גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בפרקליטות פתוחים לניהול מו"מ לעסקת טיעון עם סנגוריו של ראש הממשלה

במה יתמקדו עורכי דינו של רה"מ בשימוע, ומה חברי הכנסת הנוכחית לא הבינו?

פרקליט המדינה שי ניצן והיועמ"ש אביחי מנדלבליט / צילום: איל יצהר
פרקליט המדינה שי ניצן והיועמ"ש אביחי מנדלבליט / צילום: איל יצהר

1.

כל עוד ראש הממשלה בנימין נתניהו שלט ללא מיצרים בנעשה בממשלה ובכנסת, הוא יכול היה גם לכופף את ההליך הפלילי בעניינו, לשלוט בקצב ניהול ההליך ולקדם במקביל כל העת את אופציית החסינות שתמנע את העמדתו לדין. אביגדור ליברמן טרף לנתניהו לא רק את כל הקלפים הפוליטיים אלא גם את התקווה להיחלץ באמצעותם מאימת הדין. מרגע שנתניהו איבד משמעותית מכוחו הפוליטי, הוא ייאלץ להתכופף בפני ההליך הפלילי, כאחד האדם.

אחרי שהאופציה של נתניהו לקבל חסינות מהכנסת ירדה מהפרק בשל הכישלון היחסי בבחירות, חזרה למרכז הבמה האפשרות של הגעה להסדר טיעון עם היועץ המשפטי לממשלה. עד הימים האחרונים נתניהו נמנע אפילו מלחשוב על האפשרות הזאת, כי המשמעות שלה היא קץ הקריירה הפוליטית שלו וירידתו מהזירה הציבורית. עכשיו אין לו ברירה - אם הוא חפץ חיים וחירות, נתניהו חייב להתחיל לכל הפחות לחשוב על האופציה של הסדר טיעון.

בימים האחרונים הצטרף עו"ד רם כספי לצוות ההגנה של נתניהו. כספי מוגדר כ"יועץ לצוות ההגנה" שאותו מובילים עורכי הדין עמית חדד ויוסי אשכנזי. רק לפני כמה חודשים פרש מהייצוג של נתניהו עו"ד נבות תל-צור, שהוא ראש מחלקת צווארון לבן במשרד של רם כספי.

על פניו, תל-צור, ולא כספי, הוא סנגור שמתאים לייצג את נתניהו בהליכי השימוע או במשפט הפלילי, אם הטענות בשימוע יידחו. זאת העבודה שלו. תל-צור ייצג בבתי המשפט, בין היתר, את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט; הוא מייצג את שר הפנים אריה דרעי; ייצג את השר לשעבר בנימין בן-אליעזר המנוח; ואת אנשי העסקים דני דנקנר וג'קי בן-זקן.

כספי, לעומת תל-צור, עסק בעיקר בתפירת עסקאות מסחריות. הוא ייצג את מאיר שמיר במכירת מניות תנובה, את קבוצת דלק בפני ועדת ששינסקי ואת ג'קי בן-זקן בעסקים מול שותפים זרים; הוא ניהל את המשא-ומתן למכירת ההחזקות של אי.די.בי בכלל ביטוח; הוא ערך את ההסדר של בני שטיינמץ בסקורפיו נדל"ן; והוא הניע את עסקת מכירת השליטה בעיתון "מעריב" לנוחי דנקנר.

וכמובן, כספי ייצג לאורך שנים את עידן עופר. הוא מוכר לציבור הרחב בזכות הסרט "שיטת השקשוקה" של מיקי רוזנטל, שהעלה טענות לקשרי הון-שלטון בישראל דרך הצגת הקשרים בין המדינה ובין משפחת עופר. שמו של הסרט נלקח מדברים שאמר כספי במהלך המשא-ומתן שניהל לרכישת חלקה של המדינה בחברת צים. כספי הציע לנציגי המדינה שהעסקה תיסגר במחיר הממוצע של כל הצעות המחיר שעלו במהלך המשא-ומתן על השולחן: כמו בשקשוקה, מערבבים את כל המרכיבים יחדיו. האם בשיטה דומה יסייע כספי לנתניהו להגיע לעסקה עם היועץ המשפטי לממשלה?

