גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

היקף של 270 מיליארד דולר לשנה: זה ענף ההשקעות החם הבא

בשנה האחרונה הושקעו יותר מ-270 מיליארד דולר באנרגיות מתחדשות, והתעשייה העולמית כבר שווה יותר מטריליון דולר ● האנרגיות החלופיות נהפכו למשתלמות יותר לצרכן בזכות טכנולוגיות שפיתחו יזמים כמו גיא סלע, ממייסדי סולאראדג' - שנפטר בטרם עת, אבל בידיעה כי המהפכה הושלמה

אנרגיות מתחדשות. השקעה עם רווח כללי וחברתי / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
אנרגיות מתחדשות. השקעה עם רווח כללי וחברתי / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

אחרי שנים של חלוציות, השקעות שנטרפו והרבה מאוד סובסידיות, השקעות באנרגיות חלופיות נהפכו לכדאיות גם ללא התערבות ממשלתית.

ברמת התמחור, אנרגיה סולארית או אנרגיית רוח הצליחו להשתוות לאנרגיות המופקות מכוהל, מדלקים ואף מגז טבעי, ובשנים הקרובות הן צפויות להיות אפילו משתלמות יותר. מבחינת הצרכנים, ההחלטה נעשתה פשוטה יחסית: "אם זה עולה לי אותו דבר, וגם מועיל לסביבה - למה לא".

ההשקעה באנרגיות חלופיות הניבה מאות אחוזים למשקיעים בשנים האחרונות - טרנד ירוק בהשקעות, אבל לא קנאביס. רק בשנה האחרונה הושקעו יותר מ-270 מיליארד דולר באנרגיות מתחדשות, ושווי התעשייה העולמית כבר עולה על טריליון דולר.

רק לפני עשור היה נראה כי הסיכויים לייצר מהפכה של ממש באמצעות אנרגיות אלה - שהיוו בקושי 1% מייצור החשמל בארה"ב - אפסיים. אמנם הגז הוא עדיין המלך הבלתי מעורער בארה"ב, כשיותר מ-40% מהחשמל שם מיוצר על ידי גז, אבל כבר כיום כ-25% מהחשמל בארה"ב מיוצר ע"י אנרגיות חלופיות.

סולאראדג' ממשיכה להסתכל קדימה

מספר העובדים המועסקים בפיתוח ובבנייה של מתקנים המייצרים אנרגיות חלופיות בתחום הסולארי עולה על מספרם בתחום הגז, ובתחום אנרגיית הרוח המספר משתווה לזה שבתחום הגז. פיתוח תחנות כוח המונעות בטכנולוגיות סולאריות או רוח נראה מבטיח יותר כיום - ודאי בהשוואה לתחנות גרעיניות, שמתיישנות מוקדם מדי ונסגרות, ואפילו מתחנות אנרגיית גז, שהביקורת והרגולציה עליהן מתהדקת ולא בטוח שיספיקו להחזיר בכלל את ההשקעה.

איך אנרגיות חלופיות נהפכו גם למשתלמות? כמו תמיד, עם זמן ועם יזמים מדהימים. לפני כחודש הלך לעולמו היזם גיא סלע, ממייסדי חברת סולאראדג', שנפטר בטרם עת, אבל בידיעה כי המהפכה הושלמה. באחרונה נרשמה צניחה של יותר מ-90% בעלות הפאנלים הסולאריים, צניחה של 80% במחירי הסוללות שאוגרות את האנרגיה, ועלייה ביעילות של ניצולת האנרגיה הסולארית ביותר מ-25%. כל אלה הפכו את האנרגיה הסולארית ואנרגיית הרוח לזולות בהשוואה לאנרגיה מבוססת דלקים או אנרגיה גרעינית, ביותר משני שלישים מהמקומות בעולם.

