גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טראמפ הציע לנשיא אוקראינה נשק בתמורה לסיוע נגד ג'ו ביידן, והאמריקאים נדרכים לשערורייה חובקת עולם

פצצה מתקתקת בבירת ארה"ב: איש מודיעין אמריקאי הלשין על הנשיא טראמפ שהוא ביקש את עזרת נשיא אוקראינה נגד יריבו הבולט במפלגה הדמוקרטית, ג'ו ביידן ● זה רק התחיל, והפוליטיקה האמריקאית נדרכת לשערורייה חובקת עולם ● ניתוח

הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס
הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס

מותר-ואסור בנשיאות האמריקאית אינם בהכרח עניינים המוגדרים בכתב וטבועים בחותם של חוק. הנשיאות מעניקה לבעליה סמכויות כל כך רבות-כוח עד שזה המחזיק בכהונה מפתח הבנה אינטואיטיבית של הצורך בריסון עצמי.

אבל ילד הנמצא במעלית לבדו, עם לוח לחצנים המציין, נניח, 58 קומות, מתקשה להסתפק בלחיצה אחת. הוא מנסה עוד לחצן, ועוד לחצן, עד שהלוח כולו מתכסה בנורותיהם של לחצנים לחוצים. מדוע? כי הוא יכול. כי הוא מחוסר עכבות. כי תוצאת לחיצותיו אינה עולה כלל על דעתו בזמן הלחיצה.

הנה מה שאנחנו יודעים:

לקראת סוף השבוע התפשטו בוושינגטון שמועות על הלשנת פקיד בקהילת המודיעין האמריקאית, שלפיה הנשיא ניהל שיחת טלפון עם מנהיג זר, ובה הציע הצעה "בלתי הולמת". המלשין, או מוטב המודיע, מה שקוראים באנגלית "נושף המשרוקית" (whistleblower), פעל כחוק. הוא פנה אל המפקח הכללי של שירותי המודיעין, מעין נציב תלונות. הנציב אישר את רצינות המידע.

"אני אוהבת מלשינים“. מפגינה מחזיקה שלט מול מועדון הגולף שבו משחק טראמפ/ צילום:רויטרס

24 שעות לאחר הדליפה הראשונה באה דליפה נוספת, שזיהתה את המנהיג הזר כנשיא אוקראינה. במהלך יום ו' דלף חלק מתוכנה של שיחת טראמפ עם האוקראיני: נשיא ארה"ב ביקש מנשיא אוקראינה לחקור חשדות, שהטוען הדמוקרטי לנשיאות ג'ו ביידן ובנו האנטר היו מעורבים בפרשת שחיתות באוקראינה לפני חמש שנים. אתמול בבוקר, שבת, דיווח "וול סטריט ג'ורנל", כי טראמפ חזר על בקשתו "שמונה פעמים".

"המכה הגדולה"?

הנשיא עצמו אינו מכחיש שדיבר עם נשיא אוקראינה. הוא מסרב להגיד אם השמיע את הבקשה המיוחסת לו, אבל גם מבלי לאשר הוא קורא לחקור את "שחיתותו של ביידן". עורך דינו הפרטי, ראש העיר לשעבר של ניו יורק רודי ג'וליאני, מאשר שניהל שיחות עם פקידים אוקראיניים בכירים בחודשים האחרונים, ובכלל זה פגישה דיסקרטית שארגנה בשבילו מחלקת המדינה במדריד עם עוזר של נשיא אוקראינה.

בעידן טראמפ קשה להגיד על איזשהו עניין שהוא "מדהים", או "עובר את הגבול". אבל כאן פשוט אין ברירה. בעלת הטור מורין דאוד (Dowd) כותבת היום (א') ב"ניו יורק טיימס": "הכול מוכנים כאן [בוושינגטון] למכה הגדולה. זו הגדולה שתפיל סוף סוף את טראמפ".

דאוד סיקרה את הבית הלבן תחת ארבעה נשיאים, ונהגה לצלות אותם על אש קטנה ולאורך ימים בלי לשים לב למוצאם המפלגתי. "הדמוקרטים לא הצליחו להניח את ידיהם על טראמפ כאשר שילם דמי לא-יחרץ לכוכבת פורנו", היא כותבת. "הם לא הצליחו לתפוס אותו על היותו סוכן רוסי. הם לא הצליחו לתפוס אותו על שיבוש הליכי משפט. אבל אפשר שהפעם הגיעה שעתם".

פתח רחב מאוד

את הנסיבות פשוט קשה להבין. רק לפני זמן קצר סר מן הנשיא צילה של חקירת החשדות על קנוניה בינו לבין רוסיה בבחירות של 2016. הוא נאנק תחת עולה במשך שנתיים, ואפילו התחיל לתבוע פיצוי מיוחד במינו: הארכת כהונתו בשנתיים, ללא בחירות. לאחר כל זה הוא פותח פתח רחב מאוד לחקירה חדשה על קנוניה עם ארץ זרה, כדי לשפר את סיכוייו בבחירות של נובמבר 2020? זה פשוט לא מתקבל על הדעת.