אי-אפשר לדעת. קודם לכן יש שימוע שמתחיל ב-2 באוקטובר. המאמץ העיקרי של נתניהו וסנגוריו בשימוע יהיה לשכנע את היועמ"ש אביחי מנדלבליט שתיק 4000 אינו תיק שוחד אלא לכל היותר תיק של הפרת אמונים. ההחלטה הסופית של היועמ"ש בתיק 4000 תקבע במידה רבה את גורלו המשפטי של נתניהו ואת האפשרות להגיע להסדר.

האם הפרקליטות והיועמ"ש יהיו מוכנים לנהל משא-ומתן להסדר טיעון עם סנגורי נתניהו? ברור שכן. הפרקליטות כמעט תמיד מוכנה לדבר עם חשודים ונאשמים בניסיון לסגור את התיקים בהסדר וללא צורך בניהול הליכים משפטיים יקרים, ארוכים ובעלי סיכונים שסופם לא תמיד ברור.

האם היועמ"ש ובכירי הפרקליטות יהיו מוכנים ללכת לעסקה שבמסגרתה התיקים של נתניהו ייסגרו בתמורה לפרישה שלו מהחיים הפוליטיים? עוד מוקדם לומר. כאמור, הרבה תלוי בשימוע ובהשפעתו או אי השפעתו על גורל תיק 4000.

גורמים בפרקליטות שעימם שוחחנו בימים האחרונים לא הוציאו את האופציה הזאת מכלל אפשרות. הם הזכירו כי אחד האינטרסים החשובים ביותר בניהול הליך פלילי נגד נבחר ציבור הוא שהנבחר יקבל אחריות על מעשיו ויורחק מהזירה הציבורית. לכן גם קיים רכיב הקלון בענישה של אישי ציבור שהורשעו בעבירות שחיתות.

דבר אחד ברור לכולם - אם נתניהו רוצה להגיע להסדר טיעון, כדאי לו מאוד לעשות זאת מכס ראש הממשלה בדיוק מהסיבה הזאת.

האם הסדר טיעון שבו היועמ"ש סוגר לראש הממשלה תיק שוחד בתמורה לפרישה מהחיים הפוליטיים, יוכל לעבור את מבחן בג"ץ? בספק רב. עסקה כזאת נראית כבלתי חוקתית, משום שהיא מפלה את ראש הממשלה לטובה ביחס לאישי ציבור אחרים ועומדת בניגוד לעקרון השוויון בפני החוק. היא גם משדרת מסר שראשי ממשלה יכולים לעשות בתפקידם ככל העולה על רוחם ואז לפרוש ללא סנקציה. כל עוד התמונה שהציג היועמ"ש בכתב החשדות לא משתנה, ותיק 4000 נשאר תיק שוחד - כל הסדר טיעון עם ראש הממשלה יהיה חייב לכלול סנקציה עונשית משמעותית.

אם נתניהו יצליח לשכנע את יו"ר כחול לבן בני גנץ לסגת מהצהרותיו ערב הבחירות ולהקים ממשלת רוטציה שבה נתניהו מכהן כראש ממשלה ראשון, הוא יוכל לדחות את הקץ ולהימנע מהסדר טיעון. אבל אז ייאלץ כנראה ראש ממשלה מכהן לבלות חלק ניכר מזמנו בבית המשפט - סיטואציה שקשה לדמיין אותה אפילו במציאות הפוליטית המטורללת שלנו.

2.

שנות שלטונו האחרונות של נתניהו הוכיחו פעם נוספת עד כמה הכוח משחית. נתניהו של השנים האחרונות חצה קווים שבשנות שלטונו הראשונות לא היה מעז לחצות. הוא הסית נגד הציבור הערבי, סימן ארגוני זכויות אדם ככמעט בוגדים, לא היסס לתקוף בכירים במערכת המשפט וניהל מערכות יחסים מושחתות לכאורה עם אנשי עסקים בכירים.

אם היינו חיים בתקופה שבה הונהגה בחירה ישירה לראשות הממשלה, המסקנה האופרטיבית מהאופן שבו השלטון הכמעט יחיד של נתניהו במשך עשור הביא להשחתה - הייתה שצריך לחוקק חוק להגבלת כהונת ראש ממשלה לשתי קדנציות. ואולם משטר פרלמנטרי כשלנו אינו מתאים להגבלת כהונה. הכנסת היא שאמורה לפקח על עבודת ראש הממשלה ולהגביל את כוחו בכל רגע נתון.

