גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מייסד ConsenSys ג'ו לובין: "בלוקצ'יין תהיה תשתית האמון של העולם"

בפאנל שעסק בבלוקצ'יין ומטבעות קריפטו בכנס ג'רני של EY ישראל ו"גלובס" אמר חיים פינטו מבנק הפועלים: "אנו צריכים לעבוד מול פקידי מדינה שמבינים בטכנולוגיה ובכלכלה" ● עמרי בן דוד, ויולה ונצ'רס: "נתחיל לראות קריפטו משמש לתשלומים וסחר, ולא משנה אם דרך ליברה של פייסבוק או מטבע קריפטו סיני"

ג'וזף לובין, מייסד חברת הבלוקצ'יין Consensys / צילום: יח"צ, Zaza Weissgerber
ג'וזף לובין, מייסד חברת הבלוקצ'יין Consensys / צילום: יח"צ, Zaza Weissgerber

"היינו רוצים לעבוד מול פקידי מדינה שמבינים מספיק בטכנולוגיה ובכלכלה, כך שהם יוכלו אפילו להציע כיצד לשפר דברים", כך אמר חיים פינטו, מבנק הפועלים, בפאנל בנושא בלוצ'יין וקריפטו במסגרת כנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" שהתקיים במלון הילטון בתל אביב.

פינטו חזה כי "בקרוב נוכל לראות יותר טוקנים - אסימונים וירטואליים בעלי שימושים שונים - עוד לפני שנראה מטבעות קריפטו מגיעים למיינסטרים". הסיבה לכך, הסביר פינטו, היא שיש "תהליך שלם שצריך לקרות ביקום המקביל - היקום הרגולטורי".

עם זאת פינטו לא צופה כי מטבעות הפיאט - המטבעות המדינתיים ה"רגילים" - עומדים להיעלם בקרוב. "אולי הם יעברו תהליך של טוקניזציה ואולי הם בכלל ישנה צורה ויהפכו למטבעות או שטרות אחרים".

מנחת הפאנל, שלי הוד מויאל מ-iAngels, שאלה האם אנו זקוקים לטכנולוגיית הבלוקצ'יין מעבר לשימושיה לשם הנפקת מטבעות קריפטוגרפיים. ג'וזף (ג'ו) לובין, מייסד ConsenSys ומחלוצי פלטפורמת הבלוקצ'יין את'ריום, השיב לה כי "בעתיד יהיו הרבה פרוטוקולים מבוזרים, והרבה מהטכנולוגיה הזו נבנית כבר עכשיו. הטכנולוגיה הזו נבנית בהתאם לצורכי הפרטיות, כדי שנוכל להנות מאמון רב יותר. הטכנולוגיה הזו תשנה את הכל בסופו של דבר ותהפוך לתשתית האמון של הכוכב שלנו".

"בעולם בונים היום את האינטרנט המבוזר שאפשר לקרוא לו ווב 3.0 או 4.0", אמר עוד לובין, "זהו עולם מבוזר שבו יפעלו חוזים חכמים על פלטפורמות כמו את'ריום אבל לא יהיו הרבה כאלה. נתחיל לראות אחסון מבוזר, ניהול זהויות מבוזרות וכו', הרבה פרוטוקולים מבוזרים. הרבה מהטכנולוגיות נבנות עכשיו כדי להגביר את הפרטיות וכדי שנוכל ליהנות מאמון רב יותר. למשל בטכנולוגיות חדשות לניהול מרכזי נתונים, השאיפה היא לוודא שמיעוט לא יוכל לעשות מניפולציה לרשת. הרבה מהטכנולוגיה נבנית עכשיו עבור מרכיב הפרטיות כדי שנוכל ליהנות מאמון רב יותר, אבל נצטרך גם שכבה שתאפשר פעולות בסדרי גודל משמעותיים (סקייל)".

עוד אמר לובין, כי "קריפטו הוא מקרה אחד שמדגים את השימוש בבלוקצי'יין, אבל באמצעות יצירת נדירות דיגיטלית אפשר יהיה לקבל עוד כל מיני דברים, בין אם זה טוקן שמייצג משהו אחר בין אם זה נכס נדל"ן ובין אם זה דמויות של חתולים וירטואליים. לגבי עולם המטבעות, קריפטו יהיה רק אחד ממכלול אופנים לייצג ערך, אבל לא חלק גדול ממנו". לדברי לובין, "קיים יותר חוב לבנקים המרכזיים מאשר כסף. ולכן נזדקק למשטר מוניטרי חדש לעולם. מערכות כמו ליברה של פייסבוק יכולה להיות בחירה טובה, וצריכים עוד כמותה".