סולארדג', החברה שהוביל סלע במשך יותר מ-11 שנה, היא חברה טכנולוגית המפתחת ומייצרת מערכות לאופטימיזציה וניטור של אנרגיה סולארית. החברה נסקה כבר לשווי של 4 מיליארד דולר, יותר מפי ארבעה על המחיר בהנפקה, עם שיעורי צמיחה של עשרות אחוזים במכירות וברווחיות. החברה הצליחה עד כה להתגבר על התחרות מסין, וכבשה נתח שוק של יותר מ-35% בארה"ב, הן במערכות סולאריות ביתיות והן במערכות מסחריות. הטכנולוגיה שלה נחשבת לטכנולוגיה פורצת דרך, שמשפרת משמעותית את ניצולת האנרגיה הסולארית מהפאנלים ומפחיתה את עלות האנרגיה ביותר מ-20%.

אחרי סדרה של רכישות, סולאראדג' מסתכלת קדימה ומתכוונת להתפתח לכיוון של אגירת החשמל ואספקה יציבה שלו (להתחרות בסוללות שמייצרות חברות כמו טסלה ואחרות), תוך שילוב של המערכות שלה ישירות בפאנלים הסולאריים של חברות נבחרות.

זה המקום לגילוי נאות: בשלהי 2016, עמית לעבודה הסביר לי היטב מדוע סולאראדג' תהיה אחת ממובילות המהפכה, ולמה הערך שלה לצרכן הסופי כל כך חשוב. מאז שווי החברה נסק פי חמישה.

הריבית האפסית האיצה את ההתפתחות

התייעלות אנרגטית והפחתת עלויות הורידו את הצורך בסובסידיות ממשלתיות - מה שהפחית משמעותית את הסיכון בהשקעה, והביקוש לחשמל ולאנרגיה בעולם רק יעלה. נוסף על כך, נראה כי בהשקעות אלה המזל משחק תפקיד קטן יותר. השמש זורחת מדי בוקר, הרוח מגיעה מדי יום, ומחירי החשמל מפוקחים לרוב - ולכן אינם תנודתיים כמו מחירי הנפט, הגז או דלקים אחרים.

הריבית האפסית האיצה את ההתפתחות: יותר מעשור אנחנו מדברים על החיפוש הבלתי פוסק אחר תשואה אלטרנטיבית לריבית האפסית או השלילית. האלטרנטיבות המתבקשות הן כמובן קרנות ריט. אחרי עלייה מטאורית בשוק הנדל"ן למגורים והנדל"ן המניב, קרנות הריט עברו לשווקים נוספים, כמו חוות שרתים, שהביקוש להן נסק בעקבות התפתחות טכנולוגיית מחשוב הענן, וחוות סולאריות או חוות רוח, שנהפכו לרווחיות ובלתי תלויות בהטבות ממשלתיות. הסיכון נמוך, העלויות סבירות, המימון זמין ומשתלם - אז למה לא?

אחת הדוגמאות לחברה מקומית שהצליחה לנצל את תנאי השוק התומכים, הן מבחינת הרווחיות וההתייעלות והן מבחינת תנאי האשראי הנוחים, היא חברת אנלייט. החברה מתמחה בפיתוח וברכישת פרויקטים מניבים לאנרגיה חלופית, רוח וסולארית. החברה נסקה בתוך שנים ספורות לשווי שוק של 2.5 מיליארד שקל, לאחר שרק בשנה האחרונה הכפילה את שוויה עם קרוב ל-20 פרויקטים - חלקם כבר מניבים, חלקם בהקמה וחלקם בתכנון.

הצמיחה המהירה של החברה היא תולדה של ביקוש אדיר לשימוש באנרגיות מתחלפות, תמחור זול יותר מהקמת תחנות כוח המונעות בגז או נפט, וכמובן רווחיות שאינה תלויה רגולטורית - מה שמגדיל את אפשרויות המימון של החברה. ההתייחסות לפרויקטים אלה דומה מאוד לנכס מניב, ולכן הכללים החשובים הם שיעורי הניצולת של האנרגיה, המקבילים לשיעור תפוסה, מחיר ותנאי מימון.

