הפיננסית, אם כי על-פי הערכות הגורמים למצוקה היו טכניים ולא כשל מערכתי. העלות של הלוואה לטווח קצר מאד (Overnight) תמורת אג"ח של האוצר האמריקאי זינקה על-פי הדיווחים בלילה שבין שני לשלישי ל-10%. שלוחת הפד בניו יורק העמידה מזומן בהיקף של 75 מיליארד דולר לטובת בנקים שנזקקו לכך ובכך ייצבה את השוק.

אחרי הורדת הריבית באירופה בשבוע שעבר, השבוע העיניים מופנות לפד, הבנק האמריקאי המרכזי, שאמור להכריז הערב על הורדת ריבית נוספת בארה"ב, של 0.25%, אחרי שכבר הוריד את הריבית בסוף יולי. בסך-הכול הפד אמור להוריד השנה את הריבית שלוש פעמים.

עוד כתבות

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

בוריס ג׳ונסון אחרי התבוסה בפרלמנט: ״אנסה להעביר את הסכם הברקזיט שוב בשבוע הבא״

הפרלמנט הבריטי הצביע בעד עיכוב נוסף בפרישה מהאיחוד האירופי ● חברי הפרלמנט הצביעו בעד תיקון שיאלץ את רה"מ לבקש עוד הערב מבריסל הארכה נוספת של שלושה חודשים ● ג'ונסון: "החוק לא מחייב אותי לכך" ● במקביל לדיון התקיימה הפגנה מחוץ לפרלמנט שבה השתתפו מאות אלפי בני אדם

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

זכרונות של מתמחה קטן מאיש גדול: בצילו של מאיר שמגר

ההתמחות אצל מאיר שמגר הייתה מנקודות השיא של חיי. איש מואר. כמוהו לא פגשתי, עד אז או מאז ● עו"ד דוד תדמור נפרד 

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עוקף מלמעלה: תנו לאנשים לעוף, והם יבינו הכל אחרת

לא הייתי צריך לטוס בגובה 800 רגל כדי לאהוב את המקום שאני חי בו, אבל עכשיו אני רואה אותו אחרת לגמרי

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

קוואנטס האוסטרלית שברה שיא: המספרים מאחורי הטיסה הארוכה בעולם

חברת התעופה האוסטרלית השלימה השבוע את הטיסה הארוכה ביותר בעולם: מטוס הדרימליינר של החברה חיבר בין ניו יורק לסידני במסע שארך 19 שעות וחצי ● מדובר בטיסת ניסוי לקראת השקה רשמית של הקו, כלל הנראה ב-2022

וויטני וולף הרד, מנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל/ צילום:Kristen Kilpatrick

באפליקציית הדייטים באמבל רק נשים יכולות ליזום היכרויות. האם זה צעד הראשון לשיוויון מגדרי?

וויטני וולף הרד, מייסדת ומנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל שבה רק נשים יכולות ליזום היכרויות, חושבת ששינוי הרגלי החיזור הוא הצעד הראשון בדרך להפלת הפטריארכיה

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

נחום ביתן ממשיך לממש נכסים: מוכר סניף לרשת קינג סטור 

קינג סטור תרכוש ב-2 מיליון שקל סניף של יינות ביתן בעיר כרמיאל ● העסקה בין הצדדים נחתמה אתמול וכוללת סניף בשטח של 3,000 מ"ר

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

אזוב מצוי/ צילום: פרופ' נתיב דודאי

שיח מפלג: איך אפילו ביטול האיסור על קטיף של זעתר הפך לקרב נרטיבים בין יהודים וערבים

גם אחרי שרשות הטבע והגנים ביטלה את האיסור המוחלט על קטיף הזעתר והעכוב, יש מי שמשוכנעים יותר מתמיד שבסוף כל החלטה מקצועית שלה יושב ערבי עם נרגילה ● הסופר עודה בשאראת: "ברור שהמדינה רצתה ליצור ניכור בין הערבים לבין הטבע, רוצים שהערבי ישתגע במדינה הזאת"

לאגר אנד אייל   / צילום: אנטולי מיכאלו

“לאגר אנד אייל", בירות טובות במחיר מצוין. מתברר שאפשר

כשנפתח "לאגר אנד אייל" הייתי בטוח שלא יעברו כמה חודשים והוא ייסגר ● וראה זה פלא, המקום לא רק שורד אלא אף משגשג

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון/ צילום: רויטרס

דיווחים: ג'ונסון מתכוון להעמיד היום את הסכם ה"ברקזיט" להצבעה

בתדרוכים לתקשורת הבוקר העריכו גורמים ב"דאונינג 10" כי קיים כעת רוב בפרלמנט לאישור ההסכם החדש אליו הגיע בשבוע שעבר הצדדים בבריסל ● ההצבעה על ההסכם בוטלה ברגע האחרון ביום שבת

בורסת טוקיו / צילום: רויטרס

עליות קלות בפתיחת שבוע המסחר בבורסות אירופה

הסוחרים ממשיכים לעקוב אחרי ההתפתחויות בנוגע לברקזיט: אתמול ביקשה הממשלה הבריטית באופן רשמי דחייה נוספת במועד הפרישה מהאיחוד האירופי

זה ייגמר בבכי  / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

זה ייגמר בדמעות: שורה של חוקרים מנסים לפענח מה גורם לנו לבכות והאם אפשר לחיות בלי בכי

בכי כתגובה לרגש הוא תופעה נדירה בעולם היצורים החיים ונחשב תכונה אבולוציונית מתקדמת, אבל חוקרים עדיין מנסים לפענח מה בדיוק התפקיד שלו ומדוע גם חוויות חיוביות יכולות לגרום לדמעות לזלוג מעצמן

הג'וקר/ צילום: באדיבות טוליפ-אינטרטיי

צפוי להפליא ולא אמין להחריד: ג'וקר קלף לא ממש מנצח

מבחינה טכנית, "ג'וקר" הוא סרט מרשים במיוחד ● מבחינה תוכנית, הוא קליפה ריקה

תוכנת זיהוי הפנים של מגווי / צילום: רויטרס

האם ארה"ב תצליח לבלום את הסטארט-אפ מאחורי "האח הגדול" הסיני

חברת Megvii נכנסה באחרונה לרשימה השחורה של הממשל האמריקאי, דווקא בעיתוי רגיש עבורה - כשהיא עומדת לקראת הנפקה בבורסה ● האם החרם הוא כלי אפקטיבי, מה חושבים על כך בחברה והאם האמריקאים באמת חוששים מהטכנולוגיה שלה?

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

זהירות, דיקטטורה: צוקרברג חשף את קו ההגנה החדש שלו

בנאום מיוחד על חופש הביטוי הציב עצמו מנכ"ל פייסבוק בעמדת המבוגר האחראי שפונה לעולם ומזהיר – אם לא תחדלו לריב כמו ילדים ולתת לטהרנות ולצדקנות לאכול כל חלקה טובה, הסינים ישתלטו על האינטרנט ויהרסו אותו ● האם צוקרברג באמת חושש מהסינים, או בעיקר לעתיד החברה שהקים? ● פרשנות

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אל תשליכני לעת זקנה: זה מה שצריך לתקן בענף הדיור המוגן

דיירי הדיור המוגן כבר שנים "קהל שבוי", וללא התערבות של המדינה - המצב רק יחמיר ● דעה