גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפד שוב התערב בשוקי הכספים: האם זה רק בגלל גורמים טכניים?

הפד הזרים מיליארדי דולרים לשוק הריפו כדי לבלום עליית ריביות שעוררה חשש ממחסור פתאומי במזומנים ● מה הוא שוק הריפו, מה הקשר בין הריביות שלו לריבית של הפד, ולמה האירועים האחרונים הפכו לשיחת היום בשווקים?

ראש הפד, ג'רום פאוול / צילום: רויטרס
ראש הפד, ג'רום פאוול / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה זה יותר מעשור הזרים אתמול הפדרל ריזרב מזומנים לשוקי הכספים על מנת להוריד את הריביות. הבנק המרכזי אמר כי יעשה זאת שוב לאחר שגורמים טכניים הובילו למחסור פתאומי במזומנים, וכך הוא עשה זאת היום לפני פתיחת המסחר.

השאלה היא מה בעצם גרם לעליית הריביות בקטע החיוני אך המוזר במקצת של המערכת הפיננסית - השוק להסכמי רכישה חוזרת,  repo) Repurchase Agreement).

מה הוא שוק ה-repo?

ריפו הוא שוק שבו צד אחד מלווה מזומנים בערך שווה פחות או יותר לניירות ערך, בדרך כלל אג"ח אוצר. השוק הזה קיים כדי לאפשר לחברות שמחזיקות בהרבה ניירות ערך אך חסרים להן מזומנים ללוות כסף בזול. הוא מאפשר לצד עם הרבה מזומנים להרוויח תשואה קטנה בסיכון נמוך, כי הוא מחזיק באג"ח כביטחונות.

מרכיב מפתח בשוק הוא שהלווה של המזומנים מסכים לרכוש חזרה את האג"ח הללו בתאריך מאוחר יותר, לעתים קרובות כבר למחרת, במחיר גבוה במקצת. ההפרש הזה במחיר קובע את ריבית הריפו. הריבית הזו יכולה לעלות מכמה סיבות, אך זה קורה במיוחד כשיש מחסור במזומנים במערכת, והלווים מוכנים לשלם יותר כדי לקבל אותם.

מי מעורב בשוק הריפו?

ריפו הוא רכיב חיוני בעבודת וול סטריט, ודרך חשובה להרוויח ריבית למשקיעים גדולים וקטנים - כולל כל אחד שיש לו חשבון חיסכון בשוק הכסף. המלווים של האג"ח בשוק הריפו הם לעתים קרובות קרנות גידור וברוקרים בוול סטריט שיש להם תיקים גדולים, אך הם זקוקים לכסף למימון מסחר יומיומי. ספקי המזומנים נוטים להיות קרנות כספיות (לטווח קצר) או מנהלי נכסים אחרים שרוצים להשקיע מזומנים על בסיס קצר טווח בסיכון נמוך.

מה קרה הפעם?

ריביות הריפו צמודות מאוד בדרך כלל לריבית הקרנות של הפדרל ריזרב, שנעה כעת בין 2% ל-2.25% והיא גם ריבית הטווח הקצר בין מוסדות פיננסיים. אבל ריבית הריפו גאתה במפתיע לזמן קצר שלשום (ב') מעל 5% ועלתה שוב אתמול (ג'), מה שהעלה את האפשרות של מחנק במימון שהפתיע סוחרים.

מה הקשר בין ריבית הקרנות של הפד לשוק הריפו?

ריבית הקרנות הפדרליות היא שוק להלוואות בלי ביטחונות ללילה אחד (24 שעות) של יתרות בין בנקים ועוד כמה צדדים. יתרות הן הכסף שבנק מחזיק בפדרל ריזרב. כדי להסדיר תשלומים ועסקאות נוספות, הבנקים מפצים זה את זה ביתרות. אם הם זקוקים ליתרות, הם לווים אותם מבנקים אחרים. הריבית שבה הם לווים היא ריבית הקרנות הפדרליות, והפד מנסה להחזיק אותה בטווח צר. כשהפד מוריד ריבית, זו הריבית שהוא מוריד. לפד יש תפקיד ייחודי בשוקי הריפו: כשהוא מלווה כספים בעסקאות ריפו, הוא מלווה יתרות חדשות שנוצרו. כשהוא נכנס לשוק הריפו, הפד יכול להוסיף כך עוד יתרות, ולשפר את הנזילות בשוק ההלוואות.

