גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שביתות והפגנות ברחבי העולם במחאה על אי הטיפול במשבר האקלים

כחלק ממהלך עולמי רחב, הבוקר נערכות הפגנות תלמידים ברחבי ישראל שפותחות שבוע של מחאת אקלים ●  מאות תלמידים בישראל שובתים היום מלימודיהם ויוצאים לרחובות בכדי למחות על אוזלת היד של ממשלות ברחבי העולם, שלא מטפלות כראוי במשבר האקלים המחריף

הבריגדה האדומה / צילום: אלעד עציון, המרד בהכחדה
הבריגדה האדומה / צילום: אלעד עציון, המרד בהכחדה

כחלק ממהלך עולמי רחב, הבוקר (ו') נערכו הפגנות תלמידים ברחבי ישראל שפותחות שבוע של מחאות אקלים. מאות תלמידים בישראל שבתו מלימודיהם ויצאו לרחובות בכדי למחות על אוזלת היד של ממשלות ברחבי העולם, שלא מטפלות כראוי במשבר האקלים המחריף. בישראל מפגינים בחמישה מוקדים - ירושלים, תל אביב, באר שבע, חיפה וסכנין. המפגינים יצאו בקריאה דחופה לממשלת ישראל להכריז על מצב חירום אקלימי וליישם מידית פתרונות מקומיים לאתגרים שמציב משבר האקלים.

בסופ"ש הקרוב: אלפי מוקדי מחאה למשבר האקלים ברחבי העולם

מיליונים ברחבי העולם יפגינו בסוף השבוע: כ-5,225 אירועי מחאה יתקיימו בכ-160 מדינות על פני 7 יבשות תחת המסר "הבית שלנו עולה באש, דורשים צדק אקלימי עבור כולם". עיריית ניו יורק הודיעה כי תאפשר למיליוני תלמידיה לצאת להפגין ולא לפקוד היום את הכיתות, ואיתה מקומות נוספים בעולם כמו לונדון, בה מצטרפים המורים לתלמידיהם ליום המחאה. "עיריית ניו יורק עומדת עם התלמידים, הם המצפון שלנו", אמר ביל דבלסיו, ראש עיריית ניו יורק. גרטה טונברג, האקטיביסטית השוודית בת ה-16 השוהה כעת בניו יורק לקראת אסיפת האו"ם בשבוע הבא, תנאם בהפגנה בעיר. המדינות הראשונות בהן התקיימו היום הפגנות הן אוסטרליה, יפן, ניו זילנד, הודו, הפיליפינים ופקיסטן. באוסטרליה מפגינים לפי הדיווחים 400 אלף איש - כפליים מההפגנה הגדולה שהתקיימה במרץ, והצטרפו אליה 2,500 חברות וכן מוסדות דת, בהם הכנסייה האנגליקנית האוסטרלית.

בירושלים, כ-300 תלמידים מפגינים מול העירייה. "אני מפגינה כי אני רוצה שהממשלה תיקח את הנושא לידיים ותשים אותו על סדר היום. יש מה לעשות אבל היא לא עושה שום דבר. בהרבה מדינות הכריזו על מצב חירום וחשוב שהפוליטיקאים שלנו יבינו אי אפשר להתעלם מזה יותר", אומרת ל"גלובס" דנה ריבלין, בת 14, תושבת העיר. "ממשלת ישראל צריכה להצטרף לעולם, להירתם למאבק ולהכריז על מצב חירום. בבית הספר שלי היה ילד שהיה פעיל בנושא. הוא הזמין אותנו להפגנות וסיפר לנו על המאבק וכך הצטרפתי".

הפגנה בכיכר ציון בירושלים / צילום: Strike for future Israel, יח"צ

למא בהאא גנאים בת ה-17 המפגינה היום בסכנין, אמרה כי "זוהי בעיה קריטית שמשפיעה על כולם, ואני מרגישה שיש לי אחריות. כששמעתי על המשבר הבנתי שחשוב להסביר את הדברים לחברה הערבית ושיש חשיבות לכך שנצטרף למאבק. אנחנו מצטרפים היום לשביתות העולמיות כדי שהממשלה תתחיל לפעול. יש לי חלומות לעתיד ואני שובתת היום כי אני חוששת שלא אוכל להגשים אותם אם לא נפעל כדי לעצור את משבר האקלים. ילדים לא צריכים לשבות כדי שהממשלה והפוליטיקאים יעשו את התפקיד שלהם".

