גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"כ-25% מהתוצאות שדיווחו לנו היו שקר. לקחתי בחשבון שזה יתחזק הפעם, אבל זה היה מטורף"

דודי חסיד, מנכ"ל קאנטר שביצעה אתמול את המדגם של כאן 11: "הרגשתי לחץ לא נורמלי, אבל כשראיתי את שני המדגמים האחרים, נרגעתי" ● מנו גבע, שערך את מדגם חדשות 12: "חלק גדול מהעבודה לפני פרסום המדגם היה לתקן שקרים"

מנו גבע. "לתקן שקרים" / צילום: איל יצהר
מנו גבע. "לתקן שקרים" / צילום: איל יצהר

בערב הבחירות הקודם באפריל השנה נכנסו לאולפן חדשות 12 צמד הסוקרים הוותיק מינה צמח ומנו גבע והציגו ברוב טקס את המדגם שערכו, ממנו עלה כי כחול לבן ניצחה בבחירות. מאחר שקשת 12 וחברת החדשות שלה מנקזות את עיקר הצפייה בישראל - ובטח באירועים לאומיים כמו משדר בחירות - צופי הערוץ הלכו לישון במחשבה שבני גנץ עומד לקבל את משימת הרכבת הממשלה, והתעוררו בבוקר למציאות שבה הניצחון הוא שוב של בנימין נתניהו. בדיעבד הבינו צמח וגבע שלא הצליחו לזהות אחוזים גבוהים של מצביעים שהשתתפו במדגם ושיקרו לגבי המפלגה שעבורה הצביעו.

דווקא המתחרים בחברת חדשות 13, שהשתמשו בשירותיו של הסוקר קמיל פוקס, הציגו תחזית קרובה למציאות, אבל הצפייה במהדורה הייתה נמוכה יחסית, ולמרות שכל הערוצים הציגו את המדגמים של כולם, קשה היה לדעת עד הבוקר מהי תמונת האמת.

נראה כי השקרים בסבב הקודם והכישלון הפומבי כל-כך של צמח וגבע נצרב כמעט כטראומה אצל העושים במלאכה והביא ללחץ גדול גם בקרב הסוקרים וגם בקשת, רשת וכאן 11 שמפרסמים את המדגמים. 

כאן קרובים

"לחץ לא נורמלי" 

"הרגשתי לחץ לא נורמלי", אומר דודי חסיד, מנכ"ל חברת קאנטר שביצעה את המדגם עבור ערוץ השידור הציבורי כאן 11. "זה דומה אולי למה שמרגישים לפני קפיצת בנג'י - ואפילו יותר מלחיץ. עובר בראש החשש שאולי המדגם שגוי לחלוטין, ואני שם את המוניטין שלי באופן אישי ואת המוניטין של החברה שאני מנהל על כף המאזניים בצורה פומבית וברורה. יש הרבה ציפיות של הכתבים, כי זאת תחרות שיש יותר בין הערוצים מאשר בין סוקרים. כשראיתי את שני המדגמים האחרים, נרגעתי, כי הבנתי שהסטיות שיכולות להיות הן לא גדולות. כשראיתי שהנתונים של חדשות 12 אחרי התיקונים מגיעים בערך למספרים שאנחנו סיפקנו בשעה 22:00, הבנתי שהמדגם שלנו טוב מאוד".

כאן קרובים - טבלה

גם מנו גבע, שערך את המדגם עבור חדשות 12, מתאר מתח גדול: "לפני פרסום תוצאות המדגם הלב היה על 200... הייתי בלחץ גדול ובמתח עצום, כי נתניהו פעמיים הלך על הראש של אבי וייס (מנכ"ל החדשות 12) ורצה להחרים אותם, כך שנכנסתי לתוך זירה שהייתה מלחיצה. אם לא הייתי מצליח לפצח את השקרים של מי שהשתתף במדגם, היו שואלים 'למה רק ערוץ 12?', אבל זה היה ברור גם שערוץ 12 הוא היעד, המטרה, רוח המפקד. הייתה מטרה לשקר אותו, אבל הפעם התגברנו על כך בצורה סבירה". 

