גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נמחקו הירידות בנעילה בוול סטריט לאחר ריבית הפד

בנעילת המסחר הדאו ג'ונס, מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 ננעלו ללא שינוי מהותי, כאשר הפד כשל לענות על הציפיות להורדה נוספת של הריבית השנה ● פאואל הוריד את הריבית בארה"ב ב-0.25% ● קודם לכן הפד התערב בשוק על מנת לספק יציבות לבנקים ● הנשיא טראמפ הכריז על סנקציות נוספות על איראן בהמשך לממצאים על התקיפה בסעודיה שקושרים את הרפובליקה האיסלאמית למהלך

וול סטריט / צילום: רויטרס
וול סטריט / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בוול סטריט ננעל ללא שינוי לאחר ירידות שהתמתנו בנעילה בהמשך להודעת הריבית של הפד. הבנק המרכזי הוריד ריבית בהתאם לצפי בשווקים, אך חברי ועדת השוק הפתוח חלוקים לגבי התוואי השנה, בעוד השוק צופה הורדה נוספת ב-2019. לאחר ההודעה המדדים ירדו סביב ה-1%.

במסיבת העיתונאים היו"ר ג'רום פאואל הציע כי ייתכן שהפד יצטרך להרחיב את מאזנו על מנת להילחם במצוקת נזילות שעסקה בשווקי הכסף בימים האחרונים. בנעילת המסחר הדאו ג'ונס, מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 ננעלו ללא שינוי מהותי, כאשר הפד כשל לענות על הציפיות להורדה נוספת של הריבית השנה.

21:40

הירידות בוול סטריט מחריפות בהמשך להחלטת הריבית של הפד. מדד הנאסד"ק צונח בכ-1%, ה-S&P 500 מאבד כ-0.8% ומדד דאו ג'ונס יורד ב-0.6%. 

טראמפ מיהר לשגר ציוץ לאחר הודעת הריבית, ובו שוב תקף את הפד. לדבריו, פאואל וחברי הפד "שוב נכשלו". 

21:05

הפדרל ריזרב הוריד הערב את הריבית בארה"ב ב-0.25%, וזאת בהמשך להורדת ריבית שבוצעה בחודש יולי האחרון. מדובר בפעם השנייה בה הפד מוריד ריבית מאז המשבר הפיננסי של 2008.

בינתיים, המסחר בוול סטריט ממשיך להתנהל בירידות. נאסד"ק יורד בכ-0.7%, S&P 500 מאבד 0.4% ודאו ג'ונס יורד ב-0.13%.

20:30

המדדים בוול סטריט נסחרים בירידות של עד 0.7% לפני הודעת הריבית של הפד הערב בשעה 21:00. מדד הפחד (VIX) קופץ ביותר מ-6% ברקע: הפד נאלץ להתערב בשוקי הכסף על רקע קשיי נזילות.

מנייתה של פדקס  צוללת ביותר מ-13% לאחר שהחברה פרסמה דוחות חלשים וסיפקה צפי מאכזב להמשך.

18:45

המסחר בבורסות אירופה ננעל הערב בעליות שערים קלות, הקאק והדאקס עלו ב-0.25% בממוצע ואילו הפוטסי בבריטניה ננעל במאוזן. המדד הכלל-אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.1%.

מניית חברת הייצור מפינלנד, ווארטסילה , התרסקה ב-12%, לאחר שהחברה פירסמה היום אזהרת רווח. מצידם החיובי של המדדים, EDF , חברת שירותי החשמל הצרפתית, עלתה במעל 3%.

18:25

המסחר בארה"ב מתנהל בשעה זו בירידות קלות של עד 0.3%. המסחר באירופה מתנהל בעליות קלות. 

משרד הביטחון של סעודיה הודיע היום כי שאריות מל"טים וטילים שנותרו מהמתקפה על מתקני הנפט של סעודיה מוכיחים את המעורבות של איראן בתקיפה. הנפט יורד כעת בכ-1%. 