על פי חלק מן הידיעות, טראמפ הציע לנשיא אוקראינה תמורה: הסרת העיכוב על מכירת ציוד צבאי לאוקראינה בערך של רבע מיליארד דולר.

חודש וחצי לאחר שיחת הטלפון, ושבועות אחדים לאחר פגישת ג'וליאני עם שליח אוקראיני במדריד, ארה"ב אמנם הסירה את העיכוב. הקשר הוא אולי סיבתי ואולי מקרי. הבעיה היא, שאופי הקשר יצריך חקירה. וחקירה בשנת בחירות היא הדבר האחרון הנחוץ למועמד, שהסקרים חוזים לו פה אחד תבוסה.

זהותו של "נושף המשרוקית" אינה ידועה. בוושינגטון מתהלכות שמועות שונות, כולל אחדות המייחסות את הנשיפה לבכירים בממשל טראמפ. העניין מסתבך, מפני שהמפקח הכללי של המודיעין סירב לשתף את ועדת הביון של בית הנבחרים בפרטי ההלשנה. יתר על כן, גם הממונה בפועל על קהילת המודיעין, אדמירל לשעבר, נמנע מלדווח לוועדה, אף כי החוק מחייב דיווח כזה.

לפתוח או לא לפתוח?

בית הנבחרים נמצא בשליטת הדמוקרטים, והם מתלבטים מתחילת השנה אם להשתמש ברוב שלהם כדי לפתוח הליכי הדחה נגד הנשיא (impeachment). בית הנבחרים עצמו אינו מוסמך להדיח, אלא רק להעמיד את הנשיא למשפט הסנאט. הסנאט נמצא בידי הרפובליקאים, ואין כל סיכוי שהוא יצביע לטובת הדחה. אבל ההתלבטות בבית הנבחרים היא עקרונית ופוליטית: האם הנשיא ראוי לעמוד לדין? האם העמדתו לדין עלולה לפגוע דווקא בסיכויי הבחירות של הדמוקרטים?

יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי, שיש לה הסמכות הבלעדית לקבוע את סדר יומו של הבית, מתנגדת להליכי הדחה. אבל ההתפתחות החדשה עלולה לכבול את ידיה. אם הנשיא הציע "שוחד פוליטי" לאוקראינה כדי שתעזור למסע הבחירות שלו, נראה שהוא עבר על שורה של חוקים, שכל אחד מהם, על פניו, הופך אותו לבר-הדחה.

חששותיו של הנשיא מפני ביידן אינם צריכים הוכחה. סקר של פוקס ניוז, רשת הטלוויזיה החביבה על טראמפ, הראה ביום ה' שעבר, כי ביידן היה מכה אותו בהפרש של 14%, אילו הבחירות נערכו עכשיו. סקר משותף לרשת אי.בי.סי ול"וושינגטון פוסט" הראה לפני עשרה ימים, כי ביידן היה מכה אותו בהפרש של 15%.

שום סקר בחודשים האחרונים לא העניק לטראמפ סיכוי כלשהו לגבור על ביידן. ההפרש בינו לבין טוענים דמוקרטיים אחרים קטן יותר. יש לו אפוא סיבה לרצות למנוע את ניצחון ביידן בבחירות המקדימות של הדמוקרטים. למרבה העניין, יתרון ביידן על פני טראמפ בבחירות הכלליות גדול בהרבה מיתרונו על פני יריביו בתוך המפלגה במקדימות.

אבל להוט כאשר יהיה לסבך את ביידן, נשיא בעל עכבות טבעיות לא היה מעז לגייס מדינה זרה בשיחת טלפון ישירה עם מנהיג שהוא מעולם לא פגש. האיש המתפאר שהוא "אומן העיסקה" הניח את כל קלפיו על השולחן באקט משווע של חוסר זהירות (אם אמנם יתאמתו הידיעות).

אין מקום לטעות בפוטנציאל ההתנפחות וההתפוצצות של הסיפור הזה. בימים הבאים הוא עומד להטיל צל ארוך וכבד על וושינגטון. אלה אינן נסיבות טובות להחלטות על גורל העולם: מלחמה-לא-מלחמה במפרץ הפרסי; מלחמה-לא-מלחמה בסחר עם סין. מתנגדי הנשיא הזה הזהירו שנשיאותו תניב הרבה רעש. הם לא יכלו לחזות את הרעש הזה. 