"חלק גדול מהעבודה - לתקן שקרים" 

לדברי גבע, חלק גדול מהעבודה לפני פרסום המדגם היה לתקן שקרים. "לא הופתעתי הפעם מבחינת השקרים. כל ההכנות שלי למדגם הסתובבו סביב איך מתגברים על זה. ב-26 קלפיות מתוך 60 שהשתתפו במדגם שיקרו אותנו. לקחתי בחשבון שהשקרים הפעם יתחזקו, וזה היה מטורף. בסך-הכול, כ-25% מהתוצאות שדיווחו היו שקר. הרי אני יודע מה היו תוצאות האמת בקלפיות הללו, אז אפשר לחשב. עשינו תיקונים והפעלנו מודלים סטטיסטיים כדי להבין איפה היו אי-דיוקים ואיך ובכמה לתקן".

בסיבוב הנוכחי, במדגם שפרסמו גבע וחדשות 12 בשעה 22:00 היו טעויות מסוימות, אך התיקונים שהציג גבע על-פי המדגם של קלפיות האמת שיקף במדויק את תמונת המנדטים כפי שהיא מסתמנת במציאות.

נסביר כי בעריכת המדגמים יש שני שלבים: ראשית צריך לבחור את הקלפיות שהסוקר מאמין שתוצאות האמת שלהן ינבאו סטטיסטית את תוצאות הבחירות. בתוך קלפיות אלה מתבקשים המצביעים לשחזר את הצבעתם עבור הסוקרים. פרסום התוצאות הוא הפוך: ראשונות מתפרסמות תוצאות המדגם המבוססות על השחזור שנעשה, ורק מאוחר יותר ועדת הבחירות מעבירה את נתוני האמת מהקלפיות שבחר הסוקר, ואז מתפרסמים התיקונים.

גבע כאמור סבור כי גדולתו של הסוקר היא לבחור את הקלפיות שתוצאות האמת בהן ישקפו את תוצאות האמת של הבחירות. חסיד חולק עליו.

לדברי חסיד, "להמר מראש מהן הקלפיות שישקפו את התמונה הנכונה - את זה מצליחים לעשות כל הסוקרים. גם בעבר, במדגמים שבהם היו בעיות בתוצאות שפורסמו ראשונות, כמו בבחירות 2015, זה הגיע ממקומות אחרים ולא מבחירה לא נכונה של קלפיות. אנחנו בוחרים קלפיות שאמורות לשקף ברמה של סטייה של מנדט לכאן או לכאן את תוצאות האמת. זאת עבודה מסובכת, אבל מבחינה סטטיסטית אפשר להגיע אליה. אבל לא כולם מוכנים לשתף פעולה, וצריך לחשב האם התפלגות ההצבעה של האנשים שלא מוכנים להצביע בקלפי המדגם, זהה להתפלגות ההצבעה של אלה שכן מוכנים. יש תופעות כמו חרדים, עולי חבר העמים והליכודניקים שפחות משתפים פעולה, ויש מי שמטעה בכוונה את כל המדגמים".

עם זאת, חסיד לא חושב שיש כלי תקשורת שסופג במכוון יותר שקרים: "אני לא חושב שיש הבדל באחוזים של אלה שמשקרים לסוקרים. היו בעבר טעויות במדגם של חדשות 12, אבל אני לא חושב שחדשות 13 נתפסים בציבור כערוץ פחות 'שמאלני'; וראינו את קמיל עושה עבודה מדויקת בפעם הקודמת". 

"בסך-הכול אחוז אחד שזז מכאן לכאן" 

לדבריו, "הפערים בין התוצאות של המדגמים לבין תוצאות האמת הם בדרך-כלל לא גדולים. מה שקרה במדגם הקודם של מנו גבע ומינה צמח זה בסך-הכול אחוז אחד שזז מכאן לכאן. ברמה סטטיסטית בסוג אחר של עבודה לא מתייחסים לאחוז אחד כזה כמשהו משמעותי או קריטי; אבל בסיטואציה של מדגם בעשר בלילה שעושים לצורכי בידור ושיח עם פוליטיקאים לשלוש שעות, כל פסיק הופך לדרמה - בעיקר אם אותה טעות של אחוז מייצרת סיטואציה שבה בני גנץ מכריז על עצמו כזוכה". 

