גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כתב אישום בפרשת "הזהב השחור": מסחר לא מדווח בזהב בהיקף של מעל חצי מיליארד שקל

פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה כתב אישום נגד חנוך פרוינד בגין עבירות מס והלבנת הון ● עפ"י האישום, פרוינד נטל חלק בפעילות עבריינית של מסחר בזהב משטחי הרשות הפלסטינית לישראל בעסקאות שאינן מדווחות והוצאתו מהארץ באמצעות יצואני זהב במסגרת הונאת "קרוסלה"

חנוך פרוינד / צילום: שלומי יוסף
חנוך פרוינד / צילום: שלומי יוסף

פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה הבוקר (א') כתב אישום חמור נגד חנוך פרוינד וחברה בבעלותו, ח.ש. פרוינד בע"מ, בחשד לביצוע עבירות מס והלבנת הון בהיקף של מעל 561 מיליון שקל, בפרשה המכונה "פרשת הזהב השחור".

לפרוינד מיוחסות עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הוצאת חשבונית מס או מסמך הנחזה כחשבונית מס מבלי לעשות או להתחייב לעשות עסקה שלגביה הוצאה החשבונית, התחמקות או השתמטות מתשלום מס בנסיבות מחמירות, שימוש במרמה או תחבולה במטרה להתחמק מתשלום מס בנסיבות מחמירות, הלבנת הון ועבירות נוספות.

כתב האישום חושף את אחורי הקלעים לכאורה של רשת עבריינית שפעלה בישראל בתחום סחר בלתי חוקי בזהב. פרוינד נעצר במסגרת חקירה רחבת-היקף ועתירת חומרי חקירה, שהתנהלה על-ידי משטרת ישראל - ימ"ר ש"י, בשיתוף חקירות מכס ומע"מ ירושלים ויחידת יהלום מס הכנסה, בחשד להיותו מחולל פשיעה בפעילות עבריינית, שמטרתה הונאת מע"מ והלבנת הון באמצעות מסחר בזהב אשר מועבר משטחי הרשות הפלסטינית לישראל בעסקאות שאינן מדווחות, והוצאתו מהארץ באמצעות יצואני זהב במסגרת הונאת "קרוסלה" בהיקף של למעלה מחצי מיליארד שקל .

לפי כתב האישום, הלבנת ההון נעשתה לכאורה באמצעות העברת כספים בין חשבונות ודרך נותן שירותי מטבע, אשר בהוראתו של פרוינד, פרט את הכספים למזומן והכספים הועברו לגורמים שונים.

איך נחשפה הרשת העבריינית למסחר בזהב? באמצעות האזנות סתר שנערכו בשנים 2016 ו-2017, במסגרתן הוקלטו שיחות העוסקות במסחר בזהב השחור, ובאמצעות מסמכים, התכתבויות באמצעות אפליקציית וואטסאפ, סרטוני מצלמות אבטחה בנמל התעופה בן-גוריון המלמדים על הברחות זהב, חומרי הנהלת החשבונות בהם אותרו חשבוניות כוזבות ועדים שסיפרו על "תרמית קרוסלה".

חשבוניות כוזבות בסך 488 מיליון שקל

על-פי כתב האישום, החל מיוני 2016 או בסמוך לכך ועד נובמבר 2017 היה פרוינד הבעלים ומנהל פעיל בחברת ח.ש. פרוינד בע"מ. במרץ 2018 שונה שמה של החברה ל"פרוינד זיקוק מתכות בע"מ". בתקופה הרלוונטית, נטען, רכש פרוינד זהב בצורות שונות בעסקאות לא מתועדות בספרי החשבונות של ח.ש. פרוינד. על-פי כתב האישום, הזהב השחור הגיע בחלקו משטחי הרשות הפלסטינית, ונמכר למנהל בחברה שעסקה בזיקוק ובדיקות זהב, אשר מכר את הזהב השחור לפרוינד במחיר הגבוה מהשווי הבורסאי של הזהב ("פיקס") בכ-5%-5.5%.

