גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

“לפעמים אתה מוותר על חלק קטן מהפרטיות שלך, והתועלת מזה היא מאוד גדולה"

לקוחות אמזון זועמים על החדירה לפרטיות? ד"ר יואל מארק, הישראלית הבכירה ביותר בענקית הקמעונאות המקוונת, מסבירה למה זה דווקא לטובתנו ● בראיון לגיליון 50 המשפיעות של "ליידי גלובס" היא גם חושפת את הרציונל שמאחורי אלקסה, העוזרת האישית הדיגיטלית הפופולרית בעולם

ד"ר יואל מארק / צילום: רמי זרנגר
ד"ר יואל מארק / צילום: רמי זרנגר

לפני כחודשיים דיווחה ענקית הקמעונאות המקוונת, אמזון, שהיא שומרת מידע קולי אישי שנאסף דרך הרמקולים והאפליקציות שלה, ומשתמשת בו כדי לבצע שינויים באלקסה, פלטפורמת ההפעלה הקולית שלה. לקוחות אמזון ברחבי העולם זעמו על החדירה לפרטיות, ותוך זמן קצר אמזון התקפלה והוסיפה כפתור שמאפשר לחסום את איסוף המידע.

ד"ר יואל מארק, סגנית נשיא באמזון העולמית ומי שאחראית על פיתוחים מהותיים בפלטפורמה הקולית (אלקסה), סבורה שהבהלה הייתה מוגזמת. "יש תפיסה של פרטיות, ויש את המציאות של פרטיות. כמדענית אני יכולה להגיד לך שאנחנו מאוד זהירים עם האופן שבו אנחנו משתמשים במידע. אני עובדת היום על אלגוריתמים שמבטיחים בצורה פורמלית את פרטיותם של המשתמשים. מאוד חשוב לנו להגן על הלקוחות, ואנחנו עובדים על זה קשה. אגב, אנחנו מתחילים מהצרכים של הלקוח, אנחנו לא דוחפים לך משהו שאת לא רוצה, אלא עונים על צורך שלך. לפעמים אתה מוותר על חלק קטן מהפרטיות שלך, למשל, חושף את גילך, והתועלת שיוצאת מזה היא מאוד גדולה. זה מה שהחוקרים והמהנדסים שלנו עושים בצורה אתית ונקייה".

מארק, שמכהנת כבר שנתיים בתפקיד, מתמקדת בפיתוח חוויית הקניות של משתמשי אלקסה. "בשנה האחרונה התבגרנו, והטמענו שיטות חדשות. באופן ספציפי עבדנו על שדרוג חוויית החיפוש והורדת רמת התסכול, כדי שאנשים יקבלו בדיוק מה שהם צריכים. אתה יכול להגיד לאלקסה בדיוק מה אתה רוצה, לא משנה עד כמה שם המוצר מורכב או ארוך, ותקבל את זה".

אתם פונים בעיקר לקהל הצעיר, שהתרגל לקניות אונליין?

"לא בהכרח. חמותי מתגוררת בפריז ודוברת צרפתית, וכשנתנו לה טלפון סלולרי, לקח לה המון זמן להתרגל לכל האפליקציות, אפילו עם הוואטסאפ זה היה סיוט. בביקור האחרון שלי בצרפת קניתי לה Echo Show (רמקול חכם עם מסך קטן, שכולל גם את היכולות של אלקסה, ג"ח) דובר צרפתית, והסברתי לה שכל מה שהיא צריכה לעשות זה לדבר אל המכשיר, פשוט להגיד מה שהיא חושבת בלי לחשוב פעמיים. יותר חשוב, אם היא נופלת בבית כשהיא לבדה, והטלפון שלה לא בהישג יד, כפי שכבר קרה בעבר, היא יכולה להתקשר לגיסי, שהוא רופא ומתגורר בקרבת מקום, באמצעות דיבור לאלקסה, והוא יגיע לחלץ אותה.

"זה עבד כמו קסם, סופסוף היא לא מפחדת מהטכנולוגיה. זה מקסים כשאנשים מבוגרים קופצים למים, ופשוט מנסים. עכשיו אני מתכננת ללמד אותה ואת אמא שלי לתקשר אחת עם השנייה משני צדי הים התיכון. אנחנו בני מזל שאנחנו חיים בתקופה הזו. אני מרגישה שאני עוזרת להקל על החיים של אחרים, בכל רחבי העולם.