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב- https://tinyurl.com/karny-globes

ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון

למרות התחייבות שרת המשפטים, הפרקליטות סירבה לאשר בדיקות DNA נוספות על גופה של תאיר ראדה בזירת הרצח

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה ל"גלובס" כי "עד כה בוצעו מספר בדיקות ומעבר להן לא נמצא צורך בביצוע בדיקות נוספות" ● משרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד, נמסר: "כל בדיקה שיכולה לשפוך אור ולתת מידע חדש צריכה להיעשות, מבלי לחסוך בכסף או בכוח אדם"

פסולת / צילום: איל יצהר

המדינה נאבקת בהטמנת הפסולת – והתעשיינים מתלוננים על ייקור העלויות

"המשרד להגנת הסביבה נכשל מזה מספר שנים בקידום של פתרונות למחזור וטיפול בפסולת ולמרות זאת, הוא פועל במטרה להקשות על תפעול המטמנות האקולוגיות שמהוות כיום פתרון מוסדר יחיד לפסולת הביתית", כך אמר ד"ר אלי אברמוב, יו"ר איגוד הכימיה, הפרמצבטיקה ואיכות הסביבה שבהתאחדות התעשיינים

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

התמונה גרועה יותר מהצפוי: הצמיחה של המשק ברבעון השני של השנה - 0.6% בלבד

הלמ"ס פרסמה את האומדן השלישי לנתוני הצמיחה, שחושף כי ההאטה חריפה הרבה יותר מכפי שנמדד באומדן השני ● ללא מסים נטו על היבוא מדובר בקצב צמיחה של 2.7%, לעומת 3.1% כפי שנמסר באומדן השני

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה

סנאפ / צילום: רויטרס

תחזית חלשה לרבעון הבא: סנאפ דיווחה על תוצאות לרבעון השלישי

החברה דיווחה על הפסד של 4 סנט דולר למניה, לעומת ציפיות האנליסטים להפסד של 5 סנט למניה ● ההכנסה הממוצעת למשתמש עמדה על 2.12 דולר, מעט מעל ציפיות האנליסטים להכנסות של 2.1 דולר למשתמש

בורסת שנחאי/  צילום: רויטרס Thomas Peter

מסחר מעורב באסיה ברקע דחייה נוספת של הברקזיט

בורסות אסיה נסחרות במגמה מעורבת לאור המשך חוסר היציבות הגלובלי ● בהונג קונג ירידות של 1.1% בצל דיווחים על החלפת המנהיגה על ידי הסינים ● אתמול בורסות ניו יורק נסגרו בירידה לאחר שהצעתו של בוריס ג'ונסון בנוגע לברקזיט נדחתה

משרדי חברת ADT ביקנעם / צילום: אתר החברה

יצרנית מכונות החיתוך ADT מיקנעם נמכרה לידי רוכש סיני בכ-30 מיליון דולר

קרן ההון סיכון הבורסאית תעוזה, שהחזיקה ב-18.9% ממניות ADT, דיווחה כי קיבלה בתמורה למניות שהיו ברשותה סכום של 5.9 מיליון דולר ● הרוכש הוא קונגלומרט ציבורי של חברות סיניות עם פעילות אסטרטגית להתפתחות העתידית של ADT

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה חיובית: ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, טבע זינקה ב-11%

ת"א 35 רשם עלייה של כ-0.5%, מדד ת"א 125 הוסיף כ-0.4% ות"א 90 עלה בכ-0.3% ● טבע זינקה ב-11% לאחר שאישרה רשמית את הדיווח על פשרה במסגרת פרשת האופיואידים בארה"ב, ומנייתה זינקה בוול סטריט ● פרוטליקס זינקה ב-32%

גלילות קפיטל / צילום: יחצ

קרן גלילות משיקה קהילה של מנהלי אבטחת מידע

המטרה של גלילות היא להגדיל חשיפה לסטארט-אפים ישראלים וכן למסד קשרים עם מנהלי אבטחת המידע שיסייעו לה בתהליך ההשקעה

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

המסחר בת"א צפוי להיפתח על רקע עיכוב הברקזיט

הפרלמנט הצביע, לראשונה אי פעם, בעד הסכם "ברקזיט" כלשהו, אך דחה את דרישת הממשלה לאשר אותו בחקיקת בזק • המשמעות: ככל הנראה מועד ה"ברקזיט" יידחה אחרי ה-31 באוקטובר • הליש"ט ירדה ב-0.7% מול הדולר לאחר ההפסד בהצבעת לוח הזמנים ● העליות בוול סטריט נמחקו והנאסד"ק ירד בכ-0.7%, S&P 500 נסוג בכ-0.3% והדאו ג'ונס ננעל בירידה של כ-0.1%