דוגמה לחברה ישראלית נוספת בתחום היא כמובן אנרג'יקס, שמפתחת, מקימה ומתפעלת תחנות כוח באנרגיות מתחלפות כמו אנרגיית רוח ואנרגיה סולארית. החברה מתמקדת בשוק הפולני, ובאחרונה פרצה גם לארה"ב. אנרג'יקס, שהוקמה ב-2009, נושקת כבר לשווי שוק של 3.5 מיליארד שקל, כאשר גם במקרה שלה ההאצה בשווי התחילה כבר ב-2017. החברה נהנית הן מתזרים קבוע בפרויקטים מחוברים ומניבים, הן מפרויקטים בהקמה והן מפרויקטים בתכנון.

בתוך 20 שנה ישתוו לגז ונפט

בעקבות הצניחה במחירי הנפט והגז בעשור האחרון, היה נדמה כי עתידן של האנרגיה הסולארית או אנרגיית הרוח אינו מזהיר במיוחד. תגליות מאגרי הנפט והגז עלו משמעותית בעקבות טכנולוגיות הסקרים התלת-ממדיים, השיפורים בטכנולוגיות הקדיחה וההפקה הגדילו הן את שיעורי ההצלחה והן את התפוקה של הבארות, ומחירי הנפט צנחו לממוצע של 50 דולר לחבית.

למרות זאת, פוטנציאל השיפור והפחתת העלויות של אנרגיות חלופיות גדול יותר. ההערכות הן כי עד לשנת 2040 מחצית מהחשמל בעולם ייוצר על ידי אנרגיות חלופיות כמו אנרגיות סולאריות או רוח, ובתוך 40 שנה חלקן של תעשיית הדלקים והכוהל בתעשיית החשמל יצנח לפחות מ-20%. שיפורים טכנולוגיים וירידה במחיר הסוללות רק יאיצו את התהליך. ההערכות הן כי בסין ובהודו יותר מ-60% מהחשמל ייוצר על ידי טכנולוגיות להפקת אנרגיה סולארית ורוח עד לשנת 2050, ובאירופה קרוב ל-90%.

השבוע נוכחנו כיצד מתקפת טרור במעוז שדות הנפט של ערב הסעודית עשויה לשבש את הכלכלה הגלובלית, כשמחיר הנפט נסק בתוך דקות ביותר מ-14% על רקע הפגיעה באספקת הנפט הסעודית למשך פחות מחודש ימים. התלות בנפט הסעודי אמנם לא תרד כל כך מהר, אבל בתוך שני עשורים היא תהפוך לזניחה יותר. העולם ירוויח פעמיים: פחות זיהום אוויר ופחות זעזועים בעקבות מתקפות טרור על מאגרי נפט וגז. 

הכותב הוא האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה או מכירה או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

עוד כתבות

קרקע למכירה, בנימינה / צילום: בר אל

מדיניות רמ"י: תמריץ שלילי ליישובים חקלאיים

התמריצים המוצעים לחקלאים תמורת השבת קרקעות חקלאיות עשויים להצטמצמם משמעותית אחרי הבחירות

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

בעקבות משבר הקורונה: אל על נערכת לפיטורי 1,000 עובדים

מנכ"ל אל על גונן אוסישקין הורה לסמנכ"לים בחברתו לגבש תוכנית מיידית לפיטורי עובדים ● היום דיווחה החברה על הפסקת טיסותיה לאיטליה ולבנגקוק ועל דחיית השקת הטיסה לטוקיו ● בנוסף דיווחה אל על כי נזקי משבר הקורונה עלולים להסתכם בפגיעה של עשרות מיליוני דולרים בהכנסות