"מתי תהיה אלקסה גם בעברית? אין לי מושג. יש לה עוד הרבה מה ללמוד לפני שזה יקרה. חוץ מזה, אנחנו חיים בחברת מהגרים, ואני מאמינה שרוב הישראלים יודעים לדבר אנגלית, גם המבוגרים".

"אני מנהלת כבר 20 שנה בחברות אמריקאיות גדולות, ולמדתי כמה חשוב לתקשר, אפילו להיות בתקשורת מוגזמת, ותמיד להבהיר את עצמך". ד"ר יואל מארק / צילום: רמי זרנגר

מארק היא מחלוצות תחום המחקר בתחום מנועי חיפוש וכריית מידע ברשת. יש מעט מאוד נשים בתחומי הטכנולוגיה, מה שמעלה את השאלה האם זו הסיבה לכך שפיתוחים טכנולוגיים רבים מתאימים פחות לנשים, או לא מייצגים אותן כראוי. "זה לא נושא שנחקר, אבל אני חושבת שיש יותר הבדלים בשימוש בין דורות שונים מאשר בין נשים לגברים", אומרת מארק. "בכל מקרה, אנחנו מדברים על מוצרים שבהם כולם לומדים - גם האדם לומד את המכונה, וגם המכונה לומדת את האדם - כך שכל הזמן מתרחשת אבולוציה. אגב, 50% מצוות המנהלים שמדווחים לי הם נשים, וזה מאפשר גיוון בחשיבה ותמונה כוללת יותר. בינה מלאכותית היא שדה נהדר עבור נשים".

מה מבדל נשים שהגיעו לצמרת התאגידים?

"זה קצת עניין של מזל, וקצת עניין של התמדה. בדור שלי היו פחות נשים בהייטק, היינו צריכות להתאמץ יותר ולהילחם על אור הזרקורים. אגב יש יתרונות לזה שאת מיעוט, כי אם את טובה יש יותר סיכוי שיזכרו אותך. אני מאמינה שבדור הנוכחי המצב שונה לגמרי, יש הרבה יותר הזדמנויות. זה לא רק עניין של עבודה קשה. הדבר הראשון שאנחנו צריכים לעשות זה להנחיל לנשים צעירות את הרעיון שזה בסדר ללכת למקומות שהן יהיו מיעוט בהם, אפשר להפוך את זה ליתרון".

אם יש משהו שמלהיב את מארק במיוחד אלה מנועי חיפוש. "למעשה, זו אחת הסיבות שהצטרפתי לאמזון. חיפשתי הזדמנות לייצר חדשנות, ומצאתי את זה בתחום החיפוש הקולי. לא מזמן הייתי בכנס בינלאומי, והמסר המרכזי שם היה שעתיד החיפוש נמצא בתחום הקולי. Ambient Computing, מחשוב סביבתי (קרי הפעלת מחשב באמצעות דיבור לחלל האוויר), משולב בעוזרות קוליות, זה משהו שעומד להפוך למציאות. זה לא רק אלקסה, זה בכל החברות הגדולות, וישראל נמצאת בחזית הפיתוח של זה".

להיות אפקטיבית בניהול

"אני מנהלת כבר 20 שנה בחברות אמריקאיות גדולות, ולמדתי כמה חשוב לתקשר, אפילו להיות בתקשורת מוגזמת, ותמיד להבהיר את עצמך, להסביר למה עשית משהו או אמרת משהו. ב-90% מהמקרים, הבעיות עם קולגות ופרטנרים נובעות רק מחוסר הבנה", קובעת מארק.

"אני מאמינה שהשטן נמצא בפרטים הקטנים, ולכן חשוב להשקיע ולכתוב את הנרטיב של מהלך שאתה רוצה לעשות יחד עם הצוות שלך. זה מכניזם שעוזר לכולם, גם לך עצמך - אתה הופך הרבה יותר יעיל. לכאורה, כשאתה עובד על המסמך הזה אתה איטי יותר בעבודה השוטפת, אבל בסוף זה הופך את העבודה שלך ליותר מהירה ויותר איכותית.