לין גור, בת כיתה ו' מקיבוץ עינת יחד עם אמה ליזי, ואחיותיה אמי וסופיה / צילום: שני אשכנזי, גלובס

לין גור, בת כיתה ו' מקיבוץ עינת הגיעה הבוקר לתל אביב יחד עם אמה ליזי, ואחיותיה אמי וסופיה, הלומדות בכיתות ג' וד'. "אם אנחנו נדאג לסביבה אז אנחנו נחיה ואם לא אז לא. אנחנו כל הזמן לוקחים לכדור הארץ ולא מחזירים לו. אם לא נחזיר - אנחנו נגמר", אומרת לין ל"גלובס". "שמעתי על הנושא לראשונה בשיעור מדעים. המורה הראתה לנו סרטונים של גרטה והמחאות. באתי הביתה וסיפרתי לאמא. היא לא הכירה את הנושא. קראנו באינטרנט והחלטנו להגיע היום להפגנה. כל עוד הפוליטיקאים לא יתייחסו לעולם ולמשבר, העולם לא יתייחסו אלינו. חבל שהממשלה לא חושבת שזה נושא חשוב. העם מתחיל להבין שזה חשוב ואם הפוליטיקאים לא יבינו את זה, אנחנו נפסיק לבחור בהם".

ליזי מזכירה את אחריות הממשלות לנושא גם היא, ומציינת כי חינוך לדעתה חייב להיות משולב בפתרונות למשבר: "לממשלה יש אחריות ומשימה, והיא גם צריכה להכניס את הנושא באופן רחב לתוכנית הלימודים".

הפגנה / צילום: שני אשכנזי, גלובס

רותם כהן בת ה-16 מתל אביב הגיעה אף היא עם אמה אורית. "לפני כחודש, כשדווח על שריפת הענק באמזונס, הבנתי עד כמה המצב גרוע ונכנסתי לפאניקה. הבנתי שאי אפשר להשאיר את הדברים כמו שהם ושאני חייבת לפעול. בישראל לא מספיק מודעים לנושא, למרות שזה כל כך חשוב. התחלתי לשנות דברים בבית - אנחנו ממעטים בפלסטיק, אני לא אוכלת יותר חיות, אנחנו חושבים על ההשלכות הסביבתיות של המעשים שלנו", היא סיפרה.

המשפחה כולה התגייסה לנושא בעקבות רותם, ואפילו החלה לעשות קומפוסט ביתי כדי לטפל באשפה המשפחתית, הכל כדי לתמוך ברותם. "החלטנו לתמוך ברותם ולתת לה את מה שהיא צריכה כדי להגשים את הרעיונות שלה", מספרת אורית. "דחפתי אותה לדבר עם מנהלת בית הספר כדי לעשות מפגש של תלמידים בנושא, והם יתחילו לתלות שלטים בבית הספר ולעורר שינוי חשיבת מודעות, ואולי אפילו יבנו מערכי שיעור של התלמידים. הדברים מתחילים לקרות מלמטה". אורית מספרת שרותם היא שמעוררת אצלה את המודעות לנושא, ושהמשפחה גם מנסה לגייס מכרים ולעורר מודעות בסביבת המגורים.

ח"כ מיקי חיימוביץ' מכחול לבן שהגיעה הבוקר לתמוך במפגינים, אמרה: "אני כאן כי חשוב לי להקשיב לנוער ולצעירים, לדור העתיד שלנו, חשוב לי להמשיך ולסייע להם להעלות את המודעות לנושא החשוב הזה. הם מתבוננים בנו מקבלי ההחלטות, ורוצים להאמין שאנחנו דואגים להם ומתכננים את עתידם. כך אנחנו צריכים לפעול. כאשר יתפזר הערפל הפוליטי ונוכל לגשת לעבודה, תמיד אשים אותם לנגד עיניי". להפגנה הצטרפה גם ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הדמוקרטי, והן שתי חברות הכנסת היחידות שהגיעו למוקדי ההפגנה והביעו עניין.