מה גרם לתזוזה בשוק הריפו?

איש אינו יודע בוודאות מה קרה ביומיים האחרונים. הפעילים מצביעים על כמה התרחשויות בו זמנית שגרמו אולי למלווי האג"ח לשלם לפתע הרבה יותר כדי לקבל מזומנים.

יום שני היה תאריך היעד לחברות לבצע את תשלומי המס הפדרלי שלהן. זה הוציא מזומנים ממכשירים כמו קרנות כספיות, שחברות השתמשו בהן כדי להעביר כסף לאוצר. בנוסף, יום שני היה גם יום הסליקה של אג"ח בשווי 78 מיליארד דולר של האוצר, כלומר ש-78 מיליארד דולר במזומן הפכו לאג"ח.

יחד, שני הגורמים הללו יכלו לגרום ל"מחסור במזומנים במערכת, ולעלייה חדה בריביות ללילה", אמר תומאס די גלומה, מנהל וראש יחידת המסחר באג"ח אוצר בחברת סיפורט גלובל הולדינגס. תיאוריה אחרת היא שמסיבה כלשהי, הסוחרים-הפעילים לא היו מוכנים למחנק המזומנים הצפוי.

למה זה חשוב?

כשריביות הריפו מתנהלות תחת לחצים חזקים ולא צפויים, המשקיעים תוהים אם הסיבה היא קצרת טווח וטכנית, או שיש מקור רציני יותר של מתח בשוק, כמו עלייה בתפיסת הסיכון או מחנק רציני במזומנים, כמו הפסדים גדולים ממסחר.

"בימים הקרובים נדע אם היה זה רק שילוב של גורמים ספציפיים, או עדות לכך שהבעיה חמורה ויסודית יותר", כתבו אנליסטים של BMO שוקי הון בסקירה ללקוחות.

איך זה קשור לפדרל ריזרב?

בהתחשב בקשרים בין שוקי המימון לטווח קצר, עלייה בריביות הריפוי יכולה להיות גם אינדיקציה לכך שהפדרל ריזרב צריך להתערב בצורה ישירה יותר בשוק כדי להחזיק את ריבית הקרנות שלו בטווח היעד שלה.

הפדרל ריזרב בניו יורק ניסה אתמול לייצב את השוק בהצעה של עסקאות ריפו שלו בריבית יעד, למרות שהיו לו קשיים טכניים. השאלה אם הפד צריך לפעול ביתר תקיפות כדי לשמורה על ריביות נמוכות היא עניין לדיונים לוהטים. אפילו הנשיא טראמפ מעורב בדיון, וטוען שהפד אינו פועל מספיק בתחום זה.

עליית ריבית הריפו יכולה להגביר את הלחצים על הפד לעשות משהו דרסטי יותר, כמו לקנות שוב אג"ח אוצר.

"בטווח הארוך יותר, הצוותים שלנו מאמינים שצריך יהיה לעשות יותר כדי לטפל בבעיית אי ההתאמה של הנזילות, כאשר תדירות העליות החודשיות או הרבעוניות בריביות המימון ל-24 שעות עולות למראית עין", כתבו אנליסטים של בנק וולס פארגו בסקירה שלהם. 

עוד כתבות

שאול שני / צילום: איל יצהר

שנה לאחר כישלון ההנפקה: ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית

ריבון קומיוניקיישנס הציבורית חתמה על הסכם למיזוג עם ECI של שאול שני תמורת 32.5 מיליון ממניותיה ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הישראלית הוותיקה בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ריבון פחות מרוצים מהמהלך ושווי השוק שלה נחתך ברבע בארה"ב

גיל הפרישה / צילום: רמי זרנגר, יח"צ

הוויכוח על גיל הפרישה לנשים: להאריך או לא להאריך

העלייה בתוחלת החיים מדלדלת את קופות הפנסיה, וכבר לא מאפשרת להתעלם מהפתרון המתבקש: העלאת גיל הפרישה לנשים ● השאלה היא מה אמורות לעשות נשים שרוצות להמשיך לעבוד, אך לא מוצאות עבודה בגלל אפליה על בסיס גיל ● 'ליידי גלובס' פנה למנהלות הבכירות בישראל, כדי שיתפסו צד בוויכוח