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בירידות קלות, לקראת הודעה הריבית של הפד הערב. המדדים המובילים מאבדים עד 0.3% בפתיחה. ברקע: הפד נאלץ לממש את המשך ההתערבות הטכנית בשוק על רקע קשיי נזילות.

מחיר הנפט יורד בכ-2% ומחיר חבית עומד על 58.17 דולר. זאת לאחר שטראמפ הודיע כי הוא הורה למשרד האוצר האמריקאי "להגדיל באופן ניכר" את הסנקציות על איראן, בהמשך לממצאים על התקיפה בסעודיה שקושרים את הרפובליקה האיסלאמית למהלך.

15:30

החוזים העתידיים על המניות בוול סטריט מצביעים על ירידות הצפויות בפתיחת המסחר בניו יורק, לקראת החלטת הפד הערב. ירידות של 27 נקודות נרשמות במדד דאו ג'ונס, וגם מדדי נאסד"ק ו-S&P 500 מצביעים על ירידות בפתיחת המסחר.

הפד צפוי לקצץ את הריבית ב-0.25% למרות הירידה במחירי הנפט. תהיה זו ההורדה השנייה בריבית לאחר ההורדה ביולי. יו"ר הפד, ג'רום פאוול יכנס מסיבת עיתונאים בשעה 21:30 (שעון ישראל).

תשואות האג"ח יורדות לקראת הודעת הפד, ותשואת אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים ירדה ל-1.77% מ-1.8%. 

ישיבת הפד נערכת כמה ימים לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ כינה את ראשי הפד "מטומטמים" וקרא להורדת הריבית לאפס או אפילו לרמה שלילית. 

באירופה נמשכות העליות הקלות של כ-0.1% בבורסות ובמדד סטוקס אירופה 600 , לקראת החלטת הפד, בהובלת מניות הפיננסים והבנקים.

הליש"ט רושמת ירידות מול הדולר בעקבות נתוני אינפלציה נמוכים מהצפוי בבריטניה. ירידות נרשמות גם באירו.   

13:00

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בעליות שערים קלות. מדד סטוקס אירופה 600  מטפס בשיעור נמוך, לאחר ירידה של שני ימים רצופים. עליות בולטות נרשמות במגזרי הבנקים והביטוח. עליות קלות של כ-0.1% נרשמות ברוב הבורסות. בשעה 21:00 (שעון ישראל) ימסור הפדרל ריזרב בארה"ב את החלטת הריבית שלו, שצפויה לרדת ב-0.25%. הפעילים בשוק ינסו להבין האם מדובר רק בהתאמה בשער הריבית או בחלק מקיצוץ נרחב יותר.

בשוק בצרפת בולטת בעליות מניית Electricite De France - 542287  לאחר שהודיעה כי פגמים שנמצאו בחלקים לכור גרעיני שמיוצרים על-ידי חטיבה שלה אינם מצריכים טיפול מיידי.

מניית Richemont CFR יורדת לאחר ש-UBS הוריד את ההמלצה למניה מ"ניטרלי" ל"מכירה".

באסיה ננעלו הבורסות במגמה מעורבת. בסין נרשמו עליות בבורסות שנחאי ושנזן, ובהונג קונג נרשמו ירידות. ירידות נרשמו גם בטוקיו, ואילו מדד קוספי בקוריאה ננעל בעליות.

12:00

המסחר בבורסות אירופה מתנהל במגמה מעורבת, והבורסות והסקטורים מצביעים על כיוונים מנוגדים. מגזר המוצרים לבית באירופה מוביל את הירידות ומאבד כ-0.5%, בהובלת MONCLER  האיטלקית שמאבדת כ-4%. הירידה באה לאחר שמנכ"ל מותג היוקרה הזהיר שאי יציבות מתמשכת בהונג קונג עלולה להשפיע השנה על העסקים. 