"ודבר אחרון - אני אוהבת ישיבות קצרות. אפשר לעבוד על הכנסת המסמכים לישיבה במשך הרבה זמן, אבל עדיף לדון בדברים בקצרה ולא להסתובב במעגלים. חוץ מזה, אחרי יותר משעה כולם ממילא מאבדים ריכוז".
עצה ניהולית שעבדה בשבילי. "הישראלים הם אובר-משיגנים, רוצים להשיג דברים מהר, ובגלל הרקע שלי בתחום החיפוש, הייתי בטוחה שאגיע לפרויקט של אלקסה, אמצא 'פירות נמוכים', כלומר משהו שאפשר לתקן בקלות, ומהר מאוד אצליח להראות תוצאות מדהימות. הניסיונות הראשונים שלנו היו די מאכזבים, וזה ייאש אותנו.

"באתי לבוס שלי, ואמרתי לו שאני מצטערת, לא הצלחנו, יש רק לואולייטס, אין היילייטס. הוא שאל, למה את מוטרדת? מה שחשוב זה שניסית. למדת מזה משהו? עניתי ‘כן‘. למדת הרבה? ‘כן‘. עשית את זה בדרך הנכונה, בלי קיצורי דרך? ‘כן‘. אז למה את כל כך שלילית? את יכולה להיבנות מזה. כל זמן שאת עושה דברים בשיטתיות, הרי ברור שתצליחי בסוף.

"זה בדיוק מה שקרה בשנה האחרונה: למדנו, הפקנו את הלקחים, הדברים היותר מסובכים עבדו, ועכשיו הסיפוק הרבה יותר גבוה. אז העצה הכי טובה היא להיות סבלניים. אם תעשה את זה נכון, זה יגיע בסוף".

אלא שלפני כחודשיים עברה עליה תקופה פחות סבלנית, ואת המחיר היא שילמה, לצערה, עם ריבית. "עבדתי מאוד קשה, רצתי ממשימה למשימה, הרגשתי שאין לי מספיק זמן. ואז באופן מטופש החלקתי ברחוב, ושברתי את שורש כף היד. פינו אותי באמבולנס למיון, ושם גיבסו את היד, והמליצו לי על מנוחה למשך 6 שבועות. פתאום מצאתי את עצמי במצב שלא יכולתי לעשות כלום, אפילו לא להקליד. כאדם שאפתן הרגשתי לא יעילה, אבל אז הבנתי שזה בסדר להאט. זה היה מעין צלצול השכמה, שבזכותו למדתי להעריך את מה שיש לי. מה שכן, אחרי שהורידו לי את הגבס, חזרתי לנשום".

וחזרת לימי עבודה ארוכים. מה מאפשר לך להישאר מרוכזת בימים כאלה?

"אני אדם מפוקס באופן כללי. זו אולי הבעיה שלי: לפעמים אני יותר מדי מרוכזת, ואז אני מאבדת משהו מהתמונה המלאה, ואני כבר לא יעילה. במקרים כאלה אני פשוט קמה, ויוצאת למרפסת של המשרד שלי שצופה לים עם כוס קפה או עם בקבוק מים, אפילו אם זה ביום חם באמצע אוגוסט. אני מסתכלת על הגלים, אני נושמת, ואז אני חוזרת לעבודה מלאת אנרגיה.

"אני ישנה המון שעות, זה התחביב מס' 1 שלי. יש אנשים שאומרים שהם ישנים ארבע-חמש שעות בלילה, אבל אני חייבת שמונה, בלי זה אני לא מתפקדת. כשאני קמה תמיד יש לי רעיונות חדשים".

עוד כתבות

ד"ר אחמד טיבי, הרשימה המשותפת / צילום: איל יצהר, גלובס

אחמד טיבי בכנס בנצרת: "זה 'מבצע שלום הבלפור' או 'מבצע עוקף מנדלבליט'?"

ח"כ טיבי בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "אנחנו נגד מלחמה, בעד הסדר מדיני ונגד פגיעה באזרחים; יש להפסיק את האש מיד" ● "צריך להפוך את היישובים הערביים ליישובים מתקדמים עם מרחב ציבורי שוקק חיים; הסתיים העידן שמבקשים שנגיד תודה על פירורים"

הייטק גלובלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

אייסייט זכתה בחוזה של 15 מיליון דולר לאספקת מערכות ליצרן רכב אמריקאי

החברה פיתחה מערכת ראיית מכונה למעקב אחרי הנהג ברכב אוטונומי ● אייסייט לא נקבה בשם היצרן, אך מדובר בשני דגמי רכב חדשים, שייצורם מיועד להתחיל ב-2021

 

עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מנהל תקין  / צילום: איל יצהר, גלובס