עיישה באו  / צילום: באדיבות השגרירות האמריקאית בישראל

הדרך משכונת מצוקה לנאס"א: "לא ידעתי שמהנדסת חלל זה משהו שאדם באמת יכול להיות"

עיישה בואו הייתה תלמידה בינונית, חובבת ספרי מדע בדיוני בשכונת מצוקה במישיגן, שרק רצתה עבודה יציבה כפקידה ● איך בכל זאת הפכה למהנדסת בנאס"א? בראיון ל"גלובס" היא מספרת על המורה ששינה את חייה ועל הרגע שהבינה שבו הנראות שלה חשובה יותר מהמדע שהיא עושה

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה ללא שינוי סביב רמת השיא; טבע צנחה ביותר מ-4%

הנאסד"ק והדאו ג'ונס ננעלו ללא שינוי, ומדד S&P טיפס ב-0.1% ● דחיית משפט האופיואידים בשלושה חודשים הכבידה על מניית טבע ● סיסקו נפלה לאחר תחזית חלשה שסיפקה זה הרבעון השני ברציפות ● וולמארט היכתה את תחזית הרווח למניה ● סין רכשה תוצרת חקלאית מארה"ב אך פחות מהצפוי

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו

ורד רמון ריבלין / צילום: רמי זרנגר

יש לי חולשה לחוזקות

ב–2001 התפרסם המחקר של מכון גאלופ, שתפר תוכנה לזיהוי חוזקות אינדיבידואליות. ברור שרצתי לבדוק מה החוזקות שלי ● הטור הפותח בגיליון נובמבר של 'ליידי גלובס'

 מנכל IMC אורן שוסטר/ צילום:  איל יצהר

"כשמסתכלים על חברות קנדיות שמוכרות קנאביס בעשרות מיליוני דולרים ברבעון, קשה לדבר על יתרון של ניסיון בגידול. הן כבר עקפו אותנו"

בשבוע שעבר הצליחה חברת IMC מקיבוץ גליל ים לתקוע דגל ישראלי שני מעבר לים, כשהפכה לחברת גידול הקנאביס הראשונה להתחיל להיסחר בבורסה בקנדה ● בראיון ל"גלובס" מדבר המנכ"ל אורן שוסטר על הגאות של התחום והנפילה שבדרך, הקושי לגייס באקלים הנוכחי וכיצד רואים בחו"ל את ישראל: "כל הזמן קיבלנו פידבקים מהמשקיעים, שהדבר העיקרי שמטריד אותם לגבי חברות ישראליות הוא אי הוודאות"

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

וול סטריט / צילום: רויטרס

עליות בוול סטריט לאור דיווח על הסכם קרב בין ארה"ב -סין

היועץ הכלכלי של הבית הלבן לארי קודלו אמר כי ארה"ב וסין קרובות לסיים את מלחמת הסחר ולהגיע להסכם ● המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת: בשנחאי הבורסה איבדה 0.64% וביפן הניקיי טיפס 0.7%

חברת סיסקו / צילום: רויטרס

סיסקו מספקת תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות; המניה נפלה ביותר מ-7%

סיסקו אכזבה את המשקיעים כאשר סיפקה תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● פסגות: "בעידן הנוכחי של ריביות נמוכות במיוחד, חברות בעלות תזרים מזומנים יציב וחזק מסוגה, המחזירות למשקיעים היקף גדול מהתזרים מהוות נכס מעניין"

איז'י בלנק / צילום: אורי שדה

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף חושב שהם "לא מספיק קולניים, אבל כן משפיעים"

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף, איז'י בלנק, מצהיר שהוא מודע לזה שפרויקטים של התחדשות עירונית הם הפוטנציאל האמיתי של הוספת יחידות דיור בערים, אבל מצטער על כך שהם "הורסים את כל הצמחייה ברחוב"

 איל זמיר  נדב ארגמן  אבי בלוט בנימין נתניהו ואביב כוכבי בחדר המלחמה בבסיס מטכ”ל/ צילום: קובי גדעון לע"מ