על ליברה, פרויקט מטבע בהובלת פייסבוק שהשקתו מתוכננת לשנת 2020, אמר לובין כי מדובר "בפרויקט שיהיה טוב לקהילת הבלוקצ'יין כשיושק. אבל הדבר תלוי בשאלה עד כמה פייסבוק תהיה קשורה לזה. למרות מה שאומרים - הם ישלבו את מה שהם יודעים עכשיו עם ההיסטוריה הפיננסית שלנו. אם הם יריצו על זה למידה עמוקה, זה כבר דיי מפחיד".

עמרי בן דוד מיולה ונצ'רס אמר בהקשר זה כי "אחד מהשימושים של הליברה יהיה לשכנע אותנו לקבל את הליברה תמורת עצמנו - תמורת הפעילות שלנו בפייסבוק".

לו קרנר, מ-CryptoORacle, התייחס גם הוא לפייסבוק ואמר כי "יש להם חברה של חצי טריליון להגן עליה. אם אובר הייתה מבקשת רשות לעשות כל דבר לא הייתה אובר". קרנר הוסיף עוד כי קריפטו עבורו "זה מנגנון תמריצים לחברי הקהילה לעשות מה שטוב לקהילה". עם זאת, אמר קרנר, כי הוא "רוצה להיות גם חלק מסביבה שבה הוא יודע מה החוקים". לדבריו, "המצב כעת הוא שלפעמים אומרים לנו מה הכללים, אבל משקרים לנו. ואם לא משקרים לנו, אז בהמשך הדרך לא מספרים לנו כאשר הם מעדכנים אותם. קריאת ההשכמה שלי היתה כשאשתי החלטה להתגרש ממני והייתה לה בעצם גישה לכל הכסף שלי. את זה אפשר לעשות בעולם של מערכות מרכזיות אבל בעתיד, עם מערכות מבוזרות, תהיה לי יותר שליטה על הנכסים שלי, במקום מצב שבו הם נמצאים בבריכה אחת, שבה כל אחד יכול לקחת לעצמו נתח מכל סיבה שהיא. בקיצור, אם אתחתן שוב אתחתן על הבלוקצ'יין".

לדבריו הגיב עמרי בן דוד, מוויולה ונצ'רס, שאמר "אני לא יודע לגביי ייעוץ נישואים או גירושים אבל מאמין בבלוקצ'יין תאגידי. הרעיון הוא שיכול להיות בעלים ולהעביר ערך. אם יש כמה שותפים שמחפשים לעשות משהו יחד, כמו בשרשרת אספקה, או ברפואה - הם יוכלו לבנות דברים מעניינים סביב זה, וזה הקריטריון שלנו. העולם מתפתח ונתחיל לראות קריפטו לתשלומים וסחר אלקטרוני, וזה לא משנה אם זה יהיה דרך ליברה או מטבע קריפטו סיני חדש או המטבע של ג'יי פי מורגן, אבל זה יקרה בקרוב. היום אי אפשר להעביר בקלות חלקים של נכסי נדל"ן או של קרן הון סיכון אבל בקריפטו נוכל".

לשאלת המנחה הוד מויאל האם בקרוב הבלוקצ'יין יהפוך למיינסטרים השיב שיב חן צור מארנסט יאנג ארה"ב, כי "הצרכן הסופי לא ירגיש שהוא עובד על בלוקצ'יין. כמו שהוא לא מרגיש את הדאטה בייס שהוא משתמש בו כשהוא שולח סרטון יוטיוב באפקליציה בסמארטפון".

רוצים להתעדכן בענייני בלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים? הצטרפו לערוץ הטלגרם קריפטו גלובס.

עוד כתבות

שומרים בדרום קוריאה לבושים מסיכת פנים / צילום: Lee Jin-man, AP

משרד החוץ: אזהרות מסע ליפן, תאילנד ודרום קוריאה

משרד החוץ ממליץ להימנע מנסיעה למדינות בשל התפרצות נגיף הקורונה בתחומן

תוכניות המחיר למשתכן ברחבי הארץ / צילום: אייל פישר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

הפתעה לפני הבחירות: הגרלה נוספת של מחיר למשתכן יוצאת היום לדרך

מטה הדיור הודיע כי יפתחו היום שורה של הגרלות קטנות ל-851 דירות באזור הצפון בלבד ● רוב הדירות יהיו בחיפה, הנוספות יהיו בחצור הגלילית ובנוף הגליל

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

בהלת הקורונה צבעה את הבורסה באדום בוהק: ת"א 90 צלל ב-3.3%, פתאל צנחה 7%

באיטליה עלה מספר הנדבקים ל-100 איש ● כל מניות ת"א 35, מלבד פריגו, נצבעו באדום בוהק; ת"א 35 איבד 2.3%, מדד הבנקים צנח ב-2% ● מחר הודעת הריבית של בנק ישראל; לידר: "קיים סיכוי לא מבוטל להורדה"

