גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפד שוב התערב בשוקי הכספים: האם זה רק בגלל גורמים טכניים?

הפד הזרים מיליארדי דולרים לשוק הריפו כדי לבלום עליית ריביות שעוררה חשש ממחסור פתאומי במזומנים ● מה הוא שוק הריפו, מה הקשר בין הריביות שלו לריבית של הפד, ולמה האירועים האחרונים הפכו לשיחת היום בשווקים?

ראש הפד, ג'רום פאוול / צילום: רויטרס
ראש הפד, ג'רום פאוול / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה זה יותר מעשור הזרים אתמול הפדרל ריזרב מזומנים לשוקי הכספים על מנת להוריד את הריביות. הבנק המרכזי אמר כי יעשה זאת שוב לאחר שגורמים טכניים הובילו למחסור פתאומי במזומנים, וכך הוא עשה זאת היום לפני פתיחת המסחר.

השאלה היא מה בעצם גרם לעליית הריביות בקטע החיוני אך המוזר במקצת של המערכת הפיננסית - השוק להסכמי רכישה חוזרת,  repo) Repurchase Agreement).

מה הוא שוק ה-repo?

ריפו הוא שוק שבו צד אחד מלווה מזומנים בערך שווה פחות או יותר לניירות ערך, בדרך כלל אג"ח אוצר. השוק הזה קיים כדי לאפשר לחברות שמחזיקות בהרבה ניירות ערך אך חסרים להן מזומנים ללוות כסף בזול. הוא מאפשר לצד עם הרבה מזומנים להרוויח תשואה קטנה בסיכון נמוך, כי הוא מחזיק באג"ח כביטחונות.

מרכיב מפתח בשוק הוא שהלווה של המזומנים מסכים לרכוש חזרה את האג"ח הללו בתאריך מאוחר יותר, לעתים קרובות כבר למחרת, במחיר גבוה במקצת. ההפרש הזה במחיר קובע את ריבית הריפו. הריבית הזו יכולה לעלות מכמה סיבות, אך זה קורה במיוחד כשיש מחסור במזומנים במערכת, והלווים מוכנים לשלם יותר כדי לקבל אותם.

מי מעורב בשוק הריפו?

ריפו הוא רכיב חיוני בעבודת וול סטריט, ודרך חשובה להרוויח ריבית למשקיעים גדולים וקטנים - כולל כל אחד שיש לו חשבון חיסכון בשוק הכסף. המלווים של האג"ח בשוק הריפו הם לעתים קרובות קרנות גידור וברוקרים בוול סטריט שיש להם תיקים גדולים, אך הם זקוקים לכסף למימון מסחר יומיומי. ספקי המזומנים נוטים להיות קרנות כספיות (לטווח קצר) או מנהלי נכסים אחרים שרוצים להשקיע מזומנים על בסיס קצר טווח בסיכון נמוך.

מה קרה הפעם?

ריביות הריפו צמודות מאוד בדרך כלל לריבית הקרנות של הפדרל ריזרב, שנעה כעת בין 2% ל-2.25% והיא גם ריבית הטווח הקצר בין מוסדות פיננסיים. אבל ריבית הריפו גאתה במפתיע לזמן קצר שלשום (ב') מעל 5% ועלתה שוב אתמול (ג'), מה שהעלה את האפשרות של מחנק במימון שהפתיע סוחרים.

מה הקשר בין ריבית הקרנות של הפד לשוק הריפו?

ריבית הקרנות הפדרליות היא שוק להלוואות בלי ביטחונות ללילה אחד (24 שעות) של יתרות בין בנקים ועוד כמה צדדים. יתרות הן הכסף שבנק מחזיק בפדרל ריזרב. כדי להסדיר תשלומים ועסקאות נוספות, הבנקים מפצים זה את זה ביתרות. אם הם זקוקים ליתרות, הם לווים אותם מבנקים אחרים. הריבית שבה הם לווים היא ריבית הקרנות הפדרליות, והפד מנסה להחזיק אותה בטווח צר. כשהפד מוריד ריבית, זו הריבית שהוא מוריד. לפד יש תפקיד ייחודי בשוקי הריפו: כשהוא מלווה כספים בעסקאות ריפו, הוא מלווה יתרות חדשות שנוצרו. כשהוא נכנס לשוק הריפו, הפד יכול להוסיף כך עוד יתרות, ולשפר את הנזילות בשוק ההלוואות.