קיימים הבדלים באופן שבו הסוקרים עורכים את המדגמים. במדגם של חדשות 13 מעמידים אנשים מחוץ לקלפי, והם ניגשים למצביעים שסיימו להצביע ומבקשים מהם לשחזר באמצעות טאבלט את הצבעתם. במדגם של חדשות 12 ההצבעה נעשתה מאחורי פרגוד, אך לראשונה המצביעים שיחזרו הצבעתם באמצעות טאבלט. במדגם של כאן 11 שיחזרו את תהליך ההצבעה כפי שהוא נעשה בקלפי האמת, באמצעות פתקים.

לדברי חסיד, "זה קצת מקשה על הספירה, אך הספרות המקצועית טוענת כי ככל שמדמים את התהליך בצורה טובה יותר, יש יותר סיכוי לקבל שיתוף-פעולה מדויק".

לדברי גבע, "הצבעה באמצעות טאבלטים נותנת לנו שליטה יותר טובה. אין תלות בדיווחים ובספירה. הכול מיידי. החלטנו לשנות את שיטת ההצבעה, אבל שמרנו על רוח הטקס, שיהיה בצורה חשאית, בחדר עם פרגוד, כך שאי-אפשר לראות מה מצביעים. מי שרוצה לשקר - זה לא משנה באיזה שיטה תבקש ממנו להצביע, אבל היה לי חשוב לתת לאנשים את התחושה שזה רציני ודומה כמה שאפשר לבחירות בקלפיות האמת - ששומרים על חשאיות ההצבעה ועל 'קדושת' התהליך".

האם מי מהם מקווה למערכת בחירות שלישית? לגמרי לא. לדברי חסיד, "אני מאוד מקווה שלא תהיה מערכת בחירות שלישית, אבל לפי איך שנראות התוצאות - אי-אפשר לדעת".

לדברי גבע, "אני מקווה שזה לא יקרה. האפשרות לצאת לבחירות היא הגרועה ביותר, ואני מאמין שבסופו של דבר הפרקטיקה תנצח, וכולם יצטרכו להגיע לפשרות".

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

גם רה"מ נתניהו מצטרף לבקשת החנינה מרוסיה לנעמה יששכר

נעמה יששכר, שנשפטה ברוסיה ל-7 שנות שנים בגין החזקת 9 גרם חשיש, נפלה קורבן לריב מעצמות, כאשר רוסיה מבקשת להסגיר לידיה האקר המוחזק בישראל, אשר גם ארה"ב מבקשת את הסגרתו, ובישראל סבורים כי מעצרה של יששכר נעשה כדי שתשמש קלף מיקוח

הקשיות של רשת לנדוור / צילום: חי דורני

בפריסה ארצית: רשת לנדוור נפטרת מכל קשיות הפלסטיק

רשת בתי הקפה מוותרת על קשיות הפלסטיק שלה ותשלים בקרוב העברה של כל הרשת לקשיות מקרטון ● ככל הידוע, מדובר על רשת המסעדות הראשונה בישראל שמבצעת מהלך כזה בפריסה ארצית

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

בעקבות הלכת רביבי: התיישנות שומות המס שבה למקומה הראוי

פסיקת העליון בעניין אורי רביבי משיבה את גבולות ההתיישנות למקומם הראוי, ולמעשה שבה ומאמצת פסיקה של ביהמ"ש המחוזי, שלפיה שומת הפסדים שהתיישנה אינה ניתנת לבחינה מחודשת במועד שבו מבקש הנישום להשתמש בהפסדים

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

אחרי ששני סועדים אושפזו: ארומה ת"א סגרה זמנית את הסניף

ברשת החליטו שלא לפתוח היום את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א, לאחר ששני לקוחות שאכלו בו כריך וסלט טונה אושפזו בשל תגובה אלרגית ● בנוסף הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל סניפי הרשת ולבצע בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את תוצאות המעבדה בשקיפות לציבור"