מדד המחירים לצרכן בבריטניה האט לצמיחה של 1.7% באוגוסט, לעומת התקופה המקבילה ב-2018, לעומת 2.1% ביולי, כך נמסר מהלשכה הלאומית לסטטיסטיקה בבריטניה. הכלכלנים ציפו לעלייה של 1.9%. מדד הליבה האט ל-1.5% לעומת רמה של 1.9%. הליש"ט נחלשה ב-כ-0.41% ל-1.2452 דולר, לעומת 1.2501 דולר אתמול.  

10:00

ירידות קלות בפתיחת המסחר באירופה, על רקע ציפייה זהירה להחלטת הפד. מדד סטוקס אירופה 600  יורד ב-0.1%, ורוב המגזרים והבורסות רושמים ירידות. 

מחירי הנפט נרגעים, אם כי הם ממשיכים בירידות מאתמול, בעקבות הודעת ערב הסעודית שתשקם את ייצור הנפט שלה עד סוף החודש, לאחר המתקפה בשבת על מתקני הייצור שלה. 

מכירת המכוניות החדשות באיחוד האירופי נפלה באוגוסט, עם ירידה בחמשת השווקים המובילים. מסירת מכוניות חדשות, נתון המשקף את המכירות, צנחה ב-8.4% בחודש שעבר בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018, ל-1.04 מיליון כלי רכב, כך נמסר מאיגוד יצרני הרכב האירופי. 

07:00

המסחר באסיה מתנהל במגמה מעורבת היום (ד'), תוך שהמשקיעים ממתינים להחלטת הפד בנוגע לריבית בארה"ב, שתינתן הערב. 

בסין נרשמות עליות בבורסות שנחאי  ושנזן, בעוד שבהונג קונג  לא חלים שינויים משמעותיים במדד.

בטוקיו נסחר מדד ניקיי  בירידות קלות. נתונים שפורסמו היום מראים כי היצוא של יפן צנח באוגוסט -8.2% לעומת התקופה המקבילה ב-2018. נתון זה נמוך אמנם מציפיות כלכלנים לצניחה של 10.9%, אולם מצביע על רצף ירידה של תשעה חודשים - הארוך ביותר ביצוא מאז ירידה של 14 חודשים רצוף מאוקטובר 2015 ועד נובמבר 2016. 

עליות נרשמות במדד קוספי  בקוריאה הדרומית, ואילו במדד S&P/ASX 200  באוסטרליה נרשמות ירידות.

המסחר מתנהל בהמשך לעליות אתמול בניו יורק, כאשר מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1%, ומדד S&P 500 עלה ב-0.26%.

מחיר הנפט צנח אתמול (ג') בכ-6% על רקע הדיווח כי סעודיה תתגבר מוקדם מהצפוי על קשיי ההפקה שנגרמו כתוצאה מהתקיפה בסוף השבוע האחרון על שני מאגרי הנפט הגדולים במדינה. בסעודיה אומרים כעת כי תוך שבועיים היא תחזור לקצב הפקה מלא.

אחרי הורדת הריבית באירופה בשבוע שעבר, השבוע העיניים מופנות לפד, הבנק האמריקאי המרכזי, שאמור להכריז הערב על הורדת ריבית נוספת בארה"ב, של 0.25%, אחרי שכבר הוריד את הריבית בסוף יולי. בסך-הכול הפד אמור להוריד השנה את הריבית שלוש פעמים.

אתמול הפד נאלץ להתערב במסחר בשוק הריפו עקב מצוקת נזילות חריפה, מה שעורר הדים במערכת הפיננסית, אם כי על-פי הערכות הגורמים למצוקה היו טכניים ולא כשל מערכתי. שלוחת הפד בניו יורק העמידה מזומן בהיקף של 75 מיליארד דולר לטובת בנקים שנזקקו לכך ובכך ייצבה את השוק.

עוד כתבות

הפגנות פרו־כורדיות בלונדון/ צילום: רויטרס

שהכורדים יחפשו את נפוליאון: איך טראמפ הסתלק מסוריה?

