נמחקו הירידות בנעילה בוול סטריט לאחר ריבית הפד

בנעילת המסחר הדאו ג'ונס, מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 ננעלו ללא שינוי מהותי, כאשר הפד כשל לענות על הציפיות להורדה נוספת של הריבית השנה • פאואל הוריד את הריבית בארה"ב ב-0.25% • קודם לכן הפד התערב בשוק על מנת לספק יציבות לבנקים • הנשיא טראמפ הכריז על סנקציות נוספות על איראן בהמשך לממצאים על התקיפה בסעודיה שקושרים את הרפובליקה האיסלאמית למהלך

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בוול סטריט ננעל ללא שינוי לאחר ירידות שהתמתנו בנעילה בהמשך להודעת הריבית של הפד. הבנק המרכזי הוריד ריבית בהתאם לצפי בשווקים, אך חברי ועדת השוק הפתוח חלוקים לגבי התוואי השנה, בעוד השוק צופה הורדה נוספת ב-2019. לאחר ההודעה המדדים ירדו סביב ה-1%.

במסיבת העיתונאים היו"ר ג'רום פאואל הציע כי ייתכן שהפד יצטרך להרחיב את מאזנו על מנת להילחם במצוקת נזילות שעסקה בשווקי הכסף בימים האחרונים. בנעילת המסחר הדאו ג'ונס, מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 ננעלו ללא שינוי מהותי, כאשר הפד כשל לענות על הציפיות להורדה נוספת של הריבית השנה.

21:40

הירידות בוול סטריט מחריפות בהמשך להחלטת הריבית של הפד. מדד הנאסד"ק צונח בכ-1%, ה-S&P 500 מאבד כ-0.8% ומדד דאו ג'ונס יורד ב-0.6%. 

טראמפ מיהר לשגר ציוץ לאחר הודעת הריבית, ובו שוב תקף את הפד. לדבריו, פאואל וחברי הפד "שוב נכשלו". 

21:05

הפדרל ריזרב הוריד הערב את הריבית בארה"ב ב-0.25%, וזאת בהמשך להורדת ריבית שבוצעה בחודש יולי האחרון. מדובר בפעם השנייה בה הפד מוריד ריבית מאז המשבר הפיננסי של 2008.

בינתיים, המסחר בוול סטריט ממשיך להתנהל בירידות. נאסד"ק יורד בכ-0.7%, S&P 500 מאבד 0.4% ודאו ג'ונס יורד ב-0.13%.

20:30

המדדים בוול סטריט נסחרים בירידות של עד 0.7% לפני הודעת הריבית של הפד הערב בשעה 21:00. מדד הפחד (VIX) קופץ ביותר מ-6% ברקע: הפד נאלץ להתערב בשוקי הכסף על רקע קשיי נזילות.

מנייתה של פדקס  צוללת ביותר מ-13% לאחר שהחברה פרסמה דוחות חלשים וסיפקה צפי מאכזב להמשך.

18:45

המסחר בבורסות אירופה ננעל הערב בעליות שערים קלות, הקאק והדאקס עלו ב-0.25% בממוצע ואילו הפוטסי בבריטניה ננעל במאוזן. המדד הכלל-אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.1%.

מניית חברת הייצור מפינלנד, ווארטסילה , התרסקה ב-12%, לאחר שהחברה פירסמה היום אזהרת רווח. מצידם החיובי של המדדים, EDF , חברת שירותי החשמל הצרפתית, עלתה במעל 3%.

18:25

המסחר בארה"ב מתנהל בשעה זו בירידות קלות של עד 0.3%. המסחר באירופה מתנהל בעליות קלות. 

משרד הביטחון של סעודיה הודיע היום כי שאריות מל"טים וטילים שנותרו מהמתקפה על מתקני הנפט של סעודיה מוכיחים את המעורבות של איראן בתקיפה. הנפט יורד כעת בכ-1%. 

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בירידות קלות, לקראת הודעה הריבית של הפד הערב. המדדים המובילים מאבדים עד 0.3% בפתיחה. ברקע: הפד נאלץ לממש את המשך ההתערבות הטכנית בשוק על רקע קשיי נזילות.

מחיר הנפט יורד בכ-2% ומחיר חבית עומד על 58.17 דולר. זאת לאחר שטראמפ הודיע כי הוא הורה למשרד האוצר האמריקאי "להגדיל באופן ניכר" את הסנקציות על איראן, בהמשך לממצאים על התקיפה בסעודיה שקושרים את הרפובליקה האיסלאמית למהלך.

15:30

החוזים העתידיים על המניות בוול סטריט מצביעים על ירידות הצפויות בפתיחת המסחר בניו יורק, לקראת החלטת הפד הערב. ירידות של 27 נקודות נרשמות במדד דאו ג'ונס, וגם מדדי נאסד"ק ו-S&P 500 מצביעים על ירידות בפתיחת המסחר.

הפד צפוי לקצץ את הריבית ב-0.25% למרות הירידה במחירי הנפט. תהיה זו ההורדה השנייה בריבית לאחר ההורדה ביולי. יו"ר הפד, ג'רום פאוול יכנס מסיבת עיתונאים בשעה 21:30 (שעון ישראל).

תשואות האג"ח יורדות לקראת הודעת הפד, ותשואת אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים ירדה ל-1.77% מ-1.8%. 

ישיבת הפד נערכת כמה ימים לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ כינה את ראשי הפד "מטומטמים" וקרא להורדת הריבית לאפס או אפילו לרמה שלילית. 

באירופה נמשכות העליות הקלות של כ-0.1% בבורסות ובמדד סטוקס אירופה 600 , לקראת החלטת הפד, בהובלת מניות הפיננסים והבנקים.