הפגנה בסכנין / צילום: שני אשכנזי, גלובס

להפגנות בישראל הצטרפה ההתארגנות המקומית של תנועת המחאה העולמית ה"בריגדה האדומה", צוות האמנים של תנועת "המרד בהכחדה", הנעה יחד כגוף אחד וצבועה באדום כדי לסמל את דמם של היצורים החיים, אלו שנכחדו ואלו שמצויים בסכנת הכחדה. "כל אריזת פלסטיק שאני זורקת יוצרת צרימה, כל יער שנשרף כואב, כל בעל חיים שנחנק מזבל או אדם שחולה בסרטן מרוב זיהום אויר שורט בתודעה. בעלי החיים, הצמחים, האוויר, המים והאדמה מאפשרים לי לחיות חיים טובים. הבריאות שלהם היא הבריאות שלי. אני רוצה לדעת זאת בכל נימי נפשי ושכל פעולה שלי בעולם תבוא מתוך חיבור עמוק זה. לכן היום אני כאן".

הארגון הסביבתי "מגמה ירוקה" מלווה את התלמידים הישראלים בפעילותם. אורי נחמני, רכזת תכנית מנהיגות במגמה ירוקה אמרה: "בני ובנות הנוער מצטרפים למיליוני תלמידים ותלמידות בכל העולם בקריאה משותפת מהממשלות שלהם להכריז על מצב חירום אקלימי ולפעול בהתאם. התנועה גדלה ומתחזקת, תלמידים ותלמידות פועלים מתוך חשש עמוק לעתיד שלהם. עלינו, המבוגרים, להגיע לאירועי המחאה, ללוות ולתמוך בבני הנוער. עלינו לעשות כל שביכולתנו לעצור את משבר האקלים ולהבטיח לילדנו עתיד טוב ובריא".

מפסיקים לעשות עסקים כרגיל

לשביתה שמתקיימת וכן לזאת שתתקיים ביום שישי הבא, ה-27 בספטמבר, הצטרפו גם יותר מ-400 חברות ועסקים. בן אנד ג'ריס בארה"ב ייסגרו את משרדיהם בכדי לדרבן את העובדים להפגין, פטגוניה תסגור את כל סניפיה כאות מחאה וגם היא תעודד את עובדיה להפגין, וכן הביעו תמיכה עוד חברות רבות בהן אולבירדס, למונייד, דה נורת' פייס, אמזון ש-1,500 מעובדיה יגיעו להפגנות בארה"ב, פייסבוק, טוויטר וגם סודה סטרים הישראלית, שנמכרה לפפסיקו העולמית.

ההצטרפות של סודה סטרים הינה פרי יוזמתו של מנכ"ל החברה הנכנס, אייל שוחט. החברה משביתה היום את מערכי השיווק וההפצה שלה ברחבי העולם. החברה תסגור את אתרי האונליין שלה, בהם גם מתבצעות הזמנות בישראל וברחבי העולם, למשך 24 שעות. הגולשים באתר יפגשו את הודעה החברה: "שביתת אקלים גלובלית כסולידריות עם הדור הצעיר, במאבק למען עתיד טוב יותר".

אייל שוחט, מנכ"ל החברה, אמר ל"גלובס": "כחברה עסקית שחרטה על דגלה את השמירה על איכות הסביבה אנו רואים חובה ואחריות להירתם למאבק מחר של הדור הצעיר למעט עתיד טוב יותר ולפעול לשינוי המציאות. אנחנו בשעת חירום בשל משבר האקלים ואיננו יכולים יותר להתעלם. זו אחריותנו כמנהיגים לשמוע את הדור הצעיר ולהגביר את המודעות למאבקם. אנחנו חייבים לפעול בכל מחיר. הייתי שמח לראות חברות ישראליות נוספות מצטרפות למטרה ראויה זו".

סודה סטרים היא החברה הישראלית היחידה שהתגייסה למען המאבק במשבר האקלים המחריף. למעשה, בניגוד להתגייסות העסקית המונית למחאת הקהילה הגאה שהתקיימה לפני כשנה, בצל משבר המאיים לשנות את החיים על פני כדור הארץ, קולה של השדרה העסקית בישראל בקושי נשמע.

אייל שוחט  / צילום:תמי שוחט

מיקרוסופט בארה"ב אמנם מאפשרת לעובדיה לפקוד היום את ההפגנות, אך באותה נשימה היא הכריזה השבוע על שיתוף פעולה טכנולוגי עם חברות ענק מתחום הנפט - Chevron ו- Schlumberge. במסגרת שיתוף הפעולה, תאפשר מיקרוסופט לחברות להשתמש בשרתי המחשוב שלה עבור מערכות ה-AI שלהן, כדי לייעל ולזרז תהליכים של מציאת מקומות חדשים לקידוחי נפט.

והכל בזכות תלמידת תיכון משוודיה, שהאמינה שאפשר לשנות

השביתות ההמוניות מתקיימות בהשראתה של גרטה טונברג, שהחלה לפני כשנה לשבות בימי שישי מול הפרלמנט השבדי והצליחה להניע מיליונים ברחבי העולם למחאת ענק. התנועה שהקימה, fridaysforfuture# סוחפת המוני ילדים שמקימים סניפים מקומיים שלה ומוחים במדינותיהם. בעוד העובדות על הסכנות הטמונות במשבר האקלים המחריף ידועות מזה דורות אך זכו להתעלמות, טונברג, הצליחה להעלות את המודעות הציבורית, הפוליטית והתקשורתית ולהניע אזרחים לפעולה. השבוע, ב-23 בחודש, היא תנאם באספת האו"ם, לאחר מסע לארה"ב ביאכטה המונעת באמצעות אנרגיה סולרית.

טונברג מפגינה לאורך השבוע כולו, ואף דיברה בשימוע בקונגרס האמריקאי לצד נוער וילדים אמריקאים, והסבירה את החשיבות של התייצבות לצד המדע. כשחבר קונגרס אמר לה שהסינים הם הראשונים שצריכים לפעול כי הם המזהמים העיקריים, ענתה לו טונברג שכולם צריכים להתגייס ולפעול, וכן שגם בשוודיה ישנה ביקורת כלפי ארה"ב על כך שאינה עושה דבר כדי לבלום את המשבר, כששוודיה הקטנה דווקא מתגייסת. טונברג הוציאה השנה ספר המרכז את נאומיה, תחת הכותרת "אף אחד לא קטן מדי מכדי לחולל שינוי", והיא מועמדת לפרס נובל על פעילותה. טונברג אמרה כי "יש לי חלום שאנשים בעלי כוח יקחו את משבר האקלים ברצינות. הזמן לסיפורי האגדות שלהם נגמר".

בינתיים, באנגליה, יש יותר מ-180 אירועי שביתה ומחאות. ראש עיריית לונדון, סאדיק קאן, צייץ בטוויטר שהוא עומד בסולידריות עם המפגינים, וגם עובדי עיריית לונדון יצאו להפגין. בברלין, אקטיביסטים חוסמים צמתים וצירי תנועה. גם בהודו, בה משבר האקלים גרם להתייבשות מקווי מים בערים רבות, המפגינים יצאו היום לרחובות. 

מאות תלמידים מפגינים גם בקניה. אנשים עזבו את המשרדים והבתים שלהם ויצאו לרחובות כדי "להילחם על העתיד". המחאה ממשיכה לעורר גלים וקיבלה חיזוק משמעותי מהדאלי לאמה שפרסם בטוויטר: "זה נכון שהצעירים של היום צריכים להיות מודאגים לגבי משבר האקלים והשפעותיו על הסביבה. הם מאד מציאותיים לגבי העתיד ומבינים שאנחנו צריכים להקשיב למדענים. אנחנו צריכים לעודד אותם".

עוד כתבות

סי אנד סאן ומלון West /צילום:שלומי יוסף

צרות של עשירים: מה עומד מאחורי ההתנגדות היוקדת של דיירי סי אנד סאן להרחבת הפרויקט

לאחרונה אושרה תוכנית לבניית 116 דירות יוקרה ו–198 יחידות מלונאיות בצמוד לפרויקט היוקרה שבצפון העיר ● לטענת בעלי הנכסים שבמתחם, התוכנית החדשה "מנופחת" ועשויה להוריד מערך נכסיהם ● במהלך הדיונים נחשף כי חלק מהיחידות המלונאיות במלון West משמשות למגורי קבע, בניגוד לחוק

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הניסוי של מדד הדירות החדשות נכשל, וכולנו משלמים את המחיר

מחירי הדירות עולים לאיטם, למרות המאמצים הכבירים והמשקולות הממשלתיות ● אולם לצד מדד מחירי הדירות, מתקיים לו מדד מחירי הדירות החדשות, שנוצר בעקבות לחצים של אנשי כחלון ● אך את המחיר לניסוי הכושל הזה משלם כלל הציבור, ובמיוחד רוכשי דירות צעירים