מה גרם לתזוזה בשוק הריפו?

איש אינו יודע בוודאות מה קרה ביומיים האחרונים. הפעילים מצביעים על כמה התרחשויות בו זמנית שגרמו אולי למלווי האג"ח לשלם לפתע הרבה יותר כדי לקבל מזומנים.

יום שני היה תאריך היעד לחברות לבצע את תשלומי המס הפדרלי שלהן. זה הוציא מזומנים ממכשירים כמו קרנות כספיות, שחברות השתמשו בהן כדי להעביר כסף לאוצר. בנוסף, יום שני היה גם יום הסליקה של אג"ח בשווי 78 מיליארד דולר של האוצר, כלומר ש-78 מיליארד דולר במזומן הפכו לאג"ח.

יחד, שני הגורמים הללו יכלו לגרום ל"מחסור במזומנים במערכת, ולעלייה חדה בריביות ללילה", אמר תומאס די גלומה, מנהל וראש יחידת המסחר באג"ח אוצר בחברת סיפורט גלובל הולדינגס. תיאוריה אחרת היא שמסיבה כלשהי, הסוחרים-הפעילים לא היו מוכנים למחנק המזומנים הצפוי.

למה זה חשוב?

כשריביות הריפו מתנהלות תחת לחצים חזקים ולא צפויים, המשקיעים תוהים אם הסיבה היא קצרת טווח וטכנית, או שיש מקור רציני יותר של מתח בשוק, כמו עלייה בתפיסת הסיכון או מחנק רציני במזומנים, כמו הפסדים גדולים ממסחר.

"בימים הקרובים נדע אם היה זה רק שילוב של גורמים ספציפיים, או עדות לכך שהבעיה חמורה ויסודית יותר", כתבו אנליסטים של BMO שוקי הון בסקירה ללקוחות.

איך זה קשור לפדרל ריזרב?

בהתחשב בקשרים בין שוקי המימון לטווח קצר, עלייה בריביות הריפוי יכולה להיות גם אינדיקציה לכך שהפדרל ריזרב צריך להתערב בצורה ישירה יותר בשוק כדי להחזיק את ריבית הקרנות שלו בטווח היעד שלה.

הפדרל ריזרב בניו יורק ניסה אתמול לייצב את השוק בהצעה של עסקאות ריפו שלו בריבית יעד, למרות שהיו לו קשיים טכניים. השאלה אם הפד צריך לפעול ביתר תקיפות כדי לשמורה על ריביות נמוכות היא עניין לדיונים לוהטים. אפילו הנשיא טראמפ מעורב בדיון, וטוען שהפד אינו פועל מספיק בתחום זה.

עליית ריבית הריפו יכולה להגביר את הלחצים על הפד לעשות משהו דרסטי יותר, כמו לקנות שוב אג"ח אוצר.

"בטווח הארוך יותר, הצוותים שלנו מאמינים שצריך יהיה לעשות יותר כדי לטפל בבעיית אי ההתאמה של הנזילות, כאשר תדירות העליות החודשיות או הרבעוניות בריביות המימון ל-24 שעות עולות למראית עין", כתבו אנליסטים של בנק וולס פארגו בסקירה שלהם. 

עוד כתבות

אורי פדרמן - בעלים של קפה לנדוור  / צילום: איל יצהר, גלובס

אחרי 13 שנה: קפה לנדוור נפרדת מאסם-נסטלה ותופץ ע"י שסטוביץ

ל"גלובס" נודע כי מוצרי הקפה של לנדוור יעברו בהדרגה להפצת שסטוביץ • לפי הערכות, פעילות זו צפויה להביא לשסטוביץ תוספת למחזור של כ-5 מיליון שקל בשנה

מתוך התוכנית "בואו לאכול איתי" / צילום: מתוך יוטיוב

ב"כאן" מקדמים שיתוף-פעולה עם נטפליקס. לא כולם מרוצים

ל"גלובס" נודע כי תאגיד השידור הציבורי פועל להעלות את התכנים שלו על הפלטפורמה של נטפליקס ● אם המהלך ייצא לפועל, התאגיד לא יקבל תשלום ● מפיקי הטלוויזיה זועמים: "הפרת הסכמי זכויות יוצרים"

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ירידות מתונות בוול סטריט; הזהב מעל 1,600 דולר, לראשונה מאז 2013