החלטותיו של דונלד טראמפ להסתלק מגבול סוריה־טורקיה החרידו את הקרובים שבבעלי בריתו • אבל מחריד לא פחות הוא תהליך קבלת ההחלטות: מה שהתחיל במחוות ידידות לטורקיה מסתיים, פחות משבוע אחר כך, באיומים ובהחרמות

קצא"א / צילום: שלומי יוסף

איציק לוי מונה למנכ"ל קצא"א

לוי, שמכהן כמ"מ המנכ"ל, נבחר בתום הליך פומבי שנערך בפני ועדת איתור שמינה הדירקטוריון במאי האחרון ● זו הפעם הראשונה שמתקיים הליך פומבי לבחירת מנכ"ל קצא"א

רוני אלשיך/ צילום: שלומי יוסף

הסיפור המוזר על קצין המשטרה, חקירת מח"ש והניסיון לכאורה להפליל את המפכ"ל לשעבר אלשיך

קצין בכיר במשטרה טוען כי חקירת מח"ש נגדו נפתחה ללא בסיס וממניעים זרים ● לדבריו, באחת מההפסקות בחקירה התברר לו לכאורה המניע האמיתי לחקירתו - חוקר שוחח איתו על חקירה אחרת וניסה לגרום לו להפליל את המפכ"ל לשעבר

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

קדחת הנדל"ן של אדם נוימן: כל הבתים שמייסד WeWork רכש בזמן שהחברה הלכה והסתבכה

בני הזוג נוימן יצאו למסע רכישות שכלל לא פחות משני נכסי מגורים במנהטן, חווה בווסצ'סטר, שני בתים בהמפטונס ואחוזה בקליפורניה ● בסך-הכול הוציאו הנוימנים קרוב ל-90 מיליון דולר על שישה נכסים ועוד בחנו השקעות נוספות בסמוך להידרדרות במצבה של WeWork

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הניסוי של מדד הדירות החדשות נכשל, וכולנו משלמים את המחיר

מחירי הדירות עולים לאיטם, למרות המאמצים הכבירים והמשקולות הממשלתיות ● אולם לצד מדד מחירי הדירות, מתקיים לו מדד מחירי הדירות החדשות, שנוצר בעקבות לחצים של אנשי כחלון ● אך את המחיר לניסוי הכושל הזה משלם כלל הציבור, ובמיוחד רוכשי דירות צעירים

הקשיות של רשת לנדוור / צילום: חי דורני

המשבר האקולוגי הכריע: רשת לנדוור נפטרת מכל קשיות הפלסטיק

ל"גלובס" נודע כי רשת בתי הקפה מוותרת על קשיות הפלסטיק שלה ותשלים בקרוב העברה של כל הרשת לקשיות מקרטון ● ככל הידוע, מדובר על רשת המסעדות הראשונה בישראל שמבצעת מהלך כזה בפריסה ארצית

המכונית האוטונומית של גוגל /צילום: רויטרס

מה יקרה לרכבי המיני והאם הג'יפונים כאן כדי להישאר? כך ייראה שוק הרכב ב-2020

חלק מהסיבות לשינויים הן פנימיות, כמו פגיעה בשוק ההיברידיות כתוצאה מעדכון המס הירוק, וחלקן נובעות מתהליכים גלובליים בשוק • מה שלא משתנה הוא החיבה של הישראלים לג'יפונים שלהם

בני גנץ בכנס התאחדות התעשיינים / צילום: אלעד מלכה

גנץ והרמטכ"ל כוכבי ייפגשו "לאור ההתפתחויות האזוריות”

הפגישה נערכת לאור בקשתו של ח"כ בני גנץ ובאישור רה"מ ושר הביטחון בנימין נתניהו ● ב-23 באוקטובר יפקע המנדט שמחזיק נתניהו להרכבת הממשלה

חליפות החלל של אנדר ארמור / צילום: Virgin Galactic

אנדר ארמור חושפת: אלה חליפות החלל שעיצבנו לריצ'ארד ברנסון

אנדר ארמור משתפת פעולה עם וירג'ין גלאקטיק, חברת הטיסות הפרטיות לחלל בשליטת ריצ'ארד ברנסון, בקולקציה שלמה של לבוש חלל שהיא, על פי טענת אנדר ארמור, "הראשונה שנוצרה במיוחד עבור אסטרונאוטים פרטיים"