דירות חדשות בבניינים שעברו תמ"א 38 לעומת דירות בפרויקט חדש / צילום: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

רוצים חדש מהניילון? האם הקונים מעדיפים דירות חדשות בתמ"א 38 או בפרויקטים חדשים

מה הפרש המחירים בין דירה חדשה שהוקמה בפרויקט תמ"א 38 לכזו שנבנתה בפרויקט חדש? השמאי אייל נקב בדק שורה של עסקאות נדל"ן שבוצעו בכמה פרויקטים במרכז נתניה והגיע לממצאים מעניינים ● ניתוח עסקה

סנדרס באירוע בחירות בתיכון בקליפורניה / צילום:AP Damian Dovarganes

פרשנות: הסיכויים של ברני סנדרס? "7 מתוך 10"

נצחון מוחץ במקדימות של נבאדה מעמיד אותו גבוה בפיסגה - הישג מדהים בשביל סנאטור זקן ממדינה צפונית קטנטנה ● האם מישהו עדיין מסוגל לעצור אותו? מעידת מייקל בלומברג בוויכוח הטלוויזיוני בשבוע שעבר מקטינה מאוד את הסיכוי

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

משחקי כבוד? הנהלת חדשות 13 בישרה על הבנות; הוועד טוען: אין הסכם

למרות הצהרות הנהלת חדשות 13 על הבנות בדרך להסכם, כך נכתב במייל לעובדים שהוציא ועד עובדי חדשות 13: "חשוב לנו להבהיר: בניגוד למה שנכתב בהודעה לתקשורת שהנהלות רשת וחברת החדשות הוציאו, טרם נחתם איתנו כל הסכם"

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

סנדרס: "לא אגיע לאיפא"ק, הוועידה נותנת במה לגזענות"

סנדרס, המתמודד המוביל במירוץ על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, הודיע אתמול כי לא ישתתף בוועידה ● "אני מוטרד מכך שהשדולה מספקת במה לנואמים שמשמיעים דעות קדומות ומתנגדים לזכויות הבסיסיות של הפלסטינים"

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

ישראל הוציאה כבר יותר מ-100 מיליון שקל על היערכות לנגיף הקורונה

הסכומים שהופנו להיערכות הועברו מתוך המכסה התקציבית החודשית שקיבל משרד הבריאות מהחשב הכללי באוצר רוני חזקיהו ● עד כה לא היה צורך להקצות תקציבים על חשבון משרדים אחרים

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

הלחץ על הבורסה בת"א נמשך; ירידות שערים חדות, מדד הביטוח צולל כמעט 4%

פתאל ממשיכה את הצלילה מאתמול ונחתכת יותר מ-4% ● כל מניות מדד-35 נסחרות עמוק באדום, למעט אנרג'יאן שמתחזקת בכ-1.5% ● מניית באטם היא היחידה שעולה במדד ת"א-90 ● ירידות של עד 3.5% בביטוח, בתקשורת ובגז

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

"השווקים לא מתמחרים נכון את הנזק שעלול לגרום נגיף הקורונה. ההתאוששות לא תהיה מהירה כמו אחרי הסארס"

הכלכלן פרופ' סטפן רואץ', בכיר לשעבר במורגן סטנלי ומומחה עולמי לכלכלת אסיה, מזהיר שההתאוששות ממשבר הקורונה לא תהיה מהירה כמו בסארס ולא מבין מדוע השווקים שברו שיאים עד לאחרונה, אבל מציע לשמור על פרופורציות ● "כשאתה בתוך המשבר הוא נראה תמיד יותר קשה ממה שהוא באמת"

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

הבנקים מציגים: חזית אחידה במאבק על הכנסות של עשרות מיליוני שקלים בשנה

שישה בנקים הציגו עמדה משותפת כדי לבלום הכרעה שיפוטית עקרונית ● העילה: בקשה שגרתית של דיירי פרויקט בת"א כי ביהמ"ש יורה לבנק מזרחי-טפחות להאריך את תוקף הערבויות שהוצאו לקבלן, "א. דורי" ● הבנקים חששו כי תתקבל בקשה להשית עליהם את עמלת הארכת תוקף הערבות

אישה מחופשת יושבת על ספסל באחת הסמטאות של ונציה / צילום: Luca Bruno, Associated Press

התפרצות הקורונה באיטליה: בוטל פסטיבל המסיכות בוונציה

בסוף השבוע מתו שני בני אדם מהנגיף בצפון איטליה, וכן נרשמו 134 מקרי הידבקות ● כעת במשרד הבריאות שוקלים להרחיב את חיוב הבידוד הביתי גם על השבים מאיטליה