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

קרן המטבע חותכת בפעם נוספת את תחזית הצמיחה לישראל

קרן המטבע צופה צמיחה של 3.1% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.3%, שגם היא הונמכה בחודש אפריל ● בנוסף, קרן המטבע חתכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-3% בלבד בצל מתיחות הסחר בין סין לארה"ב ● התחזית הנוכחית שפרסמה קרן המטבע משקפת האטה בקרב 90% מהכלכלות בעולם

ג'יימי דיימון / צילום: רויטרס

הבנקים בארה"ב פתחו את עונת הדוחות ברגל ימין: ג'יי.פי מורגן וסיטיגרופ עקפו את התחזיות לרבעון השלישי

הכנסותיו של גי.פי מורגן הסתכמו ב-28.5 מיליארד דולר; בשורה התחתונה, הרווח למניה עלה ב-4.7% ל-2.45 דולר ברבעון השלישי ● סיטיגרופ היכה את תחזית הרווח וההכנסות, ומנגד גולדמן זאקס עמד בתחזית ההכנסות אך פספס את תחזית הרווח למניה ב-2 סנט

אצטדיון המושבה / צילום: רויטרס

הדיל של עיריית פתח תקווה: שלמו כמיליון שקל בשנה - וקבלו אצטדיון על שמכם

אצטדיון "המושבה" בפתח תקווה עשוי בקרוב לשנות את שמו ● העירייה פרסמה מכרז שבו היא מציעה לחברות מסחריות את שם האצטדיון, בסכום שעשוי להגיע ל-8 מיליון שקל ב-8 שנים ● ניסיונות דומים בנתניה ובאילת נכשלו, ורק בת"א מצליחים להפיק מיליונים

מארק בניוף \ צילום: רויטרס

מארק בניוף: "הקפיטליזם שאנחנו מכירים מת, הגיע הזמן לקפיטליזם הוגן יותר"

במאמר שפרסם ב"ניו יורק טיימס" כתב המיליארדר ומנכ"ל ומייסד סיילספורס כי "הקפיטליזם של העשורים האחרונים, עם האובססיה שלו למיקסום רווחים עבור בעלי המניות, הוביל לאי-שוויון מזעזע" ● עוד הציע להטיל מסים על העשירים ביותר

רכבי יבוא בנמל אשדוד/ צילום: תמר מצפי

פסק הדין שמסעיר את עולם הרכב: היבואנים הרשמיים ייאלצו להעניק אחריות גם ליבוא מקביל

ביהמ"ש קיבל את עמדת משרד התחבורה והיבואנים המקבילים, לפיה היבואנים הישירים מחויבים בלעדית למימוש האחריות בעת תקלה ברכב ● המשמעות: עלות תיקון הרכב תושת על היבואנים הישירים גם אם הרכב לא נרכש דרכם

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט: פתיחה חזקה לעונת הדוחות לרבעון השלישי

הנאסד"ק עלה ב-1.2%, S&P 500 טיפס ב-1%, והדאו ג'ונס הוסיף 0.9% ● מחיר הנפט ירד ב-1.5% ● ג'י.פי מורגן, סיטיגרופ ובלאקרוק עקפו את התחזיות ברבעון השלישי של השנה ● יונייטדהלת' העלתה את תחזית הרווח לשנה לאחר הדוחות ● ג'ונסון אנד ג'ונסון עקפה את התחזיות ● זינוק מחיר בשר חזיר הקפיץ את האינפלציה בסין לשיא של 6 שנים ● מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-3% בספטמבר ● פולקסווגן מעכבת בניית מפעל בטורקיה בצל תקיפת הכורדים

אג"ח ירוקות / צילום: שאטרסטוק

אג"ח ממשלת ישראל - גן עדן למשקיעים זרים

כניסת ישראל למדד האג"ח הממשלתי העולמי WBGI רק מחזקת את הסיבות שיש למשקיעים הישראלים והזרים להחזיק כיום אג"ח ישראלי בתיק ההשקעות

ליאו ליידרמן / צילום: תמר מצפי

מדד התחרותיות העולמי: ישראל דורגה במקום ה-20, ללא שינוי מהשנה שעברה

הפורום הכלכלי העולמי, שעורך את המדד, הדגיש את היותה של ישראל מרכז חדשנות ואת ההשקעה הגבוהה במחקר ופיתוח - 4.3% מתוצר ● הדוח לא מגלם את החריגה הצפויה מיעד הגירעון של 2019 ואת חוסר היציבות הפוליטי שעשוי להוביל לבחירות שלישיות בשנה