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה בירידות קלות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

מכתבו של טראמפ לארדואן: "בוא נסגור עסקה, אל תהיה טיפש"

במכתב מתאריך 9 באוקטובר כותב טראמפ בשפה פשטנית לארדואן: "בוא נעבוד על עסקה טובה. אתה לא רוצה להיות האיש האחראי לטבח אלפי אנשים ואני לא רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה של טורקיה

מטוסי בואינג 777 / צילום: GECAS

תע"א תסב מטוסי בואינג 777 עבור GECAS במאות מיליוני דולרים

התעשייה האווירית מרחיבה את פעילותה בתחום הסבת המטוסים: במסגרת הסכם חדש שעליו היא חתמה עם GECAS, היא תסב עבורה 15 מטוסי בואינג 777 מתצורה של מטוסי נוסעים לתצורת מטען

שליחים של וולט ותן ביס/ צילום: שלומי יוסף

בלי סכו"ם בבקשה: כך תהפכו את משלוח האוכל שלכם לקצת פחות מזהם

לפריחה בתחום משלוחי האוכל יש מחיר כבד - באיחוד האירופי נזרקים מיליארד קופסאות חד-פעמיות מזהמות לפח מדי שנה, ובישראל אלפי שליחים מדי יום מעבירים ארוחות ארוזות במוצרים לא מתכלים לבתי עסק ● רוב החברות אפילו לא מציעות ללקוחות להימנע מלקחת מוצרים מזהמים

הדמיית החניון של התחנה המרכזית של צפון ירושלים   / צילום: חברת מוריה, מורדגן

דניה סיבוס נבחרה להקים את התחנה המרכזית של צפון ירושלים

המרכז התחבורתי הצפוני של הבירה יכלול מסוף נוסעים וחניון למאות אוטובוסים שמעליהם גג בתצורת גינה ירוקה ● הפרויקט נאמד ב-212 מיליון שקל ● החניון יביא לפינוי חניון האוטובוסים שפועל בסמוך לבנייני האומה

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

עם אילו מורשעים החוק מחמיר יותר - ח"כים או שרים? סמוטריץ' ערבב, אנחנו סידרנו

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התראיין לגלי צה"ל וטען כי "חברי כנסת חייבים להתפטר אחרי הרשעה בערכאה ראשונה; שרים וראש ממשלה - אחרי ערכאה אחרונה עם קלון" ● מתי הם באמת חייבים להתפטר? ● המשרוקית של גלובס

טראמפ וארדואן / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

השווקים לא התרגשו מהאיום של טראמפ "להרוס את כלכלת טורקיה", ומה חושב על זה ארדואן?

נשיא ארה"ב שלף את הנשק החביב עליו בעקבות המתקפה הצבאית של טורקיה בצפון סוריה ● מה כוללות הסנקציות, איך הגיב עליהן הקונגרס, ולמה הלירה הטורקית ובורסת איסטנבול דווקא עלו ● וגם מה כתב ארדואן ל"וול סטריט ג'ורנל" על המתקפה בסוריה

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן: נשמח לשמוע שנתניהו מפרק את גוש הליכוד-חרדים

באשר לאמירות כאילו נתניהו מתעכב עם השבת המנדט לנשיא כי הוא מחכה לשמוע שליברמן מתנער מתמיכה בממשלת גנץ מבחוץ באמצעות הסיעה המשותפת, אמר ליברמן: "היחיד ששיתף פעולה לאורך שנים עם הח"כים הערבים, זה נתניהו"

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סופטבנק במגעים עם ג'יי.פי מורגן לחבילת חילוץ ל-WeWork

לפי דיווח של CNBC, אחת האופציות היא שסופטבנק יזרים הון לחברה בתמורה למניות, וג'יי.פי מורגן יספק לה חוב ● ג'יי.פי מורגן מנהל מגעים עם 100 משקיעים לגבי אפשרות להשתתף בחבילת החילוץ

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"