שחקני הסדרה "ציידים" (אל פאצ'ינו במרכז) / צילום: Willy Sanjuan, AP

סצינה שמעודדת מכחישי שואה? מכון אושוויץ נגד "ציידים" של אמזון

"ציידים", הסדרה החדשה של אמזון, ספגה ביקורת על טעם גרוע ממכון ההנצחה של מחנה המוות אושוויץ בגלל תיאור מעשי זוועה במחנות המוות הנאצים: "המצאת משחק פייק של שחמט אנושי אינה רק טיפשות וקריקטורה מסוכנת"

מגדל אקרו נדל"ן, תל אביב / הדמיה: סטודיו 84

ROOMS תפעיל חללי עבודה בשלוש קומות במגדל "אקרו נדל"ן" בת"א

החברה מבית פתאל תשלם לאקרו כ-4.3 מיליון שקל לשנה עבור השטח שנמצא במגדל "אקרו נדל"ן" ● המגדל שנבנה כיום נמצא בפינת הרחובות המסגר ויצחק שדה ● במתחם כולו מתוכננים 14 מגדלים – מרביתם בייעוד של תעסוקה ● חברת חללי העבודה חתמה על הסכם נוסף מול אקרו ברעננה

בורסת מילאנו / צילום: רויטרס

מחריפות הירידות באירופה; סטוקס 600 נחתך ב-3%, מילאנו צוללת 4%, החוזים בניו יורק צוללים

צעדים חריפים של ממשלת איטליה בעקבות מקרה מוות רביעי במדינה כתוצאה מהנגיף ● החוזים העתידיים בניו יורק מצביעים על צלילה של 600 נקודות בדאו ג'ונס ● סיאול צללה ב-4% לאחר שרמת ההתראה בקוריאה הדרומית הועלת ל"דרגה הגבוהה ביותר"

קורונה / צילום: רויטרס Heo Ran

"לא עוד מהמורה בדרך; הקורונה מגבירה את הסיכוי להפחתת הריבית"

דריכות לקראת החלטת הריבית של בנק ישראל מחר ● כלכלני פועלים מעריכים כי "השווקים הפיננסיים עוברים לגלם בהדרגה תרחיש בו וירוס הקורונה זה לא עוד מהמורה בדרך" ● ומה יקרה לצמיחה בשוק המקומי בעקבות השלכות הקורונה? ● התחזית השבועית של "גלובס"

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

מסתמן: בכלירמרק ידרשו להעלות את הריבית ליינות ביתן לכ-10%

הדד ליין של יינות ביתן להשלמת העסקה עם כלירמרק מתקרב, אך בינתיים שוררת אי ודאות בנוגע למתווה הסופי ● לפי גורמים, מסתמן כי ידרשו בקרן להעלות את הריבית על ההלוואה לכ-10% ● בנוסף, ל"גלובס" נודע כי המנכ"לים הפוטנציאליים התבקשו להכין תוכנית עבודה ואף נפגשו עם עובדים

המטוס הדרום קוריאני שנחת בבן גוריון וחזר על עקבותיו / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

מכה קשה בכנף: לפי ארגון התעופה הפגיעה בענף היא 29 מיליארד דולר

הפגיעה מתרחבת לכל ענפי התיירות - תעשיית הכנסים, המלונות, הסעות ועוד ● עיקר הנזק - ביטול טיסות בקווים לסין ובתוך המדינה ● ההפסדים עלולים לגדול ככל שהנגיף יתפשט בעולם ויבוטלו טיסות ליעדים נוספים ● גוברות הקריאות לממשלות לסייע לעסקים

צילום משחק כדורגל לטלוויזיה/צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

איגוד מפיקי הטלוויזיה נגד אק"ט: "תיאום מחירים אסור ופגיעה בעובדים"

התלונה הוגשה לממונה על התחרות, ומיד לאחריה הגיעה גם תגובתו החריפה של האיגוד המייצג את עובדי הסט ● אק"ט: "המפיקים מבקשים להמשיך ולהעסיק את עובדי מקצועות הסט בצורה פוגענית ללא זכויות"

מטוס הרטרו של אל על / יחצ אל על

אפקט הקורונה: אל על מייקרת את מחירי ההובלה האווירית ב-100%

כשאר חברות התעופה העולמיות, אל על נקלעה למשבר עם פרוץ וירוס הקורונה ● תגובת החברה: "בנתיבים בהם נדרשת טיסת העברה של חברה זרה ובה הועלו המחירים הדבר משתקף במחיר הסופי, אולם אין מדובר בהעלאה או ברווח של אל על"