"להפסיק את העסקת המקורבים ברשויות המקומיות הערביות"

כך אמר עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מינהל תקין, בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● ברהום ג'ראיסי: "הבעיה הכלכלית-חברתית בחברה הערבית היא תוצאה של מדיניות מ-1948 ועד היום להשאיר אותה כחברה חלשה"

עובדים במפעל הרכבת רכב של טאטא ההודית/ צילום: רויטרס

שני העולמות הכלכליים של הודו לא מצליחים להיפגש ומאיטים את צמיחתה

מיתון שהחל בכלכלה השחורה פוגע בניסיונותיה של המדינה להעביר עובדים ממנה אל הכלכלה המודרנית

ח"כ יוסף גבארין, מפלגת חד"ש / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש מצב שכל אדם שני בחברה הערבית הוא עני"

הדברים נאמרו בפאנל "אתגרים של עוני, אבטלה, ופשיעה בחברה הערבית" שנערך בוועידה של הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" בהנחיית אחסאן הנו

איתן יוחננוף / צילום: תמר מצפי

יוחננוף מקטינה את התגמול לבעלי השליטה: שכרו החודשי של המנכ"ל איתן יוחננוף יקטן בכ-30% ל-180 אלף שקל

הנפקת המניות הראשונית של רשת המזון מתקדמת: תגייס כ-460 מיליון שקל לפי שווי של 1.85 מיליארד שקל "לפני הכסף" ● כ-100 מיליון שקל מתמורת ההנפקה מייעדת יוחננוף לחלוקת דיבידנד, שממנו ייהנו בעיקר בני המשפחה השולטת

מנכ"ל Curo מאיר אלבוחר ופרופ’ צבי בנטואיץ/ צילום: איתי ברנע

לא רק עישון ובליעה: החברה שמפתחת דרך חדשה לצריכת קנאביס רפואי

חברת Curo מפתחת דפית מסיסה, שמאפשרת לצרוך קנאביס מתחת ללשון ● המוצר מיועד לטיפול בהפרעות שינה ובגלאוקומה

ויצמן שירי  / צילום: תמר מצפי

ההרפתקה הבורסאית החדשה של ויצמן שירי: רוכש שלד בורסאי כדי לצקת לתוכו פעילות קנאביס באפריקה

שירי, שבעבר הוביל את חברת הנדל"ן תשואה 10 שקרסה עם חובות כבדים, מתכוון למכור לשלד נקסט ג'ן פעילות בבעלותו ובמרכזה נכס נדל"ן בבאר שבע וכן "גידול וייצוא קנאביס רפואי בעיקר במדינת לסוטו"

סטיבן שוורצמן / צילום: רויטרס

משנה מבנה, משפר שווי: הרפורמה במיסוי החברות בארה"ב

ענקיות ניהול הנכסים האמריקאיות נהגו להתאגד כשותפויות, אולם מבנה זה הקטין את הביקושים להשקעה בהן והביא לכך שנסחרו בדיסקאונט משמעותי ● רפורמת מיסוי החברות בארה"ב יצרה הזדמנות עבורן להציף שווי באמצעות הפיכה לחברה בע"מ ● חלק ממנהלי הנכסים כבר ניצלו את ההזדמנות ואחרים בוחנים אותה

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

החיסול והתגובה: האם אנחנו הולכים לקראת רגיעה או הסלמה?

השאלה לאן הולכים מהחיסול ומטחי הטילים, לרגיעה או הסלמה, תלויה בעיקר בתגובת חמאס שמנהל מו"מ שיבטיח לו ולתושבי הרצועה הטבות כלכליות • בינתיים, במערכת הפוליטית תוהים האם ההסלמה תסלול את הדרך לממשלת אחדות

ישראל כ"ץ בעצרת האו"ם / צילום: Eduardo Munoz, רויטרס

משרד החוץ מגיב להחלטת בית הדין האירופי: בית הדין האירופי נגרר לקמפיין פוליטי נגד ישראל

יקב פסגות: החלטת בית הדין נגועה באפליה נגד ישראל, גאים בתרומתנו למאבק נגד ההחלטה

 

יעקב לוקסנבורג / צילום:תמר מצפי

הרשות לניירות ערך בודקת: מדוע לוקסי לא דיווח על בעלי זיקה משפחתית בהנפקה של סאני אלקטרוניקה