בני גנץ / צילום: שריה דיאמנט

בית הנשיא הודיע לראשי סיעות הכנסת ה-22 על העברת המנדט לגנץ

יו"רית הימין החדש, איילת שקד: אין בכוונתנו לנהל מו"מ עצמאי בנפרד מגוש 55 ● בכחול לבן אמרו ל"גלובס" כי בכוונתם לפנות לכל הסיעות בכנסת ה-22, אך הדגישו כי הטלפון הראשון שלהם יהיה לליכוד

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדיחה מאוד מסובכת להבנה: פארסת הברקזיט שברה שיאים חדשים

התמרונים הפוליטיים, העריקות התכופות והטריקים הפרלמנטריים, שנמשכים ברצף כבר יותר משלוש שנים, מעסיקים את המערכת הפוליטית באופן בלעדי כמעט, ושעדיין לא הביאו את בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי ● בעוד עשרה ימים אמורה בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי, אבל היא פשוט לא יכולה לקחת ברצינות את הבטחות ראש הממשלה הבריטי או כל גורם אחר

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

מכה לג'ונסון: הפרלמנט עיכב הליך אישור הסכם ה"ברקזיט"

הפרלמנט הצביע, לראשונה אי פעם, בעד הסכם "ברקזיט" כלשהו, אך דחה את דרישת הממשלה לאשר אותו בחקיקת בזק ● המשמעות: ככל הנראה מועד ה"ברקזיט" יידחה אחרי ה-31 באוקטובר ●  הליש"ט ירדה ב-0.7% מול הדולר לאחר ההפסד בהצבעת לוח הזמנים

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

אמסלם הבהיר: אבקש אישור ממנדלבליט לחתום על עסקת בזק

ביקום הודיעה כי היא צופה שעסקת בזק תיחתם עד 7 בנובמבר ● בסביבת שר התקשורת טוענים כי אין בכוונתו לעכב חתימה על העברת היתר השליטה בבזק, אך הוא רוצה לוודא שהיועמ"ש, בנוסף למחלקה המשפטית במשרד התקשורת, מאשרים לו לחתום

נכס של הרץ בניו אורלינס / צילום: מצגת החברה

סלקטיביות באמריקאיות: קשיים בהנפקת המניות המתוכננת של חברת הרץ בת"א

במסגרת ההנפקה תכננה הרץ גרופ לשנות את סיווגה לקרן השקעות בנדל"ן בארה"ב (קרן ריט), כחלק ממהלך הנפקה הנחשב ארוך ומורכב יחסית, והינו ראשוני מבין חברות הנדל"ן האמריקאיות שעד היום גייסו אג"ח בבורסה המקומית

טכנולוגיות רכב / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

קרן חדשה בהיקף של 30 מיליון דולר תשקיע בתחום הרכב העתידי והתחבורה החכמה

קרן 'Mobilion' מייסודם של אבי פלדמן, קבוצת זבידה וקבוצת NEXUS הבינלאומית מבטיחה לקצר את הנגישות של חברות סטארטאפ לספקי החלפים הבין לאומיים

שרון בן צבי / צילום: גלי חרמון

ליאורה עופר ממנה סמנכ"לית שיווק חדשה בעופר השקעות

חברת עופר השקעות הודיעה על מינויה של שרון בן צבי, עד לאחרונה סמנכ"לית השיווק בקבוצת משולם לוינשטין, לתפקיד סמנכ"לית השיווק והנכסים בחברה ● וגם: חברת נטו של דודי עזרא תסתפק בתשלום מופחת מהחברה-הבת

ניצן הורוביץ / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אפשר להקים ממשלה גם ללא תמיכת רוב חברי הכנסת?

שתי מערכות הבחירות האחרונות המחישו עד כמה קשה לקבל את אמון הכנסת להרכבת ממשלה ● מה קשה יותר: להקים ממשלת מיעוט או להפיל אותה? צללנו ללשון החוק ● המשרוקית של גלובס

ג'סטין טרודו ואישתו סופי / צילום: Carlo Allegri, רויטרס

ממשיך לכהונה שנייה, אך ללא ממשלת רוב: טרודו זכה בבחירות בקנדה

המפלגה הליברלית בקנדה בראשות רה"מ המכהן זכתה במרבית הקולות וניצחה שוב בבחירות ● עם זאת, עדיין חסרים לה 170 מושבים בפרלמנט בשביל ממשלת רוב, ולכן טרודו יצטרך להסתמך על מפלגות קטנות יותר כדי להעביר חוקים מרכזיים

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס

העסקה נסגרה: סופטבנק מקבלת את השליטה ב-WeWork, אדם נוימן יקבל 1.7 מיליארד דולר

העסקה משקפת ל-WeWork שווי של כ-8 מיליארד דולר ● המייסד והמנכ"ל אדם נוימן יקטע את מרבית קשריו עם החברה ● סופטבנק תשקיע כ-3 מיליארד דולר ברכישת מניות החברה, ותקדים השקעה של 1.5 מיליארד דולר שהייתה מתוכננת לשנה הבאה