הבעיה היא שהכנסת לא עשתה את עבודתה כראוי. במקום שהפרלמנט ישלוט בממשלה, הממשלה שלטה בפרלמנט. ולכן - כפי שאמרה לי השבוע חברת הכנסת לשעבר ד"ר עינת וילף, שכתבה ספר המנתח את השיטה הישראלית על פני 70 שנה ("זו לא השיטה, טמבל") - ראוי להזכיר לחברי הכנסת הישנים והחדשים שיכהנו בכנסת ה-22, שזה אמור להיות הפוך. לא משנה מי יעמוד בראשות הממשלה - הכוח הוא בידי חברי הכנסת, והממשלה מושלת מטעמם.

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע, בנימין נתניהו הוא בגדר חשוד, לא הורשע בביצוע עבירה, ועומדת לו חזקת החפות. 

עוד כתבות

הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס

בעימות הדמוקרטי מאשימים: "לטראמפ דם כורדי על הידיים"

המפלגה הדמוקרטית יצאה בעבר נגד המעורבות האמריקאית באפגניסטאן, אבל 12 המתמודדים הדמוקרטים בעימות הרביעי היו תמימי-דעים: טראמפ נושא באחריות להרוגים בסוריה ● בכל זאת, המתמודדים הליברליים, ובראשם וורן, אמרו שצריך להוציא את כוחות ארה"ב מסוריה, אך יש לעשות זאת בתבונה, לא כפי שנהג טראמפ

הפגנות פרו־כורדיות בלונדון/ צילום: רויטרס

שהכורדים יחפשו את נפוליאון: איך טראמפ הסתלק מסוריה?

החלטותיו של דונלד טראמפ להסתלק מגבול סוריה־טורקיה החרידו את הקרובים שבבעלי בריתו • אבל מחריד לא פחות הוא תהליך קבלת ההחלטות: מה שהתחיל במחוות ידידות לטורקיה מסתיים, פחות משבוע אחר כך, באיומים ובהחרמות

רוני אלשיך/ צילום: שלומי יוסף

הסיפור המוזר על קצין המשטרה, חקירת מח"ש והניסיון לכאורה להפליל את המפכ"ל לשעבר אלשיך

קצין בכיר במשטרה טוען כי חקירת מח"ש נגדו נפתחה ללא בסיס וממניעים זרים ● לדבריו, באחת מההפסקות בחקירה התברר לו לכאורה המניע האמיתי לחקירתו - חוקר שוחח איתו על חקירה אחרת וניסה לגרום לו להפליל את המפכ"ל לשעבר

אג"ח ירוקות / צילום: שאטרסטוק

אג"ח ממשלת ישראל - גן עדן למשקיעים זרים

כניסת ישראל למדד האג"ח הממשלתי העולמי WBGI רק מחזקת את הסיבות שיש למשקיעים הישראלים והזרים להחזיק כיום אג"ח ישראלי בתיק ההשקעות

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

בעקבות הלכת רביבי: התיישנות שומות המס שבה למקומה הראוי

פסיקת העליון בעניין אורי רביבי משיבה את גבולות ההתיישנות למקומם הראוי, ולמעשה שבה ומאמצת פסיקה של ביהמ"ש המחוזי, שלפיה שומת הפסדים שהתיישנה אינה ניתנת לבחינה מחודשת במועד שבו מבקש הנישום להשתמש בהפסדים

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 קפץ ב-1.2%, טבע זינקה ב-9%

פריגו עלתה ביותר מ-2%, כיל טיפסה ב-1.2%, טאואר זינקה ב-4.66%, ומניית אל על זינקה בכ-5% ● טבע הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים האופיואידים ● מדד המחירים לצרכן בספטמבר ירד ב-0.2%, בהתאם לצפי

טרודו עם בוחרים פוטנציאלים /צילום: רויטרס

החרדות הכלכליות של תושבי קנדה ינצחו בבחירות בעוד שבוע

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ויריבו השמרן אנדרו שיר נושאים עיניים לפרברי טורונטו, שמהם תבוא ההכרעה בבחירות בשבוע הבא • אף שתמונות ישנות של טרודו מחופש לשחור עלולות לפגוע בתמיכה בו, מה שמעניין את הבוחרים הם מחירי הדיור ומס שמייקר את הנסיעה

משתמשי סלולר / צילום: Shutterstock

"40 שקל לחבילת סלולר ללא הגבלה? זה מצב שלא קיים באף מדינה מפותחת"

חברות הסלולר הישראליות נערכות למכרז על הדור החמישי בזמן שהן עסוקות בתוכניות הישרדות ובפיטורי עובדים ● סמנכ"ל השיווק של חטיבת פתרונות הרשת של אמדוקס, יוגן פאטל, מזהיר: המשבר בתחום יוביל את ישראל, שהיא אומת הסטארט-אפ, לנחיתות טכנולוגית