עסקאות אלה לא היו מתועדות בספרי ח.ש. פרוינד. באישום נטען כי פרוינד מכר ללקוחות ח.ש. פרוינד את הזהב השחור במחיר הנמוך מהפיקס בכ-3% - 4% בצירוף מע"מ, זאת במטרה שהזהב השחור יימכר על-ידי יצואנים (ביניהם לקוחות ח.ש. פרוינד) ללקוחותיהם בחו"ל במע"מ בשיעור אפס. את הכספים שקיבל מלקוחות ח.ש. פרוינד לחשבונות הבנק של החברה, בהיקף של מעל 561 מיליון שקל, הוא העביר אל חשבון הבנק של נותן שירותי מטבע. על-פי האישום, הנש"מ נתן את הכספים במזומן לפרוינד או למנהל בחברת הזיקוק ובדיקות הזהב או לאחרים על-פי הוראת הנאשם.

כתב האישום מגולל שישה אישומים שונים נגד פרוינד. על-פי האישום הראשון, במהלך התקופה הרלוונטית הוציא פרוינד בצוותא עם אדם נוסף חשבוניות כוזבות או קיבל לידיו באמצעות האדם הנוסף חשבוניות כוזבות בהיקף של מעל 488.5 מיליון שקל, שהמע"מ מהן הוא כ-71 מיליון שקל, אותן כלל בספרי ח.ש. פרוינד. בכתב האישום נטען כי פרוינד עשה זאת, בין היתר, במטרה לתת כסות חשבונאית כוזבת לעסקאות רכישת הזהב השחור, לשם קיזוז ההוצאות והמע"מ בגינן, לשם הפחתת נטל המס (מע"מ ומס הכנסה), כדי להניח את דעת הרשויות שקיים מסלול של רכישת זהב, הנחזה להיות מסלול חוקי, ובכדי שבעקבות אותה מרמה, רשויות המס יחזירו את המע"מ, שנכלל בחשבוניות של החברה הנאשמת עימו.

על-פי האישום, החל מ-26.6.2017, על אף שעסק במסחר בזהב גולמי, בצורה של תכשיטים המיועדים להתכה, הוציא פרוינד ללקוח של ח.ש. פרוינד חשבוניות מס כוזבות בגין סחר בתכשיטים, במטרה לבקש החזרי מס תשומות שלא כדין, בהיקף של כ-55.7 מיליון שקל, שהמע"מ שנצמח מהן היה בסך כ-8 מיליון שקל.

"תרמית הקרוסלה"

על-פי האישום השני, במסגרת "תרמית קרוסלה", קיבל פרוינד במרמה מהמדינה את כספי המע"מ, באמצעות שרשרת מסחר בין המעורבים בשרשרת, שבתחילה רכשו את הזהב השחור מבלי ששילמו את המע"מ ומכרוהו ללא מע"מ לפרוינד. באישום נטען כי פרוינד בתורו יצר מצג כוזב כאילו שולם המע"מ באמצעות חשבוניות כוזבות, מכר את הזהב השחור ליצואנים במחיר כולל מע"מ, ובסופו של המסחר בארץ, היצואנים הזדכו עליו על-פי סעיף 30 לחוק מע"מ, מבלי ששולם המע"מ למדינה מלכתחילה.

לפי הנטען, פרוינד קיזז בדיווחיו לרשויות מע"מ את החשבוניות הכוזבות, ובכך הציג מצג-שווא כלפי רשויות המס כי לכאורה הוא רוכש את הזהב מספקים, השונים בפועל מן הספקים האמתיים שלו, וכן כי לכאורה שילם את המע"מ או התחייב לשלם את המע"מ לספקים, כאשר בפועל השאיר את המע"מ בידיו.

באמצעות מצג-שווא זה, נטען, הצליחו היצואנים לקבל לידיהם את החזר המע"מ מרשויות מע"מ, אותו שילמו לפרוינד, מבלי שהוא עצמו שילם עבור המע"מ, בהיקף של כ-39 מיליון שקל.

על-פי האישום השלישי, פרוינד עשה פעולות שונות ברכוש האסור (הזהב בשווי מעל 500 מיליון שקל והכספים שקיבל פרוינד בגינו בסך מעל 488 מיליון שקל), במטרה להסתיר או להסוות את מקור הרכוש האסור, את הפעולות שנעשו בו, את בעלי הזכויות בו ואת מיקומו.

בין היתר נטען כי בנוסף לפעילות העבריינית של הסחר בזהב, הייתה לפרוינד גם פעילות עסקית לגיטימית לכאורה, שעיקרה בחנות. פרוינד, נטען, השתמש בתשתית הלגיטימית של החנות בבעלותו, בחשבוניות ובחשבונות הבנק של החברה ושלו, על-מנת להסוות את הפעילות העבריינית, תוך עירוב הפעילות העסקית העבריינית כחלק מהפעילות העסקית הלגיטימית של החנות; עירוב הכספים בהם השתמש והפיק בפעילות העבריינית עם כספי החנות ועוד.

באישום נוסף נטען כי פרוינד ניהל חשבון של ח.ש. פרוינד בבנק מרכנתיל בחדרה והעביר אליו את הרכוש האסור שקיבל בגין מכירת הזהב השחור. לאחר שעובדי הבנק חשדו בפעילותו, התבקש פרוינד להפסיק את פעילותו זו. על-פי האישום, בכדי לקבל במרמה את אישור הבנק להמשך הפעילות החשודה בהיקפים של מאות אלפי שקלים ולהשאיר את חשבון הבנק פעיל, הציג פרוינד מצג כוזב ביחס לספק הזהב, זאת על-מנת לקבל במרמה שירות בנקאי מהבנק, ולהסתיר את בעלי הזכויות ברכוש האסור ובמטרה שהבנק לא ידווח או כדי לגרום לדיווח בלתי נכון של הבנק על-פי חוק איסור הלבנת הון.

הברחת תכשיטי זהב בנתב"ג

באישום נוסף נטען כי לאחר שנחקר בפרשה, במהלך חודשים יולי ואוגוסט, ובעודו ממתין להחלטה בשימוע בעניינו, נסע פרוינד פעמים לטורקיה במטרה להביא עימו תכשיטי זהב. בשובו לארץ הבריח פרוינד את תכשיטי הזהב תוך שאינו מדווח עליהם ומתחמק מתשלום המכס והמע"מ בגין תכשיטי הזהב.

ב-30 באוגוסט השנה נתפס פרוינד באקראי על-ידי בודק המכס, עת עבר במסלול הירוק כאשר בידיו תכשיטי זהב במשקל כולל של כ-22.8 ק"ג בשווי שאינו פחות מ-4 מיליון שקל. היקף ההברחה הכולל עומד, לטענת המדינה, על למעלה מ-45 ק"ג תכשיטי זהב.

התיק מטופל על-ידי עורכי הדין ניר מסורי ורועי ברק מפרקליטות מיסוי וכלכלה. החקירה בוצעה על-ידי ימ"ר ש"י במשטרת ישראל, בשיתוף חקירות מכס ומע"מ ירושלים ויחידת יהלום מס הכנסה ברשות המסים. 

הסנגורים: "כתב האישום מנופח לחלוטין" 

עו"ד שחר חצרוני ועו"ד שילה ענבר ממשרד נוי-סננס-שפרלינג-חצרוני, המייצגים את פרוינד, מסרו בתגובה: "כתב האישום שהוגש הבוקר נגד חנוך פרוינד הוא מנופח לחלוטין, כאשר הפרקליטות מצאה לנכון לכרוך יחד את האישומים בפרשת הונאת מע"מ אשר נחקרה תקופה ארוכה, עם אירוע נקודתי של ניסיון העברת זהב במסלול הירוק בנתב"ג, ללא כל קשר לאותם אירועים, וזאת אך ורק על-מנת לנסות להותיר את פרוינד במעצר-בית, לאחר שכל תנאי שחרורו פקעו מזמן, בשל העובדה שהפרקליטות והיחידה החוקרת התנהלו בעצלתיים.

"בתי המשפט דחו את בקשות המדינה להותיר את פרוינד במעצר ואף במעצר-בית מלא, והוא שוחרר בתנאי מעצר-בית חלקי בלבד ומתכוון להוכיח את חפותו.

"מקריאת כתב האישום, וכן מחומרים שהועברו לעיוננו לקראת השימוע, עולה תמונה מטרידה ביותר, לפיה המדינה מודה כי היא החזירה ביודעין החזרי מס בסכומים של עשרות מיליוני שקלים לחשודים בפרשה, זאת בעוד החקירה הסמויה נגד החשודים מתנהלת, וכאשר לשיטת המשטרה והפרקליטות, הכסף שהוחזר על-ידי המדינה משולם במה שנקרא על-ידם 'הונאת קרוסלה' - בחזרה לסוחרי הזהב מן הרשות הפלסטינית.

"נציין כי סוחרי זהב אלה, אשר שוחררו בלא כלום והזהב שנתפס מהם הוחזר לידיהם, נחקרו בחשד כי הם רכשו את הזהב מאנשי חמאס ברצועה המעורבים בפעילות טרור. יוצא אם כן כי מדינת ישראל מימנה לכאורה את אותם ארגוני טרור במיליוני שקלים, והכול כדי להגדיל ולהחמיר את סכומי העבירה המיוחסים לפרוינד וליתר המעורבים בפרשה. במהלך המשפט הפרקליטות תידרש לתת הסברים להתנהלות זו".

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר החלטה על הגשת כתב אישום, חנוך פרוינד הוא בגדר חשוד, לא הורשע בביצוע עבירה, ועומדת לו חזקת החפות. 

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם על נתניהו להתפטר כמו ח"כ מהמניין? כך משנה העברת המנדט לגנץ את מצבו המשפטי של רה"מ

ישנם קולות הסבורים כי ההגנה שמעניק החוק לראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום לא צריכה לחול במקרה של ממשלת מעבר, ולפיכך על נתניהו להתפטר מתפקידו כאילו היה ח"כ או שר • ואולם גם כחבר כנסת, אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, נתניהו יוכל לעכב את ההליכים המשפטיים נגדו

פיט בוטיג'אג', המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב  / צילום: ג'ון סאמרס, רויטרס

עוד דמוקרט שרץ לנשיאות חובר לוורן: לנצל את הסיוע ללחץ על ישראל

פיט בוטג'ג', שנמצא בסקרים מתחת לשלישייה הדמוקרטית המובילה – ביידן, וורן וסנדרס – אמר בסוף השבוע כי הסיוע צריך לשמש "מכשיר להנחות את ישראל בכיוון הנכון" ● בעבר השמיע בוטג'ג' הצהרות פרו-ישראליות: האם הוא מושפע מהסקרים שמצביעים על התנכרות גוברת של הדמוקרטים הליברליים מישראל?

סנאפ / צילום: רויטרס

תחזית חלשה לרבעון הבא: סנאפ דיווחה על תוצאות לרבעון השלישי

החברה דיווחה על הפסד של 4 סנט דולר למניה, לעומת ציפיות האנליסטים להפסד של 5 סנט למניה ● ההכנסה הממוצעת למשתמש עמדה על 2.12 דולר, מעט מעל ציפיות האנליסטים להכנסות של 2.1 דולר למשתמש

ונציה/ צילום:רויטרס

חוששים? בואו לפה: כך מדינות אירופה מנצלות את סחבת הברקזיט כדי לפתות את עשירי בריטניה

איטליה ומדינות אחרות באירופה חותכות מסים ומציעות תמריצים כדי לשכנע את העשירים לעבור לגור אצלן ● האי-ודאות סביב פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי והחשש שמא ממשלה סוציאליסטית תחליף את השמרנים מחזקים את הפיתוי

גרטה טונברג/ צילום: רויטרס

המלצה חמה: להשקיע בהתמודדות עם משבר האקלים

הפחתת פליטת גזי חממה, טיפול באשפה, צמצום השמדת יערות וטיפול במחסור במים הם האתגרים המרכזיים אותם יש לפצח כדי לטפל בהתחממות העולמית ובאקלים הקיצוני ● נראה כי העולם מוכן לשינוי אמיתי, והמאבק במשבר האקלים יגרום למשקיעים להתמקד בתעשיות ובחברות שיובילו את המערכה

טכנולוגיות רכב / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

קרן חדשה בהיקף של 30 מיליון דולר תשקיע בתחום הרכב העתידי והתחבורה החכמה

קרן 'Mobilion' מייסודם של אבי פלדמן, קבוצת זבידה וקבוצת NEXUS הבינלאומית מבטיחה לקצר את הנגישות של חברות סטארטאפ לספקי החלפים הבין לאומיים

שרון בן צבי / צילום: גלי חרמון

ליאורה עופר ממנה סמנכ"לית שיווק חדשה בעופר השקעות

חברת עופר השקעות הודיעה על מינויה של שרון בן צבי, עד לאחרונה סמנכ"לית השיווק בקבוצת משולם לוינשטין, לתפקיד סמנכ"לית השיווק והנכסים בחברה ● וגם: חברת נטו של דודי עזרא תסתפק בתשלום מופחת מהחברה-הבת

קארי לאם / צילום: REUTERS/Athit Perawongmetha

דיווח: סין מתכננת להחליף את מנהיגת הונג קונג

עפ"י "פייננשל טיימס", הרעיון הוא להחליף את קארי לאם, ראש הראשות המבצעת של הונג קונג, עם מנכ"ל "זמני" כבר במרץ הקרוב - זאת על-מנת להרגיע את גל ההפגנות באזור

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדיחה מאוד מסובכת להבנה: פארסת הברקזיט שברה שיאים חדשים

התמרונים הפוליטיים, העריקות התכופות והטריקים הפרלמנטריים, שנמשכים ברצף כבר יותר משלוש שנים, מעסיקים את המערכת הפוליטית באופן בלעדי כמעט ועדיין לא הביאו את בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי ● בעוד עשרה ימים אמורה בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי, אבל היא פשוט לא יכולה לקחת ברצינות את הבטחות רה"מ הבריטי או כל גורם אחר

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

לקראת תביעה ראשונה במשבר הטונה: ויליגר נגד ארומה ת"א

ויליגר מאיימת לתבוע את רשת בתי הקפה וטוענת לירידה במכירות ולנזקים כספיים כבדים שנגרמו לה בעקבות אזכור שמה בפרשה, ובעיקר אחרי שממצאי הבדיקות הוכיחו כי ארומה ת"א היא שאחראית לליקויים בטונה שמכרה ללקוחות

חיים ביבס / צילום: איל יצהר

חיים ביבס: השלטון המקומי יממן שליש מפרויקטים להתחדשות עירונית וחיזוק מבנים בפריפריה

למרות הצהרה זאת, יו"ר המרכז לשלטון מקומי מתנה את הצעד בכך שהממשלה תשלים את מימון הפרויקטים ● כמו כן הוא הודיע כי המרכז מתנגד להארכת תמ"א 38 ללא הסדרה תקציבית של התחדשות עירונית ביישובי הפריפריה

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

התמונה גרועה יותר מהצפוי: הצמיחה של המשק ברבעון השני של השנה - 0.6% בלבד

הלמ"ס פרסמה את האומדן השלישי לנתוני הצמיחה, שחושף כי ההאטה חריפה הרבה יותר מכפי שנמדד באומדן השני ● ללא מסים נטו על היבוא מדובר בקצב צמיחה של 2.7%, לעומת 3.1% כפי שנמסר באומדן השני

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

"אתה אדיר!" טראמפ מברך את נתניהו ליום הולדתו ה-70

נשיא ארה"ב חתם בסוף הברכה לנתניהו בכתב ידו והוסיף: "אתה אדיר" ● אמש קיבל נתניהו גם שיחת טלפון אישית מהנשיא פוטין

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

אופקו צוללת ב-7% אחרי פתיחה אנגלית בבורסה

פתיחת המסחר התעכבה לאחר שהמניה נחתכה ב-11% ● טאואר צונחת בכ-6% ● בוול סטריט ננעלו המדדים אתמול בירידות לאחר שרשמו עליות במשך רוב יום המסחר; הנאסד"ק איבד כ-0.7%, S&P 500 נסוג בכ-0.3% והדאו ג'ונס ננעל בירידה של כ-0.1% ● הפרלמנט הבריטי הצביע, לראשונה אי-פעם, בעד הסכם ברקזיט כלשהו, אך דחה את דרישת הממשלה לאשר אותו בחקיקת בזק • המשמעות: ככל הנראה מועד הברקזיט יידחה אחרי 31 באוקטובר • הליש"ט ירדה ב-0.7% מול הדולר לאחר ההפסד בהצבעת לוח הזמנים

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

טבע בדרך לסלק איום קיומי? "ההסדר המתגבש בפרשת האופיואידים - תרחיש טוב בהרבה מזה שהשוק ציפה לו"

עפ"י ההסדר המתגבש בפרשת משככי הכאבים, טבע תשלם 250 מיליון דולר במזומן ובעיקר תספק את התרופה נגד השפעת האופיואידים, בשווי של כ-23 מיליארד דולר, במשך עשור ● בלידר שוקי הון מסבירים כי "עלות הייצור עבור טבע היא 1.5-3 מיליארד דולר, סכום שהיא תמצא בקלות בתזרים המזומנים שלה" ● בפייפר ג'פרי אופטימיים פחות

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

מכה לג'ונסון: הפרלמנט עיכב הליך אישור הסכם הברקזיט

הפרלמנט הצביע, לראשונה אי-פעם, בעד הסכם ברקזיט כלשהו, אך דחה את דרישת הממשלה לאשר אותו בחקיקת בזק ● המשמעות: ככל הנראה מועד הברקזיט יידחה אחרי 31 באוקטובר ● הליש"ט ירדה ב-0.7% מול הדולר לאחר ההפסד בהצבעת לוח הזמנים

גלילות קפיטל / צילום: יחצ

קרן גלילות משיקה קהילה של מנהלי אבטחת מידע

המטרה של גלילות היא להגדיל חשיפה לסטארט-אפים ישראלים וכן למסד קשרים עם מנהלי אבטחת המידע שיסייעו לה בתהליך ההשקעה

אנשים ממלאים את דיזנגוף סנטר ביום הבחירות לעיריות 2018 / צילום: שני מוזס

פדיונות הקניונים לא התרוממו בספטמבר: ראש השנה והבחירות לא הצליחו לעורר את ענף האופנה

יום השבתון בבחירות האחרונות לא הביא עמו בשורה למרכזי הקניות ונרשמה בו ירידה של כ-5% לעומת הבחירות הקודמות באפריל ● הפדיון היומי בספטמבר מציג ירידה של 0.7% ואילו בתקופת ראש השנה נרשמה ירידה של כ-4% בימים שקדמו לחג ביחס לשנה שעברה

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

ממשיכים לדחוף את ליברה: מארק צוקרברג יעיד היום בקונגרס בארה"ב

מנכ"ל ומייסד פייסבוק יתייצב היום בפני הקונגרס ויענה על שאלות בנוגע להשפעת החברה על שירותים פיננסיים ומגזר הדיור ● כמו כן יעסוק בתוכניות פייסבוק בתחום הקריפטו והמטבע ליברה