סאני אלקטרוניקה קיבלה כתב טענות מנהלי מצד רשות ני"ע בקשר לנתונים בדוחותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2015 ולשנה כולה, ובקשר לתשקיף שפרסמה החברה להנפקה בספטמבר של אותה שנה ● ל"גלובס" נודע כי מדובר באי דיווח על בעלי זיקה לבעל השליטה לוקסי

שערי קניון דיזנגוף סנטר נעולים / צילום: שני מוזס, גלובס

המצב הביטחוני: דיזנגוף סנטר נפתח, קניונים אחרים פתוחים למחצה

(עדכון) - בשעות הבוקר מתחם דיזנגוף סנטר בת"א היה סגור במלואו, וגם חלק ניכר מהחנויות הסמוכות ברחוב נותרו סגורות - אירוע חריג שלא זכור כמותו בשנים האחרונות ● בקניון עזריאלי ת"א כמחצית מהעסקים היו סגורים הבוקר, בעוד שעסקי המזון ובתי הקפה נפתחו

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "החלטה נכונה מבצעית ומדינית. לא תהיה השפעה על תהליכים פוליטיים"

בבוקר שלאחר החיסול בעזה הוכרזה כוננות שיא בעוטף ובמרכז, והרוחות הפוליטיות סוערות ● גנץ "מגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל" והדגיש כי "לפעולה זו לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים המתקיימים"

חזי כאלו, מנכ"ל בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

"השקעה של 40 מיליארד ש' בשיפור פריון העבודה תביא תועלת עצומה"

כך אמר מנכ"ל בנק ישראל חזי כאלו בוועידה של הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "אני קורא מעל במה זו למועמדים ערבים לבוא לבנק - אנחנו רוצים משפטנים, כלכנים, רואי חשבון וגם אנשי הייטק"

הלוויתו של בכיר הג'יהאד האיסלמי בעזה / צילום: Mohammed Salem, רויטרס

הטראבל מייקר של הרצועה: מיהו בכיר הג'יהאד האיסלמי שחיסולו הלילה הוביל להסלמה הביטחונית

ישראל חיסלה הלילה את מי שנחשב ל"עושה הצרות" של רצועת עזה - מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלמי בצפון הרצועה, בהאא אבו אל עטא ● מדובר במי שיזם את מרבית אירועי ירי הרקטות על ישראל

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

ביה"ד של האיחוד האירופי מנחית מכה על היצוא הישראלי: חובה לסמן מוצרים מיו"ש, מזרח ירושלים ורמת הגולן

זאת בשל היותם "שטחים כבושים" המנוגדים לדין הבינ"ל ואי-הכרת האיחוד האירופי בזכותה של ישראל על שטחים אלה ● יו"ר התאחדות האיכרים: "חציית קו אדום ותרועת ניצחון לתנועת ה-BDS" ● מנגד, באגודה לזכויות האזרח מברכים

ד"ר סאמי מיעארי, הפורום הכלכלי הערבי / צילום: איל יצהר, גלובס

"בישראל יש שתי כלכלות ויש ביניהן פער עצום: הכלכלה היהודית היא כלכלה מודרנית והכלכלה הערבית נמצאת מאחור"

את הדברים אמר ד"ר סאמי מיעארי בסיכום כנס הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "תוכנית 922 שנועדה לסגור פערים קיימים בקושי יושמה. מתוך השקעה של 15 מיליארד שקל שכלולה בתוכנית, הביצוע עבר בפועל 2 מיליארד שקל"

ד"ר אחמד חליחל, סגן מנהל אגף בכיר דמוגרפיה ומפקד / צילום: איל יצהר, גלובס

"היום בחברה הערבית רמת הילודה זהה לזו של היהודים"

את הדברים אמר ד"ר אחמד חליחל בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● מיתוס נוסך ששבר חליחל הוא המוטיבציה לילודה: "המחשבה היא רציונלית, אין כאן סיבות דתיות"

דארה קוסררשאהי מנכ"ל אובר / צילום: רויטרס

הסעודים כבר לא מנודים: מייסד אובר קיבל מהם מאות מיליונים, המנכ"ל מתבטא בסלחנות

הירצחו של העיתונאי חאשוקג'י גרמה לחרם על ערב הסעודית בתעשיית ההייטק, אך נראה שהוא היה זמני ● מנכ"ל אובר טען כי ניתן למחול לסעודים על הרצח, וחזר בו