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות את היתרונות של המבנה המבוזר שלו, שייטיב עם החברות ועם הצרכנים

לוגו הוט 2019

הוט: התקלה הסתיימה, כלל השירותים בת"א ובגבעתיים עלו

(עדכון) - נציין כי בשל החג מוקדי השירות של הוט מאוישים חלקית, ולכן זמני ההמתנה לנציגים ארוכים מהרגיל

המכונית האוטונומית של גוגל /צילום: רויטרס

מה יקרה לרכבי המיני והאם הג'יפונים כאן כדי להישאר? כך ייראה שוק הרכב ב-2020

חלק מהסיבות לשינויים הן פנימיות, כמו פגיעה בשוק ההיברידיות כתוצאה מעדכון המס הירוק, וחלקן נובעות מתהליכים גלובליים בשוק • מה שלא משתנה הוא החיבה של הישראלים לג'יפונים שלהם

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

עפרה שטראוס / צילום: איל יצהר

שטראוס אישרה את תנאי העסקת היו"רית בעלות שנתית של כ-5.3 מיליון שקל

חברת המזון אישרה את הארכת תנאי העסקתה של היו"רית עפרה שטראוס בעלות שנתית מוערכת של 4.7 מיליון שקל, על בסיס שכר שנתי בעלות של כ-3.1 מיליון שקל ומענק בהיקף של כ-1.6 מיליון שקל

אלי לוי, מור בית השקעות \ צילום: איל יצהר

זינוק של 60% במדד הנדל"ן מתחילת השנה לא הרתיע את מור השקעות מרכישת מניות אדגר וחג'ג'

חרף מחירי השיא שבהן נסחרות רבות מחברות הנדל"ן בת"א, מנהלי השקעות עדיין רואים בהן הזדמנות קנייה ● ילין לפידות השקיע 40 מיליון שקל במניות מגה אור, גם לאחר שהכפילו את מחירן ב-2019

בניין הבורסה, הונג קונג / צילום: רויטרס

מגמה מעורבת באסיה; עליות במגזר פיתוח הנדל"ן בהונג קונג

מדד הנג סנג מטפס בעקבות זינוק במניות החברות לפיתוח נדל"ן, לאחר הודעת מנהיגת הונג קונג על החלת צעדים שנועדו להקל על מחסור הדיור ● ירידות באוסטרליה; נתוני התעסוקה לא עמדו בציפיות

חליפות החלל של אנדר ארמור / צילום: Virgin Galactic

אנדר ארמור חושפת: אלה חליפות החלל שעיצבנו לריצ'ארד ברנסון

אנדר ארמור משתפת פעולה עם וירג'ין גלאקטיק, חברת הטיסות הפרטיות לחלל שבשליטת ריצ'ארד ברנסון, בקולקציה שלמה של לבוש חלל - "הראשונה שנוצרה במיוחד עבור אסטרונאוטים פרטיים"

דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית / צילום: Bartosz Banka/Agencja Gazeta, רויטרס

נמשכות השיחות על הסכם "ברקזיט"; טאסק: "נדע בעוד שבע-שמונה שעות"

השיחות על הסכם הברקזיט החדש בין האיחוד האירופי לבריטניה נמשכות בשעה זו, לאחר שהדד-ליין שנקבע להיום אחר-הצהריים חלף

גיל גזית/ צילום: איל יצהר

גיל גזית, נעמי אנוך ואבי בניהו מצטרפים לאס. אר אקורד של עדי צים

עדי צים עצמו, בעל השליטה בחברה, סיים את כהונתו בדירקטוריון החברה והחל לשמש כמנהל אשראי וסחר לקוחות

שליחים של וולט ותן ביס/ צילום: שלומי יוסף

בלי סכו"ם בבקשה: כך תהפכו את משלוח האוכל שלכם לקצת פחות מזהם

לפריחה בתחום משלוחי האוכל יש מחיר כבד - באיחוד האירופי נזרקים מיליארד קופסאות חד-פעמיות מזהמות לפח מדי שנה, ובישראל אלפי שליחים מדי יום מעבירים ארוחות ארוזות במוצרים לא מתכלים לבתי עסק ● רוב החברות אפילו לא מציעות ללקוחות להימנע מלקחת מוצרים מזהמים