חנן שמש, מיזמי ויו"ר קרן הגשמה  / צילום: איל יצהר, גלובס

יזמית הנדל"ן רותם שני רוצה להנפיק אג"ח בבורסה כדי להחזיר הלוואות של 63 מיליון שקל מקרן הגשמה

הריבית האפקטיבית של הלוואות הקרן לחברה היא בשיעור של 14.5% ● בעלי השליטה אבי טוריסקי ויהודה ידידיה מבקשים לשדרג את שכרם ● זוגתו לשעבר של אחד השותפים בחברה תובעת את רותם שני ב-30 מיליון שקל בגין שירותים משפטיים

איתמר בן גביר  / צילום:תמר מצפי

מה עומד מאחורי הורדת החשיפה לעמוד הפייסבוק של מפלגת עוצמה יהודית?

מפלגת עוצמה יהודית התלוננה לוועדת הבחירות על כך שפייסבוק הורידה את החשיפה לעמוד של עו"ד איתמר בן גביר בגלל חשש שהמפלגה תיכנס לכנסת ● בפייסבוק טוענים כי הסיבה היא "ההפרות הרבות והחמורות של כללי הקהילה מצד בן גביר"

הפודקאסט קדמא / צילום: קדמא, נעם אשכולי, יח"צ

כך הפכה הדרך מחיפה לירושלים למסע מזורז להכרת העולם היהודי

לעיתים הנפש מתנקה בדרך לא שגרתית ● כך הפכה הדרך חזרה לירושלים ממשחק הכדורגל בחיפה למסע בעקבות העם היהודי ● המלצת פודקאסט ● האזינו

בני גנץ ובסאם גאבר / צילום: הערוץ הערבי ואתר פאנט, יח"צ

בכחול לבן נזכרו לחזר אחרי הקול הערבי, אבל הפיצו מסרים סותרים

לאחר שנתניהו פתח בקמפיין לעידוד הצבעה בקרב החברה הערבית, גם בכחול לבן התראיינו לעיתונות הערבית ● על דף המסרים: ניסיון למזער נזקים בשל התמיכה בתוכנית טראמפ, אבל גם שתי עמדות מנוגדות לגבי חוק הלאום

רביולי במילוי גבינות ותרד של יהלומה לוי / צילום: אמיר מנחם

מהדורת כיס: המאכל שמאפשר מקסימום חוויה במנה אחת

כמעט בכל עדה ומטבח עממי קיימים כיסונים וכופתאות ● בארוחה שתוקדש להם בקרוב לכבוד יום האישה הבינלאומי, הם יזכו לכבוד עם דגש על העצמה נשית

סקר הסקרים

נתניהו מתחזק וכך גם הרשימה המשותפת: סקר הסקרים בפעם האחרונה לבחירות מועד ג׳

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

עצירה בהזמנות של טיסות לסין  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כאוס תעופתי בצל הקורונה: כמה עולה היום טיסה בתוך סין ואיך ישראל מגרשת תיירים

מישהו עוד זוכר שהתייר הסיני היה הכי נחשק בענף? ואיך הגענו למצב שבו מגרשים תיירים מישראל? ● וירוס הקורונה פגע פגיעה קשה בענפי התיירות והתעופה, כך היא נראית בשטח ● צ'ק אין לסופ"ש

אישה בבית חולים בספרד שם אובחן מקרה קורונה / צילום: נאצ'ו דוצ'ה, רויטרס

בהלת הקורונה נמשכת בשווקים: נעילה שלילית בוול סטריט בסופו של השבוע הגרוע ביותר מאז 2008

הנפט צנח בלמעלה מ-4% ● בורסות לונדון, גרמניה, צרפת ואיטליה ננעלו בירידות של למעלה מ-3% על רקע החששות הגוברים מווירוס הקורונה ● מספר הנדבקים בנגיף ברחבי העולם עומד על יותר מ-83 אלף איש