הליש"ט רושמת ירידות מול הדולר בעקבות נתוני אינפלציה נמוכים מהצפוי בבריטניה. ירידות נרשמות גם באירו.   

13:00

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בעליות שערים קלות. מדד סטוקס אירופה 600  מטפס בשיעור נמוך, לאחר ירידה של שני ימים רצופים. עליות בולטות נרשמות במגזרי הבנקים והביטוח. עליות קלות של כ-0.1% נרשמות ברוב הבורסות. בשעה 21:00 (שעון ישראל) ימסור הפדרל ריזרב בארה"ב את החלטת הריבית שלו, שצפויה לרדת ב-0.25%. הפעילים בשוק ינסו להבין האם מדובר רק בהתאמה בשער הריבית או בחלק מקיצוץ נרחב יותר.

בשוק בצרפת בולטת בעליות מניית Electricite De France - 542287  לאחר שהודיעה כי פגמים שנמצאו בחלקים לכור גרעיני שמיוצרים על-ידי חטיבה שלה אינם מצריכים טיפול מיידי.

מניית Richemont CFR יורדת לאחר ש-UBS הוריד את ההמלצה למניה מ"ניטרלי" ל"מכירה".

באסיה ננעלו הבורסות במגמה מעורבת. בסין נרשמו עליות בבורסות שנחאי ושנזן, ובהונג קונג נרשמו ירידות. ירידות נרשמו גם בטוקיו, ואילו מדד קוספי בקוריאה ננעל בעליות.

12:00

המסחר בבורסות אירופה מתנהל במגמה מעורבת, והבורסות והסקטורים מצביעים על כיוונים מנוגדים. מגזר המוצרים לבית באירופה מוביל את הירידות ומאבד כ-0.5%, בהובלת MONCLER  האיטלקית שמאבדת כ-4%. הירידה באה לאחר שמנכ"ל מותג היוקרה הזהיר שאי יציבות מתמשכת בהונג קונג עלולה להשפיע השנה על העסקים. 

מדד המחירים לצרכן בבריטניה האט לצמיחה של 1.7% באוגוסט, לעומת התקופה המקבילה ב-2018, לעומת 2.1% ביולי, כך נמסר מהלשכה הלאומית לסטטיסטיקה בבריטניה. הכלכלנים ציפו לעלייה של 1.9%. מדד הליבה האט ל-1.5% לעומת רמה של 1.9%. הליש"ט נחלשה ב-כ-0.41% ל-1.2452 דולר, לעומת 1.2501 דולר אתמול.  

10:00

ירידות קלות בפתיחת המסחר באירופה, על רקע ציפייה זהירה להחלטת הפד. מדד סטוקס אירופה 600  יורד ב-0.1%, ורוב המגזרים והבורסות רושמים ירידות. 

מחירי הנפט נרגעים, אם כי הם ממשיכים בירידות מאתמול, בעקבות הודעת ערב הסעודית שתשקם את ייצור הנפט שלה עד סוף החודש, לאחר המתקפה בשבת על מתקני הייצור שלה. 

מכירת המכוניות החדשות באיחוד האירופי נפלה באוגוסט, עם ירידה בחמשת השווקים המובילים. מסירת מכוניות חדשות, נתון המשקף את המכירות, צנחה ב-8.4% בחודש שעבר בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018, ל-1.04 מיליון כלי רכב, כך נמסר מאיגוד יצרני הרכב האירופי. 

07:00

המסחר באסיה מתנהל במגמה מעורבת היום (ד'), תוך שהמשקיעים ממתינים להחלטת הפד בנוגע לריבית בארה"ב, שתינתן הערב. 

בסין נרשמות עליות בבורסות שנחאי  ושנזן, בעוד שבהונג קונג  לא חלים שינויים משמעותיים במדד.

בטוקיו נסחר מדד ניקיי  בירידות קלות. נתונים שפורסמו היום מראים כי היצוא של יפן צנח באוגוסט -8.2% לעומת התקופה המקבילה ב-2018. נתון זה נמוך אמנם מציפיות כלכלנים לצניחה של 10.9%, אולם מצביע על רצף ירידה של תשעה חודשים - הארוך ביותר ביצוא מאז ירידה של 14 חודשים רצוף מאוקטובר 2015 ועד נובמבר 2016. 

עליות נרשמות במדד קוספי  בקוריאה הדרומית, ואילו במדד S&P/ASX 200  באוסטרליה נרשמות ירידות.

המסחר מתנהל בהמשך לעליות אתמול בניו יורק, כאשר מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1%, ומדד S&P 500 עלה ב-0.26%.

מחיר הנפט צנח אתמול (ג') בכ-6% על רקע הדיווח כי סעודיה תתגבר מוקדם מהצפוי על קשיי ההפקה שנגרמו כתוצאה מהתקיפה בסוף השבוע האחרון על שני מאגרי הנפט הגדולים במדינה. בסעודיה אומרים כעת כי תוך שבועיים היא תחזור לקצב הפקה מלא.

אחרי הורדת הריבית באירופה בשבוע שעבר, השבוע העיניים מופנות לפד, הבנק האמריקאי המרכזי, שאמור להכריז הערב על הורדת ריבית נוספת בארה"ב, של 0.25%, אחרי שכבר הוריד את הריבית בסוף יולי. בסך-הכול הפד אמור להוריד השנה את הריבית שלוש פעמים.

אתמול הפד נאלץ להתערב במסחר בשוק הריפו עקב מצוקת נזילות חריפה, מה שעורר הדים במערכת הפיננסית, אם כי על-פי הערכות הגורמים למצוקה היו טכניים ולא כשל מערכתי. שלוחת הפד בניו יורק העמידה מזומן בהיקף של 75 מיליארד דולר לטובת בנקים שנזקקו לכך ובכך ייצבה את השוק.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988