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הניסוי של מדד הדירות החדשות נכשל, וכולנו משלמים את המחיר

מחירי הדירות עולים לאיטם, למרות המאמצים הכבירים והמשקולות הממשלתיות ● אולם לצד מדד מחירי הדירות, מתקיים לו מדד מחירי הדירות החדשות, שנוצר בעקבות לחצים של אנשי כחלון ● אך את המחיר לניסוי הכושל הזה משלם כלל הציבור, ובמיוחד רוכשי דירות צעירים

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שמור לי ואשמור לך, גירסת טראמפ: כך מנצל נשיא ארה"ב את יחסי החוץ שלו לטובתו האישית

זה כבר הפך לשיטה: בשורה של שיחות טלפון ופגישות שניהל עם מנהיגים בעולם הציג להם טראמפ דרישות שנועדו להועיל לו בהפרכת חשדות נגדו ובקמפיין לנשיאות 2020 ● כך זה עבד עם מנהיגי אוקראינה, אוסטרליה ובריטניה וגם עם ראש ממשלת ישראל, שאף קיבל מתנת בחירות נאה לעצמו

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

קדחת הנדל"ן של אדם נוימן: כל הבתים שמייסד WeWork רכש בזמן שהחברה הלכה והסתבכה

בני הזוג נוימן יצאו למסע רכישות שכלל לא פחות משני נכסי מגורים במנהטן, חווה בווסצ'סטר, שני בתים בהמפטונס ואחוזה בקליפורניה ● בסך-הכול הוציאו הנוימנים קרוב ל-90 מיליון דולר על שישה נכסים ועוד בחנו השקעות נוספות בסמוך להידרדרות במצבה של WeWork

מורי ארקין, בעל השליטה / צילום: יח"צ

לאחר כישלון ההנפקה והנפילה במניה: אקסלנז שבשליטת ארקין שמה את עצמה על המדף

השווי לו שואפים בעלי חברת האבחון הרפואי עומד על כ-60 מיליון דולר - פי 3 ממחיר השוק ● מורי ארקין מחזיק כ-75% ממניות אקסלנז, שצנחו ב-75% שנה האחרונה

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סופטבנק במגעים עם ג'יי.פי מורגן לחבילת חילוץ ל-WeWork

לפי דיווח של CNBC, אחת האופציות היא שסופטבנק יזרים הון לחברה בתמורה למניות, וג'יי.פי מורגן יספק לה חוב ● ג'יי.פי מורגן מנהל מגעים עם 100 משקיעים לגבי אפשרות להשתתף בחבילת החילוץ

מנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הכישלון של סופטבנק ב-WeWork: האם מתוך הטראומה יצמח עידן חדש לתעשיית ההייטק?

כישלון ההנפקה של WeWork והחולשה של מניית אובר הוביל את סופטבנק היפנית לשקול מחדש את מדיניות ההשקעות שלה ולשים דגש על רווח ולא רק על צמיחה מהירה ● האם תעשיית ההייטק עומדת לפני שינוי תפיסתי דרמטי, ומה יהיו ההשלכות של כך? ● פרשנות

רון לאודר / צלם: יונתן בלום

פלואנס של רון לאודר נערכת לגיוס של 30 מיליון דולר אוסטרלי בהנפקה פרטית

חברת הטיפול במים ובשפכים הנסחרת באוסטרליה נמצאת בהפסקת מסחר שם עד להשלמת התהליך מחרתיים

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

תגובה אלרגית חריפה לטונה: שני אנשים אושפזו לאחר שאכלו בסניף ארומה ת"א

שני בני אדם שאכלו טונה בסניף ארומה ברחוב מנחם בגין בת"א טופלו במרכז הרפואי איכילוב ● אישה בת 41 במצב קשה מאוד לאחר שאיבדה את הכרתה והייתה במצב של שוק עמוק ● השני הוא גבר בן 34 שהגיע לקבל טיפול עקב כאבי ראש ודפיקות לב מואצות ● המקרים דווחו למשרד הבריאות