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

התפרקות בנעילת המסחר בוול סטריט: צניחה של 4.6% במדדים בדרך לשבוע הגרוע מאז משבר הסאבפריים

ירידות חדות בשווקים בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין ● שלושת המדדים בניו יורק השלימו נפילה של 10% מהשיא ● הדאקס הגרמני צנח ב-3.2%, הפוטסי ב-3.4%, הבורסה בהולנד נפלה ב-3.75% ● הנפט מתרסק מתחת ל-50 דולרים לחבית ● יפן תקפיא את הלימודים בבתי הספר עד לאביב

37 אלף נשים בישראל דיווחו על הטרדה במקום העבודה בתוך שנה / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

דעה: נשים שמהססות לשווק את עצמן לעולם לא יתקדמו

אז, במקום להמתין שמישהו יגלה כמה אתן מוכשרות ויפרסם זאת ברבים, עשו זאת בעצמכן! דאגו לשווק את עצמכן - מנהלות שמעדיפות לדבוק בעבודה המקצועית השוטפת, אך מזניחות את פעילות השיווק של תוצאות פעילותן – סופן שהן והקידום נתקעים

אלון מאסק / צילום: John Raoux, AP

אלון מאסק: יתכן והכלכלה הסינית תעקוף את כלכלת ארה"ב

סיטואציה בה סין אכן תעקוף את כלכלת ארה"ב, עלולה להוסיף דלק למתחים המלווים את יחסי הכוחות ואת מלחמת הסחר בין שתי המעצמות ● "יסוד המלחמה הוא כלכלה", אמר מאסק. "אם אתה לא חדשני, אתה הולך להפסיד"

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"

יוליה שמאלוב–ברקוביץ’, יו”רית הרשות השנייה  / צילום: כדיה לוי

אולי את לא מבינה עד הסוף את תפקיד העיתונות? "זה מצחיק. ניהלתי מאות עיתונאים בווסטי"

ליו"רית הרשות השנייה יש בטן מלאה על התקשורת: על מיזוג רשת וערוץ עשר שיצא לדרך בניגוד להמלצתה, על הקלטות השר קרא על ערוץ 20 לפיהן הוא שולט ברשות השנייה ועל ההחלטה להדיח אותה מהתפקיד ● הזמנו אותה לפודקאסט "אוף דה רקורד" וניסינו להבין מה היא בעצם רוצה

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

גנץ פיטר את היועץ ישראל בכר בעקבות פרסום הקלטת

אתמול פורסמה ב"חדשות 12" קלטת שבה נשמע בכר אומר שגנץ יחשוש לתקוף את איראן וכי הוא יהיה ראש ממשלה לא אמיץ ● כחול לבן: "בכר נקלע למארב מתוכנן שכלל ניצול אישי, שימוש באמצעים פסולים והונאה - שיטופלו בציר המשפטי"

רצת המרתון הישראלית לונה צ’מטאי / צילום: Martin Meissner, רויטרס

כש-14 ימי בידוד מאיימים יותר מהנגיף עצמו

ליגת האלופות מוכיחה בינתיים שהיא חזקה מהקורונה ● עם זאת, הנגיף כבר מתחיל לאיים על אירועי ספורט אחרים בכל העולם - בעיקר על האולימפיאדה בטוקיו ● הדילמה של הספורטאים הישראלים בשלב זה היא איפה להתאמן והאם כשיחזרו לארץ ייאלצו להיכנס לבידוד

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין המורשע ערן אייל נעצר וצפוי לגירוש מארה"ב

היזם הישראלי-דרום אפריקאי, שהורשע לפני כחודשיים בהונאת משקיעים בשתי חברות שהקים וניהל, מוחזק במעצר כשבוע ● בינתיים ממשיכה להתנהל התביעה שהוגשה נגד אייל על ידי רשות ניירות ערך האמריקאית בגין הונאה בהנפקת מטבעות דיגיטליים למיזם Shopin

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות