גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א ננעלה בירידות: טבע צנחה בכ-6%, אלקטריאון זינקה 22%

המסחר בת"א ננעל בהמשך לנעילה השלילית בוול סטריט בסוף השבוע האחרון ● מדד ת"א 35 איבד 0.6%, ת"א 90 ירד ב-0.15% ● מודי'ס מזהירה כי דירוג האשראי של ישראל בסכנה בצל חוסר הוודאות הפוליטית ● דלק דיווחה על הצעה להשקעה באיתקה בגובה 250 מיליון שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:28

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בטריטוריה האדומה במחזור של 400 מיליון שקל בלבד.  מדד ת"א 35 איבד 0.6%, ת"א 90 ירד ב-0.15% ומדד הבנקים השיל 0.14%.

מניית טבע איבדה יותר מ-6%, דלק איבדה 1% במחזור הגבוה בתל אביב, מניית אלקטריאון זינקה ב-22% בהמשך להודעה (הרחבה למטה). 

טאואר איבדה 3.45%, אנרג'יקס עלתה ב-3.66%, ומנייתה של פתאל עלתה בכ-2%.

14:44

מניית טבע  צונחת ביותר מ-6%, מניית דלק  עברה מירידות של 3.5% לעליה של כ-2% על רקע הדיווח על הצעה להשקעה בחברה האם של איתקה.

13:50

יום המסחר הראשון לשבוע זה מתנהל במגמה שלילית וזאת אחרי שבסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב במגמה שלילית. כמדי יום ראשון, גם היום מחזור המסחר דליל למדי, ומסתכם בכ-220 מיליון שקל בלבד. מדד ת"א 35 מאבד 0.7%, ת"א 90 יורד ב-0.4%.

את שבוע המסחר הקודם, שכלל רק ארבעה ימי מסחר בשל הבחירות לכנסת, סיכם ת"א 35 בעלייה של כ-0.5%, ובכך השלים טיפוס של כ-11% מתחילת השנה. בצד השלילי של השבוע החולף בלט מדד הנפט והגז שאיבד יותר מ-2% מערכו, והשלים ירידה של כ-5% מתחילת השנה.

בלידר שוקי הון מציינים כי לא מן הנמנע שהכיוון השלילי במסחר בסיכום שבועי הושפע מההתקפה שנעשתה על מתקני הנפט בסעודיה, וכי השווקים "לא ממש הגיבו" להודעת הריבית בארה"ב, שכצפוי ירדה ב-0.25% לטווח של 1.75%-2%, בהתאם לציפיות המוקדמות, וגם לא לנאומו של ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרלי, לצד הודעת הריבית.

בהתייחסות לשוקי האג"ח מציינים בלידר שוקי הון כי "בשבוע האחרון התשואות בארה"ב ירדו עקב flight to safety", וכי "התגובה בתשואות של אג"ח ישראליות הייתה מתונה יותר".

עוד לגבי השוק המקומי ציינו שם כי "חוסר היציבות הפוליטית בישראל צפוי להימשך ולא תומך בשוק האג"ח. יחד עם זאת, הכללת ישראל ב- WGBI תתמוך בירידת תשואות יחסית לארה"ב". מדובר במדד אג"ח ממשלתיות "בדירוג גבוה, של A מינוס לפחות", של חברת FTSE Russell , "עם אג"ח של 23 מדינות באינדקס בשווי של יותר מ-20 טריליון דולר".

לפי לידר שוקי הון, "נכסים גלובליים בהיקף של כ-1-3 טריליון דולר עוקבים אחרי מדד ה- WGBI (באופן פסיבי). ישראל צפויה לקבל משקל של 0.2%-0.25% מהאינדקס. בהנחה ש-2 טריליון דולר עוקב אחרי האינדקס, מדובר בתוספת ביקוש של כ-4-5 מיליארד דולר עבור אג"ח ממשלתי ישראלי".

עוד הדגישו בלידר שוקי הון כי "כ-40% מהאג"ח הנסחרות באינדקס נסחרות בריבית שלילית, כך שהתשואות באג"ח ישראלי אטרקטיביות יחסית. בהנחה שההודעה הרשמית תתקבל בקרוב, כעבור שישה חודשים (מרץ-אפריל 2020) ישראל תיכנס לאינדקס. ניסיון העבר מלמד שההשפעה העיקרית על התשואות מתרחשת שישה חודשים לפני הכניסה הרשמית למדד".

בין מניות מדד ת"א 35, בצד השלילי היום בולטות המניות הדואליות של טבע  וטאואר , ועוד בין הדואליות מנייתאיי.אפ.אפ  נחלשת בכ-2%-3%.

בצד החיובי של המדד המוביל, מניית מליסרון  מטפסת בכ-3% ומניות אמות  ועזריאלי  מתחזקות בכ-1.5%-2.5% בהמשך לכיוון החיובי בו בלטו מניות סקטור הנדל"ן בבורסה המקומית ביום חמישי.

עוד במסחר, חברת אלקטריאון  עדכנה על "הצלחה בניסוי להדגמת מערכת מלאה של הכביש החשמלי".

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה חיובית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה דומה.

הבורסה הודיעה כי בתום יום המסחר ב-3.10 יצורפו למדדים במסלול מהיר למניות חדשות מניות החברות אנלייבקס , אלטשולר שחם גמל , וכן מניות הבורסה לניע בתא  עצמה. לצידן יצורפו למדדים במסלול מהיר למניות ותיקות מניות ביונד טיים  וסולגרין .

11:30

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בירידות במחזור דליל של 123 מיליון שקל בלבד בשעה זו. מדד ת"א 35 יורד ב-0.75%, ת"א 90 מאבד 0.4%. 

מניית טבע יורדת ביותר מ-5%, לאומי מאבדת 1% במחזור הגבוה בתל אביב, מליסרון מטפסת ב-2.44%, אמות עולה ב-1.6%.

09:50

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בירידות בהמשך לסנטימנט השלילי בסוף השבוע האחרון. מדד ת"א 35 מאבד 0.75%, ת"א 90 יורד ב-0.46% ומדד הבנקים משיל 0.4%. מניית טבע  יורדת ביותר מ-4%, טאואר  יורדת ב-3.5%, איי.אפ.אפ  מאבדת 2.6%, הראל השקעות  יורדת ב-1.4% ומניית בזק  יורדת ב-1.25%.

סוכנות הדירוג הבינלאומית מודי'ס הזהירה ביום שישי האחרון כי דירוג האשראי של ישראל בסכנה בצל חוסר הוודאות הפוליטית.

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (א') בהמשך לנעילה השלילית בסוף השבוע האחרון בוול סטריט. 

המניות הדואליות חוזרות עם פערים שליליים וצפויות להכביד על מדד ת"א 35 בפתיחה. טבע חוזרת עם פער שלילי של יותר מ-5%, טאואר חוזרת עם פער שלילי של 4%, נייס עם פער שלילי של 1%, קנון עם פער שלילי של 1.5%, אופקו הלת' חוזרת עם פער שלילי של 2.2%, פורסייט חוזרת עם פער שלילי של 5%, וסייפט-טי חוזרת עם פער שלילי של 8%.

בסוף השבוע האחרון בוול סטריט המדדים ננעלו בירידות. כך, הדאו ג'ונס ירד ב-0.6%, מדד S&P 500 נחתך בכ-0.5%, והנאסד"ק איבד 0.8% מערכו.

הסנטימנט השלילי נרשם ברקע למתיחות הגיאופוליטית, כאשר ארה"ב הטילה סנקציות על איראן בתגובה לתקיפה על מתקני הנפט בסעודיה. ארמקו, חברת הנפט הממשלתית של סעודיה, הודיעה כי היא יצאה מהתקיפה דווקא מחוזקת.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע כי ארה"ב החליטה לשלוח כוחות צבא נוספים וסוללות הגנה אווירית לסעודיה, אך אותת שהוא אינו נוטה לתקוף את איראן, לפחות לא בשלב זה. במקביל שלחה אתמול טהראן מסר לארה"ב ולישראל, שלפיו תשמש ישראל מטרה לארגוני הטרור של איראן אם ארה"ב תחליט לתקוף אותה. 

ביום המסחר האחרון בתל אביב מדד ת"א 35 עלה ב-0.3%, ת"א 90 טיפס ב-0.46%, ומדד הבנקים ננעל ללא שינוי.

עוד כתבות

דארה קוסררשאהי מנכ"ל אובר / צילום: רויטרס

אובר פיטרה כ-350 עובדים ברחבי העולם

כ-1.5% מעובדי אובר פוטרו בסבב הפיטורים השלישי והאחרון של החברה ● מניית אובר מזנקת בכ-4%

רפאל תספק מערכות מעיל רוח נוספות לצבא האמריקני / צילום: דוברות רפאל

צבא ארה"ב קיבל משלוח ראשון של מערכת ההגנה הישראלית לטנקים

רפאל השלימה בימים האחרונים את אספקת המשלוח הראשון של מערכת "מעיל רוח" לשימוש חטיבות השריון של הצבא ● במקביל, תעש מערכות פיתחה בהצלחה את המערכת המקבילה להגנה על טנקים ועל רק"מ מסוג "חץ דורבן"

פורטנייט/צילום: REUTERSMike Blake

מתיחה של מאסק ושחקנים בוכים: מה קרה כשפורטנייט הוחשך?

"אסטרואיד" פגע אתמול בערב במשחק הווירטואלי של פורטנייט והותיר מיליוני צופים מול חור שחור, ושחקנים עם סימני שאלה רבים לגבי עתידו של המשחק, והאם הגיע לסופו ● היזם אלון מאסק צייץ מחדש ציוץ ישן ותרם לספקולציות

גלנורקי קמפ בניו זילנד / צילום: שאטרסטוק

תיירות ומשבר האקלים: ניו זילנד מדגימה איך הקפדה על תקן סביבתי מחמיר לא חייב לבוא על חשבון נוחות ופינוק

קמפ גלנורקי: הקמפגראונד האקולוגי הראשון בניו זילנד ● אפס בזבוז אנרגיה, מינימום התפשרות על נוחות ומקסימום מותרות ופינוק

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט: פתיחה חזקה לעונת הדוחות לרבעון השלישי

מדד נאסד"ק עלה בסיום המסחר ב-1.2%, S&P 500 טיפס ב-1% והדאו ג'ונס הוסיף 0.9% ● מחיר הנפט ירד ב-1.5% ● ג'י.פי מורגן, סיטיגרופ ובלאקרוק עקפו את התחזיות ברבעון השלישי של השנה ● יונייטדהלת' העלתה את תחזית הרווח לשנה לאחר הדוחות ● ג'ונסון אנד ג'ונסון עקפה את התחזיות ● זינוק מחיר בשר חזיר הקפיץ את האינפלציה בסין לשיא של 6 שנים ● מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-3% בספטמבר ● פולקסוואגן מעכבת בניית מפעל בטורקיה בצל תקיפת הכורדים

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בארה"ב; טראמפ הקפיץ את המכס על יבוא פלדה מטורקיה

הנפט נופל מעל ל-2% ● המסחר באירופה ננעל בירידות ● מזכיר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין ציין כי הייתה התקדמות משמעותית במשא ומתן בשבוע האחרון, אך סין מקררת מעט את האופטימיות ● בורסת יפן בחופש

המגרש שנמכר ברח' הירקון / צילום: שלומי יוסף

יוסי אברהמי רכש מגרש בת"א ברבע מיליארד שקל

מדובר במגרש בשטח של 6.4 דונם שהיה שייך לבעלים רבים ● על המגרש ניתן להקים מגדל מגורים בגובה 15 קומות ● השטח נמכר כחלק מהליך כינוס

אתר בנייה בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפתעה: תל-אביב הפכה לשיאנית הבנייה החדשה. ומה קרה לפתח-תקווה ולנתניה?

מאמצע 2015 נבנו בת"א מעל 13 אלף דירות, כשבמקום השני ירושלים עם כ-10.3 אלפי דירות ● תוכנית מחיר למשתכן הכניסה 5 ערים לרשימת שיאניות הבנייה, בהן אשקלון וראש-העין ● ההפתעה: פ"ת ונתניה, שכיכבו בעבר בצמרת הבנייה, נדחקו אחורה ● בדיקת "גלובס"

מורי ארקין, בעל השליטה / צילום: יח"צ

לאחר כישלון ההנפקה והנפילה במניה: אקסלנז שבשליטת ארקין שמה את עצמה על המדף

השווי לו שואפים בעלי חברת האבחון הרפואי עומד על כ-60 מיליון דולר - פי 3 ממחיר השוק ● מורי ארקין מחזיק כ-75% ממניות אקסלנז, שצנחו ב-75% שנה האחרונה

הכלכלנית זוכת פרס הנובל אסתר דופלו / צילום: Eloy Alonso, רויטרס

המחקר פורץ הדרך שהפך היום את אסתר דופלו לאישה השנייה אי פעם עם נובל בכלכלה

איך גורמים לילדים להתחסן יותר ומעודדים חקלאים להשתמש בשיטות חדשניות? דופלו, באנרג'י וקרמר יצאו לענות על השאלות האלה בניסויים מבוקרים בשטח, וחוללו מהפכה ● דופלו היא האישה השנייה בהיסטוריה שזכתה בנובל לכלכלה: "מקווה שההדגמה שנשים יכולות להצליח, תיתן השראה לאחרות"

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדד ספטמבר ירד 0.2%; מחירי הדיור עלו ב-1.3% בחישוב שנתי

שיעור האינפלציה נסוג ומעמיד את בנק ישראל בבעיה: קצב האינפלציה הנמוך עשוי להצדיק הפחתה של הריבית ● ירידות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי תרבות ובידור (מינוס 2.8%) ● מחירי הדירות בחודשים יולי-אוגוסט עלו ב-0.1% לעומת יוני-יולי, אולם, במחירי הדירות החדשות (בעיקר מחיר למשתכן) נרשמה ירידה של 2.8%

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו לא התקדם עם הרכבת הממשלה, אך מתכנן נסיעה ליפן

20 ימים חלפו מאז קיבל נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה, אך נראה כי המו"מ תקוע ● חדשות 12 פרסמו כי רה"מ שוקל נסיעה ליפן החל ממוצאי שבת

מרכז העיצוב דיזיין סיטי, מעלה אדומים / הדמיה: יח"צ

בכמה שכרה רשת פנדור 600 מ"ר בדיזיין סיטי במעלה אדומים?

ועוד דירות וחללים שנמכרו והושכרו לאחרונה

הרברט דיס, מנכ"ל פולקסווגן / צילום: REUTERS/Axel Schmidt

פולקסווגן מעכבת החלטה לבניית מפעל רכבים חדש בטורקיה בעלות של 1.4 מיליארד דולר

על רקע התקיפה הצבאית של טורקיה את כוחות הכורדים בגבול סוריה הצפוני, יצרנית הרכבים הגדולה בעולם נוקטת עמדה ● בהמשך להטלת מכסים ע"י טראמפ על פלדה מיובאת מטורקיה, הלירה הטורקית מתאוששת לאחר שבשוק ציפו למכה נוקשה יותר

חדווה בר / צילום: יונתן בלום, גלובס

בלי ארנק, בלי כרטיסי אשראי: האם מתקרב היום שבו נצא מהבית "רק עם הסמארטפון"

כסף מזומן? "יהיה הרבה פחות, רוב התשלומים יעברו דרך המובייל" ● תשלומי חשבונות? "לישראל ייכנסו גורמים זרים, וביניהם אפל וגוגל. אפליקציות התשלומים ישנו את חיינו" ● והבנקים? "בעוד שנה יתחיל לפעול בישראל בנק דיגיטלי" ● המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, בראיון ל"ליידי גלובס"

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

קדחת הנדל"ן של אדם נוימן: כל הבתים שמייסד WeWork רכש בזמן שהחברה הלכה והסתבכה

בני הזוג נוימן יצאו למסע רכישות שכלל לא פחות משני נכסי מגורים במנהטן, חווה בווסצ'סטר, שני בתים בהמפטונס ואחוזה בקליפורניה ● בסך הכל הוציאו הנוימנים קרוב ל-90 מיליון דולר על שישה נכסים ועוד בחנו השקעות נוספות בסמוך להידרדרות במצבה של WeWork

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן: נשמח לשמוע שנתניהו מפרק את גוש הליכוד-חרדים

באשר לאמירות כאילו נתניהו מתעכב עם השבת המנדט לנשיא כי הוא מחכה לשמוע שליברמן מתנער מתמיכה בממשלת גנץ מבחוץ באמצעות הסיעה המשותפת, אמר ליברמן: "היחיד ששיתף פעולה לאורך שנים עם הח"כים הערבים, זה נתניהו"

כידן דהרי וירון אדיב  / צילום: איל יצהר, גלובס

"הקונץ זה לקנות אדמה בזול": היזמים שמפסיקים לפזול הצידה

מאז רכשו את תנופורט לפני שנתיים וחצי, הבעלים החדשים ירון אדיב וכידן דהרי עסוקים בהשבחת נכסי החברה ● הם שקלו לרכוש את השליטה בבזק כי "הייתה הזדמנות עסקית", אך החליטו להישאר עם מה שהם יודעים לעשות – נדל"ן בארץ, בלי פזילות החוצה, לא לקנאביס ואפילו לא לנדל"ן בחו"ל

אילן רביב, כנס רואי חשבון / צילום: כדיה לוי

מיטב דש מתרחב בתחומים האלטרנטיביים: נכנס למימון של יזמי נדל"ן קטנים באירלנד

בית ההשקעות רכש 45% מחברת ניהול תיקי האשראי Lotus Investment תמורת 5.4 מיליון אירו, לצד עוד שותפים ישראלים שרכשו 40% מהחברה האירית ● לוטוס מנהלת עבור משקיעים תיקי הלוואות מגובות בשיעבודים בסך כ-115 מיליון אירו

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

גם רה"מ נתניהו מצטרף לבקשת החנינה מרוסיה לנעמה יששכר

נעמה יששכר, שנשפטה ברוסיה ל-7 שנות שנים בגין החזקת 9 גרם חשיש, נפלה קורבן לריב מעצמות, כאשר רוסיה מבקשת להסגיר לידיה האקר המוחזק בישראל, אשר גם ארה"ב מבקשת את הסגרתו, ובישראל סבורים כי מעצרה של יששכר נעשה כדי שתשמש קלף מיקוח