אפל הודיעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות שפרסמה בגלל השפעות וירוס הקורונה על הפעילות הכלכלית בסין, מנייתה מאבדת יותר מ-2% ומניות הספקיות שלה נפגעות גם כן ● המדדים המובילים באירופה סיימו את יום המסחר בירידות של 0.8%-0.5% ● מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה ממשיכה להתחזק לאחר העלאות מחיר יעד גם מצד האנליסטים הספקנים

מנכ"ל מימון ישיר, ערן וולף  / צילום: מימון ישיר

מימון ישיר מתקרבת לבורסה: תצא לרוד שואו בשבועות הבאים לקראת הנפקה לפי שווי של כ-1.5 מיליארד שקל

הנפקת מימון ישיר, המשתייכת לקבוצת צור שמיר, רוכבת על הגאות במניותיהן של חברות האשראי החוץ-בנקאי בבורסת תל אביב ● התחום נחשב לכזה שעדיין אינו קרוב למיצוי הפוטנציאל הקיים בו

ביל גייטס ואלון מאסק / צילומים: HANNIBAL HANSCHKE, Olivier Chassignole/ AP

ביל גייטס רכש פורשה חשמלית, ואלון מאסק לא נשאר חייב

גייטס חשף לאחרונה כי החליט לרכוש את אחת מהמתחרות של יצרנית הרכבים החשמליים טסלה ● בתגובה, מאסק עקץ את גייטס בטוויטר

אלון יחזקאלי, ירון אלבוים וטל תמיר, מייסדי וויליוט / צילום: איל יצהר, גלובס

וויליוט גייסה 20 מיליון דולר כדי להפוך כל חפץ למכשיר מחובר

עד כה גייסה החברה 70 מיליון דולר ● הסכום שגויס נועד לשמש את החברה כדי לבצע פיילוטים נוספים עם לקוחות

שי אהרונוביץ / צילום: שלומי יוסף, יח"צ

ברשות המסים עובדים על חוק שיבהיר מהו "תא משפחתי" לצורך חיוב במס רכישה

על רקע שפע תכנוני המס שנולדו בעקבות מס הרכישה הגבוה בישראל (8%), שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, ילד או הורה, הודיע היום סמנכ"ל מיסוי מקרקעין ברשות המסים, שי אהרונוביץ', כי רשות המסים פועלת על מנת להסדיר את הנושא בחקיקה

נועם זילברשטיין, מנהל חטיבת הגלאים הגלובלית / צילום: יח"צ

GE מרחיבה את פעילותה בישראל בתחום הפיתוח של מכשירי הדמיה מתקדמים

ההחלטה להרחיב את הפעילות - בעקבות מענק של 50 מיליון שקל מרשות החדשנות

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת משנה תוואי ליישום משטר ההון הרגולטורי ומכין את הקרקע להגברת דיבידנדים בביטוח

אתמול פרסם הממונה על רשות שוק ההון טיוטות של "מפות דרכים להתאמת הוראות סולבנסי 2 למתכונת האירופית ולאימוצו של תקן דיווח כספי בינלאומי (IFRS) מספר 17" ● מניות חברות הביטוח, שהתחזקו אתמול בעקבות הודעת ברקת, ירדו היום בממוצע בכ-1.3%, בצל הסנטימנט השלילי בשוקי ההון

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

ת"א ננעלה בירידות; סלקום קפצה לאחר רכישת גולן טלקום

ת"א 35 ירד ב-0.8%, ת"א 125 נחלש ב-0.75%, ומדד ת"א 90 איבד 0.45% ● מדדי הטכנולוגיה והבנקים ירדו בכ-1% ● סלקום תרכוש את גולן טלקום ב-600 מיליון שקל ● טאואר פספסה את תחזיות הרבעון הרביעי ומספקת תחזית הכנסות נמוכה לרבעון הראשון של 2020

מנור וכפיר גינדי / צילום: דן שטרן

האחים מקניון TLV שרוצים לכבוש את אירופה ב-10 אירו לגרם קנאביס: "מאמינים שאנחנו יודעים לבנות מותג"

כשכבר היה נראה שגורלה נחרץ, חברת הקנאביס קאנומד קיבלה חבל הצלה מפתיע מהאחים מנור וכפיר גינדי, בעלי חברת הנדל"ן הפרטית גינדי השקעות ● בראיון ל"גלובס", מספר מנור גינדי מה גרם להם להצטרף לתחום