גרשון גונטובניק /צילום: אלון רון

בית המשפט משרטט מחדש את גבולות שכר-הטרחה של עורכי הדין

מסר לעורכי הדין הגובים שכר-טרחה על בסיס הצלחה: ביהמ"ש המחוזי קבע כי אין תוקף משפטי לסעיף בהסכמי שכר-טרחה מבוססי אחוזים, שלפיו הלקוח מתחייב לשלם את מלוא הכסף גם אם יפסיק את הטיפול המשפטי ● ערעור על ההחלטה נדון בעליון

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

"אל תהיה טיפש": המכתב המדהים של טראמפ לארדואן

בתאריך 9 באוקטובר הציע נשיא ארה"ב לנשיא טורקיה להגיע להסכמות, וכתב לו: "אתה לא רוצה להיות האיש האחראי לטבח אלפי אנשים, ואני לא רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה של טורקיה"

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 קפץ ב-1.2%, טבע זינקה ב-9%

פריגו עלתה ביותר מ-2%, כיל טיפסה ב-1.2%, טאואר זינקה ב-4.66%, ומניית אל על זינקה בכ-5% ● טבע הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים האופיואידים ● מדד המחירים לצרכן בספטמבר ירד ב-0.2%, בהתאם לצפי

אלי לוי, מור בית השקעות \ צילום: איל יצהר

זינוק של 60% במדד הנדל"ן מתחילת השנה לא הרתיע את מור השקעות מרכישת מניות אדגר וחג'ג'

חרף מחירי השיא שבהן נסחרות רבות מחברות הנדל"ן בת"א, מנהלי השקעות עדיין רואים בהן הזדמנות קנייה ● כבר בימים שמיד לאחר העסקאות, מור מורווח בשיעור דו-ספרתי על ההשקעות באדגר ובחג'ג' נדל"ן ● ילין לפידות השקיע 40 מיליון שקל במניות מגה אור, גם לאחר שהכפילו את מחירן ב-2019

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

פתיחה שלילית בת"א; טבע מאבדת 4%

המדדים מאבדים כ-0.4% ● לאחר שאתמול זינקה טבע ב-9% בת"א, הירידות נמחקו בוול סטריט והיא חוזרת עם פער שלילי ● מדד ת"א 35 קפץ אתמול ב-1.2% ● טבע רשמה עלייה של יותר מ-9% בעקבות דיווחים על כך שהחברה הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים ● המסחר בניו יורק ננעל אמש בירידות קלות

משתמשי סלולר / צילום: Shutterstock

"40 שקל לחבילת סלולר ללא הגבלה? זה מצב שלא קיים באף מדינה מפותחת"

חברות הסלולר הישראליות נערכות למכרז על הדור החמישי בזמן שהן עסוקות בתוכניות הישרדות ובפיטורי עובדים ● סמנכ"ל השיווק של חטיבת פתרונות הרשת של אמדוקס, יוגן פאטל, מזהיר: המשבר בתחום יוביל את ישראל, שהיא אומת הסטארט-אפ, לנחיתות טכנולוגית

רון לאודר / צלם: יונתן בלום

פלואנס של רון לאודר נערכת לגיוס של 30 מיליון דולר אוסטרלי בהנפקה פרטית

חברת הטיפול במים ובשפכים הנסחרת באוסטרליה נמצאת בהפסקת מסחר שם עד להשלמת התהליך מחרתיים

שואשי קיאננגואו / צילום: רויטרס Jason-Lee

הדרך החדשה של סין לאסוף מידע על אנשים: תרגום של מידע פומבי מ-65 שפות שונות

במערב חוששים כי הממשל הסיני אוסף מידע ונתונים באמצעות טכנולוגיות סלולר, אך מחקרים חדשים מעלים כי הריגול כולל גם שימוש בטכנולוגיות פשוטות יחסית

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות את היתרונות של המבנה המבוזר שלו, שייטיב עם החברות ועם הצרכנים

בניין הבורסה, הונג קונג / צילום: רויטרס

בורסות אירופה נפתחו בירידות לקראת פגישת מנהיגי אירופה בבריסל

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש, הצעד שמפחית את הסיכויים להגיע לנוסח של הסכם במפגש הפסגה ● מגמה מעורבת באסיה; מדד הנג סנג בהונג קונג מטפס בעקבות זינוק במניות החברות לפיתוח נדל"ן, לאחר הודעת מנהיגת הונג קונג על החלת צעדים שנועדו להקל על מחסור הדיור ● ירידות באוסטרליה; נתוני התעסוקה לא עמדו בציפיות