הכין לימונדה: כך ניצל נתניהו את פירות הסיכול המוצלח בעזה

אף אחד לא חושד בדרג הצבאי כי פעל למען הצרכים הפוליטיים של ראש הממשלה בחיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● אבל מהרגע שהמטוסים יצאו למשימת הסיכול וחזרו בשלום, הפך נתניהו כל היבט אפשרי של ההתרחשויות הביטחוניות לכלי לצרכיו הפוליטיים ● פרשנות

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ לראשי בלוק הימין: שחררו את נתניהו מהתחייבות בלוק 55

חמישה ימים להרכבת הקואליציה: יו"ר כחול לבן פנה לראשי מפלגות הימין וביקש כי יסללו את הדרך להקמת ממשלת אחדות לאומית בין כחול לבן לליכוד ● בנט: "כל ניסיון שלכם להפריד בינינו ייכשל. אנחנו נאמנים לגוש הימין"

רבקה מיכאלי / צילום: ניצן הפנר

"לא בטוח שמה שמצליח בת"א יצליח בחוץ. בתל אביבים יש משהו יותר פתוח"

רבקה מיכאלי, אנרגטית כתמיד, רצה מהפקה להפקה, מסדרה להצגה ● ראיון רציני־מצחיק על הצלחה כלכלית, הצגות לתל אביבים ואבנר נתניהו

שי ניצן בטקס הפרידה של איילת שקד ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

המכתב והנזיפה: פרקליט המדינה ניסה לגייס שופטים לתמיכה בפרקליטות

לפי הדיווח, בין המכותבים הם שופט העליון, עוזי פוגלמן, בעבר בכיר בפרקליטות, ועוד שורה של כמה שופטים בבית המשפט המחוזי ● בפרקליטות מסרו: "הנהלת הפרקליטות נוהגת מזה שנים לשמור על קשר עם פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות" ● דוברות הרשות השופטת: "מדובר בתקלה והשופטים המכהנים יוסרו מרשימת התפוצה"

סניף של ברגר קינג/ צילום:  יקי טל

הקרב על הקציצה עולה מדרגה: ברגר קינג בדרך להביא לישראל המבורגר צמחוני משלה

ענקית המזון המהיר החלה לשווק בארה"ב המבורגר מבוסס חלבון צמחי, ומספר הלקוחות החדשים זינק • בינתיים הקציצה הפופולרית לא יכולה לנחות באירופה בשל דרישות תקינה, וברשת מצאו פתרון יצירתי: יוניליוור תייצר עבורם גרסה לשוק האירופי • איזו גרסה תגיע לישראל?

קווין לאב / צילום: רויטרס

כושר עמידה: הספורטאים מוציאים מהארון את הדיכאון והחרדות

קשר השתיקה סביב קריסות נפשיות של ספורטאים הותר בשנים האחרונות, והם מספרים על דיכאונות וחרדות ● אבל גופי הספורט עדיין לא מעניקים תמיכה פסיכולוגית ● התוצאה: הפסדים

וורן באפט, תלמידו של בנג'מין גרהאם / צילום: ריק ווילקינג, רויטרס

ההשקעה של וורן באפט בטבע: השווי עלה, אך ברקשייר הת'אוויי עדיין הפסידה מאות מילוני דולרים

פורסמו ההחזקות הרבעוניות של ברקשייר הת'אוויי (שבבעלות וורן באפט) בחברת טבע. אין שינוי מרבעונים קודמים, עדיין מחזיק בסוף הרבעון השלישי בכ-43.2 מיליון מניות טבע ● השוני המרכזי הוא שמחיר המניה עלה מ-6.88 דולר בסוף הרבעון ל-9.37 דולר נכון לאתמול, לכן שווי ההחזקה של באפט הוא כ-405 מיליון דולר

מעדיפים דירות חדשות / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מדד הדירות מוכיח: חוסר משילות, חוסר מנהיגות והמחסור במישהו שיעצור לרגע לעשות חושבים

מי זוכר שהמטרה של מחיר למשתכן הייתה להוריד את מחירי הדירות? ● תנו להם לדבר על הגי'האד האיסלאמי ועל הנבצרות – ונפוליטיקאים ינהרו לאולפנים בהמוניהם; תנו להם לדבר על מדיניות דיור – והאולפנים יישארו ריקים. ובמצב כזה המחירים עולים ● פרשנות