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

הערכות: הוט תבקש לבחון את המיזוג שלה עם פרטנר במקביל למיזוג סלקום וגולן טלקום

בהוט שוקלים לבקש מהמדינה שלא לתת אישור למיזוג של סלקום עם גולן טלקום לפני שיבחנו את פוטנציאל המיזוג של הוט עם פרטנר ● בהוט מאמינים כי המיזוג שלה עם פרטנר טומן בחובו יתרונות ברמה הלאומית, ולכן על הרגולטור לבחון את שני המיזוגים במקביל

שעוני פייר קארדן / צילום: יח"צ

רולטיים קיבלה את הזיכיון הבלעדי לייבוא מותג השעונים פייר קארדן

השעונים של המותג ישווקו ברשת חנויות אימפרס ובאתר האונליין שלה ובחנויות שעונים נוספות בטווח מחירים שינוע בין 560-880 שקלים

בנימין נתניהו/ צילום: רויטרס

יש תאריך: משפטו הפלילי של רה"מ נתניהו ייפתח ב-17 במרץ 2020

המשפט ייפתח בהקראת כתב האישום; עם זאת, הליך ההוכחות בתיק צפוי להתחיל רק בעוד כחצי שנה ● לפי החלטת ביהמ"ש, הדיון ב-17 במרץ ייערך במעמד הנאשמים - כלומר נתניהו יצטרך להגיע לדיון

השופט מגן אלטוביה / צילום: בירן בוצ'צ'ו

רשות המסים תשלם לנישום הוצאות חסרות תקדים של 290 אלף שקל

זאת לאחר שבית המשפט קבע כי הרשות ניסתה להתנער מהסכם שומה שערכה עם אותו נישום ולחייבו, שלא בצדק, במס בהיקף כ-30 מיליון שקל

סוגיית תשלום המעמ בגין הטיפים טרם הושלמה / צילום: שלומי יוסף

יציבות במשרות הפנויות במשק; איפה חסרות הכי הרבה ידיים עובדות?

לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בממוצע חודשי, מספר המשרות הפנויות המבוקשות ביותר הן למהנדסים ● אלפי משרות פנויות גם בתחום המכירות ● ומה בתחום המסעדנות?

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

רשמית צה"ל מודיע על הקמת אגף אסטרטגיה ואיראן

זאת כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שמקדם הרמטכ"ל אביב כוכבי ● האגף החדש יכלול בשלב ראשון את החטיבה האסטרטגית וחטיבה קשרי החוץ, ושתי משימותיו העיקריות יהיו תכנון אסטרטגיה צבאית ו"ריכוז הפעולות לעיצוב ולתכנון המערכה למול הזירה האיראנית"

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

משפחת פישמן תחמוק מאחריות משפטית? מחלוקת בין לאומי והפועלים על הצעת פשרה בתיק פשיטת הרגל

איש העסקים פושט הרגל מנסה לקדם פשרה שכוללת מחיקה של התביעות המשפטיות נגד ילדיו ורעייתו בתמורה לתשלום פעוט ● ל"גלובס" נודע כי בנק לאומי כבר הסכים לפשרה, שנתקעה כי בנק הפועלים דרש הזרמה של עשרות מיליונים ● לאומי: "מתנגדים בתוקף להסדר המוצע"

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

"יש חברות סייבר מדהימות בישראל, צ'ק פוינט היא לא אחת מהן"

ניר צוק, מייסד חברת פאלו אלטו נטוורקס, החל את דרכו המקצועית בצ'ק פוינט ועזב אותה לטובת הקמת חברות מתחרות • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר למה האסטרטגיה של פאלו אלטו טובה יותר משל המתחרות, ועוקץ גם את מיקרוסופט: "הסתכלתי על החברות שהם רכשו ומצאתי דברים חסרי ערך"

אייל מליס, ענת גבריאל / צילומים: יוסי זמיר, אנצ'ו גוש. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

האוטו של תנובה: בוחנת כניסה למשלוחי המכולות

חברת המזון הגדולה בישראל במגעים לכניסה למיזם המכירה המקוונת לסופרמרקטים שכונתיים שהקימה יוניליוור • המיזם מציע לסופרמרקטים ומכולות תשתית להקמת אתר מכירות ברשת • שיתוף-פעולה שכזה עשוי להיות כפוף לאישור הרשות לתחרות