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

משרד הבריאות: ארומה ת"א אחראית להרעלת המזון

לפי תוצאות המעבדה הראשוניות של משרד הבריאות, מקור ההרעלות בסניף ארומה ת"א ברחוב דרך בגין היה ככל הנראה באחסון לקוי של טונה בסניף ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור"

דוד אמסלם / צילום: דוברות הכנסת

מתי קיבל נתניהו מנדט ממתפקדי הליכוד בפעם האחרונה

שר התקשורת דוד אמסלם טען כי "ראש הממשלה נבחר ע"י מתפקדי הליכוד לכנסת ה-22 כעומד בראשה". האם זה נכון? ● המשרוקית של גלובס

 

ברקזיט/  צילום: רויטרס

פוחתים הסיכויים להסכמה היום על הברקזיט: הצפון-אירים מתנגדים

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש שגובש בשל ההצעה הנוגעת לחוקי המכס בצפון אירלנד ● התנגדות המפלגה מצמצמת את הסיכוי לאשר אותו בבריטניה ובאיחוד האירופי

תיירים צופים בציור קיר של אירועי "בלאדי סאנדיי". הגבולות בין צפון אירלנד ואירלנד שוב במוקד המחלוקת   / צילום: Clodagh Kilcoyne, רויטרס

כשהאדמה הבריטית רועדת תחת רגלי הנמר הקלטי

אחרי שהכלכלה האירית התרסקה כתוצאה משילוב של המשבר העולמי ומשבר פנימי, היא חווה צמיחה גבוהה במיוחד בעשור האחרון ● אבל לא בפעם הראשונה בהיסטוריה אירלנד לומדת שגורלה שזור בזה של בריטניה, ובמקרה של ברקזיט ללא הסכם, היא עלולה להינזק אף יותר ממנה

דונלד טראמפ / רויטרס

האם התנהלותו של טראמפ מצביעה על התמוטטות עצבים?

פלוסי: "הבה נתפלל לבריאות הנשיא" ● מותחי ביקורת: העלבונות שטראמפ משגר לכל כיוון ומכתבו הילדותי לנשיא טורקיה הם סימנים לקריסה נפשית ● אנליסטים: בשורש הבעיה לא רק הביקורת הכמעט אוניברסלית על הנסיגה מסוריה אלא הכרה שלא יעלה בידו להימלט מאימפיצ'מנט בגין אוקראינה ● פרשנות

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

טוסקה שבשליטת אייפקס פרטנרס רוכשת את פולימר ממגדל העמק

פולימר לוג'יסטיקס מעסיקה כ-220 עובדים ומתמחה בפיתוח אריזות שינוע לשימושים חוזרים ● באייפקס סירבו לנקוב בסכום העסקה לרכישת פולימר, אך ציינו כי הקרן תעמיד לטוסקה הון נוסף שיאפשר לה לממן את רכישת החברה הישראלית

אלכס ספיר / צילום: יח"צ

זה שמוכר וזה שקונה: ספיר צפויה לממש את הנכס "מיאמי 18", מנרב תקים שני בניינים במנהטן ב-127 מיליון דולר

לספיר קורפ, הפועלת בנדל"ן להשקעה, ייזום ומלונאות בארה"ב, יש החזקה של כ-21% בנכס, והיא זכאית ל-40% מרווחי העסקה ● מנרב רכשה קרקעות באזור פארק גראמרסי להקמת שני פרויקטי מגורים שיכללו כ-90 יחידות דיור

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שמור לי ואשמור לך, גירסת טראמפ: כך מנצל נשיא ארה"ב את יחסי החוץ שלו לטובתו האישית

זה כבר הפך לשיטה: בשורה של שיחות טלפון ופגישות שניהל עם מנהיגים בעולם הציג להם טראמפ דרישות שנועדו להועיל לו בהפרכת חשדות נגדו ובקמפיין לנשיאות 2020 ● כך זה עבד עם מנהיגי אוקראינה, אוסטרליה ובריטניה וגם עם ראש ממשלת ישראל, שאף קיבל מתנת בחירות נאה לעצמו